Chcesz dostawać powiadomienia mailowe o najciekawszych nowych materiałach i najważniejszych wiadomościach wpływających na nasze bezpieczeństwo? Zapisz się na newsletter: bit.ly/newsletter-domowego-survivalu [Krzysiek]
@maciej13874 жыл бұрын
Podejrzewam, że w sytuacji na prawdę awaryjnej. Kiedy w całym kraju lub przynajmniej województwie nie będzie prądu czy zasięgu komórkowego, to akurat tego czy ktoś nadaje takim radyjkiem legalnie czy nie legalnie to może nie mieć kto sprawdzić.
@adrianmatusik4 жыл бұрын
ale kupując możesz korzystać legalnie również bez apokalipsy zombie. Chyba że kupujesz tylko na sytuację awaryjną. Ale to chyba szkoda kasy ;)
@wiktornowak33112 жыл бұрын
Warto jednak móc, legalnie, przetestować radio w czasach pokoju i spokoju. Nie ma sensu trzymać potężnej radiostacji 500W i 6-metrowej anteny na kilkumetrowym maszcie tylko po to, by w razie SHTF przekonać się że SWR anteny był poza normą i upaliłeś końcówki mocy :P Radia nielicencjonowane dają nam możliwość powszechnego wyposażenia się i obycia z tymi radiami w praktyce, tak aby faktycznie umieć się nimi posługiwać. O ile z PMR jest to bajecznie proste, to już z CB to większy temat z doborem anteny, miejsca na antenę, strojeniem itp. A nawet i ze zwykłym PMR warto zdobyć doświadczenie w stylu "na której górce w okolicy lepiej łapie" albo "w którym miejscu zrywa mi zasięg od radia sąsiada".
@bertzak9 ай бұрын
Kogo to obchodzi jak dupa się pali czy legalnie czy nie legalnie czy spalisz las żeby życie uratować
@WIMAG-GO4 жыл бұрын
Temat jak najbardziej pożądamy ! - SSB jest rozwiązaniem jak najbardziej właściwym jeżeli chodzi o zasięg. Pozdrawiam !
@tomnone83783 жыл бұрын
Cb i ssb naj taniej bez papierow i naj dalej za tą kase
@wnuklasu3 жыл бұрын
Dzięki za film, właśnie ogarniam uv-5r teraz i film dużo mi powiedział
@kaczor56454 жыл бұрын
Bardzo dobra inicjatywa, czekałem na taki film.
@marciniwaniuk81764 жыл бұрын
Tak jak ktoś wspomniał popełniacie podstawowy błąd. Usilnie chcąc uniknąć kosztu opłat za egzamin i pozwolenie z UKE, ograniczacie się w łączności do naprawdę najbliższej okolicy. O ile jeszcze w terenie górzystym zasięgi nieznacznie wzrosną, to w zabudowie miejskiej wątpię aby przekroczyły kilka km. Druga sprawa Baofeng UV5R nie jest radiem PMR, nigdy nie było. To radio pracuje na paśmie 2mi 70cm, a ponieważ jest to tani ryżowiec to pracuje na tyle szeroko, że pokrywa też pasmo PMR. Druga sprawa, odwiedzając pobliski klub krótkofalarski, albo przygotowując się do egzaminu na świadectwo amatorskie nauczycie się też jak budować anteny, kiedy i w jakich warunkach jest podniesiona propagacja. Wasz wybór to tak jakby do biegu na orientację wybrać mapę rysowaną z pamięci przez kolegę z drugiego miasta. Nawet przekraczając moc pracy na PMR i używając 5W z Baofenga UV5R nie jestes w stanie dowołać się pomiędzy miastami oddalonymi od siebie o 5km. Niestety chcąc mieć zasięg i być słyszalnym to musicie zainwestować w pozwolenia do pracy na KF i odpowiedni sprzęt. Inaczej to tylko zabawa dla dzieci (bez urazy, ale tak to wygląda z punktu widzenia, kogoś kto zajmuje się łącznością kryzysową).
@matemika4 жыл бұрын
Dokładnie, a Bao UV-5R jest na liście urządzeń, które nie spełniają wymagań zasadniczych UKE z powodu emisji bocznych nadajnika. Dodatkowo jeśli w pobliżu jest mocny sygnał, to w Bao zatyka się odbiornik.
@domowysurvival4 жыл бұрын
1. Unikanie egzaminu i pozwolenia radiowego nie wynika tylko z tego, że chcemy oszczędzić pieniądze, a jest celem samym w sobie. Chcemy opierać się na technologii, która jest dostępna w sklepie od ręki, dla każdego. Po to, by prepper mógł łatwiej przekonać swoich bliskich do kupienia danego sprzętu i wykorzystywać go w sytuacjach awaryjnych do kontaktu nie tylko z innymi prepperami, ale też właśnie ze swoimi bliskimi. Nierealnym jest zakładanie, że każdemu prepperowi uda się uzyskać pozwolenie radiowe i przekonać bliskich, by też je zrobili, a potem żeby wszyscy kupili sobie odpowiedni sprzęt. 2. Nikt nie mówi na filmie, że UV5R jest radiem PMR. Mówiłem na filmie wprost, że to nie jest poradnik o tym, jakie radio kupić. [Krzysiek]
@marciniwaniuk81764 жыл бұрын
@@domowysurvival Proponuję obejrzeć i posłuchać własnych słów moment filmu 9:50. Do łączności z rodziną małe motorolki PMR wystarczą, do porozumiewania się pomiędzy grupami i z innymi obszarami to zwyczajnie nie wystarczy.
@domowysurvival4 жыл бұрын
@@marciniwaniuk8176 kumam, rzeczywiście ktoś mógłby z tego, co powiedziałem, jeśli wysłucha tylko tego jednego zdania, wyciągnąć wniosek, że to jest krótkofalówka do pracy na PMR. [Krzysiek]
@marciniwaniuk81764 жыл бұрын
@@domowysurvival Nie jest istotne czy w następnym zdaniu powiedziałeś o wykupionej licencji. To radio zwyczajnie w naszym porządku prawnym nie może pracować na częstotliwościach PMR. Polecam zrobić jeszcze jeden filmik, ale tym razem zaprosić kogoś kto zna się na temacie, ma stosowne uprawnienia i doświadczenie. Pogadajcie z chłopakami z MASR (Mazowiecka Amatorska Sieć Ratunkowa) są z Warszawy, także macie blisko. Oni dokładnie Wam powiedzą co i jak, żeby było skutecznie, bezpiecznie i legalnie. Przypominam na chwilę obecą nie mamy armagedonu i przepisy prawa obowiązują. A takie filmiki jak ten, wręcz zachęcają do łamania prawa. Tak praca na częstotliwościach, które wymagją pozwolenia, bez takowego. Czy też używanie urządzeń jak UV5R do PMR jest łamaniem prawa i może skutkować przykrymi konswkwencjami.
@johnzoidberg97644 жыл бұрын
Strzał w 10, świetny pomysł. Nie interesuje się tematem poza Twoimi filmami ale jestem w szoku, że jeszcze czegoś takiego nie było. Gratuluję pomysłu i inicjatywy.
@mr0rcio4 жыл бұрын
Proponuję zrobić ankietę na FB oraz YT z pytaniem czy twoja PMRka ma kanał 13. To jednoznacznie odpowie na pytanie, czy wybranie 13 kanału to dobry pomysł.
@210Jaro4 жыл бұрын
Podoba mi się ten materiał. Co do baofenga wszelkiego, to te radia są jakości różnej (raczej bez szału), są radia też chińskiej produkcji ale nieco lepsze. To sobie doszperacie z łatwością, co będzie aktualne w danym momencie.
@hrabianero2 жыл бұрын
są też zasadniczo nielegalne a kupno licencji zdaje się nie jest zgodne z prawem (mogę się mylić, ale na stronie urzędu zdaje była o tym mowa).
@nohumanst.66943 жыл бұрын
Bawię się starym samochodowym CB okolice Rzeszowa, będę się starał słuchać i wołać 'CQ' codziennie o 20stej i jak dobrze pójdzie o 8ej na kanale 13, będzie mi miło nawiązać 'łączność'
@RonRPL3 жыл бұрын
Obecnie testy łączności odbywają się każdego 13-tego dnia miesiąca. Wtedy jest największa szansa kogoś "złapać" na radiu.
@sq7wojwojtek3142 жыл бұрын
Fiu fiu … fajny materiał . Pozdrawiam
@MarcinHunters4 жыл бұрын
Czołem Kamraci. Z doświadczenia wiem że dziś warto posiadać zarówno cb radio jak i zwykły tani radiotelefon baofeng UV-5r. Do tego warto posiadać jakiś panel słoneczny o mocy 50 Watt i więcej , regulator ładowania i jakiś akumulator żelowy najlepiej 12V o pojemności 10Ah i większej jeśli w razie braku energii elektrycznej zamierzamy używać jakieś awaryjne zasilanie.
@tomnone83783 жыл бұрын
Dobry pomysl tyle co jak słońce zgaśnie.. dobrze by dodać generatorek na silniku stirlinga
@OUTaz2 жыл бұрын
za 40złwiecej masz o wiele leprzy radiotelefon tyt uv88, leprza jakosc dzwieku, robiony przez profesjonalną firme, działa na tej samej zasadzie co gowniany baofeng
@sir.knight87142 жыл бұрын
Nie wolno ci korzystać z baofenga uv 5r ,bo ma 5W mocy i odkręcaną antene bezpozwolenia radioamatora i egzaminu w UKE! Sarkazm !!! Komunistyczne przepisy!!!
@matzkruger27712 жыл бұрын
@@sir.knight8714 Podobnie jest na całym świecie. Na szczęście. Piratom dziękujemy.
@Szemkel2 жыл бұрын
@@sir.knight8714 Nawet to że masz prąd i wodę w domu, zawdzięczasz "komunistycznym przepisom" Myślisz, że gdyby każdy mógł robić w eterze co chce, to byłoby lepiej? Jeśli tak to, naprawdę mało masz pojęcia w temacie...
@SuperKubaz4 жыл бұрын
nareszcie zajebisty temat :)
@domowysurvival4 жыл бұрын
Ściągnąłeś? [Krzysiek]
@SuperKubaz4 жыл бұрын
@@domowysurvival mam alana 42 z przerobionym zasilaniem na dwa ogniwa 18650 :)
@domowysurvival4 жыл бұрын
O, ciekawe! Chciałbyś pochwalić się tym, jak przerobiłeś to zasilanie? Moglibyśmy z tego zrobić ciekawy artykuł na Domowy Survival! [Krzysiek]
@SuperKubaz4 жыл бұрын
aa tak już ściągnąłem
@SuperKubaz4 жыл бұрын
@@domowysurvival pewnie, przerobiłem pojemnik ten który mieści 8 akumulatorków AA, powinien być dołączony do radia, w środku umieściłem woltomierz i amperomierz cyfrowy, a na zewnątrz pojemnika z tyłu koszyk na dwa ogniwa 18650, niestety wtedy jest trochę mało wygodny do noszenia :)
@stefan52052 жыл бұрын
Dokument ściągnięty.Dzieki.Pozdrawiam serdecznie
@pwolkowicki4 жыл бұрын
Są jeszcze 2 rodzaje nadajników i odbiorników. Przeważnie jednak zależne od zasilania z sieci, ale telefony komórkowe też je mają - to Wi-Fi i mniej użyteczny ze względu na zasięg BT. Kiedyś spotkałem się z aplikacją na telefon, który wykorzystywał Wi-Fi do komunikowania się z innymi telefonami bezpośrednio nawiązując połączenie z innym urządzeniem, na zasadach zbliżonych do PMR/CB, czyli bez stacji bazowej.
