Może wydawać się to szalone, jednak cieszę się, że odkryłam, iż jestem osobą przemocową. Teraz mogę zacząć nad tym od razu pracować.
@rafaelbuttrue7672 жыл бұрын
To nie jest szalone. Powodzenia w pracy nad sobą
@AG-lp6hk2 жыл бұрын
To mega ważne. Pracuje z tematem przemocy domowej na codzień. Świadomość osób stosujących przemoc i ich gotowość do pracy nad sobą to klucz do zatrzymania przemocy. Bardzo trzymam za Ciebie kciuki Anna ❤️
2 жыл бұрын
Jesteś chyba pierwszą osobą świadomej swojej "przemocowości" w internecie. Wszędzie w commentach tylko ofiary. Respect.
@strasznyraptor2 жыл бұрын
@ Dokładnie. Prawie wszyscy to poturbowane ofiary, które same nigdy nie stosowały przemocy psychicznej XD
2 жыл бұрын
@@strasznyraptor Wygląda na to, że toksyki po prostu nie mają internetu;)
@emmagreen54122 жыл бұрын
Doświadczyłam tych wszystkich 10 znamion i trwało to bardzo długo, ponad 25 lat. Przez te wszystkie lata myślałam, że jestem taka beznadziejna jak nikt. Nie wiem jak ja to mogłam wytrzymać... Znalazłam pomoc dzięki takim programom jak Pana.
@66610v2 жыл бұрын
Bardzo Pani współczuję. Musi być Pani bardzo silna.
@barbaracim25802 жыл бұрын
Bardzo Pani współczuje bo wiem co to znaczy ,przeżyłam to również 27 lat z psychopatą albo socjopatą , koszmar ale udało mi się , 11 lat po rozwodzie i była to najlepsza moja decyzja w życiu. Życzę wszystkiego dobrego i pozdrawiam
@ziacapra2 жыл бұрын
Matko aż mam ciarki na myśl, że mogło to trwać u kogoś tyle lat :o
@barbasiabo1532 жыл бұрын
3majmy sie!!! I dziekujmy sobie za wreszcie otwarte oczy i uciete wiezy. Ja - 26 lat z narcyzem, psychicznym przemocowcem...
@rupsidingdong51542 жыл бұрын
@@66610v Jak widac z opowiesci Pana prowadzacego program zrodlem przemocy psychicznej sa zazwyczaj kobiety.
@zbyszeks36572 жыл бұрын
Dzięki, że stajesz w obronie kobiet. Przemocowi mężczyźni stosują nie tylko przemoc fizyczną ale jeszcze gorszą psychiczną
@Barbara-vf2cx2 жыл бұрын
Kiedy konczy się czlowieczenstwo to zaczyna sie przemoc psychiczna. Jest najgorsza z 3 powodow. Nie pozostawia sladu na ciele, jest najgorsza do udowodnienia, ofiara nie jest w stanie aby zrobic pierwszy krok do wolnosci przez strach
@Anna-uw5lj2 жыл бұрын
Kilka lat temu poszłam do psychologa, ponieważ myślałam, że mam stany lękowe i jestem zaburzona, bo ciągle coś podpowiadało mi, że mąż mnie okłamuje. Nigdy nie byłam w stanie znaleźć na to dowodów, a na każde moje wątpliwości miał wytłumaczenie, więc po wszystkim zawsze miałam poczucie winy, że swoją paranoją go krzywdzę. Teraz jestem po 4 latach terapii, miesiąc temu się rozwiodłam. Mąż rzeczywiście mnie oszukiwał, tylko umiejętnie stosował gaslighting tak, że uwierzyłam, że jestem nienormalna. Mało tego, moja rodzina też w to uwierzyła. W międzyczasie jego spirala kłamstw runęła w bardzo spektakularny sposób. A drążąc dalej, na terapii dotarło do mnie, że przemoc psychiczna była normą u mnie w domu rodzinnym (przez całe dzieciństwo i młodą dorosłość nie miałam pojęcia, że to co się działo nie jest normą), więc szukając partnera podświadomie szukałam tego, co znam. Bardzo się cieszę, że temat przemocy psychicznej i gaslightingu jest coraz częściej poruszany publicznie.
@anne-fr42 жыл бұрын
To samo u mnie. Mialam toksyczna matke. Latami czulam ze cos nie gra ale odkrylam to tak naprawde po 50 !
@justynam87662 жыл бұрын
Przemoc psychiczna jest czymś na kształt gotującej się żaby. Gdybyśmy wiedzieli na początku jaka naprawdę jest ta osoba nigdy nie weszlibyśmy w taką relację. Oprawca stopniowo pozwala sobie na coraz więcej przesuwając nasze wewnętrzne granice. Myślę, ze dla ofiary najgorsza jest stopniowa utrata własnej wartości w swoich oczach i ciagle pytania w głowie dlaczego, za co, czemu tak mnie traktujesz ? Wyszukujesz w sobie już nie te dobre cechy, tylko te które usprawiedliwiają złe traktowanie. Nad ofiarą przemocy jest dwóch katów, oprawca jak i sama ofiara, bo w pewnym momencie przejmuje tok myślenia oprawcy i zapadasz się coraz głębiej w tej spirali.
@goodgirl35872 жыл бұрын
Bardzo mądre słowa. Dziękuję ❤️
@justynam87662 жыл бұрын
@@goodgirl3587 niestety z doświadczenia 😞 dziękuje za Twój komentarz ❤️ wszystkiego dobrego dla Ciebie ❤️
@arturwtyczka84422 жыл бұрын
Niestety sam oprawca często nie rozumie że nim jest.
@krystynarakowiecki25582 жыл бұрын
@@arturwtyczka8442 Z takim stwierdzeniem bym się nie zgodziła.
@stasiajakobik63642 жыл бұрын
Tak zgadzam się. Ja zaczęłam rekonesansową wizytę u psychiatry od pytania co ze mną jest nie tak, czego w sobie nie widzę, że najbliżsi traktują mnie tak okrutnie.... W trakcie sześcioletniej terapii jako osoba doświadczająca przemocy, zaczęłam uczyć się żyć... I wciąż się uczę.
@patrishka67222 жыл бұрын
przez jakiś czas mieszkałam z ciocią, która stosowała przemoc psychiczną. krytykowała wygląd, ubiór, zachowanie, styl życia... dosłownie wszystko. wstydziłam się swojego ciała i tego, jaka jestem. ciągle czekałam na atak. na szczęście już z nią nie mieszkam.
@agnieszkapacek82812 жыл бұрын
Dziękuję za ten odcinek. Uważam, że takie tematy powinny wejść do programu szkolnego. Młodzi ludzie często nie zdają sobie sprawy, że są ofiarami takiej przemocy, w domu rodzinnym, a potem w związku. O czym by można jeszcze wspomnieć, to SILENT TREATMENT, które jest bardzo niszczące. Ignorowanie, szczególnie stosowane wobec dziecka albo partnera, trwające tygodniami albo miesiącami, kiedy ofiara czuje, że nie zasługuje na uwagę, jest szczególnie niszczące psychicznie.
@wiktoriawiniatorska71422 жыл бұрын
taaaaaaaak 😢
@stasiajakobik63642 жыл бұрын
Podstawy psychologii powinny być w szkołach zamiast tzw. "edukacji" seksualnej. Z pewnością przed takową. Człowieczeństwa trzeba uczyć i trzeba uczyć się.
@gosicaniedobrzyca2 жыл бұрын
@@stasiajakobik6364 Zamiast edukacji seksualnej, czyli wcale ;) Zamiast religii albo jakichś "HIT"ów, to owszem.
@arnaVck2 жыл бұрын
Ale z drugiej strony, to często osoby na którym nam zależy albo nie wiedzą, że my chcemy tego kontaktu, albo im nie zależy.
@gosicaniedobrzyca2 жыл бұрын
@@arnaVck To, że komuś nie zależy, albo nie wie, że nam zależy, to nie przemoc. Tu chodzi o coś innego. Silent treatment po polsku można nazwać cichymi dniami, fochem, karaniem ciszą... To może być kara, próba wywołania poczucia winy, wymuszenia jakiegoś zachowania albo bardzo niedojrzała próba zwrócenia na siebie większej uwagi. Jeśli ktoś chce zniszczyć sobie związek, to gorąco polecam.
