Czy Słowianie byli niewolnikami Sarmatów

  Рет қаралды 6,815

Gościwit Malinowski - podcast INTERPRETACJE

Gościwit Malinowski - podcast INTERPRETACJE

Күн бұрын

Powszechnie przyjmuje się, że pierwszymi autorami, którzy wspominają Słowian, są Jordanes i Prokopiusz, piszący ok. 550 r. Pierwszym wydarzeniem historycznym, w którym Slowianie mieli uczestniczyć, lub przynajmniej asystować, był powrót Herulów do Skandynawii, co miało miejsce ok. 513 r. Wcześniej o Słowianach historia głucho milczy, nawet jeśli domyślamy się, że mogli oni być tymi poddanymi Hunów Attyli, których opisuje Priskos z Panion podczas poselstwa na ziemie Hunów z roku 448.
Tymczasem Ammianus Marcellinus, porównywany z Tacytem historyk rzymski z końca IV wieku, w niezwykle barwny i szczegółowy sposób opisuje walki toczone przez cesarza Konstancjusza w 358 i 359 r. przeciw Sarmatom na limesie dunajskim. Sarmaci owi podzieleni są na dwie skonfliktowane grupy - Sarmatae liberii, Wolnych Sarmatów, zwanych Argaragantes, oraz Sarmatae servi, Niewolnych Sarmatów czy Sarmatów Poddanych, zwanych Limigantes. W 332 r. podczas najazdu Gotów Wolni Sarmaci zdecydowali się uzbroić swoich niewolników, by ci wsparli ich w walce z Gotami, jednak w 334 r. Limigantowie podnieśli bunt przeciw swym panom i wypędzili ich z ojczystego kraju. 300 tysięcy panów schroniło się na terenie rzymskich prowincji, pozostali dołączyli do sąsiednich ludów germańskich Kwadów i zamieszkujących Dację Wiktohalów.
Emigracyjny historyk Gieorgij Wiernadski w pracy The Origins of Russia sformułował tezę, że Limigantowie nie byli tylko niższą warstwą w sarmackiej społeczności, ale że byli odrębnym etnicznie ludem, podporządkowanym, zwasalizowanym, a może i zniewolonym przez Sarmatów. Tezy tej nie można w sposób jednoznaczny uzasadnić, jest jednak coraz więcej przesłanek źródłowych, archeogenetycznych, archeologicznych, które przemawiają na rzecz takiej tezy. Koczowniczy Sarmaci mieliby zaprzęgnąć Słowian do swojej gospodarki, wykorzystując ich ekonomicznie i możliwe, że przesiedlając z obszarów naddnieprzańskich nad Dunaj jeszcze na przełomie III i IV wieku, a może i wcześniej.
Jeśli przyznamy Wiernadskiemu rację, wówczas Ammianus Marcellinus dostarcza nam niezwykle obrazowej relacji o przodkach Słowian w kontekście wydarzeń połowy IV wieku, czyli 150 lat wcześniej niż relacje Jordanesa czy Prokopiusza. Jeśli przyznamy Wiernadskiemu rację…
0:14 prowincja Dacja
3:52 Sarmaci Roksolanowie
5:40 Sarmaci Jazygowie
7:05 Argaragantowie i Limigantowie
10:40 Wydarzenia roku 358
42:20 Wydarzenia roku 359
53:01 Wydarzenia roku 375
1:01:01 Argumenty za słowiańskością Limigantów
#słowianie #sarmaci #jazygowie #roksolanowie #limigantes #arkaragantes #panonia #dacja #illyricum #dacja #rzymianie #rzymianie
Jeżeli podoba Ci się podcast INTERPRETACJE możesz go wesprzeć w serwisie Patronite.pl: 👉 patronite.pl/p...
Albo postawić symboliczną kawę w serwisie Buycoffee.to: 👉 buycoffee.to/p...

