Panie Profesorze, słuchać Pana to czysta przyjemność.
@Enkalkin11 ай бұрын
ZNam doktor Queen i doktor honoris cause, doktora oetckera i doktora House
@belotypen11 ай бұрын
@@Enkalkin jeszcze jest Dokrur Martens
@Grzes-jz2fs11 ай бұрын
Pierwsza była Doktor Ewa...
@piotrjerzypierwszy11 ай бұрын
to ja przebijam: doktor Wilczur i ... doktór Murek (doktór-prawnik, jak szampoon z odżywką 2 w 1)
@piotrjerzypierwszy11 ай бұрын
przjemność i niepoczytalność - posłuchasz, nie poczytasz
@katerinaconstandinou871411 ай бұрын
Panie Profesorze bardzo się cieszę że wrocił Pan do udostępniania wykładów. Z ciekawością zawsze je oglądam. Pozdrawiam serdecznie.
@lusia415010 ай бұрын
następny świetny wykład
@twojzdrowykregoslup_online10 ай бұрын
Bardzo dziękuję 🙏🏻
@marcin698711 ай бұрын
Wspaniały wykład, dzięki!
@olgat25286 ай бұрын
Komentarz dla zasięgów i statystyk. Algorytm 7 słów.
@belotypen11 ай бұрын
Koszerny temat milordzie taki świąteczny iście machabejski ;)
@Enkalkin11 ай бұрын
Też doceniam Amadeusza z grupy moCarta Salieri troche zazdrosnik ale nie mam mu za zle, mnie tez niejedna osoba zazdroscila pewnych umiejetnosci, gorzej jak ktos przechodził do rękoczynów z tego powodu, wtedy już planowałem zemstę.
@marcin313611 ай бұрын
Dałem łapkę w górę wierząc w przygotowanie oraz wiedzę Profesora :) Taki- chyba zasłużony- dług zaufania...
@marcin698711 ай бұрын
Słuchając wykładu naszła mnie taka myśl - może po części dlatego obecnie ludzie odchodzą od wiary w Boga i Kościoła, bo kiedyś te rzeczy dawały poczucie kontaktu z (być może szeroko pojmowaną) boskością, dawały inspirację, jednoczyły ludzi, sprawiały że ludzie po modlitwie czy wyjściu z kościoła czuli, że są trochę lepsi - i to jest funkcja o której profesor mówi. Z tej funkcji prawie nic dzisiaj nie zostało, bo księża są w sporej mierze niewiarygodni przez skandale seksualne, skupienie się na pieniądzach, mówieniu w kółko sloganów zamiast inspirowania ludzi i sprawiania, że stają się lepsi. Została tylko forma - na prędce odklepywane rytuały i mówienie papki słownej z której nic inspirującego nie wynika. No i Kościół nie jednoczy już ludzi (jak być może było za czasów JP2) tylko ich dzieli przez takich ludzi jak Jędraszewski i Rydzyk.
@piotrjerzypierwszy11 ай бұрын
uogólnienie upraszczające - z braku wiedzy czy z lenistwa?
@piotrjerzypierwszy11 ай бұрын
12:16 tu profesor powinien rozwinąć temat i wyjaśnić jak to funkcjonuje, dlaczego dobry prawnik jest sowicie wynagradzany i co to znaczy - w przypadku prawnika - że jego język zmienia rzeczywistość ... a to jest bardzo proste: z mordercy zrobić niewinną ofiarę, z osoby niewinnej - przestępcę, cała reszta to margines, nic ważnego, bo nie wprowadza istotnych zmian
@robertprecel647111 ай бұрын
👋👋👋
@olinmaker11 ай бұрын
Panie Profesorze. Wielkim problemem jest właśnie to "porównuj". Bo to jest po naszemu ucz się na błędach. Ogromnym wyzwaniem jest, aby człowiek nie potykał się o własne nogi. To jest wyzwanie. Tutaj ogromna rola edukacji. Coś nie działa, spróbuj inaczej. Sprawdź efekt, znajdź miernik sukcesu.
@piotrjerzypierwszy11 ай бұрын
o, Doctor House! 15:56 ten fragnent, dość długi, zmierza do tego, by uznać, że istotna jest wiedza i praktyka - dowodem jest serialowy lekarz ... łatwo obalić tę tezę powołując się na inny serial: Good Doctor ... szch mat aby tezę udowodnić lub obalić należy zapisać się do prawdziego lekarza, poczekać na wizytę 27 miesięcy ... a to będzie dopiero pierwszy eksperyment, jeśli uda się zebrać materiał do porównań ze 100 przypadków, można będzie ogłosić wyniki
@kubsonfilla10 ай бұрын
Podbijam i dorzucam Dr. Basen z "Daleko od noszy" i Doogiego Howsera.
@urszulaiwanowska155010 ай бұрын
Narod sprawuje wladze prez swoich przedstawicieli lub bezposrednio czego Pan juz nie zechcial powiedziec. Bezposrednio czyli przez referenda.
@polemizator72311 ай бұрын
47:37 Czy pojęcie funcji w pragmatycznej filozofii jest tym samym (lub podobnym) co telos w filozofii klasycznej?
@piotrjerzypierwszy11 ай бұрын
nie
@jankanty737211 ай бұрын
Pęknięty dzwon...
