Będę wdzięczny za pomoc w kopaniu na wykopie :) www.wykop.pl/link/4181477/dzuma-opracowanie-lektury-i-egzystencjalizm-camusa/
@zachariaszsandulski3304 Жыл бұрын
Jesteś mistrzem 👑
@arikhe4 жыл бұрын
I to rozdroże emocjonalne gdy najpierw wysłucha się streszczenia od mietczynskiego a potem opracowanie lektury na tym kanale
@ninkamachon4634 Жыл бұрын
Dokladnje w takiej kolejnosci to obejrzalam XD
@TRomitch Жыл бұрын
WTFFF NIE TYLKO JA
@niewaznyniewazniacki66136 жыл бұрын
Brakowało mi takiej filozoficznej intepretacji Dżumy, dobra robota! Z innych, ambitnych lektur, mógłbyś przeanalizować Zbrodnię i Karę oraz Jądro Ciemności.
@vxszxyz49926 жыл бұрын
Myślę, że warto byłoby omówić w ten sposób rownież „Zbrodnię i karę”, odwołując się do zawartej w niej filozofii Hegla
@krzysztofm96376 жыл бұрын
Ferdydurke koniecznie proszę omówić. Myślę że idealnie pasuje do tematyki kanału.
@Adrianstasiakiewicz6 жыл бұрын
Ja niestety nie dałem rady przebrnąć przez Ferdydurke. Nie podoba mi się ta książka, oczywiście zdaję sobie sprawę, że ma głębszy sens, ale jednak chyba nie będzie mi dane przeczytać tej lektury. Także również jestem za tym by Absurdalny ją omówił :)
@N1SZCZYC13L6 жыл бұрын
Jak dla mnie Ferdydurke jest dużo lepsza od Dżumy, ale być może przez moje zamiłowanie do absurdu i płynące z niej treści. Więc jestem całkowicie "za".
@Adrianstasiakiewicz6 жыл бұрын
Mi Dżuma jakoś bardziej podpasowała. Od Ferdydurke odrzuca mnie tak prozaiczna rzecz jak styl w jakim jest ona napisana. Zresztą podobną sytuację miałem np. z Mein Kampf.
@Adrianstasiakiewicz6 жыл бұрын
Przeglądałem fragmenty i na ich podstawię stwierdzam, że lektura ta jest raczej niewarta uwagi :)
@N1SZCZYC13L6 жыл бұрын
@ Adrian Stasiakiewicz Być może zależy to od gustu czytelniczego, zarówno Ferdydurke, jak i Mein Kampf są dla mnie przystępnie napisane, w przypadku Mein Kampf mowa o polskim tłumaczeniu - gdy czytam po angielsku styl nie gra roli. I jednak konwencja, gatunek wymagają adekwatnego języka, który nie zawsze niestety będzie najpiękniejszy z najpiękniejszych.
@martabuawa4494 ай бұрын
Myślę, że warto wspomnieć też i o Grandzie. Być może to on w pełni realizuje postulat człowieka, którego bunt polega na cieszeniu się życiem mimo wszystko. Rieux myśli o nim gdzieś na początku, że trudno wyobrazić sobie dżumę w mieście, w którym drobni urzędnicy oddają się szlachetnej manii(pisanie "idealnej" powieści). I to on zdrowieje z dżumy po podaniu serum. Jego skromność, drobny udział w czynieniu dobra, szlachetna mania i historia miłości stawiałaby go na przeciwnym biegunie zbuntowanych niż Tarrou. A Rieux chyba byłby w środku, pomiędzy nimi.
