No video

Depresja czy coś innego? O chorobach somatycznych przypominających depresję

  Рет қаралды 34,230

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

Жыл бұрын

Trafna diagnostyka jest podstawą skutecznego leczenia. Postawienie diagnozy bywa długim i żmudnym procesem, wymagającym dokładnego wywiadu i dużej uwagi specjalisty. Nierzadko zdarza się bowiem, że jednakowe objawy dają schorzenia o zupełnie różnym podłożu. Bywa tak m.in. w przypadku depresji i chorób somatycznych. Czym objawia się depresja i które choroby somatyczne dają podobne objawy? Jak często w wyniku tych podobieństw depresja jest diagnozowana niesłusznie? A także jak powinien wyglądać proces diagnozy depresji żeby wykluczyć choroby somatyczne? Na te i wiele innych pytań odpowie psychoterapeutka i superwizorka psychoterapii poznawczo-behawioralnej dr Magdalena Skotnicka-Chaberek z Kliniki Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS. Rozmowę poprowadzi Joanna Flis.
dr Magdalena Skotnicka-Chaberek - Psycholog (absolwentka UW) oraz lekarz (AM w Warszawie). Psychoterapeutka i superwizorka psychoterapii poznawczo-behawioralnej. Posiada certyfikaty psychoterapeuty: Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej (absolwentka pierwszego w Polsce szkolenia w latach 1998-2002, pod kierunkiem prof. Scrimaliego), EABCT oraz SITCC (Societa' Italiana di Terapia Cognitiva e Comportamentale); Certyfikat Superwizora Dydaktyka PTTPB. W roku 2008 ukończyła specjalistyczne szkolenie w zakresie metody Przedłużonej Ekspozycji Edny Foa w pracy z pacjentami dotkniętymi PTSD prowadzone w ramach programu „Trakt" (ICGZ UW). Kieruje Centrum Neurorehabilitacji i w jego ramach prowadzi praktykę psychoterapeutyczną. Jako psycholog pracowała SP CSK AM w Warszawie w Klinice Neurochirurgii, oraz Poliklinice Szpitala przy ulicy Litewskiej. Jest także doświadczonym lekarzem systemu ratownictwa. Doświadczenie zarówno psychologiczne jak i medyczne sprawia, że obszarem specjalizacji psychoterapeutycznej są problemy osób i ich rodzin dotkniętych: ADHD, całościowymi zaburzeniami rozwoju, uszkodzeniami centralnego układu nerwowego oraz zaburzeniami psychicznymi występującymi w przebiegu rzadkich chorób o podłożu genetycznym. Jest współautorką książek i licznych artykułów naukowych i wystąpień konferencyjnych poświęconych ADHD, diagnostyce psychologicznej, neurorehabilitacji i psychoterapii. Jest kierownikiem merytorycznym czteroletnich studiów podyplomowych w psychoterapii poznawczo-behawioralnej w filii w Katowicach, organizowanych w ramach Szkoły Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS.
Joanna Flis - psycholożka kliniczna i zdrowia, certyfikowana specjalistka psychoterapii uzależnień, absolwentka Uniwersytetu SWPS. Przez wiele lat pracowała z osobami współuzależnionymi oraz z syndromem DDA w Wojewódzkim Ośrodku Psychoterapii Uzależnień i Współuzależnienia oraz w Poradni Uzależnień. Aktualnie prowadzi pracownię pomocy psychologicznej. Psychoterapeutka systemowa w trakcie certyfikacji oraz pedagożka. Doktorantka na Uniwersytecie Szczecińskim, gdzie prowadzi badania naukowe na temat funkcjonowania osób uzależnionych. Współpracuje z Fundacją Dbam o Mój Z@sięg oraz Ośrodkami Doskonalenia Zawodowego Nauczycieli, prowadząc szkolenia i warsztaty. Autorka licznych publikacji z zakresu zdrowia psychicznego.
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: web.swps.pl/st...
#depresja #chorobysomatyczne #psychologia