@TheCiupaj11 ай бұрын
14:00 - a co jeśli ktoś nazywa śmiertelną chorobą coś co zafałszowuje obraz sytuacji? Np. przeziębienie czy grypę? Chroniczny katar też może być śmiertelną chorobą. Kwestia jak śmiertelność na ową chorobę plasuje się w liczbach, jak wygląda w konkretnym kontekście omawiania tej choroby (np. jaka grupa w jakiej sytuacji może być ponadprzeciętnie narażona na owy skutek śmiertelny) itd. Korzystając z tej koślawej logiki posługiwania się jakimiś paradygmatami ideologicznymi, rozumiem, że skoro obniżenie dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym w Hiszpanii z 50 km/h do 30 przynosi taki skutek poprawy bezpieczeństwa, to z entuzjmem winien Pan promować kolejny krok obniżenia tej liczby o następne 20 km/h do 10? Poprawi bezpieczeństwo, uratuje kolejne życia, a chyba nie chce Pan powiedzieć, że życia uratowane tylko przez obniżkę z 50 do 30 są cenniejsze od żyć które można byłoby uratować obniżką z 30 do 10?
@TenProfesorMatczak11 ай бұрын
Według tej logiki najwiecej żyć uratowałby całkowity zakaz jeżdżenia. Tzw. funkcja Cumminsa pokazuje, że funkcje poszczególnych praktyk muszą pozostawać w spójności z funkcjami innych - tak jak prohibicja w USA doprowadziła do złych skutków, bo nie była funkcjonalnie zbalansowana z innymi praktykami (np. ograniczeniem zorganizowanej przestępczości), tak samo zbyt duże obniżenie prędkosci nie byłoby zbalansowane np. ze swobodą poruszania się
@TheCiupaj11 ай бұрын
@@TenProfesorMatczak i kto jest w mocy autorytetu, aby objawić społeczeństwu jak powinna plasować się jedna funkcja względem pozostałych? Bo nieprzypadkowo podjąłem ten temat - aby właśnie uwydatnić problem takiego podejścia opartego na redukcjonizmie, pewnej radykalności i bardziej emocjonalnym a nie racjonalnym podejściu do rzeczywistości, gdzie racje przykrywają narracje. A problem dogmatyzacji trudno kwantyfikowalnego "bezpieczeństwa" prowadzi do powstawania sporej ilości patologii a przede wszystkim postępującego systemu opresji wskutek sekurytyzacji. Tak więc mówienie o "śmiertelnej chorobie" czy "śmiertelnej prędkości", powinno podlegać równie ostrożnej refleksji. Jeśli chodzi wątek poboczny i o dylemat prędkości z jaką ludzie jeżdżą w miastach, to raczej sprowadza się to do warunków na drodze, ruchu i poczucia komfortu kierujących, a nie bacznego śledzenia zapisów prawnych ruchu drogowego czy znaków. Promowanie jazdy wolniej i ostrożniej oczywiście przynosi pewien ograniczony skutek, tak jak podniesienie limitów prędkości również byłoby swego rodzaju bodźcem promującym/przyzwalającym jakieś zachowania, ale jak wszędzie - prawo nid powinno zastępować trzeźwej oceny, nawet jeśli jest zbyt luźne. Jeśli jest zbyt restrykcyjne w jawny sposób - na swój sposób prowadzi do dewaluacji jego powagi i sensowności w oczach społeczeństwa, poprzez swego rodzaju podżeganie do nie szanowania litery prawa. Także dobrze żeby prawo przede wszystkim służyło ludziom a nie było przeciwko nim, o co powinni dbać prawodawcy w sposób możliwie racjonalny a nie ideologiczny (prowadzący do takowych paroksyzmów).
@belotypen11 ай бұрын
@@TenProfesorMatczak Koszerny temat milordzie taki świąteczny - iście machabejski ;)
@TheGeTLeFT11 ай бұрын
odpowiadając na pytanie zawarte w tytule, kurwa wszystkim
@romandebiec837011 ай бұрын
Pierwszy !
@wojti887711 ай бұрын
Jak stalin i zandberg to lewicowcy to wtedy jest ewolucja czy manipulacja?
@kubsonfilla10 ай бұрын
Ewolucja wsteczna, termin ten stara się udowodnić że PiS to prawica, ziemia jest płaska i Kamiński nie pokazał gestu Kozakiewicza.
@dago641011 ай бұрын
Humanista tasuje się do logosu przez 3 długi wykład z rzędu [galeria] [zobacz jak] (nowe, nie znałem)
@golik8311 ай бұрын
Wypowiadał się Pan juz nt sposobu przejęcia tvp przez Po?
@IzabelaSmolińska-Letza11 ай бұрын
Czy wykłady są tylko online?
@dondeestaladiscoteca40511 ай бұрын
Na uw się można przejść
@piotrjerzypierwszy11 ай бұрын
nie tylko
@Hubertoom11 ай бұрын
Ciekawe jakie fikołki chłop zrobi żeby wyjaśnić, że przejęcie przez "demokratyczny" rząd telewizji było legalne xD
@alcapone328111 ай бұрын
Obie nie mają takich problemów, robi właśnie "fikołka" i już jest 😅pzdr dla kumatych
@rafabulenger687810 ай бұрын
''Dzień dobry'' mówi się tylko do ludzi których się zna? Przykład z dupy? Czy słowna manipulacja?