Az előadás során említett kísérleti atomrobbantások kronológiájáról szóló videó linkje: Nuclear Detonation Timeline "1945-1998" by Isao Hashimoto kzbin.info/www/bejne/f2rPoqiloJmDms0
@ikeroliver71863 жыл бұрын
You probably dont give a shit but if you guys are stoned like me during the covid times then you can watch pretty much all of the new movies and series on instaflixxer. I've been watching with my gf recently :)
@rhettulises48183 жыл бұрын
@Iker Oliver Definitely, been watching on InstaFlixxer for since november myself :D
@FizWeb5 жыл бұрын
Az előadás során említett National Nuclear Data Center (NuDat 2) weboldal linkje: www.nndc.bnl.gov/
@kovacszoltan503911 ай бұрын
Nagyon jópofa volt és sok újat tanultam. Nem baj hogy nem volt tökéletes , pont ez vonta be a hallgatóságot. Aki meg kínlódott közben az magasra tette magának a lécet.
@BigJimmy Жыл бұрын
1:49:40 A helikopter rotorja hozzáért az ott álló daru köteléhez és darabokra tört. Ez jól látszik az egyébként valóban eredeti felvételen.
@joules83a Жыл бұрын
1:01:58 Ha a bor szabályzórúd elnyeli neutront akkor elméleti a bornak új izotópja keletkezik, és ennek az új izotópnak nem lesz más a nukleáris tulajdonsága?
@mihalyszekely4529Ай бұрын
Bór, nem bor. A bór atommag nem fogad be új neutront, ezért szétszórja őket a, lecsökkentve a hasznos fluxust (és ezzel a csatolási tényezőt). Tehát nem úgy elnyelő, hogy az atommagjai nyelik el a neutronokat - ami valóban nukleáris átalakulás lenne.
@naughtiusmaximus41252 жыл бұрын
Élvezhetetlen a hangerő ingadozása miatt.
@johnnyr825 жыл бұрын
Kár, hogy a kérdezők nem kaptak mikrofont, néha csak sejtjeni lehet, hogy mi a kérdés. :))
@deusexmachina_11 ай бұрын
kzbin.info/www/bejne/pZW7lGaCn9-hkJosi=GW4vPcOYsAvTvlqd Itt sok kérdés meg van válaszolva, precíz, tökéletes előadás.
@szonikuszuhany86433 жыл бұрын
Ez az előadás nagyrészt zavaros azok számára, akik ezen keresztül akarták megérteni a történteket. Dávid Gyulát követeli az agyam. :-) A jó szándékért köszönet.
@AingusOg5 жыл бұрын
Az, hogy a rúd "hegye" grafit volt, az nagyon hülyén hangzott el a filmben. Igazából egy rúdon volt a grafit meg a bór, mint egy rúdmágnes piros fele és kék fele. A grafit állt lefelé, így amikor a grafit volt bent moderátorkodni, akkor a bór felül kifele állt. A bór fékezőrudat (félrudat) úgy lehetett bedugni, hogy "túltolták" a grafitot lefelé, és akkor bór rúdként funkcionált. Nyilván lehetett volna fordítva, hogy az első ami kihúzott állapotból beesik, az a bór legyen, de nyilván nem gondoltak rá, hogy ilyen üzemre szükség lesz. Inkább talán arra gondoltak, hogy grafit-bór váltás kellhet, és a leggyorsabb lefelé dugni a rudat.
@laszlokomar89285 жыл бұрын
Grafit gyúlékony, de van más neutron elnyelő anyag is mint az európium, gadolínium stb de azok ritkaföldfémek ezért drágább egy nagy reaktort azzal építeni jó igaz az európium pl nagyon reaktív oxigénnel de lehet oxigénmentes hűtőközeg is neü csak a deutériumos víz.
@janosgrausza87904 жыл бұрын
2020-at irunk es meg mindig csak vizet forralunk...gőzhép ez is.
@zoltansinka75214 жыл бұрын
Mi a baj egy teljesen tiszta, 99% hatásfokú vízforralóval (azon kívül, hogy nincs)?