@pococitainformacja6376 Жыл бұрын
Niesamowite jest to ze kanal popularno-naukowy, ktory za czasów jak sie interesowałem tematami literatury i filozofii ogladalem regularnie kazdy film (jestem niestety z powodu zabicia tego dawnego zainteresowania tak nie jest) robi opracowanie lektury, ktore zjada wszystkie inne, w tym ludzi, ktorzy robia strite filmy pod mature. Miło sie patrzmy mimo wszystko ze świat w którym się kiedyś było i uważało się za wyjątkowy, jest taki rzeczywiscie, i mam sie dobrze
@mariannamatczak87156 жыл бұрын
Aktualnie piszę opracowanie na powtórki dla maturzystów z mojej klasy, Pański film pomógł mi nieco bardziej otworzyć oczy na myślenie egzystencjalistów niż większość tego typu filmów na yt. Film na pewno polecę, ta swoboda w mówieniu, wiedza i charyzma nie mogą zostać przeoczone c; . . . A jeśli chodzi o analizę kolejnej lektury, to proponowałabym w pierwszej kolejności (jak już ktoś w komentarzach wspominał) "Ferdydurke" Gombrowicza, "Przedwiośnie" i "Ludzi Bezdomnych" Żeromskiego..No i może.."Mistrza i Małgorzatę" Bułhakowa?- co prawda jest ona omawiana na poziome rozszerzonym, ale naprawdę warta uwagi
@mioszandrzejewski63733 жыл бұрын
To jest najlepsze opracowanie lektury szkolnej jakie kiedykolwiek oglądałem!
@zagosemserca1916 жыл бұрын
Dziękuję ! :) właśnie omawiam "Dżumę" w szkole, idealne wyczucie czasu 👌
@CzowiekAbsurdalny6 жыл бұрын
Ciesze sie:) Niestety "piątek" nie gwarantuję... czytałem kilka wypowiedzi "polonistów" na temat pojęcia Absurdu i niektórzy trochę go nie łapią; ] Jako uzupełnienie bardzo polecam krótki esej Mit Syzyfa :)
@kasiamisiak48866 жыл бұрын
Akurat omawiam w szkole. Aż żałuję, że nie przeczytałam a już nie zdążę przed maturką ;D dzięki
@kebs50866 жыл бұрын
Kilka Twoich filmików obejrzałem i jestem zachwycony. Nic to, że jestem świadomym, niebezkrytycznym chrześcijaninem. Za poczciwym W. Hryniewiczem powtórzę parafrazując, że wierzący i ateusz są bardzo blisko siebie w pewnym momencie - gdy obydwu dotknie dramat, jeden zaczyna wołać do Boga wychodząc z ateizmu a drugi... Boga zaczyna negować finiszując swoje życie w wierze.
@ddaarriiaa89896 жыл бұрын
Świetny odcinek! Dla mnie Dżuma stanowi przełom w odbieraniu literatury w ogóle. Jest pewnego rodzaju wyznacznikiem wartościowej i świetnie napisanej powieści. Po niej już nic nie było takie samo ;) Pamiętam, że podczas lektury niektóre zdania czytam pod kilka razy i się dosłownie zachwycałam.
@mgrblokersirek88646 жыл бұрын
Właśnie, 2 dni temu skończyłem ja czytac. Bardzo podobalo mi się to co sobie wyobraziłem czytając o ich beztroskiej chwili pływania w morzu, poza tym staruszek plujący na koty z precyzja ;D książka jako całość świetna i pobudzajaco działa na umysł. Daruję sobie opisanie własnych mentalnych doświadczeń uzyskanych dzięki niej i wniosków jakie przyszły mi na myśl po przeczytaniu, natomiast bardzo ciekawiło mnie co ty myślisz o niej i proszę oto jest filmik. Biorę się więc do ogladania! Pozdrawiam.
@andziuulkaa51743 жыл бұрын
Porównanie motywów z Dżumy do Gry o Tron.. Genialne!
@batrachomyomacha3136 жыл бұрын
Na rozszerzeniu z polskiego "Związek literatury z filozofią" dałem "Dżumę" i Camusa.
@krzysztofjarzyna81486 жыл бұрын
Teraz to muszę przeczytać Dżumę i później jeszcze raz wrócić do opracowania😄 I czekam na opracowania Ferdydurke i Jądra Ciemności. Chętnie też posłuchał bym twojego opracowania jakiejś powieści M.Kundery choć lekturami niestety nie są.
@martynafranikowska44164 жыл бұрын
Dżuma to jedna z lepszych pozycji jakie czytałam ale w połączeniu z Grą o tron wywołuje jeszcze więcej emocji
@korfabi5 жыл бұрын
Więcej ludzi powinno podjąć walkę na rzecz poprawy Polskiej edukacji.
