Chlapci chlapci. Sice do šermu vidím jak do kozy (obyčejný divák) a meč jsem v ruce držel maximálně dřevěný, ale to co tu vykládáte ... má hlavu a patu. Člověk ty naše předky musí obdivovat. Mimochodem, dost mi kazíte požitek z různých filmů, protože člověk do toho nechtěně zapojí i znalosti z fyziky a pak se škrábe na hlavě a říká si "Nedělají ze mě náhodou pitomce?". Ale nejste v tom sami, to samé mi dělá manželka stran medicíny. Díky za váš kanál a jen tak dál.
@digladior-cz9 ай бұрын
tak za to se opravdu omlouvame, ze vam kazime zazitek zfilmu :-) alespon vidite, jak se my citime uz asi 10 let a jake je pro nas vetsina sermirske kinematografie "utrpeni" :-))) a prave proto se snazime nejak to povedomi pozvednout a optimisticky si nalhavame, ze to treba nejakej "rejza" pochopi, zacnou si na tom davat zalezet a my si ty filmy konecne budeme moct taky uzit :-) B.
@karelbenak9 ай бұрын
@@digladior-cz - chlapi, já vás naprosto chápu! Pro mě to jsou třeba tzv. hackerské scény, při kterých dostávám křeče, a jak jsem psal, kvůli manželce máme zakázány pouštět skoro všechny seriály z lékařského prostředí. Na druhou stranu, třeba takovou Ordinací v Růžové zahradě vyhrožuju a vydírám potomky: "Jestli budete zlobit, pustíme si tři díly za sebou!". Je to sice už asi za hranicí etiky, ale zatím to pomáhá.
@sheepcz77479 ай бұрын
souhlasím, já od dob co mam partnerku historičku, nemohu koukat na velkou část filmů co se nazývají "historickými" dokonce sama byla jako poradce u několika filmů a popisovala to jako bolest kdy každý druhý detail byl upřednostněn podle vize filmu či režiséra, než podle historičnosti. Takže znám ten pocit nekoukatelnosti, či vidění co dříve člověk neviděl :D :D :D .
@karelbenak9 ай бұрын
@@sheepcz7747 - k tomu mohu říct snad jediné, dovolte, abych Vám a zejména Vaší partnerce kondoloval ;-)
9 ай бұрын
Tak filmy se dělají od toho aby vypadaly hezky a abyt to byla zábava. Stejné nesmysly, tam vidí člověk z každého oboru.
@plukovnik-skvelous9 ай бұрын
Další díl mé oblíbené série, kde Borek a Zdenál demolují hate komentáře. Vynikající práce, jako vždy!
@digladior-cz9 ай бұрын
😁😁😁 díky 👍👍👍
@Aniv15159 ай бұрын
Moc děkuji za vysvětlení kroužkových zbrojí, zodpovězení této otázky mi udělalo velkou radost🙂. A celé video je moc fajn - velmi zajímavé povídání se spoustou informací, ráda jsem se dozvěděla zase něco nového. Jsem moc ráda, že tento kanál o šermu máte - opravdu skvělá práce! 👍👍👍👍👍
@digladior-cz9 ай бұрын
Děkujeme. Jsme moc rádi, že se vám naše tvorba líbí.
@MrMrSpok9 ай бұрын
@@digladior-cz Prosím o malé doplnění problematiky kroužkové zbroje..konkrétně o její použití v kombinaci s celoplátem. Příklad: vespod prošívanice, přes ní kroužková košile, přes ní pláty. Používalo se to takto? A to vztahuji i na nohy a případnou kombinaci kroužkových nohavic a přes ně pláty. Četl jsem někde názor, že kroužky pod plátem pomáhali chránit slabá místa plátů, taková ty "mezi-místa" kde vlastně plát nebyl. Pak si ale říkám, jestli už ta celková váha zbroje by nebyla moc velká.