@Invaerne2 жыл бұрын
Bardzo przydatny filmik, może uświadomić naprawdę wiele osób żyjących w takiej relacji. Sama przez wiele lat zmagałam się z przemocą psychiczną i doskonale wiem, jak to jest. Szczególnie spodobały mi się słowa powiedziane na początku, że każdy może być ofiarą takiej przemocy. Ludzie przemocowi, toksyczni są bardzo subtelni w swoich działaniach, więc osoby nie znające tematu łatwo mogą dać im się nabrać i pozwalać na wszystko. Zresztą to nawet nie musi być związek czy rodzina, ale ktoś z otoczenia, który wybiera sobie jakieś ofiary, dręczy je jednocześnie robiąc z nich wariatów, a wszyscy wokół temu toksykowi wierzą i nie mają ochoty pomóc osobom poszkodowanym. Znam taki przykład z autopsji - ta osoba jednym się podlizuje, a po drugich jeździ, bo taki ma kaprys. Straszne to jest, bo nie da się nic z tym zrobić.
@Karolinaklimczakk2 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za ten film. Rewelacyjny. Jestem ofiarą przemocy psychicznej (na szczęście z pomocą psychiatry i psychologa jest już lepiej), a ten film świetnie pokazuje jak się zachowuje agresor.
@katarzynaturowska56732 жыл бұрын
P
@Paulina.2.0.0.02 жыл бұрын
Chyba muszę porozmawiać z moim ukochanym partnerem, bo chyba ja sama stosuje niechcący taką przemoc wobec niego… zastanawiałam się, czy to co robie jest toksyczne, częściowo to ograniczyłam i pracuje nad sobą, jednak najwidoczniej jeszcze bardzo dużo zostało do wypracowania… Dziękuje za ten film
@krzysztofhaban81792 жыл бұрын
Fajnie, że to dostrzegasz...
@wiktoriawiniatorska71422 жыл бұрын
ja się aż popłakałam bo to co wydawało mi się w moim zachowaniu w pełni normalne... nagle okazuje się formą przemocy, a np nie wyobrażam sobie radzić samej ze wszystkimi problemami i nie móc z kimś bliskim porozmawiać o swoich odczuciach co do zachowania partnera i czasami czuje potrzebę podzielenia się tym co jest dla mnie/nas trudne, co różni mnie z partnerem a nie umiemy się na tej płaszczyźnie póki co porozumieć.. etc..... zastanawiam sie gdzie sa granice w tym wszystkim , i co najwazniejsze czy kiedys bedzie zupelnie dobrze .... 😢 (ps. jak to napisalam to wiem w czym jest problem, w komunikacji, jesli nie nauczymy sie rozmawiac to nici z relacji, bez sensu rozmawiac o tym z kims innym [ale nie usuwam komentarza bo byc moze komuś pomoze zrozumiec jak mi])
@strasznyraptor2 жыл бұрын
Prawie wszyscy stosują przemoc psychiczną w mniejszym lub większym stopniu, ale niewielu sobie to uświadamia.
@matti2heaven2 жыл бұрын
Sam byłem swego czasu ofiarą w takiej relacji i ten stan jest o tyle ciekawy, że ja z tamtego okresu jestem kompletnie obcą osobą dla siebie teraz. Z perspektywy czasu nie potrafię sobie wyobrazić ponownie sytuacji, w której wpadam w sidła tak toksycznej osoby. To była metoda bombardowania miłością, zagnieżdżania się w umyśle, wkręcanie, że to jest ta jedyna relacja, która już nigdy nie ma szansy się powtórzyć, a gdy toksyczna partnerka już poczuła, że jestem w jej szponach, przeszła do działania. Gotowanie żaby, coraz gorsze taktyki, upokarzanie, patologiczne kontrolowanie, zdradzanie, grożenie, porównywanie, zemsty za wymyśloną krzywdę i bardzo pokrętne sposoby uzasadniania swoich działań. To był bardzo intensywny czas nauki, który pomógł mi w przyszłości, bo jestem wyczulony chyba jak nikt na takie zachowania. A jeśli czytasz to osobo, która czuję chęć odwetu za wyrządzone krzywdy w takiej relacji, to pocieszający jest fakt (dla mnie np.), że takie osoby zawsze będą miały problemy w życiu. Bo zawsze znajdą do nich powód. A Ty tymczasem ciesz się życiem i nie dotykaj gówna, bo potem samemu się śmierdzi :).
@cloudycloudss2 жыл бұрын
Miałam tak samo jak ty, z perspektywy czasu aż się można zdziwić jak można było wejść w taką relację 😅 Doświadczenie jakie się ma po takich toksycznych relacjach jest jak latarka w ciemności, wiesz dokąd idziesz, a nie ślepo wchodzisz z kimś w relacje 😄
@ErykaLaRocca2 жыл бұрын
Uważam, ze pominął Pan (bądź książka o tym nie traktuje), bardzo istotny element jakim jest karanie ciszą. Ta niezwykle drastyczna forma potrafi być niezwykle obciążająca i raniąca.
@Eryka_Vintage2 жыл бұрын
Tak, jedna z najbardziej sadystycznych, męczących metod.
@MiaCNoir2 жыл бұрын
Wolałam ojca choleryka, który się wywrzeszczał i uderzył niż matkę, która potrafiła milczeć dniami i jeszcze zgrywać ofiarę.
@ikz2298 Жыл бұрын
To się zawiera w biernej agresji
@beataglapinska-zabczynska90189 ай бұрын
Zgadzam się, karanie ciszą jest bardzo dotkliwą forma przemocy
@annacyklamen70884 ай бұрын
To prawda.Doswiadczylam ,,karania " ciszą więc wiem, jak bardzo cierpi się wewnętrznie.😢😢😢😔Wtedy nie wiedziałem, że to forma przemocy.Do tego dochodziło traktowanie mnie tak, jakbym nie istniała, jak powietrze. ..........😢
@elzbietaperczak92372 жыл бұрын
8 i 10 punkt zdecydowanie odgrywał tu rolę dominującą. Dzisiaj jest to już przeszłość,ale przez większą część mojego życia było to b.destrukcyjne i niszczące. Było też wiele innych rodzajów prześladowań,które łącznie doprowadziły do rozstania. Presja rodziny i środowiska jest olbrzymia,dlatego należy działać szybko, ratując przede wszystkim siebie,a nie opinie,która generalnie bywa niesprawiedliwa.
@anielica44492 жыл бұрын
Kolejna książka którą kupię. Dziękuje za wyczerpujący materiał. Ja dodałabym jeszcze do tego izolowanie odnajbliższych- przyjaciół i członków rodziny.
@Kew_PL2 жыл бұрын
Wypisz wymaluj całe moje dzieciństwo ze strony rodziców, szczególnie jednego z nich. Niestety u mnie też dodatkowo była przemoc fizyczna. Ciężko radzić sobie i wyjść z takiego bagna w dorosłym życiu.
@patrishka67222 жыл бұрын
życzę powodzenia i dużo siły
@wiktoriawiniatorska71422 жыл бұрын
pochodze z rodziny dda i ddd , mam prawie 21 lat i zastanawiam sie czy po ciezkich latach na terapii udaje sie wyjsc na prosta? jest jakies swiatelko w tunelu czy pytam niewlasciwa osobe...
@Kew_PL2 жыл бұрын
@@wiktoriawiniatorska7142 nie pomogę niestety ponieważ zadaję sobie te same pytania co Ty, jestem też w tym samym wieku.