@michaperkowski32765 жыл бұрын
Jestem w klasie maturalnej i przeczytałem tę lekturę. Jest jedną z najlepszych lektur będących w liceum. Dzięki tej książce mam dalszą chęć do walki w swoim życiu, które jest absurdalne. Wręcz rozpoczęcie nauki w tej szkole było absurdalne z kilkoma wpadkami. Zauważyłem u siebie kilka cech Ramberta i Cottarda. Związane pewnie z tym, że klasie nie jestem zbyt lubiany za swoje spojrzenie na świat.
@CzowiekAbsurdalny5 жыл бұрын
Cieszę się, że dodała Ci w takim razie "woli" tą książka:)
@anetaolczyk88852 ай бұрын
nietolerancja potrafi być dotkliwa ❤❤❤ wiem coś o tym
@Wilkur5 жыл бұрын
Ładnie wypowiadane francuskie nazwiska i imiona postaci lajk leci.
@CzowiekAbsurdalny5 жыл бұрын
Merci:P
@jakubgrabowski58876 жыл бұрын
Lektura ta czeka mnie najpewniej za rok, ale juz wiem że napewno jej nie omine czytajac jedynie streszczenie
@AD-cb7hj4 жыл бұрын
Super!! Swietny film skłaniający do przemuśleń
@gorzelania5 жыл бұрын
człowiek absurdalny vs mietczyński ❤❤❤
@panziemniak1261 Жыл бұрын
Wydaje mi sie że Cottard jest nawet głębszą postacią niż się wydaje, bo dodatkowo chaos który wywołuje na końcu pokazuje że zło nie tylko dawało mu bezkarność ale również je popierał patrząc jak miasto coraz bardziej się pogrąża
@Me-rn7rk3 жыл бұрын
Kiedy Pan powiedział, że wyświetli fragment obrazujący "Dżumę" to wyskoczyła mi reklama "królowych życia" i przez kilka pierwszych sekund byłam mocno skonfundowana 😅
@wiolettaz59936 жыл бұрын
Naprawdę dobre opracowanie! Oby więcej takich ;)
@andziask2934 жыл бұрын
No i bakcyl dżumy jednak się obudził w postaci koronawirusa
@promet4126 жыл бұрын
Ferdydurke, Zbrodnia i kara, Mistrz i Małgorzata. Wspaniały materiał!
@gregorius7906 жыл бұрын
To że życie jest bezcelowe, jeszcze nie oznacza, że jest bez sensu ;)
@gregorius7906 жыл бұрын
pl.wikipedia.org/wiki/Sens_(filozofia)
@gregorius7906 жыл бұрын
Tak, to zależy jak je "oznaczymy", a oznaczamy je za pomocą wartości. Nie tyle można życiu nadać sens, co jesteśmy "skazani" na nadawanie mu sensu. Skąd twierdzenia że-"życie samo w sobie nie ma znaczenia" i jaka jest różnica między "życiem" a "życiem samym w sobie" ?
@gregorius7906 жыл бұрын
Skąd masz pewność, że życie samo sobie nie nadaje jakiegoś swoistego znaczenia ? Doświadczasz życia jako człowiek, czy jako życie? ;)
@rogalmr6 жыл бұрын
Czyli jest to następny poziom wyższy w ewolucji życia czy świadomości, cel, sens jako abstrakcja, cofnięcie się z powrotem do momentu gdy życie sobie "po prostu płynęło" byłoby krokiem wstecz. Widać życie ma jakiś cel w tym :)
@rogalmr6 жыл бұрын
Patrząc na świat jako złożony tylko z instynktów to masz rację :) Człowiek stoi ponad tym, własną wolną wolą może zdecydować że poświęci własne życie (dosłownie) w imię wyższych wartości, jakiegoś celu, dobra innych ludzi. Instynkt przetrwania może być wtedy bardzo silny ale nie oprze się człowiekowi który przyjmie niezłomne postanowienie. Przykładów z historii mamy mnóstwo, ludzie torturowani woleli zginąć niż zdradzić współtowarzyszy, Sołzenicyn pisał że znał przypadki osób które świadomie wybierali gorszy los, i nieraz ponosili szybko śmierć w gułagu byle tylko sumienie nic im nie zarzucało. Dziwny ten wynalazek sumienie, całkiem sprzeczny z instynktem przetrwania, może nakazać robić człowiekowi wręcz odwrotne do tego aby przetrwał, np ratowanie bliskich czy pójście za nich pod gilotynę, czy to znaczy że stoi wyżej od przetrwania samego w sobie ?
