Świetny film dla laika, wpadłam wczoraj na pomysł zrobienia takiego hotelu owadom, których w moim ogrodzie jest masa, ale nie miałam wiedzy jak wielkie powinny być otwory, nie pomyślałam też o odsunięciu siatki od otworów rurek, by uchronić je od ptaków. Dziękuję :)
@Robinwood229 ай бұрын
Miło, że film się przydał :) Polecam też drugi o budowie hotelu :) kzbin.info/www/bejne/aKGmna1oadhsm7M
@annawasowicz1443 Жыл бұрын
Podobnie jest ze skrzynkami lęgowymi dla ptaków - wiele z tych w masowej sprzedaży jest wytwarzanych bez uwzględnienia potrzeb ptaków, z błędami konstrukcyjnymi wręcz stwarzającymi zagrożenie dla lęgów ("dziura jak dla kondora" - cytat za P. Kubą Typiakiem z Ptasiej Strefy). Często te błędy dałoby się wyeliminować bezkosztowo albo przy małych kosztach... Wiedza jest najważniejsza, tak że dziękuję za merytoryczny odcinek!
@Robinwood22 Жыл бұрын
No to jest niestety prawda... Rozumiem chęć zarobku, która jest oczywista. Ale żeby nie zadaź sobie trudu zgłębienia prostego tematu przez producentów...? Przecież to nie fizyka jądrowa. Można wiedzieć dużo w dosłownie jeden dzień :( Dziękuję za miłe słowa! :)
@wiewioor7 Жыл бұрын
Największym problemem jest mała opłacalość dobrze zrobionych konstrukcji. Taki prawidłowo zrobiony domek za stówe jest mniej popularny niż ten badziew za parę zł z marketu. Najwięcej czasu schodzi z obcinaniem trzciny za kolankiem, trzeba robić pojedynczo, żeby kolanko nie wyszło w środku. Wiercenie otworów też zajmuje sporo czasu. Przeliczając na godziny całą wykonaną pracę, taki domek musiałby kosztować kilka stów, a za tyle to już nikt nie kupi :) Podobnie z budkami, prawidłowa budka, czyli taka z grubej dechy, z podwójną deską z przodu itd. musi być droższa, bo pracy i materiału jest więcej. Jak konkurować wśród takich budek za 20 zł.
@annawasowicz1443 Жыл бұрын
@@wiewioor7 To fakt że nie zawsze widać ile pracy zostało włożone w WIELE innych rzeczy... Już Mikołaj Kopernik podsumował że "tani pieniądz wypiera lepszy", niestety... Jednak żeby wywiercić mniejszą dziurę i umiejscowić ją wyżej na przedniej stronie budki lęgowej to nie wymaga nakładów, tylko (albo i aż) wiedzy i chęci. Miłego dnia!
@Robinwood22 Жыл бұрын
@@wiewioor7 wszystko co piszesz to prawda. Ja proponuję rozwiązania dobre, robione dla własnej satysfakcji z tego, że to, co się stworzyło funkcjonuje. Wiadomo, że zarobić na dobrej jakości jest ciężej niż na niskiej cenie i tworzeniu po kosztach. To znak naszych czasów niestety...
@edytorianka8805 Жыл бұрын
💚 Pogoda nie sprzyja spacerom, więc podrzuciłeś mi plan moje popołudnie 🤩 przyjemne z pożytecznym, trzcinę już zdobyłam 😃
@Robinwood22 Жыл бұрын
Miło jest się przydać ;) Udanego popołudnia więc! :)
@zibigulu22156 ай бұрын
Nie mam zbyt dużego doświadczenia z murarkami.Pierwsze próby zasiedlenia rurek trzcinowych powiodło się, chociaż na padkarpaciu trzcina tworzy małe średnice. Zrobiłem też otwory w klockach suchej jodły. W obu przypadkach zasiedlenie powiodło się. Moje zadowolenie trwało jeden rok, gdyż murarki mimo, że fruwały następnej wiosny nie zasiedliły ani trzciny ani otworów w klockach. To mnie utwierdziło w przekonaniu, że corocznie trzeba odnawiać siedliska dla murarek, tzn nowe trzcinki i klocki z otworami. Na całe szczęście mieszkam w starej drewnianej chałupie, gdzie jest pełno szczelin do zasiedlenia.