@digladior-cz9 ай бұрын
@@MrMrSpok ano a ne používalo se to takto, ale v kombinaci s dobrou zbrojí se už používali pouze náplety, tedy kroužková zbroj byla našita na prošívku v místech kde nebyla zbroj, tipocky podpaží, a k tomu se běžně nosili kroužkové trenky, a na nohou už nic neb tam byla zbroj
@martinherout74699 ай бұрын
Jej, to je ale hezký díl. Dotazové speciály byl super nápad. Vlastně mě baví o dost víc než rozebírání filmových soubojů. Mohli byste v některém z příštích pořadů pohovořit i lucích a kuších, jejich využití a efektivitě v bitvách a porovnat účinnost dlouhého anglického luku a kuše? Dostupných informací je sice dost, ale vy to všechno vysvětlujete tak nějak pěkně v kostce a člověku při vašem výkladu naskakují další souvislosti, které předtím neviděl. Moc díky.
@richardsembera59799 ай бұрын
Zdravím a chválím. Nikdy jsme nešermoval, ale vaše tvorba mě moc baví. Díky za ně;-)
@digladior-cz9 ай бұрын
Děkujeme. Jsme moc rádi, že se vám naše tvorba líbí.
@sheepcz77479 ай бұрын
filmy a hry nás učí a ukazují, jak armady těžkooděnců jsou ohromné a každý pod brněním vidí farmáře který sotva drží meč, vaše přirovnání jsou skvělá a pěkně dokreslující sílu té doby. Tedy sílu a elitnost těch jednotek.
@maryko95cz129 ай бұрын
Pánové jako HMB fighter bych rád doplnil účinnost rány pěstí do helmy. V mnoha případech je to pouze otravné. Ale pokud má soupeř špatně napasovanou helmu tak ke zranění dochází. Jinak Zdenála zápasníka by rozhodně stálo za to někde potkat ve zbroji 💪 Skvělý díl
@lubomirjanousek28348 ай бұрын
Super video. Díky moc chlapy !!! Jste super a na hejty kašlete!!! Jen tak dál !! 👍
@digladior-cz8 ай бұрын
Děkujeme. Jsme moc rádi, že se vám naše tvorba líbí.
@ProspektorCZ9 ай бұрын
No výborně! To mi úplně uniklo!
@digladior-cz9 ай бұрын
Neboť jsme tento týden bohužel opět trošku ve skluzu, kvůli chytanému krátkému akčnímu snímku, tak jsme "velké" video naplánovali netradičně na čtvrtek místo úterý
@ProspektorCZ9 ай бұрын
@@digladior-cz Změna více než vítaná 🤗
@Gimli_syn_Gloinuv9 ай бұрын
Super, tenhle styl videí mi musím říct dost sedí .. byť jsem vás nikdy nepotkal mám při poslouchání a sledování tohohle videa pocit, jako bychom seděli někde u piva a já nasávám zkušenosti od starších a zkušenějších ... super, jen houšť a větší kapky :-)
@jirisobotka92459 ай бұрын
Ta poslední "otázka" mě fakt rozesmála - znám to také, když jsem někde měl houfnici tak se skoro vždy našel "odborník" co mi vysvětlil, že ta krátká hlaveň má přece malou přesnost a dostřel - a že to těm husitům bylo vlastně k ničemu ...
9 ай бұрын
Tak ona v principu každá středověká zbraň měla mizernou přesnost, ale asi tím nestříleli na 20 km. 🙂 Jinak co se týče komentáře, tak kolega který se tomu věnuje mi nedávno ukazoval video z HMB a to je až neuvěřitelné, co člověk v brnění vydrží. Jeden chlap stojí opírá se o hrazení a další 3 do něj bijou co jim síly stačí a on nepadne. Doporučuji kouknout na nějaká videa na YT.
@hansk.21559 ай бұрын
Skvělé pánové, díky za nové informace.
@digladior-cz9 ай бұрын
👍👍👍díky 👍👍👍
@JakubBřezina-o3k9 ай бұрын
Super kluci. Chválím.
