Bardzo merytoryczna wypowiedź, poruszonych wiele zagadnień z jakimi borykają się komplementariusze w ska. Ze swojej strony dodam, że w przypadku dużego podatnika oszczędności podatkowe w SKA są dużo większe niż w przypadku spółki ZOO. Spotkałem się też z twierdzeniem gdy SKA jest jednoosobowa to wszystkie uchwały muszą być notarialnie potwierdzone, wtedy warto sprzedać/dać kilka akcji bliskiej osobie dzięki czemu spółka nie jest już jednoosobowa. Natomiast nie do końca przyznam się zgadzam (a może rozumiem) dlaczego w przypadku gdy pieniądze nie są wypłacane ze spółki w formie dywidendy (gdyż nie ma takich potrzeb a spółka się nadal rozwija i potrzebuje pieniędzy) lepiej jest przejść na CIT estoński. W przypadku CITu Estońskiego to 25% , opodatkowanie CIT dla SKA to 19% wiec różnica to 6 %. Oczywiście przy obecnej inflacji lepiej oddać kwotę odpowiadającą 25% podatku za kilka lat niż 19% dzisiaj. Z drugiej strony z wypłaconych dywidend można udzielić spółce pożyczki i jeśli jest się rozliczanym w formie ryczałtu płacić 15% podatku od odsetek przy zachowaniu kosztu spółki na poziomie 19% co pozwala obniżyć efektywne opodatkowanie spółki. Czy spotkał się już Pan z jakimiś interpretacjami KAS z których to wynika prawo do odliczenia kwoty CIT zapłaconej przez spółkę gdy akcjonariuszem jest ta sama osoba co komplementariusz przy wypłacie dywidendy dla akcjonariusza?
Жыл бұрын
Jeśli spółka zatrzymuje zyski, to w tym zakresie podatku nie ma - a zatem efektywna stopa podatkowa będzie często niższa niż 19%. Oczywiście - wypłata kiedyś może skutkować podatkiem - ale jeśli traktujemy spółkę jako inwestycję, z której nie wypłacamy w najbliższym czasie środków, to ten zakumulowany kapitał po prostu pracuje. Interpretacje dotyczące odliczenia w odniesieniu do akcjonariusza - nie spotkałem się póki co.
@mirosawzielnik1839 Жыл бұрын
@ Dziękuję za poświęcony czas na odpowiedź. Czy nie ma Pan obaw, że ustawodawca wywinie jakiś numer jeśli chodzi o CIT estoński za klika lat? Czy będzie kolejny film o fundacji rodzinnej 👍- gdyż po części jest ona troszkę zbliżona do CIT`u estonskiego i ma być na 15 %. Pozdrawiam i dziękuję za bardzo merytoryczne filmy.
Жыл бұрын
Tak, fundacja rodzinna jest już "na warsztacie":-). CIT estoński - na razie jest mocno promowany, ale oczywiście nic nie wiadomo, niestety.
@stypall Жыл бұрын
Świetny materiał !!! Pytanie jaka jest odstawa prawna wypłaty na liniowce (bez zus) wynagrodzenia za prowadzenie spraw spółki w S KA i Sp k ?
Жыл бұрын
Mówiłem o wypłacie za zarządzanie opodatkowanej według skali podatkowej. Nie widzę możliwości wypłaty z tego tytułu na podatku liniowym.
@stypall Жыл бұрын
@ Ma pan racje mój błąd chodzi o skale. Widzę to tak, ze komplementariusz który ma udział w zyskach 99 % (1% jest dla komandytariusza) pobiera zysk, o ile on jest i płaci podatek zgodnie z omawianym schematem w filmie, ale oprócz tego pobiera wynagrodzenie za prowadzenie spraw spółki. I tutaj pytanie czy te wynagrodzenie musi być ujęte w umowie spółki czy w jakiś inny sposób? Nie kojarzę żadnej podstawy prawnej do takiego manewru. W tym przypadku (wynagrodzenie za zarządzanie) można korzystać z kwoty wolnej od podatków oraz 11% do 120 000 zł.
Жыл бұрын
12% do 120 000 zł. Podstawa prawna to art. 37 § 1 w związku z art. 46 KSH.