Пікірлер: 118
@wojsport
@wojsport 9 күн бұрын
Pana audycje powinny mieć zdecydowanie szersze zasięgi.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 9 күн бұрын
Dziękuję :)
@Matero7
@Matero7 9 күн бұрын
Jest tak dlatego, że są tu poruszane ścisłe tematy.. A powiedzmy sobie szczerze,.. większość ludzi nie interesuje się żadną nauką.. Nawet jak przebrnęli przez jakieś studia.. to wymęczyli to tylko po to: bo tak trzeba, tak wypada, rodzice tak chcieli.. Często młodzież to po prostu gawiedź, która pytana na ulicy o to ile Polska ma ludności.. odpowiada 2 miliony.. Nie ma podstaw wiedzy ogólnej. Najbardziej klikalne tematy to durne trendy z tiktoka, które nie wymagają myślenia.. O tym mają najlepszą wiedzę.. O narkotykach.. Oczywiście mówię o większości.. bo nie wszyscy tak błądzą.. 5-10% ogółu jest przeznaczona do wyższych celów.. Nie wiem dlaczego tak się dzieje.. brak progresu pokoleniowego? Nie mogą wyjść z przegrywu? Tak więc.. czy to kanał historyczny.. czy matematyczny.. - to jest tam niewielu słuchaczy.. ale z drugiej strony w takiej niszy ludzi, którzy przychodzą z własnej woli poszerzać wiedzę tworzy się lepsza jakość.
@longinzaczek5857
@longinzaczek5857 9 күн бұрын
To są audycje specjalistyczne - w Polsce jest penie tylko określona, wąska grupa ludzi, która jest w stanie je docenić.
@grot7x603
@grot7x603 9 күн бұрын
Ja w kwestii czysto technicznej. Czy w niedługim czasie możliwa będzie poprawa jakości dźwięku? Ponieważ momentami ciężko cokolwiek wyraźnie usłyszeć, jest to tak ciche nagranie.
@SiarzewskiSiara
@SiarzewskiSiara 9 күн бұрын
No treść Pana materiałów jest cudowna i profesjonalna jednak z dźwiękiem to zgadzam się w jakimś stopniu z przedmówcą. Słyszeć słyszę, jednak trzeba się wysilić i trochę skupić. Jednakowoż dziękuję za każdy materiał od Pana 🎉
@martajk7465
@martajk7465 9 күн бұрын
​@@SiarzewskiSiaraMoze o to chodzi, żeby się skupić co mówi, poza tym można wrócić do materiału i sobie pogłośnić.
@PLkamil1982
@PLkamil1982 9 күн бұрын
Panie Profesorze, prosze zrobic zbiórkę na profesjonalny sprzęt dźwiękowy. ❤
@JanMoniak
@JanMoniak 9 күн бұрын
​@@PLkamil1982 Jeśli ktoś bardzo chce dobrego dźwięku, to niech sam zorganizuje zbiórkę albo kupi i wyśle mikrofon. Około 100 złotych.
@PLkamil1982
@PLkamil1982 9 күн бұрын
@@JanMoniak ciekawa opinia.
@bigcarafa
@bigcarafa 9 күн бұрын
Dziękujemy.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 9 күн бұрын
:) dziękuję
@janmos5178
@janmos5178 9 күн бұрын
Dobry filmik.
@damiancold-ash7092
@damiancold-ash7092 9 күн бұрын
Ciekawe, ciekawe.
@nemolalilulelo5251
@nemolalilulelo5251 9 күн бұрын
Może dałoby się coś więcej powiedzieć o tym słowie "marha". Jeśli to słowo pochodzenia sarmackiego to niewiele nam to daje, bo lud podbity mógł używać okrzyków bojowych wolnych Sarmatów. Ale jeśli to słowo germańskie lub celtyckie to wtedy wiadomo, że ci konkretni Limiganci byli Lugiami. A jeśli słowiańskie to wiadomo, że byli Słowianami. Z tabula Peuntingeriana wynikałoby, że były dwa odłamy Limigantów. "Sarmaccy Lupiowie" i "Sarmaccy Wenedowie". Lupiowie mieli mieszkać na terenie występowania tej ceramiki emaliowanej a Wenedowie na północ od tego obszaru (wciąż po południowej stronie Karpat). Może jedni i drudzy byli Słowianami. Za tożsamością Lupiów z Lugiami silnie przemawia podobieństwo nazwy. Ale to też nie jest taki mocny argument, ponieważ istniało również słowiańskie plemię o podobnej nazwie. Lupiglaa u Geografa Bawarskiego.
