Naprawa komputera PC - wymiana kondensatorów na płycie głównej

  Рет қаралды 168,152

WavePC

WavePC

Күн бұрын

Пікірлер: 265
@sebahojka
@sebahojka 8 жыл бұрын
Polecam na przyszłość podkręcić temperaturę grotu ;) Ja używam zwykłej kalafonii do lutowania. Podstawą też jest czysty grot. Ja nagrzewam pad do roztopienia cyny i szybkim ruchem odsysam cynę przykładając końcówkę odsysacza z góry zakrywając cały pad. Potem tylko delikatnie ciągnę kondensator i w razie potrzeby nagrzewam pady.
@Kriss_Services
@Kriss_Services 7 жыл бұрын
to samo robiłem z zasilaczem i pomogło, dobrze że wspomniałeś o topniku i innych metodach bo to już podnosi poziom tego filmiku :)
@WavePC_official
@WavePC_official 10 жыл бұрын
A takie pytanie - czy ktoś z Was oglądał film więcej niż jeden raz?
@TheAmb00
@TheAmb00 10 жыл бұрын
Ja co prawda tylko raz ale i tak będę pamiętał co i jak :)
@wheeler2137
@wheeler2137 10 жыл бұрын
***** guwienka*
@wheeler2137
@wheeler2137 10 жыл бұрын
a guwno wpierdalasz XDDDDDDDDDDDDD
@sebastianwatroba1
@sebastianwatroba1 9 жыл бұрын
DawidN20v2 szkoda czasu, niestety praca
@gumalanparty
@gumalanparty 9 жыл бұрын
+DawidN20v2 Jak zwykle dobra robota Panie Dawidzie sam ostatnio w ten sposób naprawiłem płytę MSI P965 NEO :) film obejrzałem 2 razy tylko dlatego,że lubię bardzo Twoje filmy a dwa interesuję się sprzętem i miło się patrzy na takie rzeczy,mimo iż doskonale wiem jak się to robi :) życzę wytrwałości w tym co robisz jak dla mnie jest Pan bezkonkurencyjny jeśli chodzi o kanał komputerowy.
@patrykpoznanski5810
@patrykpoznanski5810 10 жыл бұрын
Oglądam Ciebie od wakacji, przed wakacjami byłem zielony w sprawach komputerów, a teraz to sam rozbieram, czyszczę, naprawiam swojego laptopa i komputer :D Twoje poradniki są bardzo profesjonalne, oby więcej takich.
@3mielu88
@3mielu88 8 жыл бұрын
Ogólnie wszystkie płyty montowane są w ROHS- czyli Pbfree. Temperatura na grocie lutownicy około 390 stopni śmiało. Laminat jest na tyle gruby, że można spokojnie dać więcej biorąc po uwagę ilość warstw PCB. Co do topnika, to jednak kalafonia (topnik) wymaga czyszczenia dokładnego bo koroduje jak jej nie usuniemy.
@karoryfer
@karoryfer 9 жыл бұрын
Nie ma co narzekać. Autor filmu jest praktykiem, więc nie robi tego pierwszy raz. Jest to jedne z najczęstszych powodów niesprawności płyt głównych. Kondensatory są najbardziej awaryjnym elementem. Kiedyś potrafiły wybuchnąć, teraz puchną, bo wytwarza się gaz. Trwałość to zwykle 2 lata, ale często dłużej. Ja wymieniałem kondensatory w płytach w wieku 15 lat i nie zdarzyło mi się, aby proces ten się nie powiódł. Jestem zdania, że jeśli dany typ kondensatorów wydęło, to trzeba wymienić wszystkie. Niektóre są dużo lepszej jakości, ale generalnie kondensatory są najbardziej awaryjne. Druga rzecz, to praktyka stosowana przez serwisantów - wymieniane są uszkodzone elementy, aby przywrócić sprawność. Jak padną inne kondensatory (a na pewno padną) to znowu będzie zlecenie i usługa naprawy.
@bujkot
@bujkot 10 жыл бұрын
Podziwiam, że Ci się chciało i opłacało bawić z tymi kondensatorami. Parę lat temu też mi spuchł i się wylał jeden i po zawiezieniu dwukrotnym do majstra i wskazaniu kondensatora ten upierał się, że jest dobry. Wstawił nowe pamięci RAM. To nie pomogło i rozłożył ręce. Trzeci raz zawiozłem do innego fachowca też pokazałem kondensator, sprawdził po swojemu, ale powiedział, że się nie opłaca tego wymieniać, płyta już trzyletnia to trzeba wstawić nową. I takim sposobem po tygodniu wożenia się z komputerem przez głupiego kondensatora zostałem posiadaczem nowej płyty głównej. :)
@maciekalisz
@maciekalisz 8 жыл бұрын
Błagam Dawid nie ucz lutować. Tak długie trzymanie grotu na pcb prosi sie o problemy i przepalenie ścieżek. Zupełnie nie masz pojęcia jak to robić.
@swrzesinski
@swrzesinski 10 жыл бұрын
Ważne jest jeszcze aby kondensatory które zastosujemy były oznaczone jako low esr. Zostawić zasilacz CODEGEN to zbrodnia dla każdego komputera. Coś mogło być przyczyną tego stanu kondensatorów. Zasilacze (w sumie to atrapy) codegen powinno się utylizować nawet gdy mają prawidłowe napięcia pod obciążeniem!