@wiktornowak33112 жыл бұрын
Wifi peer-to-peer na telefonowych antenkach to będzie jaki zasięg? 50m? 150m? Na głupim PMR w lesie spokojnie na kilometr można gadać, a w otwartej przestrzeni na kilka. Wifi nie ma podejścia w ogóle.
@sp6tk10 ай бұрын
Dlatego jako krótkofalowiec mam przygotowany sprzęt na takie potrzeby. Mogę pracować z samochodu jak i na piechotę. Jestem w stanie wysłać i odebrać maila nie korzystając z infrastruktury gsm tylko z fal krótkich. Radio, tablet lub laptop i można wysłać info mailem do bliskich za granicą.
@domowysurvival10 ай бұрын
Myślę, że to jest niezagospodarowana nisza. Pokazać prostą drogę do pozwolenia radiowego i przygotować gotowy komplet sprzętu, który by na takie łączności pozwalał. Żeby można było bliskich zachęcić do korzystania z tej formy łączności, zmniejszając próg wejścia w to hobby. W przeciwnym razie nigdy z tego nie będzie dobrej metody na awaryjną łączność z bliskimi. :( [Krzysiek]
@michwar19054 жыл бұрын
Wszystko super cieszę się że ktoś zdecydował się to zrobić. Ale jest pewien problem, jak mi się zdaję większość radiotelefonów PMR ma tylko połowę całego zakresu czyli 8 kanałów, proponowałbym aby z kanału 13 zmienić na coś poniżej 8. Warto też byłoby ustalić podkanał DCS, np. Kanał 3, podkanał 13.
@pawekwasnik95804 жыл бұрын
Popieram. Najtańsze radiotelefony PMR mają tylko 8 (poza wyjątkami). Warto przyjąć rozwiązanie w którym można skorzystać z dowolnego urządzenia jakie będzie pod ręką.
@robertpacholski21003 жыл бұрын
Warto przyspieszyć
@elektrodatv4 жыл бұрын
Dobra analiza dostępnych środków łączności, PMRy często są ograniczone do kanałów 1-8 z 16 możliwych może dla uproszczenia wykorzystać kanał 1 - 446,00625MHz (bez CTCSS). W CB jest już pewien standard kanał 9 - ratunkowy 27,060MHz, kanał 28 - wywoławczy 27,280MHz, 19 - drogowy 27,180MHz może też warto wykorzystać dla uproszczenia?
@chudy1502 жыл бұрын
PMR ma 3 wywoławczy, więc po co zmieniać. ;)
@tomaszmichalak40362 жыл бұрын
Wikipedia podaje że na pmr kanał preperski to 2. Mysle ze dużo osób szuka w Google o tym info więc zamienił bym na kanał 2
@domowysurvival2 жыл бұрын
Ściągnij dokument w najnowszej wersji. Wydaje mi się, że możesz przeżyć zaskoczenie. :) [Krzysiek]
@barhorab66773 жыл бұрын
Najlepiej dać sobie spokój z tymi tam łoki-toki i kupić normalny radiotelefon, wprawdzie to nielegalne, ale biorąc pod uwagę nielegalne działanie rządów polskojęzycznych nagminnie łamiących prawo i konstytucję, coraz bardziej mam w dup|e legalność! A radiotelefon z mocną anteną, trzymany w domu, może kiedyś uratować życie!
@tomcactus95132 жыл бұрын
Zgadzam się w zupełności
@andrzejzawada61722 жыл бұрын
Głupoty piszesz Waść. Co to jest w/g Waści rząd polskojęzyczny ? Masz to w d..pie ? To może zaproponujesz jazdę lewym pasem albo po środku linii ciągłej ? przecież masz w d..pie legalność ! No i nie przejmuj się babcią w wózku inwalidzkim na pasach. A co ma ci przeszkadzać, no nie ?
@henrykgogol462810 ай бұрын
zgadza się że polskojęzyczny, najgorsze to że tylko polskojęzyczny
@sharky15836 ай бұрын
Jest legalne, musisz wyrobić sobie pozwolenie.
@MaacAbra4 жыл бұрын
O jak zabawnie, właśnie z kumplem chcieliśmy się wyposażyć w taki sprzęt, po prostu materiał w punkt! Chyba mnie nie podsłuchujesz… ? 🤨 😜 Btw, fajna koszulka :>
@domowysurvival4 жыл бұрын
Chyba nie. :D [Krzysiek]
@bartoszjasinski4 жыл бұрын
"Ściągnij ten dokument na komórkę, zwłaszcza na komórkę, żeby mieć do tego PDF'a dostęp z telefonu komórkowego - w sensie - z czegoś co zadziała bez prądu." - łooo panie, wspaniała porada na czasy gdzie prądu nie ma zero w niej sprzeczności :D Ja sobie to ściągnę ale profilaktycznie wydrukuję w kilku kopiach dla takich "pomysłowych Dobromirów" co dosłowie wezmą twoje porady do siebie :) I ta apka... nie dziwię się, że kupa ludzi ma bekę z prepersów :D Nie mam nic do reszty filmów, ale ten to jakaś merytoryczna porażka na całej linii :)
@domowysurvival4 жыл бұрын
Bartoszu, być może ten dokument to rzeczywiście jest merytoryczna porażka na całej linii, choć trudno się z tym zgodzić, skoro nie przedstawiłeś żadnego argumentu, mającego uzasadniać tę rzekomą porażkę. A co do telefonu... Telefon komórkowy to sprzęt, który NAJŁATWIEJ utrzymać przy pracy w razie braku zasilania, bowiem rozwiązań do ich awaryjnego ładowania jest całe mnóstwo. Dlatego proponujemy, aby ludzie ściągnęli ten plik na telefon, który w sytuacji awaryjnej będą mogli uruchomić. Oczywiście wydrukowanie i trzymanie sobie tego na papierze jest rozwiązaniem lepszym, ale to jest tak oczywiste, że nawet nie ma co tego tłumaczyć. Natomiast merytoryczną porażką na całej linii przygotowań na sytuacje awaryjne jest właśnie brak możliwości naładowania telefonu w takiej sytuacji... Ale nie martw się, mamy kilka pomysłów, które może Ci pomogą: kzbin.info/www/bejne/b3XVoJiHYq2imdk Bo telefon jest na tyle wielofunkcyjnym narzędziem, które może pomóc w sytuacji kryzysowej, że TRZEBA mieć możliwość jego naładowania. Pozdrawiam! [Krzysiek]
@bartoszjasinski4 жыл бұрын
@@domowysurvival Nie mówiłem o dokumencie, on jest akurat spoko, głównie ustalenie 'oficjalnych' kanałów łączności. Mówiłem o filmie i przytoczyłem argumenty. Dodam jeszcze jeden. BTS'y w sytuacjach awaryjnych lub podczas wzmożonego ruchu, priorytetyzują połączenia głosowe odrzucając próby ustanowienia transmisji danych więc apka tym bardziej na nie wiele się zda. W przypadku braku prądu w okolicy stacje też szybko przestaną działać więc nawet gdyby dało się podtrzymać naładowany telefon, wystarczy on tylko do pogrania w jakieś gry i to tylko te offline.
@domowysurvival4 жыл бұрын
Bez przesady, telefon to nie tylko narzędzie do gier... Może to najwyższa pora, żeby odświeżyć materiał o tym, dlaczego telefon jest tak ważnym narzędziem na trudne czasy. :D [Krzysiek]
@bastarian___5688 Жыл бұрын
Witam 🙂 Potrzebuję opini nt. Midland Alan M-ZERO MULTI AM-GW? Jaką antenę polecacie do tego CB? 🤔
@janjanowski28914 жыл бұрын
Super - POZDROWIENIA !
@Junkanc4 жыл бұрын
Cześć! Fajny materiał. Problemem w takiej komunikacji może być słaby zasięg od kilku do kilkudziesięciu KM z tego co pamietam z mojej anteny CB można wykrzesać max 20km zasięgu (Alan 76 Multi + antena president 90cm). Relatywnie niewiele.
@kamilskrodzki58583 жыл бұрын
Baofeng na krótkiej antenie tak do 25 km biję.
@adam7-d5d2 жыл бұрын
Fajny ten alan 42 tylko ma modulacje AM mam Dragon sy-201 to są ręczne radia na paso cb i amatorskie z modulacją AM FM i SSB :) Radia niestety juz mało spotykane ale bardzo dobre :)
@domowysurvival2 жыл бұрын
Ja kupiłem od tamtego czasu Albrechta AE2900, też dlatego, że ma SSB. :) [Krzysiek]
@adam7-d5d2 жыл бұрын
@@domowysurvival a długo ci dziala na bateriach bo ja mojego dawno nie uzywałem muszę go odkurzyć :)
@domowysurvival2 жыл бұрын
Na bateriach nie próbowałem. [Krzysiek]
@obywatelzero554 жыл бұрын
Cześć. Sam się interesuję krótkofalarstwem, opracowuję system łączności dla swojej ekipy paramilitarnej, też unikam wszelkich możliwych licencji i pozwoleń. Chętnie zaangażuję się w wasz projekt, jeśli szukacie kolejnego do pomocy i "konsultacji". Pozdrawiam :)
@adrianmatusik4 жыл бұрын
Tylko pozwolenie daje ogromne możliwości.
@sq5ebm4 жыл бұрын
No ale to ty sie interesujesz piractwem radiowym a nie krótkofalarstwem.
@mieszkogulinski1684 жыл бұрын
@@sq5ebm zawsze można być nasłuchowcem ;)
@sq5ebm4 жыл бұрын
@@mieszkogulinski168 no ale to nadal nie bedzie krótkofalarstwo ;-). Krótkofalowiec to osoba posiadająca uprawnienia w Służbie Radiokomunikacyjnej Amatorskiej. Wiem wiem,.. czepiam sie ;-)
@b.k.28042 жыл бұрын
@@sq5ebm I pierwszy do wpisania na liste proskrypcyjną. Poza tym żucie szmaty, gadanie o pierdolach i zadzieranie nosa skutecznie odstreczaja od środowiska. wy nie macie do siebie dystansu. Mi wystarczy łączność z kilkoma osobami w zasięgu kilkuset metrow, a komunikatow rządowych to sobie posłucham na starej Monice. Ale to ostateczność. Telefonia komórkowa nie padnie od razu.