@digladior-cz9 ай бұрын
👍👍👍díky 👍👍👍
@Brachio554 ай бұрын
Zdravim .. lidi .. Já už se těším na druhý díl .. kdy vyjde na yt ??
@digladior-cz4 ай бұрын
Druhý díl čeho?
@martinmachurka52309 ай бұрын
Díky za vesměs klidné a věcné reakce (až na lehce rozohněného Zdenála :-) ) i na nesmyslné hejty. Ale Zdenála chápu. Hejt (protože tohle není kritika) založený na "Co jste dokázali!" je nejen nesmyslný (protože jste skutečně něco dokázali), ale hlavně je to argumentační faul (ad hominem). To už mi přišel lepší ten druhý pán. Sice vás na konci taky napadá, ale jinak zapojuje svoji zkušenost, má nějaké argumenty. A občas bych ty hejty i chápal, kdybyste zodpovědně neustále v každém videu neopakovali, že nekritizujete film, ale jen šerm. A pak vás někdo "kritizuje", že napadáte film. Je super, že máte sílu odpovídat věcně i na takové komentáře. I díky vám jsem ve svých čtyřiceti začal chodit na šerm a baví mě to. Uvítal bych nějaké video, jak aktivně začít souboj, když jsou soupeři v základním střehu.
@peterkostal23989 ай бұрын
Opäť super video. Mám prosím vás jednu otázku. Keby sa stretol teraz trenovaný šermiar s tým v minulosti. Kto by vyhral?
@MrScott89 ай бұрын
Technický dodatek k té balistické přilbě, ještě další z důvodů proč je to srovnání naprosto mimo mísu. Balistické přilby jsou buďto z kevlaru, nebo z titanu. Zejména kevlarové přilby se po zásahu poměrně zdeformujjí a do té hlavy někde narazí. Ale ten nejzásadnější problém je, že ta přilba nedokáže energii té střely odklonit, tzn. převážná část energie se přenáší dál směrem na hlavu (Vývaz je obvykle konsturovaný tak, aby se po zásahu rozepl a přilba spadla - přičemž to uvolnění je stejně spojeno s nárazem skořepiny přilby do hlavy. Jsou známé třeba případy dočasného oslepnutí po zásahu do týla (přilby).
@salamantra61073 ай бұрын
🇸🇰 👍👍👍 SUPER 👍👍👍
@digladior-cz3 ай бұрын
⚔️💪⚔️ díky ⚔️💪⚔️
@JindrichP.9 ай бұрын
Jako vždy super info. Také mám dotaz, každý mě to totiž učil jinak. Jak se liší držení meče příčkou vodorovně nebo svisle ?? Vím že je třeba při různých technikách přehmatávat na rukojeti ale v základním postoji se to liší jak ?? Protože mi nepřijde že by to mělo tak zásadní dopad na krytí, jak to tedy je s držením raně gotického jednoručního meče ??
@digladior-cz9 ай бұрын
strasne dlouha odpoved (takze jenom velmi pvrchne), jestli jde o polohy ruky - palcova, dlanova, hrbetni, malikova - tak to je odvysle od toho z jake polohy do toho "bodu" vstupujete - a bud volite tu nejrychlejsi (typicky beze zmeny) nebo tu nejsilnejsi (typicky palcovou) - dale poloha ruky a bodu predikuje nektere dalsi navazne utoky - z nekterych poloh se delaji nektere utoky lepe, z jinych hure... (z malikove nebudete nikdy delat abnemen, atd... ) jestli jde o polohu zbrane v ruce - drzim mec ostrim dopredu/plochou dopredu - to je do znacne miry zavysle na vzdalenosti - v dlouhe vzdalenosti vzdy ostrim dopredu, v kratke vzdalenosti dle toho, jake zrovna volite utoky - jestli pouzivate k seku hlavne rotatory (ruzne seky zwerku) tak plochou dopredu... A aby to nebylo tak jednoduche, tak nic z toho co jsem vyse napsal neni dogma ;-) B.