@gnoj3k
@gnoj3k 9 жыл бұрын
Takie rozlutowywanie jest bardzo ryzykowne, zbyt dlugo rozgrzewasz pad, co moze doprowadzic do jego uszkodzenia. W tym przypadku bylo widac, ze cieplo sie zbyt szybko rozprowadzalo lub zastosowales zbyt mala temperature, dlatego miales problem z usunieciem kondesatorka. Topnik tez niepotrzebnie uzyles, poniewaz to tylko sfintuszy pad i okolice. Mogles ustawic wieksza temperature lutownicy, dodac troche cyny na rozgrzewane miejsce (w cynie topnik sie znajduje). Przy samym lutowaniu tez mozesz sprobowac ustawic wieksza temperature, aby niegrzac niepotrzebnie padu i cyny. Lepiej ustawic temp o te 20 stopni wiecej, tak aby na pare sekund przylozyc grot do lutowanego elementu oraz padu i szybko przylozyc odpowiednio duzo cyny. Dzieki temu wystapi mniejsze prawdopodobienstwo powstania zimnego lutu. Moim zdaniem cyny tez jest zleksza za duzo, powinien z teog lutu powstac przyjemny wklesly stozek. Nie bierz tego jako czepianie, po prostu chce Ci dac pare wskazowek. Z tych wszystkich pseudo serwistantow na yt Twoje luty i tak wygladaja bardzo ok.
@3mielu88
@3mielu88 8 жыл бұрын
Jak nie rozgrzejesz dobrze laminatu, a taki jednak wymaga swojej temperatury, to tym bardziej ryzykujesz zimne luty. Jak nie ciągniesz za bardzo, to padów nie podniesiesz ani nie urwiesz. Ale zawsze można podkleić, a jak masz trochę wiedzy to i cross zrobisz :)
@majstersc9188
@majstersc9188 6 жыл бұрын
Ja na mojej starej płycie głównej zmieniałem 4 kondensatory lutownicą transformatorową. Komputer po takiej naprawie działał jeszcze dwa lata, aż w końcu zmieniłem go na nowszy sprzęt.
@WavePC_official
@WavePC_official 10 жыл бұрын
Tytuł poprawiony dzięki :)
@luka21312
@luka21312 10 жыл бұрын
Taka uwaga. Czy nie lepszy, do tego rodzaju prac, byłby widok rzutu z góry? Chodzi o zwykły lot ptaka. Zostawiam do rozważenia
@RSN__
@RSN__ 10 жыл бұрын
Witam, mam problem na laptopie z sterownikami. Mianowicie jak wejdę w menedżer urządzeń to w zakładce Karty Sieciowe mam wykrzykniki przy: Miniport WAN (L2TP) Miniport WAN (PPPOE) Miniport WAN (PPTP) Teredo Tunneling Pseudo-Interface WAN Miniport (IKEv2) WAN Miniport (IP) WAN Miniport (IPv6) WAN Miniport (Network Monitor) WAN Miniport (SSTP) Nie mogę się połączyć z internetem, a sterowniki do karty sieciowej są zainstalowane bo przy niej wykrzyknika nie ma. Reinstalowałem sterowniki i nadal to samo. Laptop Acer Aspire 5560 15" Niebieski Usuwałem jakieś foldery 005, 006 i 007 ale to pomogło tylko na niektóre. Innych nie da się zainstalować.
@PiotrK2022
@PiotrK2022 9 жыл бұрын
DawidN20v2 Trochę, wykonałeś na odpierdziel tą naprawę, ponieważ nie ważne czy są sprawne, czy nie te w sąsiedztwie uszkodzonych też się wymienia, ponieważ one też mogły trochę ucierpieć i niestety w tym momencie może nastąpić nawrót usterki, bo padną te co nie wymieniłaś, a powinieneś. Jeżeli chodzi o oznaczenia, warto jednak sprawdzić jak były wlutowane, ponieważ z tego co pamiętam w starszych płytach Asusa zdarzała się pomyłka i jako minus był oznaczony plus, więc w tym momencie ufając oznaczeniom można się mocno zdziwić jak po włączeniu elektrolity wystrzelą.
@MegaPityy
@MegaPityy 9 жыл бұрын
DawidN20v2 Najważniejsze ,że nie wybuchło,jak stwierdził autor :) "Magia"
@filipzaleski1244
@filipzaleski1244 10 жыл бұрын
Mi. W karcie graficznej poszły kondersatory. I dzięki temu filmiku naprawiłem dzięki :-)
@patrykp6363
@patrykp6363 9 жыл бұрын
Film bardzo przydatny, wreszcie mogłem zobaczyć wymianę technikę lutowania
@virawoj
@virawoj 10 жыл бұрын
Dziękuję Ci Dawid, dzięki temu poradnikowi sam wymieniłem 4 kondensatory na płycie głównej MSI k9a2 neo2 i teraz działa bez problemu. :)
@BaNuj
@BaNuj 6 жыл бұрын
Super, aż się przypominają stare czasy samodzielnej naprawy płyt w piekarnikach :D Dzisiaj to często na płytach głównych nie uraczysz takich kondensatorów które można samodzilenie wymienić, a szkoda :(
@Thoralld
@Thoralld 10 жыл бұрын
Poradnik spoko, można by powiedzieć uniwersalny jeśli chodzi o kondensatory ale raczej bardziej dla osób które przesadzą ze zmianą napięcia na karcie
@patrykpoznanski5810
@patrykpoznanski5810 10 жыл бұрын
14:50 Żonka siedziała po cichu, ani słowem się nie odezwała ;) patrzcie na obraz z Benq.
@plutopluto3612
@plutopluto3612 4 жыл бұрын
Tak zamiast zająć się żonką wieczorem to ten kondensatory wymienia!
@zippdriver806
@zippdriver806 4 жыл бұрын
@@plutopluto3612 fakt
@preem84
@preem84 10 жыл бұрын
W przypadku wlutowywania kondensatorów, nie należy polegać tylko na tym, że białe pole to minus. Dlatego jak wspomniałeś, warto sprawdzać, czy nie ma jeszcze oznaczeń +. Mi ostatnio trafiła się płyta która miała na odwrót białe pole + :) Płyta z komputera HP.
