Ja bym zrobił instalacje FV na 30 KW, w lato działo by tylko 15 KW, a zimą wszystko. Takie najtańsze panele to już jest około 1000 złotych a nie 4 tysiące za KW. Wtedy biorąc pod uwagę wydajność fotowoltaniki w zimę około 15% to instalacja naprawdę by zarabiała.
@mareks99097 ай бұрын
Bo nie chodzi już o to aby produkować dużo w lato ale chociaż więcej w zimę.
@jakubpowroznik-wb5zl7 ай бұрын
@@mareks9909 cena paneli na dzień dzisiejszy to 600zł brutto za KWp np. Risen 410W zak kwotę 250 zł brutto
@kondzio20037 ай бұрын
12:27 czy ja dobrze rozumiem ten wykres, że nawet instalacja 10kWp nie jest w stanie naprodukować tyle depozytu, że przy zuzyciu 5Mwh rocznie trzeba będzie płacić zywym pieniądzem za energię? Czy ten wykres przedstawia koszt całościowy brutto zakupu energii czy przedstawia on koszt zakupu energii energii czyli bez przesyłu?
@filipkaszubowski7 ай бұрын
Te jaśniejsze, różowe słupki to sumaryczne koszty (energia czynna, dystrybucja i stałe) pomniejszone o wartość depozytu, z których największą część w tym przypadku stanowią opłaty dystrybucyjne. Przy założeniu takim jak mamy tu, że średnia cena sprzedaży jest 4x niższa niż zakupu, to zakładając 3 MWh poboru z sieci, trzeba by oddawać aż 12 MWh by czynna wyszła na zero, a rachunek stanowiłyby wtedy tylko stałe i częściowo pomniejszone dystrybucyjne.
@kondzio20037 ай бұрын
@@filipkaszubowski czyli nawet przy 10kW paneli mozna przyjąć, że depozyt wyzeruje się zimą w omawianym przykładzie? Tego nie wyłapałem - albo mi umknęło albo zabrakło.
@duniek867 ай бұрын
@@kondzio2003 no jak kupujesz po 1zl a sprzedajesz po 25gr to musisz miec 20kWp zeby przy 5MWh rocznie wyjsc na zero (bez autokonsumpcji) wiadomo ze autokonsumpcja zawsze jakas jest z tym ze ja np w 2023 mialem tylko 20%, a np sasiad mial moze 5% wg mnie mahgazyn duzo daje bo od kwietnia do pazdzirnika bo jestes w stanie dzien w dzien ladowac 10kWh ktore potem w nocy zuzyjesz , czyli 200 dni po 10kWh w okresei braku produkcji daje 2MWH autokonsumpcji
@krzysztofjachowski72537 ай бұрын
@@kondzio2003W tym kontekście pomysł ministerstwa na zwrot 30% zamiast 20% niewykorzystanego depozytu jest dość dziwaczny. Nie ma to żadnego znaczenia.
@michap.79097 ай бұрын
Mam pytanie : zużywam około 3000 kWh rocznie , czyli instalator zaproponuje mi instalacje 3 4 kilowatową. Jeśli weźmie się pod uwagę, że poza 3000 KWh kupuje węgiel za 2500 złotych i gaz za 900 zł rocznie to jaką instalacje mam zakupić w 2024 roku ?
@modelarski4 ай бұрын
@@michap.7909 Ja myślę, że 3-4kwp była by ok. Ale, jeśli w przyszłości zaczniesz grzać wodę prądem i założysz klimę to może warto jeszcze coś dołożyć do np 5kwp. Szczególnie, jeśli cię stać i różnica w cenie instalacji nie będzie duża. Z drugiej strony, mniejsza instalacja szybciej się zwróci, a dołożyć paneli możesz później (więc przynajmniej niech falownik ma zapas). PS. Pamiętaj, że za prąd z rachunkami do 0 nigdy nie zejdziesz. Ale tak z 50% możesz realnie zaoszczędzić.
@off-gridfotowoltaikamichalb7 ай бұрын
dzięki za film pozdrawiam ja mam off-grid 20kwp i trochę denerwuje obniżona produkcja w słoneczne dni z powodu pełnego magazynu i braku poboru, czekam na przyłącze wszystko pospinane brakuje skrzynki z licznikiem
@paqraq7 ай бұрын
Ale wziołeś pod uwage to że jak do sieci sie podłaczysz to moze ci w przyszłości odcinać pv całkowicie z powodu zadużego napięcia w sieci.....coraz więcej ludzi ma ten problem
@off-gridfotowoltaikamichalb7 ай бұрын
@@paqraq mam falownik Deye 12kw jako bramę i pod niego podpięte 16,5kwp więc sam się odepnie od sieci a load i tak zostanie z PV lub baterii mam plany na dołożenie drugiego
@jaceko35807 ай бұрын
Też mam dwa falowniki tylko 17 kwp I planuje aby jeden robił jako grid do drugiego , rozbuduje do 23 kwp instalacje .jestem w offgrid nie planuje podlaczenia do sieci a na net-metering się nie zalapalem
@off-gridfotowoltaikamichalb7 ай бұрын
@@jaceko3580 od dawna masz ten off-grid bo ja od ponad 4 lat mnie osobiście denerwuje obcinanie produkcji w słoneczne dni gdy już nie ma odbiór i magazyn jest pełen lepiej sprzedać nawet po 25 gorszy nisz ma przepaść
@SlawomirBaj7 ай бұрын
Mam pytanko mam instalację 3,68 kW na instalacji jednofazowej, z magazynem 5kWh. Instalator co mi montował powiedział że moc paneli musi być taka sama, inny wykonawca powiedział że może być nawet 5 kW paneli bo falownik i tak obetnie. Chciałbym zwiększyć moc paneli by wykorzystać wcześniejsze i późniejsze godziny oraz pory roku. Jest to dozwolone czy nie?