@JindrichP.9 ай бұрын
@@digladior-cz To by jste to mohli třeba rozebrat v dalším videu... 😉😇 Půlku z výrazů ani neznám. 😀Třeba vůbec nevím co je malíková poloha ruky, vůbec bych si rád poslechl jak se o tom rozpovídáte oba, snad by toto téma zajímalo i víc lidí než jen mne.
@zoufalyotec9 ай бұрын
Co se týče hrudnich kyrysu, ty se na sovětské straně používaly celou druhou světovou válku, šlo o typy Sn-38 až Sn-46, s překvapivým úspěchem, na zlém runetu, jsou fotografie, kde jsou vojáci s kyrysy jako řešeto ale přežili
@andreamadarova-ts5rj9 ай бұрын
Super video,díky za něj😃...Ale vzešla mi z něj otázka. Vaši odpověď ohledně celoplatové zbroje jsem pochopila tak, že by měla konstrukcí zabraňovat devastacnim zraněním při úderu. Jenže i ona ten úder přenáší na plochu jako kroužková zbroj, nebo ne? Chápu, že je mezi kroužkovou zbrojí a celoplatem diametrální rozdíl.. Takže otázka asi zní, jak moc se údery přenášejí přes celoplat a jestli by šly třeba zlomit zebra. Děkuji 🤣
@digladior-cz9 ай бұрын
rozdil mezi dratenou a platovou zbroji je ten, ze dratena zbroj "nedrzi pohromade" - tzn. kdyz do ni seknete ostrou zbrani, tak zasahnete rekneme 50 krouzku a temahle 50ti krouzkama tlacite tou puvodni energii seku do tela soupere (ostra zbran je tedy degradovana na zbran tupou), naproti tomu, kdyz seknete do oceloveho platu, tak energie seku se prenese tlakem na telo pres plochu celeho zasazeneho platu - jestli bude ten plat vetsi, nez tech nahore zminovanych 50 krouzku - tak se prenese stejna energie ale na vetsi plochu... tohle je hodne zevrubne popsane, co se tam deje - samozrejme do toho vstupujou jeste nejake deformace, ale pro nejake zakladni pochopeni tohle staci... Taktez je hodne potreba resit, jestli je zbroji zakryto "neco" co snese nejakou deformaci - treba bricho, nebo volna zebra a nebo naopak neco, co deformaci nesnese - treba lebka nebo klicni kost - tam je pak rozdil mezi dratenou zbroji a platovou uplne fatalni - ve prospech te platove, samozrejme. B.
@ondrejcoufal23979 ай бұрын
Odvážil bych se odpovědět na vaši otázku. Jelikož nosím zbroj a několikrát jsme testovali, co s pláty udělá oběma rukama držený dlouhý meč. Když máte lepší hrudní plát(čtěte není to kopie s hlíníku a nebo plechu do kterého uděláte dírku palcem) a někdo vás s krokem sekne vší silou do hrudi dlouhým mečem, tak do vás podstatě silně strčil. Vy, pokud nic netušíte o postoji, si sednete na zadek. Ve zbroji budete mít rýhu a to je vše. Když máte kroužkovou zbroj a někdo vás trefí do hrudi za stejných podmínek, jako předtím do plátu, tak jste do hrudníku právě dostala basketbalovou pálkou se vším, co s toho plyne.
@andreamadarova-ts5rj9 ай бұрын
Super, děkuji 😃
@LeonardodaVinciXIV9 ай бұрын
Nebyla by lepší místo keců nějaká praktická ukázka? Řada z nás si nedokáže představit jak silná (míněno tloušťka ocelových/železných plátů(nepředpokládám, že ve středověku byla nějak kvalitní ocel)) byla taková zbroj. Z praxe vím, že určitá tloušťka cca 1,5mm (nemám to přesně změřeno) se dá prorazit krumpáčem, zde záleží jestli je plát na pevném podkladě nebo ve vzduchu atd. Možná by stačilo (pokud je možnost) někde vyštrachat z muzea nějaké vzorky takové historické zbroje, která byla nějak poškozena a ukázat ji ve videu (fotky by stačili).