@mateuszborzuchowski832
@mateuszborzuchowski832 9 жыл бұрын
Naprawdę świetny tutorial, ale i tak nie mam odwagi, żeby spróbować samodzielnie :/ :) Kolekcjonuję staaare komputery, w których stale jakaś elektronika jest do wymiany, ale po obejrzeniu Twojego filmu stwierdzam, że nadal będę płacił za to, żeby ktoś fachowo zrobił to za mnie. To co zdziwiło mnie najbardziej to fakt, że rozlutowanie jest trudniejsze niż samo lutowanie! Zrozumiałem też, że bez profesjonalnej stacji nie ma co zabierać się za robotę, bo tania lutownica z supermarketu wyrządzi same szkody...
@mon056
@mon056 9 жыл бұрын
Do lutowania nie trzeba topnika dodawać. Wystarczająca ilość topnika jest w tinolu. W przypadku dodania topnika niepotrzebnie zaświniona płyta.
@bwookman
@bwookman 9 жыл бұрын
Obejrzałem ten film z nudów. Bardzo mi się podoba! :) Kciuk w górę!
@marjox0354
@marjox0354 6 жыл бұрын
Maly blad zrobiles przy pomiarze zasilacza maly ale istotny ;) zasilanie lini sprawdza sie w obciazeniu bo jesli nie sprawdzisz lini gdy jest obciazona ona bedzie w wiekszosci przypadkow stabilna jesli komputer nie wstaje
@xerejuneseve6333
@xerejuneseve6333 10 жыл бұрын
Dobrze by było wlutować takie polimerowe[zakryte srebrne],troche droższe ale wytrzymają więcej niż rok.Ja przy lutowaniu mam troche inny skill,rozpuszczam troche cyny na końcu lutownicy i przykładam do miejsca,wygodne i szybsze.Potem pukam śrubokrętem w element,jak sprężynuje to lut się trzyma.
@grzegorz16100
@grzegorz16100 9 жыл бұрын
+Blahblox Gyuanox Z tego co wiem to tak sie nie lutuje. Trzeba nagrzac element ktory sie lutuje i przylozyc cyne inaczej tak naprawde nie przylgnie.
@-ReadyToDie-
@-ReadyToDie- 7 жыл бұрын
To się opłaca jeszcze naprawiać? Serwis przewyższy warosc sprzetu x2 :)
@janfedemo6477
@janfedemo6477 9 жыл бұрын
Ja tak robiłem do czasu gdy płyta nie wstała. okazało się że skasowałem bios :D Wtajemniczonym nie muszę mówić jaki błąd w filmiku popełniony.
@jedrula77
@jedrula77 4 жыл бұрын
lutowanie kondensatorów zasilających CPU z zamontowanym CPU i ramami... very good xD
@no.nomoreidontcare
@no.nomoreidontcare 7 жыл бұрын
Na przyszłość - polecam wstawiać kondensatory o nieco wyższym napięciu pracy - dłużej popracują ze względu na niższą rezystancję zastępczą ESR.
@krzysztofrzepecki6389
@krzysztofrzepecki6389 10 жыл бұрын
Łapka w górę jak najbardziej. Pożyteczny film.
@MrRafaello22
@MrRafaello22 4 жыл бұрын
Witam. Jakiego ( jakiej firmy lub nazwa) topnika używasz podczas filmu. Pozdrawiam.
@Elade_Crew
@Elade_Crew 10 жыл бұрын
Dawidzie masz jakiś sposób na uciszenie zworek (piszczą pod obciążeniem procesora) od sekcji zasilania na starszych płytach ?
@Wymiataczxp
@Wymiataczxp 7 жыл бұрын
jak się nazywa urządzenie którym mierzy się zasilacza napięcie? gdzie je kupić i za ile? Chodzi mi o to żółto-czarne
@ponytoys8433
@ponytoys8433 8 жыл бұрын
jak sie sprawdza zasilacz? takie sprawdzanie zasilacza jest bez sensu, zasilacz powinno sie sprawdzac pod obciązeniem , co z tego ze teraz na lini jest 12.13 v a pod zwykla zarowka moze zpasc do 8v
@rumcajs009
@rumcajs009 4 жыл бұрын
No fajnie, tylko ze ta plyta nie wstawała, wiec taki test, aby wstepnie wykluczyć zasilacz jest jak najbardziej ok. Nie rozumiem bólu dupy niektorych ludzi, ktorzy zawsze i wszedzie musza sie dowalić...
@rumcajs009
@rumcajs009 4 жыл бұрын
Dobrze przed takimi robotami cyknąc sobie fotę telefonem, zeby pozniej w razie czego pamietac, z ktorej strony jest plus, a z ktorej minus.
@jacekkowalonek4405
@jacekkowalonek4405 8 жыл бұрын
Ciekawi mnie czemu nie było mowy o wyjęciu w pierwszej kolejności baterii z płyty. Przecież jak przeciętny Kowalski zabiera się za taką robotę to nie zdaje sobie sprawy że położy taśmę miedzianą lub cynę na ścieżki płyty w nie odpowiednim miejscu , ta może pójść z dymem :). A tak w ogóle to filmik OK :):):)
@Berixist
@Berixist 9 жыл бұрын
No wlasnie jakie temperatury lutownicy czy jest sens robic to kolba?lub zwykla lutownica bez regulacji?
@damiandmn1130
@damiandmn1130 8 жыл бұрын
+Berixist Zwykła Lutownica kolbowa lub nawet transformatorowa przy odrobinie wprawy praktycznie każdą lutownicą jesteś w stanie to wylutować, nawet bez tych badziewnych paskudzących pcb topików. W Wystarczy cyna lutajka i odsysacz do cyny ;)
@Bunczu
@Bunczu 9 жыл бұрын
Ilekroć widzę serwisowanie bez jakiejkolwiek opaski antystatycznej, zwłaszcza przy lutowaniu - mam obawy o żywotność całości...
