W poszukiwaniu własnych korzeni - od czego zacząć? - Czas Gentlemanów

  Рет қаралды 29,406

Czas Gentlemanów

Czas Gentlemanów

Күн бұрын

Пікірлер: 88
@grucha3371
@grucha3371 6 жыл бұрын
Ciekawy i dobry materiał. Sam dotarłem z ojcem do rodziny z końca xviii wieku, kiedy to mój przodek był starostą w mieście z którego pochodzi mój dziadek. Dzięki temu dotarłem nie tylko do rodzinnego herbu i terenów które na początku otrzymała moja rodzina, ale też natrafiłem na poszlaki które być może zaprowadzą mnie nawet do pierwszej miejscowości z której wywodzi się ród. Na razie wiele poszukiwań przede mną.
@LukaszKielban
@LukaszKielban 6 жыл бұрын
Świetnie! Życzę dalszych sukcesów!
@majster154
@majster154 Жыл бұрын
5 lat, więc myśle ze moge się spytać do czego doszedłeś
@filipwilinski2028
@filipwilinski2028 11 ай бұрын
@@LukaszKielbangdzie szukales
@Purple-durple
@Purple-durple 8 ай бұрын
@@filipwilinski2028 nie wiem jak on ale ja nie dawno pojechalem do rodziny i poprostu zapytałem każdego kogo mogłem okazało sie ze mój wujek mial dokument z drzewem siegającym wczesnego 19 wieku teraz musze to opracowac i sprawdzic podobno mój dziadek w latach 90 sam tak szukał i doszedł do 15 wieku ale niestety juz niemoge go oto zpytac, wiec porada odemnie to zaczecie od kogos w rodzinie ktory mogl sie czyms takim interesowac
@mikoajsynowiec3197
@mikoajsynowiec3197 4 жыл бұрын
Oglądam o 1 w nocy: czas zacząć teraz (wiem data)
@bartekwierzbowski7241
@bartekwierzbowski7241 6 жыл бұрын
Mój dziadek ma notatki o naszych 5 pokoleniach ponieważ naszą tradycją jest zapisywanie kim był nasz ojciec,dziadek i pradziadek. Przez to dowiedziałem się że mój pradziadek uciekł do Australii albo że dziadek podczas wojny dostał odłamkiem przez co musi chodzić z laską do podpierania się i wiele innych ciekawych historii.Jest to bardzo fajne znać losy swojej rodziny.
@LukaszKielban
@LukaszKielban 6 жыл бұрын
Świetnie! Bardzo fajne źródło. Dlatego właśnie sam chcę takie prowadzić, ale póki co utknąłem na etapie wpisywania do niego korzeni rodziny.
@ukaszkaszuba891
@ukaszkaszuba891 5 жыл бұрын
Genialnym źródłem wiedzy, zwłaszcza jeśli czyjąś rodzina mieszka dłuższy czas w jakimś miejscu, są księgi parafialne. Są tam informacje o rodzicach, datach urodzin i przyjmowaniu sakramentów. I często, w starych parafiach, są przechowywane nawet przez setki lat.
@owczarek.szymon
@owczarek.szymon 6 жыл бұрын
7:45 - Mam podobną sytuację. Moja babcia urodziła się w 1933, ale ktoś bodajże przy spisie ludności pod koniec II wojny światowej popełnił błąd i odmłodził ją o 2/3 lata. Taką też błędną datę miała lub nadal ma wpisaną w dowodzie.
@rbark2311
@rbark2311 6 жыл бұрын
Ja zacząłem szukać korzeni rodziny, gdy miałem ok. 12-13 lat. Nie spodziewałem się niczego nadzwyczajnego, bo mam pochodzenie chłopskie, a rodzina od pokoleń nie ruszała się z terenu kilku sąsiednich parafii na Mazowszu. Dlatego mocno się zdziwiłem, gdy siostra dziadka, dopytywana przez mnie o rodzeństwo moich pradziadków, rzuciła: "był jeszcze wuj Wacek, oficer. We wrześniu 1939 poszedł na front i tyleśmy o nim słyszeli, chyba go Ruscy w Katyniu zabili." Ustaliłem później jego dane z aktu chrztu, a następnie sprawdziłem w Muzeum Katyńskim w Warszawie i faktycznie, zgadza się (tyle, że nie Katyń, a Charków, ale w ramach tej samej operacji NKWD z 1940). Niestety, do dzisiaj nie wiem, jaką drogą chłopak z wiejskiej biedoty został oficerem piechoty w II RP, ale warto wiedzieć, że i takie ciekawostki w, z pozoru nudnych, rodzinach można znaleźć.