@avenaoat2 жыл бұрын
500 mSv a sugárbetegség küszöb dózis. A munkahelyi engedélyezett az 20 mSV/év 2000 óta. 100-200 mSv/év felett statisztikailag szignifikáns a daganat keletkezés.
@tiborbalogh41815 ай бұрын
3:12 - Én nem tudtam megnézni a Csernobil sorozatot, mert annyira rámtelepedett az az érzés, hogy ez egy hollywoodi agymosás, érzelmi ráhatás azért, hogy elhitessenek valamit, ami egyáltalán nem úgy volt, tehát agymosás. De a sorozat kapcsán eszembejutott egy dokumentumfilm, megrázó jelenet - emlékezetből írom, több éves emlék, lehet részleteiben pontatlan - elmondja egy résztvevő, hogy valami szelepet ki kellett nyitni a hűtővíz alján, lementek négyen, amikor felvették a védőruhát, tudták, hogy halottak. Azért kellett felvenniük, hogy le tudjanak érni élve az aljára, hogy kinyissák a szelepet kézzel. Azért áldozták fel magukat, hogy több ezer ember életét megmentsék. - Ez a történet még ma is szívszorítással fog el. A meghatódottság és a tisztelet fog el. Az önfeláldozás eszméje. Van egy másik előadás, amiben Géczy Gábor - az ATOMKI-ban volt atomfizikus - azt mondta, hogy lényegében kísérletezgettek az erőművel. Lekapcsolgatták a védelmi berendezéseket, Nem véletlen baleset volt, hanem idiotizmus. Mit bír ki az erőmű?
@mikloskallo90465 ай бұрын
Téves megérzés volt.
@tiborbalogh41815 ай бұрын
@@mikloskallo9046 Nem szoktam tévedni.
@mikloskallo90465 ай бұрын
@@tiborbalogh4181 A konkrét szokásaidról értelemszerűen nem tudok nyilatkozni, de jelen esetben a megérzésed, hogy a sorozat valamiféle agymosás lenne, teljes tevedes volt. Az általad leírt drámai szituációt például teljesen adekvát módon mutatták be. (Úgy rémlik, hogy azok, akik akkor bementek elzárni a szelepeket, döbbenetes módon túlélték a dolgot.) Egyébként majdnem jó, amit írtál, de ennél bonyolultabb a helyzet, nem csak úgy kísérletezgettek l'art pour l'art, azt szerették volna tudni, hogy áramkimaradás esetén a leálló generátor termel-e még kellő áramot a generátorok beindulásáig. Ezzel nincs baj, de ezután balszerencse, szakmai hibák és súlyos felelőtlenség következtek egymás után, leginkább azért, mert nem merték elhalasztani a tesztet, ami korábban többször is sikertelen volt.
@tomikari61922 жыл бұрын
ez most szavazó , vagy előadó.... mert sok az interaktívitás közben.
@tothista4477 Жыл бұрын
Az előadó úr a saját jegyzeteit sem olvasta el. Kínos is lett.
@01Sill2 жыл бұрын
Van kék színű sarkifény ! Ritka, de van !
@adamgalambos81373 жыл бұрын
A Passio keményebb film volt
@TheGILES683 жыл бұрын
Csodálkozom azon, hogy az előadónak ilyen magasfokú képzettsége van, ennyire bugyuta és laikus kérdései és megnyilvánulásai vannak a 19. percig tartó bevezetőben. Az utána jövő magfizikai magyarázat már kicsit katedraízű.
@Waranus36 Жыл бұрын
Ez szörnyű volt! Minden elismerésem annak aki végigszenvedte. Ilyen embernek nem előadást kellene tartani, hanem a 4 fal között valamilyen kutatást végezni, ha tényleg annyira ért hozzá, mert számomra ez sem derült ki a 40 perc alatt amit kínkeservesen néztem meg.
@Mazsika3 Жыл бұрын
Nem volt ez az atomreaktor ám rossz, csak nem lett volna szabad csesztetni, kísérletezgetni, ez nem játék. Szépen beállítják a reaktivitási arányt, és hagyják, hogy a gőz forgassa a turbinát, az meg a generátort és lőn villany. És akkor nem robban(t volna) fel.