Пікірлер: 47
@roolon6604
@roolon6604 Жыл бұрын
Świetne, kompleksowe i dogłębne podejście do tematu. Perełka w oceanie treści pseudoekspertów. Dziękuję
@annajaworska4572
@annajaworska4572 Жыл бұрын
Dziękuję Pani Doktor, otwiera Pani oczy na tę chorobę. Wszystkiego dobrego 🥰
@annajohnson719
@annajohnson719 Жыл бұрын
Tak dobrego wywiadu na temat depresji jeszcze nie słyszałam!
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Жыл бұрын
Bardzo dziękujemy za miłe słowa! 🙂
@ewakwiatkowska2199
@ewakwiatkowska2199 Жыл бұрын
Wspaniały, merytoryczny wykład. Ogromna kompleksowa wiedza Pani doktor. Jestem pod wrażeniem. Chciałabym spotykać na swojej drodze takich specjalistów.
@zbyszek511
@zbyszek511 Жыл бұрын
Dziękuję za tę rozmowę... Pani doktor wg mnie bardzo świadoma problemu, empatyczna i ciepła emocjonalnie
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Жыл бұрын
Cieszymy się, że webinar był dla Ciebie interesujący. Zapraszamy na nasz kanał po więcej ciekawych i merytorycznych treści. 🙂
@kanikula22
@kanikula22 21 сағат бұрын
Bardzo dziękuję !
@rutczarnecka4934
@rutczarnecka4934 Жыл бұрын
Pani Doktor, chylę czoła! Jako pacjent od lat chory na ME/CFS bez współtowarzyszącej depresji i z neuroatypowym mózgiem tak wiele bym dała bym na etapie utraty zdrowia i związanego z nim ogromnego kryzysu psychicznego mogła skorzystać z pomocy takiego specjalisty jak Pani! Zamiast tego musiałam zaliczyć pełne spektrum gaslightingu ze strony środowiska medycznego, wpajania mi depresji której... Kryteriów nie spełniałam! W ogóle świadomość Pani Doktor, że dużą grupę pacjentów chodzących bezskutecznie po gabinetach stanowią chorzy na choroby tkanki łącznej, reumatyczne czy ME/CFS - moje największe marzenie by zaczęto tego uczyć na studiach medycznych! Szkoda, że Pani doktor musiała tak obszernie się wyszkolić by znać tę "tajemną" wiedzę przez brak której trudni diagnostycznie pacjenci tak bardzo cierpią!
@Aleksander9873
@Aleksander9873 Жыл бұрын
Raczej pacjentka
@MagDa-kx8be
@MagDa-kx8be Жыл бұрын
Wspaniały wykład, dziękuję!
@pixi2209
@pixi2209 Жыл бұрын
Bardzo dziękuję Pani doktor za ciekawe informacje. 👍👏🇵🇱🖐️
@agnieszkakwasniewicz
@agnieszkakwasniewicz Жыл бұрын
Dzięki. Dużo mądrości!
@emiliakohut7595
@emiliakohut7595 Жыл бұрын
Dziękuję za wykład, na pewno się przyda. 🙂
@iwbi9690
@iwbi9690 Жыл бұрын
Dziękuję bardzo za ciekawy wykład. 😊
@agatal1487
@agatal1487 Жыл бұрын
komentarz dla algorytmu :) bo słucham Was od długo i bardzo jestem wdzięczna, ze mi otwieracie głowę 🤍
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Жыл бұрын
Przemiło nam to czytać. :)
@agatal1487
@agatal1487 Жыл бұрын
@@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 😘
@kasiad2563
@kasiad2563 Жыл бұрын
Świetny wykład. Dziękuję!
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Жыл бұрын
Bardzo dziękujemy! 🙂
@kamyk8232
@kamyk8232 Жыл бұрын
Dziękuję za wykład ❤️
@RadosawKulas
@RadosawKulas Жыл бұрын
Ślicznie dziękuje za przekazane informacje.
@barbaraosinska1428
@barbaraosinska1428 Жыл бұрын
Wspaniały wykład. Bardzo za niego dziękuję.
@lutra-lutra
@lutra-lutra Жыл бұрын
Znakomity wykład, kopalnia wiedzy w pigułce 🏆
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Жыл бұрын
Cieszą nas Twoje słowa! Dziękujemy! 🙂
@modii4892
@modii4892 Жыл бұрын
