Samo jedan dodatak za video. Dubina uzemljenja ima znacaj zato sto je zemlja vlaznija sto je veca dubina i zato je prenoj struje bolji sto je uzemljivac dublji. Mozda nisam lepo objasnio ali trebalo bi da se lako razume. Zemlja pri vrhu je suva zato mora da ide makar 1.5m u dubinu. Cak nije na odmet da se postavi nekoliko uzemljivaca okolo objekta i da se medjusobno povezu, mozda to jeste OVERKILL ali je u tom slucaju uzemljenje mnogo bolje i sigurnije.
@zoranandjelkovic9285 Жыл бұрын
a isto tako i duzina (povrsina) ukopane sipke smanjuje otpor
@PHASEBEAT5 жыл бұрын
Jel moze malo vise o transfomatorima... Zvezdistu..?
@slavkocosic31803 жыл бұрын
Izvanredno nadam se da ovo gledaju budući električari a starijima iz ove struke da se osveži memorija .
@sckvkrc47323 жыл бұрын
Mogli ste ovo popratiti nadomjesnim električnim shemama, da bi bilo razumljivije. Pozdrav.
@VukLazic-le5ii5 ай бұрын
Svaka vam čast. Kolega. Pozdrav vuk električar
@karvakferenc3 жыл бұрын
Cuo sam, da u rusiji, kod generatora struja ni jedan vod nije povezan sa zemljom. Znaci ne moze da tece struja iz faze prema zemlji. Ustvari postoje dve ravnopravnog voda izmedu kojih postoji naponska razlika. Ali prema zemlji nema potencijalne razlike. Mislim da je to puno bezbednije nego nas faza nula sistem, gde je osoba na potencijalu zemlje uvek izlozen opasnoscu prilikom dodira sa faznom vodom.
@brane4175 Жыл бұрын
samo dodirivanje zice faze ne znaci da ces doziveti strujni udar, ako si dalje izolovan, zato elektricari nose zastitne cipele za svaki slucaj jer rade dosta sa strujom.
@boris18524 жыл бұрын
Pozdrav Danko, zanima me da li si stvarno zadovoljan sa ovim mernim instrumentom. Pitam zato što je sada na akciji pa bih ga kupio. Hvala!
@zoranandjelkovic9285 Жыл бұрын
Podseti me na mnogo stari vic :dva pecarosa jedan uvek ima glista drugi jok i pita ga gde ih nabavlja.Ja zabodem dve elektrode u zemlju pustim malu struju i gliste izlaze .Sutradan ovaj drugi dolazi sav u modricama sta je bilo?Ja pustio malo struje izadjose gliste pustim malo vise izadjose gusteri pa zmije a na kraju izadjose rudari.
@buske6615 жыл бұрын
Ovo je bilo genijalno
@dislikebutton34 Жыл бұрын
"lajk" br. 1000!
@Elektricar1 Жыл бұрын
Hvala VELIKO. 😊 S poštovanjem Danko Andrijanić P.S. Ostanite uz YT kanal "ELEKTRIČAR 1" i preporučite ga svojim prijateljima, to bi mi mnogo značilo. :) kzbin.info Posetite i moju FB stranicu: facebook.com/elektricar1/
@markosipka02103 жыл бұрын
4:51 - Jel ta šipka koja je u zemlji pod naponom dodira? Ako se dodirne, hoće li se osetiti struja?
@dzeno7370 Жыл бұрын
da
@dzonvejnmilisav85433 жыл бұрын
Bez zemlje struja ne postoji!!!
@peroperic71555 жыл бұрын
Poruka je koje dali to znaci da, ako struja u kuci ili nesto nije u redu da vuce u zemlju i ako nema potrosaca
@gorans97565 жыл бұрын
T-T sistem u svom funkcionisanju se oslanja na ovu činjenicu. Doduše, kod njega se to odnosi na uzemnjenje-ali je zasnovano na istoj logici
@hadzicana12 жыл бұрын
odlicno
@aleksandarsrdanov11712 жыл бұрын
Koliko je dozvoljeni pad napona kod kućnog uzemljenja I usled kolikog opterecenja?
@dragopekic60883 жыл бұрын
Inter.me koliko nakon od 20 kilo volti mora biti udaljen od stambenog objekta,hvala za odgovor.