@filipkaszubowski7 ай бұрын
Fizycznie jest możliwe, problem polega na tym, że OSD wbrew logice patrzy nie ma moc falownika, który więcej nie puści, tylko na moc generatora PV, czyli paneli. Na jednej fazie może być maksymalnie 3,68 kWp, więc fizycznie zadziała, ale zgłoszenie nie przejdzie.
@modelarski7 ай бұрын
Świetny ten wykres 5:00. Zastanawiałem się jak to jest z samowystarczalnością w miarę powiększania instalacji. Ciekawe, jak by wyglądała opłacalności, gdyby ten 9 i 10-ty KWP ustawić wsch-zach. W sytuacji rozliczeń godzinowych. Wiem, że był o tym film, ale teraz RCE mocno spadają, w południe dążymy do 0zł.
@hublanek7 ай бұрын
na moim przykładzie mam 50kWp PV + 5,4 kW w wiatrakach + magazyn 60kWh i od dwóch lat nie pobrałem z sieci ani kWh a od roku nie mam już licznika - tak przy okazji 45 kWp mam w bifacjalach w pionie w relacji wsch-zach
@darekb.62757 ай бұрын
@@hublanekładnie! A jakie masz ogrzewanie domu?
@hublanek7 ай бұрын
@@darekb.6275 pc gruntowa z przepływem między dwoma studniami (pobór i zrzut) scop 6,1 oraz rezerwowo kominek z płaszczem
@szgo27 ай бұрын
@@hublanek I kosztowało to tyle, że się nigdy nie zwróci :)
@tomaszoslizo92267 ай бұрын
@@szgo2w razie wojny jakby odcięli prąd to masz swój. Pomyśl o lodówkach, zamrażarkach lub np. ciepłej wodzie. Czasem warto popatrzeć na inne czynniki niż tylko zwrot z inwestycji.
@jaro707 ай бұрын
Fajny filmik 😊
@danieldaniel50617 ай бұрын
Pozwolisz że będę polemizował z twoimi wyliczeniami. A więc znaczne choć realne przewartościowanie po stronie paneli fotowoltaicznych jest dzisiaj uzasadnione i posłużę się przykładem. Moc przyłączeniowa po stronie AC zakładu energetycznego 10KW. Więc w pierwszej chwili wydaje się że można zamontować max 10KWp paneli. Tak to pokazują przepisy, nie możesz do sieci przesyłać mocy większej niż 10kw mocy chwilowej. Te parametry rejestruje licznik. A taka sytuacja do rozważenia falownik Huawei 8Kw i panele fotowoltaiczne z optymalizatorami o mocy 15-20KWp, taką zainstalowaną moc DC z optymalizacją obsługują wszystkie falowniki w mocach od 3 do 10KW. W okresie znacznej generacji, od wiosny do jesieni falownik pracuje z max mocą 8,8KW a do tego moc max osiąga wcześniej i dłużej pracuje z mocą max, co dla ZE może świadczyć, że prosument posiada system nadążny co pozwala w czasie lata znacznie zwiększyć produktywność. Ale dobre rzeczy dzieją się zimą gdzie z przewymiarowanej po stronie DC możemy wyprodukować więcej mocy co znacząco zwiększa samowystarczalność w okresie znaczengo zapptrzebowania. Przy dzisiejszych cenach paneli to super alternatywa a jeszcze wsparta magazynem energii i ewentualnie ciepła pozwala na ograniczenie opłat za transfer energii w godzinach nocnych, okresie zimowym. Idąc dalej zamiast budować offgrid można taką instalację jeszcze bardziej przewymiarować i eksport energii do sieci ograniczyć do maksymalnie możliwych. Czyli eksport 9,9KW a produkcja na potrzeby domu w razie potrzeby kolejne 10KW. To działa i OSD nie może ingerować bo odczyty z licznika są poprawne. Jedynym ważnym elementem jest faolwnik. Uprzedzając malkontentóŵ to działa i daje przy nikłych nakładach stabilizację w okresie zimowym.
@modelarski7 ай бұрын
No dobra, ciekawe rozwiązanie maksymalizujace uzysk z instalacji. Tylko przy umiarkowanym zapotrzebowaniu na energię, ekonomicznie nieuzasadnione.
@PatrykJankowski-bh9dt7 ай бұрын
W lato nadal wtedy sporo energii idzie w piach, bo falownik ogranicza moc, a to co jest do sieci sprzedane nie zostanie w całości odebrane przez rok. Szybciej nadal zwróci się mała, ale tak jak autor mówi podsumowaniu twoje podejście ma sens jeśli nie patrzysz tylko na czas zwrotu a własnie na samowystarczalnosć itd itp.