@emielregis84566 жыл бұрын
Jeżeli chodzi o lektury, to może "Proces"? :) A inne książki, o których z chęcią bym coś posłuchał, to z biblioteki twórczości takich pisarzy jak Stanisław Lem, albo Ryszard Kapuściński! Byłbym zobowiązany. P.S Każdy odcinek, to gigantyczny kebab dla mojego umysłu!
@tompaltomek29926 жыл бұрын
Jak zawsze wspaniały odcinek 😁 gratuluję 😀😀😀
@CzowiekAbsurdalny4 жыл бұрын
Oglądam to w 2020, jaki to irytujący sposób mówienia :P
@alioth76774 жыл бұрын
Zależy od gustu. Wartość merytoryczna jak zawsze na wysokim poziomie. Na kanale nie znalazłem niestety analizy dzieła Lwa Tołstoja "Anna Karenina". Myślę że analiza myśli Tołstoja, oraz samego działa w nawiązaniu do archetypów Junga jest ciekawą propozycją. Wydaje mi się iż byłoby to ciekawy punkt odniesienia. Pozdrawiam
@98ohnibuk4 жыл бұрын
Dla mnie ok.
@zofia9296Ай бұрын
Irytująco to mówi Wojna Idei
@martynakapczynska54256 жыл бұрын
To było bardzo piekne
@kayakastek764 жыл бұрын
"Inny świat" Gustawa Grudzińskiego jeśli można. Maturę już zdałam co prawda, ale chciałabym usłyszeć, jak ty rozumiesz tę książkę, ponieważ nie znam zbyt wielu ludzi(prawie nikogo), którzy poruszają problemy zawarte w literaturze...
@kasiaolak89014 жыл бұрын
Mam właśnie aktualnie "dżumę" jako lekturę, że nie lubię idei lektur szkolnych to tego nie przeczytałam, choć nie wiedziałam ile tak naprawdę mam wspólnego z ideologią egzystencjonalizmu
@CzowiekAbsurdalny4 жыл бұрын
Przyznam się, że nie przeczytałem prawie żadnej lektury szkolnej w szkole. Nadrobiłem po latach i muszę przyznać, że cieszę się, że taka Dżumę przeczytałem później- Myślę że dużo więcej z niej zrozumiałem.
@monikanowak87624 жыл бұрын
Bardzo bardzo bardzo bardzo przyjemny głos
@marial2382 Жыл бұрын
Dziekuje za ten film
@danila.danila6 жыл бұрын
Bardzo miło mi się Ciebie słucha :)
@gagaadzibum6 жыл бұрын
Ciekawe, który polonista powie o Dżumie choć 1/10 tego co Ty?
@mateuszbartkowiak67976 жыл бұрын
Co jak co, ale w szkole od Polskiego zawsze miałem mądrych i ogarniętych nauczycieli.
@mateuszklata51265 жыл бұрын
No nie wiem, ja przerabiałem dżumę z tydzień i to bardzo porządnie. Nie wiem gdzie wy chodzicie do szkoły jeśli z 20 minutowego filmiku dowiedzieliście się więcej.
@kazimierzgaska53043 жыл бұрын
@@mateuszbartkowiak6797 Ale podstaw ortografii nie nauczyli ?
@superdudefranoo21214 жыл бұрын
super! filmik dostałem od nauczyciela i żałuje za tak późno....
@CzowiekAbsurdalny4 жыл бұрын
Strasznie mi miło, pozdrawiam i Ciebie i nauczyciela!:)
@werqaxox6 жыл бұрын
Bardzo bardzo mi pomogłeś! Dzięki!
@zofiazofia30903 жыл бұрын
Dżuma, cudowna jest to lektura !
@muduqupuleva5 жыл бұрын
Oglądaliśmy z panią na polskim ;)
@CzowiekAbsurdalny5 жыл бұрын
Serio? :)
@nicolekorzycka7036 жыл бұрын
Bravo Monsieur ! czy mogę bez urazu przypomnieć, że francuskie "OU" czyta się jak polskie "U". Pozdrawiam i dziękuję za wszystkie bardzo interesujące wątki.
@bartekpoznan6 жыл бұрын
Dzuma to jedyna lektora ktora pamietam ze szkoly i przeczytalem ja z pasją powaga
@Bezzbick6 жыл бұрын
Koniecznie 'Zbrodnia i kara"!!!