@sq5ebm4 жыл бұрын
Czołem. Tu macie kontynuację/nawiązanie do filmów, które są w opisie 1. kzbin.info/www/bejne/qZ6QZJaLbc98d7s&t 2. kzbin.info/www/bejne/p2fKd6CFntKUsKc&t 3 .kzbin.info/www/bejne/hoTSd32jm6pgbrc&t Bawcie się, eksperymentujcie. Do dzieła. Pamiętajcie jednak o tym,ze eter to nie jest ziemia niczyja. Pamiętajcie,że jest coś takiego jak Prawo Telekomunikacyjne, Krajowa Tablica Przeznaczeń Częstotliwości. Pamiętajcie też, że używanie urządzenia radiowego nadawczo-odbiorczego obarczone jest koniecznością posiadania pozwolenia (z wylaczeniem paru przypadkow). Pamiętajcie,że wiedza nie boli. Pamiętajcie,że jeśli będziecie uprawiali piractwo radiowe,to może się to dla Was skonczyć wizytą UKE i odp. wyrokiem. I nie, to nie jest fikcja. Sam brałem udział w nakierowywaniu UKE na piratów. To nie jest problem. Uczcie się i zdobywajcie wiedzę... i unikajcie chińskiego badziewia :)
@kaczor56454 жыл бұрын
Ponoć UKE ma urządzenie które w kilka sekund namierza nadajnik z dokładnością do 2 metrów, wiesz może czy to prawda?
@TomaszPabich4 жыл бұрын
Oczywiście że prawda. Do tego coraz więcej świecie radionamierniczych UKE jest modernizowana dzięki technologii SDR. Rejestruje się całe wycinki pasm i można do tego wrócić kiedy się chce. W dużych miastach już funkcjonują sieci radionamiernicze automatyczne z radionamiernikami dopplerowskimi, które komunikują się po się i praktycznie natychmiastowo nanoszą dane na mapy. Zresztą technologia znam od.dziwsiatkow lat.
@TomaszPabich4 жыл бұрын
Wszyscy myślą że UKE to nieruchawy dinozaur, a oni też podążają za rozwojem technologii i to szybciej niż niektórym się wydaje. Oczywiście skupieni są bardziej na pasma komercyjnych z których państwo ma dużą kasę, ale przedzej czy później na wzór Amerykańskiego FCC zabiorą się także i za maluczkich.
@kaczor56454 жыл бұрын
@@TomaszPabich aż dziwne, że w dobie internetu i odchodzenia od łączności radiowej komukolwiek chce się inwestować w takie systemy.
@sq5ebm4 жыл бұрын
@@TomaszPabich Tomek,bo to myślenie wywodzi się z tego,że UKE działa na wniosek poszkodowanego. Na 11m czy na PMR nikt nie zgłasza.
@SzybkaEkonomia4 жыл бұрын
Szanuję taką inicjatywę
@chmalownikpl4 жыл бұрын
Pdf przeczytałem:) fajny! Warto ściągnąć
@domowysurvival4 жыл бұрын
Weź ściągnij jeszcze raz, była drobna poprawka w pliku. Teraz jest 1.01. :D [Krzysiek]
@rumianekrumia69233 жыл бұрын
@@domowysurvival za mało informacji o cb samochodowym,, prosze uzupełnij
@domowysurvival3 жыл бұрын
@@rumianekrumia6923 a czego dokładnie tam Co brakuje? [Krzysiek]
@rumianekrumia69233 жыл бұрын
@@domowysurvival jakie radio cb do auta. W kwestii rekomendacji tak jak rekomendujesz radio reczne
@qundziak2 жыл бұрын
Miałem Baofeng uv5r z moca 5w -miało zasieg tragiczny - co robiłem nie tak zasieg to max 700 m powyżej nic nie było słychać w mieście 400 m za pierwszym blokiem juz nic nie słychać - albo ja miałem takie felerne radyjka albo coś ludzie kłamia z tymi radiami że takie super Prosze o odpowiedz Co robiłem nie tak - sprawdzałem na różnych częstotliwościach i na różnych mocach zero zmian.
@Szemkel2 жыл бұрын
Antena w boafengu jest na pasma amatorskie o ile Chińczykowi się chciało ja dobrze zrobić, więc jeśli się spodziewasz, że będzie dobrze działać na innych częstotliwościach to namacalnie to sprawdziłeś - nie będzie działać. Moc którą do niej dostarczasz nie jest wypromieniowana przez antenę, bo antena nie jest dopasowana do częstotliwości.
@MrAmonAmoniasty Жыл бұрын
Dobry, przydatny materiał
@NecrosDeus Жыл бұрын
Przydatny? Niby w jakim sensie? Przecież to namawianie na łamanie przepisów i pakowanie ludzi w kłopoty prawne i finansowe! Urządzenie PMR musi spełniać odpowiednie założenia techniczne, w paśmie PMR nie można pracować z czego się zechce, choć taką pracę to coś umożliwia. Nadawanie z różnej maści taniej chińszczyzny, w paśmie PMR, to z pewnością do 1000 zł kary od UKE! W ogóle używanie urządzenia nadawczo odbiorczego bez wymaganego zezwolenia, a nawet tylko słuchanie to używanie, to kara do 1000 zł, a jak złapią po raz drugi, to do 2 lat więzienia. Te pokazane niby zezwolenia, tak sprzedawane przez niektóre firmy, nigdy nie były legalne, o czym niektórzy ich używający się przekonali. Te pseudo zezwolenia to była radosna twórczość handlowa niektórych firm, UKE z tym zawsze walczyła! Firma dostawała przydział częstotliwości od UKE, by stworzyć własną firmą sieć radiową, po czym sprzedawała do niej dostęp osobom trzecim. Czyli tym, co kupili od nich tę tandetną tanią chińszczyznę. Osoby trzecie nie byli pracownikami firmy, więc dostęp do sieci radiowej był na zasadzie umowy cywilnoprawnej. Dostęp można było sprzedać, ale to nie zmieniało postaci rzeczy, że na używanie czegokolwiek do pracy w tej udostępnionej sieci, nadal potrzebne było radiowe zezwolenie, które według prawa, ustawy = Prawo Telekomunikacyjne, mógł wydać tylko UKE! Te "zezwolenia" sprzedawane wraz z radiami to były tylko udostępnieniem firmowej sieci do łączności, ale na używanie zakupionego radia w sieci potrzebne było zezwolenie od UKE! UKE i tak wydałoby (za pieniądze oczywiście) zezwolenie na inne częstotliwości, a jak bylibyśmy krótkofalowcami, to owszem, na takich firmowych częstotliwościach z tego Baobrzdęka pracować moglibyśmy, tylko po co? Jako krótkofalowcy moglibyśmy pracować w pełnym paśmie 2m jak i 70cm, więc po co płacić jakimś cwaniakom z firmy tzw. telekomunikacyjnej za możliwość pracy tylko na jakiś pojedynczych częstotliwościach? Na szczęście tych "zezwoleń" już nie ma, 5 tych firm dostało karę finansową od UKE o różnej wielkości, a kary nie były duże, jakieś tam z 10 000 zł, a tylko dlatego, że te firmy same zaprzestały tego procederu ze sprzedawaniem "zezwoleń", które absolutnie nie były zezwoleniami na używanie urządzeń nadawczo odbiorczych. Ten materiał w ogóle do niczego nie jest przydatny.
@mojehamradio4 жыл бұрын
Dość poważny i głęboki temat gdzie nawet krótkofalowiec nie wie wszystkiego. Aktualnie wg mnie ideałem radia na trudne czasy jest yaesu ft817 lub szeroko pojętej radia qrp. No i jednak łączności foniczną FM, AM, SSB bo laik nie będzie zawracał sobie głowy emisjami digi czy CW, dla członka rodziny łączność ma być prosta i skuteczna więc pmr i cb dla każdego. A krótkofalowiec z rodziny na radiu sobie ustawi częstotliwość odpowiednią. Ściągnę pdf i przeczytam, ciekawe czy zawarliscie tam jakies konstrukcje anten radiowych choć w sumie na cud, uhf czy 11m anteny są stosunkowo proste i małe
@kakashimateo2 жыл бұрын
Pozdro z Trójmiasta. Szykujemy się na zimę.
@aktywnyobserwator58682 жыл бұрын
Bardzo rzeczowe i KONKRETNE, dzięki ! Fajna apka, ale w sytuacji gdy na razie jest wifi to jest ona jakby tylko "intro" do realnych sytuacji, trochę zabawa trochę trening, no nie ? Potem zostaną tylko cb, radia, walkie talkie itd. Np ręczna korbka do komórki, albo solarna ładowarka to też jest ważny temat ( Do tej drugiej jakoś na razie jeszcze nie mam szczęścia...) A co jeśli całkiem nie będzie sieci radiowej ? Nie pytam o ogniska na szczytach gór... ;-) Pozdro od początkującego preppersa.
@tomszym6 ай бұрын
Dokument pobrany 👍🏻👍🏻
@lider4u3 жыл бұрын
niezła jazda! preppers, który ciągle podkreśla "pozwolenie, zezwolenie itp" Kiedy mówimy o sytuacjach awaryjnych nie istnieje pojęcie ZEZWOLENIE". Jeśli od kilku dni nie ma prądu w Polsce to możesz korzystać z wszelkich dostępnych radiostacji, krótkofalówek, aparatów radiowych itd bez jakichkolwiek pozwoleń :-):-) gwarantuję!
@domowysurvival3 жыл бұрын
Nie rozumiesz, ale ja chętnie wytłumaczę. Może za krótko o tym mówiłem. Żeby mieć coś, z czego chcesz korzystać w sytuacji awaryjnej, musisz *umieć to użyć* . Jeśli planujesz łączność radiową z bliskimi, to *oni też muszą umieć to zrobić* . Nie ma innej możliwości aby się czegoś *nauczyć* , niż po prostu *używając tego* . *Dziś* żeby się obsługi nauczyć i sprawdzić w praktyce, czy jest wystarczająco skuteczna, *potrzebne jest pozwolenie radiowe* . I dlatego uważam, że wszelkie nielegalne rozwiązania są bardzo ryzykowne. Dotyczy to tak samo, dajmy na to, kupienia i używania kuszy. [Krzysiek]
@lider4u3 жыл бұрын
@@domowysurvival mam dwie kusze w tym jedną szybkostrzelną z wymiennymi magazynkami 7 bełtowymi. No i mam "zakazane radio". Nie umiem się nim posługiwać, ale w sytuacji X szybko przestudiuję instrukcję i się nauczę. Wiem też, że w przypadku "apokalipsy" grzeczni chłopcy dbający o zgodność z prawem mogą popaść w kłopoty... No ale nie odbierz tego osobiście, doceniam twoją robotę i cieszę się, że są tacy ludzie, którzy choć w podstawowym stopniu uświadamiają współbratymców, że warto się zabezpieczać. Powodzenia!
@domowysurvival3 жыл бұрын
Zdecydowanie najlepszą metodą na "apokalipsę" dla rodziny jest zapakować się na kilka lat odsiadki, robiąc teraz rzeczy nielegalne. [Krzysiek]
@TomaszPabich4 жыл бұрын
Na PMR na świecie od dawna znany jest kanał tak zwany "turystyczny" , kanał 3 subton 14 czyli 3.14. polecam sobie go ustawić. U nas mało popularny, a szkoda.