@handekweda6815
@handekweda6815 8 күн бұрын
Witam , problem polega na tym , że ,, wielkie Gościwity ,, czytają kroniki rzymskie , a gdzie kroniki tych wszystkich barbarzyńców - Lechitów - Sarmatów - Lugiów - itp. - Słowian , uważasz że byli niepiśmienni , bo tak nauczają w szkołach , to mam do ciebie proste pytanie , czemu ty jako POLAK nie wiesz , dlaczego po polsku oko nazywa się oko , ucho to ucho , a kot to kot itp. . Te kroniki to stek kłamstw wymieszanych z prawdą , co widać w różnych absurdalnych opisach poniżających jedną stronę , a wywyższających drugą , słowo barbarzyńca jest tym samym co dziś terrorysta i pozwala bezkarnie napadać na całe państwa , tak jak amerykanie zrobili w Iraku , a to dlatego że tym zlepkiem narodów z całego świata rządzą spadkobiercy ,, cesarstwa rzymskiego ,, . Mam następne pytanie czy barbarzyńcą jest ten co się broni czy ten , który napada i morduje wszystkich jak leci , do puki się nie poddadzą władzy cesarza i z nienawiści , i dla zastraszenia innych potrafi wymordować do końca tych co się postawili - Kartagina , zastanów się czego cię nauczano w szkole , jak ci wbijano kult wielkich cesarzy do głowy od dziecka , zastanów się dlaczego mówimy o polskiej pedagogice wstydu . Kronikarz pisał poprawnie politycznie i był łacinnikiem , mógł coś przekręcić jeśli chodzi o słowo ,, marha ,, , albo sobie w ogóle wymyślić , albo bał się napisać , że jego cesarza okrzyknięto ,, parcha ,, - parchem itp , . Proponuję zacząć myśleć samodzielnie . Pozdrawiam .
@Meow-ml5hv
@Meow-ml5hv 10 күн бұрын
Witam, zauważyłem że nieraz w prezentacjach wykorzustuje Pan mapy jezykowe z mojego kanału. Z uwagi na Pana szeroką wiedzę w tym zakresie (na pewno większą ode mnie) jestem pewien, że jest Pan w stanie dostrzec w nich jakieś błędy i nieścisłości. Byłbym bardzo wdziczny gdyby mógł Pan zrecenzować te moje animacje pod kątem zgodnosci z faktami w formie komentarza bądź innej gdyż w przyszłości chciałbym zrobić poprawioną wersję. Pozdrawiam serdecznie 👍🏻
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 9 күн бұрын
Tak korzystałem z filmu The History of the European languages 4000 BC - 2021 AD. Błędy i nieścisłości zdarzają się każdemu, nie myli się tylko ten, co nic nie robi. Gdybym miał coś skorygować, to z cała pewnością kwestię języków germańskich w epoce rzymskiej. Najpewniej w tej epoce języki te były jeszcze niezróżnicowane, dopiero od IV wieku wyodrębniają się poszczególne grupy regionalne. Do tego zasięg tych języków jest chyba zbyt wielki. Wątpię też by istniała grupa języków wschodniogermańskich, języki gocki i wandalski były raczej naddunajskimi językami germańskimi. Ale to tylko tak przykładowo. Jak by Pan chciał, to możemy się kiedyś umówić i oglądając film klatka po klatce mogę wskazać co ewentualnie bym poprawił. Z pozdrowieniami
@nikodemm-tq4qb
@nikodemm-tq4qb 9 күн бұрын
W przypadku map językowych czy etnicznych, zawsze rażący jest dla mnie brak uwzględnienia obszarów niemal niezamieszkałych lub "niegościnnych" często stanowiących ważne bariery. W Europie środkowej są to głównie łańcuchy gór wysokich i średnich. W Europie północnej - obszary tundry i tajgi. Z kolei inne tereny, ze względu na swoją specyfikę, musiały historycznie odgrywać większą rolę, co warte by było odnotowania. Pozdrawiam i dziękuję Panom za świetną pracę.
@longinzaczek5857
@longinzaczek5857 9 күн бұрын
Tutaj nie ma się co za bardzo przejmować - jest kilka poglądów na to jak było - wiec nie da sie zaprezentować jednej mapy - będąc uczciwym trzeba podać kilka map ze sprzecznymi poglądami i tylko wyróżnić, tę którą się uważa za najbardziej prawdopodobną. Osobna sprawa to błędy wynikające z niedopracowania lub pomyłek w stylu chochlika drukarskiego, na jednej z ostatnich prezentacji była np. rosyjska mapa na której przypadkiem Kurlandia zlała się z Gotlandią (bład grafika). A skądinąd bardzo ciekawy portal Eupedia zestawiający dane na temat genetyki w archeologii potrafi na mapach przesunąć czasy różnych kultur archeologicznych o kilka stuleci lub nawet tysiąclecie.