@LukaszKielban
@LukaszKielban 6 жыл бұрын
Ciekawe. Może coś w Archiwum Wojskowym w Rembertowie się znajdzie na ten temat.
@rbark2311
@rbark2311 6 жыл бұрын
To jest ciekawy trop. Dziękuję. Spróbuję.
@wojciechwosinski2742
@wojciechwosinski2742 5 жыл бұрын
Ja mam za sobą rok prawdziwej genealogii. Jestem chłopem, ale dotarłem do końca XVII wieku. A ze strony szlacheckiej do pierwszej połowy XVI wieku. Rodzina nic prawie nie wiedziała o prapradziadkach. Niby. Jednak parę ulic ode mnie mieszka brat dziadka, który powiedział, że prapradziadek został zabity wcześnie. Rzeczywiście, zmarł wcześnie, zabójstwa nie potwierdzę, bo w 1934 nikt na wsi się zbytnio nie przejmował. Dwóch prapradziadkow tam zabili i każdy z rodziny mi to powiedział. Ponad to jeden z nich był karany (był rolnikiem) za wystąpienia przeciw władzy C. I K. w 1916. A nikt nigdy nic o tym nie wspominał. Warto szukać :)
@tomaszfikier1937
@tomaszfikier1937 4 жыл бұрын
Panie Łukaszu, niezmiernie mnie Pan zaciekawił i zainspirował. Nie marnuję czasu i zabieram się do pracy. Dziękuję za ten materiał!
@Adrian-dv9mc
@Adrian-dv9mc 6 жыл бұрын
To jak zabawa w detektywa! Pewnie kiedyś spróbuję coś ustalić, ale myślę, że dużo już wiem, bo historia mojej rodziny jest trochę zawiła, więc przy spotkaniach od czasu do czasu się ją powtarza. Czekam na następny odcinek odnośnie twoich poszukiwań :3
@paweszala9520
@paweszala9520 6 жыл бұрын
Gratuluję. Trzymam kciuki. Ja dokopałem się 10 pokolenia po mieczu wprost, tj. do ok. 1700 roku. Pierwsze informacje królewskie o rodzinie są już z lustracji królewskich z lat 1616, 1659.
@LukaszKielban
@LukaszKielban 6 жыл бұрын
Cóż powiedzieć? Wow!
@cega2279
@cega2279 4 жыл бұрын
No mistrzu, dobra robota!
@szlachciclwowski4893
@szlachciclwowski4893 5 жыл бұрын
Ja doszedłem tylko do 14 pokolenia. Bartłomiej Bąder z Falęcina, urodzony w około 1624 roku. Był bogatym szlachcicem z rodu Baderów, ale niektóre linie pisały ,,on'', ,,ą'' i stąd takie różnice. Mimo to, chodzi o tą samą rodzinę rycerską herbu myśleniec.
@miksa9988
@miksa9988 Жыл бұрын
żałuję, że nie zacząłem w podstawówce. miałbym okazję porozmawiać z prababciami i pradziadkiem, teraz już takiej okazji nie mam, ale na szczęście z jedną prababcią rozmawiała moja chrzestna, wszystko zapisała i zrobiła na podstawie tych zapisek drzewo. teraz ja chcę je uzupełnić o drugą stronę rodziny
@bushcraftpopolsku4107
@bushcraftpopolsku4107 3 жыл бұрын
Moja rodzina do pra pradziadków z obu stron pochodzi z jednego powiatu no ale w Małopolsce przesiedleń nie było, a ludzie bardzo związani byli że swoją ziemią.
@maciekchmielowiec1591
@maciekchmielowiec1591 4 жыл бұрын
Bardzo fajny film ja zacząłem również szukać , sprawia mi to ogromną radość
@jonjon8910
@jonjon8910 3 жыл бұрын
U mnie lipa, w 1876 urodziła się moja pra pra babcia, ale pochodziła z Niemiec, więc ślad raczej przepada
@owczarek.szymon
@owczarek.szymon 6 жыл бұрын
Czegoś takiego szukałem, dzięki! 😉
@LukaszKielban
@LukaszKielban 6 жыл бұрын
Powodzenia!