@MrBasforce
@MrBasforce 8 жыл бұрын
Próbowałem wymienić kondensatory przy karcie Geforce 8600gt. Stosowałem topnik, wysoką temperaturę lutownicy, a kondensatory nadal nie chciały wyłazić. Poddałem się.
@pyzior
@pyzior 10 жыл бұрын
"dosyć krótki film"-prawie 20 minut :D
@mateuszkosakowski1930
@mateuszkosakowski1930 9 жыл бұрын
Ogólnie nie ma tragedii. Lutowanie dobrze ci idzie :) Możesz zainwestować w stację hotair to wtedy będziesz mógł lutować jakieś układy scalone.
@szymonboossTV
@szymonboossTV 8 жыл бұрын
Nie postępujcie zgodnie z tym poradnikiem, tak długie podgrzewanie płyty może ją uszkodzić, kontakt grota z płytą powinien myć możliwie jak najkrótszy . Tutaj jest zdecydowanie za długi, jeśli cyna nie topi się od razu znaczy że temperatura grota jest nieodpowiednia.
@theparahaker
@theparahaker 8 жыл бұрын
W sumie to powinno być nazwane Poradnik jak NIE lutować. Przez tyle czasu co on trzyma przytkniętą lutownicę to nawet te nowe kondensatory się mogą zagotować. Dobrze, że przynajmniej topnika używa to może zimnych lutów nie będzie :)
@sonni4868
@sonni4868 7 жыл бұрын
Cyna po wielu latach staje się bardzo trudna do stopienia bez dobrego topnika, niezależnie czy to temperatura 350, 400 czy 480 stopni - zawsze jest to samo.
@aleksandrakiebasiasta4098
@aleksandrakiebasiasta4098 5 жыл бұрын
Mylisz się, to w grubszej mierze zależy od ilości ołowiu w cynie. Są cyny ołowiana posiadające 40% ołowiu oraz zwykłe lecz też go zawierające, lecz tylko 4%. Cyna ołowiana lepiej się topi oraz jest bardziej elastyczna. Cyna po wielokrotnym rozgrzewaniu traci swoją elastyczność oraz mogą pojawiać się zimne luty jak jest to w przypadkach kart graficznych na płytach głównym laptopów. Po czym taką płytę czeka reboling.
@aleksandrakiebasiasta4098
@aleksandrakiebasiasta4098 5 жыл бұрын
Niestety, jest to poradnik jak nie lutować. Nie chce sprawiać przykrości. Kanał śledzę i pozdrawiam serdecznie.
@jedrula77
@jedrula77 4 жыл бұрын
"Tutaj jest zdecydowanie za długi, jeśli cyna nie topi się od razu znaczy że temperatura grota jest nieodpowiednia." g prawda... to znak, że lutownica za słaba do pojemności cieplnej odlutowywanego elementu, lut stary i za mało go jest. Kropla świeżej cyny a najlepiej przelutować od razu wszystkie miejsca i puszcza najlepiej z użyciem stacji rozlutowującej. 2-4 kondki można się pobawić ale już kilkanaście sztuk w jednej płycie to strata czasu. A jak więcej takich płyt to już dobry sprzęt wymagany.
@arkadiuszkosmalski5523
@arkadiuszkosmalski5523 8 жыл бұрын
Takie pytanko mam, czego uzywasz do czyszczenia topnika?
@filipszofer774
@filipszofer774 9 жыл бұрын
Powiedzcie mi tylko, gdzie kupić kondensator do Asus F3, szukam dobrego sklepu internetowego, bo nie ma sklepu z elektronika u mnie we wsi
@arti-tu
@arti-tu 9 жыл бұрын
Panowie, tu chodzi o sam pokaz jak się to robi i nie ważne czy to jest płyta czy np kondensatory w zasilaczu. Więc nie piszcie że się nie opłaca, że można kupić inna płytę itp wymądrzałki.
@piotrjader8914
@piotrjader8914 5 жыл бұрын
Pitolenie. Transformatorówka 100W z grotem 2,7 mm^2 do wylutowania kondensatorów bez odsysaczy i innych pierdół. Później otwory przepchać igłą lekarską 0,7 mm i wlutować nowe kondensatory, tą samą transformatorówką i po sprawie.
@marekborcz88
@marekborcz88 7 жыл бұрын
W tym miejscu jest wydmuchiwane powietrze z procesora i stabilizatora napięcia zasilania procesora może tu się coś grzeje można sprawdzić temperaturę procesora może trzeba zmienić chłodzenie na wydajniejsze.
@Bk99JzM
@Bk99JzM 5 жыл бұрын
Witam!!Ciekawa naprawa płyty komputerowej,wymianą kondensatorów wskazana!!Trzeba uważać gdyż elementy na płycie są lutowanie lutowej bez ołowiu i ciężko się odbudowuje elementy,poza tym wymianą kondensatorów na kondensatory low eser są lepsze i trwalsze,dobry pokaz filmu...
@jedrula77
@jedrula77 4 жыл бұрын
tak płyta jest z ok 2002-2003 roku jeszcze bez Pb free ;)
@DMNAnavrinPL
@DMNAnavrinPL 10 жыл бұрын
Mam gdzieś jeszcze taką obudowę.Prawdopodobnie z ok.2002 - 2003r.
@separatysta47
@separatysta47 10 жыл бұрын
Czy da sie jakos wyciszyc zasilacz bo ostatnim czasem zacza strasznie wibrowac i czy jakies podkladki gumowe/filcowe cos dadza?