@marlenakranc1279
@marlenakranc1279 9 күн бұрын
Sarmaci jako lud koczownicy , i mogli podbić sąsiednie plemiona. W końcu pod koniec IV wieku Ostrogoci zostali podbici przez Hunów. W historii nie ma plemienia , które by nie tworzyło federacji jakieś plemiona słowiańskie mogły być zależne. Po ich upadku mogli uciec przed zagrożeniem Hunów. Co do broni mieli dostęp do rynku rzymskiego, i tam kupowali.
@witoldptak7767
@witoldptak7767 9 күн бұрын
Dziękuję bardzo za ciekawy wykład. Osobiście, (jako geografa) bardzo mnie przekonuje teoria, że to Panonia może być kolebką Słowian. To jeden z najżyźniejszych obszarów Europy (prawie jak stepy Ukrainy), naturalnie były tu lasostepy i stepy, z pewną domieszką lasów. Gleby są tu zazwyczaj bardzo żyzne, a klimat trochę cieplejszy niż w Polsce. Do dziś teren ten ( w większości obecnie zajęty przez Węgry) jest ważnym regionem rolniczym Europy. Dziś to sobie trudno wyobrazić, ale można założyć, że wskutek dobrych warunków rolniczych doszło tu we wczesnym średniowieczu do szybkiego przyrostu naturalnego ludności praindoeuropejskiej, z której następnie uformowali się Słowianie. Językowo Słowianie są co prawda dość zbliżeni do Bałtów, ale może doszło później do wzajemnych zapożyczeń, stąd te podobieństwa do języków bałtyckich. Z Panonii jest blisko do terenów Czech i Słowacji, również na Bałkany, a poprzez Bramę Morawską można opanować Europę Środkowo - Wschodnią (w tym Polskę, Białoruś, Ukrainę, duże tereny Rosji). Po Słowianach Panońskich wskutek najazdu Węgrów nic nie zostało, ale warto moim zdaniem rozważyć, czy to nie jest kolebka Słowian. Pozdrawiam, miłego tygodnia !
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 9 күн бұрын
Dziękuje za ten wpis. Panonia nie musi być odwieczną kolebką Słowian, ale może być miejscem ich koncentracji w późnej starożytności, skąd potem nastąpiła ekspansja na południe, ale i na zachód, a może na północ Bramą Morawską, kto wie. Na tych terenach naddunajskich nastąpiła tez koncentracja Germanów, choc oni też nie stąd, ale ze Skandynawii. A wcześniej koncentracja Celtów. Wszystko wskazuje, że i Dacja, i Pannonia były ziemiami Słowian, tylko zostały przejęte przez koczowników Awarów, potem Węgrów i migracje wołoskie zza Dunaju. Pozdrowienia
@longinzaczek5857
@longinzaczek5857 9 күн бұрын
Ja bym odpowiedział tak - na pewno nie mogła być kolebką Słowian w czasach historycznych, bo już od mniej więcej 2500 p.n.e (po kulturze Badeńskiej) Panonia była ustawicznie zajmowana przez różne ludy niesłowiańskie - Romano-Celtów, Ilirów, Scytów, Celtów, Daków, Germanów, Sarmatów, (podaję z grubsza w kolejności chronologicznej). Natomiast gdyby przyjąć hipotezę, że Proto-Slowian można wywodzić od migracji rolników z Panonii, którzy na obszarze Polski utworzyli kulturę Lendzielsko-Polgarską (a następnie Amfor Kulistych), to wtedy byłoby w tej bajce jakieś ziarenko prawdy. Tylko , że w tamtym czasie języki indoeuropejskie różniły się jeszcze od siebie nieznacznie Proto-Celt pewnie dogadałby się z Proto-Slowianinem, czy Proto-Gemanem, Proto-Grekiem, czy Proto-Baltem, tak jak my dogadujemy się w ramach słowiańskiej rodziny językowej. Zasadniczo nie da się w Europie cofnąć współczesnych rodzi Indoeuropejskich dalej niż do epoki brązu, kiedy się mniej więcej wyodrębniły. A wtedy w Panonii Słowian nie było. Byli na północy - albo nad Dnieprem i na Wołyniu albo od Odry po Dniepr (zależnie od szkoły).