Kanał 13 jest od dawna na paśmie PMR kanałem SURVIWAL. 446,15625 MHz 12,5 kHz Survival, Kanał w sytuacjach kryzysowych
@Emil_12124 жыл бұрын
Ciekawy materiał
@mdppopow2 жыл бұрын
Jak się w baofengu uv5r zmienia się kanaly
@MateoMK2 жыл бұрын
Jak chcesz PMR to musisz sobie zaprogramować kanały ale problem jest taki, że w Baofengu w przeciwieństwie do radiotelefonów przeznaczonych do PMR i w pełni legalnych nie można tak łatwo ustawić kodów CTCSS
@MateuszCieslakWorkshop4 жыл бұрын
Jeśli to ma być rozpropagowane, to przede wszystkim trzeba wszędzie wciskać, że pechowa 13tka, to kanał kryzysowy, dla przygotowanych. Do przechowywania tego pliku, instalacji zelo itd potrzebna jest motywacja. Takie hasło zapamiętaj każdy.
@wiktornowak33112 жыл бұрын
Na CB pechowa 13ka, a na PMR pechowa dwójka? W razie gównianej sytuacji? xD
@MateuszCieslakWorkshop2 жыл бұрын
@@wiktornowak3311 gówno wpadło w wentylator, zapraszamy na dwojeczke :p
@adrianmatusik4 жыл бұрын
Dzięki Krzysiek za podlinkowanie moich filmów. Jeśli mogę się w jakiś sposób podzielić wiedzą w zakresie łączności, to bardzo chętnie. Co do PMR, to 90% urządzeń na rynku ma 8 kanałów, z racji tego, że poszerzenie pasma na terenie UE nastąpiło niedawno i może ze dwa modele posiadają 16 kanałów. Oczywiście pewnie w przyszłości będzie więcej. Co do dokumentu to napisałeś: "W przypadku radiotelefonów CB obsługujących także modulację SSB, wykorzystujemy tryb USB (aby skojarzyć z popularnym, awaryjnym standardem zasilania)." Zasada jest w środowisku radiowym taka, że poniżej 10 MHz używa się LSB, a powyżej USB. A 27 MHz jest powyżej 10 ;)
@domowysurvival4 жыл бұрын
Dzięki za te uwagi. Myślę, że można rozważyć w kolejnej wersji dokumentu dołożenie któregoś kanału z tej starej ósemki. Ta zasada odnosząca się do LSB/USB to wynika z jakichś konkretnych uwarunkowań? Technicznych albo prawnych? Czy to po prostu zwyczaj, który się przyjął? [Krzysiek]
@adrianmatusik4 жыл бұрын
I tu mi zabiłeś ćwieka. Tak jest ustalone na całym świecie. Ale skąd to się wzięło to musiałbym poszukać bo nie zastanawiałem się nigdy nad tym.
@sq5ebm4 жыл бұрын
@@adrianmatusik Adrian, tutaj tez musisz pamietac,ze chodziło o rozdział użytkowników. Przynajmniej kiedys taka wersje podawano. Na 7 czy 3,5MHz pracują w USB stacje profesjonalne. Nie widze w tym wiekszego sensu,ale coz.
@sq5ebm4 жыл бұрын
@@domowysurvival Tu masz filmy, rozwinięcie tego o czym z Adrianem opowiadaliśmy 1. kzbin.info/www/bejne/qZ6QZJaLbc98d7s&t 2. kzbin.info/www/bejne/p2fKd6CFntKUsKc&t 3 .kzbin.info/www/bejne/hoTSd32jm6pgbrc&t
@McRipstik4 жыл бұрын
Obecnie nie jestem w stanie znaleźć licencji czy pozwolenia radiowego na podane w pliku częstotliwości. Czy ktoś jest w stanie pomóc mi rozwiązać ten problem?
@domowysurvival4 жыл бұрын
Obawiam się, że trzeba będzie z tej częstotliwości zrezygnować przy najbliższej aktualizacji poradnika. [Krzysiek]
@radiooperatorsar4 жыл бұрын
Proponował bym zrobić licencje amatorską w uke i masz wiele możliwości wtedy
@McRipstik4 жыл бұрын
@@radiooperatorsar Rozważałem taką możliwość, ale obecnie egzaminy są odwołane :|
@kamilwader18374 жыл бұрын
Krzysztofie, ze smutkiem muszę stwierdzić że KZbin ucina Ci zasięgi. Pomyślałem że dawno niczego nie publikujesz, wchodzę na kanał A tu niespodzianka. Ale nie ma co się smucić, będę miał co oglądać:D pozdrawiam
@domowysurvival4 жыл бұрын
A to całkiem możliwe, bo YT patrzy, czy subskrybenci klikają, a jak nie klikają, to do innych subskrybentów nie wysyła. Wniosek: trzeba włączyć powiadomienia (dzwoneczek). [Krzysiek]
@kamilwader18374 жыл бұрын
@@domowysurvival albo mieć gdzieś z tylu głowy że kanał istnieje i produkuje kozak filmy ;)
@domowysurvival4 жыл бұрын
Dzięki za miłe słowa. Możesz też nas śledzić na Fanpage'u (tu wrzucamy informację o wszystkich nowych materiałach) albo Instagramie (tu o nowościach wspominamy czasami). [Krzysiek]
@Jan-rq8ei4 жыл бұрын
Nie wiem czy wiesz, ale w środowisku krótkofalarskim jest organizowana cotygodniowa akcja łączność przez całą polskę, chodzi o to by przesłać radiowo komunikat w przez całą polskę jak głuchy telefon i polecam znać częstotliwości sieci EMCOM w razie czego.
@domowysurvival4 жыл бұрын
EMCOM w Polsce zaczęło się rozpowszechniać chyba dużo wcześniej niż powstał Domowy Survival, czy w ogóle w Polsce pojawiło się pojęcie "prepper". :D Natomiast nie bardzo widzę szansę na upowszechnienie amatorskiego krótkofalarstwa w środowisku prepperów, bowiem każdy z nas, dysponując ograniczonym budżetem, będzie się starał raczej iść w stronę rozwiązań, które pozwolą mu w pierwszej kolejności na kontakt w sytuacji awaryjnej z najbliższymi -- rodziną, przyjaciółmi. Nierealne jest zakładanie, że prepperzy porobią licencje i nakupują profesjonalne radia oraz anteny, a że następnie przekonają do tego swoich bliskich, by mogli z nimi na KF sobie rozmawiać. :D I dlatego właśnie chcieliśmy pójść w zupełnie inną stronę. W stronę sprzętu dającego się względnie tanio kupić w sklepie (no bo CB z SSB to już tanie nie jest) i użytkować bez egzaminu i licencji. [Krzysiek]
@Jan-rq8ei4 жыл бұрын
@@domowysurvival Jan nie mówię by robić licencje, tylko znać częstotliwości, w razie czego można sobie tym baofengiem za stówkę posłuchać na kawałku anteny, za słuchanie bez licencji nikt nic nie zrobi, a w razie "w" to ta licencja będzie najmniej ważnym elementem.
@domowysurvival4 жыл бұрын
Co do tego to się zgadzam. [Krzysiek]
@TomaszPabich4 жыл бұрын
Hej Krzysiek. Od czasu do czasu próbuje z tobą dyskutować na temat "idę w koszty" . To mit i wprowadzanie słuchaczy w błąd. Znajdź na Facebooku krótkofalarski klub SP7ZCN. Ostatnio wyszkoliliśmy 16 osób - wszyscy w wieku 11-15 lat. Myślisz że mają kasę ? Rodzicom też się nie przelewa. Proszę nie sprzedawaj tego mitu i nie powielają go przy każdej okazji. Zdanie licencji to dla nawet dla nietechnicnzej osoby tydzień nauki i egzamin za ~80 PLN + drugie tyle za pozwolenie. Może.wtedy swojego "BAO" na legalu trenować na pasmach amatorskich Jaka idzie za tym korzyść ? To.z.moich obserwacji "naszych" dzieciaków. Ludzie podnoszą swoje kwalifikacje i wiedzę techniczną.wiedza tez ze np UKF działa w normalny warunkach jedynie w granicy wzroku która wyznacza krzywizna ziemi, widzą co kształtuje warunki łączności, jak to poprawić prostymi metodami , no wejdź ze swoim PMR wyżej (a okaże się że zrobisz łączność nawet na 8-10km) To są proste rzeczy, acz jak niepowszechne w narodzie. Trzeba pielęgnować ciekawość i popychać do rozwoju zamiast z góry sprzedawać mit że przecież to drogie. (Z drugiej strony większość prepersow i tak już posiada bao więc zakup pierwszego radia z miejsca odpada ;) )
Aż mam ochotę po programować....... pewnie zaraz mi przejdzie
@marcinb22334 жыл бұрын
Już są na KF częstotliwości łączności preperskiej i kryzysowej
@domowysurvival4 жыл бұрын
Bardzo dobrze, że są. :) [Krzysiek]
@marcinb22334 жыл бұрын
@@domowysurvival Następnym razem wypowiem się po obejrzeniu całego materiału. Pozdrawiam 73:)
@franekkopyrytko8024 жыл бұрын
Kolego możesz napisać jaka to częstotliwości na paśmie KF
@marcinb22334 жыл бұрын
@@franekkopyrytko802 Najbardziej dostępne i efektywne dla Laika 3.760MHz. Ale ma też wady. Sporo wschodnich stacji zwłaszcza wieczorem i wczesną nocą. Ale w razie problemu jak zawolasz o pomoc po polsku koledzy pomogą.
@piotrfx77954 жыл бұрын
@@marcinb2233 for info dla wszystkich, SP EmCom - Łączność Kryzysowa PZK: facebook.com/groups/sp.emcom/
@scaany93744 жыл бұрын
Z dniem 31.10.2019 Radiotelefon Baofeng UV-5R został wpisany przez UKE na listę urządzeń niezgodnych z wymaganiami zasadniczymi dyrektywy radiowej a tym samym nie wolno wprowadzać go do obrotu. Powód wpisania na listę to "Wyrób nie spełnia wymagań norm zharmonizowanych w zakresie emisji ubocznych nadajnika w czasie nadawania". bip.uke.gov.pl/lista-wyrobow-niezgodnych/ Lista 2005-2019 pozycja jedna z ostatnich (chyba 6 od końca)
@domowysurvival4 жыл бұрын
Dobrze zatem, że zastrzegłem w tym filmie, że to nie jest poradnik, jaki sprzęt kupować. A taki to swoją drogą chciałbym docelowo przygotować. [Krzysiek]
@przemeknowak52932 жыл бұрын
Witam wszystkich, jestem laikiem w tym temacie ale mimo to potrzebuje połaczyć się ze szwagrem ktory mieszka 10km ode mnie!! Jaki sprzęt polecilibyś kupić na taki dystans??? Tak żeby bez problemow można było rozmawiać??!! Dzięki za pomoc😉
@luceklobo90462 жыл бұрын
wybranie kanalu 13 dla PMR, majac na uwadze ze kanaly 9-16 sa dostepne od niedawna sprawia ze wszystkie starsze urzadzenia sa bezuzyteczne, wiec to malo rozsadny wybor, poniewaz w takiej komunikacji wazna jest powszechnosc a skreslacie 70% posiadaczy PMR-ow ktorzy maja tylko 8 kanalow.
