Pokud se vám naše videa líbí dejte nám lajk, odběr, sdílejte, komentujte. I tyto drobné činnosti nám znatelně pomohou a podpoří naší tvorbu. Nebo nás můžete podpořit na Patreonu ➡ www.patreon.com/digladior. Pokud vás něco zajímá nebojte se zeptat. Rádi vám odpovíme. Díky.
@stanislavfilip91622 жыл бұрын
Super 👍 dík za tvůj čas a znalosti 😉
@digladior-cz2 жыл бұрын
Rádo stalo.
@rbrpvk91662 жыл бұрын
Pěkně vysvětlené. Super video
@digladior-cz2 жыл бұрын
Moc děkujeme.
@Martin-to1zn Жыл бұрын
Ahoj. Velice rád se dívám na vaše zajímavá a poučná videa. Vždy mě přitahovala od mala tematika šermu, zbraní a života z dávných dob. Přeji Ať se vám daří.
@digladior-cz Жыл бұрын
Děkujeme. Jsme moc rádi, že se vám naše tvorba líbí.
@alenahustakova1389 Жыл бұрын
Pěkné video!
@digladior-cz Жыл бұрын
Děkujeme. Jsme moc rádi, že se vám naše tvorba líbí.
@tariadesprvni99352 жыл бұрын
Hodně zajímavý. Díky... 👍
@digladior-cz2 жыл бұрын
Tak to jsme rádi.
@filipturekalenetenbohatej2 жыл бұрын
Máte super videa chlapáci jen tak dál
@digladior-cz2 жыл бұрын
Děkuje. Budeme se snažit v tom pokračovat.
@skritkovetesari73622 жыл бұрын
luxusní video
@digladior-cz2 жыл бұрын
Děkujeme.
@karelurban68872 жыл бұрын
Super video. Místo Rolexek si jdu koupit meč! :d
@digladior-cz2 жыл бұрын
Tak pokud byste chtěl oslovit přímo pána co mluví ve videu tak zde facebook.com/profile.php?id=100063613360531
@michalandrys86338 ай бұрын
Jen mam dotaz a co zajisteni zastity klinkem,ten by sel dat do toho zlabku.To me pripadne prakticke.Ten zlabej vykovat nebo lze to lze udelat sabrem?Dekuji moc za odpoved!Strasne poucne!Jsem amaterskej kovar.Tak bych si chtel vyzkouset vykovat.Bezne delam noze, sekace macety.
@flexaspriklepem16892 жыл бұрын
Neměl by někdo prosím odkaz na ty stránky, týkající se cen mečů ve středověku? Nedaří se mi to najít.
@digladior-cz2 жыл бұрын
Bohužel ne. Ale dnes Petr Žákovský na konferenci Meč a Člověk uváděl že v 1/2 15. stol čepel meče stála 26 grošů, a že ukradený použitý meč se prodával za 4,6, a 10 grošů, kde se počítá snížená cena za odkup lupu. A že meč byla běžná záležitost cenově dostupná pro každého.
@flexaspriklepem16892 жыл бұрын
@@digladior-cz Děkuju za odpověď :)
@antoninmatousek7254 Жыл бұрын
Dobrý den, rád bych se Vás zeptal ohledně toho záštitného trnu u tesáků. Na fotografii je vidět kruhová díra na nýt, v tom případě by se musela záštita kyklat po nějaké době, je to běžné ? nebo se i používal nýt obdélného tvaru a tím by se tato problematika vyřešila ? Děkuji za odpověď i za toto video, velice mi pomohlo :)
@digladior-cz Жыл бұрын
Je to jako vždy trošku složitější. Vyklání záštity je mnohem více způsobeno tím, když otvor v záštitě nedostatečně lícuje na čepel než jaký je otvor na nýt. Nýt fixuje záštitu v předozadním pohybu, plus tam ještě ze strany jílce může být "roztemovaná" čepel aby plně těsnila záštitu.
@dantekane38502 жыл бұрын
No vím, že to je už starší video, ale u nás co máme staré meče, tak jsou motány silnou kůží a nikdy se nestalo, že by povolila. A to, že se nikde taková úprava nedochovala, bylo nejspíš tím, že to žádný pán neměl, protože to na něj bylo moc obyčejné :)
@digladior-cz2 жыл бұрын
A jakým způsobem máte u těch mečů fixovanou hlavici a záštitu?
@dantekane38502 жыл бұрын
@@digladior-cz záštita je klasicky naražená a hlavice nýtovaná. Jen je ten řap na konci trochu upravený, aby se to zarazilo. Ale jsou ty meče už staré tak 40 let :D
@digladior-cz2 жыл бұрын
@@dantekane3850 Jde o to, že ve středověku se dřevěný jílec používal mimo jiné k zapření záštity. Což dne různí výrobci řeší jinak např. svařováním, letováním, rozpíráním záštity a hlavice různými plechy. Ale obecně jde o to, že nelze dokázat, že něco nebylo. Tedy nelze prokázat že některé meče neměli jen řap omotaný kůží. Co lze prokázat je zda se takové meče našli a výsledek je že nenašli. Co máme dochované meče ať již sbírkové či archeologické nálezy, tak všechny mají na jílci dřevo.
@asvighardaxe95682 жыл бұрын
Já mám nejradši sekery ale takový tesák by nemusel bejt špatnej 🤔
@digladior-cz2 жыл бұрын
Hlavně tesáků je nepřeberné množství od krátkých nožových (v podstatě silnější nůž) až po velké obouruční. Jednoduché nebo s košem. S prohnutou čepelí či s rovnou čepelí, s hlavicí nebo bez hlavice :-D tam si asi vybere každý nějaký který by se mu líbíl
@asvighardaxe95682 жыл бұрын
@@digladior-cz ano to je pravda 😄
@alenahustakova1389 Жыл бұрын
Moc krásný díl, mohli by jste prosím udělat podobný i o středověké šavli?
@digladior-cz Жыл бұрын
Děkujeme. Teoreticky ano, prakticky to bude problematické. Neb středověká šavle je záležitost lehké jízdy, tedy hlavně Polsko Litevských svazů a Uhrů, což je trochu mimo náš hlavní zájem.
@alenahustakova1389 Жыл бұрын
@@digladior-cz Moc děkuji. Já samozřejmě cvičím s klasickou šaškou, ale frankirovka je jen taková folklorní a taneční forma, ne šerm, právě proto mne od vás jako od profesionálů zajímají středověké typy u nás a v okolí, ráda bych se tomu trochu věnovala. Určitě znáte sdružení Wojsko polske, ale ti už bohužel dělají v podstatě renesanci. Existuje prý i nějaká dobová iluminace družiny Zikmunda Korybutoviče s šavlemi... Práci Šavle světa od Zablockeho mám, ale to je tak vše k tomu mám...