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 8 күн бұрын
@@longinzaczek5857 kolebką nie, miejscem koncentracji
@longinzaczek5857
@longinzaczek5857 8 күн бұрын
@@gosciwit_malinowski Tak - jeśli mówimy o czasach rzymskich (upadku Imperium) - to zdecydowanie miejscem koncentracji. Natomiast cofając sie wstecz musielibyśmy się w Panonii cofnąć do czasu gdy pewne etnosy jeszcze nie istniały - nie było Germanów, Slowian, czy Celtów. Ponieważ Panonia była autostradą dla wędrówek ludów od połowy III tysiąclecia p.n.e. - wiec możemy z pewnością powiedzieć, że Słowian między 2500 p.n.e. a powiedzmy czasami Marka Aureliusza tam nie było.
@witoldptak7767
@witoldptak7767 8 күн бұрын
@@gosciwit_malinowski Dziękuję bardzo za uzupełnienie. Moim zdaniem Panonia to tylko jedna z krain - kandydatek na kolebkę a przynajmniej miejsce koncentracji Słowian. Inne potencjalne (może nawet pewniejsze) słowiańskie kolebki (miejsca koncentracji) to inne żyzne regiony Europy Środkowo - Wschodniej, a więc Ukraina, może też południowa część Polski. Na pewno dla przynajmniej części Słowian musiała być ważna uprawa zbóż, skoro słowo to powiązano w języku polskim z tak ważnymi słowami, jak Bóg i bogactwo. Myślę, że można raczej wykluczyć dłuższe zamieszkiwanie Słowian w górach (a nawet w ich pobliżu) , bo języki słowiańskie sa ubogie w słowa dotyczące większości form terenu (są to najczęściej słowa pochodne od podstawowych słów "dół" i "góra", zresztą to drugie słowo w starej polszczyźnie oznaczało kiedyś też kopalnię). Słowianie zatem dłuższy czas musieli być mieszkańcami okolic równinnych lub lekko falistych, żyznych, dobrych dla uprawy zbóż. Przy okazji: jestem ciekawy, czy któryś z badaczy pokusił się o porównanie religii Sarmatów (a może też dawnych Persów) i wierzeń Słowian, skoro słowo "Bóg" ma pochodzenie indoirańskie i oznaczało dawcę bogactwa. Ciekawe jakie byłyby wyniki takich porównań. Pozdrawiam!
@longinzaczek5857
@longinzaczek5857 8 күн бұрын
Tu trzeba brać jeszcze poprawkę na terminologię rzymską - Rzym stosował terminologię zorganizowanego Imperium, w którym wszelki podwładny lud był określany od razu terminem, który my dziś przekładamy, jako niewolnicy lub poddani. Natomiast na obszarze barbaricum istniało całe spektrum zależności politycznych - od sojuszy niezależnych plemion, z których jedno było plemieniem wiodącym (zarządzającym wspólnymi działaniami) - poprzez zależność na zasadzie pewnej symbiozy, gdzie jeden lud osiedlał się na obszarze drugiego i stanowił warstwę wojskowa (jak Waregowie na Rusi) - po rzeczywisty podbój i uzależnienie plemion. Dla Rzymian stykających się z głównie z elitą wojskową plemion z którymi walczyli, te subtelności (ulegające zresztą zmianie w czasie) mogły być niedostrzegalne lub nie warte odnotowania. Na podobnej zasadzie historycy rosyjscy opisujący zmagania z Rzeczpospolita piszą o wojnach z 'Polakami", mimo, że w większości przypadków fizycznie walczyli z litewskimi Rusinami. Podobnie my patrząc na Węgry w granicach Korony św. Stefana postrzegamy to państwo jako jednolite, mimo, że w istocie zawierało królestwo Chorwacji i autonomicznie rządzony Siedmiogród. Czasem sama konieczność rekapitulacji (streszczania wydarzeń) zmusza historyka do pewnych uproszczeń.