@domowysurvival2 жыл бұрын
Osobiście uważam, że to akurat dobrze, bo będzie tam mniejszy śmietnik. Ale wspólnie z pozostałymi autorami uznaliśmy, że zmienimy ten kanał i w najnowszej wersji już od dawna jest zmieniony. [Krzysiek]
@UnderTheBanner4 жыл бұрын
Fajna koszulka :D
@RecondoSurvivalSchool4 жыл бұрын
Ad 1. Jeśli mamy internet, to chyba każdy ma messengera - pomysł bezsensu, zwłaszcza zanim społeczność tej aplikacji się rozwinie. Lepiej mieć apkę na internet niż tylko krótkofalówkę - jasne, że tak, ale czy znasz więcej niż dwie osoby, które nie mają telefonu z internetem? W dzisiejszych czasach 99.9% osób ma telefon ( jeśli mamy internet, to na ogół mamy możliwość korzystania z połączeń głosowych) więc kolejna specjalna apka ma taki sens jak posiadanie każdego innego komunikatora : whatsapp, viber itp. Ad 2. PMRka, cóż, zasięg ma jaki ma 1-5 km w zależności od terenu i urządzenia, czyli w zasadzie mieszkając w blokach, możemy się połączyć z sąsiadem dwa bloki dalej - to jest maks. Ad 3. CB jest dobrym rozwiązaniem dla prepperów i nie tylko. Kiedyś był na to boom, pewnie nie jeden kierowca jeszcze gdzieś ma w garażu czy bagażniku. Ad 4. Baofeng UV5 i tym podobne konstrukcje, jasne fajnie można złapać fajny zasięg, ale to już krótkofalówka amatorska, mimo ze można kupić pozwolenie za kilka złotych i nie trzeba robić licencji...ale nadając na paśmie amatorskim, trzeba umieć z niego korzystać. Niestety sporo jest osób, które szumią w eterze takimi krótkofalówkami. Dlatego każdy kto chce się tym bawić, powinien chociaż poznać podstawy używania krótkofalówek, no i jakiś savoir vivre, który nie jest bez znaczenia. No i jak się na tym paśmie wywoływać - ja grab, ja grab; brzoza jak mnie słyszysz? A jak już ktoś pozna zasady savoir vivr, podstawy używania i wywoływania, to co stoi na przeszkodzie żeby zrobić licencję?
@piotrfx77954 жыл бұрын
Hej, odnośnie punktu pierwszego; Facebook ma wbudowaną funkcjonalność powiadamiania bliskich w czasie kryzysu, nazywa się to Crisis Response facebook.com/about/crisisresponse/ Niestety Fb włącza ją automatycznie dla dużych obszarów objętych klęskami żywiołowymi jak pożary lasów wokół miast, trzęsienia ziemi, zalania dużych obszarów, huragany itp. Generalnie nie ma co wynajdywać koła od nowa. Trzeba nauczyć i przyzwyczaić ludzi do wykorzystania tego co już mają pod ręką: Messengera, gdy jest dostęp do internetu, CB gdy są na drodze i mają radio w samochodzie, a PMR radio pod ręką w domu aby rozmawiać z sąsiadami w bloku itp. Kwestia wypracowanie ultra prostych procedur i rozpropagowania ich z czasem wśród ludzi poprzez media, internet, szkoły...
@TomaszPabich4 жыл бұрын
Polecam też zainteresować się projektami jak Meshtastic czy disaster.radio opartymi o technologię LoRa/DLE/ESP32 - wystarczy do urządzenia za cirka 100PLN wgrać soft i zacząć budować własna sieć MESH. Koszt niski, zalety przeogromne.
@wiktornowak33112 жыл бұрын
problem w tym że żeby to działało, musi być tego gęsto. Póki co to ciekawostka - jak kupisz, prawdopodobnie będziesz jedynym posiadaczem w promieniu 100km. PMR w większych miastach jest zatłoczone, także na pewno sporo osób już PMR używa, podobnie CB. Kibicuję Meshtastic bardzo, bo to świetnie skalujące się rozwiązanie - gdyby dużo osób to miało, można by skomunikować się z ludźmi oddalonymi o dziesiątki kilometrów, nie będąc zależnym od żadnej komercyjnej infrastruktury sieciowej czy telefonicznej. Komunikacja typu burst jest też trudna do namierzenia w terenie, w przeciwieństwie do PMR czy CB gdzie nadajemy po naście sekund i jest dużo czasu na namierzanie.
@TomaszPabich2 жыл бұрын
@@wiktornowak3311 błędne koło, nie bede uzywal bo nie ma infry, a nie ma infry bo nie uzywasz :-D, powoli pojawiaja sie punkty np. w Wa-wie, moze czas dorzucic kosteczke do tej sieci i przestac narzekac, bez aktywnej partycypaji/zabawy nic z tego nie bedzie
@wikrap12 жыл бұрын
@@TomaszPabich Gateway'e LoraWAN faktycznie się pojawiają, ale to nie to samo co Meshtastic. To są bramki łączące urządzenia Lora z internetem. W razie padnięcia internetu (a głównie wtedy mesh ma sens) te bramki chyba nie są w ogóle wykorzystywane przez Meshtastic. Nie jestem na tyle w temacie - czy jest gdzieś mapa urządzeń Meshtastic? disaster.radio nie śledziłem, tu się muszę zainteresować. Tym niemniej obecnie jakkolwiek realne środki łączności cywilnej to PMR i CB, dla bardziej zdeterminowanych krótkofalarstwo na licencji. Meshtastic to pieśń przyszłości. Warto ideę popularyzować, ale tu i teraz posiadanie urządzenia Meshtastic nie daje nam praktycznie żadnej szansy na kontakt z kimkolwiek. Popieram ideę i nie zniechęcam do zakupu, tylko nie stawiałbym tego na pierwszym miejscu listy zakupów na dziś.
@traveldaria2 жыл бұрын
dodałbym od siebie, że warto mieć w swoim posiadaniu radio które obsługuje fale AM. Dziś to rzadkość, jednak w starszych radiach te fale istniały. Dlaczego o tym piszę? W przypadku wojny fale FM przestana po prostu istnieć gdy zostaną zniszczone anteny. Wówczas pozostaje nam fale AM i parametr 225 kHz. Na tym kanale odbiera Program 1 Polskiego Radia. W ciągu dnia jest slyszany bez większych szumów. W ciągu nocy można uslyszec Polskie Radio nawet ponad 1500 km od Polski (inaczej rozchodzi sie propagacja fal w nocy niż w dzien). Wiekszosc z nas ma w samochodzie radioodbiorniki ktore obsluguja fale AM. Należy zapamiętac ze na czestotliwości 225 mamy polskie radio. To radio bedzie dostarczalo informacji gdy padna fale FM
@domowysurvival2 жыл бұрын
Akurat AM to ma większość odbiorników, ale 225 kHz rzadko się tam mieści (choć np. w moim samochodzie na AM odbieram tę częstotliwość jak najbardziej). Dużo częściej ta częstotliwość mieści się w zakresie określanym jako LW. [Krzysiek]
@traveldaria2 жыл бұрын
@@domowysurvival Dokładnie tylko niewiele osób wie że może to być łączność awaryjna i dostęp do jakichkolwiek informacji z Polski mówię tutaj o paśmie 225
@mleko7772 жыл бұрын
PMR 13 to pomysł z grubej czapy, jeżeli w Europie większość walkie talkie ma tylko 8 kanałów PMR, druga sprawa czemu nie korzystać z ogólnie przyjętego w pl kanału 3 jako wywoławczy ? 🤔
@domowysurvival2 жыл бұрын
Zajrzyj do dokumentu podlinkowanego w opisie pod filmem. Tam jest mowa o tym, jaki jest aktualny kanał przyjęty dla PMR. 3 wykluczyliśmy z zasady, żeby nie używać do naszych potrzeb tych kanałów, które już są w jakiś sposób zagospodarowane i spopularyzowane. [Krzysiek]
@podroznik22144 жыл бұрын
Ja proponuję sprawdzić apki na telefon działające na bluetooth. O ile mi wiadomo protestujący w Hong Kongu używali czegoś takiego kiedy in internet wyłączyli. To działa jakoś tak że urządzenia tworzą sieć między sobą. Ewentualnie można spróbować użyć raspberry pi do zbudowania przenośnego hotspota.
@domowysurvival4 жыл бұрын
O tych apkach łączących ze sobą telefony to też myślałem, ale jedyna, którą znałem, Firechat, chyba ostatnio przestała działać. Szkoda. [Krzysiek]
@mariuszzurawski77132 жыл бұрын
Z rozmów z jednym krótkofalarzy dowiedziałem się aby dobrze było gdyby możliwości ładowania akumulatorów miał możliwość zastąpienia akumulatora zwykłymi bateriami AAA lub AA
@chudy1502 жыл бұрын
No to masz konwersje na zwykłe AAA. Poszukaj.
@holahopper4 жыл бұрын
Ja bym jednak wybrał taki kanał, który byłby dostępny na wszystkich urządzeniach.
@WIFIFI10..73 жыл бұрын
zagdzam sie nawet ten żółty baofeng co on ma to nie ma 13 kasanalu
@antoniwendrowny87053 жыл бұрын
Na przykład siódemka wygląda jak siekiera więc jak najbardziej preperska i survivalowa!
@wiktornowak33112 жыл бұрын
Nie ma takiego kanału, ponieważ nie ma pasma które wszystkie urządzenia by obsługiwały :P
@prepers39523 жыл бұрын
Witaj. Masz może jakiś link gdzie tą licencję można kupić bo ten link pod spodem chyba już nie jest aktualny. Pozdrawiam. Kupiłem uv-5r i pobrałem apke więc pewnie będziemy w kontakcie. Pozdro
@domowysurvival3 жыл бұрын
Siema! Tych licencji już nie powinno w ogóle być w sprzedaży. UKE miał do tego zastrzeżenia: uke.gov.pl/blog/pozwolenie-radiowe-tanio-sprzedam,13.html [Krzysiek]
@prepers39523 жыл бұрын
@@domowysurvival Ok dzięki. Pozdrawiam
@Spirekk2 жыл бұрын
Dzięki, teraz mam aplikację oraz dostęp do krótkofalówki
@tomasz_pwl4 жыл бұрын
Pomysł bardzo dobry bo tylko łączność radiowa pozostanie jak padnie wszytko inne, jednak co do PMR to jak sam zauważyłeś większośc użytkowników ma tanie radyjka które obsługują 8 kanałów, więc 13 zdecydowanie odpada. CB radio jak najbardziej. Ale tam mamy już pewien standard i nie warto go zmieniać. Kanał 9 - kanał ratunkowy na sytuację zagrożenia życia i zdrowia. Kanał 28, gdzie wywołujemy baze i przechodzimy na inny kanal... Co do apki na tel to instanieje jeszcze CB-Talk od Midlana. Dla chcacuch wiedzieć co się dzieje dookoła, nie tylko w trudnych czasach, polecam zaopatrzyć się w skaner częstotliwości😁 Pozdawiam
@domowysurvival4 жыл бұрын
Właśnie cały pomysł polegał na tym, by nie wykorzystywać żadnego z kanałów, które się przyjęło używać do innych celów. [Krzysiek]
@piotrfx77954 жыл бұрын
i tak większość będzie na nasłuchu....
@MistahKurtzASMR3 жыл бұрын
Nikt nie wspomina o cw, o telegrafii a zna ją w PL setki jeśli nie tysiące ludzi. Najtańsze, najdalej sięga, najmniej prądu potrzebuje. Zello nie będzie raczej dzialac podczas kataklizmu. Licencje trzeba zrobić.