@alojzzok2626
@alojzzok2626 6 жыл бұрын
bardzo fajny i ciekawy film ja sam sie tez tym interesuje i uwazam ze jest to bardzo ważne
@LukaszKielban
@LukaszKielban 6 жыл бұрын
Dziękuję i życzę powodzenia we własnych poszukiwaniach!
@tomaszchorzepa5324
@tomaszchorzepa5324 6 жыл бұрын
Świetny materiał, dobrze zrealizowany i z przejrzystym schematem jego prowadzenia :) Ja zrobiłem podstawowe drzewo genealogiczne lecz nie wiem jak szeroko iść podczas jego budowy. Bardzo proszę o jakieś wskazówki, jak Wy postępujecie? Trzymacie się głównej linii rodu czy zbieracie informację również na temat innych członków rodziny.
@LukaszKielban
@LukaszKielban 6 жыл бұрын
+Tomasz Chorzępa dziękuję! Ja staram się trzymać głównych linii czyli rodziców rodziców... dodaję tylko ich rodzeństwo, bo czasem warto wiedzieć gdzie mogą być dodatkowe informacje, ale dalej zazwyczaj nie idę.
@1ul3k
@1ul3k 6 жыл бұрын
Wizyty w archiwach, parafiach i grzebanie w starych dokumentach :) w sumie nie ma chyba milszej pracy od tego dla ludzi interesujących się przeszłością(historyków, archeologów). Tylko trzeba panie Kielbanie pamiętać, że nie każdy ot tak będzie miał dostęp do archiwów i starych papierów. W tych poważniejszych archiwach wymagane są nieraz odpowiednie pozwolenia, tudzież dowody posiadania wiedzy, że umiemy się z "zabytkami" obchodzić, gdyż stary papier łatwo jest uszkodzić. Warto by pan w następnym filmie zwrócił na to uwagę i powiedział, do jakiego poziomu archiwów przeciętny "Kowalski" ma dostęp :) Pozdrawiam.
@zbigniewkowalczyk5903
@zbigniewkowalczyk5903 6 жыл бұрын
Sam bałbym się w ogóle ruszyć stare dokumenty. Nie tylko te starsze są delikatne, to zależy od warunków przechowywania. Warto czasem poprosić jakiegoś specjalistę o pomoc.
@LukaszKielban
@LukaszKielban 6 жыл бұрын
+Lul3k dobry pomysł!
@karolzach469
@karolzach469 6 жыл бұрын
Jeżeli chodzi o moją rodzinę to wiem tylko tyle że od strony ojca jakiś przodek miał wieś którą nazwał Żachy (od nazwiska) która do dziś istnieje i żyją tam dalecy krewni, a od strony matki tylko tyle że uważali się za niemców (dolny śląsk). Niestety badania sobie odpuszczę ze względu że gałęź mojej rodziny jest czarną owcą w obydwu rodzinach (ojca i matki) i nie do końca chcę utrzymywać z resztą kontakt.
@Dooku8
@Dooku8 6 жыл бұрын
Biorąc pod uwagę że w zasięgu samej rozmowy każdy ma do 4 odnóg drzewa genealogicznego (2 dziadków, 2 babcie), zawsze coś ciekawego można znaleźć. Warto o to zapytać dopóki jest okazja. Np. Moja jedna babcia wywodziła się z najniższego chłopstwa i w czasie 20 lecia międzywojennego żyli jak w średniowieczu. Natomiast dziadkowie, dziadka ze strony matki byli jakimś drobnym mieszczaństwem, stracili majątek i już dziadek też wylądował na wsi, bo jego ojciec z wioski pochodził. Ofc w moim przypadku pozostają jeszcze historie z czasów wojny, a o tym to już dość dużo mogłem się bezpośrednio dowiedzieć.
@LukaszKielban
@LukaszKielban 6 жыл бұрын
+Dooku8 pozostaje zatem tylko zbierać te informacje. Polecam też przeszukać archiwa internetowe. Można tam, bez wychodzenia z domu, potwierdzić lub odkryć wiele rzeczy.