@alicjapiernicka43022 жыл бұрын
@@wiktoriawiniatorska7142 Oczywiście, że po latach terapii można prowadzić dobre i szczęśliwe życie.,ale to bardzo długa i ciężka praca.Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystko da się tak naprostować, jakbyśmy tego chcieli.Sama jestem DDA, a moje dzieciństwo i pierwsze lata dorosłości spędziłam w czasach PRL, kiedy wszystkie sprawy domowe pozostawały w czterech ścianach, a do psychiatry i psychologa chodzili tylko "wariaci", bo tak się wtedy mówiło o ludziach, którzy potrzebowali pomocy.Ja musiałam sobie radzić sama ze swoimi traumami,wtedy istniały czasopisma dla młodzieży, gdzie można było ,anonimowo zwrócić się o poradę i oczywiście biblioteki, gdzie można było czasem trafić na jakąś literaturę z zakresu psychologii.Mnie bardzo pomógł mój mąż,bo trafiłam na bardzo wyrozumiałego człowieka.Przede wszystkim dzięki niemu odzyskałam poczucie własnej wartości, a to jest niezwykle ważne w całym procesie wychodzenia z traumy.Pamiętaj kochana, że jesteś osobą wartościową,to co robisz ma sens i jest potrzebne.Zacznij siebie kochać i doceniać.Zmieniaj w sobie to, co jesteś w stanie zmienić.Jak każdy człowiek masz i zalety i jakieś wady, ale nie ma ludzi idealnych i o tym też należy pamiętać.Odsuń się od tych, którzy ciebie ranią i staraj się nawiązywać takie znajomości, które będą dla Ciebie wzmocnieniem.Dla mnie bardzo ważny był dzień, w którym przestałam nienawidzić mojego ojca.Kiedy stał mi się obojętny, to wiele złych emocji ze mnie opadło.Odcięłam się całkowicie i nigdy tego nie żałowałam.Mój ojciec już dawno nie żyje, a ja dobiegam sześćdziesiątki i jestem szczęśliwą osobą.Ja trzymam kciuki za wszystkich, którzy chcą zmienić na lepsze swoje życie.To się udaje!Dzisiaj jest mnóstwo literatury,dużo wartościowych kanałów na YT i oczywiście nikt już się nie wstydzi korzystać z porad u psychologa i psychiatry.Nie wiem, czy to, co napisałam będzie pomocne.Życzę dużo wytrwałości w dążeniu do celu i serdecznie pozdrawiam.
@julitajulita57852 жыл бұрын
Ale skoro szukasz, myślisz, to wyjdziesz. Przesyłam Ci wielkie serducho w myślach. Wiem, że to niewiele zmienia w świecie materii, ale może doda otuchy, bo uświadomisz sobie, że ktoś kieruje serdeczne myśli konkretnie dla Ciebie. Życzę Ci spokoju w sercu. A przede wszystkim akceptacji siebie takiego jaki jesteś, na każdym etapie.
@joajanisiak2 жыл бұрын
Z tego wszystkiego wynika, że zdecydowana większość rodziców stosuje przemoc psychiczną jako środek wychowawczy na codzien. Wygląda na to, że po setkach lat "wychowywania" dzieci za pomocą przemocy fizycznej, społeczeństwo zamieniło ja na przemoc psychiczną. Przykre zjawisko 😔
@Nyu27052 жыл бұрын
Tak tak juz widzimy pokolenie wychowywanych bezstresowo. Teraz jeszcze nazwij reszte dyscypliny przemoca psychiczns I wtedy to juz niech sie same chowaja. Niech robia co chca.
@piotrzurawski83462 жыл бұрын
@@Nyu2705 A może dyscyplina nie musi być wprowadzana przemocą?
@Kurczak002 жыл бұрын
@@Nyu2705 Wyraźnie masz osobisty lub emocjonalny stosunek do sprawy i nie możesz się wypowiedzieć obiektywnie.
@sawomirdoraczynski96852 жыл бұрын
@@Nyu2705 "Róbta, co chce ta"!
@evas22552 жыл бұрын
@@Nyu2705 Ludzie nauczcie się wreszcie, że NIE MA CZEGOŚ TAKIEGO JAK BEZSTRESOWE WYCHOWANIE!! Chodzi o to, żeby dzieci były wysłuchane, poświęcać im swój czas, rozmawiać, odnosić się z szacunkiem i kochać bezwarunkowo, ale to nie jest jednoznaczne z tym, aby nie ponosiły konsekwencji 🙆♀️🙆♀️🙆♀️🤦♀️🤦♀️
@Evelinaa2 жыл бұрын
Doświadczylam z rodzina, potem 2 lata zwiazku z narcyzem. Dopiero teraz, po zainteresowaniu psychologia i diagnozie autyzmu wiem jak do tego doszlo i pracuje nad soba. Moga wazny temat, uswiadamiajmy ❤
@sztosusztos45222 жыл бұрын
Cieszy mnie mega koniec tego filmiku bo każdemu w mniejszym lub większym stopniu niestety się to zdarza...Są ludzie którzy specjalnie też prowokują takie sytuacje w których chcą właśnie aby wywołać u kogoś własnie agresje i frustracje po to aby pokazać jaki własnie on to nie jest świety w oczach innych
@dziwyicuda2 жыл бұрын
Robisz ŚWIETNĄ ROBOTĘ tymi filmikami! Wielkie dzięki! 👏👏👏
@cloudycloudss2 жыл бұрын
Przeżyłam to wszystko również :c Byłam w związku z facetem z osobowością psychopatyczną i narcystyczną, traktował mnie okropnie i cały czas mieszał w głowie wyzywając od wariatek jak nie gorzej, teraz próbuje się poskładać do kupy poprzez terapię. Bardzo wartościowy filmik ! :D
@Ania_19872 жыл бұрын
Ogladnelam kilka skrótów z ich rozprawy. Na miły Bóg co ci piękni bogaci i utalentowani ludzie sobie wzajemnie zrobili. Jak bardzo oni się dręczyli wzajemnie.
@slavia_61612 жыл бұрын
Ani ona ani on nie jest gorszy. W tym przypadku oboje są toksyczni. Dlatego wybuchła taka bomba
@Mon_ik_a2 жыл бұрын
Dziękuję. Fajnie byłoby, gdyby nagrał pan filmik o tym jak radzić sobie w takich przypadkach.
@varrol50312 жыл бұрын
Warto wspomnieć, że często ludzie stosują przemoc psychiczną nieświadomie - a to dlatego, że tak wynieśli z domu, a to ze względu na wewnętrzny stres lub napięcie, które uzewnętrzniają w ten a nie inny sposób. Ogólnie zależy to sporo od poziomu empatii danej osoby (dlatego narcyz jest książkowym przykładem osoby stosującej przemoc psychiczną) - ten poziom empatii może się jednak wahać zależnie od stanu psychicznego danej osoby - ktoś w ciężkiej depresji, czy stresie będzie miał tej empatii mniej. Podobnie jeżeli ktoś nie radzi sobie ze stresem, to może mieć tendencje do stosowanie nieświadomej przemocy psychicznej. Piszę to głównie dlatego, że czasem warto będąc w związku sprawdzić najpierw, czy osoba która zaczęła stosować wobec nas przemoc psychiczną, czasem sama nie potrzebuje pomocy i wsparcia i też czy może robi to nieświadomie. Oczywiście taka osoba powinna też wyrazić chęć i starania, żeby poprawić sytuację - jeżeli ktoś nas krzywdzi z powodu swoich problemów, ale nie chce nic z tym zrobić, to też nie ma sensu się poświęcać.
@dominikkarmel30252 жыл бұрын
Bardzo dobrze piszesz
@agnieszkajozwiak37632 жыл бұрын
Wszystko prawda. Straszne jeśli przemocowcem jest stary rodzić stojący nad grobem. Opieka nad takim rodzicem to istny koszmar.
@ladyloungealot51192 жыл бұрын
Jakos mnie to nie przekonuje do sympatii w strone narcyzow. Ja bylam zle traktowana jako dziecko, bo moja mama miala zle dzecinstwo, czyli o co ja mam pretensje? Nie zgadzam sie.
@lidiaszary36489 ай бұрын
Dziękuję . Mam nadzieję, że osoby które zmagają się z tym problemem pomogą sobie samym i że nie będą się bały wyjść ze strefy komfortu.