@digladior-cz9 ай бұрын
pokud to produkčně zaštítíte není problém
@A.N.W-b4c8 ай бұрын
Tak srovnávat středověkou helmu s moderní kevlarovou helmou kulhá primárně pro to, že "moderní" helma, ať už ocelová, nebo kevlarová, NIKDY nesloužila k nějakému zachytávání střel. Jejím účelem je chránit nejdůležitější a zároveň nejzranitelnější místo lidského těla proti střepinám granátů a odletujícím kusům zdiva a kamenů, když je voják pod palbou. Ono totiž když to voják koupí do hlavy, i kdyby ta helma střelu zastavila, tak předaná energie je tak vysoká, že vojákovi zlomí vaz, protože se na rozdíl od balistické vesty, ta energie nemá kam rozložit. Svaly a vazy na krku ten koncentrovaný náraz a páku, která vzniká, neustojí. Nehledě na to, že helmy nejsou na zastavování střel ani koncipované, byly by příliš masivní a těžké. Samozřejmě na velkou vzdálenost, kdy střela má již malou energii, helma dokáže ochránit. Vojenské střelivo se testuje na probití helmy. Tuším že i "nejslabší" vojenský náboj 223 REM musí v testech probít helmu na 500 metrů, aby byl schválen do výzbroje.
@PetrKavan9 ай бұрын
Ohledně ochranných pomůcek historicky používaných pro výuku šermu - když budu mluvit o středověkém šermu, jak moc to používání pomůcek vlastně bylo rozšířené? Protože nedostatek ochranných pomůcek lze nahradit nějakou disciplínou při tréningu, ústupky typu "meč se musí vždy zastavit před dopadem" a podobně. Třeba tréning dle I.33 přirozeně vede k plynulé hře různých vazeb a protivazeb, které se fakticky dají bezpečně provozovat bez jakýchkoli ochranných pomůcek. Jsou lidi, kteří tvrdí že právě takto byl ten šerm cvičený kvůli bezpečnosti, a takto je i zapsán. V jiných manuálech se taky dají najít místa, která vypadají jako "tady děláme bezpečnostní tréningový ústupek oproti tomu co bychom udělali v boji naostro". U Fioreho třeba technika "výměny bodů", která má najisto proběhnout v tempu, je popisovaná jako kdyby se dělala spíš jako riposta, obsahuje i ústup z linie bodu, který by při zásahu v tempu neměl být potřeba ... a někdo si zase myslí že to bylo z tréningových důvodů. U některých Němců zase najdeme údery plochou meče ... Tzn. jak moc je pravděpodobné, že středověká výuka šermu ochranné pomůcky používala jen v dost omezené míře (např. pouze tupý meč a prošívanice), takže žáci vlastně nikdy nemohli zažít tréningový souboj "naplno", jako my dneska v HEMě? A že dochované manuály tím "bezpečnostním sebeomezováním" mohou být dost ovlivněné?
@tomasbares86629 ай бұрын
❤❤❤❤
@digladior-cz9 ай бұрын
Děkujeme. Jsme moc rádi, že se vám naše tvorba líbí.
@duncan24199 ай бұрын
niekedy ludia zabudaju že vy nerecenzujete filmy ale konkretny suboj z hladiska jeho techniky, historickej vernosti 🙂
@jakubjiru65829 ай бұрын
Dobry den, krouzkovka tedy (temer) nechranila ani proti sipu ci sipce z kuse? Dekuji
@digladior-cz9 ай бұрын
Je to složitější, ano chránila, ale ne moc dobře. Záleží na tvaru hrotu, hrot typu bodkin neměl s kroužkovkou moc práce. Ale i tak ten šíp ztratil nějakou energii při roztržení kroužků. Proti šípům byla efektivnější prošívanice z vrstev látky.