@przemekaaa33646 жыл бұрын
*I wojna światowa dużo bardziej odcisnęła się na psychice S.C.Lewisa nie Tolkiena (sam Tolkien przyczynieł się do nawrucenia Lewisa który stracił wiarę po tym co zobaczył)
@adamszczesiak69504 жыл бұрын
Zaistnienie istnienia stanowi o byciu, nie potrzebuje by być, innego powodu.
@panukasz98995 жыл бұрын
Zaprzeczasz tutaj sam sobie, bo w odcinku #24 w kontekście Dżumy przytaczasz Mit Syzyfa (a nie Mit Prometeusza jak tutaj)
@eniofenio14654 жыл бұрын
Tak z ciekawości, jakie masz wykształcenie? :D Jesteś psychologiem?
@kerujgonzol4 жыл бұрын
A może zainteresowaloby naszego Absurdalnego dzieło Andrzeja Szczypiorskiego "Msza za miasto Arras" a monodram na jej podstawie w wykonaniu mistrza gry aktorskiej pana Gajosa gorąco polecam
@mastercordex4 жыл бұрын
no i wrócił 15:50
@doelette74005 жыл бұрын
Tarrou zdecydowanie reprezentuje Sartre, pierwsze imie sie zgadza, jak i wiara w wieksze idee(socjalizm) i uwazanie natury ludzkiej za zla - cytat Sartre 'hell is other people' ;)
@TheNinjagirl715 жыл бұрын
Odwołałam się do tego na rozszerzonej maturze z polskiego 😅
@urszulamank39164 жыл бұрын
Rozjaśniło mi to trochę, na polskim było mi to nieco inaczej tlumaczone i średnio to do mnie przemawiało
@marzycielkapatty22345 жыл бұрын
Z przyjemnością słucha się Twojego głosu, dzięki temu filmowi jeszcze bardziej zafascynowałam się „Dżumą”. W imieniu tegorocznych maturzystów czy jest szansa, że nagrasz coś z innych lektur?
@CzowiekAbsurdalny5 жыл бұрын
Gdybym miał nagrać opracowania jeszcze jakiejś lektury na tegoroczne matury to jaką byś wybrała? Może się zbiorę i ogarnę cos;]
@marzycielkapatty22345 жыл бұрын
Człowiek Absurdalny z chęcią posłuchałabym o „Ferdydurke”, bo w gruncie rzeczy od momentu narodzin narzuca się nam jakąś gębę i formę. Do tego stopnia, że nigdy nie jesteśmy całkowicie sobą tylko odgrywamy narzucone z góry role, które wymagają od nas określonych zachowań bądź przyjęcia pewnych postaw ;)
@moto5551006 жыл бұрын
Cześć, oglądnąłem parę odcinków i stwierdzam że dobry kawalarz z Ciebie i wymowę masz ładną ( było ćwiczone... ;-) )xD jeszcze przejdź śmierć kliniczną i nagraj odcinek ☺
@TheNiumenCompany6 жыл бұрын
Tango koniecznie ! ;D Generalnie pan Mrożek (może Emigranci)
@TheTheTheDarius6 жыл бұрын
Czy mógłbyś coś nagrać o antykulturze?
@jacekprzybysz43386 жыл бұрын
popieram temat z Ferdydurke,duży problem miałem ze zrozumieniem go.....
@Alice5106 жыл бұрын
Jest pan nadzieją dla upadłego szkolnictwa w Polsce. Oczywiście przy założeniu, że młodzi ludzie mają w sobie odrobinę samokrytyki i dystansu do rzeczywistości, w co głęboko wierzę.
@zuza76563 жыл бұрын
propozycja i zarazem fundament matury: LALKA
@TheBlixGames6 жыл бұрын
Z tym odcinkiem mam problem bo w sumie o poglądach Camus mówiłeś już wcześniej tutaj za wiele nowego nie dodałeś a sam opis motywu działań bohaterów to trochę za mało na opracowanie Jednak doceniam prace, film warty obejrzenia
@JS-os5bl5 жыл бұрын
Dlaczego jest napisane "Camusa", kiedy wymawia się to [kamü] czy jakoś tak? Tak samo jak w zdaniu: "Jedziemy do Auchana", skoro Auchan wymawia się [oszą], albo "uderzył w renaulta", skoro mówi się [reno]?