@filipkaszubowski7 ай бұрын
Hej, oczywiście że nie mam nic przeciwko polemice. Z tym, że akurat w tym komentarzu nie mogę się jej doszukać. Nie odnosisz się do moich obliczeń, tylko podajesz inną tezę. Wynika z niej, że warto dać więcej paneli, by zwiększyć samowystarczalność i zredukować koszty zimą. Z tym, że ta teza wcale nie neguje obliczeń, a co więcej zgadza się z podsumowaniem, w którym mówię, dla kogo takie rozwiązanie będzie korzystne.
@danieldaniel50617 ай бұрын
@@filipkaszubowski każda instalacja jest lub powinna być poparta obliczeniami. W dzisiejszych czasach przy niskich cenach odkupu energii i rosnących cenach przesyłu bo to jest i będzie składnik znaczącego zasobku OSD dla prosumentów, którzy nie ogrzewają domu PC zasadnym będzie przewymiarowanie instalacji, gdyż nocą pobór jest symboliczny ale dla posiadaczy PC to przewymiarowanie i magazyn energii wydaje się jak najbardziej uzasadniony. Pozwoli odłożyć w depozycie znaczną sumę i ograniczy opłaty za transfer energii odbieranej do minimum w okresie Kwiecień-Październik, gdy PC podgrzewa CWU. Patrząc persaldo tylko i wyłącznie na okres zwrotu widzimy tylko jeden ze składników posiadania instalacji PV czy innych oze. Koszt przewymiarowanie PV jest niski lub bardzo niski w stosunku do zysków czy możliwości używania energii elektrycznej w wielu aplikacjach. Przykład: zużycie roczne budynku 6,5MWh, instalacja 9KWp, magazyn bateryjny 10KWh, za cały rok dom pobrał 1,4MWh z sieci a pozostała energia pochodzi bezpośrednio z PV I magazynu. Oczywiście instalacja na nowych zasadach. Rachunek po roku to opłaty stałe i opłaty za transfer energi do domu. Takie myślenie samo się broni. Nie można tylko liczyć zwrot, bo często inwestujemy w samochody czy inne dobra i ten mityczny zwrot nie występuje. Lepiej mieć nadmiar energii latem niewykorzystanej i zapas zimą .
@wojciechbedzinski95517 ай бұрын
Nadwyżkę energii DC nie oddanej do sieci lub magazynu można dość prostym rozwiązaniem zmagazynować jako ciepło w buforze lub bojlerze. m.kzbin.info/www/bejne/gmmVgmx4o8R2iKM Latem to nie takie potrzebne, ale wiosna jesień to połowa potrzebnej energii do ogrzania domu
@kzstfgsr7537 ай бұрын
Jedyny człowiek który potrafi wytłumaczyć co jest z tą fotowoltaika i jak mocno zrobili cię w balona . Pozdrawiam
@WarsztatAdama-ZrobToSam7 ай бұрын
Zrobili w balona ..rozumiem że nie masz fotowoltaika, bo przecież ciebie w balona nie zrobili. A jednocześnie pewnie ciągle głosujesz na tych, którzy ostatecznie i tak cię do "baloniarstwa" zmusza.
@t_o4 ай бұрын
Ludzie sami się robią w balona podpisując umowę z zakładem energetycznym, który ma w doopie ich energię z jakiejś tam fotowoltaiki i robi wszystko aby ich zniechęcić, a przynajmniej wyjść na swoje. Fotowoltaika sama w sobie to genialne rozwiązanie, ale dzisiaj przy net bilingu jedyna słuszna opcja moim zdaniem to off grid z magazynem, a przyłącze ZE traktowane jak zapasowy agregat, czyli wspomaganie na zimowe, niekorzystne dla pv warunki
@MrTracker-sz6cp7 ай бұрын
Hej Jest taka możliwość aby po prostu zamontować panele na trackerze , dobrej klasy tracker w dobrym miejscu da nawet 60-80% wiec produkcji niż na instalacji stacjonarnej Pozdrawiam
@janek19767 ай бұрын
Tyle więcej od instalacji stacjonarnej w tak samo "dobrym miejscu"?.
@MrTracker-sz6cp7 ай бұрын
@@janek1976 takie mam wyniki
@MrTracker-sz6cp7 ай бұрын
@@janek1976 wszystko zależy od lokalizacji na wschód i zachod
@MrTracker-sz6cp7 ай бұрын
@@janek1976 u mnie na filmach jest pokazana produkcja 110-115 kWh z 11 kwp można samemu przeliczyć , a są lepsze lokalizacje
@janek19767 ай бұрын
@@MrTracker-sz6cp Jaki roboczy zakres kątów nachylenia zwykle ma taki tracker dwuosiowy?
@jaceko35807 ай бұрын
W listopadzie grudniu styczniu i lutym przyda się każda ilość paneli i właśnie na te cztery miesiące przewymiarowywyuje się instalacje a nie na żądny eksport do sieci to jest zła teza i źle wyliczenie
@adamzielinski81687 ай бұрын
Ty przewymiarujesz pod miesiące zimowe, sąsiad przewymiaruje, sąsiad sąsiada... a później płacz, bo napięcie w sieci szybuje w niebiosa i instalacja się wyłącza.
@modelarski7 ай бұрын
Jak chcesz być całkowicie samowystarczalny, to tak, paneli ile się da. Tylko taniej bedzie zwyczajnie dokupić energii przez te 4 mies. Zimowe.