@Robinwood226 ай бұрын
U mnie również trzeba dostawić po roku nowe klocki z otworami i trzcinę. Ale teraz można zrobić coś jeszcze - wystarczy pomalować barwnikiem spożywczym wszystkie zasiedlone otwory w klockach. Po wylęgnięciu się z nich na wiosnę pszczół, kilka dni po ostatnich wylęgach warto otwory, które zostały zamknięte przewiercić raz jeszcze. Pozbędziemy si z nich martwej zawartości i będą gotowe do ponownego zasiedlenia. A malowanie pozwala nie pomylić ich ze świeżo zamurowanymi. Powodzenia :)
@elzbietajaszczak8214 Жыл бұрын
Właśnie takich dokładnych informacji szukałam! Świetne filmiki!Dzisiaj znalazłam trzcinę, mam różne deski. Będę robić hotel:) Czy konar drzewa do nawiercenia otworów powinien być dobrze wysuszony? Dziękuję.
@Robinwood22 Жыл бұрын
Dziękuję za miłe słowa 🙂 Tak, wysuszony będzie lepszy. W wilgotnym drewnie kokonom grozi pleśń. Powodzenia!
@pietrogra5563 Жыл бұрын
Dlatego ogrody rodos w miastach są bardzo ważne i nie wolno ich likwidować pozdrawiam
@Robinwood22 Жыл бұрын
Otóż to. Chociaż można by przemyśleć sposób zarządzania nimi. Pozdrowienia!
@pietrogra5563 Жыл бұрын
@@Robinwood22 oj przydało by się lepsze zarządzanie ogrodami rod zgzdam się w 1000% u mnie jest tragedia na zebraniach jest jedna wielka kłótnia dlatego skupiam się tylko na swojej działce i nie tylko owady są mile widziane 😀
@Robinwood22 Жыл бұрын
@@pietrogra5563 no i jeże ;)
@nohejka Жыл бұрын
Bardzo przydatny, inspirujący film!
@Robinwood22 Жыл бұрын
Dziękuję :)
@mystercarrot20546 ай бұрын
Po dwóch latach latach dekoracyjnej obecności hoteli na balkonie, piąte piętro, pojawiły się murarki :)
@Robinwood226 ай бұрын
Gratuluję. Muszą być zdeterminowane. 🙂
@jankowol8902 Жыл бұрын
U mnie temat w trakcie skorzystam z porady dziękuję 👍👍👍
@Robinwood22 Жыл бұрын
Powodzenia :)
@luidot7 ай бұрын
Czy taki hotel jest jednoroczny/jednorazowy? Czy jak w jednej z trzcin murarka złożyła jaja i trzcina jest zalepiona, ale z małymi dziurkami, bo najwidoczniej udało się wykluć pszczółkom, to inna już się tam nie zadomowi?
@Robinwood227 ай бұрын
Hotel jest wieloletni ale ilość otworów zdatnych do zasiedlenia z czasem będzie spadać jeśli o niego nie zadbamy. Warto po zamurowaniu otworów, na koniec sezonu, wszystkie zabarwić np. barwnikiem spożywczym. Na wiosnę, po zakończonym sezonie wylęgu usuwamy tzcinki wciąż zamknięte (widocznie pszczoły w nich obumarły) a otwory ponawiercane w drewnie możemy przeczyścić przewiercając je na nowo i otwierając dla nowej kolonii. Warto też dokładać w kolejnych latach nowe trzcinki, klocki z nowymi otworami, bo kolonia może się rozbudowywać i będziemy mieli więcej samotnic :)
@janzydziak5497 Жыл бұрын
Spóźniłem się na premierę bo jajka święciłem🐤🐣🐥film Superrrr👍Wesołych Świąt Pozdraw-yam 😎
@Robinwood22 Жыл бұрын
Najważniejsze to mieć poświęcone jajka! 😉 Wesołych Świąt!