@IceQ992
@IceQ992 9 жыл бұрын
Musze kupić topnik :D nigdy nie używałem :) ale dopiero zaczynam. A jak mogę spytać, czym usuwasz ten topnik :) ?????
@jozekszurek5842
@jozekszurek5842 8 жыл бұрын
swietny film, mam pytanie jak zdjagnozowales ze to kondesatory czym sie diagnozuje plyty glowne ze wiesz ze na sto procent ze to to jest popsute gdzie mozna topik i ta tasme dostac ?
@cycOO.
@cycOO. 7 жыл бұрын
0:45 "Zasilacz CODEGEN, konstrukcja 300 W - chyba więcej mówić nie muszę" :D
@PiotrK2022
@PiotrK2022 6 жыл бұрын
Dlaczego? Codegeny wcale nie są traficznymi zasilaczami. To znaczy są, ale nie widzę braku przeciwskazań do stosowania ich w komputerach. Trzeba tylko pamiętać o tym, że te zasilacze często mają wziętą specyfikację z kosmosu, więc wystarczy tylko pamiętać aby dać takiemu zasilaczowi ze 100-200W więcej niż komputer normalnie potrzebuje i będzie ok. Jak chodziłem do szkoły to u mnie w szkole wszystkie komputery były złożone na Codegenach i Tracerach i za 8 lat eksploatacji ani jeden się nie spalił a i pewnie dalej gdyby nigdy nic działają. Dlaczego? Ano właśnie dlatego, że zawsze komputery po zajęciach były wyłaczane z sieci i z tego co widziałem, bo miałem okazję na lekcji z wychowawcą jeden z tych komputerów rozkręcić, miały zasilacze dobrane ze sporym zapasem mocy. Minusem tych zasilaczy jest tylko to, że są jednostkami okrojonymi co może się przekładać na wyższe rachunki za prąd i wyrzucanie śmieci do instalacji 230V z powodu braku filtracji LC.
@bax1118
@bax1118 10 жыл бұрын
Dawidzie czy recęzja tego stojaka do monitorów gdzieś jest ? jeśli nie to bardzo bym prosił o zrecenzowanie, bo zastanawiam się nad kupnem właśnie tego modelu .
@WavePC_official
@WavePC_official 10 жыл бұрын
już jest na videotestach. Polecam go w 100%
@Patryk4315b
@Patryk4315b 8 жыл бұрын
Nazwa zasilacza mówi z czym mamy do czynienia Codegen, miałem z 6 takich zasilaczy i żaden nie miał stabilnego napięcia.
@artezz23
@artezz23 4 жыл бұрын
czy taka naprawa nie przekracza wartosci calego zestawu??? :D moze kondensatory duzo nie kosztuja ale diagnoza, robocizna itd juz tak...
@weryfany_Zamosc
@weryfany_Zamosc 4 жыл бұрын
Film z 2014 roku, obecnie taki komputer nie ma już żadnej wartości, czy opłacalne jak klientowi wystarcza taki sprzęt a ma 2 lewe ręce to czemu miało by się nie opłacać, zwłaszcza że film raczej i dla publiczności po części
@arsesto
@arsesto 6 жыл бұрын
Co zrobić aby kondensator nie wybuchł od przegrzania podczas lutowania?
@weryfany_Zamosc
@weryfany_Zamosc 4 жыл бұрын
Nauczyć się lutować ;D
@180doman
@180doman 9 жыл бұрын
Nie jestem Pańskim fanem ale kilka filmików mi się przydało (szczególnie recki obudów). Szanuje pracę włożoną w ich przygotowanie, bo Pan się stara i próbuje rzetelnie podchodzić do tematu. Ale ten filmik naprawdę odstaje i ani nie pokazywałbym go jako instruktaż ani nie chciał bym żeby widzieli go klienci. Po pierwsze porwanie się na płytę główną z 35W chińską stacją jest proszeniem się o kłopoty. Do płyt głównych z wieloma warstwami miedzi minimum 60W REALNEJ mocy stacji. Nawet kolbówką 100W myślę że lepiej by szło. Do tego spory grot o dużej pojemności cieplnej. Grzanie ma zawsze być krótkie, żeby nie nagrzewać otoczenia, w szczególności tu chodzi o przelotki. To jest paradoks lutowania że przegrzać łatwiej jest słabszą lutownicą niż mocniejszą. Jeżeli ktoś ma słabszą lutownicę to wspomaga się jakiegoś rodzaju preheaterem (słyszałem że ludzie jakieś żelazka czy opiekacze stosują ale nie wiem czy to prawda czy ściema). Przy lutowaniu też jest potrzebna moc (a NIE TEMPERATURA!) bo przy niedogrzaniu bardzo łatwo o zimne luty. Po drugie metoda "wyrywania" jest jak najbardziej poprawna. Oczywiście nie robimy tego "na chama" tylko najpierw ściskamy od góry żeby otworzyć kondensator (bo może nam strzelić) a później resztę i wtedy ładnie zdejmujemy go z nóżek. Same nóżki są łatwiejsze do dogrzania i można je wyjmować pojedynczo. Wreszcie ZAWSZE wymieniamy całą sekcję co wielokrotnie inni już wytknęli. Nawet jeżeli kondensator wydaje się sprawny to wcale nie musi być jeżeli cały szereg sąsiadów jest uwalony. To że akurat płyta wstała jest kwestią bardziej szczęścia niż umiejętności. Mam nadzieje że nie zabrzmiałem zbyt hejtersko. Trzymam kciuki że jeszcze Pan pokaże jak naprawdę się wymienia kondensatory.
@delta6583
@delta6583 9 жыл бұрын
Do wylutowania starych elementów najlepszy jest stary dobry zdz ;)
@180doman
@180doman 9 жыл бұрын
delta6583 Sam wymieniałem kiedyś kondy transformersem i jeżeli mówimy o tej klasie sprzętu do tej roboty to powiem że rozgrzany na kuchence gwóźdź również świetnie się sprawdza ...