@PatrykJankowski-bh9dt7 ай бұрын
W zime panele dają tak mało że już lepiej kupować w 2 taryfie z sieci
@filipkaszubowski7 ай бұрын
Ale zaraz, co konkretnie Twoim zdaniem jest źle policzone i jak policzyłbyś to inaczej? Przecież zysk z autokonsumpcji w zimę jest policzony dla każdego wariantu mocowego
@tutson32btc7 ай бұрын
Po jakim czasie są wypłacane pieniądze z nadprodukcji?
@filipkaszubowski7 ай бұрын
Nie szybciej niż rok od momentu zaksięgowania tej nadwyżki na koncie prosumenckim.
@rezystor19907 ай бұрын
Dobrze by było rozwinąć tą analizę o jedną zmienną. Dodać magazyn energii np. typowe rzędu 5/10/15/20kWh i w tedy analizować te same wykresy powielone 4 razy z uwzględnieniem pojemności magazynu i jego sprawności przyjętej np. na 80%. W tedy byłby full wypas aby mieć obraz sytuacji jak dobierać ilość paneli i wielkość magazynu do opłacalności bądź samowystarczalności instalacji.
@szeryf2157 ай бұрын
Dzień dobry , w przyszłym tygodniu montują u mnie Pv falownik hybrydowy 6 kw na dachu dwuspadowym (40 stopni ) , dach kierunek południowy wschód i polodniowu zachód , czy lepiej ustawić po 3 kw na każdą stronę ? Czy od razu 6 kw na polodnowy wschód ? Narazie bez magazynu energii. Przekonują mnie że lepiej dać 6 kw z tej jedynej strony ale nie mam do tego przekonania do końca… autokonsumcja jest dla mnie ważna ale szukam optymalnego rozwiązania
@youtubeyoutube86637 ай бұрын
dla falownika 6kw to najlepiej po 4kwp na każdą stronę.
@youtubeyoutube86637 ай бұрын
od wczesnego rana do późnego popołudnia będziesz miał energię na auto konsumpcję
@szeryf2157 ай бұрын
@@youtubeyoutube8663 6 kw paneli na dachu
@szeryf2157 ай бұрын
@@youtubeyoutube8663 po 4 na każdą stronę to wychodzi 8 kw a ja mam 6 kw
@iwonaiwojciech43117 ай бұрын
To dokup 2 kWp falownik da radę 😊
@a-test-serwis7 ай бұрын
Geniusz, po prostu geniusz.
@brendagracey2 ай бұрын
Jeżeli panel 535 w kosztuje 440zł to skąd u Ciebie 3 tys za 1 kw ? Jeżeli falownik masz 10 kw to zdecydowanie lepiej dać 10kw paneli. Koszt wtedy jednego kilowata z montażem wyjdzie 1200zł . Jeden dodatkowy kw wyprodukuje rocznie około 1200kw czyli zakład mi zapłaci za wyprodukowaną energię 300zł rocznie. Zwrot inwestycji w jeden kw wyniesie 4 lata nawet jak autokonsumpcja będzie 0
@forviperforviper7 ай бұрын
Wadliwe jest założenie o gromadzeniu nadmiernych środków przy przewymiarowaniu z tej prostej przyczyny że nie wiadomo jakie będą stawki odkupu a raczej będą spadały wraz ze wzrostem krajowej mocy instalacji PV i nasilaniem się wyłączeń z powodu zbyt wysokiego napięcia. Nawet przy 20 kWp może się okazać, że środków ze sprzedaży uzyskamy za mało bo nie tylko ceny i wolumeny odkupu mogą spadać ale również mogą rosnąć ceny zakupu. Sensowniejszą kalkulacją wydaje się obliczenie minimalnych kosztów instalacji PV, pojemności magazynu energii cieplnej oraz magazynu energii elektrycznej niezbędnych do samowystarczalności poza siecią (również poza siecią gazową). Wyjdzie drogo i nie u wszystkich na taki system znalazło by się miejsce. Dopiero po takim obliczeniu można spróbować obliczyć najbardziej opłacalną redukcję kosztów inwestycji dzięki podłączeniu do sieci w systemie net biling i pozostawaniu w sieci gazowej.
@paqraq7 ай бұрын
Problemem największym w tym wszystkim bedzie i jest to że intalacje są wyłączane bo sieci są przeciążone i napięcie jest za wysokie...więc jaki sens jest pv i jeszcze ceny mają być zerowe w czasie największych produkcji....
@hublanek7 ай бұрын
dowal sobie magazyn i pompuj go w szczycie kiedy sieć nie odbiera
@januszfifielski37027 ай бұрын
@@hublanekim większa instalacja, tym krócej będzie ładował i potem i tak będzie miał odcinaną instalację.
@hublanek7 ай бұрын
@@januszfifielski3702 to zależy jaki kto ma magazyn - możesz mi wierzyć że moje 60kWh chwilę się ładuje :) - ja nie budowałem instalacji na lato tylko na zimę bo jestem całkowicie offgrid
@almarian65857 ай бұрын
Jedyne co warto to off-grid (wyspa). Tańszy falownik niż hybryda, a przynajmniej od kwietnia do października mamy energie elektryczną, a więc tylko auto konsumpcja
@mecenasonoffgrid7 ай бұрын
Warto oddawać bo efekt skali pomaga.