@ondrejcoufal23979 ай бұрын
Víte, vy se vlastně ptáte jestli pancéřované auto přežije zásah s protitankové rakety. Kuše používané v boji měli dost často takovou sílu, že ikdyby kroužky tu šipku zadrželi, tak s vás vyrazí duši. Z pokusné archeologie jsme zjistili, že 25 vrstev lněné látky nažité na hrubé jelení kůži (jeden kolega prošil látku podle návodu na výrobu prošívaného kábátce s 15 století), zachytí šíp s terčovým hrotem vystřelený s 50 liberního luku / kuše a projektil dojde +- do 15 vrstvy.
@jaxirraywhisper7418 ай бұрын
Odpovědí na otázku v 15. minutě je přece snímek Dream Killer....
@ORaylli9 ай бұрын
Zdravím chlapi. Jak tam ten pán píše o ochrané přilbě a průstřelu, tak asi takhle. Jakou jinou ráži, než malou, na průbojnost? Ráže je úplně jiný pojem než náboj. Už jen na faktu že z pro priklad pistolových nabojů .45 acp , 9mm luger , 7,62mm tokarov, je nejprůbojnější 7,62mm tokarov. Protože je výkonný, má větší rychlost a menší ráži. Průbojnost, rozdíl mezi tím jestli těleso pronikne do druhého tělesa, nebo druhé těleso posune, je to veličina známá jako měrný tlak (síla nebo tlak na plochu) čím je kontaktní plocha menší, ale tlak/síla stejná, tím je pravděpodobnější průraz. I když v případě zmiňovaných nábojů je celá řada důvodu proč to tak je.
@Yaonomimiko9 ай бұрын
Sledovat vás dva v plné síle, to by bylo super.. bohužel ( nebo bohudík ) to není tak uplně možné naplno :) ale hodně by to táhlo :D
@digladior-cz9 ай бұрын
Schováváme si to až nás osloví clash of the stars😁😁😁
@digladior-cz9 ай бұрын
@@digladior-cznene :-)))) B.
@Yaonomimiko9 ай бұрын
@@digladior-cz Jen mě strašte no :D každopádně si na nějaké vaše VS videa počkám, bývá to skvělý :D ( Díky )
@marekpapak37219 ай бұрын
nemám odborné historické znalosti, avšak existuje mnoho zahraničních "testeru" kteří střílí jak z luku tak kuše na celoplát na figuríně a ono vidět že ty šípy jsou proti tomu jak prskavka je neuvěřitelný, proto myslet si že rána pěstí jakkoli zamává se zkušeným rytířem je až vtipná :D rád bych věděl jaká byla procentuální umrtnost na zaněty a zlomeniny proti sečným, tržným a bodným ranám v boji, muj odhad je že daleko víc bylo zlámaných žeber které penetrovali srdce/plíce , vytvořila se cista v dusledku uniku morku do krve apod. zaněty ze zlomenin rukou, nohou . Pokud měl dotyčný slabší zbroj ve formě kožený zbroje a přes ní kroužkovou bez platování .
@TheSita2129 ай бұрын
Co ten zápas meče a kordu? To nějak vypadlo 😂
@digladior-cz9 ай бұрын
no jo, vypadlo... uplne normalne jsme to preskocili... asi chyba moderatora ;-) B.
@douxddfaka84579 ай бұрын
Nechcete udělat něco jako přátelský zápas???
@digladior-cz9 ай бұрын
nemáme důvod 😁😁😁
@vectorfako99339 ай бұрын
Keď sa bojovalo na bojisku neverím že rytieri alebo skôr vojaci bojovali s technikami ktoré ukazujete nič proti vám sledujem vás ste top 😊 je to len môj názor na bojisku sa bojovalo nečeste hádzanie piesku do očí ale aj kusanie podľa mňa išlo Oto kto skôr bodne takže podľa mňa vojak mohol mať ten najlepší tréning ale proste aj tak na bojisku bude zranení vždy toto nie je film takže na bojisku elitného vojaka mohol zabiť aj normálni vojak ja neverím že elitní vojak vivazol bez zranenia neverím tomu pozeral som športoví šerm a najlepší šermiar nastúpil proti začínajúcemu šermiarovi a obaja malí rezné rany teda obaja natom boli rovnako.
