Czy warto stosować krzem? Jaka jest rola krzemu w rolnictwie? | e-pole

  Рет қаралды 7,067

e-pole

e-pole

Күн бұрын

Пікірлер: 31
@jerzyrutecki6297
@jerzyrutecki6297 6 ай бұрын
Pięknie omówiony temat krzemu, bardzo dużo informacji w zwykłej rozmowie. Prawie zawsze wszystkie rośliny pozytywnie reaguja na dolistne aplikacje krzemu wapnia i wielu innych pierwiastkach występujących w produktach. Również w sadach takie produkty bardzo dobrze zwiększają wielkość i jakość plonu. Obrazuje to i udowadnia potrzebę stosowania badanie stanu odżywienia roślin na podstawie prostej analizy soku komórkowego danej rośliny. Kazdej rośliny, bo jeżeli coś rośnie to soki komórkowe są. Pozdrawiam i czekam na więcej wiedzy
@AgroStig
@AgroStig 7 ай бұрын
Skoro już wchodzimy w rejony pierwiastków korzystnych może rozwińcie ten sektor. Tytan, wanad, sód, kobalt...
@michaeli8088
@michaeli8088 6 ай бұрын
A może temat podnoszenia poziomu białka w zbożach, cukru w buraku, oleju w rzepaku w kontekście nawożenia dolistengo np. melasą/ cukrem, saletrą wapniową, mocznikiem, mikro etc.
@przemekxd-4491
@przemekxd-4491 6 ай бұрын
Czekam na następne odcinki, bardzo ciekawe treści 👍
@M.stanciak
@M.stanciak 6 ай бұрын
Witam, pytanie co lepsze krzem w oprysku ? czy jednak systematyczne podawanie pod korzeń np polifoska krzem ( cały 1 procent krzemu), czy faktycznie ziemia okrzemkowa 20 kg koszt 100 zł z wysyłką tylko aplikacja kłopotliwa . następne pytanie . co sie dzieje z obiegiem tego pierwiastka w sytuacji: pierwsza opcja krzem z odrzywki wbudowany w liście , po zbiorze słoma wraca na pole co sie dzieje z krzemem? czy po mineraizacji jest dostępny dla rośliny następnej? czy po humifikacji jest dostępny dla rośliny nastepnej??? druga opcja , np kukurydza na kiszonke , co sie dzieje z krzemem w trakcie kiszenia? i co sie dzieje podczas trawienia w rzołądku krowy? czy z obornikiem trafia na pole ???
@EgalitarnaKulturaGlebotworcza
@EgalitarnaKulturaGlebotworcza 6 ай бұрын
Przyłączam się do pytań o Sód, jakie funkcje pełni i ile go powinno być w glebie a w szczególności związanego w kompleksie sorpcyjnym?
@ilonawalasek1169
@ilonawalasek1169 6 ай бұрын
Panie profesorze, czy stosowanie krzemu w ziemniakch w czasie kwitnienia lub po ma znaczenie?
@arkadiusznawrocki2301
@arkadiusznawrocki2301 6 ай бұрын
Czy były już na tym kanale rozważania na temat stosowania oprysków z Tytanu jako stymulatora wzrostu?
@epole_kanal
@epole_kanal 6 ай бұрын
Nie, może kiedyś.
@janek8246
@janek8246 6 ай бұрын
Witam, A co można powiedzieć o Tytanie i środku na rynku w którym występuje?
@adamwydmuch5134
@adamwydmuch5134 6 ай бұрын
Stosujemy tytanit dostępny bez problemu.
@janek8246
@janek8246 6 ай бұрын
@@adamwydmuch5134 Jakie są jego pozytywne efekty?
@damian5044
@damian5044 7 ай бұрын
Czy można stosować krzem razem z borem i czy roślina dobrze odżywiona krzemem gorzej wchłania fungicydy?
@marcinm1062
@marcinm1062 7 ай бұрын
Z doświadczenia podpowiem, że przed łącznym stosowaniem zrób test mieszalności, bo krzem czasami ciężko się miesza i musi iść "solo". Pierwszy krzem, następnie boroetanoloamina.
@pawekubacka4175
@pawekubacka4175 6 ай бұрын
Szkło wodne by się czasem nie nadało do aplikowania?
@Adam-d7k
@Adam-d7k 6 ай бұрын
Nadaje sie bardzo dobrze, to krzemian sodu, aczkolwiek lepszy byłby krzemian potasu. Choć np. burakom wolałbym dać krzemian sodu.
@pawekubacka4175
@pawekubacka4175 6 ай бұрын
@@Adam-d7k Dokładnie, a porównaj cenę za litr😉.
@Adam-d7k
@Adam-d7k 6 ай бұрын
​@@pawekubacka4175 ceny za nawozy krzemowe są z kosmosu.
@kamiljanda2280
@kamiljanda2280 7 ай бұрын
