Рет қаралды 2,130
Czy to jest prawidłowy montaż okien ?
Po zakończeniu robót montażowych, takie pytanie zadaje sobie wielu inwestorów i… nie znajduje na nie dobrej odpowiedzi. Skąd ten kłopot?
Problem z oceną jakości wykonania montażu bierze się przede wszystkim stąd, że strony w umowie nie określają, jaki stan po montażu uważać się będzie za prawidłowy, a jaki za nieprawidłowy.
Jeżeli na początku drogi nie określi się celu, to nic dziwnego, że na końcu trudno wskazać, czy do niego dotarliśmy. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego odcinka video-poradnika OKNORADA, w którym mówimy o tym co przesądza o prawidłowym lub nieprawidłowym wykonaniu montażu.
5 podstawowych rezultatów prawidłowego montażu okien, to:
1.
Przeniesienie przez połączenia mechaniczne z okna na mur konstrukcyjny sił pochodzących od obciążeń powodowanych przez dodatnie i ujemne ciśnienia prędkości wiatru o wartości projektowej, właściwe dla strefy obciążenia wiatrem, kategorii terenu i wysokości wbudowania konstrukcji okiennej.
2.
Przeniesienie przez klocki podporowe albo podwaliny pod progami okien i drzwi balkonowych na mur konstrukcyjny sił pochodzących od obciążeń powodowanych przez ciężar konstrukcji okiennej oraz dodatkowych obciążeń eksploatacyjnych powodowanych przez użytkownika.
3.
Uzyskanie wodoszczelności połączeń okien z ościeżami przez co należy rozumieć uniemożliwienie przenikania wody opadowej do wnętrza budynku podczas zacinającego deszczu w przypadku oddziaływania na połączenia dodatnich i ujemnych ciśnień prędkości wiatru o określonej wartości.
4.
Uzyskanie szczelności połączeń okien z ościeżami na przenikanie powietrza w przypadku oddziaływania na połączenia dodatnich i ujemnych ciśnień prędkości wiatru o określonej wartości.
5.
Uzyskanie na wewnętrznej powierzchni połączeń okien z ościeżami temperatury zapobiegającej występowaniu kondensacji pary wodnej umożliwiającej rozwój grzybów pleśniowych.
Przenosząc tak opisane rezultaty montażu do umowy, należy pamiętać, aby każdemu z nich przypisać odpowiednią wartość!