@arczi92332 жыл бұрын
Moja matka właśnie funkcjonuje w ten sposób, że w jeden dzień jest normalna rozmowa, a kolejnego, jak się nie wyśpi to wręcz wbija nóż w plecy czymś z wczoraj, jakimiś spostrzeżeniami czy czymkolwiek się z nią podzieliło. Teraz już traktuję ją obskurnie ale zachowuję twarz.
@annapiatkowska9362 жыл бұрын
Moja również identycznie 😟
@walentynka83612 жыл бұрын
Może mama jest chora np na tarczycę . Różne są objawy .Moja koleżankę chcieli wysłać do psychiatry ale zrobiła sama badania i stan był bardzo poważny na szczęście dobry lekarz i tabletki. pomogły
@arczi92332 жыл бұрын
@@walentynka8361 owszem jest, leczy się, ale to nie jest żadne wytłumaczenie swojego zachowania
@JoanaCh9912 жыл бұрын
Dzięki wielkie 😍
@joannaoberda70452 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za ten film! Moja rodzina od lat stosuje wobec mnie przemoc psychiczną co bardzo trudno udowodnić a ja od lat nie radzę sobie z silną depresją. Dziękuję również za polecenie książki i już pobrana na Legimi i będzie czytana. Pozdrawiam 🙂
@krzysztofhaban81792 жыл бұрын
Skoro to wiesz to działaj...
@patrishka67222 жыл бұрын
życzę powodzenia i dużo siły
@gieniamartyna56652 жыл бұрын
@@patrishka6722 dołączam się...✊💪👍
@czapik902 жыл бұрын
Dobry film. O byciu pod wpływem przemocy już wcześniej wiedziałem. Nie jest to stan z którego w tydzień można się wyciągnąć, zwłaszcza jeśli trwał długo. Ale po pewnym czasie nawet pojedyńcze takie akcje wyzwalają sygnały i ostrzeżenia organizmu, co ktoś właśnie robi.
2 жыл бұрын
1. Zawstydzanie - obniża poczucie wartości siebie: Upokarzanie, zwłaszcza w towarzystwie innych osób, umniejszanie osiągnięć, lekceważenie codziennych działań, poniżanie i wyśmiewanie, ciągłe porównywanie do innych w negatywny sposób. Ciągłe udawanie, że postępuje się źle, nieustanne okazywanie niezadowolenia, wypowiadanie obraźliwych komentarzy, maniupulowanie mające na celu udowodnieniu, że nie można ufać swojej pamięci i percepcji. (gasligting). Im bardziej ofiara się wstydzi, tym trudniej jest się jej bronić. 2. Granie ofiary, odwracanie kota ogonem. Wynajdywanie uzasadnień dla swoich zachowań. Oskarżanie o nadwrażliwość. Bagatleizacja twierdzeń partnera i stawianie go w roli oprawcy. 3. Długofalowość: Nie jest to pojedynczy akt. Składa się z małych powtarzanych zachowań. Kolejne krople padające na czoło obniżają próg wrażliwości. Powtarzalny stresor równie groźny jak jeden wielki jednokrotnie doświadczony. Organizm jest w stanie czuwania. Zasoby psychiczne się wyczerpują. 4. Pogrążanie: Wpychanie w twierdzenie 5. Przemoc niewerbalna. Rany pojawiają się w sercu, a blizny w umyśle. Spojrzenia, miny, westchnięcia. 6. Huśtawka emocjonalna: Nie musi to być kropla. Może być przeplatanie pozytywnych momentów z abuzywnymi. Trudno uciec, bo poza okresami abuzywnymi, jest przecież "ok". 7. Przemoc na oczach innych: Otwarte poniżanie, skarżenie się innym członkom rodziny. (wywoływanie wstydu przez publiczne upokarzanie). 8. Dwie twarze. Odmienne style zachowania na zewnątrz związku, przy znajomych rodzinie i w relacji wewnątrz, gdy nikt inny nie słyszy. 9. Przemoc symboliczna: Zastraszanie: rzucanie talerzami, kopanie w ściany, brawurowa jazda, niszczenie sprzętów, wygrażanie partnerowi, groźne miny lub gesty. 10. Zachowania bierno-agresywne. Lekceważenie umów zawartych z partnerem, ignorowanie, stawianie siebie w roli ofiary. Agresja okazywana pośrednio. Jak dla mnie zabrakło SILENT TREATMENT, GHOSTING i STONE WALLING czyli szantażu ciszą i cichych dni jako bardzo mocny wyraz pasywnej agresji.
@stasiajakobik63642 жыл бұрын
Najstraszniejsza jest, dla mnie, powszechność przemocy.... Jest jak powietrze. Jestem po sześcioletniej terapii osób jej doświadczających. Niestety ze strony terapeutów także. Terapię rozpoczęłam w pięćdziesiątym roku życia. Lepiej późno, niż wcale.... Minęło kolejne 6 lat, zanim odcięłam się od źródła rodzinnego. Ale mam poczucie, że jestem jakoś "naznaczona", że "przyciągam" agresorów. Jakaś "aura"? Jakieś niewidoczne "znamię"? Ten temat mnie frapuje. Jasne, że w celu swoistej "dezynfekcji", "dezaktywacji". Pewien znajomy, zapytany po co studiował psychologię, odpowiedział "żeby manipulować ludźmi". Rozbrajającą szczerość....
@edytam43232 жыл бұрын
Czasami odpowiedź leży w pani osobistej astrologii. Niech pani zapozna się z astrologia wynikającą z daty pani urodzenia. Powinno się też znać godzinę z minutami swoich urodzin. Są doskonałe książki hrabiego Siergieja Wronskiego, którego poszczególne książki np. aspekty poszczególnych planet można nabyć np w internecie. Ale w internecie też są różne portale astrologiczne. Tam o dziwo może pani się dużo dowiedzieć o swoim charakterze i skąd pochodzą pani kłopoty w życiu
@kittypawder2 жыл бұрын
Mój ex zarzucał mi że go kontroluję i wiecznie się czepiam, kiedy chciałam dla nas obojga dobrze. Ciągle mówił że naciskam na niego gdy błagałam go aby poszedł do psychologa. Po rozstaniu mówił wszystkim naszym znajomym, że to ja jestem najgorsza, choć po obejrzeniu tego filmiku zauważyłam że jednak nie jestem taka najgorsza. Wszystkie te zachowania, teksty bierno-agresywne zawarte w przykładach tej książki, to właśnie była jego sprawka. Dziękuję
@Mamroti2 жыл бұрын
Dziękuję za ten materiał. Uważam, że powinniśmy o tym mówić, by unikać takich zachowań
@bunnymphet2137 Жыл бұрын
Bardzo dziękuję za ten materiał, przyjade mi się dosłownie w tym momencie
@bunnymphet2137 Жыл бұрын
Ale no przeżyłam wszystkie i to nieraz w różnych konfiguracjach XD Na szczęście istnieje internet i dzięki temu wiem jak się przed tym bronić. Trzymajcie się tam wszyscy w komentarzach
@katarzynakuczborska78242 жыл бұрын
Bardzo dobrze opisane to, czego ofiara przemocy nie potrafi wytłumaczyć. Doświadczyłam i zgadzam się w 100%. Wybuchowa mieszanka agresora, manipulatora, alkoholika i chciwego narcyza. Założyć obrączkę po kilku tygodniach od poznania i zrobić z ciebie emocjonalny worek treningowy to jedno z marzeń takiego typa. Wstydzisz się spojrzeć ludziom w oczy bo nie wiesz czy nadal jest z Tobą wszystko w porządku, przecież na zewnątrz wydaje się super zwiazek. Na szczęście zostało tylko obrzydzenie po tym 💩💩💩
@sylwiakulczycka47622 жыл бұрын
Wlasnie zauwazylam ze jak ktos zaraz chce sie hajtac to lepiej brac nogi za pas ... zycze duzo zdrowia psychicznego emocjonalnego i wszystkiego dobrego
@Raul-pp1uh2 жыл бұрын
Ale, jak wiele z was miałoby męża normalnego, który by nie dawał wam pozytywnych i negatywnych emocji, to byście stwierdziły że taki związek jest nudny i zdradzałybyście go z "bad boy'em". Wam to nigdy nie dogodzi.