@CzowiekAbsurdalny5 жыл бұрын
Odmienia się w polskim:)
@katanol6 жыл бұрын
Boże , kocham Cię ( no homo ) muszę to zaliczyć żeby zdać z Polszy więc mi pasuje jak ulał, ogólnie to super robota, tylko prosiłbym w imieniu subskrybentów o więcej filmów ;)
@lolik1966 жыл бұрын
Dobre
@FreyaFromAsgard6 жыл бұрын
Uwielbiam twój kanał, ale zastanawiam się czy nie doskonałeś tutaj nadinterpretacji. Faktycznie gra o tron jest mocno zakorzeniona w historii, ale myślę że nie powinniśmy tak interpretować ten motyw śmierci.. Weźmy pod uwagę że tam akcja dzieje się w epoce odpowiadającej naszemu średniowieczu. Wtedy ludzie mieli inny system wartości i nie uważam że byli oni aż takimi egzystencjonalistami.
@shootingstar2985 жыл бұрын
Jakie średniowiecze? Przecież to jest okres około I wojny światowej. W Oranie jeżdżą samochody, tramwaje, a sama Algieria jest kolonią francuską.
@habgelin94676 жыл бұрын
To teraz... DOSTOJEWSKI !?
@abmaximus6 жыл бұрын
Tutaj dostaliście omówienie dżumy od strony refleksji nad kondycją człowieka i filozoficznym wydźwiękiem dzieła Camusa. Jeśli chcecie poznać przebieg zdarzeń w Dżumie, wyszukajcie dodatkowo filmik z kanau Masochisty :-)
@emhyrvemrais75745 жыл бұрын
Przeczytałem pół i zarzucilem
@adamzmalinowic34075 жыл бұрын
A,ja ..Proponuję ... St. Lem : W Stronę Pana.......
@nieprowadzpopijanemu26825 жыл бұрын
Sant Lem
@matriks40055 жыл бұрын
Opracuj lalkę jest jej strasznie dużo na maturze.
@nihilistycznyateista6 жыл бұрын
Czy przeczytam "Dżumę" trzeci raz? Zobaczymy, na razie mam na tapecie dwie książki z innego świetnego filmu na tym kanale, gdzie zopstało polecone ich 10;] "Rok 1984" - właściwie nie wiem dlaczego jeszcze go nie przeczytałem i "Braci Karamazow". PS A Tobie Łukaszu widzą, że rosyjska literatura Ci "leży" polecam przeczytanie "Dzieci Arbatu" Anatolija Rybakowa:)
@CzowiekAbsurdalny6 жыл бұрын
Bardzo leży;] Słowiańska dusza to jednak dusza wariata, szaleńca, straceńca, człowieka absurdalnego... Jest mi bliska;)
@nieprowadzpopijanemu26825 жыл бұрын
I porówna.ć to do mietczynakiego
@armermanninaleman94596 жыл бұрын
Kanał i książka dla koneserów : ^ )
@98ohnibuk4 жыл бұрын
Przeczytałem Dżumę. Fabułę zrozumiałem, przesłania ani trochę. Po Twoim filmie rozumiem trochę więcej. Obejrzę jeszcze 17 razy i może zrozumiem w pełni. mam tylko wątpliwości czy jest sens zajmować się tym tematem... jakoś nie trafia do mnie Egzystencjalizm i całą to idea. Widzę to jako pewne bujanie w obłokach, rzeczy abstrakcyjne.
@CrusherHell5 жыл бұрын
Rugby...?
@barbaraczuber36884 жыл бұрын
Weźcie się za czytanie głąby a nie za streszczenia i opracowania. O tempora o mores.
