U Amerykanów, jak nie dasz napiwku to znaczy, że jesteś niezadowolony z wizyty w restauracji. U Azjatów gdy próbujesz dać napiwek, to odbierają to jako gest na zasadzie "masz tu parę monet, żebyś zmotywował się do poprawienia swojej pracy" Byłem pewnego razu w wietnamskiej restauracji na północy Polski. Gdy po zakończeniu jedzenia poszedłem zapłacić i powiedziałem, żeby zatrzymał resztę (około 5PLN), to Wietnamczyk od razu powiedział, że w żadnym wypadku xD.
@johnnydoe7252 жыл бұрын
Co to znaczy że kelner ma swój biznes? To znaczy że jak mi się spodoba obsługa ale jedzenie już nie to mogę powiedzieć "hej server, idźmy do tej knajpy po drugiej stronie ulicy, tam mnie obsłużysz bo mają lepsze jedzenie"? Napiwki to jest jakiś archaizm przypominający system feudalny. Praca powinna być opłacana przez pracodawcę a cena za towar znana z góry.
@lmao2007 Жыл бұрын
tak powinno być, ale co zrobisz?
@c64club Жыл бұрын
W dodatku tam masz ceny netto i dopiero przy kasie doliczany jest podatek.
@zdziskurek6245 Жыл бұрын
Byłem w tym roku w USA i w Kanadzie. Jest dokładnie tak jak mówi Pan Prowadzący. Wszędzie tips. I to od razu, po 20% im się zachciewa. Moja dusza prawdziwego Polaka płakała. Ale co było robić…, płaczę i płacę.
@igorsetkowicz2 жыл бұрын
Wszystko ok ale może chociaż wspomnijmy raz, że pracodawca który ustala stawkę dla kelenera na poziomie $2/godzinę jest największym **ujem w tym całym układzie i fajnie, że się przyjęło, że presja jest na kliencie, że musi utrzymywać kelnera bo on ma przecież głodową stawkę ale sprytnie spada cała odpowiedzialność z właściciela/managera.
@netuserist2 жыл бұрын
Fajnie się przyjęło?! Przychodzę do restauracji i płacę za usługę - to chyba po ich stronie powinny być takie rzeczy i oni powinni się dogadać kto i za ile chce zatrudniać/pracować. A nie, że płacę za danie, a tu napiwek dla kelnera, bo słabo zarabia, za chwilę okazuje się, że kucharz też tak średnio, a sprzątaczkę, to właściwie już komornik ściga. No ludzie... Weźcie się dogadajcie między sobą, a ja zapłacę raz za wszystko
@marianoitaliano37632 жыл бұрын
Polscy Janusze biznesu to pikusie przy hamerykańskich.
@sylwuniap49512 жыл бұрын
Dokładnie. Pracodawca powinien im płacić. To tak jakbyś motorniczemu dawał napiwek bo kieruje tramwajem, albo kierowany albulansu.
@netuserist2 жыл бұрын
@@sylwuniap4951 Właśnie. Podam taki przykład, pracowałem kiedyś na torze kartingowym... i to takim niewdzięcznym. Łatwo było tam się władować w bandy z opon, a zasady były ustalone takie, że to pracownik z nich wypychał. :) Najczęściej pracowałem w weekendy, czasami przez 12h trzeba było ganiać w tę i spowrotem. Czy ktoś pomyślał, żeby może dać napiwek? Gdzie tam. No i ok... Ale np nie bardzo jest dla mnie zrozumiałe dlaczego później ja, student z taką marną pensyjką miałem, idąc do restauracji, płacić podwójnie? Przecież taki kelner/kelnerka przyszedł mi później na tor i tylko czekał aż mu pomoge za frikolo. 🙂 Ale żeby było jasne, ja nie krytykuje dawania napiwków. Ja ktoś chce, dobrze zarabia i docenia czyjąś trudniejszą styuację - niech da. Sam nie raz dałem i dam. Mi chodzi o coś innego - o tę "presję", czy wręcz często podejście na zasadzie: nie dał napwiku? Cham. Te napiwki są dyskusyjną sprawą, dlatego muszą być całkowicie dobrowolne i obie strony powinny to szanować. Zresztą, ja nie cierpię sytuacji, gdzie robi się nawet coś dyskusyjnie sensownego, byle się nie wychylać. Przykład? Na przykład dawanie kasy księdzom na kolendzie, albo... kwiatów i czego tam popadnie komisji na obronie dyplomu... Za co? 😄
@Qba12345 Жыл бұрын
@@marianoitaliano3763 Wcale że nie, w tej mitycznej hameryce jest jeszcze większy wyzysk, a prawo pracy to tylko sugestia. W Polsce w sądzie pracy jeśli nie masz lewych papierów, to raczej wygrasz.
@senlino17Ай бұрын
Jak ktoś chce sie dowartościować albo kogoś dowartościować napiwkiem to nie mam nic przeciwko. Ale wymuszanie napiwku to jest czyste ZŁODZIEJSTWO, w pełnym tego słowa znaczeniu.
@Emilia.a.a2 жыл бұрын
Co za koszmar, odechciewa się iść do jakiegokolwiek miejsca gdzie jest "obsługa", bo każdy oczekuje, że będziesz dawać mu dodatkowe pieniądze. W restauracji, hotelu, taksówce, u fryzjera czy kosmetyczki, niedługo każdy będzie liczył na dopłatę. Nie wyobrażam sobie nie dość, że być zaczepianą pod przykrywką "miłej obsługi" to jeszcze czuć presję, że muszę za to zapłacić. Ja od obsługi oczekuję jedynie, że spełnią swoje obowiązki - kelner ma przyjąć zamówienie i przynieść jedzenie, ewentualnie zapytać RAZ czy wszystko ok i tyle. Taksówkarz ma mnie dowieźć na miejsce itd. Nie mam ochoty być napastowana "miłą obsługą", tym bardziej wiedząc, że jest to totalnie sztuczne i nieszczere i ludzie są mili tylko dlatego, że liczą na jak najwięcej pieniędzy. W momencie, kiedy nie spełnisz tych oczekiwań to przyklejony uśmiech znika i ujawnia się prawdziwe oblicze. Ten przykład z dodatkowym kubkiem, który dostał Dave - przecież ta osoba nie zrobiła tego z dobroci serca, tylko liczyła na napiwek w zamian za to co zrobiła. Tak faktycznie to "okradła" firmę, w której pracuje, żeby samej osiągnąć z tego korzyść finansową. Czy to jest naprawdę takie super? Ok, Dave nie musiał płacić za dodatkowy napój, ale zapłacił więcej za napiwek, więc w sumie wyszło na to samo. Ja wolę system, gdzie ceny są wyższe, ale przynajmniej wiem, że to jest ostateczna cena, a nie muszę liczyć w głowie ile faktycznie będę "musiała" zapłacić, a do tego mam świadomość, że pracownicy otrzymują normalną pensję, a nie muszą żebrać o napiwki.
@emifir912 жыл бұрын
@@noodleppoodle Wiem o tym, ja tylko mówię, że sto razy wolę taką "gburowatość" (chociaż ja bym to nazwała bardziej neutralnością) niż amerykańską sztuczność. Co jak co, ale w Polsce kelner nie będzie wybiegał za tobą, bo nie dałeś mu napiwku - to jest dopiero bezczelność. Także to bycie miłym jest tylko na pokaz.
@dominikmalewicz6782 Жыл бұрын
To nie korzystaj z żadnych usług jak cię nie stać kurwa Xd
@nattkk Жыл бұрын
Dobrze napisane 👏 Płacę za usługę i chce wiedzieć ile za co płacę, a nie, że ktoś mi na koniec dolicza. Bardziej fair byłby sytem gdzie nie ma napiwków, są droższe ceny i większe wypłaty dla pracowników. Każdy wie na czym stoi.
@MsVilgefortz7 ай бұрын
@@dominikmalewicz6782 i po co ten wulgaryzm ?
@Kira-oo8iu2 жыл бұрын
Mieszkam w Stanach i faktycznie napiwki bolą. Boli to że cena jest zdecydowanie inna niż widzisz w menu a płacisz na końcu. Z tego co wiem nie płaci się napiwków również z góry w miejscach typu lodziarnia albo jakieś szybkie jedzenie typu buritto (zamawiam jedzenie i od razu płacę zanim je dostane, a nie wiem czy ono jest nawet dobre) Czyli gdzie nie ma kelnera. Pamiętam, że nie dałam kiedyś napiwku w śniadaniowej restauracji gdzie obsługa była wyjątkowo fatalna. Czekaliśmy na otrzymanie głupiego picia i naleśnika ponad 40min. Obsługa przychodziła kilka razy żeby przyjąc zamówienie, a na końcu po ponad 20min oczekiwania aż łaskawie wezmą moją kartę kredytową żebyśmy mogli zapłacić i w końcu wyjść stwierdziłam że mam dosyć. Poszłam sama zapłacić i ostentacyjnie dałam 0 napiwku i jestem dumna, że byłam w tym momencie "chujem" jak to nazwałeś ^^
@EXTREMELY_INTRESTING_TV2 жыл бұрын
też jestem z Ciebie dumny
@utahdan2312 жыл бұрын
Takie są reguły. Dobry serwis dajesz napiwek , zły serwis nie dajesz nic.Nikt za tobą nie pójdzie i nie będzie wolał , ze za mało.