@x_cute_as_pig_x23972 жыл бұрын
@@Raul-pp1uh co za głupi komentarz
@katarzynakuczborska78242 жыл бұрын
Sylwia Kulczycka Dziękuję ❤️ Na szczęście mam to wszystko za sobą. Jestem wdzięczna za każdy filmik dzięki któremu ja przekonałam się, że odejście było świetna decyzja i dzięki któremu inne osoby być może w porę zauważa co dzieje się w ich związku. Manipulator to człowiek w pewnym sensie chory. Chory na brak czułości, współczucia, bezinteresowności. Czego my wrażliwe i delikatne osoby nie jesteśmy w stanie pojąć. To przepaść jak związek z osobą na drugim końcu świata.
2 жыл бұрын
a kto go enablował? Niewinna ofiara?
@patrycjanat68472 жыл бұрын
2 miesiące temu udało mi się zakończyć taki związek jestem z tego powodu przeszczesliwa czuje się w końcu wolna. Nie było łatwo sama nie potrafiłam zakończyć tej relacji głównie ze strachu. Dzięki pomocy rodziny udało się :)
@monias37092 жыл бұрын
Gratulacje,ja też się wyrwałam z takiego związku ALE niestety trauma której doznałam została mi w głowie i przeniosłam nieświadomie zachowania ofiary do mojego nowego związku,wszystko się już ułożyło bo poszłam na terapię,dlatego bądź czujna bo nieraz myślimy że jesteśmy wolni ale bez psychoterapii się nie obejdzie.To akurat nie musi odnosić się do ciebie bo ja weszłam bardzo szybko w nowy związek i dlatego te utarte schematy zaczęłam powtarzać np miałam w sobie ten stres żeby odpowiednio "dogodzić" partnerowi w sensie dostosować wszystko idealnie i na czas itd chociaż nie musiałam bo nie było już zagrożenia i niezadowolenia z byle powodu z drugiej strony,ale i tak powtarzałam wszystko tak jak wcześniej
@patrycjanat68472 жыл бұрын
@@monias3709 rozumiem cie ja się staram zyc tak jaka byłam kiedyś próbuje zapomnieć calkowicie o tej traumie ale to jest ciężkie ale staram się podchodzić do mężczyzn tak jak kiedyś jescze te kilka lat temu. Sama widzę po sobie ze ten związek mnie zmienił straciłam trochę pewności siebie ciągły stres i nerwy nic mnie nie cieszyło, ale jak tylko się z tego wyrwałam to poczułam się o niebo lepiej
@andziaandzia92492 жыл бұрын
Ja się stałam toksykiem pasywno agresywnym w wyniku doznawania od klasycznego narcyza wszystkich wymienionych form przemocy psychicznej. Unikanie, odkładanie, nawet własnych zaplanowanych działań, turbo prokrastynacja, naprawdę turbo. Milczenie i obrażanie, które po prostu było sposobem ucieczki od cierpienia i dawało chwilę wytchnienia i spokoju. Remedium na to okazała się asertywność. Jeśli można toksykowi postawić jakąś granicę, np - nie życzę sobie takich głupich uwag i docinek, lepiej zamilcz i się zastanów zanim znów się tak odezwiesz, itp, znaczy, że można z taką osobą coś przepracować, jeśli będzie skłonna. Jeśli to powoduje wzmożoną agresję, nawet po pewnym czasie, która wygląda jak wybuch że spóźnionym zapłonem, albo nie wiesz na początku, że to właśnie taki spóźniony wybuch, to znaczy że agresor jest niewyuczalny, i nic nie pomoże. Nawet asertywność.
@hannabrzoskowska23933 ай бұрын
Z tych różnych filmików o narcyzach, psychopatach,przemocowcach,także o kobietach zaburzonych,pytanie,ile jest normalnych osób .😢
@andziaandzia92493 ай бұрын
@@hannabrzoskowska2393 są różne szacunki, ostatnio że narcyzów jest może nawet 40 %, o różnym nasileniu, oraz kilka typów, głównie 3, niektórzy z domieszkami innych zaburzeń, typu borderline, histrionicy itd. W tych 40 % są z narcystycznym zaburzeniem osobowości i z mechanizmami obronnymi narcystycznymi, i tych drugich można z powodzeniem wyprostować. Zaburzonych, czyli z osobowością narcystyczną, która składa się z tych mechanizmów obronnych w całości, może być 20%. Narcyzi, moim zdaniem, najczęściej przyklejają się do tzw wrażliwców. Trzeba się nieco utwardzić mentalnie, żeby nie być dla narca atrakcyjnym. Proces utwardzania w relacji z narcem nie jest przyjemny, dlatego dobrze, że się dużo o tym teraz mówi, profilaktycznie.
@reynon68272 жыл бұрын
Ostatni fragment mówi o mnie, na szczęście już raczej często tak nie robie, bo nad tym pracuje. Ciekawy film, pozdrawiam.
@waldikowalski98212 жыл бұрын
jal uwolnic sie od przemocy psychicznej. Zrob tak jak ja. Rozwiodlem sie z suká, nie ma innego sposobu.Z dzieciaka bylem maltretowany, jestem spokojnym czlowiekiem , nie lubie krzyku i awantur. i cala plejada z tego co ten gosc mowi.. Przeszedlem prezez to pieklo.. jak najdalej od takich nie ludzi.
@michakrytyk51992 жыл бұрын
Czemu nie sprzedałeś jej sierpowego?
@edytam43232 жыл бұрын
@@michakrytyk5199 bo by nic nie dało. A nawet gorzej, bo wezwała by policję, albo założyła niebieską linię. W sumie mógłby być nawet sądzony i być karany
@edytam43232 жыл бұрын
@@michakrytyk5199 widocznie nikt na ciebie nie wezwał policji. Ale to tylko do czasu. A policja potrafi bić na komisariacie.
@morfeusz19992 жыл бұрын
Wszystko co powiedziałeś w tym filmie jest prawdą. Pozdrawiam i czekam na kolejny ciekawy temat.
@waza99866 ай бұрын
Trzecia żona mojego teścia 94 letni wampir,po tygodniu poniżania mi umniejszania, wywoływania poczucia winy, sprawna fizycznie ,podziekowała mi w ten sposób za goscinę się " muszę Basi zwrócić pieniądze za papier toaletowy , bo dużo sikałam"
@lisekhrystusek2 жыл бұрын
Doświadczyłem tego z obu stron - oprawcy i ofiary... Teraz się tego wstydzę, że byłem takim wrednym ch*jem, ale to już na zawsze będzie część mnie i mogę teraz tylko czerpać z tych doświadczeń i pomagać innym...
@gwizdek182 жыл бұрын
I w ten sposób dowiedziałam się prawdy o moim mężu psychopacie
@BeautufulLife2 жыл бұрын
Byłam ofiarą przemocy psychicznej myląc takie relacje z ..😌Miłością. Zrozumienie tego było początkiem pon. "Z kim przestajesz takim się stajesz" czy tego chcesz czy nie chcesz. .... Normalnie to broń obosieczna.
@anitach59012 жыл бұрын
Samo ignorowanie kogos mozna porownac do uderzenia w policzek
@janturczynski49792 жыл бұрын
Końcówka nagrania; " wszystkim nam zdarza się zachować [ w sposób zakwalifikowany jako przemocowy]". No właśnie...Ale kluczowa jest chyba oznaka VIII, "dwie twarze". Ta podwójna gra wskazuje na intencjonalnie przemocowy charakter działań sprawcy. No i także "długofalowość."Doskonały m,ateriał aby przyjrzeć się sobie.Wydaje się , że w życiu role sprawcy i ofiary bywają wymienne o czym może świadczyć sądowy spektakl dwojga aktorów.