@hublanek7 ай бұрын
@@mecenasonoffgrid wg mnie nie warto
@mecenasonoffgrid7 ай бұрын
@@hublanek puki płacą warto.
@paqraq7 ай бұрын
@@mecenasonoffgridwarto moze dziś jak ci zapłaca 2gr za kw to już wątpie ze to bedzie miało sens
@mecenasonoffgrid7 ай бұрын
@@paqraq jeżeli wprowadzę to co zapowiadali czyli godzinowe rozliczanie według stawek giełdowych to zobaczysz że każdy właściciel większego magazynu będzie pompował w godzinach szczytu A wtedy nie będzie po 2 grosze tylko po złotówce albo więcej
@noname_guy7 ай бұрын
Za bardzo zafiksowałeś się na tym współczynniku autokonsumpcji. Na koniec też mówisz, że mała instalacja może się szybciej zwrócić, bo będzie większy współczynnik autokonsumpcji. Największy współczynnik autokonsumpcji będzie miała instalacja z mikrofalownikiem i jednym panelem fotowoltaicznym. Osiągniesz tam niemal 100% autokonsumpcji, ale taka instalacja ma najdłuższy zwrot. Im większa instalacja, tym niższy koszt per kW. Najdroższe są najmniejsze instalacje. Zapominasz o jednej rzeczy - produkcji przy pochmurnych dniach! W słoneczny dzień owszem będzie mała autokonsumpcja, ale w przypadku dnia pochmurnego, będzie większa samowystarczalność i mniej prądu trzeba będzie kupować, więcej będzie z bieżącej produkcji i mniej depozytu będziemy przejadać, więcej zostanie na okres zimowy. Zimą również będzie większa produkcja i mniejsze rachunki. Mała autokonsumpcja będzie w słoneczne dni, nie same lato mamy w naszym kraju.
@filipkaszubowski7 ай бұрын
Masz przecież policzona opcję 1 kWp z współczynnikiem autokonsumpcji prawie 95%. Mówię, że są różne opcje, mają plusy i minusy i wybór zależy od sytuacji oraz celu, który chce osiągnąć prosument.
@zdzisawkozik226428 күн бұрын
Po 01.07.2024 fotowoltaika się nie opłaca.!!!
@beti-hr7oo7 ай бұрын
Jest jeszcze jeden powód dla którego warto powiększyć instalacje mój sąsiad na starych zasadach bardzo zadowolony był więc dołożyłem paneli 25 kwp napięcie w sieci 260 mój falownik się wyłączył no trudno ale najważniejsze sąsiadowi też
@mariuszmarcinek49347 ай бұрын
😂😂😂😂😂😂😂
@modelarski7 ай бұрын
Czyli warto było😜
@marekprzedstawiciel87407 ай бұрын
powiedzenie z kultowego filmu: """Chcieliście wydymać Freda? To teraz Fred wydyma was""" Czytam, że jest nadal aktualne!!!!!!
@arturpodkowinski86227 ай бұрын
Niby wszystko się zgadza ale jest zawsze jakieś ale. Żeby instalacja 1kWp kosztowała 1/5 tego co 5kWp to by wszystko grało, ale tak nie jest. Mając mała instalacje koszt jej powiększenia to w zasadzie tylko koszt paneli, oczywiście do mocy falownika ale zazwyczaj mamy falownik przewymiarowany. Obecna cena paneli to 1000zł za kWp. Przy obecnym systemie rozliczeń trzeba robić wszystko by tej energii oddawać jak najmniej do sieci. I teraz dostosowuje zużycie energii do jej produkcji zmieniam parę nawyków wzrasta mi autokonsumpcja, którą mogę zaspokoić z własnej produkcji ze względu na większą moc instalacji i te słupki zupełnie inaczej wyglądają. Bo czym jest strata na poziomie dwudziestu paru groszy do konieczności dokupowania energii w cenie 4-5 razy wyższej
@filipkaszubowski7 ай бұрын
A film Panie Arturze obejrzał Pan w całości? 😉 Uwzględniony jest zarówno inny koszt montażu każdego kWp, jak i wpływ autokonsumpcji.
@arturpodkowinski86227 ай бұрын
moje ale nie tyczy sie Pana tabelek ale bardziej tych których złapano na instalacje na nowych zasadach I teraz trzeba kombinować , cudować, robić doktoraty z finansów i zarządzania by jakoś to skleić w całość. Na szczęście są ludzie tacy jak Pan co trochę to ułatwiają
@filipkaszubowski7 ай бұрын
To prawda, że było znacznie prościej, a zanosi się, że wszystko jeszcze bardziej się skomplikuje. Dzięki!
@arturkrzemy30637 ай бұрын
Nazakladac paneli i za bezcen oddawać no super pomysł
@rybuss857 ай бұрын
Nie ma sensu wieksza instalacja. Im więcej prądu oddanego do sieci,tym mniej za niego neda płacili. To raz. Dwa to większe napięcie w sieci. Znajomegomtak namowili i sie kretyn zgodził. Powiększył instalacje i teraz nie robi prawie nic bo w sieci non stop za wysokie napięcie 😂 Ale miał mieć lepiej. Moj przykład. Ja rocznie mam ponizej 4300kWh. Pompa zjadła z podlicznika 2550kWh. Reszta chata. Instalacja 3,3kWp w net billingu. 3011kWh na rachunku. Minus za sprzedaż oddanego prądu i ten zwrot 125zł co był do rachunku wyszło 1550zł. Magazynu energii brak.