@DavezAmeryki2 жыл бұрын
Chyba lepiej dać 25 centów w takim wypadku żeby oni wiedzieli ze nie zapomniałaś o napiwku hehe
@Kira-oo8iu2 жыл бұрын
@@DavezAmeryki Hah no w sumie (albo 1 cent :D )... może to by im dało bardziej do myślenia. Aczkolwiek w moim przypadku jedna z kelnerek, która nas "obsługiwała" stała przy mnie jak płaciłam i wyglądałam raczej na wkurzoną i patrząc jej w oczy wcisnęłam "no tip" więc to chyba też było zrozumiałe ;) ale żeby nie było to poza takimi skrajnymi sytuacjami zawsze dajemy napiwki, taki kraj, taka kultura. Ci ludzie nie są winni takiemu systemowi, a z czegoś muszą żyć
@szach-i-mat2 жыл бұрын
@@Kira-oo8iu są winni, gadasz jak ci co mówili, że nie da się zmienić komunizmu, obrzydliwe leniwe myślenie
@nattkk Жыл бұрын
Uważam, że pracownicy powinni dostawać wypłatę od pracodawcy, a nie klienta. Jeżeli ktoś chce dac napiwek to jest coś dodatkowego i miły gest. Spotkałam się z absurdalnymi dla mnie sytuacjami, gdzie pracodawca płacił mniej niż najniższa krajowa tylko dlatego, że uznawał napiwki jako część wypłaty. W efekcie nasz napiwek sprawiał, że tak naprawdę to pracodawca więcej zarabiał, bo oszczędzał na pracownikach. Moi rodzice dawali napiwek w restauracjach jak byliśmy całą rodziną, bo to po prostu miłe, a nie że trzeba, wiec tez tak robię. Raczej to były małe kwoty z zaznaczeniem, że to jest właśnie docenienie tej obsługi. Jeżeli wybieram coś z menu to patrzę na cenę i taką chce zapłacić. Jeżeli to za mało to niech pracodawca zwiększy ceny. Ja staram się dawać napiwki, żeby komuś było miło, ale jak nie jestem do końca zadowolona to nie daje i jest ok. Czasem też jest tak, że pracodawca dosłownie zabiera napiwki, albo daje tylko jakiś procent z tego obsłudze. Kelner na pewno nie powinien z góry narzucać czy oczekiwać napiwków.
@ravenmoh262 жыл бұрын
Bylem 2 lata temu w Stanach w delegacji, Zachodnie wybrzeże, głównie stan Oregon ale zwiedziłem też troszkę stan Washington i Californie. Jeśli chodzi o napiwki to tak jak przedstawiłeś na swoim filmiku , nie trzeba było dawać ale było zapytanie na tablecie przy płaceniu czy chcę dać napiwek , oczywiście zawsze dawałem bo obsługa była zajebista, nie miałem sytuacji gdzie obługa była niemiła albo coś. Za to wracając już do Polski miałem przesiadkę w Nowym Jorku i tam na lotnisku zjadłem obiad ale obsługa była fatalna, czułem się jakbym miał przeprosić , że w ogóle śmiałem coś u nich zjeść. Przy płaceniu nie miałem wyboru czy chce dać napiwek czy nie, były tylko 3 opcje, mały, średni i duży napiwek. Oczywiście dałem mały. Wydaje mi się , że obsługa miała wywalone bo tak czy siak napiwek trzeba było dać :)
@alicjap34822 жыл бұрын
Ja tez myslalam, ze jak place karta kreytowa to musze dac napiwek bo nie ma opcji 0. Ale kelnerka mi wyjasnila, ze mozna to zmienic i nie dac nic. Pozdrawiam z Kanady.
@lmao2007 Жыл бұрын
ciekawi mnie jaką pracę masz?
@krzysztofmenclewicz22 Жыл бұрын
Cześć Twój film o napiwkach w Stanch jest najlepszym filmem opowiadającym o tym temacie jaki widziałem 👍 W końcu zrozumiałem o co chodzi z tymi napiwkami w USA. Byłem w USA kilka razy i dopiero ty wytłumaczyłeś mi o co chodzi z tymi tips. Wielkie dzięki Dave😁
@misiekw.7462 жыл бұрын
Ogolnie bardzo dobrze wytlumaczyles zagadnienie, mieszkam w Usa juz 10 lat i widze ze duzo rzeczy tez sie zmieniA, jakos obslugi drastycznie spada,podejzewam dlatego ze nikomu juz sie nie chce pracowac. Pamietam jak bylem raz w bardzo stylowej eksluzywnej pizzerii w downtown Chicago i musialem czekac 45 minut na stolik, po czym jak usiadlem zauwazylem, ze polowa restauracji jest nieczynna, i pytam sie dlaczego, a kelnerka mowi ze nie ma komu robi a ona z kolezanka nie da rady. ogolnie kelnerki i kelnerzy sa mniej mili niz to mialo miejsce jeszcze 10 lat temu. wydaje mi sie rowniez ze ludzie poprzez inflacje i problemy finansowe mniej sa hojni i daja mniejsze napiwki, lub nawet ich brak. i mowie tu o amerykanach. Mialem ostatnio przyjemnosc popracowac na uberze w Chicago. i powiem szczerze ze 90% ludzi nie daje tipa wogole. a jak juz to jakis 1-3$ zdarzy sie ze ktos da 80$ napiwku za 5 minutowy kurs ale takie historie to raz na 1000 :)
@utahdan2312 жыл бұрын
Żadna pizzeria nie jest ekskluzywna. Nawet Pizza Uno.
@misiekw.7462 жыл бұрын
@@utahdan231 tak wlasnie o uno pisalem.
@lmao2007 Жыл бұрын
chce być taka bogata żeby było mnie stać 80$ za 5 minutowy kurs
@GrzegorzBrzeczyszczykiewicz992 жыл бұрын
Mieszkam 40lat w Stanach i nigdy nie daje napiwku z wyjatkiem niektorych bardzo dobrych restauracji ale bywam tam wtedy kiedy kogos zapraszam na obiad lunch brunch itp bo wtedy jesli jest wiecej osob oni doliczaja sami bez pytania ale jak idziemy na obiad sami czyli ja z zona i synem to do nie daje zadnych napiwkow syn troche marudzi ze nie daje ale ja jemu mowie czy Tobie ktos daje napiwki w pracy i rozmowa sie. Konczy w mojej pracy w czasie przerwy obiadowej kilka lat temu byla dyskusja ile kto daje napiwku wszyscy sie chwalili ze daja tyle czy tyle tylko ja powiedzialem ze nie daje zadnych tips wlasciciel firmy pyta jak to ja nie daje napiwkow wiec odpowiedzialem mu ze ty terz nie dajesz mi zadnych nspiwkow uwazam ze ja sie zgodzilem Pracowac u Ciebie za tyle na godzine to byl moj wybor tak samo i kelner wie z gory ile diostanie na godzine gdyby sie nie zgodzil pracowac za te pieniadze to wlasciciel musial by zaplacic takie pieniadze zeby kelner byl zadowolony bo inaczej musial by Sam obslugiwac
@zygiusa84022 жыл бұрын
A ja mieszkam 35 lat i zawsze daje , fryzjer tez , ostatnio chlopaki wniesli pralkę i suszarkę przyciskając się w garażu pomiędzy BMW I Mercedes wszystko podłączając gdzie już wcześniej zapłaciłem delivery, tez dostali napiwek na obiad , poprostu głupio by mnie było nie dac .
@senti11855 күн бұрын
@@zygiusa8402głupio Ci nie zostawić, bo po prostu zgadzasz się na to. Fakt jest taki, że to już jest farsa że za każdą usługę musisz zapłacić tip to powinno być dobrowolne a nie narzucane masz dać. WTF
@push3kpro2 жыл бұрын
15:55 Że Hiszpania to już wiemy. Po napisie na znaku znalazłem, że to Malaga, potem, co to za okolica i stąd już co to za park po prawej. Ulica Guillen Sotelo. Wcześniej schodził górską ścieżką z zamku Gibralfaro. Już 4 dni temu był film z Malagi. Przepiękne miasto i bardzo przyjemne do zwiedzania o tej porze roku.