@buczo102 Жыл бұрын
Porządna garść wiedzy!
@Robinwood22 Жыл бұрын
Dziękuję!
@kazimierzjagoda423710 ай бұрын
Nie wiem ile lat ma pan murarki ale ja mam już 12 lat i mam jedno ale, trzcina jak pan powiedział powinna mieć od 6 do 9mm moim zdaniem ,natomiast rurki trzciny mogą być z powodzeniem z tzw kolankiem nawet w środku rurki lub bez kolanka murarka poradzi sobie i zasiedli tą rurkę długość rurki max 18 cm a morze być nawet 10 cm poza tym film bardzo przydatny dla początkujących pozdrawiam
@Robinwood2210 ай бұрын
Dzięki za miłe słowa. Jasne - jeśli kolanko będzie w środku, to rurka zostanie zasiedlona z obu stron. Długość też zostanie wykorzystana każda i średnica otworu podobnie. Jeśli nie będzie idealnych, to pszczoły poradzą sobie w innych ale chodziło mi o możliwie najlepsze :) Pozdrowienia!
@luckylukas25979 ай бұрын
Może przegapiłem ale jaka głębokość musi być takiego hotelu,tych rurek z trzciny?
@Robinwood229 ай бұрын
W klockach tyle ile sięgnie wiertło a trzcina - kilkanaście, dwadzieścia cm 🙂
@technics6215 Жыл бұрын
Kilka razy widziałem takie domki dla owadów (w parkach, przy przedszkolu mojego syna), ale "nikt w nich nie mieszkał". Czy ja "źle patrzę", czy zaglądałem w niewłaściwej porze roku? A może w miastach to nie działa? Jak to jest z tymi domkami?
@Robinwood22 Жыл бұрын
Powody mogą być różne. Otwory mogą być za płytkie lub o złych średnicach, Hotel może stać w niewłaściwym miejscu, może być źle zorientowany względem słońca, może być przewiewny lub może wilgotnieć. Może też obserwowałeś go w czasie, kiedy komórki były już zasiedlone nowym pokoleniem, które dopiero się rozwija a więc wyjdzie dopiero na wiosnę. Nie wiem, musiałbym sam zobaczyć te hotele :)
@martyna.zjadla.motyla8 ай бұрын
Witam, mam pytanie czy majac pszczoly miodne dobrze bylo by hotel postawic z dala od ula ? Boje sie ze rodziny beda sie wzajemnie atakowac😅
@Robinwood228 ай бұрын
Szczerze mówiąc nie mam takich doświadczeń ale to co piszesz brzmi sensownie. Odruchowo sam zapewne ustawiłbym hotel w jakiejś odległości od uli, bo pszczoła miodna bywa okresowo agresywna. Więcej będę wiedział po przeprowadzce do Płoniny gdzie planuję mieć i jedne i drugie pszczoły :)
@martyna.zjadla.motyla8 ай бұрын
@@Robinwood22 Właśnie pszczoly które obecnie mam są dosyć agresywne. I jednak po konsultacjiach z mężem stwierdziliśmy żeby nie ryzykować. 😅😅
@Kht.Rosea. Жыл бұрын
Czy siatka o otworach 4mm nie będzie za mala?
@Robinwood22 Жыл бұрын
Będzie. Pszczoły będą uderzały skrzydłami wlatując lub będą na siatce lądowały i obracały się do góry nogami ...
@Kht.Rosea. Жыл бұрын
@@Robinwood22 a jeśli wytnę kilka otworów w tej siatce? Jaka szerokość to minimum?