Co z tymi burakami? 3 rządki małe i 3 duże. Kontrolka czy inna odmiana? Mam buraki jak rakieta na 6 klasie. Kopalnie piachu za miedzą. Jak myślisz czy za miesiąc podanie krzem plus potas dolistnie może coś uodpornić na czas żniw? Ludzie mi nie wieżą, że na piachu mam takie buraki. Jakbyś jechał do Grynia to możesz wstąpić to pokażesz coś takiego na jutubach. Jestem spod Zamościa
@przemekplutka8384
@przemekplutka8384 7 ай бұрын
Też mam na VI klasie i naprawdę super rosną w zeszłym roku miałem średnio 85 ton z ha na V -VI klasie
@kamiljanda2280
@kamiljanda2280 7 ай бұрын
@@przemekplutka8384 heh czyli nie jestem sam. Czy też ludzie niemal Cię hejtują jak piszesz o tym? MI już kilka razy się przytrafiło to
@przemekplutka8384
@przemekplutka8384 6 ай бұрын
@@kamiljanda2280 nie gadają co chcą trzeba robić swoje
@epole_kanal
@epole_kanal 6 ай бұрын
Stanęliśmy akurat przy ścieżce przejazdowej, to jest powód dla którego tak wyglądały. Teraz wyglądają już duuuzo lepiej (nagrywaliśmy 22 maja). Daj jakiś kontakt do siebie na e-pole@wp.pl to wpadnę, jak będziemy jechać w Wasze strony. Krzem najlepiej podać do końca fazy wykształcania lisci.
@dawidg.9270
@dawidg.9270 7 ай бұрын
Czyli stosowanie wszelkich mączek kamiennych np bazaltowej czy alginitu jest wskazane.
@AgroStig
@AgroStig 7 ай бұрын
Trzeba pamiętać, że krzem krzemowi nie równy. temat jest złożony
@dawidg.9270
@dawidg.9270 7 ай бұрын
@@AgroStig owszem wiem bo nawet Węgrzy stosując 40 ton na ha alginitu nie mieli takich efektów jak stosowanie w Polsce 1 tony plus emy. Nie wiem na ile można wierzyć no ale tak na prezentacjach pokazywali zalety alginitu. Mączka bazaltowa dodana do kompostu też lepiej działa.
@michaeli8088
@michaeli8088 6 ай бұрын
Rośliny uprawiane w Polsce w zależności od gatunku pobieraja około 70 kg /ha krzemu . Podanie dolistne takich ilości jest nierealne. Czy można wspomóc przyswajanie krzemu z gleby (przetworzyć krzem w glebie w formę łatwiej przysfajalną dla roślin)?
@rafalgomulak8998
@rafalgomulak8998 6 ай бұрын
Z miłości i szacunku do rolnictwa Paweł ostatnio zdeptał mocno kukurydzę, a teraz burak!!!! Litości- 30 cm dalej jest ścieżka przejazdowa i tam można stawiać stopy.
@epole_kanal
@epole_kanal 6 ай бұрын
Pudło, przyjrzyj się dobrze i zajmij poważnymi rzeczami :)
@MarianW-40
@MarianW-40 7 ай бұрын
Panie Profesorze to jaki jest sens stosowania krzemu w ilosci pół litra na ha dolistnie skoro rosliny same pobiorą 100 kg . Czyli plantacja bez stosowania krzemu zawiera 100 kg krzemu , a ta z zastosowanym krzemem 100,5 . Jakie moze mieć znaczenie zwiększenie pobrania krzemu o 1%?
@jarosawpotarzycki9683
@jarosawpotarzycki9683 6 ай бұрын
Bardzo logiczne pytanie. Odpowiedź wymagałaby dłuższego wywodu. Najkrócej jak się da. W momencie wystąpienia problemów z pobieraniem krzemu (i innych składników) w wyniku deficytu wody w glebie, upośledzenia systemu korzeniowego - tu przyczyny mogą być różne (przejściowe lub nieodwracalne), wyczerpania Si w ryzosferze (typowe w warunkach intensywnego wzrostu roślin) czy nasilenia presji patogenów aplikacja dolistna krzemu ma wzmagać mechanizmy obronne rośliny „tu i teraz”. Jest to o tyle istotne, że jak powiedzieliśmy w materiale krzem nie jest wycofywany z liści starszych do młodszych, a to oznacza, że zestresowana roślina w danym momencie sobie nie poradzi. Jeśli problem pojawi się w kardynalnym stadium rozwojowym straty w plonie mogą być duże. Bardzo podobnie wygląda to z wapniem, którego także rośliny pobierają całkiem sporo, co nie zmienia faktu, że każdy kg Ca dostarczony w okresie wegetacji może mieć znaczenie. Wiedzą o tym doskonale ogrodnicy. Podane przeze mnie wartości sumarycznego pobrania krzemu pochodzą z literatury światowej. Dla warunków polskich jedynym gatunkiem, dla którego problem akumulacji krzemu rozpoznano dość dobrze jest burak cukrowy.
Życie na bazie krzemu
7:02
KhanAcademyPoPolsku
Рет қаралды 6 М.