@ac89387 ай бұрын
Gosc wstal, nie zdazyl sie uczesac ani ogolic, ani nawet zdjac pidżamy ale i tak deklasuje pozostalych youtuberow w temacie.
@Jarek_Szefer7 ай бұрын
No drugiego takiego inteligentnego naciągacza prawdy w branży PV też nie widziałem 👌
@ac89387 ай бұрын
@@Jarek_Szefer przeciwnie przeciwnie
@janek19767 ай бұрын
Nie wszyscy kumają te obliczenia, a nawet jak kumają to sobie autorskie teorie dorabiają. 😊
@Jarek_Szefer7 ай бұрын
I szacunek dla nich ,że umieją sami liczyć , a nie wieżą swojemu guru i łykajaą wszystko jak pelikany bez sprawdzenia 👏👌
@filipkaszubowski7 ай бұрын
@ac8938 😆
@mateusz531825 күн бұрын
Skoro daliście się złapać to teraz trzeba was zmusić cenami do rozbudowy instalacji oraz budowy magazynów energii. Przecież to wy prosumenci głównie robicie tę całą transformację energetyczną (63% mocy zainstalowanej w fotowoltaice w Polsce) i ją finansujecie...
@BłażejMinko7 ай бұрын
Taka tez była moja intuicja, ze małe instalacje szybciej się amortyzują. Dodałbym jeszcze, ze w przypadku małej instalacji dotacja mój prąd i ulga termomodernizacyjna może obniżyć jej cenę o 50%, a dużej waży ona wyraźnie mniej.
@filipkaszubowski7 ай бұрын
To prawda. Mojego Prądu celowo nie uwzględniłem, bo obecnie decydując się na instalację PV nie żadnej pewności co do wysokości dotacji, ani nawet jej otrzymania. Dla poprzedniej edycji wyglądało to dokładnie tak jak piszesz.
@krzysztofjachowski72537 ай бұрын
@@filipkaszubowskiKluczowy jest koszt rozbudowy. Powiększyłem właśnie swoją instalację pv o 3kWp. Robiłem to sam i wydałem jakieś 3kzł. Zależało mi na wystawie wschodniej i miałem akurat dostępny odpowiedni kawałek dachu. Dodatkowym prądem grzeję wodę która potrzebna mi z rana, więc poprawia mi się nieco autokonsupcja w interesujących mnie godzinach. Myślę, że każdy przypadek warto rozpatrywać indywidualnie, że względu na różnice w nakładach i inne zapotrzebowania. Ja średniomiesięcznie zużywam ok. 450kWh, czyli ponad 5MWh rocznie. Magazyny energii jednak wszystko upraszczają, ale ich ceny są cały czas wysokie i bez dotacji trudne do przełknięcia.
@filipkaszubowski7 ай бұрын
Zdecydowanie się zgadzam, że każdy przypadek warto rozpatrywać indywidualnie.
@BartoszBielecki7 ай бұрын
Niestety Deye 12K nie może wspierać tak dużo paneli jak bym chciał :-).
@mecenasonoffgrid7 ай бұрын
A ile byś chciał ?
@piaskownica76487 ай бұрын
A ile masz obecnie paneli i do ilu byś chciał rozbudować? Zawsze możesz powiesić drugi falownik
@mecenasonoffgrid7 ай бұрын
@@piaskownica7648 jeśli na offgrid kierunek deye 12kw łyknie około 26kwp w 3 stringach
@BartoszBielecki7 ай бұрын
@@piaskownica7648 32 440. No właśnie pozostaje jedynie drugi falownik, ale to znowu kasa i skrzynka w kotłowni.
@hublanek7 ай бұрын
@@mecenasonoffgrid nawet więcej - przy założeniu że obetnie produkcję w lecie ale w zimie uzysk będzie bardziej sensowny
@BogdanHodziewicz3 ай бұрын
Dużo paneli to zysk dla firm energetycznych.
@Jarek_Szefer7 ай бұрын
A teraz praktyka i obliczenia: Zużycie około 5000kWh rocznie... Czyli zużycie dzienne ok. 14kWh. Zatem 5000zł. 13 paneli 400w to konstrukcja o mocy 5,2 KWP. 13x310zł to 4030zł Magazyn 15 kw to koszt 15000zł Falownik hybrydowy 12 Deye 12000zł Konstrukcja 3000zł Razem : 34030zł Negowana opcja to... 40 paneli 400w to 16 KWP 40x310zł to 12400zł Falownik 16kw 7000zł, a nawet taniej. Konstrukcja 10000zł. Razem 29400zł Robocizna to ta sama cena. Czyli korzyść na rzecz drugiej opcji to ponad 4500zł. A teraz uzyski... Pierwsza opcja to produkcja 5200 autokonsumpcja z magazynem to 90% ( oczywiście nie osiągalne) czyli 4700kwh czyli 4700zł plus 500kWh x0,25zł=125zł. Czyli rocznie zyskujemy 4825zł. Druga negowana opcja to... Produkcja 16000. Autokonsumpcja na poziomie 10% czyli zyskujemy 1600zł. Plus 90% z 16000 to 14400kWh razy 0,25 daje nam 3600zł. Razem 5200zł. Czyli ponad 350zł rocznie więcej na rzecz negowanej opcji. Takie życie 🤷🏻
@TomdexPL7 ай бұрын
Trzeba czekać na dotacje (o ile będą), w innym wypadku nie ma sensu instalacji magazynu, ewentualnie u chińczyka zamówić, bo 15 kw to 8 tysięcy. A falowniki hybrydowe powoli tanieją, już w promo można dostać deye poniżej 10 tysięcy.