@domowysurvival3 жыл бұрын
Rozumiem, że chodzi Ci o łączność za pomocą alfabetu Morse'a na amatorskich pasmach radiowych? No ja mam jeden problem z tą amatorską łącznością radiową. Żebym mógł się w ten sposób połączyć z bliskimi, nie wystarczy, że ja zrobię sobie licencję. Oni też będą musieli. [Krzysiek]
@lort_prodisz3 жыл бұрын
poczytaj sobie o systemie starych analogowych satelit wojskowych usa = zasieg połowy świata z reczniaka ... W przypatku nawet braku pradu w całym kraju łaczność będzie można nawiązać ...celowo pominąłem kwestie prawne :D
@pwolkowicki4 жыл бұрын
To od razu pytanie. Może nie do pana Krzysztofa, ale do zorientowanych - skoro są radiostacje PMR dostępne bez licencji pod warunkiem ograniczonej do 0,5W mocy i niedemontowalnej anteny, to dla kogo są i na jakich zasadach się korzysta z tych samych urządzeń, w tym samym zakresie fal, ale z wymienną anteną???
@obywatelzero554 жыл бұрын
Urządzenia te zwyczajnie nie są projektowane na nasz rynek to raz, a dwa często są programowalne, czyli de facto nie są pmrkami.
@pwolkowicki4 жыл бұрын
@@obywatelzero55 Czy można używać ich w PL po uzyskaniu "licencji"? Na Allegro pełno takich zestawów.
@obywatelzero554 жыл бұрын
@@pwolkowicki Nie, z prawnego punktu widzenia dalej sią to rediotelefony niedostosowane do standardów PMR, czy masz licencję czy nie. PMR określa standard, rodzaj i moc urządzeń odgórnie. Oczywiście, jak najbardziej da się nadawać na częstotliwościach pmr z większości radiotelefonów z UHF ale nie jest to "legalne". Generalnie to dyskusja na szerszy, inny materiał... może kiedyś się pokuszę i nagram sam coś takiego.
@NecrosDeus Жыл бұрын
@@pwolkowicki Odbierając w UKE zezwolenie na używanie urządzeń nadawczo odbiorczych (i nadawczych oczywiście) podpisujesz się, tym samym zobowiązujesz się do przestrzegania przepisów w radiokomunikacji radioamatorskiej. Łamanie prawa może skutkować cofnięciem zezwolenia. Krótkofalowcowi, a więc osobie już świadomej, w zasadzie nie wypada łamać przepisy.
@BrazerPiT3 жыл бұрын
Dlaczego PMR Ch13? Przecież znaczna większość urządzeń PMR ma 8 kanałów. Dlatego właśnie w górach wybrano jako kanał wywoławczy 3 z kodem 14 (3.14) Teraz to już chyba ten 3.14 przyjął się w całej Polsce jako wywoławczy? IMO najlepiej wybrać jakiś kanał od 1 do 8 bez kodu bo starsze PMRki nie tylko mają 8 kanałów ale i często nie obsługują kodów - tonów CTCSS. Pozdr!
@domowysurvival3 жыл бұрын
Pomyślimy o tym, ale na pewno nie będziemy chcieli korzystać z żadnego istniejącego już popularnego standardu, jak 3.14 -- po to, by nie przeszkadzać innym i żeby inni nie przeszkadzali nam. [Krzysiek]
@BrazerPiT3 жыл бұрын
@@domowysurvival Ok, oczywiście rozumiem to. CH3 bez kodu-tonu?
@domowysurvival3 жыл бұрын
@@BrazerPiT to będzie blokować łączność na 3. Wolałbym jakiś możliwie mało wykorzystywany kanał... [Krzysiek]
@BrazerPiT3 жыл бұрын
@@domowysurvival To prawda, tony to tylko selektywne otwieranie blokady szumów, kanał jest w rzeczywistości zajęty obojętnie czy nadaje się z tonem czy bez? Pozdr! :-)
@chudy1502 жыл бұрын
Myślałem, że do tej pory kanałem awaryjnym dla preperingu, był kanał 10. Wszędzie tak był opisywany.
@domowysurvival2 жыл бұрын
Nie spotkałem się z taką informacją. [Krzysiek]
@boguslawgorczynski73872 жыл бұрын
A co ja mieszkam w UK
@domowysurvival2 жыл бұрын
Trudno powiedzieć, nie wiem, jakie tam standardy obowiązują. [Krzysiek]
@rafafeddek55644 жыл бұрын
Panie Krzysztofie jest jeszcze coś świetnego w naszym kraju i nie tylko. FRN. frn-polska.com.pl/ - łączące przez neta CB radio, PMR, Zello i PC. Moim zdaniem godne uwagi i polecenia. Pozdrawiam serdecznie.
@sq5ebm4 жыл бұрын
tylko FRN jest nielegalne i jak sie pewnego dnia UKE za to wezmie,to sie skonczy rumakowanie. KOlejnym slabym pkt FRN i podobnych systemow jest poleganie na IP
@dariuszop2 жыл бұрын
Cześć. Obejrzałem prawie wszystkie twoje filmy. Przez Ciebie popełniłem radio cb i kupiłem też fajne stare radio Alan 87 i przygotowuję się do łączności satelitarnej. Polska będzie gotowa!
@krzysztofg20254 жыл бұрын
Brakuje pliku konfiguracyjnego z pasmami gotowego do wgrania na baofenga
@jozefk19814 жыл бұрын
Musimy być kreatywni. To nie jest lot w kosmos.
@avengers74592 жыл бұрын
Zello, na jakim kanale mas grupę?
@domowysurvival2 жыл бұрын
Przecież to jest napisane w dokumencie... [Krzysiek]
@avengers74592 жыл бұрын
@@domowysurvival Dziękuję, nie przeczytałem dokładnie. Znalazłem, dzięki za pomoc
@pawcio8183 жыл бұрын
Nie byłbym taki pewien tych kanałów Ponieważ niektóre kanały w zwykłych krotkofalowkach od 1-8 też są zarezerwowane. Np. kanał 1 dla ratownictwa.2-kryzysowy 3-górski ratowniczy 4-dla pilotów drinków 6-żeglarze śródlądowi 8- kanał drogowy
@marcinwawrowski75724 жыл бұрын
Krzyśku!!! Przy projektowaniu systemu łączności na trudne czasy popełniliście trzy kardynalne błędy które mogą spowodować i pewnie spowodują że łączność ta nie będzie działać albo zakres jej działania będzie znikomy. Nie sposób was oczywiście za to winić. Tu potrzeba troszeczkę wiedzy technicznej którą przeciętny użytkownik radia CB czy radiotelefonu PMR nie dysponuje. Ale nie są to rzeczy tak skomplikowane żeby nie dało się ich opanować. Oczywiście pomysł wypracowania standardu łączności jest pomysłem naprawdę świetnym, trzeba jednak zrobić to bez błędów, bo nawet najlepszy system łączności nie będzie działał jeśli posiadał będzie błędy. Łącznością radiową zajmuję się od lat 90 ubiegłego wieku mimo że nie jestem krótkofalowcem. Napisz do mnie proszę na e-mail r.annonymus@wp.pl a wytłumaczę Ci w czym problem. Pozdrawiam!
@domowysurvival4 жыл бұрын
Marcin, byłoby lepiej, gdybyś opisał to tutaj, to i inni ludzie z tego skorzystają. [Krzysiek]
@marcinwawrowski75724 жыл бұрын
@@domowysurvival : Krzyśku, gdyby było lepiej to bym to zrobił. Ale tu nie chodzi o informację tylko o zmianę pewnych założeń w waszym projekcie łączności. Projekt oczywiście popieram i propsuję z całego serca i obiecuję że postaram się dołożyć swoją cegiełkę. Pisanie jednak o tym o czym myślę tutaj mogłoby spowodować zamieszanie co byłoby dla tego świetnego projektu bardzo niekorzystne. Moim zdaniem lepiej to na spokojnie przedyskutować i wyciągnąć wnioski i wprowadzić poprawki niż robić zamieszanie. Zamieszanie nie jest nam potrzebne. Potrzebny nam jest konsensus i jeden dobrze przemyślany standard. I cieszę się że taki powstanie.
@domowysurvival4 жыл бұрын
Marcin, jeśli wolisz email, to pisz proszę na krzlis[a]gmail.com. [Krzysiek]
@adrianmatusik4 жыл бұрын
Bo pewnie nie jest zgodne z prawem.
@marcinwawrowski75724 жыл бұрын
@@adrianmatusik Jest w 100% zgodne z prawem. Jesli to ma byc rozwiazanie systemowe i tworzyc stabdard to musi byc zgodbe z prawem.
@djtwenty98993 жыл бұрын
Alan 87. Jackson 1. Lincoln 1; K-po dx 5000 . super star ss3900.
@lespaw714 жыл бұрын
PMR ma 8 kanałów. Niby jest lista częstotliwości dla 16 kanałów, ale 99% walkie-talkie ma ich 8. W radiokomunikacji najważniejsze są anteny. Pewna wiedza o ich działaniu, strojeniu, budowie pozwala na łączności 10-20 km na zwykłych CB radiach. Wiele fabrycznych anten jest nędznie wykonanych
@TomaszPabich4 жыл бұрын
PMR ma w Polsce 16 i coraz więcej urządzeń ma te 16 kanałów, lub ma możliwość ich włączenia w menu jak Motorola T82
@mr0rcio4 жыл бұрын
@@TomaszPabich Większość "zabawkowych" PMR ma tylko 8 kanałów, a w wołaniu o pomoc najważniejsza jest ilość osób, do których możesz to zakomunikować.
@buliwyf10374 жыл бұрын
Jeśli chodzi o BAOFENG UV-5R z racji tego że zasugerowałem się filmikiem z recenzji tu jegomościa z KZbin i przywróciłem do ustawień fabrycznych, co było błędem bo tam było wszystko poprawnie wprowadzone częstotliwości kanałów (Mam pozwolenie) czego uprzednio nie wiedziałem bo zgłębiam tematykę dopiero. Teraz nie mam skąd wziąć tych częstotliwości, Wprowadziłem jedynie te ogólne PMR 8 kanałów reszta jestem w lesie. A temu co to zasugerował w recenzji o opisu tego modelu wsadził bym w d... te rady!Może mi tu ktoś z kolegów pomorze?
@wiktorjabonski49714 жыл бұрын
... a czy krótkofalówki są dobrym rozwiązaniem ? ... można się łączyć nawet na 10 km.
@domowysurvival4 жыл бұрын
O krótkofalówkach jest przecież mowa na filmie... [Krzysiek]
@loosacpl4 жыл бұрын
Mam propozycję: Może oficjalnie zorganizujemy testy łączności dla Warszawy i okolic?
@domowysurvival4 жыл бұрын
Mieliśmy taki pomysł i fajnie byłoby to zrobić, ale niech ten standard najpierw trochę się rozpowszechni. 🙂 [Artur]
@loosacpl4 жыл бұрын
@@domowysurvival No wlasnie jak nie zrobimy testow, nie zainicjujemy tego to nie bardzo widze, jak by nagle 2 preppersow o 1 porze moglo sie spotkac na 13 CB :) Chyba, że miałeś na myśli ropropagowanie tego PDF'a . Ale od czegos trzeba zacząć. Jak nikt tam nie bedzie gadal czasem z towarzystwa to raczej slabo to widze. W sytuacji krytycznej warto by bylo miec swiadomosc, dokad siegniemy zasiegiem. I kogo po 2 stronie eteru mozna sie sopodziewac.