@donatapluskota98752 жыл бұрын
😆 nie nasz co robić ;)
@Kamil-yl7cd2 жыл бұрын
Wlasnie wczoraj widzialem Dave’a w Maladze - tak samo super jak na filmach
@push3kpro2 жыл бұрын
@@donatapluskota9875 Oglądałem i szukałem czegoś po czym mógłbym rozpoznać miejsce. Patrzyłem na znaki słuchając tego co mówi Dave, dlatego, gdy pojawił się adekwatny znak to w kilka sekund znalazłem co do za miejsce. Zabawne, bo parę miesięcy temu sam parkowałem na tej samej ulicy, a nie rozpoznałem tego widoku. W Maladze byłem tylko jeden dzień, a Dave sobie na luzie zwiedza wszystko wokoło, zgaduję, że jest tam dłuższy czas. Pozazdrościć.
@andrzejsawoniewicz87152 жыл бұрын
Też tam byłem pół roku temu. Bardzo polecam :)
@dethzawisza2 жыл бұрын
Ja w Chinatown NY przez przypadek zjadłem chyba kurczaka w knajpie, gdzie, jak się okazało, nie można było płacić kartą. Na rachunek wystarczyła gotówka powybierana z kieszeni, ale tip... Mina kelnera na długo zostanie mi w pamięci.
@MadamRosmerta242 жыл бұрын
pracownik ma zarobić normalną wypłatę a nie żebrać o napiwki i się płaszczyć przed klientem, tylko Amerykanie potrafią wymyślić żeby pracownikowi nie płacić i żeby sobie pozbierał napiwki
@nicramer232 жыл бұрын
u nas tylko ksieża tak dzialaja, nie dasz koperty bedzie niemiły.
@neoprox_80922 жыл бұрын
@@nicramer23 🙂
@MadamRosmerta242 жыл бұрын
@@nicramer23 na szczycie ich szczuję psami
@pawelzabicki77852 жыл бұрын
Czy będziesz podpisywał może miejsca, w których nagrywasz? Czasami jestem mocno tego ciekawy. :)
@themaskedredbandit2 жыл бұрын
Zarabiają 2 dolce na godzinę i do tego właściciel restauracji może sobie zabrać dla siebie ich napiwek. Oto amerykański sen!
@utahdan2312 жыл бұрын
Moja wnuczka , studentka, pracuje w weekend w dobrej restauracji. Zarobi na napiwkach $250-280 za wieczór.
@sylwuniap49512 жыл бұрын
Jakby każdy się zbuntował i zwolnił i tak by musieli to zmienić. Robią tak bo im pracownicy na to pozwalają to czysty wyzysk.
@themaskedredbandit2 жыл бұрын
@@utahdan231 Bardzo możliwe, ale widocznie trafiła na pracodawcę, który nie zabiera dla siebie jej napiwków :)
@themaskedredbandit2 жыл бұрын
@@sylwuniap4951 To prawda. Niestety zawsze znajdą się zdesperowani ludzi, którzy wezmą pracę z poniżającymi zarobkami. Zdesperowani w sensie potrzebujący pracy na już.
@utahdan2312 жыл бұрын
@@themaskedredbandit Amerykanin napiwków nie zabierze. To robią tylko emigranci.
@falaplazmy2 жыл бұрын
Niestety płacą psie pieniądze i przyjęło się, obsługa żyje z napiwków. W Japonii jak dasz napiwek to kelner się obrazi, bo uzna to za zniewagę, że źle wykonuje usługę i chcesz ich zmotywować do lepszej pracy.
@Nabuhodonozor10002 жыл бұрын
Zamówiłem kiedyś wietnamskie żarcie i przywiózł wietnamczyk. Kiedy dałem mu więcej niż trzeba i powiedziałem coś w stylu "reszty nie trzeba" to spuścił głowę i było widać że nie jest zadowolony.
@Lysy13795WWY2 жыл бұрын
No to poco wybierają pracę w której mało zarabiają? A jak latają za ludźmi i proszą o pieniądze to to jest żebractwo,totalna głupota styk dawaniem napiwku wysokiego jak była dobra obsługa, co ma jedno do drugiego, idę zjeść a nie szukać osób miłych dla mnie, jak bym chciał osoby miłe dla mnie to bym szukał na portalach socjal
@arye24572 жыл бұрын
Nikt za Tobą w Stanach nie pobiegnie. Dave strasznie tu przesadził.
@zuzannapluszczew77152 жыл бұрын
Miłych tylko udają a jak coś nie po ich mysli jest to pokażą prawdziwa twarz nieszczery narud
@arye24572 жыл бұрын
@@zuzannapluszczew7715 Bzdura
@aguusia19882 жыл бұрын
Byłam w USA w 2007 i 2010, siostra tłumaczyła zasadę hak to wyglądało, mój ojciec był zły bo jemu w pracy nie dają za to extra kasy. W Polsce daję kilka złotych, zaokrąglam sumę, jeśli oczywiście nie mam noża na gardle
@joannaklepacka97952 жыл бұрын
Wcale sie nie dziwie,ja pracuje jako caregiver w domu starcow w US I nam kazali podpisywac pismo ze nie mozemy przyjmowac podarkow od rodziny a jak dostaniemy musimy" spowiadac sie" na pismie..ja tego nie rozumiem,gdzie nie pojde to daj tipa..dlugi temat..
@SuchyKT2 жыл бұрын
@@joannaklepacka9795 - Zwykła chciwość kieruje Amerykanami. Niech giną w nawałnicy śniegu. Ciekawe, czy pielęgniarki w Stanach też wołają o tipy (?)
@Danielajna Жыл бұрын
Zawsze możesz zmienić pracę i zostać kelnerką. Chyba nie bardzo rozumiesz, że Twoja praca niesie ryzyko nadużyć finansowych względem ludzi.
@piotrkocot6096 Жыл бұрын
Jak mi pracodawca za mało płaci to zmieniam pracę, a nie żebram. Wtedy nikt nie jest "hujem", ewentualnie ja sam bo podpisałem umowę na stawkę która jest za mała.
@WajchaQL2 жыл бұрын
Kolejna świetna historia, pozdrawiam, łapa w górę 💪
@janek66272 жыл бұрын
Przypomniało mi się od razu jak kolega w Holandii dał listonoszowi napiwek to musiał z tego się tłumaczyć przed policją że w Polsce jest taki zwyczaj. Bo listonosz uznał że jest to jakaś forma przekupstwa.
@mormakill2 жыл бұрын
znaczy co żeby mu przesyłki poza kolejnością przynosił XD ?
@janek66272 жыл бұрын
@@mormakill Przyniósł mu jakieś pieniądze nie wiem czy za zwrot czegoś a ten kolega zostawić chciał końcówkę z tej kwoty.
@aguusia19882 жыл бұрын
Jak pamiętam to mój śp dziadek dawał końcówkę listonoszowi
@balcerzaq2 жыл бұрын
@@mormakill to znaczy ze korumpowal panstwowego urzednika.
@Ntwadumela15 ай бұрын
@@aguusia1988 Mój ojciec daje listonoszowi cukierki. :)
@Qba123452 жыл бұрын
2$ na godzine, wlasciciel zbiera zysk, a pracownikow musza utrzymywac wprost klienci. To jest patologia tego amerykanskiego snu..
@dominik71792 жыл бұрын
Podczas wakacji w USA nie wiedzialem o ustalonych procentach i dałem 10%, kobieta przeliczyła przy mnie i powiedziała żebym 6 dolarów jeszcze dopłacił xD
@veeetam2 жыл бұрын
Ale gówno xD
@arye24572 жыл бұрын
10% dawało się jakieś 20 lat temu. Teraz minimum jest 17%.
@spontantravel93272 жыл бұрын
W życiu bym wtedy nie dopłacil
@utahdan2312 жыл бұрын
Nie wierze, ze tak zrobiła.
@DavezAmeryki2 жыл бұрын
Hahaha wow!
@_Chakotay2 жыл бұрын
W cywilizowanych krajach Europy nie ma żebrania o napiwki. To normalne cywilizowane kraje. Jak klient ma ochotę to daje, jak nie ma ochoty to nie daje. Nikt się na klienta nie obrazi ani mu nie dopisze napiwku do rachunku.
@Brutus__ Жыл бұрын
"Hej, nie płacą ci? Nie masz pensji tutaj?" I sprawa załatwiona. Na to nie ma argumentów. Ale potem mogą napluć do jedzenia :) Nigdy w życiu nie dałem napiwku. i póki nie wygram w totka, to nie zamierzam. Natomiast dałem kasę komuś, kto zrobił coś za darmo, np. mechanik mi pomógł z jakąś drobną sprawą, zajęło mu to minutę i nie chciał kasy, ale wtedy uważałem, że trzeba dać mu na piwo, zapłacić mu za wykonaną pracę.
@Danielajna Жыл бұрын
Nie widzę tu powodów do dumy :) mam nadzieję, że obsługa traktuje Cię w podobnie lekceważący sposób.