Najprostszym sposobem rozróżnienia między reumatyzmem, Parkinsonem a depresją są leki które przynoszą poprawę, ponieważ objawy widziane i obserwowane są patrząc z zewnątrz takie same. Np ból stawów reumatyczny nie ustępuje po lekach uspokajających i antydepsesyjnych i odwrotnie. Ból z powodów psychicznych nie przejdzie po lekach przeciwbólowych.
@dorota5377
@dorota5377 Жыл бұрын
Swietne !💝
@barbaradeska
@barbaradeska Жыл бұрын
Fajny film
@stoolat7169
@stoolat7169 Жыл бұрын
Depresja to dar jasnowidzenia i przewidywanie sytuacji.podwyzszony instynkt.czyli żyjemy w swojej głowie a to jest podświadomość..podświadomość z kolei to połączenie mózg+z sercem+dusza. I tak chowamy nasz dar przed demonami.dla mnie jesteście zachipnotyzowac na iluzje klamstw i żyjecie psychika .ja psychiką nie pracuje lecz sercem.mamy swoje zdanie honor empatię i pozytywny czego żadna nauka niema dziś. Jesteśmy po to by uczyć nie słuchać..każda kobieta to manipulantka i kłamca to powoduje brak miłości u młodych matek i z dzieckiem.przekazywanie braku miłości. .i serce moje mówi aby nie słuchać systemu tylko serca w ciszy w medytacji. O depresja to medytacja i wejście w stan podświadomości....czyli dar to choroba??????idzta pobiegać a nie słuchać systemu uśmiercania.do roboty.a nie wmawiać dzieciom choroby.dlatego kary zejdą🐑🤩
@mariakoscioowska7806
@mariakoscioowska7806 Жыл бұрын
Pani doktorzyni (!?) wiedza i sposób przekazu - dla mnie bardzo pomocne. Ale prowadząca - kicha ... i ten język nowomowy ;/ cóż
@bouquet_di_ranuncoli
@bouquet_di_ranuncoli 10 ай бұрын
Warto sprawdzić sobie poziom żelaza i ferrytyny. Akurat u mnie to była ANEMIA!!! 😢
@pixi2209
@pixi2209 Жыл бұрын
"Gościni"? Ach to wciskanie nowomowy gdzie się da... 🤦🏻‍♀️
@domicyliat
@domicyliat Жыл бұрын
psycholożka, gościni, dobrze, że na wstępie zwrócili uwagę, aby słuchać z przymrużeniem oka, bo więcej ideologii niż wiedzy :)
@madzia3103
@madzia3103 Жыл бұрын
I bardzo dobrze.. wkrótce się przyzwyczaisz
@MartynaRowniak
@MartynaRowniak Жыл бұрын
Och to wciskanie własnych braków w wiedzy w komciach😂. Weź się doedukuj, ignorancie. Język polski się odmienia; nie będziemy pozostawać przy regresji z czasów PRL, która próbowała wyrugować feminatywy.
@agatal1487
@agatal1487 Жыл бұрын
ja mam raczej 🤦‍♀️na takie burackie komentarze.
@hoaaloha575
@hoaaloha575 Жыл бұрын
@@madzia3103 dlaczego mam się przyzwyczajać do kaleczonych, brzydkio brzmiacych słów, tylko dlatego, że jakiś idiota chce narzucić wszystkim lewacką nowomowę?
@EnigmaEdyta3737
@EnigmaEdyta3737 Жыл бұрын
Myślisz że jak dotklam wargami sromowymi telefonu komórkowego to nie było tam spermy ani plemników?
Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) - dr Ewa Pragłowska, Joanna Flis
1:04:20
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Рет қаралды 62 М.
Po tych ZACHOWANIACH poznasz, że ktoś ma DEPRESJĘ
38:32
Pacjenci
Рет қаралды 293 М.
Они так быстро убрались!
01:00
Аришнев
Рет қаралды 2,9 МЛН
Comfortable 🤣 #comedy #funny
00:34
Micky Makeover
Рет қаралды 16 МЛН
Smart Sigma Kid #funny #sigma #memes
00:26
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 19 МЛН
Depresja na emeryturze. Psychiatra mówi co robić
50:08
Pacjenci
Рет қаралды 11 М.
DEPRESJA. Kiedy twoja głowa staje się TWOIM WROGIEM
24:06
Bez/Schematu
Рет қаралды 76 М.
Psychiatra o lekach w depresji.
41:05
dr Agnieszka Kozak
Рет қаралды 15 М.
Lęk - paradoks unikania - Zofia Szynal
22:51
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Рет қаралды 139 М.
Они так быстро убрались!
01:00
Аришнев
Рет қаралды 2,9 МЛН