@bazejolszak96126 жыл бұрын
Panie Caums wszystko spoko ale ja wole egoizm taki Laveyanski
@rogalmr6 жыл бұрын
Sens jest właściwie wszystkim, nie wolno nam popaść w skrajność i słuchać jak ktoś mówi ze życie jest bezcelowe, to absurd i niebezpieczeństwo które prowadzi chyba tylko do apatii. Miłość, radość, piękne chwile to rzeczywistość, wprowadzanie pokoju w ten świat to wspaniałe idee które znaczą więcej niż używanie przyjemności na tym świecie. kzbin.info/www/bejne/e2LEnIideqZ4pNU Tylko przekonanie o nieśmiertelności daje rodzajowi ludzkiemu siłę do utrzymania się na odpowiedniej wysokości etycznej. Już w starym pogańskim świecie zdarzali się ludzie, którzy cnotliwe i bogobojne prowadzili życie; mogli, gdyż byli przeświadczeni o nieśmiertelności. "Ponieważ dusza jest nieśmiertelna, mówi Plato (w Fedonie), przeto pieczołowitość nasza obejmuje nie tylko ziemskie życie, lecz całe jego trwanie. Gdyby śmierć przyniosła całkowite unicestwienie, byłaby ona prawdziwym szczęściem dla złych, którzy umierając pożegnaliby się nie tylko z ciałem, lecz i z duszą i z wszystkimi jej obrzydliwościami. Lecz ponieważ dusza jest oczywiście nieśmiertelną, nie może w inny sposób uniknąć złego, jak starając się żyć najlepiej i według sumienia. Nic z sobą dusza nie bierze w życie pozagrobowe, tylko własne swoje przymioty moralne, które staną się dla ducha, zaraz po jego przejściu do wieczności, albo największym szczęściem, albo też największą niedolą". Im silniejsze i jaśniejsze jakiś naród ma przekonanie o nieśmiertelności duszy, tym jego stosunki są lepiej urządzone i tym szczęśliwsi są ludzie; dobro tym silniejszą znajduje podnietę, a zło - skuteczniejszy hamulec. Pod wpływem silnego przekonania o przyszłości pozagrobowej, życie nasze nabiera większego znaczenia; staje się życiem cnót i pokoju. W przekonaniu tym czerpiemy siłę do okiełznania potęgi naszych namiętności we wszelkich okolicznościach, do znoszenia nieugięcie bólu i ucisków życia, do wypełniania z odwagą i radością obowiązków, jakie sumienie wypełniać nam każe. Nic nie jest niemożliwe, nic zbyt trudne tam, gdzie idzie o to, aby w krótkiej walce dla zachowania woli Bożej osiągnąć wieniec szczęśliwości wiecznej. 3. Kiedy człowiek ma na oku przede wszystkim sprawy przyszłości pozagrobowej, nabiera przez to siły do skuteczniejszej służby swoim przeznaczeniom doczesnym. Tylko wtedy, kiedy człowiek z głębi duszy dąży do tego, co nadziemskie, mogą się stosunki ziemskie należycie uregulować. Zamieszanie tylko wprowadzałby ten, kto by karetkę pocztową, poczekalnię lub wagon kolejowy uważał za stałe swoje mieszkanie i odpowiednio do tego postępował. Przeciwnie zaś, gdy wszyscy będą pragnąć ojczyzny niebieskiej, nikt nie będzie się uważał za nieszczęśliwego z tego powodu, że droga, która prowadzi do tej ojczyzny, jest tylko drogą; każdy będzie się tylko starał jak najkorzystniej dla siebie, pomimo niewygód, drogę tę odbyć. Bogacz nie będzie się przywiązywał zbytecznie do bogactw, a biedny z powodu swej nędzy nie będzie rozpaczał. "Dajcie ludowi, powiedział Wiktor Hugo, temu cierpiącemu ludowi, dla którego dzień każdy staje się cięższy, dajcie mu nadzieję lepszego świata, a ten lud będzie miał cierpliwość; cierpliwość bowiem jest siostrą nadziei". Ale dajcie również wyższym klasom społeczeństwa poczucie odpowiedzialności w życiu przyszłym, a człowiek-egoista uczuje w swym sercu ofiarną miłość dla bliźnich. Ożywcie tylko w bogatych i ubogich pamięć na życie pozagrobowe, a chociaż przez to nie zostaną rozstrzygnięte wszystkie zagadnienia społeczne, to jednak pozyskamy grunt, na którym z pożytkiem dla ludzkości będą mogły być rozwiązane.