@niewierna22
@niewierna22 9 жыл бұрын
Fajny filmik tylko trochę z tym wylutowywaniem szło nie za szybko. Wiele tu w komentarzach o lutowaniu więc i ja wtrącę swój kamyczek. Praktyka czyni mistrza! Mam profesjonalną lutownicę z cyfrową regulacją temperatury i praktycznie jest bardzo rzadko używana. Możecie wierzyć lub nie ale najczęściej używam zwykłej lutownicy transformatorowej która ma już czterdzieści lat. Wylutowanie takiego kondensatorka to dla mnie kilkanaście sekund. Praca szybka i odpadają problemy z czasem grzania grota. Tylko ja stosuję specjalnie robione przez siebie groty, bardzo cienkie a nie takie jak w supermarketach. Nawet praca z elementami smd to dla mnie żaden problem. Wszystko kwestia treningu i wyczucia. U mnie grzanie punktu lutowniczego to maksimum 2 sekundy i element albo wlutowany albo odessana cyna (przy rozlutowywaniu) Ale ponad czterdzieści lat praktyki robi swoje. Pewnie posypią się gromy że to wbrew zasadom (nieuziemiony grot) i staroświeckie metody. Ale skuteczne! U mnie transformatorówka leży w dłoni jak łyżeczka i nie czuję żadnego dyskomfortu. A szybkość pracy zdecydowanie wyższa i nie ma problemu z gorącą lutownicą bo stygnie natychmiast. Ale co kto lubi.
@bolekklonowski1505
@bolekklonowski1505 9 жыл бұрын
mam problemy z komputerem często czasami mi się nie włamcza w czoraj probowałem przeinstalować linuxa z pn ale windows 7 kończy za 100 lat ale mam problemy z uruchanianiem
@marcin878787l
@marcin878787l 10 жыл бұрын
Dawidzie ile bierzesz za taką kompleksową diagnostykę komputera? Mam tu na myśli software, wyczyszczenie systemu z infekcji adware itp. o ogólną optymalizacje systemu.
@piotrminda9019
@piotrminda9019 10 жыл бұрын
Dawid, bardzo fajny filmik oby tak dalej więcej tego typu kina :D.
@bolekklonowski1505
@bolekklonowski1505 9 жыл бұрын
ja reinstalowałem windowsa7 64bit na płycie MSI a55 E33 bardzo dobrze działa tylko sterowniki instaluje i będzie gotowe
@kev3plus179
@kev3plus179 6 жыл бұрын
11:13 Lutowanie z baterią w gnieździe, mógłbyś zwarcie zrobić, albo coś gorszego...
@weryfany_Zamosc
@weryfany_Zamosc 4 жыл бұрын
Akurat te kondensatory nie maja nic wspólnego z baterią na płycie główną. Raczej nie naprawiasz takich usterek jak widać. A jak wymieniasz żarówkę w samochodzie też odpinasz akumulator ? No tak przepraszam, nie pomyślałem że trzeba mieć samochód aby to zrozumieć
@Bk99JzM
@Bk99JzM 5 жыл бұрын
Witam!!Rozlutownica,lutowie bez ołowiu na bazie cyny i srebra,lutowie trwalsze..
@mastertv4606
@mastertv4606 10 жыл бұрын
Bardzo fajny i przydatny filmik ;)
@pyzior
@pyzior 10 жыл бұрын
Któryś z parametrów konsensatora musi być taki sam czy mogą to być dwa zupełnie różne kondensatory?
@HUDY147
@HUDY147 10 жыл бұрын
No właśnie bo też myślę czy się to opłaca robić. W sumie jeśli 45zl za wszystko to nie dużo. Chociaż zabawy jest sporo. Płytę wyciągnąć itd..
@Owaty
@Owaty 9 жыл бұрын
Wiem że to nie moja sprawa, ale z czystej ciekawości ile klient zapłacił za tą naprawę ?
@elkanitka7742
@elkanitka7742 8 жыл бұрын
Witam, swietny film. Panie Dawidzie jak zmierzyc napiecia na zasilaczu ale w laptopie? dziekuje.
@Lukaszmajamen
@Lukaszmajamen 7 жыл бұрын
Jaki sklep z kondensatorami polecacie?
@Din1249
@Din1249 9 жыл бұрын
Jaką temperaturę ustawiłeś do wylutowania kondensatora i do wlutowania?
@VeeKing
@VeeKing 8 жыл бұрын
Nie wymienia sie wszystkich? Słyszałem, ze jak kilka padło to reszta tez zaraz rypnie
@jaskolka1992
@jaskolka1992 10 жыл бұрын
Mam popdobny problem tyle że na karcie graficznej w starym PC-cie. Komputer działa niestabilnie, strasznie muli przy najprostszych czynnościach. Intel Pentium 4 , nvidia 6600, 2 gb ram.- próbowałem już formata i innych rzeczy i nadal nic, wciąż nie działają nawet stare tytuły, które kiedyś śmigały na max detalach. Czy to może być wina tych kondensatorów?
@ziemniaczekmoniaczek8038
@ziemniaczekmoniaczek8038 10 жыл бұрын
Kondensatory wybulają się z gorąca czy z wahań napięć.
@WavePC_official
@WavePC_official 10 жыл бұрын
ani z jednego ani z drugiego powodu. Te kondensatory ulegają uszkodzeniu, ponieważ osoba która wykradła i sprzedawała dalej skład chemiczny leketrolitu popełniła błąd, i skład był zły w wyniku czego wydziela się wodór i kondensatory puchną a potem i wyciekają.
