Zapraszam do obejrzenia materiału historycznego, dotyczącego ewolucji konstrukcji włazów w czołgach średnich M4.
Пікірлер: 50
@zlosliwiec13 сағат бұрын
Może cała seria filmów o czołgu Sherman? Silniki, uzbrojenie, różnice w poszczególnych wariantach kadłuba i wież, różnice w wersjach pojazdu. Omówienie wersji czołgów Sherman używanych w Polskich Siłach Zbrojnych.
@M3rl1n17711 сағат бұрын
Których Polskich SZ ;3
@rafa-qq7xm11 сағат бұрын
Chyba to by była przesada, ale materiał o mitach były spoko i mógłby zdobyć wielu widzów.
@POGORSKY4 сағат бұрын
Bardzo ciekawy materiał, nie wszyscy kojarzą że Shermany to cała rodzina pojazdów. Dziękuję i pozdrawiam
@wojtekk83405 сағат бұрын
Bardzo ciekawy materiał, więcej historii mile widziane...
@diantus96945 сағат бұрын
Paaanie Damianie - na coś takiego czekałem - dziękuję i kontynuacja jak najbardziej wskazana 👍💪🙂
@rengoku88484 сағат бұрын
Bardzo ciekawy materiał, pozdrawiam 👍
@tomko11129 сағат бұрын
Ciekawy materiał, jak zwykle zresztą. Mnie osobiście najbardziej irytuje mit o rzekomej łatwopalności M4 i porównywanie go do T-34 który miał być pod tym względem znacznie lepszy i bezpieczniejszy dla załogi. Tymczasem prawda jest dokładnie odwrotna, szczególnie gdy weźmie się pod uwagę późne Shermany z mokrymi zasobnikami amunicyjnymi, które były chyba najbezpieczniejszymi czołgami II wojny światowej.
@manofasbestos73627 сағат бұрын
A najlepsze jest to, że ludzie wierzący w ten mit przezywają Shermany nazwami firm produkujących zapalniczki benzynowe (Zippo albo Ronson) sugerując, że ta rzekoma łatwopalność M4 to wina tego że "gupi hamerykanie" włożyli do czołgu silnik na benzynę a nie na diesla jak ruscy w T-34. Podczas gdy niemieckie czołgi (pz III, pz IV, Pantera i Tygrys) również jeździło na benzynie, a nawet niektóre radzieckie maszyny (czołg lekki t-70 oraz oparte na nim działo samobieżne SU-76M, które było jednym z najliczniejszych wozów bojowych armii czerwonej). Ale żaden z tych wozów w przeciwieństwie do shermana nie dorobił się łatki "łatwopalnego benzyniaka".
@jedrzejizycki95926 сағат бұрын
Tak, cała seria o Shermanach proszę.
@FredTomek12 сағат бұрын
Witam swietny materiał pozdrawiam
@MadmanV8-w8p13 сағат бұрын
Niezwykle ciekawy temat na niedzielne popołudnie. Dziękuję i pozdrawiam.
@krzysztofmam250712 сағат бұрын
Świetny temat, czekam na następne części... Jak widać z dzisiejszego odcinka w konstrukcjach wszystkich wersji był niezły "bałagan"... Mam nadzieję na tasiemcowy materiał o Shermanach.
@adriankopniewicz3859 сағат бұрын
Bardzo ciekawy materiał 😁 Życzę więcej pomysłów i zdrowia 👍 Pozdrawiam serdecznie
@pawciu_jankowski33811 сағат бұрын
Bardzo ciekawy materiał. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie 😊😊😊
@marcinstencel820812 сағат бұрын
😊 ciekawy materiał 👍🏼
@MariuszMysona10 сағат бұрын
No i zrobiłeś to! Dziękuję! Czekam na więcej. Czołgiem Damian!
@bronpancernaswiata68359 сағат бұрын
Czołgiem! ;)
@darulus300810 сағат бұрын
Ciekawy materiał. Moje pierwsze krytyczne zetknięcie z M4 to artykuł z ŻP w latach 80tych. Pisali ze lipa i w ogóle taki średni, bo T34 lepsiejszy😂 I wówczas polubiłem ten wóz tj. M4.
@HydraulikzMazowsza8 сағат бұрын
W zeszytach historycznych wydawnictwa militaria (bo trudno to nazwać książkami) czytałem, że gdyby 1 korpus pancerny 2 AWP pod Budziszynem był wyposażony w czołgi M4A2 zamiast T34/85 to poniósłby jeszcze większe straty. Jakby to typ czołgu a nie fatalne dowodzenie i ciężka sytuacja na froncie miała decydować o tym jaki był wynik bitwy. Paradoksalnie straty mogłyby być nawet niższe przy m4 że względu na wyższą przeżywalność załogi niż w T-34.
@dupaslonia1239 сағат бұрын
Hejo, będzie może coś o Obiekcie 292? :)
@IreneuszMaligowka-xd3oj12 сағат бұрын
Super 😊
@wooowoo62918 сағат бұрын
Sherman to najlepszy przykład, że ilość przekłada się na jakość. I dowód na to, że Amerykańce zawsze projektują „przyszłą broń”.