@piotrfx77954 жыл бұрын
@@domowysurvival sprawdziłem ze znajomymi - wszyscy kt posiadają PMR ma kanały 1-8, Baofengi z Allegro 8 kanałów, radyjka z Decathlonu 8 kanałów. Nowsze Motorole 16 kanałów. Gorąco sugeruję zmodyfikować draft "standardu" na kanał 3 (...i najlepiej z ctss 14).
@domowysurvival4 жыл бұрын
3.14 na pewno nie wchodzi w grę, bo ten kanał już jest wykorzystywany do innych celów. [Krzysiek]
@loosacpl4 жыл бұрын
@@piotrfx7795 a Kanal 3 przypadkiem nie jest "fukncyjny"? O ile pamietam jest to kanal turystyczno ratunkowo meteorologiczny: "Wiele stron internetowych poświęconych PMR zaleca używanie wspólnego kanału nr 3 z tonem CTCSS 14 w celu informowania się o niebezpieczeństwach, przekazywania informacji meteorologicznych oraz wzywania pomocy. "
@Nuta902 жыл бұрын
Hej, znasz jakąś ekipę ze Ślaska, ktoś nasluchuje? Czytałem że 13 dnia miesiąca próby najlepiej, ale wiem że Ty jesteś z Mazowieckiego, pozdrawiam
@domowysurvival2 жыл бұрын
Niestety nie znam. [Krzysiek]
@kronikiwoczykija4 жыл бұрын
Widzę poszło w żywe temat z ostatniego Live co mówiłeś o radiach :D i łączności :D
@domowysurvival4 жыл бұрын
No akurat już wtedy nad tym pracowaliśmy... [Krzysiek]
@maaupa4 жыл бұрын
Krzyśku, widzę że nasze myśli idą jednym torem - dokładnie takie same założenia mam przy tym temacie. Nawet o TYCH SAMYCH kanałach myślałem! :-D Jedyne w co się jeszcze nie pomyślałem to Zelo - w resztę się już wyposażyłem. Jeśli chodzi o PMR, to większość dostępnych modeli będzie miała ograniczenie do 8 kanałów ale można np: na jakimś z tych kanałów umówić się na 13 kod CTCSS. PDFkę zaraz pobiorę. 73!
@wiktornowak33112 жыл бұрын
1) nie każde urządzenie obsługuje kody 2) PMR i tak ma tragiczny zasięg, żeby mieć szansę porozumieć się W OGÓLE z kimkolwiek, lepiej zgłaszać się bez filtrowania modulacją CTCSS. Mówimy o sytuacji awaryjnej. Modulacje mają sens jak z konkretnymi ludźmi chcesz pogadać i odfiltrować inne komunikaty kanału, dla wygody. Może być sytuacja że nadasz z kodem, ktoś na 2jce usłyszy, będzie chciał Ci odpowiedzieć, ale go nie usłyszysz. Bez sensu. Chyba priorytetem jest nawiązanie łączności, przekazanie informacji a nie dziecinada i wciskanie na siłę jakichś fajnych numerków czy odezwy jak z obozu harcerskiego.
@PiotrKe4 жыл бұрын
5:51 ale to nie prościej zadzwonić do danej osoby? Jak chcę wiedzieć czy prądu nie ma tylko lokalnie to dzwoni się na 991. Tam automat mówi gdzie nie ma prądu i jak długo nie będzie.
@domowysurvival4 жыл бұрын
Do danej osoby -- tak. Ale jeśli jestem w Warszawie i potwierdzę u bliskich, że prądu nie ma też w innych dzielnicach, to jak mam zweryfikować, czy jest np. w Piasecznie albo Łomiankach, jeśli nie znam nikogo, kto tam mieszka? [Krzysiek]
@wgorny4 жыл бұрын
Kiedyś telefony działały bez zasilania w energię elektryczną. Teraz już chyba takich nie ma. Kto ma jeszcze czynną linię analogową i tradycyjny telefon (bez zasilacza)? Zakładam, że akurat telefon komórkowy mi się wyładował i nie mam jak naładować.
@noctis56314 жыл бұрын
Pamiętaj, jeśli będzie trzeba zrobie to co będzie trzeba, bedę chodził z plecakiem jak podczas ww2 🤣 Pozdrowionka ;)
@KOLEJ22DrogaPrzygody4 жыл бұрын
Witam zacny materiał , pozdrawiam ciekawie
@michas39392 жыл бұрын
Fortuna sprzyja przygotowanym 🖐️
@Rozbujnik_Rumcajs4 жыл бұрын
Dodatkowa zaleta baofenga i innych radyjek FM to możliwość słuchania służb mundurowych. Może być to bardzo przydatne w razie czego.
@piotrekg96174 жыл бұрын
I stacji kosmicznej :D
@sp6stz4 жыл бұрын
Zapomnij że przy pomocy bao coś podsłuchasz jeśli chodzi o służby mundurowe. Tym bardziej że to co ciebie będzie interesować nie puszczą transmisją jawną.
@Rozbujnik_Rumcajs4 жыл бұрын
@@sp6stz no to ciekawe jakim sposobem od pół roku słucham policji na jednym kanale i straży pożarnej na drugim.
@pyciar4 жыл бұрын
Skucha z tą 13 na pmr... było wybrać 7 lub 8 bo 90% radyjek ma takie ograniczenie (sam mam 4 różne i wszystkie mają po 8 kanałów) czyli na wstępie odrzucono 90% urządzeń które mogą pomóc w kryzysowej sytuacji...
@domowysurvival4 жыл бұрын
Niewykluczone, że to zmienimy, choć akurat korzystanie z kanałów, na których większość ludzi nie zaśmieca eteru, wydaje się być samo w sobie korzystne. [Krzysiek]
@pyciar3 жыл бұрын
@@domowysurvival Oo... widzę w wersji 1,03 kanał PMR zmieniony na 2! Bardzo dobrze! Przy okazji warto wiedzieć że w wielu poradnikach polecany kanał PMR w górach to 3,14 ;)
@domowysurvival3 жыл бұрын
@@pyciar właśnie dlatego nie wybraliśmy kanału 3, żeby nie przeszkadzać sobie nawzajem. :) [Krzysiek]
@berliner50053 жыл бұрын
Jaki maksymalne zasięgi można tymi sposobami osiągnąć ? Da się "zadzwonić czyli nadawać" do kogos 150 km dalej ?
@domowysurvival3 жыл бұрын
Za pomocą tego sprzętu? Są niewielkie szanse, że dobrym CB z dobrą anteną przy dobrej pogodzie się uda. [Krzysiek]
@Klapauciusz3 жыл бұрын
Max 10-15 km na wolnym terenie i przy dobrym wietrze, w terenie zabudowanym może połowa z tego, w zależności od gęstości zabudowań.
@Hubertus783 жыл бұрын
Z tym kanałem 13 PMR to nie najlepszy pomysł. Standard 16 kanałowy jest zbyt krótko i odsetek PMR 16sto kanałowy jest bardzo mało. W sytuacji awaryjnej dużo łatwiej pozyskać PMR 8 kanałów, a co za tym idzie nawiązać łączność. Moja sugestia jest taka że skoro koniecznym ma być kanał 13 , można go zastąpić przez 1.3 ( kanał 1 ton 3) bardziej praktyczne i dostępne dla wszystkich.
@domowysurvival3 жыл бұрын
Dlatego w najnowszej wersji poradnika (zaktualizowanej w marcu) zaproponowaliśmy kanał z podstawowej ósemki. :) [Krzysiek]
@MrNamitr4 жыл бұрын
Przepraszam za odgrzewanie kotleta ale firma AVANTI już nie sprzedaje pozwoleń może by tak wnieść poprawkę do dokumentu i uwzględnić inna firmę która sprzedaje dalej pozwolenia.
@domowysurvival4 жыл бұрын
Dzięki za informację, będziemy musieli z tego prawdopodobnie w ogóle zrezygnować, w międzyczasie okazało się też, że temat sprzedawania tych pozwoleń jest w ogóle dość kontrowersyjny... [Krzysiek]
@mark555ela3 жыл бұрын
Ten BAO nie jest PMR, tzn.inaczej, pracuje na paśmie PMR, ale ma za dużą moc i jest to niestety nielegalne w Polsce.... sama konstrukcja BAO szału nie robi, ale za to jest bardzo tanim urządzeniem (transceiverem) ręcznym, chociaż menu i obsługa jest toporna oraz mało intuicyjna.
@domowysurvival3 жыл бұрын
Zgadza się, fakt, że ma demontowalną antenę i większą moc sprawia, że nie można tym sprzętem bez pozwolenia radiowego nadawać. Nawet na PMR. [Krzysiek]
@mark555ela3 жыл бұрын
@@domowysurvival Osobiście mam go jako zapasowy lub na takie prace w terenie, że nie będę "płakał" jak szlag go trafi . :) Na co dzień używam urządzeń Yaesu i Kenwood, ale to już zabawa tylko z pozwoleniem (licencja radioamatora). BTW tak czy siak warto zrobić i posiadać/używać bardziej zaawansowany sprzęt radiowy w razie W. (oczywiście z sensownym zabezpieczeniem i zapasami energii) ;-) Pozdrawiam - akcja jak najbardziej sensowna.
@Zolnierz4 жыл бұрын
Szkoda, że poświęciliście czas na wyważanie otwartych drzwi. Standardy łączności kryzysowej w paśmie CB i PMR są dość dobrze opisane, znane i stosowane w Polsce i na świecie. Moim zdaniem nie warto tworzyć nowych zasad, ale warto korzystać z ujednoliconego systemu powiadomienia awaryjnego. Dzięki temu zwiększy się szansa na kontakt i pomoc w sytuacji awaryjnej. Np. w przypadku pasma CB szeroko pojętym kanałem awaryjnym jest kanał 9. W Polsce są jeszcze instytucje, które prowadzą nasłuch awaryjny na tym kanale. Część transciverów ma również tzw. szybką 9. Przyjęty jest również kanał 19, jako kanał drogowy w Polsce. Kanał 28 jako wywoławczy. Po co tworzyć nowy kanał? Jak już zauważyłeś również w swoim filmie, nie wszystkie radiotelefony PMR posiadają 16 kanałów. Część starszego sprzętu, jak również nowych konstrukcji posiada jedynie 8 kanałów, więc skąd pomysł na kanał 13? W wielu wypadkach, jako kanał awaryjny stosowany jest kanał 1 w wypadku PMR. Znów to samo pytanie, po co tworzyć nowe zasady, jeżeli wystarczy dokształcić się odrobinę i poszukać informacji np. w internecie i zacząć stosować się do przyjętych zasad... Film potrzebny, jednak moim zdaniem, najgorszy, pod względem merytorycznym, jaki widziałem na tym kanale. Pozdrawiam.