@jedediaszzimmermann4903
@jedediaszzimmermann4903 6 жыл бұрын
W nowszych sprzętach z PCI-E/AM2 w górę zapomnij o wymianie, cyna taka wredna że palnikiem kondensatora nie wyciągniesz. I polecam kupić nawet najtańszy pochłaniacz oparów z węglem lub wentylator odpalić czy zrobić jakąś samoróbkę odciągającą opary. I ten codegen, zaraz będzie trzeba od nowa lutować przez tą stabilność napięć :D
@Adrik66
@Adrik66 10 жыл бұрын
co to za topnik ?? możesz podać nazwę ?? Dzięki i Pozdrawiam
@aGustyn21
@aGustyn21 10 жыл бұрын
Kolejna dobra robota. Pozdrawiam
@Milosz9
@Milosz9 10 жыл бұрын
czym testujesz płytę główną? Ja mam problem z internetem, po dłuższym czasie używania komputera odłącza się internet i to nie wina internetu bo na drugiem komputerze działa normalnie. Nie jest to problem z systemem czy sterownikami bo dzieje się to po zainstalowaniu nowych sterowników po formacie dalej.
@mmaciek163
@mmaciek163 9 жыл бұрын
Problem z rozlutowywaniem starych płyt jest w tym, że luty są bezołowiowe, i ich temperatura topnienia jest wyższa niż zwykłej cyny. Jest na to prosta rada, żeby to szybko rozlutować ;) Jak się chcesz Dawid dowiedzieć to pisz PW;)
@mariuszjasion
@mariuszjasion 10 жыл бұрын
Brawo, brawo, brawo!!!! Oby więcej takich filmów. Łapa w górę.
@legolaszlesnegokrolestwa8113
@legolaszlesnegokrolestwa8113 9 жыл бұрын
Zastanawiam sie czy nie taniej by wyszło kupienie tej płyty na allegro.
@marekborcz88
@marekborcz88 7 жыл бұрын
Może grzeje się zasilacz ma tylko 300W dlatego poleciały kondensatory taką moc miały pierwsze zasilacze 250do 300W
@paweradziowicz603
@paweradziowicz603 10 жыл бұрын
Dawid zdecydowanie za długo grzejesz tą płytę :/ Zajmuję się trochę elektroniką i nie raz musiałem się uporać z płytką która miała poprzypalane pady ;) To, że płyta działa to dobrze ale na 90% jeśli miałbyś wymieniać te kondensatory jeszcze raz to zaczęły by "odklejać" się ścieżki i pady ;)
@serwiskonsolznin7471
@serwiskonsolznin7471 7 жыл бұрын
A ssak do cyny:)
@PiotrK2022
@PiotrK2022 6 жыл бұрын
Nie zgodzę się. Niejodnokrotnie smażyłem płyty główne na temperaturze rzędu 430 st. i nie było żadnego problemu. Poza tym jak jest porządnej jakości laminat to takie rzeczy nie mają prawa bytu i mnie osobiście tylko zdarzyło się na laminatach papierowych w starych sprzętach ZRK/Radmor/Diora. Tam to trzeba autentycznie z głową kręcić gałką i krótko grzać, bo autentycznie już pod odrzutem samego odsysacza ścieżki lecą. Nie wspominam już nawet o o sytuacjach gdzie jest np. scalak i bardzo często lubi zostać b. cieniutka warstewka cyny, której nie widać na pierwszy rzut oka a jeszcze jednak trzyma nózkę. Dlatego ja odżałowałem 393 zł. , kupiłem od chińczyka rozlutownicę 90W i mam wyrąbane na to, bo już nie muszę o tym myśleć, że grzeję za długo i zepsuję zaraz, czy też stresować się przy każdym demontażu scalaka, że nie wszystko pozbierałem i cudować potem z mostkowaniem ścieżek, czy latać po elektronikach za częściami, bo nózka pękła...
@Rafau999v2
@Rafau999v2 10 жыл бұрын
W wielowarstwowych płytach użył bym lutownicy hot air babrać się kolbową trochę strach.
@rafalrafmet
@rafalrafmet 2 жыл бұрын
A czy można poprostu uciąć kondensator,bez wylutowywania,a nowy przylutować do wystających starych nóżek?.
@rw9171
@rw9171 Жыл бұрын
można
@keksiu351
@keksiu351 4 жыл бұрын
Dzięki za wytłumaczenie na temat kondensatorów i ich biegunowości :)
@maniakaut33
@maniakaut33 8 жыл бұрын
ja mam spuchniete ale nie wymieniam tego mogą być z tego jakieś konsekwencje ?
@killer2k149
@killer2k149 8 жыл бұрын
Mogą wylać się elektrolity potem płyta out lub naprawa
@thekillerpl6824
@thekillerpl6824 9 жыл бұрын
Dostałem stary komputer od pewniej pani. Komputer nie uruchamia się (po podłączeniu do prądu wentylatory uruchamiają się bez wciśnięcia przycisku POWER, ikona dysku jak i zasilania świecą światłem ciągłym i komputer po za tym nie daje oznak życia nawet po wyjęciu pamięci RAM. Po otworzeniu obudowy połowa kondensatorów miała powylewany elektrolit. Czy jest jeszcze szansa na uratowania tego (wiekowego) komputera? PS Na zasilaczu niepokoi mnie linia 12V, napięcie (które nie spada ani nie rośnie) to 12,5V. Odadm jeszcze że 3 kondensatory się dość mocno nagrzewają.