@Brutus__ Жыл бұрын
@@Danielajna Nie, nie traktują mnie lekceważąco, ponieważ ja ich też nie traktuję lekceważąco. Zawsze jestem kulturalny i uprzejmy, a jak trzeba to wyrozumiały i cierpliwy. Po prostu nie daję dodatkowej kasy :) A po drugie - czasem jednak daję, gdy uważam, że tak należy. Ale nigdy nie są do kelnerzy, ani dostawcy jedzenia. Ściepa dla kierowcy autokaru też mnie wkurza. Ale jak pójdę do restauracji z grupą osób i będą duże zamówienia i ta kelnerka będzie nas obsługiwać dłuższy czas, to na pewno napiwek będzie. Ale tak jak napisałem - to już będzie po wygranej w lotto :)
@maciejnowak27682 жыл бұрын
Nie lecę do Stanów, dzięki Dave za radę :)
@bosskey.enrike2 жыл бұрын
Dawanie napiwków bo ktoś tak zarabia to zrzucenie odpowiedzialności na klienta bo właściciel restauracji nie musi takiemu kelnerowi płacić lub płaci mniej. Pewnie był ktoś, jakiś typowy kapitalista co zaczął tak robić i wszyscy stwierdzili: "Ooooo to działa! Kelnerze nie ma wypłat, żyj z napiwków psie!" - tak to widzę oczami wyobraźni. A potem już tak zostało, bo wszyscy się na to zgodzili. Ciekawe co by się działo jakby właściciel restauracji musiał obniżyć przez to swoje ceny o średni procent taki jaki napiwki dostają kelnerzy. Ciekawe jak szybko zmieniła by się polityka napiwkowa. USA - kraj wolności w którym zmusza się ludzi do napiwków :D Wspaniała wolność bo zawsze można sobie kupić broń na ID :D
@aleksanderk22672 жыл бұрын
W Chicagowskim downtown w jednej restauracji po lockdown zniesli napiwki ale podniesli ceny o ok 22%. Obowiazku chodzenia do restauracji nie ma ale po klku latach pobytu w USA sam kilka razy w tygodniu zagladam na gotowe jedzonko. Taki tu zwyczaj.
@utahdan2312 жыл бұрын
Zawsze klient zapłaci. Co za roznica?
@Jan-te1dw2 жыл бұрын
Nikt nie zmusza. Jak lubisz jak ludzie za darmo wokół Ciebie skaczą, to nie płać.
@karampuk19742 жыл бұрын
Polityka napiwków zmieni się tak, że ceny pójdą w górę i to nie o napiwkowe 20%, a o 30,
@szach-i-mat2 жыл бұрын
@@aleksanderk2267 🤮🤮🤮
@makeRIOTindacity2 жыл бұрын
Nic mnie tak nie striggerowało jak to co właśnie usłyszałem. Capitalism at its finest. Pracodawca daje głodowe stawki, ale jest bardzo chętny do wysłuchania zażaleń do wykonywanej pracy przez pracownika, żeby dać mu reprymendę albo go wyrzucić na zbity pysk. Ty jako pracownik zapierdzielaj żeby dostać tipa, bo przecież inaczej to nie przetrwasz. Z kolei zarabiając jakaś minimalna krajowa daj każdemu 20% więcej bo tak należy…. Czyli w kraju wolności jak nie masz hajsu to najlepiej wpieprzaj mrożonki i nie waż się wychodzić z domu, bo cie zjedzą XD to ja wole w swojej biednej Polsce wyjść raz na miesiąc gdzieś, zostawić te 10% tipa jak lubię dane miejsce i mieć czyste sumienie ze nikogo nie uraziłem 😂
@zalevsky35522 жыл бұрын
To że czegoś nie rozumiesz, to nie znaczy że jest głupie. Tipy to część amerykańskiej kultury, w Japonii np. jak dasz tipa to kelner się obrazi, bo pomyśli że chcesz go zmotywować do lepszej pracy, w Stanach na odwrót, co kraj to obyczaj, nie cały świat to Europa. "Czyli w kraju wolności jak nie masz hajsu to najlepiej wpieprzaj mrożonki" na całym świecie jest tak, że jak nie masz kasy to jesz chleb ze smalcem albo głodujesz, w socjalistycznych rajach jak Korea Północna czy Kuba to wszystko jest bez znaczenia, bo wszyscy są biedni i głodują xDD
@_Chakotay2 жыл бұрын
@@zalevsky3552 Ciekawe podejście. Żebranina o napiwki to część amerykańskiej kultury. Na wysokim poziomie ta jankeska kultura 😁
@arturgrabczewski38162 жыл бұрын
Mieszkam w Nowej Zelandii. Choć jest to kraj "biedniejszy" niż Stany to płacenie napiwków nie jest oczekiwane aczkolwiek mile widziane (niektórzy zostawiają np. 2 dolary napiwku) Większość ludzi nie płaci napiwków i nikt się tu na to nie obraża. Serwis jest szybki, miły i bardzo dobry. Tu stawka minimalna po podatku będzie ok $13US. wiec mniej wiecej tyle dostaje kelner za godzinę.A zatem jak jedziesz do Stanów i planujesz wydać na "entertainment" $4000 to tak naprawde musisz wydać blisko $5000..
@Ntwadumela15 ай бұрын
Moja rodzina ma silne związki z tym krajem (dzieci z Pahiatua). Chociaż coraz ich tam mniej. Część wyjechała do Australii, cześć wróciła do Polski w okresie transformacji, część zmarła.
@aleksandrab77682 жыл бұрын
Wow! Nawet kelnera w USA można skorumpować, żeby obsłużył nas bez kolejki.
@ubezpieczeniatonudy2 жыл бұрын
Mnie tam podoba się postawa Mr. Pink w sprawie napiwków z Reservoir Dogs - Wściekłe Psy
@lukaszkoziol8302 Жыл бұрын
To jest właśnie TEN rodzaj nauczania jezyka angielskiego, który wprost KOCHAM NAJBARDZIEJ !!!
@renkol1002 жыл бұрын
...cyt : ...to jesteś ujem hahahihihi ...ale się uśmiałam , jak zwykle . Uwielbiam Cię Dave !A tak na marginesie ,mam pytanie ,dlaczego w Stanach , w restauracji ,kelner zabiera moja kartę płatniczą i idzie gdzies , gdzie pieprz rośnie ... idzie gdzieś , tracę go z zasięgu wzroku i przynosi mi po jakimś czasie kartę z rachunkami itd .... dlaczego nie przyniesie terminala do stołu i nie robi transakcji w mojej obecności ??? hmmm... czy mogę zażyczyć aby przyniósł terminal płatniczy do slotu ?, czy mogę iść wraz z nim do miejsca , gdzie znajduje się terminal i zapłacić ? .. będę wdzięczna za krótki komentarz co do w/w problemu
@szach-i-mat2 жыл бұрын
Z tego powodu w USA twk często dochodzi do kopiowania kart i kradzieży pieniędzy
@DrunkenMalkavian2 жыл бұрын
Z tego co rozumiem, oni wprowadzają sobie najpierw dane tej karty, i dopiero potem do ciebie wracają z kwitkiem, a ty podpisując go, zgadzasz się, żeby obciążyli twoją kartę na tę kwotę. Nie jestem jednak pewien, czy rzeczywiście dokładnie tak to działa.
@MaksymilianParadys2 жыл бұрын
Możesz śmiało powiedzieć "nie dam panu/pani karty bo taki jest regulamin mojego banku, proszę przynieść terminal albo sam/sama podejdę zapłacić". Główna zasada przy płaceniu - nie rozstawaj się z nią albo przynajmniej nie spuszczaj z niej wzroku bo za chwilę będziesz mieć czyste konto.
@rainey_1.6182 жыл бұрын
Z tego co wiem w takiej Mongolii na przykład też jest taki zwyczaj I krzywo się patrzą jak im nie chcesz oddać karty
@bartfo6988 Жыл бұрын
Faktycznie było to dla mnie szokiem, jak się przeprowadziłem do USA i nagle ktoś znikał z moją kartą :) Myślę, że zawsze można powiedzieć, że zapłacisz przy barze. Nie zdziwiłbym się, jak nie mają bezprzewodowych terminali, Stany często są daleko w tyle, jeśli chodzi o kwestie płatności/bankowości. Tutaj nikt nie zwraca uwagi na to zabieranie karty, bo wszyscy płacą kartami kredytowymi, co bardzo polecam - pieniądze na kredytówce nie są Twoje. To pieniądze banku. Jeśli dojdzie do nadużycia karty i nie rozpoznajesz jakiejś transakcji, blokujesz kartę, dzwonisz na infolinię i bez najmniejszych problemów za chwilę masz środki z danej transakcji na karcie, a bank już sobie sam rozwiązuje kwestie zwrotu z ubezpieczycielem lub punktem, który dokonał transakcji. Znam to z własnego doświadczenia. Ponadto, masz również możliwość zgłoszenia zakupu towaru/usługi, z której nie jesteś zadowolony/a i także zwracają kasę. Nie mówiąc już o tym, że płacenie kk jest po prostu opłacalne, bo zbiera się punkty albo dostaje cashback.