@Jarek_Szefer7 ай бұрын
Co dalej nam za dużo nie daje, bo chińskiego po taniości nie będzie na liście ZUM ,żeby dostać dotację. 🤷🏻 Do tego jak może zauważyłeś w przypadku instalacji z magazynem uwzględniłem 90% autokonsumpcji przez cały rok, co jest nie możliwe. A taka mała instalacja od końca października do początku marca będzie miała prawie zerowa produkcję, czyli magazyn w tych miesiącach będzie stał pusty, czego nie uwzględniłem w obliczeniach 🤷🏻 I jak u praktyka Tomka Żyłki widać, taki magazyn rocznie na swoją pracę pobiera 1000kWh 😳🤷🏻
@janek19767 ай бұрын
"... 14400kwh razy 0.25..." Czy te 0,25 to może średnia szacowana cena "odkupu" przez ZE?
@Jarek_Szefer7 ай бұрын
Tak , taka sama jaką przyjmuje autor filmu.
@janek19767 ай бұрын
To zdaje się że Ci umknęło że za 11000kwh (16-5) dostaniesz 20% tego iloczynu (czy tam 30% bo miedziany coś kombinuje w ramach 84 obietnicy). ☹️
@MrZiemwit7 ай бұрын
jak bez pompy ciepla, to po co ten film :( ci co mowia o duzej ilosci paneli wlasnie po to to mowia ze w zime cos tam skapnie skromnie po co w ogole rozwazac juz sprzedaz czy autokonsumpcje, to sa tematy zamkniete, caly czas nie rozwazamy najwazniejszego kosztu i rozwiazania problemy CO zima, bez tego nie pojdziemy dalej tylko bedziemy sie krecic w miejscu i dywagosc czy w maju oszczedzilem 200 czy 220kwh a problem jest jak oszczedzic 800 w grudniu jedyna opcja szybkiego zwrotu jest wykonanie instalacji samemu
@mariuszmarcinek49347 ай бұрын
Ja tak zrobiłem.
@hublanek7 ай бұрын
przewymiarowanie PV tak żeby zimą pokryło zapotrzebowanie a w lecie co najwyżej się zmarnuje albo kupisz basen 25x10 i będziesz miał w ni wodę 30 st :)
@MrZiemwit7 ай бұрын
@@hublanek ala nie da sie rozsadnie tego przeprowadzic, co z tego ze ja zrobie zamiast 5kwp 10kwp, to na zime ani nie zarobi przy 20gr na gieldzie a bedzie raczej gorzej czyli na gieldzie 10gr a kartonowy kraj dowali 90% podatkow i 1,5zl wyjdzie to ja bym musial postawic lekko 50kwp czyli rozpieprzyc cala dzialke dach i jeszcze pewnie ogrodzenie, zeby w zime bylo cos a i tak malo bo pompa w zime chce 15-30kwh dziennie, tego nie da sie zarobic ani wytworzyc juz dzis majac nawet poniezej 10kwp nie ma co robic z energia przez polowe roku narazie nie ma zadnego prostego elektrycznego rozwiazania problemy, jedyne to to bufor do pompy i dodatkowe zrodlo na tanie paliwo stale
@hublanek7 ай бұрын
@@MrZiemwit ja nie pisałem o żadnych giełdach - szkoda czasu na ongrid - on się już skończył i nie wróci
@MrZiemwit7 ай бұрын
@@hublanek tego nie wiem, wyobraz sobie ze ktos u gory bedzie chcial dorobic i taka urszulka z unii ustawi znajomym ze np po tym jak juz kawal ludzi ma pompy to stawke przez dwa miesiace bedzie 5zl za kwh bo to jest realne gdy nie ma swiatlo to prad drogi a gdy jest to za darmo ale na koncu placisz i tak duzo :) baba juz tak porobila przy kovidzie a jak nie ona to inny pajac u wladzy albo gruba ryba gieldowa wszelkie wysilki dzisiaj to jak tanio ogrzac dom w zime bo temat taniego pradu w lato mamy juz zalatwiony i rozwazania o tym czy postawic 2kwp czy 10kwp nie maja sensu bo nawet 2kwp wystarcza, w lato ludzie zuzywaja po 200-300kwh miesiecznie, ostatnio ogladalem goscia ktory ciagnie 3-5kwh dziennie z 2 paneli balkonowych :) wiec sie da tak czy inaczej ktos ma placic na utrzymanie elektrowni nawet jak nie sa potrzebne w lato ,pytanie czy chcesz to byc ty ;)
@andrzejkazmierczak41647 ай бұрын
Z filmu widzę że jesteś Panie Filipie człowiekiem młodym. Duzo tu teoryzowania nie majacego pokrycia z życiem . Same tabelki i wyliczenia to jak przyznawanie gwiazdek do sprzetu AGD. Wiadomo że to wszystko teoria i nie pokrywa się z zyciem . Takie to wszystko robione na siłę sugrowanie róznych rozwiazań typu magazyn energi trąca o namawianie na rzeczy które tak jak pompy ciepła miały byc wybawieniem . Najbardziej mnie irytują zawroty za inwestycje PV. Jeden zrobi sam 10 KWp za 10000 zl i zwrot ma szybki a pozostali zostaną skrojeni przez firme na kwotę 50000 zł to jaki jest zwiot tej inwestycji w czasie . Fotowoltaika sie opłaca jak samemu sie to zrobi od poczatku do końca i nie koniecznie musi to być tak jak Pan mówi że powyżej czegoś tam nie ma sensu. Sensu nie ma kupowanie drogich baterii za 30-40 tysięcy złotych bo ich żywotność jest obliczona na cyklw ,zazwyczaj to 12 - 14 lat i do kosza . Prosze o tym pamiętac .
