np jak masz kominek oraz pokoje w innej części domu. Siedzę przy kominku pompa nie chodzi a żona krzyczy że jej zimno bo nie ma termostatu. To wio odpalam pompę i grzeje mi podłogę przy rozgrzanym kominku oraz w pokojach.
@marekporada86102 ай бұрын
Ja też się nie zgadzam nie porusza nikt tematu taktowania pompy
@PompyCiepaPanasonicAquarea2 ай бұрын
Prosimy o rozwinięcie pytania.
@mihoooo16 ай бұрын
Niestety nie mogę się zgodzić z Panem ekspertem. Krzywa grzewcza reaguje tylko na temperaturę na zewnątrz, a ignoruje temperaturę w domu, wychłodzenie wiatrem itp. Jeśli ktoś akceptuje wahania temperatury dochodzące do 3 st.C i uznaje to za komfort, to jasne. Dla mnie komfort to odchylenie max 0,5 st. C od oczekiwanej.
@PompyCiepaPanasonicAquarea2 ай бұрын
Temperatura powietrza w budynku jest związana bezpośrednio z temperaturą zewnętrzną. W sterowniu opartej na samej krzywej pompa obiegowa wymusza ruch wody na instalacji i odczytuje jej temperaturę na powrocie oraz temperaturę zadaną a następnie zgodnie z algorytmem daje sygnał włącz/wyłącz. W przypadku „wychłodzenia wiatrem itp.” wpadnie temperatura wody w układzie która spowoduje włączenie urządzenia. Powyższe nie daje możliwości sterowania precyzyjnego rzędu 0,2 sC w danym pomieszczeniu natomiast można się do niej maksymalnie zbliżyć wyważając układ hydraulicznie oraz dostosowując krzywą grzewczą. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie natomiast różnica 3 sC może wynikać z błędnej nastawy krzywej. Sterowanie ogrzewaniem w całym budynku na podstawie jednego termostatu w pomieszczeniu referencyjnym może spowodować brak komfortu cieplnego w innych pomieszczeniach. Proszę również uważać przy sterowniu termostatem na zbyt niską histerezę wówczas nie dajemy pompie dużo czasu na grzanie i może się okazać, iż spowodujemy drastycznie skrócenie czasu cykli pracy (zwco przekłada się bezpośrednio na koszty eksploatacyjne. Jak mówi przysłowie „coś za coś”.
@airdramatАй бұрын
@@PompyCiepaPanasonicAquarea muszę się nie nie zgodzić z ekspertem. Mam dokładnie taki problem, że dom jest przegrzewany na krzywej. Dom jest super docieplony. I temperatura na zewnątrz nie wpływa aż tak bardzo. Obecnie widzę jak pompa cały czas pracuje, godzina w godzinę. Zużycie na dzień ma ok 40kW w domu 140m2 parter a do tego mamy zaledwie 0-2 *C na zewnątrz. Miesięczny koszt zatem samego ogrzewania to ok 1200-1500 pln. I gdzie ta ekologia i oszczędności? Jestem zdecydowanym przeciwnikiem pomp ale musiałem ją zainstalować bo odmówiono mi przyłączenia do gazu. Korzystanie z tego urządzenia szatana jest skomplikowane i nie dla przeciętnego domownika. Moja żona skończy jak żona Kamińskiego gdy ten poszedł do aresztu na tydzień. Zamarznie. :)
@PompyCiepaPanasonicAquareaАй бұрын
@@airdramat Długa praca urządzenia - godzina w godzinę jest najlepszą możliwą opcją dla Pana, im dłuższy cykl pracy tym lepiej. Większe zapotrzebowanie na energie elektryczną w okresie 0-2 sC może wynikać ze zwiększonej wilgotności ale zużycie energii rekomendujemy ocenić po sezonie grzewczym ponieważ może się okazać że w przypadku -2sC zużycie energii będzie mniejsze niż w przypadku 0-2 sC temperatury zewnętrznej. Dom 140m2 „super docielony” a więc spełnia warunki techniczne 2021 (15-20 cm styropianu; okna trójszybowe; ocieplone posadzki; strop; dach itd.) zatem rząd wielkości zapotrzebowania na ciepło dla Pańskiego budynku na cele centralnego ogrzewania zakładając iż nie posiada nadmiernych przeszkleń w postaci całych ścian; mostków cieplnych itd. wynosi około 5,6-6,3 kW co dla ogrzewania podłogowego i SCOP sugerowałoby zużycie rzędu 2000 kWh na cele CO co z kolei przy przeliczeniu na stawkę za kWh da 2000-2500 zł za sezon. Wysokie zużycie może wynikać z wielu czynników natomiast konfiguracja sterownika powinna być przeprowadzona przez wykwalifikowanego instalatora co nawiasem mówiąc w przypadku sterownika Panasonic nie jest trudne. Proszę uwierzyć, że prawidłowo zamontowane urządzeniem jest raczej Aniołem Stróżem ciepła niż urządzeniem szatana 😊. W przypadku wątpliwości prawidłowej pracy urządzenia prosimy skontaktować się z instalatorem lub Naszą infolinią - www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/contact/.
@airdramatАй бұрын
@@PompyCiepaPanasonicAquarea nie wiem czy jest Pan/Pani pracownikiem Panasonic ale... Napisałem o swoich wątpliwościach do serwisu tak jak zasugerowana. Zasugerowałem również kilka rzeczy, którymi warto by się zająć w aplikacji SmartCloud. W odpowiedzi dostałem mokrą szmatą w twarz. Tak standardowego maila ze skryptu już dawno nie czytałem. W żaden merytoryczny sposób serwis producenta nie odniósł się do podnoszonych przeze mnie spraw. Skierował jedynie do instalatora. Super. Brawo Panasonic! Będę polecał! Wrogom.
@PompyCiepaPanasonicAquarea26 күн бұрын
@@airdramat Dzień dobry, prosimy o kontakt na poniższy mail: info.pl.hvac@eu.panasonic.com
@demodemo11772 ай бұрын
No ale jeśli jest termostat to pompa jest sterowana termostatem, jak nie ma, to krzywą i temperaturą na zewnątrz. W jaki sposób niby ma być ustawiony termostat jako kaganiec a sterowanie z krzywej?
@PompyCiepaPanasonicAquarea2 ай бұрын
Termostat daje sygnał pompie ciepła do pracy - włacz/wyłącz czyli przykładowo Państwa nastawa to 22 sC a histereza 0,5 sC wówczas pompa ciepła wyłączy się przy 22,5 i włączy przy 21,5 natomiast temperaturę jaka wyjdzie z urządzenia algorytm odczyta z krzywej. W sterowniu opartej na samej krzywej pompa obiegowa wymusza ruch wody na instalacji i odczytuje jej temperaturę na powrocie oraz temperaturę zadaną a następnie zgodnie z algorytmem daje sygnał włącz/wyłącz.