@longinzaczek5857
@longinzaczek5857 8 күн бұрын
W tym konkretnym przypadku mamy jednak zdecydowanie potwierdzony status ludności zależnej od Sarmatów, którzy narzucili swoje panowanie - zresztą jest to typowe dla Panonii, co wiemy z późniejszej historii relacji Awarów czy Wegrów ze Słowianami. Natomiast można postawić kilka hipotez co do przynależności etnicznej ludu podległego - mógł być to etnos miejscowy (panoński), mogła to być wymieszana ludność celto-panońska, czy celto-dacko-panońska, mogli to być Słowianie migrujący z północy przez mniej więcej obszar Beskidu Niskiego. Mogła to być podległa ludność słowiańska ściągnięta przez Scytów z Ukrainy (ten ostatni scenariusz jest z praktycznych przyczyn ekonomicznych najmniej prawdopodobny - koczownikom łatwiej jest podbić ludność miejscową niż ciągnąć ze sobą poddanych setki kilometrów, ze starego miejsca zamieszkania)
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 8 күн бұрын
@@longinzaczek5857 no właśnie poza schemat rolnicy vs koczownicy chyba nie wyjdziemy; ale pokusa by widzieć w nich Słowian jednak jakaś jest i te drobne argumenty może da się uzupełnić jakimiś innymi w przyszłości
@longinzaczek5857
@longinzaczek5857 8 күн бұрын
@@gosciwit_malinowski Tak - ekonomia nie daje tu jasnej odpowidzi, bo tereny rzymskie i pogranicze rzymskie było magnesem do migracji dla ludów z obszarów bardziej na połnoc. To znaczy nie da się powiedzieć kiedy Slowianie zaczęli przenikac na poludnie przez Karpaty. nie da się wyznaczyć daty początkowej. Ponieważ mamy zapisy z okresu wojen Markomańskich, to na ich podstawie można wnioskować, że wtedy jeszcze Słowian tam nie było i pomiędzy tą datą, a pierwszymi zapiskami potwierdzjącymi na 100% obecność slowian w Panonii jest taki niejasny okres, gdzie ani źródła, ani ekonomia ani archeologia nie dają nam żadnej jasnej odpowiedzi.
@WesolyDrab
@WesolyDrab 8 күн бұрын
Komentarz taktyczny 👍
@demaskatorr
@demaskatorr 9 күн бұрын
@ilcattivo13
@ilcattivo13 8 күн бұрын
Dziękuję i przepraszam za wczorajsza absencję, ale to była ostatnia chwila, żeby w cieple i przy braku komarów podziwiać Drogę Mleczną nad Doliną Biebrzy :)
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 8 күн бұрын
Brak komarów? Niezwykłe :)
@ilcattivo13
@ilcattivo13 8 күн бұрын
@@gosciwit_malinowski W dzień także nie było ślepaków. A to już prawdziwy cud :)
@bigcarafa
@bigcarafa 9 күн бұрын
😀
@jerzyardzinski2906
@jerzyardzinski2906 4 күн бұрын
Nie za długie to czytanie kronik? Ledwie 1/5 czasu przeznaczona na samo meritum. Przepraszam, ale pochwał było wystarczająco.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 4 күн бұрын
Dla mnie meritum są właśnie źródła. W tym przypadku to nie kroniki, ale historia. Inny gatunek literacki. A Ammian Marcellinus tak doskonale pisał, że nie ma sensu go przerabiać na prosty język. Sensem tego podcastu jest zwracanie uwagi na źródła właśnie. To jest dla mnie meritum i takim własnie meritum chcę się dzielić. Oczywiście dodają do niego tę 1/5 czyli moje interpretacje. Często zresztą rozgaduję się i jest to znacznie więcej niż 1/5, nieraz 1/5 zostaje tylko na meritum. Czyli na tekst źródłowy.
@henryksuchodolski5421
@henryksuchodolski5421 8 күн бұрын
Odcinek świetny, jak zwykle, - ale dżwięk żle ustawiony, zbyt cicho i z głuchym pogłosem.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 7 күн бұрын
Przykro mi, nie wiem, czemu tak się to nagrało
@kundeleczek1
@kundeleczek1 7 күн бұрын
Czyli szlachta w swoich poczatkach była sarmacka?
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 7 күн бұрын
Szlachta od przełomu XV i XVI wieku wierzyła, że jest pochodzenia sarmackiego, jednak nie ma na to wystarczających dowodów; badania nad rodzinami polskiej szlachty wskazują na rozmaite pochodzenie w tym skandynawskie czy niemieckie
@wojtekbratek5156
@wojtekbratek5156 9 күн бұрын
MIKROFON!
@zarian0014
@zarian0014 9 күн бұрын
Ta "warha" kojarzy mi się z warchołem, no chyba że to "marha".
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 9 күн бұрын
W oryginale jest marha, jednak fakt, że wiele osób z Państwa usłyszało warha, każe zastanowić się, jak słyszeli to Rzymianie na polu walki i co to naprawdę mogło znaczyć.