@jonathanr.2 жыл бұрын
Dave nie wyszukał w internecie, że sytuacja zarobków kelnerów powoli się zmienia i już w co najmniej 8 stanach muszą mieć płacone co najmniej tyle jaka jest stanowa stawka minimalna. W tych stanach to dopiero im się powodzi bo nikt nic nie powie, że ich zarobek nie jest już 2 i pół dolara na godzinę tylko 12, 14 a docelowo 15 dolarów na godzinę plus tips. Na yahoo i chyba innych serverach co kilka dni jest ten sam artykół o napiwkach, chcą większy procent od całej sumy włącznie z dodaną taxą (podatkiem) i za przyniesienie drogiej butelki wina bo to jest usługa która zajmuje czas i oni biorą to bardzo poważnie i powinni dostać te co najmniej 20% od 150 dolarów za butelkę, dla przykładu. W kometarzach ludzie mają negatywną ocenę na temat napiwków zwłaszcza, że chcą ten napiwek w coraz więcej miejscach gdzie do tej pory napiwków nie było, np. kupując w sklepie internetowym.
@Renia239 Жыл бұрын
To mnie rozbawiłeś z napiwkami w usługach internetowych, ten kraj jednak musi upaść 🤣🤣🤣
@kacperpotocki22302 жыл бұрын
W Polsce mnie tata uczył, żeby dawać napiwek dla kelnera w wysokości 10% i tak robię. Niezależnie czy kelner dobry czy nie, to daję 10%. Natomiast jeśli jest coś co mi się spodobało ponad normę - kelner lub danie, lub atmosfera, to daję 15% lub 20%. Tak robię, taka mam zasadę. Ciekawe jak inni?
@hakade5846 Жыл бұрын
Też tak robię. Czasami serwis jest naprawdę tak dobry, że zasługuje na więcej niż 10%
@BlackMatPL2 жыл бұрын
No i to do mnie przemawia😊
@gigijag57812 жыл бұрын
A mnie okropnie denerwuje to jak jestem w restauracji i jem posiłek i rozmawiam z osobą towarzyszącą a tu mi co chwile przychodzi kelner/ka i mi przeszkadza i się pyta czy wszystko w porządku, czy mi smakuje itd. To serio jest głupie..
@utahdan2312 жыл бұрын
Musisz rzadko chodzić.
@Nina_random-internet-user11 күн бұрын
W Polsce ludziom zasadniczo ludzie przeszkadzają
@Wujek_Foliarz Жыл бұрын
to już wolałbym sobie sam przynieść wszystko
@krycha24192 жыл бұрын
Gdy od małego popkultura wmawiała ci że Stany to taki super kraj, rozwinięty i bogaty. A później rzeczywistość to obala. Gdzie m. in. musisz płacić wszystkim napiwki, tak jakbyś leciał do biednego kraju.
@arye24572 жыл бұрын
Tak właśnie jest.
@_Chakotay2 жыл бұрын
@@arye2457 A jakbym nie dał napiwku to co? Do więzienia zamkną?
@DrunkenMalkavian2 жыл бұрын
@@_Chakotay To miejscowi zaszufladkują cię jako głupiego dupka. W Polsce, jak nie zdejmiesz butów gdy wchodzisz do czyjegoś mieszkania, to też cię nikt nie aresztuje, ale ludzie sobie odpowiednio o tobie pomyślą, albo nawet coś powiedzą, może też cię więcej nie zaproszą. Tak się tam robi i jak chcesz tam żyć/odwiedzić turystycznie, to też tak rób. When in Rome, do as the Romans do.
@_Chakotay2 жыл бұрын
@@DrunkenMalkavian Guzik mnie obchodzi co by sobie o mnie pomyślano w kraju, w którym normą społeczną i elementem kultury jest żebranie o napiwki. W cywilizowanych krajach, to klient decyduje czy dać napiwek i w jakiej wysokości i nikt się na niego nie obrazi jak nie da. Inaczej jest jak widać w krajach trzeciego świata 😁 Żebractwo, brak zagwarantowanej opieki zdrowotnej, brak płacy minimalnej, brak zagwarantowanych urlopów czy zwolnień lekarskich i innych praw pracowniczych, powszechny dostęp do broni, gdzie byle idiota może kupić broń i rozwalać ludzi na ulicach. To wszystko charakteryzuje kraje trzeciego świata 😁
@kojanovski2 жыл бұрын
+ w hotelach na śniadaniach (przynajmniej w Hiltonie) . Mimo, że samoobsługa, ale.... kawa była DOlewana przez kelnera, należy się napiwek, inaczej będzie gonić :)
@szach-i-mat2 жыл бұрын
Serio? Gonił? 🤦♂️Jak ktoś schodzi bez portfela
@kojanovski2 жыл бұрын
@@szach-i-mat Każde śniadanie dopisywano do rachunku za pobyt, tip również. Generalnie zasady napiwkowe były mi znane, ale napiwek za samoobsługę z dolewką nienajlepszej kawy to już przegięcie.
@D1arecki2 жыл бұрын
Dlatego w Stanach jest to zrozumiałe by dawać napiwki. Taka rzeczywistość. Dla państw europejskich nie ma to sensu bo nawet prawnie pracodawca musi wypłacić minimalną krajową. Innym ludziom powiedzmy pracujących w fabrykach czy w innym dziale w obsłudze klienta jakoś napiwków nikt nie daje. Dlatego poza USA napiwki tracą sens.
@nifiz1582 жыл бұрын
Od kiedy sam pracowałem jako kelner to zawsze daję bazowo 10% napiwku. W zależności od obsługi daję więcej lub mniej, ale naprawdę musiałby mnie ktoś wkurzyć żebym nie zostawił nic.
@TheGeTLeFT2 жыл бұрын
To samo
@annas492 Жыл бұрын
Ale to jest śmieszne :) Dawanie napiwków NIE JEST obowiązkowe, jak mówi Dave, nie podoba Mu się to (i pewnie innym Amerykanom), ale daje napiwki, bo wszyscy dają, bo kelnerzy mało zarabiają. Ale nie wpadł na to, że jeśli wszyscy zaczną dawać mniej, to WYMUSZĄ NA PRACODAWCY wyższe wynagrodzenie dla kelnera i ten beznadziejny zwyczaj przerzucania kosztu zatrudnienia kelnera na klienta po prostu zniknie. Voila!
@Kanga19749 күн бұрын
To jest chore. To pracodawca ma utrzymywac pracownika a nie klient. Ale z drugiej strony np w Australii w weekend w niektorych kawiarniach i restauracjach sa wyzsze ceny, bo pracodawca musi zaplacic pracownikom wyzsze stawki za prace. Takze gdy placisz karta to czesto placisz wiecej, wiec to tez jest przerzucanie kosztow na klienta.
@BartekSychterz2 жыл бұрын
W takim razie nie jadę do hameryki. Będę wydawał kasę w Polsce bądź Europy.
@zalevsky35522 жыл бұрын
Amerykanie nie podniosą się po tym ciosie skierowanym w ich gospodarkę
@JogoBelIa Жыл бұрын
Uważam, że to jest element amerykańskiej kultury i jadąc tam wliczam napiwki w koszty wyjazdu, bo to ja mam się dostosować do ich kraju. Tak samo jak elementem polskiej kultury jest to, że Polacy się nie uśmiechają i każdy Amerykanin, który przyjeżdża tutaj powinien o tym wiedzieć i się nie dziwić.
@misko74822 жыл бұрын
Napiwki maja absolutnie swoj sens w Stanach. Jak tutak przyjechalem 25 lat temu to tez dla mnie to bylo niezrozumiale, ale teraz to jest czescia doswiadczenia. Obsluga w USA jest generalnie fenomenalna. W Europie jest fatalna. Mimo wspanialych produktow. Ludzie musza miec motywacje i napiwek jest ta bezposrednia motywacja. Oczywiscie, niektore lewicowe miejsca probuja wymusic na ludziach ekstra zaplaty tak jak na przyklad San Francisco gdzie jest 5% SF mandate czyli doliczane piec procent do rachunku na cos tam dla pracownikow. Wiec prosta sprawa, jak mam zostawic 20% napiwku w SF, to zostawiam tylko 15%. Glosuje sie zawsze swoimi pieniedzmi. Nigdy nie daje napiwkow jak kupuje cos na wynos i tez na jazde uberem, no chyba ze bylaby jakas wartosc dodana. Napiwek to dobra rzecz i bardzo wspierajaca jakosc obslugi. Przed wojna tez w Polsce byl popularny i zobaczmy jak obsluga spadla na pysk kiedy przestal byc.
@Ntwadumela15 ай бұрын
Przestał być przez komunizm, który był gospodarką niedoboru, tak mi się wydaje.