@anetadziebor418
@anetadziebor418 4 жыл бұрын
I €&Kķ
@bhbbhb5076
@bhbbhb5076 4 жыл бұрын
Tyle gledzemia i ani jednej informacji jak i gdzie szukać... :(
@mateuszcielas3362
@mateuszcielas3362 5 жыл бұрын
zaczalem sie interesowac, ile Wam i Tobie Łukasz zajeło szukanie informacji i jak daleko w tył zaszliscie?
@Martin46869
@Martin46869 Жыл бұрын
Rozwinąłem jedną gałąź pradziadka do XV wieku.
@edeksagermann8389
@edeksagermann8389 Ай бұрын
Jak postępy poprosimy o aktualizacje 😃
@tomekdzielinski4051
@tomekdzielinski4051 6 жыл бұрын
Czekam na kolejne filmy z tej tematyki. Mnie udało się cofnąć do 1888 roku
@LukaszKielban
@LukaszKielban 6 жыл бұрын
W takim razie trzymam kciuki za dalsze postępy!
@19Sebek92
@19Sebek92 6 жыл бұрын
Ja kiedyś o tym też myślałem ale… w moim przypadku jest to o tyle utrudnione na wstępie że… Moi rodzice niewiele tak na prawdę wiedzą. Może jak bym rodzeństwo mamy popytał to by wiedzieli. Gorzej z tatą. Moi dziadkowie już nie żyją z obu stron więc to kolejny problem do pokonania. Pradziadkowie żyli chyba troszkę dłużej a chyba jeden ale to znowu za późno. Nigdy też nie widziałem żadnych pamiątek zdjęć rodzinnych więc nie mam pojęcia czy na prawdę i rzeczywiście istnieją. Jakieś były ale to tylko z dzieciństwa mamy. Obawiam się, że w moim przypadku za szybko mogły by się urywać tropy, w sumie już na samym początku. Co zniechęciło mnie do takiego projektu :/
@LukaszKielban
@LukaszKielban 6 жыл бұрын
Proszę się nie zniechęcać. Lepiej spróbować, niż potem zastanawiać się czy udałoby się. Gorąco polecam porozmawiać z rodzeństwem rodziców póki jest na to czas. Dalej już mogą pomóc archiwa. Kto wie co z tego wyjdzie.
@annapeszynska2402
@annapeszynska2402 3 жыл бұрын
Dlaczego ja nie obejrzałam tego filmu tylko siedziałam przy starych dokumentach i zdjęciach
@annatrzpis6410
@annatrzpis6410 6 жыл бұрын
Moja mama miała na imię Maria, ale wszyscy nazywali ją Alą. I nikt nie potrafi powiedzieć dlaczego :) Z kolei jej siostra to Bogumiła, a w dokumentach jest Katarzyna. Bez sensu. Mój tata zajmuje się drzewem, bardzo go to interesuje. Myślę, że warto, zwłaszcza, że ludzie teraz migrują i za 50 lat potomkowie będą ciekawi skąd konkretnie z Polski pochodziła rodzina.
@wiktorbabiarz6758
@wiktorbabiarz6758 6 жыл бұрын
Sorbet cruelty - free - blog Mam podobnie. Mój tata m na imię Jerzy ale w rodzinnych stronach każdy mówi na niego Darek ;p A ciotka to Kasia, a mówią na nią Boguśka ;) Dziwne to, ale zabawne nawet ;)
@annatrzpis6410
@annatrzpis6410 6 жыл бұрын
Hahaha, ale zbieg :) Krąży legenda, że jak babcia była w ciąży to ustalono imię Bogusia, ale dziadek jak poszedł ją rejestrować to był pijany, miał zaćmienie i gdy trzeba było wpisać imię wybrał Kasia. Ale takich pijackich historii jest pewnie więcej jak Polska długa i szeroka.
@patrykgurgul5581
@patrykgurgul5581 6 жыл бұрын
Brakuje mi informacji, gdzie poszukiwać dokumentów, skoro już o weryfikacji nimi się wspomniało - np. księgi parafialne, etc.
@LukaszKielban
@LukaszKielban 6 жыл бұрын
Ja zaczynam od zbiorów rodzinnych. Często do pradziadków gdzieś znajdą się jakieś akty zgonu, a może i inne dokumenty. Wiele XIXwiecznych jest zdigitalizowanych i dostępnych w internetowych archiwach. Później, jak już znamy miejsce zamieszkania i parafię, możemy się dowiedzieć gdzie przechowywane są tamtejsze księgi z danego okresu (po ok. 100 latach trafiają do centralnych jednostek) i sprawdzić je.
