Рет қаралды 223
#majablancarecipe
#negosyoideas
#togsisbaking
#mcvsworld
Hello po everyone!👋
For today's video share ko po sa inyo my way of cooking Maja Blanca.
Patok po yan ngayong Holiday seasons
para sa mga homebased mom na tulad ko at para sa lahat na gustong kumita din. 🥰
Ingredients and cost:
1 cup cornstarch --------------12.00 pesos
2 cups mineral water -------- 1.00
1/2 tbsp cheese powder----- 2.00
A pinch of salt. ------------------- 0.00
1 can evap 360ml --------------59.50
1 can condensed 370 ml ---56.00
1 can coconut milk (gata)
400ml -------------------------------56.75
1 can cream corn ------------- 42.75
1 can whole corn -------------- 38.25
1 tbsp butter (14g) ----------- 4.00
1 tbsp Cheese (1/8- 30g) -- 8.90
Total cost ------------ 281.15
Yield 4 tubs
Computation for pricing:
281 ÷ 4 (yield) = 70.29 pesos
👉 you can add up the cost of the container used for each tub and other inclusion then you can mark up the price accordingly.
👉Remember compute only the cost "used" in the recipe before pricing the product.
How I get the cost value for each ingredient, you can watch it from this video 👇
• How To Calculate Cost ...
Thank you 🥰
Togs🩷