@bozodjokic61203 жыл бұрын
Drug zasto kod mene kad oborim osigurac pokazuje struju na uticnici na svetri zice hvala unapred
@solarniuredjaji5724 жыл бұрын
Da li može jedno pitanje o solarnom sistemu? Vidim da se bavite edukacijom oko struje.
@wave1ish2 жыл бұрын
Super
@ivanbarisic89903 жыл бұрын
Mozete li mi reci koliki otpor uzemljenja mora biti po propisima,, odnosno koliko otpor uzemljenja max moze biti da fid 0.03mA radi kako treba i ne iskace bezveze. Moze li se taj otpor dobiti zabijanjem tri sonde 1.5m u trokut (tlo nije kamenito). Hvala
@0zelena6kriza44 жыл бұрын
Kako mogu unimerom da proverim uzemljenje??? Stavio sam podesavanja (tockic) ma ome 20k bude jedinica na ekranu kada spojim na one pinove od uzemljenja na uticnici malo variraju brojke pa pokaze sve nule...
@LykeArgy17 күн бұрын
ne mozes njime mejriti otpor uzemljenja, postoji uredaj za to kzbin.info/www/bejne/eXqnd56YmqacgKssi=Qw81lP86q4NCo6ig&t=219
@brane4175 Жыл бұрын
mozda bi mogao neki video o uzemljenju? Mislim o tehnickom izvodjenju. Treba da izvedem uzemljenje za vikendicu u Srbiji. Ovde u Italiji uzemljenje povezu sa obicnom zuto zelenom zicom i vode ga od razvodnog ormara do uzemljivaca zatim ga stave u neki plasticni sud sa poklopcem nabiju u zemlju 1.5-2m i spojen sa zicom. Sad ovde citam o nekim trokutima?!
@dzeno7370 Жыл бұрын
kod nas se to izvodi na nacin da se za objekte u nivogradnji vec u temelje ubacuje pocinkovana (FeZn) traka dimenzija 25×4mm koja se povezuje sa armaturom u temeljima a postavlja se tako da prati ivice temelja. Ovo je tzv. temeljni uzemljivac. Zatim se traka izvodi od uzemljivica do mjernih mjesta na fasadi objekta na koji se povezuje žutozelena zica iz glavnog RO, ili se nekasa direktno traka vodi do GRO ukoliko se radi o objektu vece potrosnje. Na isti uzemljivac se spaja i gromobranska mreza sa krova objekta
@nemanjamirosavljevic12033 жыл бұрын
Kako da nije fid sklopka izbacila? Je li premoscena sada za klip?
@dzeno7370 Жыл бұрын
fid sklopka ne mora da stiti sve krugove objekta, pogotovo ako se radi o starijem objektu tj. ako su instalacije rađene u vrijeme kada ona i nije bila toliko primjenjivana. Mnogi objekti i danas koriste 30mA sklopku ali samo u mokrim cvorovima.
@JohnSmith-hj3tn5 жыл бұрын
Eeeeeee to je, visa matematika za mene...
@aleksandarsrdanov11712 жыл бұрын
Da li unimerom može da se testira da li je kućno uzemljenje dobro izvedeno ili ne?
@LykeArgy17 күн бұрын
ne moze koliko ja znam, posotji poseban uredaj za to i to placas nekog da ti napravi atest
@TheSrki19735 жыл бұрын
Potrošnja u strujomeru na ovaj način neće da se očita,da li je to tačno?
@aleksandarjakimov68305 жыл бұрын
Ne znam kako je kod starih elektromehaničkih brojila, ali kod novih se očitava struja kroz fazu, i napon između faze i nule. U svakom slučaju, struja prolazi kroz fazu što možemo da vidimo uz pomoć amper klešta, tako da će brojilo da očita utrošenu električnu energiju.
@ilijavukmirovic94995 жыл бұрын
Nije tacno
@zoranmatic43853 жыл бұрын
OCITAVA ALI MNOGO MANJE UPOLA
@ApoAngelari3 жыл бұрын
Струјомер увек очитава струју јер он мери струју која пролази кроз фазе. Исто као и инструмент који се користи у овом видеу.
@zoranandjelkovic9285 Жыл бұрын
i kod starih isto
@sreckofilipovic50712 жыл бұрын
Сличан експеримент је изводио и наш генијални Никола Тесла. Постоје подаци по којима је Тесла успевао да укључи сијалицу, везану за земљу, са удаљености од 13 миља (око 21 км). Поздрав.