@Michallex123456789
@Michallex123456789 6 жыл бұрын
Co jeżeli spóźniliśmy się z rozpoczęciem poszukiwań i w linii od ojca nie żyje nawet sam ojciec, jakieś wskazówki? Archiwa kościelne czy są one udostępniane? Gdzie można by rozpocząć? Obecnie mam problem z ustaleniem jak miał na imię pradziadek, a co dopiero starsze pokolenie.
@rbark2311
@rbark2311 6 жыл бұрын
Obecnie część archiwów jest digitalizowana. Polecam stronę: geneteka.genealodzy.pl/index.php?lang=pol Można wyszukiwać po nazwiskach i parafiach. Fizycznie też się można wybrać do archiwów państwowych i kościelnych. Udostępniają do wglądu bez większych problemów. Byle tylko mieć informacje gdzie szukać (nazwa parafii, archiwum, które przechowuje dany zbiór dokumentów). Bo bez tego to trochę szukanie igły w stogu siana.
@LukaszKielban
@LukaszKielban 6 жыл бұрын
Zacząłbym od zajrzenia w dokumenty rodziny. W aktach często są podawani rodzice. Później szukamy rodziców itd. Jak zabrniemy do XIX wieku internetowe archiwa mogą bardzo pomóc bez ruszania się z domu. Na przykład polecona już Geneteka.
@lou_2733
@lou_2733 6 жыл бұрын
Czas Gentlemanów o
@suse5057
@suse5057 5 жыл бұрын
@@rbark2311 Człowieku, dziękuję ci za ten link. Dzięki TOBIE dotarłem do mojego 5 razy pradziadka. Och, cóż ja ci zawdzięczam...
@maksskoracki2525
@maksskoracki2525 3 жыл бұрын
ja jestem pól polakiem, poł rosjaninem i pół macedończykiem
@mlew71
@mlew71 3 жыл бұрын
A moi przodkowie to oczywiscie Polacy ale tez przybysze z Niderlandow i z Niemiec .
@tightblack8595
@tightblack8595 6 жыл бұрын
Pierwsza żona ojca mojego dziadka zginęła w Austwich [*]
@master-zu6pn
@master-zu6pn 6 жыл бұрын
Interesują mnie kwestie techniczne, czyli gdzie szukać. Ponieważ mam rodzinę z wielu stron Polski, trudno będzie mi jeździć na drugi koniec kraju. Czy macie jakieś pomysły?
@LukaszKielban
@LukaszKielban 6 жыл бұрын
Są internetowe archiwa, na przykład geneteka. Warto sprawdzić czy jakieś dokumenty nie są już zeskanowane lub chociaż spisane.
@marcelorefiwski9548
@marcelorefiwski9548 Жыл бұрын
Legenda amigo... seu conteúdo deve ser muito bom, fiquei triste em não conseguir acompanhar.... estou tentando aprender o idioma de meus avós...
@TheBloodySaint
@TheBloodySaint 6 жыл бұрын
A co sądzisz o sprawdzeniu swojego pochodzenia z DNA?
@LukaszKielban
@LukaszKielban 6 жыл бұрын
Chciałbym tego kiedyś spróbować. Choć już widzę, że w ok. 80% pochodzę z Wielkopolski. Zastanawia mnie tylko co z tymi 20%.
@piotrkorczak5356
@piotrkorczak5356 6 жыл бұрын
Bardzo pomocny i ciekawy film. Ale z innej beczki. Ktoś wie jakim mikrofonem nagrywa Pan Łukasz? Nie pamiętam czy było to w jakimś Q&A i czy podpina go do zewnętrznego rekordera/bezpośrednio do aparatu?
@LukaszKielban
@LukaszKielban 6 жыл бұрын
+Piotr Korczak to Rode smartlav podpięty do smartfona.
@adamturbanski7197
@adamturbanski7197 2 жыл бұрын
Polecam stronę geneanet, sam znalazłem tam moich przodków do końca XVIII wieku, do prapraprapradziadka bodajże.