@MrSplavio2 жыл бұрын
Nie ma problemu z napiwkami. Problem jest z tym, że ciężko siedząc przy stoliku i widząc ceny realnie ocenić ile na końcu się zapłaci (trzeba dodać podatek, napiwki - co mam kalkulator wyjąć?). To jest nie logiczne i stąd wynika dziwne zachowanie Europejczyków. Ceny w restauracji często nie są małe a więc to jest spory problem. Wielu z nas planuje wydatki na wakacjach czy wyjazdach i liczy koszta w tych czasach. Gdyby była podana orientacyjna cena końcowa w menu myślę, że nie byłoby różnicy w zachowaniu ludzi z USA i Europy.
@arye24572 жыл бұрын
Powiem Ci jak to wygląda w US. Kelner kiedy go poprosisz przyniesie Ci rachunek i długopis na tacy, po czym odchodzi. Masz mnóstwo czasu na obliczenie napiwku, bo nikt nie karze płacić Ci od ręki.
@zalevsky35522 жыл бұрын
@@arye2457 Ale skąd Europejczyk ma o tym wiedzieć xD poza tym kurwa jak idę do restauracji to chcę zjeść, zrelaksować się, zapłacić i wyjść a nie obliczać sobie rachunek czy tam prawdopodobieństwo ceny końcowej xDD przecież to idiotyczne
@arye24572 жыл бұрын
@@zalevsky3552 Skąd masz wiedzieć??? Wybierasz się do USA, to poczytaj o lokalnych zwyczajach. Świat jest ogromny, a Polska jest raptem ziarnkiem piasku na tej płaszczyźnie. Nie bądź ** ujem.
@eaglee40102 жыл бұрын
Największa głópota - dawanie napiwków. Wymysł i lobbing pracodawców aby samemu mnie płacić pracownikom. To taka hipokryzja.
@eaglee40102 жыл бұрын
...głupota...
@easyrider870 Жыл бұрын
Moim zdaniem podejście "Jeśli nie chcesz dawać napiwków, nie jedź do USA" jest głupie i naiwne. Skoro Amerykanie sami się z tym faktem nie zgadzają to czemu nadal tak jest? Bo nikt z tym nic nie robi.!Jedyne wyjście, żeby ten fatalny system zakończyć to po prostu przestać napiwki dawać. Trudne, ale jedyne wyjście.
@johngordon9140 Жыл бұрын
Ok, tylko jadąc gdzieś musisz raczej respektować zwyczaje tam panujące. Bo inaczej będziesz uważany za buca co najmniej.
@MateuszMM862 жыл бұрын
Nigdy nie daje. Kelnerzy czy kierowcy mają pensję, nie pracują za darmo
@balcerzaq2 жыл бұрын
sluchasz ze zrozumieniem? Wyjasnil ze tam nie maja pensji tylko kontrakt z restauracja typu B2b. Czy to tez ci trzeba wyjasniec?
@MateuszMM862 жыл бұрын
@@balcerzaq Te gościu!!! Ale ja piszę o Polsce.
@balcerzaq2 жыл бұрын
@@MateuszMM86 Ale to jest film na temat napiwkow w US a nie w Polsce. Wiec nie na temat. Plus nawet nie zaznaczyles, ze ci chodzi o Polske. Skad to ludzie maja wiedziec? Ale nickname wyjasnia duzo.
@MateuszMM862 жыл бұрын
@@balcerzaq Nie zadawaj mi tego pytania!!!
@KAPALONDON Жыл бұрын
Pracowałem w Londynie w ekskluzywnych restauracjach, gdzie service charge 12.5% było dodawane z automatu. Wszystko szło do właściciela. Jak nie było ruchu to zachęcali nas żeby iść do domu. Wyzysk i tyle. I to pytanie od klientów na koniec posiłku"Is the service charge included?" YES. Nie było napiwku😔
@aleksandrab77682 жыл бұрын
Jest cienka granica pomiędzy napiwkiem, a łapówką! Jak kelnerowi coś się da za miłą obsługę, to napiwek, ale jak lekarzowi coś się da za miłą obsługę to łapówka. Czy lekarz jest gorszy od kelnera, a może kelner jest gorszy od lekarza!
@klimzjabowa.19502 жыл бұрын
Jesli taki kelner zle zarabia, to niech zmieni robote.
@gallanonim85022 жыл бұрын
Przyznam, że nie przemawia do mnie argument, że to kultura USA. Wgl godzenie sie na prace za niską stawkę a potem wymaganie napiwków to jest armagedon.... generalnie już widzę jak daję napiwek fryzjerowi czy mechanikowi za to że był miły i chciało mu się ruszyć łaskawie dupę i wykonać usługę za która juz płace... to może pojde do innego fryzjera albo pojde do koleżanki i za dużo większy napiwek bez ceny usługi rozwiąże problem i będzie dla mnie miła za darmo. Niedługo za bycie do siebie miłymi będziemy płacić sobie na ulicy
@xman73592 жыл бұрын
Wbrew pozorom jest to dobry model. Ty jako klient widzac cene chyba ogarniesz ze nalezy zalozyc napiwek do 20% wiecej od cen w menu (jak bedzie zla obsluga to bedziesz miec taniej - jak juz tak dup..a by cie bolala). Po drugie jesli obsluga miala by nie dostawać napiwkow bezposrednio od klienta, to bylyby one zawarte w cenie, przy czym nie bylo to by znacznie wiecej (np ze wzgledu na koszty pracy, etc). Istatecznie to i tak klient placi, a dajac napiwki placisz mniej, decydujesz czy dany serwis jest dobry, takze serwis ma motywacje by sie starac...lepiej chyba nie mozna tego rozwiazac. Chyba ze jestes Januszem i uwazasz ze lepiej placic wiecej, bo jak to moze byc ze ktos ma jakies extra bonusy a ja nie😏 Ten model to czysta wolność rynkowa...a jak masz dosc bycia w danym zawodzie to podnosisz swoje kompetencje i do przodu. A europa hmm wiekszosc ludzi ma metalnosc lewicową...nic dodac nic ujac.
@arkadialife10942 жыл бұрын
Oczywiście daję napiwki bo głupio nie dać. Tym bardziej żeby nie być jak mówisz hu..m. Niepodoba mi się automatyczne naliczanie napiwków bo często ludzie dają drugi raz napiwek. Trzeba sprawdzać rachunek. Ale to co mnie spotkało to apogeum ale nie wiem czego. Karta kredytowa przysłała mi zapytanie emailem czy dałem napiwek w barze 207% !!! To nie mogła być pomyłka. Kto kontroluje transakcje na kartach żeby wyłapać taką kwestie wsród miliona transakcji? Jestem teraz ostrożniejszy. I nadal lubię i doceniam starania servers.
@MaksymilianParadys2 жыл бұрын
"Nie ja to wymyśliłem ale tak jest". No ja p...lę Dave, a co Ty i inni Amerykanie zrobiłeś aby to zmienić? Skoro jest taka niesprawiedliwość społeczna w tym "kraju marzeń" zwanym USA to czemu nie daje się zarabiać godnie pracownikom tylko wymaga zapłaty "napiwku" (o ile można to nazwać napiwkiem) za obsługę która wcale nie musiała nam się podobać bo np. żarcie było do d*py albo kelner buc??? W Polsce przyjęło się, ze napiwek to 15% i ja zawsze, jeśli tylko obsługa była miła i mnie nie olewała a żarcie było dobre, zawsze napiwek zostawiam ale jak jest na odwrót to płacę tylko za danie i uważam, że tak powinno być wszędzie. Często też pytam, jak nie mam gotówki przy sobie, czy mogą doliczyć te 15% do płatności na terminalu i niestety, jeszcze się nie spotkałem z tym aby gdzieś powiedziano "nie ma problemu". A restauracje gdzie za obsługę doliczają dodatkowo do paragonu się zdarzają, nie tylko w Polsce ale wszędzie gdzie byłem w Europie, jest to napisane w menu więc można sobie wcześniej sprawdzić zanim się coś zamówi. Ciekaw jestem czy Amerykanie zostawiają takie chojne napiwki w europejskich restauracjach skoro tu nie wszędzie są one konieczne czy doliczane do rachunków...? W hotelach jeszcze mi się nie zdarzyło aby obsługa pomagała mi z bagażami ale gdyby tak było, nawet nie wiedziałbym ile dać, przecież taki boy hotelowy nie ma przy sobie cennika, nieprawdaż?