@rogalmr6 жыл бұрын
W tym właśnie tkwi różnica, czy żyjemy na co dzień świadomie, z ducha, uważni czy żyjemy mechanicznie, targani przez popędy i własne niedoskonałości. Gdy spostrzeżemy jak marni jesteśmy i niedoskonali, trzeba nadać sobie niejako cel, abstrakcje jak mówisz, jakiś ideał do którego trzeba dążyć, jak podróżnik nie widzi celu swojej wędrówki a jednak wie dokąd zmierza. To jak postanowienie "znajdę dobra pracę" gdy mamy odwagę i z uporem będziemy do niego zmierzać wkoncu wszechświat podsunie nam wszystko co potrzebne by tą pracę znaleźć, choć na początku nie mamy nic oprócz tej idei, abstrakcji w głowie. To że idea, abstrakcja jest myślą nie odbiera jej od razu cech odrealnionych, przecież abstrakcja korzysta z rzeczywistości, a nawet więcej, stoi ponad nią, bo może przewidywać rzeczy, za pomocą zmysłów nie bylibyśmy w stanie tego zrobić, niejako człowiek wstępuje rozumem do ponadmaterialnego świata. Według mnie najważniejszym sensem nadanym życiu jest samo życie, tzn codzienne zdumienie rzeczywistością, światem, zachodami słońca, itd itd. Dopiero w tym wyciszeniu i zachwycie możemy odnaleźć Boga, nie w abstrakcjach, choć te abstrakcje mogą być do pewnego stopnia użyteczne.
@rogalmr6 жыл бұрын
Racja, i to jest piękne nie uważasz ? inaczej popadniemy w jakiś nihilizm, nie będzie po co wstawać rano z łóżka, skoro jesteśmy jak ta trzoda chlewna przeznaczeni i tak na przemiał. To że nadaje swojemu życiu głebszy sens, cel, nie oznacza ze jest od razu nieprawdziwy nie sadzisz ? przecież miejsce do którego zmierzam jest jak najbardziej prawdziwe, mogą to być np. takie cechy jak miłość, współczucie, radość, rozwój osobisty, zmniejszenie cierpienia wokół siebie czy przemocy itd.
@rogalmr6 жыл бұрын
Czuję potrzebę odpowiedzenia Tobie na temat tego że sens jest tylko myślą, nie mam takiego zdania. Myśl jest to wynik wydzielania się w mózgu neuroprzekaźnika, jest to proces biochemiczny, i być może można go nazwać abstrakcją, bądź mają czyli ułudą świata. Dla każdego kto praktykuje medytację, wewnętrzne skupienie, bycie świadomym tego co dzieje się tu i teraz, czyli oparcie się na stałym gruncie jakim jest rzeczywistość, jedyne co istnieje realnie, przeszłosc i przyszłosc to maja umysłu, ułuda, staję się jasne ze mysli można obserwować takimi jakimi są. Pojawiają się i znikają, niektóre bardziej nam pomocne w zyciu inne powodujące tylko cierpienie i przygnębienie wraz z napięciem ciała itd. Idea, wewnętrzne przekonanie, SENS, nie może być tylko myślą, ono nie znika ot tak, ono jest z nami że tak powiem w naszym sumieniu, które nas oskarza i pokazuje co jest dobre a co złe. Myśl znika i pojawia się kolejna, sumienie trwa niewzruszone i milczy, nie da się go pozbyć, nie jest wynikiem programowania społecznego, gdy zrobimy coś wbrew sobie czujemy się z tym źle, i nic tu nie zmieni gadanie o tym że życie jest bezcelowe. Taki przykład, spotkam człowieka z którym spędzę rok czasu, przez ten czas człowiek ten wywrze na mnie ogromne wrażenie, np. swoim niezłomnym charakterem, zasadami, miłością do bliźniego, opanowaniem itd. gdy ten człowiek umrze i nie pozostanie po nim ślad to czy gdy postawie sobie tego człowieka za wzór, IDEAŁ, SENS mojego życia do jakiego chciałbym dążyć, jakim chciałbym być to czy to też jest tylko myśl ? Myśl znika w chwili obserwacji, a jak nazwać to ? Skoro pod wpływem tego człowieka stanę sie w przyszłosci taki sam jak on, to ten IDEAŁ był zaczątkiem nowego mnie, który konkretnie będzie oddziaływał na rzeczywistość w której się znalazł, ludzi itd.
@nieprowadzpopijanemu26825 жыл бұрын
Noom
@jaworejro75056 жыл бұрын
Kiedy oglądasz Grę o tron, ale jesteś dopiero na 5 sezonie 😂