@martajk7465
@martajk7465 9 күн бұрын
@@gosciwit_malinowski marcia to bieg po włosku, może stary język arti marciali to sztuki walki i marha jest tym słowem co okrzykiem "do biegu " czyli "do walki"? Włosi dawno "h" nie wymawiają i jest obecnie nieme. A "ch" użyte pomiędzy wyrazami czytane jak "k"
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 9 күн бұрын
@@martajk7465 marka to także koń po celtycku, teoretycznie marha mogłoby znaczyć na koń
@martajk7465
@martajk7465 9 күн бұрын
@@gosciwit_malinowski a to też ciekawe koń , bardzo fajnie brzmi. W temacie jest wzmianka o Łemkach,ale wśród Łemków symbolem ważnym i w tradycji w tańcu też o śpiewie i są: koń łabędź i jaskółka - czyżby świadczyły one o pochodzeniu? Koń jest najważniejszy zez zwierząt, natomiast kolor biały, czerwony, żółty i czarny oraz najważniejszy niebieski jak carskie wrota są symboliczne również. Barwy jak i zwierzęta powyższe są najważniejsze w ich kulturze.
@darekkaczmarek4457
@darekkaczmarek4457 9 күн бұрын
To tylko luźna impresja; dla mnie "warha" brzmi podobnie do "walka" ?!
@djakmalinakot8568
@djakmalinakot8568 9 күн бұрын
Walka to Czeski eymysł. Słowianie używali słów takich jak bor czy rat (stąd Racibórz)
@warmazaim
@warmazaim 9 күн бұрын
Dokładnie. Polska walka pochodzi z czeskiego válka. Występuje też w języku słowackim. W innych językach słowiańskich słowo to nie jest znane.
@JanMoniak
@JanMoniak 9 күн бұрын
​@@warmazaimwojowanie bojowanie.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 9 күн бұрын
W oryginale jest marha, jednak fakt, że wiele osób z Państwa usłyszało warha, każe zastanowić się, jak słyszeli to Rzymianie na polu walki i co to naprawdę mogło znaczyć.
@darekkaczmarek4457
@darekkaczmarek4457 9 күн бұрын
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.
@ggnagognagoma2462
@ggnagognagoma2462 9 күн бұрын
Nie wiadomo, o Francuzach historia też milczy nawet po zdobyciu przez Franków terenów dzisiejszej Francji, zatem dywagacja że brak odniesienia do Słowian w znanych kronikach historycznych pod tą nazwą jest bezzasadna
@janmos5178
@janmos5178 9 күн бұрын
Przykład z pupy. Wiadomo że etnos Francuski rozpoczął proces kształtowania się po VI wieku naszej ery i trwał od długo.
@ggnagognagoma2462
@ggnagognagoma2462 9 күн бұрын
@@janmos5178 Myślisz? Wydaje ci się. Nie rozumiesz, za głupiś marsz do piaskownicy dzieci starcem straszyć
@janmos5178
@janmos5178 9 күн бұрын
@@ggnagognagoma2462 Twoje bluzgi nie uciszą nikogo. I nie zakryją ze poza trollowaniem dla Moskwy nawet nie wiesz o czym mówisz.
@ggnagognagoma2462
@ggnagognagoma2462 9 күн бұрын
@@janmos5178 dalej w paszczu od jankesó bierzesz . I co to ma do rzeczy psycholu w leczeniu zamkniętym . A ciagnąłęś druta pielęgniarzom. To pilnuj netu tyle twego
@janmos5178
@janmos5178 9 күн бұрын
@@ggnagognagoma2462 Ty za to bierzesz od Moskwy z drugiej strony. Ciągniesz Czekistom i to z strachu.
@user-pw3ef8ss8r
@user-pw3ef8ss8r 9 күн бұрын
Dla Limigantes etymologia jest banalna "ludzie z granicy" czy lud "na przeciw granicy" tacy Ukraińcy, ale druga ma trochę wariantów Argaragantes", "„Argaracantes", "„Ardaragantes", "„Arcaragantes" i „Acaragantes", można sobie wybrać coś poetyckiego Arca/rag(an)/antes, arka-twierdza, rag-raka grób (Ragana - bogini śmierci), ludzi (Antropos).