@petrkalis92609 ай бұрын
Zajímalo by mne, jak vás může někdo poučovat na základě toho, co si někde přečetl. Přijde mi to trochu jako...drzost.
@digladior-cz9 ай бұрын
od klávesnice je to snadné 😁😁😁
@Tratoxino9 ай бұрын
Zdravím, kdy sem KONEČNĚ dáte zbytek? 😛
@digladior-cz9 ай бұрын
zbytek čeho?
@Tratoxino9 ай бұрын
@@digladior-cz No dotazového speciálu. Na začátku zmiňujete, že to bude trvat hodinu, ale video má jen 30 minut a na konci je vidět, že je to video ustřihnutý. 😲 😛
@digladior-cz9 ай бұрын
@@Tratoxino nedáme, neb nám došlo místo na disku kamery při nahrávání 😀
@petrkalis92609 ай бұрын
Ještě připomínka, rytíři byli většinou nejprve pážata a poté panoši a to tuším 7 + 7 let. A zejména v období panošství doprovázel pána do bitvy, na turnaje, učí se od pána bojovat (neboli "řídit mercedes") až teprve pak je pasován na rytíře (a to ještě často přímo po bitvě, jíž se zúčastnil). To jen poznámka k tomu hejtu, ohledně rytířů neumětelů...
@bohumilhloh10679 ай бұрын
Pánové kašlete na hate-ry 🧑🏫💥👊🥷 Váš obsah děláte výborně, distingovaňe a s přehledem který by vám mohl každý váš kritik jenom závidět! Děkuji za to že se s námi dělíte o vaše vědomosti/zkušenosti s chladnými zbraňemi a vším souvisejícím" Škoda že nehrajete hry' (pouze doměnka😅).. Váš názor na Kindom Come' nebo Ghost of Tshusima by mě opravdu zajímal, ikdyž vím že např. katany a Japonsko není úplně váš šálek čaje.. Přeji vám mnoho zdaru a pevné jilce do další tvorby" ⚔️🛡🪓🍀
@LeonardodaVinciXIV9 ай бұрын
Proč kašlat na hatery? Ono samé "děláte to pěkně" nic nepřináší.
@painbane96138 ай бұрын
Je možnost si s vámi zazápasit ? :D
@digladior-cz8 ай бұрын
to záleží na tom, kdy, kde a v čem 😁😁😁
@painbane96138 ай бұрын
@@digladior-cz samozřejmě v přátelském duelu dle výběru chladné zbraně :D ale moc rád bych s vámi šermoval protože v souboji nejsem žádný amatér :) rád bych se i něco přiučil možná bych něco nového mohl přinést na stůl já :D ale byla by pro mě čest vás vidět na živo :) ještě mě vlastně zajímá máte nějaké své oblíbené šermířské legendy či rytíře ? a jaké je vaše oblíbená zbraň ? :)
@Smradlavej.rytir7969 ай бұрын
Nooo... S tou kroužkovou košili to nemáte úplně pravdu, ono to nějakým způsobem tu energii taky redukuje, ale samozřejmě ne tak, jako plech... nemyslím, že by dnes mnoho lidí nosili kroužkovou zbroj na holém těle. Spíše nosí nějaký tenčí oděv - a tam to prostě přidává další vrstvu.