@krzysztofwalczak9604 Жыл бұрын
Ja rozumie nawet napiwek dobrowolny, ale ustalony na rachunku w % i najmniej to 10 i wtedy wg tego goscia jestem cyt. chuj, a przyzwoicie bylo by dac 20-25 to jest chore...przeciez oni sa w pracy! I o jakiej obsludze on mowi, ze zamowilem i przyniosl mi do stolika? przestań to co on maja robić innego? ydków jest tam jednak duzo ;-)
@netuserist2 жыл бұрын
Ja tam nie lubię napiwków. Mogę dać, ale co najwyżej z obawy że mi narobią do zupy, albo jak naprawdę chcę wyrazić wdzięczność, czy ktoś mi w oko wpadł. Poza tym? Przychodzę, płacę ustaloną cenę i wychodzę - w sklepie, na stacji benzynowej, na stadionie, czy w restauracji. Czemu mam dawać napiwki w restauracji, skoro nie daję ich kasjerce w sklepie, albo aktorowi w teatrze. 3/4 osób daje, bo po prostu nie ma jaj, żeby zrobić coś wbrew narzuconej presji społecznej. Nawet jeśli czują w tym sensu.
@vanderbastian2 жыл бұрын
dla mnie tak samo kultura napiwków w stanach jest bardzo dziwna; ciekawe czy w tych taxi automatycznych bez kierowcy też trzeba dać napiwek?
@katarzynakricka915310 ай бұрын
To jest bezczelność: jeszcze leci za tobą i dopytuje. Oczywiście ja to rozumiem. Nie wybieram się do Stanów, chociaż wcale nie z tego powodu. Nie doprowadzę siebie do takiego stanu, żeby się do tego przyzwyczajać i brać takie coś za normę...
@arturgrabczewski38162 жыл бұрын
W Hiszpanii jest taki attitude" ze gdybyś nawet dal napiwek to twój serwis nie byłby wiele lepszy.
@tomekk45632 жыл бұрын
To po co są zarobki minimalne? Może lepiej zlikwidować to i nie pracują tylko z napiwków.
@Diler_dilek Жыл бұрын
Ja bym powiedziała że w polsce nie wypada dawać napiwków, często jak dajesz kelnerowi napiwek to on myśli że traktujesz go z góry i masz się za niewiadomo kogo
@Danielajna Жыл бұрын
Co Ty wygadujesz o_O pracowałam jako kelnerka w kilku miejscach, znam wielu kelnerów. To co piszesz, to jakiś absurd. Żenujące jest czekanie na resztę 20 groszy przy imprezie na caly stolik z rachunkiem >500 ziko.
@martinhaper82512 жыл бұрын
Krasnoludek ma racje.....👍Jak nie chcecie dawac napiwkow to albo nie idzcie do restauracji bedac w USA a jak juz tu jestescie to kupujcie hot dogs z budki gdzies pod mostem i nie bedziecie musieli dawac napiwkow..🤣
@jayce7042 жыл бұрын
To był super odcinek. Jak mogę Ci Dave wysłać napiwek za ten odcinek? Wiem, że nie muszę, ale nie chcę, abyś mnie ścigał w komentarzach o napiwek 😅
@mormakill2 жыл бұрын
ja mogę dać tip, nawet 25% tego co zapłaciłem za oglądanie tego odcinka :)
@Jason_Frye_682 жыл бұрын
Zazwyczaj w te POS'y czy inne tablety tak mocno się naciska bo ekran jest tak uwalony pomimo sprzątania to i tak już tak dobrze nie czyta odcisków
@balcerzaq2 жыл бұрын
Ok to pytanie. Jak zamowie frytki za $8 i butelke szampana Pol Roger Winston Churchill za $600 to mam im placic napiwek z $608?? przeciez to jest absurd. Ta butelke mi przyniesie i poda dokladnie tak samo jak Prossecco za $25
@arye24572 жыл бұрын
Jak Cię stać na tak drogi szampan, to stać Cię i na godziwy napiwek. Zgadza się?
@balcerzaq2 жыл бұрын
@@arye2457 To nie jest godziwy napiwek. To jest oplata za jego wykonana prace, ktorej mu nie placi pracodawca jak wyjasnia dave. Jesli pracodawca by mu placil godnie jak w europie nie placilby mu od rodzaju napoju ktory podaje.
@balcerzaq2 жыл бұрын
@@arye2457 To jest jakas wojna klasowa z ksiazek Marksa. Nizsza klasa robotnicza zdziera z zamoznych wiecej, niz z mniej zamoznych wykorzystujac oprocentowanie jako instrument grabiezczy.
@Miksuss2 жыл бұрын
@@balcerzaq Ciekawe czy w sklepie obok restauracji ten Pol Roger Winston Churchill też kosztuje $600 czy może już mniej, ciekawe skąd ta różnica ceny.
@balcerzaq2 жыл бұрын
@@Miksuss no z tego ze skklep nie placi licencji za mozliwosc konsumpcji alkoholu. to oczywiste, jest o wiele drozsza.
@troll20362 жыл бұрын
slyszalem ze daja tez napiwki dla mechanikow XD przeciez tacy ludzie zarabiaja juz sporo, tak samo jak ci ludzie od spa czy paznokci a szczegolnie przewodnicy turystyczni gdzie sama wycieczka z nimi potrafi sporo kosztowac
@katarzynakricka915310 ай бұрын
Jestem absolutnie i w 200% przeciwna i powiem Ci więcej: od napiwków się zaczyna. Oni tak organizują wojny !!! W dokładnie taki sposób włażą z butami w różne kraje z niby pomocą, a w zamian: chcą władzę, portfel, wszystko a jak nie to prowadzą do konfliktu zbrojrniowego. Nie ! I basta. Jem w Brukseli i zawsze są ze mną mili i nigdy nie zdarzyło mi się żeby ktoś się oglądał na napiwkiem. Podejrzewam, że jakbym dała napiwek, to facet by mi powiedzisł: schowaj to, ale coś innego w stylu, że "tak się nie robi". Nie i jeszcze raz nie! Wspomnisz moje słowa: Amerykanie wyniosą się stąd, bo są FAŁSZYWI i fałszywie mili.
@pawez.4636 Жыл бұрын
moje pierwsze doświadczene w USA lata temu nie wiedziałem jeszczz jkakie są zwyczaje. Po obiedzie w jakiejś chińskiej restauracji zapłaciłem bez napiwku i szykuję się do wyjścia i przychodzi jakiś Chińczyk i pyta co sie stało, czy serwis był OK, bo jego siostrzenica mnie obsługiwała i nie dałem napiwku.
@Miksuss2 жыл бұрын
A co gdyby ci kelnerzy skupiliby się na problemie i zamiast chodzić za klientami to poszliby za swoim szefem, któremu dają się oszukiwać?
@DrunkenMalkavian2 жыл бұрын
To by stracili pracę - na ich miejsce jest przysłowiowe dwustu chętnych. A skoro są kelnerami, to za dużo innych opcji zawodowych pewnie nie mają.
@yye65132 жыл бұрын
szef nie oszukuje, legalnie tam tyle płaca kelnerom
@utahdan2312 жыл бұрын
Jeżeli właściciel będzie płacił więcej kelnerowi , to ty zapłacisz więcej za posiłek. I pójdzie to do kieszeni właściciela a on polowe z tego przeznaczy na stawkę dla kelnera. To co lepsze twoim zdaniem?
@Miksuss2 жыл бұрын
@@utahdan231 Czy ty właśnie opisałeś jak to wygląda w każdym normalnym kraju i pytasz co lepsze? Co lepsze? Dostać najlepszą jakość obsługi bez przekupywania kelnera czy z przekupywaniem? Co lepsze, nie wiedzieć czy kelner czasem się nie obrazi za zbyt mały napiwek i nie zrobi ci na złość, czy po prostu dostać normalnie jedzenie? Co lepsze, wiedzieć ile zapłacisz czy zastanawiać się nad jakimś procentami? Kultura nie płacenia kelnerom należnej pensji tylko wymuszanie napiwków jest patologiczna.
@sylwuniap49512 жыл бұрын
@@utahdan231 lepsze jest więcej zapłacić za danie moim zdaniem a nie za każdym razem pamiętać żeby napiwki dawać i nie wiedzieć nigdy ile się wyda w restauracji
@Wilkus6212 жыл бұрын
Czy umiałbyś przetłumaczyć ze słuchu piosenki takich zespołów jak cannibal corpse etc.
@lukec8504 Жыл бұрын
Dave, nie jeździsz taxami, to czym się wozisz (bo wiadomo, że mpk w USA raczej nie istnieje)? Jakiś fajny SUV, personal luxury sedan czy muscle car?
@Grzegorz54321 Жыл бұрын
Już to sobie wyobrażam restauracja obwieszona zdjęciami klientów którzy nie dali napiwku i duży napis "Tych Klientów nie wpuszczamy bo to Zgredy które nie dają napiwków".
@koprolity2 жыл бұрын
Ja to nawet mamie daję napiwek, kiedy poda mi obiad.