@Ines-rn5hu2 жыл бұрын
Prokrastynacja, to wyklad dla psychologów... rozumiem. 😊Szkoda ze nie bylo na początku powiedziane🤣😂🤣🤣😂😇
@violettawicher9192 жыл бұрын
Właśnie do mnie dotarło ,że całe życie byłam ofiarą przemocy i w domu rodzinnym i w małżeństwie i jestem nadal a brak możliwości wyprowadzenia się na swoje, stawia pod znakiem zapytania mój stan psychiczny, biorę tabletki uspokajające a to nie ja powinnam być pacjentką psychiatry, takie błędne koło,koszmar
@edytam43232 жыл бұрын
Tak to prawda. Najlepiej odizolowac się od takiej agresywnej osoby i zapewnić sobie spokój
@altair911002 жыл бұрын
Na mnie przemoc psychiczną stosowali rodzice, a później szef w pracy. Jak miał dobry dzień, to upokarzał mnie u siebie w gabinecie, a jak zły, to przy wszystkich pracownikach. Na szczęście już tam nie pracuję, a z sobą wziąłem swoich klientów i dałem im po kieszeni :)
@NataliaEwa2 жыл бұрын
Dziękuję.
@gosiag46312 жыл бұрын
Genialnie przedstawione i wytłumaczone
@renia93562 жыл бұрын
Ja byłam w małżeństwie gdzie była przemoc psychiczna i wiedziałam że ona jest i nie zgadzałam się na to ale to była walka z wiatrakami... Teraz jestem 12 lat po rozwodzie i w drugim związku opartym na wspaniałych relacjach..
@gieniamartyna56652 жыл бұрын
Z podziękowaniami dla Pana......🤔💪👍👏💛
@aniapl7862 жыл бұрын
Ogladam Cie juz tak dlugo... jestes jednym z bardziej rozwijajacych widza Twórców posrod Youtubowcow. Leci subik.
@adamsmithson4862 жыл бұрын
Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia
@vixen80522 жыл бұрын
Znam z autopsji, jezeli chodzi o sprawe z Amber wystarczyl mi filmik nawalonego, agresywnego Deppa. Mialam to w domu przez kilka lat. Zachowania pasywno- agresywne sa wyjatkowo wredne, dobrze wyjscie do gaslightingu.
@ewelinak30342 жыл бұрын
Bardzo mondry i potrzebny film
@priestess78962 жыл бұрын
Bylam ofiara swojego meza, poszlam po rozum do glowy i rozwiodlam sie po 17 latach. Teraz chce bardzo pomoc komus, kto utknal w swoim malzenstwie i jest taka sama ofiara jak ja bylam - ale sie broni. Jak go pzekonac? Zwlaszcza ze to dumny mezczyzna. Niby swiadomy tego, co sie dzieje, ale chcacy czuc sie glowa rodziny.
@edytam43232 жыл бұрын
Lepiej się nie wtrącać do drugiej osoby, bo będzie miała pretensje, że ktoś jej zmarnował życie. Każde życie i każdy układ jest inny. Nigdy nie ma dwóch takich samych przypadków i lepiej nie doradzać. Gdyby rady były wartościowe, to ludzie by je sprzedawali, a nie dawali za darmo
@agnieszkajakubowska79132 жыл бұрын
Dziekuje za ten film. Tak jak Pan Czlowieku Absurdalny wspomnial - przemoc psychiczna nie odnosi sie wylacznie do zwiazkow partnerskich. Technike "Gas Lighting" stosowal wobec mnie moj nastoletni syn....chcac udowodnic otoczeniu, ze jestem niepoczytalna matka. Sprowadzalo sie to do chowania przez niego moich przedmiotow codziennego uzytku. Mialam zawsze jakies dwie - trzy pary okularow do czytania. Jedne w torebce, drugie na biurku, trzecie gdzies tam ... systematycznie zaczely mi znikac, wiec dokupywalam nowe, ktore znowu ginely. Znikaly czesci mojej garderoby po praniu, paczki kawy ktora kupowalam, moja korespondencja itp... pytany, czy nie widzial, czy nie zauwazyl - odsylal mnie do psychiatry ublizajac mi przy tym... byl okres czasu, kiedy naprawde zaczelam watpic w swoja percepcje, az kiedys go przylapalam. Wpadlam w furie, o ktora nigdy bym sie nie podejzewala. To bylo straszne. Sila wywazylam drzwi do jego pokoju i znalazlam tam 12 par okularow, swoje ubrania, zdjecia z mlodosci i wiele innych rzeczy....jakis czas udawalo mu sie zasiac we mnie ziarno watpliwosci co do stanu mojej pamieci krotkoterminowej. Najgorsze jest to, ze nie wiem, co przez to chcial osiagnac. Po calej demaskacji wyprowadzil sie do ojca.... nigdy nie przeprosil. Z partnerem jest chyba innaczej niz z dzieckiem.... nie podejzewasz, ze moze byc az tak okrutne... Boli boli boli ...
@Maggie-hk5ev2 жыл бұрын
Ciekawe czemu to robił, jakieś żale miał do Pani? Myśle, że przydałaby się Wam wspólna terapia. Jednak tutaj potrzeba chęci z dwóch stron.
@Zardzewialy952 жыл бұрын
Przemoc psychiczna to ten format przemocy, który jest sukcesywnie bagatelizowany czy to w szkole, czy na policji. A może prowadzić do tych samych a nawet większych szkód na człowieku, jak inne. Sam to przechodziłem w szkole, a relacje jakie czytałem w sieci, wcale lepsze nie były. Pedagodzy, wydają się być wręcz ślepi na tego typu zachowanie, a reagują dopiero gdy męczony uczeń dokona zemsty fizycznej. Każdy z nas słyszał o magicznej sentencji "podajcie sobie ręce na zgodę". Nie mniej problemem jest oczywiście, udowodnienie tego. Moim zdaniem, fajnie by było jakby pan wyszczególnił jeszcze oznakę "umniejszanie przy innych", czyli poniżanie nie tyle bezpośrednie co pośrednie, np. gdy podczas imprezy cały czas na ogół serwuje teksty o tym, że partner jest do niczego a on/ona robi wszystko a ten nic nie umie.
@rafaelbuttrue7672 жыл бұрын
Ignorancji policji w temacie doświadczyłem na własnej skórze. Jeszcze gorzej, kiedy przemocową osobą jest kobieta, nadal w naszym społeczeństwie według większości istnieje przekonanie, że przemoc ma płeć...męską. a kobiety to przekonanie wykorzystują na własną korzyść
@ms69432 жыл бұрын
Dzięki za informacje 👍
@BaraninaNagrubym83832 жыл бұрын
Myślałem że to ja jestem agresorem w małżeństwie... Dzięki za film, teraz wiem co robić.
@ezio_36022 жыл бұрын
U mnie zauważyłem, że stosują tą na samym końcu, ale w sumie to uzasadnione bo kiedy nie mam po prostu ochoty czegoś robić lub przebywać w czyimś towarzystwie to lepiej się wycofać, to jest taka bardzie forma ucieczki niż przemoc bym powiedział
@izawaniek25682 жыл бұрын
Dziękuję Panu za doskonały materiał. Każdy nastolatek i dorosły powinien tego posłuchać i moc się bronić, gdy zajdzie potrzeba. Wiedza to siła potrzebna aby działać w dobrym kierunku.
@renflo61372 жыл бұрын
Rozumiem, że każdemu z nas zdarzyć takie zachowanie. Jednak czy agresor który zawstydza, ośmiesza, umniejsza swojej ofierze bardzo często, robi to z premedytacją? Czy może robić to w sposób nieświadomy ?
@Jasper.232 жыл бұрын
Chyba niektórzy robią to nieświadomie bo wynieśli takie wzorce ze swojego domu i nie znają innego życia
@tomaszpowroznik99482 жыл бұрын
Temat istotny, jednak pojawia się pytanie co w przypadku gdy dana osoba nie chce przeciwstawić się przemocy partnera i dostrzec jak negatywnie dany związek wpływa na nią? Jak uświadomić komuś takiemu konieczność zmian gdy ze względu na nadmierną kontrolę rozmowa jest niemożliwa, zaś książki dotyczące przemocy zazwyczaj zatytułowane są w taki sposób, że nie sposób jakiejś podarować, ponieważ już sam tytuł gwarantuje gwałtowną reakcję ze strony partnera?