@domowysurvival4 жыл бұрын
Zgodziłbym się z Tobą, gdyby zależało nam na stworzeniu standardu łączności awaryjnej, ale nie taki był cel tego projektu. Nam chodziło o standard łączności dla naszego środowiska, a nie tworzenie kolejnego miejsca do szeroko rozumianej łączności awaryjnej. PODSTAWOWYM ZAŁOŻENIEM było właśnie poruszanie się poza ustalonymi i wykorzystywanymi już schematami. Choćby po to, by nie utrudniać łączności na innych, używanych do różnych celów kanałach. [Krzysiek]
@Zolnierz4 жыл бұрын
@@domowysurvival jest to jakiś pomysł, jednak takie inicjatywy już istnieją i myślę, że warto po prostu do nich dołączyć, a nie tworzyć nowe rozwiązania. Dzięki temu łatwiej będzie można uzyskać ewentualne informacje, o których wspominasz w materiale. Idea kanału wywoławczego, np. kanał 28 w przypadku CB, jest taka, aby po nawiązaniu łączności, przejść na inny kanał i tam dalej prowadzić konwersację. Dzięki stosowaniu przyjętych standardów, łatwiej będzie znaleźć odpowiedź na pytanie, czy np. w bloku obok jest prąd. Jeżeli wszyscy Prepersi stosowali by się do ww. zasad pomogli by jedynie rozwijać istniejące rozwiązania, które sprawdzają się od lat, jednak faktycznie w dobie internetu, nieco zostały zapomniane. Warto jednak pamiętać, że w sytuacji kryzysowej dla przykładu, część z krótkofalowców będzie prowadziła nasłuch na kanałach wywoławczych np. 28, 19, 9 i mogą również służyć pomocą w nawiązaniu łączności między województwami, krajami lub kontynentami. Podobnie będzie w przypadku PMR lub wynajętych częstotliwości, które hobbystom również są doskonale znane. Gorzej, jeżeli w małej grupie osób, a bez urazy, nie wszyscy użytkownicy radiotelefonów są Preprsami, będziecie próbowali stworzyć coś od nowa. Pamiętaj, że w razie "W" część użytkowników radiotelefonów będzie użytkować standardy przyjęte w radiokomunikacji, a nie Wasz dokument pdf. Myślę, że warto spisać raczej ogolno przyjęte zasady w takim dokumencie i wtedy załadować sobie je do komórki, lub najlepiej, wydrukować, przepisać i przykleić do danego typu radiotelefonu. Wtedy nawet Twoje dzieci, będą wiedziały gdzie szukać pomocnych kanałów / częstotliwości.
@domowysurvival4 жыл бұрын
No mogę sobie wyobrazić, że dodatkowo w dokumencie opisujemy inne powszechnie obowiązujące standardy, żeby ludzie mieli wybór, ale co do tego nie jestem osobiście przekonany. Tym bardziej, że taki dokument już istnieje: boungler.pl/ftp/podrecznik/komunikacja/czestotliwosci_v10.pdf [Krzysiek]
@Zolnierz4 жыл бұрын
@@domowysurvival i właśnie o to chodzi, że zasady komunikacji kryzysowej, awaryjnej, czy też pogaduchowej już istnieją. Moim zdaniem ważniejsze jest, aby położyć raczej nacisk na trening używania tych form łączności, oswajanie w codziennym użytkowaniu, przyzwyczajanie do noszenia, co z resztą sam zauważyłeś w swoim filmie, a nie tworzenie standardów łączności od nowa.
@wladyslawsuper92874 жыл бұрын
zello działa po sieci... wiec w razie wielkiego W o ktorym prepersi dumaja to ten tleefon sobie mozna w ...... wsadzić ;) jak nie bedzie pradu to ci te bts tez klekna szybko .... tylko radio do tego panele solarne i akumulatory, inaczej tez tylko to co w aku miec bedziesz .....
@domowysurvival4 жыл бұрын
No i właśnie z tym podejściem się nie zgadzam. Ty zakładasz najgorszy scenariusz, kiedy nie będzie niczego. Owszem, może się przydarzyć. Natomiast jest ogromna (nawet większa) szansa na scenariusze mniej złe, gdy będą padać różne systemy, ale nie od razu i nie w całości. Z tego względu moim zdaniem i nasze przygotowania powinny być na kilku poziomach, odpowiednich do różnych poziomów trudności danego scenariusza. [Krzysiek]
@wladyslawsuper92874 жыл бұрын
@@domowysurvival tak jak działam zero jedynkowo, albo cos jest albo niema. niestety w sytuacji zagrozenia czy ataku pierwszym celem jest zawsze łączność - nwawet od tego zaczeto porwokację majacą być początkiem wojny.... w sytuacji krytycznej nie mozna liczyc na być może będziemy mieć chwile.... a załozyć iż odrazu trzeba być w pełni gotowym i mieć rozwiaznia NIE ZALEŻNE od nikogo innego. egzamin KF w PL nie jest specjalnie trudny - a nawet jednen z najprostszych względem blizszych i dalszych sasiadów. a w razie W o którym się często slyszy w wszelakich mediach myślę że UKE nie bedzie scigać "piratów" więc mając te wiedze możemy smialo zadbać o sprzęt na te W.... oceniajac sam film ciesze się że są ludzie przybliżający różne sposoby zarowno komunikacji jak i przetrwania, myślę że taką ogolna wiedzę powinien posiadać każdy wolny człowiek, pozdrawiam i czekam na kolejne filmy!
@domowysurvival4 жыл бұрын
I przekonasz wszystkich swoich bliskich do zdania egzaminu KF i kupienia sprzętu? Zazdroszczę optymizmu... [Krzysiek]
@wladyslawsuper92874 жыл бұрын
oczywiscie ze nie.... ale mam kilka Baofengow i rozdam je w razie takiej potrzeby... nie wierze by kiedykolwiek była taka potrzeba dlatego śpie spokojnie.
@Suw3Ren4 жыл бұрын
Zello będzie działać tak długo jak będą funkcjonowały BTSy czyli bez prądu ani rusz. Raczej umiarkowana użyteczność podczas sytuacji kryzysowych.
@Strzelcy_Polnocy3 жыл бұрын
powiedz cos wiecej o tym baofengu z demontowana antena, normalnie nie mowie czy legalnie czy nie mozna korzystac z kazdej czestotliwosci czy urzadzenie jest jakos zablokowane i trzeba cos dokupic ?
@domowysurvival3 жыл бұрын
Nie wiem, kupiłem go po to, żeby w razie czego używać na częstotliwościach PMR, ale sprawdziłem go tylko na nasłuchu. [Krzysiek]
@Strzelcy_Polnocy3 жыл бұрын
@@domowysurvival kolega w pracy dostal do kontaktowania sie jezdzac sztaplarkami, mowil ze zasieg w miescie okolo 2-3km z mieszkania do mieszkania w sensie. Fajne jest to ze jest odbiornik fm, Probowalem nadawac i lapac rozne tam sygnaly no to powiem ze bedac w magazynie parterowym nic nie lapalem , tylko fm. testu wiekszego nie robilem tak ze ten zasieg to po prostu na tyle sie polaczyli bo taki dystans ich dzielil. I zastanawiam sie nad zakupem tego modelu bo nie powiem, antena - cena w miare niska, 2 szt na allegro jakos 180 zl tylko
@przygotowaniprzetrwaja Жыл бұрын
Czyli w pracy jeśli używam radia z antenką wkręcaną nie mając uprawnień to jest to na nie legalu?
@domowysurvival Жыл бұрын
CB można mieć z wkręcaną antenką. Albo może Twoja firma wykupiła dla pracowników licencje. Temu one służyły, żeby można było dawać pracownikom sprzęt, bez potrzeby robienia przez nich pozwolenia radiowego. [Krzysiek]
@mazur14104 жыл бұрын
W dokumencie tym jest błąd dotyczący częstotliwości z jaką pracuje CB radio na kanale 13. W Polsce cb pracuje na systemie zerowym, co oznacza, że kanały kończą się na zerach. Kanał drogowy to więc 27.180, a ta trzynastka to 27.110. Warto o tym pamiętać, bo praca radiotelefonów na krzyż zmniejsza zasięg i czytelność komunikatów. Radia multisystemowe można zwykle bez żadnych narzędzi przestroić na odpowiedni system w minutę, sposób jak to zrobić powinien być w instrukcji. Pozdro i 73 de SQ4OZO Edit: proponuję też dorzucić opis budowy dipola półfalowego i jego montażu na drzewie czy gdziekolwiek w sposób V, Inverted V i horyzontalnie To znacznie zwiększy zasięg CB.
@domowysurvival4 жыл бұрын
Częstotliwości wziąłem z Wikipedii i tam jest końcówka .115. Gdzie można więcej na ten temat poczytać? Bo teraz jak patrzyłem w inne źródła, to rzeczywiście w kilku znalazłem 27.110, ale wolałbym mieć pewność... [Krzysiek]
@mazur14104 жыл бұрын
@@domowysurvival Wynika to z Krajowej Tablicy Przeznaczeń Częstotliwości, która cała podaję częstotliwości z końcówką 0 kHz, a także ROZPORZĄDZENIA MINISTRA ADMINISTRACJI I CYFRYZACJI z dnia 12 grudnia 2014 r. w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia radiowego Par. 3 pkt. 5 Nie wymaga pozwolenia używanie urządzeń (...) przeznaczonych do używania wyłącznie w zakresie częstotliwości 26,96-27,41 MHz. Więcej można znaleźć w literaturze fachowej czy w przystępnej formie w książce CB radio krok po kroku:. cb-forum.pl/CBFORUM.pdf
@domowysurvival4 жыл бұрын
Przeszukałem całą Krajową Tablicę Przeznaczeń Częstotliwości i kanałów CB tam nie znalazłem. Mógłbyś podać, w którym dokładnie miejscu to jest? Zresztą to samo w przypadku tego drugiego rozporządzenia -- tam też (ale w paragrafie 3 punkt 1.5), a nie paragrafie 3 punkt 5) podany jest tylko zakres CB, ale kanałów też tam nie ma. Z góry dziękuję. Chcę się po prostu upewnić, że już więcej błędów do poprawienia tu nie będzie. :D [Krzysiek]
@mazur14104 жыл бұрын
@@domowysurvival Zakres podawany jest bez piątek w jednym jak i drugim dokumencie. Faktycznego normatywnego źródła z całą listą kanałów jakoś nie mogę znaleźć. Natomiast dla pewności, że tak właśnie jest najlepsze źródło jakie znalazłem to instrukcja: www.president.com.pl/pre_files/mix_file/836337,Harry_II_Classic_ASC.pdf W "tabeli konfiguracji" są określone systemy, w jakich działa CB, w polsce jest -5kHz, a więc zera. Jest też tabela częstotliwości na Polskę. Mam nadzieję, że to wystarczy. Btw. można by zrobić jakiś odcinek w którym jeden jeździ samochodem i mierzy odległość od drugiego, i sprawdzają zasięgi na PMR, Bao, CB, ten drugi też może zmieniać anteny, czy coś...
@domowysurvival4 жыл бұрын
@@mazur1410dzięki wielkie za pomoc. Uaktualniłem dokument. :D Pozdrawiam! [Krzysiek]
@youtuberxd Жыл бұрын
Jak nie będzie prądu w całym kraju to ani maszty nadawcze telefoniczne nie będą działać ani serwery poza tym wystarczy Messenger albo wejść na Facebooka zasięg globalny
@domowysurvival Жыл бұрын
To prawda, dlatego Zello nie jest jedynym polecanym przez nas rozwiązaniem. [Krzysiek]