@mikloskallo90465 ай бұрын
De jó sem, nem véletlen, hogy Csernobil után az RBMK reaktorokat módosították. A pozitív üregtényező nem kifejezetten nyerő egy reaktorban. De az mindenképpen igaz, hogy számos RBMK reaktor működött gond nélkül, és az is, hogy a baleset az alapvető oka az emberi felelőtlenség és a szovjet típusú "a hatalomnak mindenképpen meg kell felelni" attitűd volt.
@milanzarka38293 жыл бұрын
Ez az előadásmód elviselhetetlen.
@wargandhiargand38593 жыл бұрын
Ez egy prof. A film valóságtartalma közelít a nullához. És ő ebből okos. Csodálom az oroszokat hogy ezt a mocskot szó nélkül eltűrték. Semmiféle kisérlet nem volt. A blokk külső okok miatt szaladt meg. Nem lehetett mit tenni. Hosszú történet
@doriczulak14702 жыл бұрын
Amúgy meg a blokk nem tud megszaladni, csak a reaktor.. és külső ok miatt nem tud csak úgy megszaladni, elég szar ügy is lenne. Már az összes felrobbant volna….
@gaborbakos70582 жыл бұрын
Tényleg borzasztó, modoroskodik, ripacskodik, össze-vissza hablatyol hülyeségekről a végtelenségig. Az ilyen az egyetemi hallgatók rémálma. Az a "tanár", aki ugyan lehet, hogy ért a szakmájához, de tanítani nem tudja azt. Akinek totális kaotikus zagyvaság minden előadása, se füle se farka a mondatainak, aztán megsértődik és a hallgatókon áll bosszút, ha a rossz előadásai miatt nem járnak az előadására.
@tamasreiter9114 Жыл бұрын
@@wargandhiargand3859 Nekem a szövegéből nem az jött le hogy egy prof.., inkább egy futtatott ratyi. A reaktornál meg azon ment a kísérlet, hogy egy esetleges áramkimaradásnál mi történik... Meg van határozva hogy minimum hány darab szabályzó rúdnak kell a reaktorban lenni, kicsit többet húztak ki(mindet?).
@mikloskallo90465 ай бұрын
@@wargandhiargand3859 Az egyetlen külső ok ebben a sztoriban az volt, hogy órákig nem engedték a tervek szerint csökkenteni a reaktorteljesítményt. Minden más a szovjet rendszer következménye volt, ahol a legfőbb hatalom és szaktekintély a párt volt, ami felülírt mindent és a reaktor vezetése mindenképpen meg akart felelni a pártvezetés elvárásainak, ezért nem halasztották el a kísérletet (pedig tudniuk kellett volna, hogy a hosszabb időn át alacsonyan tartott reaktorteljesítmény következtében a reaktorban felszaporodik a jód 135, amiből később Xenon 135 (izotóp) lesz, ami drasztikusan csökkenti a reaktivitást. Ilyenkor a reaktort le kell állítani és megvárni, amíg a Xe135 elbomlik, ez több napos termeléskiesés, amit a felelőrsségrevonástól tartva nem mertek megkockáztatni, ezért szegtek meg minden szabályt, hogy a reaktorteljesítményt fokozzák, amig végül sikerült, csak akkor már konktrollálhatatlan volt a folyamat. Ezt nem ez a film találta ki, hanem benne van az IAEA jelentésben, amit különféle országok szakértői állítottak össze. Az oroszok meg szerencsére ez ellen semmit sem tudnak tenni, mivel most is csak otthon tudják egyszerűen agyonlőni azt, aki valami olyasmit mond, ami nem tetszik a legfőbb vezetőnek - legyen az Sztálin, Brezsnyev vagy Putyin.
@viktork.87374 жыл бұрын
Kissé stand upos stílusúra sikeredett az előadás, nem? Az meg kb kész röhej, hogy az előadó azt se tudta, hogy mit is akartak aznap éjjel az erőműben végrehajtani! ELTE?