@edytam43232 жыл бұрын
Wielu dziennikarzy od 30 lat, czyli od początku kapitalizmu stara się u Polaków wywołać wstyd, albo odwołują się do poczucia wstydu. Lub żądają tego wstydu. Czyli jest to przemoc. Tego w PRL nie było. Nikt nam w PRL - u nie kazał się wstydzi za to, że jesteśmy Polakami
@BMNkolumnygłośnikowe2 жыл бұрын
Lubię oglądać Twoje filmy i bardzo dziękuję szczególnie za ten odcinek :) 👌
@karolinao.9852 жыл бұрын
Jeszcze żaden z Pana wykładów mnie tak nie przeraził. W 90% procentach jest o mnie. Bardzo kocham moją rodzinę i nie chcę być dla nich taka. Jak mam sobie z tym poradzić?
@a.mel_qa2 жыл бұрын
myślę że najlepszym wyjściem byłaby pomoc psychologa dla ciebie i rodziny ale wiem że w takich przypadkach to bardzo trudno prosić rodzinę o pomoc, psycholog szkolny naprawdę może pomóc :)
@karolinao.9852 жыл бұрын
@@a.mel_qa Bardzo dziękuję za odpowiedź. Jestem osobą dorosłą (matką i żoną) więc chyba szkolny psycholog to nie dla mnie. Najchętniej zaczęła bym od jakiejś lektury na ten temat. Nie wiem tylko czy książka, którą polecono w filmie mówi o ,,uwolnieniu się ..." ofiary z pod wpływu agresora czy też jak agresor może wyzbyć się niewłaściwych zachowań.
@a.mel_qa2 жыл бұрын
@@karolinao.985 mogę pani polecić książki christel petitcollin o tym jak mniej myśleć i nie dać się sobą manipulować, mi bardzo pomogły wyeliminować stres :)
@karolinao.9852 жыл бұрын
@@a.mel_qa Dziękuję za polecenie autorki. Zainteresuję się jej pracami.
@ktosktosiowaty2 жыл бұрын
Dobry psychoterapeuta i/lub znakomita książka 'Porozumienie bez przemocy' - nie da się pozbyć pewnych metod działania nie 'wgrywając' w ich miejsce innych. Co ważne te nowe, są dużo bardziej skuteczne :)
@sylwiakulczycka47622 жыл бұрын
Potrzny material czulam ze niektore moje zachowania sa nie wporzadku biore sie za siebie ty pomoze moim zdaniem tylko samoseiadomosc i zdrowa intencja przemiany wewnetrznej oraz praca ze soba zmiana nawykow. Zycze wszystkim rozpuszczenia toksycznych zachowan wolnosci od tego typu zachowan :) wzrostu i zdrowej oraz madrej milosci do siebie i innych
@Matthan-ql5tg2 жыл бұрын
Nie wiem czy taki filmik powstał, czy jest w planach, ale proszę zrobienia czegoś na temat radzenia sobie z przemocą psychiczną w rodzinie, związkach.. jak powiedzieć o tym społeczeństwu
@magdalenazak85052 жыл бұрын
Moi byli stosowali taką przemoc to ja też!!!!! 😇 Ile można kochać szmaciarzy i choojow!
@ladyloungealot51192 жыл бұрын
Czyli cos w zwiazku z narcyzyzmem. i naturalnie, to jest dlaczego, na wszelki wypadek, unikam wszelkich bliskich zwiazkow, kiedy udalo mi sie wreszcie uwolnic od moich rodzinnych narcyzow uzywajacych mnie jako kozy ofiarnej.
@magdalenabramora82452 жыл бұрын
Podałam pracodawczynię o mobbing. W tym filmie znalazłam niemal pelne dopasowanie 😢😱
@magkul79712 жыл бұрын
Najlepiej zaufać swojej intuicji, nikt inny nie pomaga, bo wiedzę na temat psychiczniego męczenia maja tylko psychologowie.
@totylkojaaa45722 жыл бұрын
Ci cali psycholodzy sami potrzebują psychiatry. To już wiadomo od zawsze
@kasiagirdwojn90902 жыл бұрын
O wiele bardziej narażone są na tę przemoc dzieci a one nawet niemogą tego rozpoznać a jakie są tego konsekwencje dla młodego czlowieka
@aleksandersolik46962 жыл бұрын
Swietny material
@danieldolebski26892 жыл бұрын
Najgorzej gdy w dodatku dochodzi do syndromu sztokholmskiego. Znam taki przypadek, niestety nie jestem w stanie pomóc osobie. Sama zdecydowała, że woli trwać w takim syfie :(
@agnieszka58352 жыл бұрын
Bardzo dobry film
@annaostowicz87032 жыл бұрын
Osoba agresywna w ten sposób najczęściej po prostu podczas próby zaczęcia rozmowy udaje niewiedzę: "Kto? Ja? A skąd. Nigdy". Zaprzecza, że zachowuje się agresywnie. Ja w takiej sytuacji radziłby Pan reagować? Bo do rozmowy dojść nie może, skoro druga osoba zaprzecza istnieniu problemu. Opisuje Pan dużo sytuacji przemocowych, ale nie widzę dróg wyjścia, żadnych propozycji rozwiązań (oczywiście poza definitywnym rozstaniem). Jakieś rady?
@swistek002 жыл бұрын
dzieki fajnie wiedzieć ze się odciąłem :P
@beatakedzierska27502 жыл бұрын
Bardzo ciekawy i odkrywczy materiał. 😳
@roguefluffy37212 жыл бұрын
5:32 I'm fourteen and this is deep, ale podoba mi się obrazek z grzebaniem w cudzym mózgu w postaci wyciągania nitki jako metafora manipulowania :)
@ArekWWiniak2 жыл бұрын
Super materiał!
@magdalenawiko515810 ай бұрын
Moja kolezanka. Ostrzegam przed cichutkimi MYSZKAMI. Czasem lepiej jak ktos rozedrze buzie niz manipuluje! Zniszczyla mi tablet( nic bardzo drogiego) , niechcacy go zalala. I nic. Oddala zepsuty. Poprisilam stanowczo o zwrot przynajmniej czesci pieniedzy( czesci!) poszla sie "zabic". Dwa dni szukania w stresie. Miesiac wzesniej umarl moj tata. Zaczelam miec ataki paniki, leki...lekarze kojarzyli to ze smiercia taty.....NIEEEE. przyczyna mojej traumy bylo zachowanie tej cwaniary....cichutka, zgarbiona, kto by pomyslal ze cwana. Pol roku L4.
@judytalis49552 жыл бұрын
Mam taka prośbę pytanie- czy osoby przejawiające te cechy robią to z braku miłości czy dlatego że są chore psychicznie? pozdrawiam
@salwadorzdalisalwadorzdali60402 жыл бұрын
Większość polskich sądów nie uznaje przemocy psychicznej za przemoc a jej udowodnienie jest skrajnie trudne. Wiadomo że przemoc psychiczna jak przemoc w ogóle niema pułci a przy tym osoba jej poddana czasem pod jej wpływem sama staje się agresywna co świetnie wykorzystuje się w sądach a zwłaszcza w badaniach przed OZSS (okręgowy zespół specjalistów sądowych skład w 99% kobiecy).
@yustinpolska2 жыл бұрын
mój ex stosował wszystkie te manipulacje, stosował je stopniowo cały czas wiedziałam ze coś jest nie tak, ale był na tyle silny i sprytny ze przestałam praktycznie ufać swojemu instynktowi, aż wkodncu coś we nie pękło odeszłam. miedzy czasie napotkałam na świetnego psychologa który otworzył mi oczy po kilu tygodniach on chciał wrócić tak zwany huvering kiedy powiedziałam nie wpadł w szal.... takich odcinków powinno być więcej moim zanim dziękuję a ten
@Maks3883 Жыл бұрын
Przemoc niszczy każdego człowieka nawet mistrza
@emila7322 жыл бұрын
najgorsze, że część osób manipuluje, lub używa takich przemoczonych trików nie świadomie np sami byli tak traktowani i myślą, że tak jest ok. Np mój tata wywołuje często przy znajomych poczucie wstydu itp a potem się dziwi skąd u mnie taka niska samoocena bo wbrew pozorom jak to tacie na dzieciach zależy żeby sobie w życiu radziły, szkoda tylko, że dzięki temu jak nas traktował znieczulił mnie na tyle, że potem wpadłam w pułapkę przy związku.... co jeszcze pogorszyło mój stan, ale już na szczęście do przodu.