@tomaszs93862 жыл бұрын
Bravo
@YoutubeCommentatorzxcvbnm2 жыл бұрын
Ja daję napiwki w biedrze, gdy pytają czy mogą być winni grosika
@komstawankowicz85342 жыл бұрын
Jak kelnerka mnie spytała, dlaczego nie dałem napiwku, to odpowiedziałem I'm A Leprechaun
@marcinwojcik86642 жыл бұрын
Proszę nagraj film o sznurku na Manhattanie?
@Kyzcago2 жыл бұрын
Napiwki to temat rzeka 😆. Pracowałam w USA i z doświadczenia wiem, że tam prawie każdy daje napiwek, bo taka tradycja...ale te napiwki najczęściej są gówniane. Zazwyczaj 2$ -5$. Natomiast pracując w Europie, widzę że ludzie najczęściej nie dają, ale jak już dają to konkretnie: 50€, 100€, a nawet 200€. Z tym, że im bardziej wymagający klienci tym mniejsza szansa, że w ogóle o napiwku pomyślą. Ci co wymagają najmniej, dają najwiecej. Ostanio miałam we Francji klientkę z USA, która pytała moje koleżanki, czy mają rozmienić 20€, bo ona by chciała im dać po 5€ na osobę, a nie ma drobnych 🫣. Czizis krajst 🙄. Oni chyba bardziej dbają o sama symbolikę. Francuzi natomiast nie dają w ogóle, no bo to im się przecież wszystko należy i to oni są od tego żeby im wszystko dawać. Azjaci najczęściej też dają śmieszne napiwki, np. 10€, mimo iz płacą 35 tyś.€ za jedną noc w apartamencie, a przyjeżdżają na 10 dni 😆. Więc, gdyby trzymać się zasady 10% od całości, no to byłoby grubo 😆. W USA spotkałam się czasami z ofertami pracy w restauracji, gdzie pracodawca nie daje żadnej pensji, a pracownik pracuje tylko za napiwki. No nie wiem, czy da się z tego wyżyć 🙄. Jak beznadziejna restauracja, to pewnie nie. Tak, czy inaczej z wieloletniego doświadczenia wiem, że dawanie napiwków to nie kwestia jakości serwisu, tylko kultury osoby która je daje. Jak ktoś chce dać to da, a jak nie chce, to nie ważne jak wspaniała byłaby obsługa to i tak nie da. Najwyższej powie dziękuję z uśmiechem na twarzy. A my mamy pełne kieszenie "dziękuję" 😆
@ostost812 жыл бұрын
Dave, takie moze nietypowe pytanie, ale mialem taka sytuacje i troche nie wiedzialem jak sie zachowac. czy daje sie napiwek na cmentarzu tym konsultantom ktorzy obsluguja w biurze cmentarza? bylem ostatnio zalatwiac pewne sprawy zwiazane z utrzymaniem grobu i nic nie placilem bo utrzymanie grobu forever bylo juz w cenie pogrzebu (pogrzeb byl wiele lat temu) i nie ma potrzeby jakis rocznych oplat czy co 25 lat jak w Polsce, ale troche niezrecznie sie czulem bo nie wiedzialem czy sie daje napiwek w takich sytuacjach
@michalkocerba1625Ай бұрын
czy napiwek w USA jest opodatkowany?
@kubabal42672 жыл бұрын
Nie nie nie nie...... nie ma napiwku nie.
@monikafrydrych79752 жыл бұрын
👍
@push3kpro2 жыл бұрын
Uważam, że co niektóre kraje potrzebują rewolucji na tym polu.
@Pawcio21152 жыл бұрын
Ja napiwek dałbym tylko wtedy, kiedy pracownik pomógłby mi w czymś dodatkowym, co nie należy do jego obowiązków luj jakoś inaczej się wyróżnił.
@Nabuhodonozor10002 жыл бұрын
No w Polsce tak jest i tak powinno być.
@XspimaX Жыл бұрын
skok na hajs ale oni tak to maja ze tylko dolary w oczach. Ja tylko daje jak mam dac to tylko osobą ktore realnie mi pomogly albo wychodzi ta pomoc z serca a nie z checi zarobku oraz jak widze ze gosciu ma pasje do tego co robi. Ogolnie niezly indyjski scam :D
@BozonCechowania9 ай бұрын
nie rozumiem kompletnie dlaczego mam płacić napiwek kelnerowi gdy zapłaciłem za posiłek w restauracji (i to wcale nie mało). Jesli kelner zarabia za mało niech zmieni pracę. Nie ja jestem od utrzymywania kelnera tylko jego pracodawca. Skoro wy płacicie napiwki to kelner zawsze gówno zarobi bo pracodawca będzie czuł że może zapłacić mu mniej - bo ma napiwki.
@WillGold9 Жыл бұрын
Dave, ale potem CI kelnerzy dzielą napiwki? bo wtedy to bez sensu bo ktoś kto był dobry dzieli sie z tymi co są słabi, widziałem takie rzeczy na filmach, jak to jest?
@Skorpion19912 жыл бұрын
nie wiem do konca jak teraz jest ale kiedys to i w Polsce kelnerzy mieli mniej niz minimalna krajowa, pamietam jeszcze za czasow Tuska jak minimalna dla normalnych ludzi wynosila 5zl/h a kelnerzy zarabiali nawet po 3zl/h a mimo to napiwek nie byl nigdy obowiazkowy i raz ktos dal raz nie dal, jak sie nie podoba to wez kredyt i zmien prace jak mawial klasyk z tamtych czasow ;]
@miloszpilarski47052 жыл бұрын
Jak bylem ostatnio w stanach w five guys z kolegami to jednemu z kolegow karta nie zadzialala przy zaplacie i musial placic w gotowce, to gosc na kasie co byl na poczatku super mily, stal sie bardzo niemily bo ten kolega nie dal mu napiwku xD
@arye24572 жыл бұрын
Five Guys nie ma obsługi kelnerskiej. Ja też nie dałbym tam napiwku.
@miloszpilarski47052 жыл бұрын
@@arye2457 no gosc na kasie chcial napiwek bo mieli zepsuty czytnik kart
@arye24572 жыл бұрын
@@miloszpilarski4705 Niech się goni. Five Guys to taki sam business jak McDonald's.
@UCbld2 жыл бұрын
Dave, ile w stanach zarabiają śmieciarze i dlaczego amerykanie wraz ze śmieciami nie zostawiają im tipów? Poza tym dzięki tipowaniu właściciel biznesu ma wymówkę żeby nie płacić uczciwe swoim pracownikom. Dla mnie to równie niezrozumiałe jak podawanie cen w sklepach bez podatku. Dowiesz się ile zapłacisz dopiero przy kasie
@Maciej_Rowerowy2 жыл бұрын
Ja raz jadłem w jakiejś knajpie w USA w małej miejscowości. Chyba nie dałem napiwku, acz nikt się o niego nie dopominał. Może on już był wliczony do rachunku? Nie zwróciłem uwagi.
@balcerzaq2 жыл бұрын
pewnie slyszeli akcent i wcisneli "graduity included" na tillu. tak robia czasem
@andrzejzwanykazimierzem1640 Жыл бұрын
Kiedyś dostarczałem jedzenie i za każdym kiedy miałem kurs do bazy amerykańskich żołnierzy to zawsze otrzymałem tipa.
@sylwuniap49512 жыл бұрын
Dla mnie kwestia napiwków powinna być tylko za coś extra
@katarzynakricka915310 ай бұрын
Bądźcie dobroczyńcami i złodziejami w swoim kraju. Ich pomoc jest fałszywa, ale nie mogę Ci tego opisać w komentarzu. Miałam swoją z nimi przygodę i też myślałam, że są mili, alenie. Oni nie byliby mili gdyby nie mieli w tym swojego interesu.
@daivi7772 жыл бұрын
Tak wysoki procent napiwków jest chyba zależny od cen na tych rachunkach. Jakby amerykan w restauracji zapłacił 600 dolarów to też nie zostawiłby 25% napiwku. W Polsce na obiedzie rodziny 2+2 takie są kwoty w odpowiednio słabszej walucie. Dla nas przy 600 zł nawet 10% to jest dużo.
@gombocc2 жыл бұрын
Niestety obawiam się ze jak zamówisz coś za 1000$ to chuje będą chcieli dostać 200-250$ bo tak. A niech spadają.
@utahdan2312 жыл бұрын
Zostawi. W Polsce w latach 60-tych zawsze sie zaokraglalo do pełnej kwoty. Np 23 zł do 25. A wtedy to były spore pieniądze.
@moopsio Жыл бұрын
Tyle wlasnie sie zostawia. Obojetnie jak duzy jest rachunek. Ja daje minimum 20% a nawet i 30% jak jestemi bardzo zadowoleni. Poprostu wliczasz napiwek w swoj koszta wyjscia. Tyle sie daje w knajpach, u fryzjera, na paznokciach, za tatuaz, nawet dajemy napiwki za np koszenie trawy. Ja mam teraz w druga strone, bo jade do Polski niedlugo i szukam filmikow zeby zobaczyc jakie sie daje napiwki w Polsce.