@imeprezime1285 Жыл бұрын
Ne postoje
@fatmiremrulahi89557 ай бұрын
Kako da testiramo dali zemlja vuce struju
@aleksandarsrdanov11712 жыл бұрын
Zašto dolazi do pada napona kada se uključi potrošač?
@Zoranovski Жыл бұрын
Velik otpor medgu uzemjivach i zemja kako nabije sipka tako raste provodlivost
@draganzakic23784 жыл бұрын
Nikako da skuzim tu promjenu pada napona sa dubinom uzemljivača, da li neko moze objasniti? Unapred hvala.
@vladimirpusica8674 жыл бұрын
Povećanjem dubine uzemljivaca smanjuje se otpor istog. Povecava se površina kontakta uzemljivaca i zemlje, a i veća je vlažnost zemlje u dubini, tako da i to smanjuje otpor, odnosno povećava se provodljivost. Inace pad napona se javlja kada se uzemljivac optereti sa potrošačem, u ovom slučaju grejalicom. Dobro kućno uzemljenje bi trebalo da izdrži opterećenje sa najmanje deset ampera, a da napon ne padne ispod dvesta Volta.
@aleksandarsrdanov11712 жыл бұрын
@@vladimirpusica867 Da li možete da me uputite na neku literaturu koja opisuje zahteve vezano za kućno uzemljenje. Neki pravilnik, propis ili tako nešto. Hvala
@vladimirpusica8672 жыл бұрын
@@aleksandarsrdanov1171 Nemam neku preporuku literature, i ja sam istraživao na internetu ali to je sve ono osnovno. Znam samo da otpor uzemljenja za kuću treba da bude oko četiri oma. Hvala što si pročitao komentar. Pozdrav.
@aleksandarsrdanov11712 жыл бұрын
@@vladimirpusica867 4 ohma je premalo tj tesko postici. Istina, nikad nisam radio proracun za trakasto uzemljenje. Ja citao da se za zastitno uzemljenje radi proracun. Da je max dozvoljeni dodirni napon 50V. Ako imas FID 0.030 ampera, max dopusteni otpor je R= 50V / 0.03 = 1666 ohma. To se lagano postiže sa 1.5m dugačkim štapnim uzemljivačem u glinovitom tlu. To ima otpor oko 60 ohma.
@vladimirpusica8672 жыл бұрын
@@aleksandarsrdanov1171 Slažem se da je četiri oma mali otpor i da je to teško postići, ali na više mesta sam pročitao tu preporuku. Jedna šipka od1.5 m sigurno neće biti po standardu. Stavljaju se tri sonde u rasponu trougla i međusobno se povezuju trakastim provodnikom. Preporučljivo je zavarivanje trake za sonde, da ne bi vremenom zbog oksidacije, došlo do prekida električnog kontakta između sondi i trake. Zavar se premaže bitumenskom smolom, može dok je još vruć da se smola topi. Koliko će biti dugačke sonde i dužina trake, kao i njihova dubina zavisi od zemljišta.Postoji poseban uređaj, aparatura za merenje otpora uzemljenja.
@MirkoTomcic-ue2io10 ай бұрын
A gde je produzni Kabel uključen haha
@janetaskovski8303 жыл бұрын
Дали може на овакав т. е сличан начин да се уради неки инструмент, неки уреѓај против кртови и слепи пас у ниви око куче и двориште
@IPaddressgeolocat5 жыл бұрын
Jadne male gliste
@gorans97565 жыл бұрын
Ja sam očekivao pred kraj videa prvu smenu iz Rembasa 😂(kao u vicu)
@srdjanignjatovic3 жыл бұрын
Tesla
@damirmilasic84195 жыл бұрын
Zarulja da ali grijac od oko 2KW Nebi trebao raditako nema nule bez obzira na uzeljenje.
@risteshoshkoski5 жыл бұрын
Potroshac(sijalica, grejalica i dr.) radi plus imas gubitak u zemlji ( sama zemlja je potroshac radi otpora zemlje) tako da na kraju racun je veci jer koristis manje energije, ali sve ovisi i gde je uzemljenje, vlaznost zemljista itd.
@MirkoTomcic-ue2io10 ай бұрын
Uzemljivac de ima da se kupi?i koliko Kosta mada je ovo nemoguće