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 9 күн бұрын
problem w tym, że ludzie granicy to by byli Limitantes a są jednak Limigantes; tak że sprawa nie jest jasna
@user-pw3ef8ss8r
@user-pw3ef8ss8r 8 күн бұрын
@@gosciwit_malinowski Łacina jest językiem takim jak polski z dużą ilością prefiksów, a zwłaszcza sufiksów potrzebnych deklinacji rdzeniem w limes jest lim- bo mamy limbus - krawędź, limen - próg, lim/es, lim/itum, lim/itis, czy limitaneus - graniczny, w słowniku średniej wielkości z rdzeniem lim- jest jeszcze słowo limosus błotnisty, limus brud, błoto, szlam, czyli rdzeń lim- nie jest specjalnie słowotwórczy, z drugiej nic innego chyba nie znaczy, błota to też jakaś granica, na pewno Limigantes to jakiś neologizm, mamy końcówkę fleksyjną w łacinie -antes, ale są słowa takie jak gigantes czy vag/ari, vagantes (włóczędzy), być może to się tak skojarzyło czy fleksyjnie upodobniło do gi/gantes, va/gantes, czyli cała końcówka fleksyjna została wymieniona limi/taneus - graniczny, na limi/gantes, bez spółgłoski limiantes byłoby mało wyraźne. Może jakaś inna przyczyna locus-lugar Lat. locus septimus (siódme miejsce) → Hiszp. lugar séptimo (zachowanie "t" w drugim wyrazie, ale udźwięcznienie "locus" na "lugar")
@Trak-uk9yx
@Trak-uk9yx 9 күн бұрын
Polscy Słowianie na pewno nie byli niewolnikami Sarmatów bo gdyby byli to musieli by się czegoś nauczyć od Sarmatów tworząc choćby prymitywną cywilizację
@Trak-uk9yx
@Trak-uk9yx 9 күн бұрын
Myślę, że zamieszkujące polskie lasy łowiecko-zbierackie ludy zobaczyły 1 raz konia na którym przyjechał na czele ruskich Polan przodek Mieszka I
@Trak-uk9yx
@Trak-uk9yx 9 күн бұрын
@@djakmalinakot8568 Nasza cywilizacja rodziła się gł. na terenach Rosji, zaś tereny Polski to łowiecko-zbierackie zadupie do czasu najazdu w X w. ruskich Polan (Piastów) niosących cywilizację ale i handel pol. niewolnikami
@djakmalinakot8568
@djakmalinakot8568 9 күн бұрын
Nie wiem czy Sarmaci mieli jakąś cywilizacje, gwałcili konie i mieszkali w namiotach kiedy Słowianie kultury Zarubienieckiej pokrywali metalowe wyroby szklaną emalią i glazurą
@janmos5178
@janmos5178 9 күн бұрын
Dobrze że ty się niczego nie nauczyłeś, co?
@arturhashmi6281
@arturhashmi6281 9 күн бұрын
Przecież dokładnie to się stało, większość wczesnych państw Słowiańskich: Morawy, Ruś, Polanie, Państwo Samuna, mieściły się na terenach dawniej zamieszkanych przez Sarmatów, nie powinna więc dziwić nas mnogość irańskich słów w naszym języku, np. pierwsze lepsze - bohater. Podobne do irańskich rytuały wśród wczesnych Słowian, czy też Tamgi azjatyckie wśród symboli naszego rycerstwa.
@markegirski7498
@markegirski7498 8 күн бұрын
Kolebka KOLEBA CHOLEBA CHLEB
@janmos5178
@janmos5178 8 күн бұрын
Nie.
@jacekkochanowski8016
@jacekkochanowski8016 9 күн бұрын
26:58 nie powiedziałeś tego😜
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 9 күн бұрын
Chyba muszę zrobić wybór moich lapsus linguae :) więcej audycji na żywo i przebiję Szpakowskiego
@jacekkochanowski8016
@jacekkochanowski8016 9 күн бұрын
@@gosciwit_malinowski Jest super. Ja ofc w żartach napisałem. Oglądam każdy filmik🫡
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 9 күн бұрын
@@jacekkochanowski8016 dzięki :) wiem, że czasem coś takiego powiem, że sam się sobie dziwię
Секрет фокусника! #shorts
00:15
Роман Magic
Рет қаралды 107 МЛН
Komu przeszkadzał azbest?
23:32
Uwaga! Naukowy Bełkot
Рет қаралды 478 М.
Renesans Sumerów - Imperium III Dynastii z Ur FILM DOKUMENTALNY
42:16
Historyczny Top
Рет қаралды 37 М.
Tajemnicza Cywilizacja Słowian
50:36
Historia jakiej nie znacie
Рет қаралды 51 М.
Handel w Polsce pierwszych Piastów | Denary, niewolnicy i bursztyn
16:14
Templariusze. Historia zakonu [dokument/napisy]
46:42
Historia jakiej nie znacie
Рет қаралды 276 М.
Julian Tuwim. Książę wśród poetów
19:56
Polskie Radio
Рет қаралды 1,1 М.