@gergoszilagyi79484 жыл бұрын
Ez jó volt
@nice00513 жыл бұрын
Úgy tudom, azért volt a bór rudak (vagy rúd vége), hogy fokozza a rúd hatását. Tehát nem "hülyeséget csináltak", és nem azért rakták oda, mert olcsó volt, hanem tudatosan így tervezték. Van róla egy videó: kzbin.info/www/bejne/nnqqpYd_osqMi5Y
@brdfsz3 жыл бұрын
Igen, ez is valószínűleg egy "művészi hatás" volt a filmben (mármint, hogy az olcsóság miatt lenne grafit). Növelte az eltávolításának a hatását (hogy emeljék a teljesítményt). Ez minden bizonnyal tudatos volt. Azonban egyben hülyeséget csináltak, hiszen ez a vészleállításkor is megnövelte a lassú neutronok számát azon rudak körül, amelyek teljesen kiemelt (pontosabban azoknál, ahol a grafit rész nem volt egészében a zónában) állapotból hatoltak bele a zónába. Sajnálatos módon ez szinte az összeset érintette a baleset idején.
@mikloskallo90465 ай бұрын
Nem tudom pontosan, milyen hatás fokozására gondolsz. A bór rúd kontrol rúd, aminek az a feladata, hogy elnyelje a neutronokat, azaz lassítsa a reakciót. A grafit ezzel szemben moderál, azaz lassítja a gyors neutronokat, tehát gyorsítja a reakciót, A bór rudak végén kb fél méteres grafit rúd van az RBMK reaktorokban, ami valóban olcsóbb megoldás, ls az a szerepe, hogy ha kihúzod a kontrol rudakat (azaz be akarod indítani a reaktort vagy gyorsítani a működést), a csövekbe bór helyett hűtővíz kerül, a víz pedig szintén elnyeli a neutronokat, ha kisebb mértékben is. A grafit rudak azért voltak ott, hogy kiszorítsák a vizet és moderátorként segítsenek gyorsítani a reakciót. Abban a katasztrofális pillanatban, amikor amaximális számú rúd ki volt húzva, a hűtővíz pedig elkezdett felforrni, a keletkező buborékok miatt a neutron abszorbeáló hatás drasztikusan csökkent, a meginduló neutronáramlás szétverte a reaktort addig fékezó Xenon 135-öt és hirtelen elkezdett megszaladni a folyamat. Amikor visszatolták a rudakat (az a bizonyos vészleállító gomb), a leereszkedő rudak végén lévő grafit sajnos nem csökkentette, hanem moderátorként fokozta a reaktivitást, és hozzájárult a folymat irányíthatatlanná válásához.
@gyorgyuborka9343 жыл бұрын
Hirosima ? Nagasaki ? Csernobil?... /?/.....
@vorosjanos773 жыл бұрын
Windscale, Three Mile Island, Fukushima...
@mikloskallo90465 ай бұрын
Ja, a harmadiknak semmi köze az előző kettőhöz. Más felsorolás is lehetséges: Nukleáris balesetek következtében meghaltak száma: 10 ezres nagyságrend Vízienergia: félmilliós nagyságrend Fosszilis energiatermelés: 50-100 milliós nagyságrend.
@dbolvari4 жыл бұрын
Valószínűleg részben azért próbálták le a gyors leállítást, hogy háború esetén gyorsan "nyersanyaghoz" jussanak. Nem azért nem feszegetik ezt különösebben, mert az amerikaiak is pont ezt csinálták?
@stupideology4 жыл бұрын
a tenyésztő reaktorban le sem kell állni egy pálcacseréhez, menet közben elvégeszhető Ezért van a csatornás elrendezés.
@CJ4forever3 жыл бұрын
A nyersanyaghoz jutáshoz Csernobilt nem kellett leállítani. És tök mindegy, hogy az amerikaiak mit csináltak, mivel Csernobil robbant, nem ámerika.
@karvak14923 жыл бұрын
30 év múlva: "A covid19 kapcsán..." - a valóság a covid19 nevü, világméretü népirtásról.
@BigJimmy Жыл бұрын
Érdekes hallani, ahogyan egy szakember rÁdióaktivitásról beszél, miközben rAdioaktivitásnak nevezik. Ettől függetlenül érdekes előadás volt.
@bhogabi11 ай бұрын
Azért itt vannak nagy hiányosságok a Csernobil katasztrófával kapcsolatba.