@analterror2890
@analterror2890 9 жыл бұрын
+TheKillerPL raczej nieopłacalne. Zależy jeszcze jak stary jest to komputer. Winą wylanych kondziorków jest zasilacz. Ja z takich złomów, wyciągam bebechy na części. Takie płyty sprzedaje na kilogramy jako odzysk złota przez allegro.A takie zasilacze jak ten twój z 12,5V lądują w piecu gdzie potem wyciągam miedź żeby przez przypadek nie trafiły do innego sprzętu i go nie uszkodziły. Jak by dawał koło 14V to by się jeszcze na prostownik nadał do akumulatora :)
@thekillerpl6824
@thekillerpl6824 9 жыл бұрын
Podobno napiecia mieszcz sie jeszcze w normie. Nowa plyta zamowiona wiec chyba oplacalne to jest bo kosztowala 20zl
@oficialvideo4463
@oficialvideo4463 8 жыл бұрын
Dawid a ty wczym montujesz filmy potrzebuję programu do montowania i mam komputer za wirusowany naprawisz mi go pozdrawiam serdecznie i czekam na odpowiedz 😊😊😊😊😊😊
@pdpp2714
@pdpp2714 8 жыл бұрын
Tomnik jest w cynie. Topnik osobno używamy jak mamy jakieś mocno zanieczyszczone powierzchnie
@scrappyqwerty6537
@scrappyqwerty6537 9 жыл бұрын
widze masz srednie pojecie o lutowaniu zajmuje sie elektronika kupe lat i za bardzo kobinujesz ... nie powinno sie grzac zbyt mocno laminatu gdyz sciezki miedziane lubia odklejac sie albo sam laminat wybrzuszyc sie moze.... jak sie wylutowuje i wlutowuje to robi sie sprawnie. rozlutowujac podgrzewa sie usuwa cyne jednym szybkim ruchem nidgy nie musialem calosci cyny odessac wiecej jak dwa razy . a lutujac element nalezy uzyc topnika zawsze cyna go posiada ale nie wielkie ilosc. luty sa prawidlowe jednak nadmiar cyny jest.
@DjCronics
@DjCronics 9 жыл бұрын
Wszystkie sprzęty po roku 2008 to już nie to samo.Eko oszołomy wymogli zmiane składu cyny w fabrykach i dlatego na przykład taka karta graficzna ulega awari po jakimś czasie.Ten stary blaszak po wymianie kondensatorow będzie działać jeszcze bardzo długo.Tylko że po pierwsze wymiana zasilacza na jakościowo lepszy.Po drugie wymienia sie wszystkie kondensatory w sekcji zasilania.Można też zastosować kondensatory pracujące na wyższym napieciu niż nominalne nie spuchną tak szybko. Po takich zabiegach komputer bedzie działać bardzo długo.
@3mielu88
@3mielu88 8 жыл бұрын
Zgadzam się, ale nie chodzi o skład cyny bo to pierwiastek, tylko skład stopu. Matoły wymusiły dyrektywe ROHS i przejście na technologię bezołowiową. Mniej trwała, bardziej kosztowna. Dodatkowo uwielbia się lutować na "zimno". Swoje stare GPU przepuściłem przez piec reflow z odrobiną topnika no-clean i efekt taki, że układ wstał. Po prostu wcześniej sam się rozlutował.
@MegaPityy
@MegaPityy 9 жыл бұрын
Z całym szacunkiem dla autora filmu,ale rozlutowywanie takim amatorskim sprzętem ,to duże ryzyko.Inna sprawa ,że ta płyta jest g.... warta , więc strata byłaby niewielka :)
@TheShekerrr
@TheShekerrr 10 жыл бұрын
Mamy te same fotele ;) Fajny poradnik.
@under1522
@under1522 8 жыл бұрын
Czyżby był to juz zasłuzpny Socket A :) ?
@slawek20
@slawek20 7 жыл бұрын
Czy płyta główna z laptopa bd działac w komputerze stacjonarnym
@dziabi3
@dziabi3 9 жыл бұрын
przy wylucie gdy nie jestes pewien ze cyna plynie nie wolno ruszac elementem bo oderwiesz pad
@adki84
@adki84 9 жыл бұрын
To co powiem to nie hejt ale sama prawda. Robię takie rzeczy na co dzień w pracy, i jakbym się tak bawił to bym na chleb nie zarobił. Dawno się tak nie uśmiałem z umiejętności manualnych przy lutowaniu. Oj dużo do treningu.
@slawek20
@slawek20 7 жыл бұрын
Witam i działało wszystko bo ja też to bd musiał zrobic
@MrPridakTV
@MrPridakTV 10 жыл бұрын
Jaką kartę do grania byście polecili od geforce ,( nvidia) do maksymalnie 1500 zł
@snake227powrot
@snake227powrot 10 жыл бұрын
GTX970
Diagnostyka komputera stacjonarnego w serwisie
23:11
WavePC
Рет қаралды 134 М.
Zrobię z Was SERWISANTÓW - Kurs naprawy płyt głównych #1
14:54
Marcin Wacławek
Рет қаралды 194 М.
За кого болели?😂
00:18
МЯТНАЯ ФАНТА
Рет қаралды 3,3 МЛН
What type of pedestrian are you?😄 #tiktok #elsarca
00:28
Elsa Arca
Рет қаралды 38 МЛН
Увеличили моцареллу для @Lorenzo.bagnati
00:48
Кушать Хочу
Рет қаралды 9 МЛН
Jak kupować laptopa👍👎
21:18
WavePC
Рет қаралды 111 М.
Jak lutować przewody i nie tylko!
12:22
Kacper Wilczak
Рет қаралды 987
Naprawa monitorów LCD | #49 [Ciekawostki]
11:25
ElektroPrzewodnik
Рет қаралды 215 М.
Flight 16 - Emergency landing at Okecie Airport (Warsaw, 2011) | HISTORIE
20:02
HISTORIE - ludzie i wydarzenia
Рет қаралды 156 М.
Najgorszy Land Cruiser ? Toyoty DRIVENFAR
28:47
TERENWIZJA
Рет қаралды 39 М.
Modernizacja laptopa dla Klientki
29:58
WavePC
Рет қаралды 115 М.