@zdenekdvorsky58839 ай бұрын
Ideální by bylo vyzkoušet in natura s prošívanicí nejdřív a pak bez ní. Nedělal bych to v opačném pořadí. 🤔 Kroužky nějakou energii určitě pohltí ( ale zanedbatelnou ), ale jejich průhyb jde pořád do těla a to dost hluboko, protože kroužky jsou volné. A tím pádem i energie úderu. Je to sčítání hrušek s jabkama, jak bylo řečeno ve videu..., ale neprůstřelná vesta funguje obdobně. Zachytí střelu, nepustí ji dál, ale průhyb vesty tam je (definovaný maximální tuším 5 cm) a energii střely to tělo prostě schytá skoro plně. Umí to vyrazit dech. Proto jsou balistické třídy a proto je určení podle toho, co vydrží. Liší se vrstvami, složením, vložením kompozitu apod. Osobní zkušenost nemám, ale zkusil jsem použít "selský rozum"...
@milandus72499 ай бұрын
Řekl bych, že i při zásahu šípem, nebo bodem hrál roli tvar hrotu, kdy pokud nedošlo k roztržení kroužku, které bývaly (narozdíl zhusta od právě samodomo zavíranek -sám jsem vyrobil dvě a nějaké doplňky) nějakým způsobem nýtované... a i když došlo ke zranění, mohlo být méně závažné, než bez zbroje. Přirovnání k vrstvě balistické ochrany mi přijde docela dobré.
@digladior-cz9 ай бұрын
je to v podstatě jak píše @zdenekdvorsky5883 ta energie nikam nezmizí a musí se přeměnit buď na deformaci ochranné vrstvy nebo se rozloží do velké plochy a tím znemožní penetraci. Přesně jako balistika.
@ondrejcoufal23979 ай бұрын
@@milandus7249 podle mojí zkušenosti záleží na "drátu" s kterého je kroužková brň dělaná mnohem více než na tom, jak je zavíraná. I zatepla nýtované kroužky vysekávané z měkkého plechu budou mít menší odolnost, než pletené z tvrdého kovu i za předpokladu že mají oba stejný průměr.
@nagato-uzumaki9 ай бұрын
Video z testování kroužkových zbrojí od různých výrobců kzbin.info/www/bejne/gYG0not4a6aggLM
@sellenen19 ай бұрын
Co by si vzal Zdenál za zbraň na Borka? Irelevantní, nikdy jsme Zdenála neviděli vyhrát! V tom je jeho síla, protože je nesmrtelný. Borek by se tedy k smrti unavil. Jásný vítěz je tedy Zdenál, tečka :D
@digladior-cz9 ай бұрын
😀 Jezismarja, to je vlastne PRAVDA - Zdenal cokoliv a ja taky cokoliv - vysledek uz je znam a je nemenny :-))) kauzalita je zde jasne dana :-))) ted me trochu mrzi, ze me tohle nenapadlo samotneho a ze jsem to nepouzil v te odpovedi 😀 B.
@lubo60149 ай бұрын
Mali sme tzv.rohožku bola z konopné ho lana a sparing ťa sekal a ty si s úsmevom mohol ( kávu piť).ja súhlasím s tým čo ste hovorili.
@digladior-cz9 ай бұрын
díky za potvrzení našich slov 👍👍👍
@lubo60149 ай бұрын
@@digladior-cz na drevený meč aj tesák som lepil gumenú (umelú)hadicu.hadam táto finta niekomu pomoze
@stipstip74459 ай бұрын
Pánové uvědomte si, že Váš kanál má příliš vysokou úroveň na to, aby jste na něm předčítali hejty. Kvůli tomu se na Vás nedívám, je to ztráta času Vašeho i mého. Pokud chcete (a to oceňuji) reagovat i na kritiku, tak si vyberte opravdovou kritiku obsahující argumenty. Vyvážený obsah neznamená, že musíte rozebírat takové žvásty. Porovnejte si kolik času Vám zabere tvorba pořadu, kolik lidí na něm spolupracuje a kolik se na něj dívá, protože se chce něco dozvědět a pak kolik práce dalo vytvořit ten hejt pod videem? To je nepoměr.
@digladior-cz9 ай бұрын
Děkujeme za rady. Jen dotaz. Podporujete nás na herohero? Nebo na patreonu? Jste členem kanálu? Dal jste si alespoň odběr?