@andriuhol95262 жыл бұрын
Jakbym slyszał o swoim ojczymie, ale w końcu się uwolniłem od tego
@karlgo28772 жыл бұрын
Kwestia jak długo ofiara będzie miała ochotę na swoje męczarnie?
@izas62472 жыл бұрын
Słucham i nagle mnie olśniło - niepełnosprawność mojego syna - jego popjedyńcze ataki złości - są jak krople wody ! w cytowanym tekście. W którymś momencie człowiek wyczekuje kolejnego ataku, nały dzień jest w napięciu i nie może się odprężyć. To jak siedzenie na bombie. Albo przebywanie na polu walki gdzie ma miejsce ostrzał lub bombardowanie. Człowiek musi mieć oczy dookoła głowy i być bardzo uważnym. kontrolować sytuację, monitorować a także dbać aby w odpowiednim momencie zwiększyć leki.
@andrzejkaczorowski92032 жыл бұрын
ale jak odróżnić krytykę od przemocy psychicznej? Gdzie jest granica? Mamy się tylko uśmiechać przytakiwać i mówić że jest ok jak nie jest czy nie lepiej szczerze powiedzieć, że jednak coś nam się nie podoba w zachowaniu partnera? Po obejrzeniu filmu sam już nie wiem czy to ja odwracam kota ogonem i się czepiam, czy raczej jest odwrotnie 😄
@andrzejkaczorowski92032 жыл бұрын
@Aurora Błogosławieni zatem ci co nigdy na nikogo nie napadli albowiem oni są święci jak cholera. Amen
@marcinm.44432 жыл бұрын
Dzisiaj wszystko jest już "przemocą psychiczną" - serio, dosłownie wszystko można już pod to podciągnąć. Nie można nawet szczerze i w kulturalny sposób czegokolwiek czy kogokolwiek skrytykować. Nie podoba mi się nadużywanie tego słowa.
@andrzejkaczorowski92032 жыл бұрын
@@marcinm.4443 właśnie o tym mówię. "Doceniam bardzo Twoje hobby kochanie, jednak pragnę zaznaczyć, że w mojej opinii choć jest mocno subiektywna picie litra wódy dziennie jest lekką przesadą zwłaszcza połączoną ze spaniem w krzakach." Oczywiście życie jest odcieniem szarości i w miejsce wódki można wstawić zostawianie brudnej bielizny po raz setny na środku pokoju.
@sqta75072 жыл бұрын
@@andrzejkaczorowski9203 myślę że zwyczajnie jak mówimy do kogoś żeby coś skrytykować dajmy rady, nie podnosimy głosu, nie róbmy wyrzutów tylko zwykła prośba czy ktoś może zmienic swoje zachowanie np. Tyle że jak nas coś denerwuje to ciężko powiedzieć coś życzliwym tonem a tym bardziej gdy druga osoba jest ignorantem 🤷🏼♀️
@andrzejkaczorowski92032 жыл бұрын
IMO problem zaczyna się w momencie odbijania piłeczki. Robię to i to bo TY bla bla bla. Robię to i to a TY .................
@MiaCNoir2 жыл бұрын
Moja mama tak robiła, a potem po próbie samobójczej zabrała do psychiatry, gdzie po latach przedziwnych zachowań zdiagnozowano borderline. Najgorsze jest to, ze widze przemocowe zachowania mamy w innych ludziach, ale nie wiem czy to dlatego, ze ja tak postrzegam swiat przez zaburzenie wyolbdzymiaajc to czy przez traumę/ to jak ja z mojej strony doswiadczylam relacji z mama przyciagam ludzi do niej podobnych.
@edytam43232 жыл бұрын
Trzeba się uwolnić od matki. Mieszkać oddzielnie. Żyć własnym życiem. Jak trzeba, to przez jakiś czas w ogóle się z matką nie kontaktować. Odpocząć od niej. Poczuć się bezpiecznym samemu, w swoim własnym życiu, stanąć na własnych nogach. Zobaczyć, że samemu można poradzić sobie w życiu. Odzyskać zaufanie do samego siebie i swoich możliwości
@MiaCNoir2 жыл бұрын
Mieszkam od lat oddzielnie, w innym kraju, niezależna finansowo, podwórku latach terapii i leczenia, ale to nie jest łatwe, się uwolnić od matki, bo jak nie zrobię czegoś jak ona chce to ona „umrze” albo „zachoruje na raka” albo mnie straszy rakiem, niepełnosprawnością. Pomimo iż mieszkamy bardzo daleko od siebie, ona wpada z niezapowiedzianym wizytami do mnie na drugi koniec Europy- „tyle godzin jechałam”. Terapeutka mówiła, ze tak robią narcystyczne matki, że zawsze „ktoś umiera” jeśli coś idzie nie po ich myśli - albo ona albo mnie straszy mnie śmiercią. Teraz jestem w procesie odcinania się i jest dokładnie tak jak przewidziała terapeutka - nagle wysyp wspólnych wakacji, wyjazdów, ciągłe telefony, niezapowiedziane odwiedziny nasilają się coraz bardziej i bardziej. Nie daj Boże odwiedzę teściów, którzy traktują mnie dobrze i bardzo ich lubię to wpada w szał, że jej nie kocham, że zaraz dostanie zawału serca (z powodu tego, ze odwiedziłam teściów), to wymyśliła nagle, ze ona tez ich odwiedzi jak tam jestem. To jest bardzo trudne odciąć się od matki, która na dobrą sprawę „nie zrobiła nic źle”- nie była alkoholiczką, nie biła mnie, miałam ubrania, zabawki- jeszcze do tego czytała książki „jak być najlepszą mamą świata” i „jak mieć dziecko, które będzie lepsze niż dziecko sąsiada”. Ona to wszystko wyciąga na stół w takich sytuacjach i kompletnie nie rozumie co poszło nie tak…
@edytam43232 жыл бұрын
@@MiaCNoir moja matka też jest toksyczna i narcystyczna, ale nie do takiego stopnia. Może trzeba było jednak mamę zabrać do tych teściów. Na pewno czuje się samotna, albo odizolowana lub wyłączona, albo wykluczona ze społeczeństwa. Na stare lata jest sama i nie ma znajomości. Może w pobliskim domu kultury, tam gdzie mama mieszka, można by znaleźć jakieś zajęcia, które by ją zainteresowały. One nie są drogie, albo darmowe. Tam może poznała by nowych znajomych i przyjaciół
@MiaCNoir2 жыл бұрын
Mama ma szersze grono przyjaciół niż ja wiele miejsc, w których może wykazać swoją niezwykle dobrą naturą. Ma co robić, tylko na obsesje na punkcie kontroli mojego życia, oraz udowadniania wszystkim, ze jest od nich lepsza. Ona nie jest autentycznie zainteresowana życiem teściów i tym co u nich słychać, tylko i wyłącznie monologiem na swój temat, ewentualnie czerpaniem korzyści ze znajomosci z nimi. Zanim ich poznała chciała już ich samochód pożyczyć i wiele innych rzeczy, które mogłaby wykorzystać do tego polepszyć swoją pozycję we własnych kręgach towarzyskich…
@irenarajca76172 жыл бұрын
18 lat żyłam w takiej przemocy ,koszmar
@kanayt86702 жыл бұрын
🙂 Dzięki za wiedzę🙋Eh🙂życie... to taka wielka kamsutra🤪🤪🤪🤪🤪🤪🤔🙆🙋
@lukasztrz2 жыл бұрын
Jeśli złe taktowanie jest przyczyną złego wykonywania obowiązków, to można zrozumieć to wytykanie błędów wyśmiewanie jest uzasadnione?