@Rocker099411 сағат бұрын
Zdecydowanie czekamy na więcej filmów o czołgu Sherman! Ciekaw jestem jakie mity o tej konstrukcji zostaną obalone 😊
@Robert-ze1vw11 сағат бұрын
No i nasza władza nas nie zaskoczyła. :/ Dziękuje za materiał.
@jakubl82718 сағат бұрын
Nie było jeszcze epizodu, że odchylane pokrywy włazów w kadłubie mogły zostać urwane przez lufę podczas obrotu wieży, więc wprowadzono pokryty podnoszone i obracane?
@tomaszbydgoszcz256213 сағат бұрын
Czy w związku ze zmianą włazów w części przedniej ,kierowcy i pomocnika , był inny kąt płyty przedniej ? W wersji spawanej wyglada przód inaczej , inny kąt niż w wersji z pancerzem odlewanym ?
@bronpancernaswiata683513 сағат бұрын
No przecież mówię w materiale, w kadłubach spawanych kąt się zmienił z 56 stopni do 47 stopni. W wariancie odlewanym zmiana kąta nachylenia była bodajże mniejsza, ale ogólnie zmieniło się wyprofilowanie przedniej płyty.
@tomaszbydgoszcz256210 сағат бұрын
@ dziękuję , pisałem w połowie filmu i obawaialem się ze nie będzie tego w materiale
@jarosawmajer884012 сағат бұрын
Damian A czy nie ma żadnej dokumentacji silników czolgowych z Woli ? , totalnie straciliśmy możliwość ich produkcji ?
@bronpancernaswiata683512 сағат бұрын
Nie wiem gdzie ta dokumentacja jest. Ale zdolności do produkcji są już całkowicie utracone.
@rafa-qq7xm11 сағат бұрын
@@bronpancernaswiata6835 W Bumar-Łabędy.
@rafa-qq7xm11 сағат бұрын
Możliwość jest, ale teraz wznowienie byłoby zbyt kosztowne.
@jarosawmajer88408 сағат бұрын
@@bronpancernaswiata6835 A czy jest możliwość i plany żeby Borsuk czy Rosomak były wyposażone w armaty czolgowe 105 lub 120mm jako czołgi lekkie czy też niszczyciele czołgów?
@minkinq7 сағат бұрын
@@bronpancernaswiata6835 a co z wsk kalisz ? oni tam jakies silniki dlubia, co prawda lotnicze ale jakas baza jest. ostatnio czytalem ze opracowywali w ramach grantu silniki dwusowowy z przeciwbieznymi tlokami ( w typie ace, 5/6td) . ps dobry material - jak zwykle. pozdrawiam
@tomasznowicki976512 сағат бұрын
Hmm... materiały o rodzinie czołgów Sherman to jak miodek na moje uszy i oczy. Mam nadzieję że więcej z czasem ich się pojawi, każdy dostanie łapkę w górę, w ciemno ode mnie :)
@POGORSKY4 сағат бұрын
20:28 zdaje się że gumowy bandaż koła nie wytrzymał zwiększonego obciążenia
@chriskupczak562012 сағат бұрын
👍👍👍
@grzegorzjanda-fh7if11 сағат бұрын
co do tych mitów to z mojej obserwacji, rozmów wynika jasno że większość jak nie całość tych mitów funkcjonuje u nas Polsce i naszych "okolicach" jak się rozmawia np z anglikiem, czy francuzem oni tych naszych "rewelacji" czy opinii czy jakkolwiek by nie nazwać nigdy nie słyszeli. Przypadek?
@bladlogiczny771110 сағат бұрын
Nie nie przypadek, bo sam spotkałem się z opiniami iż czołgiści radzieccy woleli T-34 (z wojennej jeszcze wtedy produkcji) niż dostarczone im Shermany i podobno nazywali je krowami z powodu gabarytów i zbyt wysokiej sylwetki. Być może byli i tacy którzy woleli cisnąć się w jeszcze ciaśniejszym T-34 jak sardynki w puszce. Jednak faktem pozostaje to, że także Niemcy długo zwlekali z zastosowaniem nachylenia płyt pancernych właśnie z powodu ograniczania załodze miejsca przez takie rozwiązanie. Te negatywne o Shermanach opinie były kolportowana w PRLu, także przez oficjalnych historyków wojskowości
@bronpancernaswiata68359 сағат бұрын
Polecam wspomnienia Dmitrija Łozy, służył na wszystkich typach czołgów średnich w Armii Czerwonej. Dość jasno się wypowiadał, że M4 był najlepszym czołgiem na jakim służył.
@grzegorzjanda-fh7if9 сағат бұрын
@@bladlogiczny7711 dokładnie to miałem na myśli z tym że uważam że to była bardziej ruska propaganda do takiego stopnia że do tej pory jak mój własny ojciec przekonywał mnie że ruskie czołgi są i zawsze były lepsze od zachodnich bo są smukłe, niskie i szybkie. Wtedy właśnie mój ojciec przestał dla mnie być autorytetem, miałem wtedy 14 lat:)
@cya3mdirl15811 сағат бұрын
Moze jakaś seria o polskiej optoelektronice związanej z czołgami