@TomdexPL7 ай бұрын
Bierze się tyle paneli, żeby z magazynem zminimalizować zapotrzebowanie na energię od wiosny do jesieni. Nie przepłacasz za instalację przez co zwrot jest szybszy. Obecne magazyny mają już żywotność 8000 cykli, więc te 12-14 lat to bujda, wytrzymają znacznie dłużej, do tego nie ma problemu, żeby jakieś wadliwe ogniwo po latach wymienić, a nie wszystkie, koszta wtedy nie są wysokie. A pompa ciepła nigdy nie była wybawieniem i nie wiem kto ci to powiedział. Ludzie liczą, jak to pompa jest droższa w rocznym rozrachunku od węgla czy gazu, może i tak, ale pompa to przede wszystkim wygoda. U mnie serwis zjawia się raz do roku i tyle, sam nie grzebie przy niej, cały czas ta sama temperatura w domu, w lato chłodzi, w zimę grzeje.
@modelarski7 ай бұрын
Po komentarzu wnioskuję, że jest Pan człowiekiem starszym nie lubiącym teorii. Dużo tu krytyki, zupełnie zbędnej. Autor świetnie omówił temat na przykładzie. Może dzięki temu niejeden nie przepłaci za zbyt duża dla siebie instalacje. Proszę o tym pamiętać.
@Jarek_Szefer7 ай бұрын
Panie Andrzeju niech się pan nie przejmuje, młodsi koledzy nie znają matematyki w tak dobrym stopniu jak pan 🤷🏻 A najlepsze jak to PC chłodzi latem szczególnie przez podłogówkę lub grzejniki 😳😂🤣
@januszkokoszka60647 ай бұрын
O klimakonwektorach zamiast grzejników kolego słyszał?- chyba nie
@Jarek_Szefer7 ай бұрын
A o klimatyzacji która służy do chłodzenia, to koledzy wielce nowocześni nie słyszeli ..👏
@Jarek_Szefer7 ай бұрын
Chłopie jak Ty się marnujesz tutaj. Takiego handlowca w Fakro albo InPost z otwartymi rękami by przyjęli i odpowiednio wynagrodzili💸 🤷🏻 Przecież własną matkę byś dał radę sprzedać i jeszcze tak to obrócić ,że to nie Twoja 👌👏
@janek19767 ай бұрын
A Wiśniowski ewidentnie takich jak Ty szuka, daj mu szansę...
@Jarek_Szefer7 ай бұрын
@@janek1976 dobry jesteś skąd wiedziałeś gdzie pracuję 👌👏
@janek19767 ай бұрын
@@Jarek_Szefer Znajomość z Jackowskim😁
@Jarek_Szefer7 ай бұрын
@@janek1976 za dużo mefedronu kolego przy weekendzie raczej 😁😎
@janek19767 ай бұрын
@@Jarek_Szefer Albo piwa że szwagrami☹️
@marekkowalski96737 ай бұрын
Każdy prosument to nabity w butelkę i dojony przez złodziei właściciel instalacji fotowoltaicznej lub maiwniak który myslał że będzie miał prad za darmo i jeszcze będą mu płacić .........
@arturccccc7 ай бұрын
Słabo się orientujesz misiu
@modelarski7 ай бұрын
Nie jest tak źle. Niektórzy owszem przeplacili, ale wielu dobrze zainwestowało. Fv nadal może być opłacalna i zwrócić się w 5-6 lat.
@piotrbaginski57254 ай бұрын
@@modelarskizrobiłem instalację która w moim przypadku zwróciła się w 3 lata.
@modelarski4 ай бұрын
@@piotrbaginski5725 Nieźle, z dotacja?
@piotrbaginski57254 ай бұрын
@@modelarski bez dotacji, były to czasy kowidowe i musiałem zjechać z budowy. Trochę mi się nudziło i zrobiłem instalację 10+ naziemną za 33k, produkcja 16-17 kWh rocznie i takie samo zużycie. W tym roku dołożyłem jeszcze hybrydę i 8 kWp 40 kWh magazyn i mam łączna produkcję ok 27 kWh. Teraz ogrzewanie, klimatyzacja, energia elektryczna i grzanie , filtracja basenu od kwietnia do października nic mnie nie kosztuje.