@Robinwood22 Жыл бұрын
@@Kht.Rosea. wycięcie otworów nie zabezpieczy przed ptakami , siatka nie zadziała.W Castoramie jest siatka 10/10 mm. Wystarczy.
@Kht.Rosea. Жыл бұрын
@@Robinwood22 super, dzięki wielkie 😀
@Robinwood22 Жыл бұрын
@@Kht.Rosea. powodzenia! :)
@piotr78057 ай бұрын
Spotkałem wiele opinii mówiących, iż takie domki powinno się co roku czyścić, gdyż mogą się stać z czasem siedliskiem dla pasożytów i drapieżników. Nie jestem przekonany co do słuszności kompletnego osłaniania gatunku przed niebezpieczeństwem, raczej wolałbym po prostu pomóc w poradzeniu sobie, ale jednocześnie zdecydowanie nie chciałbym zaszkodzić poprzez zostawienie takiego domku przez cały rok. Jakie jest Twoje zdanie na temat?
@Robinwood226 ай бұрын
Cześć :) Ja nie czyszczę bardzo dokładnie. Owszem uprzątam to, co wysypie się z otworów po wylęgu, bo mogą się w tej masie znaleźć również pasożyty. Stosuję taką technikę, że otwory im są niżej tym bardziej schowane są pod tymi powyżej. Dzięki temu to, co się wysypie nie skazi jajami pasożytów otworów i owadów poniżej tylko spadnie na ziemię/taras i zostanie zmiecione. Bywa, że przeczyszczę otwory w drewnie wiertarką jeśli nic się z nich nie wylęgnie ale to bardziej po to, żeby odzyskać otwory do zasiedlania. Też nie chciałbym tworzyć warunków zbyt sterylnych.
@piotr78056 ай бұрын
@@Robinwood22 Brzmi rozsądnie, bardzo podoba mi się pomysł schowanych otworów, aby utrudnić rozprzestrzenianie się pasożytów. Dziękuję ślicznie za odpowiedź!
@Robinwood226 ай бұрын
@@piotr7805 powodzenia!
@angelikastanczuk9599 Жыл бұрын
Jaka dlugosc pojedynczego kanalu?
@Robinwood22 Жыл бұрын
Powiedziałem w filmie 🙂
@ghostanddiy Жыл бұрын
Ciekawa mało popularna wiedza 👍
@Robinwood22 Жыл бұрын
:)
@lkrzysiek02 Жыл бұрын
Na jednym z filmów mówiłeś żeby walczyć z owadami budując budki lęgowe dla jerzyków a teraz budujesz jakieś hotele dla owadów.
@Robinwood22 Жыл бұрын
Nie, nie mówiłem o walce z owadami jako takimi tylko z komarami i muszkami. Hotele buduje się dla zapylaczy, to zasadnicza różnica. 🙂
@PawelChyrowski Жыл бұрын
Najgorsze, że Wtyki Amerykańskie są takie upierdliwe i podejrzewam, że to one głównie skorzystają na takim rozwiązaniu :(
@Robinwood22 Жыл бұрын
No jest to problem ale nie obawiałbym się za bardzo. Murarki przywiązują się do miejsca i zasiedlają skutecznie hotel z roku na rok. Wystarczy trochę dopilnować czystości w otworach i będzie dobrze. Poza tym - wszystkie one są dobrym pożywieniem dla innych stworzeń... :)
@PawelChyrowski Жыл бұрын
@@Robinwood22 No właśnie nie wiem czy To coś żre :) Mój pies próbował i miał delirke ;)
@Robinwood22 Жыл бұрын
@@PawelChyrowski :D
@deusnovusАй бұрын
30 sekund wiedzy w 12 minutach reklamy
@Robinwood22Ай бұрын
Bez przesady :) Bardzo chętnie jednak obejrzę Twój film i nauczę się jak się to robi dobrze... ;) Pozdrowienia!