@stefanczarniecki4544
@stefanczarniecki4544 3 жыл бұрын
Dzień Dobry Co zrobić w sytuacji gdy dziadkowie i pradziadkowie nie żyją tylko babcia z demencją jak rozpocząć poszukiwania ?
@LadyOfNovember-yz6zm
@LadyOfNovember-yz6zm 8 ай бұрын
Hmmm... Myślę, że można zwrócić się do urzędu stanu cywilnego z wnioskiem o kserokopie aktów urodzenia pradziadków, tam będą podani ich rodzice, zawód ojca, nazwisko panieńskie matki. Będzie to wiązało się z koniecznością wniesienia opłaty (zwykle jest to 5 zł), ale myślę, że warto 🙂 Potem informacji można szukać na Genetece, Skanotece czy Szukaj w Archiwach.
@LadyOfNovember-yz6zm
@LadyOfNovember-yz6zm 8 ай бұрын
*5 zł za jeden akt oczywiście 😉
@stanisawwrzecionowski4617
@stanisawwrzecionowski4617 6 жыл бұрын
Cześć Łukasz podoba mi się twoja robota tutaj. Ciekawe tematy i ładnie omówione. Łukasz mam nadzieję że się nie obrazisz za to pytanie ale powiedz czy jesteś gejem?
@elektronikadlapoczatkujacy69
@elektronikadlapoczatkujacy69 5 жыл бұрын
Dlaczego tak sądzisz?
@mariofoki284
@mariofoki284 3 жыл бұрын
Mój najstarszy przodek urodził się w 1739 roku.
@kamil..5303
@kamil..5303 Жыл бұрын
Ta osoba która go urodziła też jest twoim przodkiem
@pawekrol339
@pawekrol339 2 жыл бұрын
Mam postój na początku 19 wieku …
@kamil..5303
@kamil..5303 Жыл бұрын
Przecież żebym był w obecnym czasie to ktoś musiał spłodzić mojego ojca ktoś jego ojca i tak w koło a nigdy nie znamy swojej rodziny
@jacekburaczynski5913
@jacekburaczynski5913 3 жыл бұрын
🐰
@KaczorJDJMM
@KaczorJDJMM Ай бұрын
Wiem że film ma 6 lat ale w 2 dni dotarłem do 1728 r (15 lat mam(
@legolordk87
@legolordk87 4 жыл бұрын
Pochodzę od najprawdopodobniej od jakiegoś szlachcica
@VIOLATOR1974r
@VIOLATOR1974r 2 жыл бұрын
Film o niczym. Żadnych konkretnych informacji jakie archiwa w Internecie warto przeglądać . Czy nawet gdzie sie udac najlepiej,jak rozpoczac poszukiwania. Zero merytoryki
Czy można komentować cudzy wygląd? - Pytania do Kielbana 47.
27:00
Czas Gentlemanów
Рет қаралды 10 М.
🏔 Ludzie Gór Olbrzymich i genealogia 🏔
34:40
ZachodniaTV
Рет қаралды 543
FOREVER BUNNY
00:14
Natan por Aí
Рет қаралды 33 МЛН
One day.. 🙌
00:33
Celine Dept
Рет қаралды 49 МЛН
Why no RONALDO?! 🤔⚽️
00:28
Celine Dept
Рет қаралды 91 МЛН
Kontakt wzrokowy - 5 kluczowych zasad - Czas Gentlemanów
8:34
Czas Gentlemanów
Рет қаралды 81 М.
Skąd się wzięło Twoje nazwisko? Cz. 1 | Polimaty #68
10:48
7 sytuacji, w których mężczyzna ma pierwszeństwo przed kobietą
7:12
Czas Gentlemanów
Рет қаралды 828 М.
Tajemnice historii - Skąd się wzięło twoje nazwisko? #4
24:34
Jędrek o husarii - Odc. 1 - Uzbrojenie Husarza
12:09
surgepolonia
Рет қаралды 773 М.
Co gdy ona nie chce szarmanckich gestów? - Pytania do Kielbana 51.
24:31
10 cech, którymi gentleman zaimponuje swojej damie
8:08
Czas Gentlemanów
Рет қаралды 139 М.
GENEALOGIA - OD CZEGO ZACZĄĆ?
26:45
Fundacja Kwartalnika "Wyklęci"
Рет қаралды 554