Рет қаралды 73
Aby vo Viedni ostala zachovaná pestrá príroda, treba chrániť a obnovovať jej životné priestory. Pritom musíme brať ohľad aj na druhy, ktoré žijú na budovách. Vtáčie druhy, ktoré sa celkom prispôsobili životu v meste, potrebujú miesto na hniezdenie na fasádach budov alebo v škárach múrov. Ak zmiznú tieto možnosti na hniezdenie, čoskoro sa z typického obrazu mesta stratia aj belorítky, vrabce, dážďovníky a sokoli myšiari. Pri opravách budov často miznú dutiny využívané po desaťročia. Jednoduchými opatreniami ich možno nahradiť tak, aby okrem obytného priestoru pre ľudí ostalo miesto aj pre živočíchy chránené na celom území Európy. Viedeň je priekopníkom v spolupráci medzi developermi a ochranou prírody.
Od roku 2012 sa tak podarilo zachovať alebo vytvoriť viac ako tisíc miest na hniezdenie a príbytkov pre netopiere. Často sú nenápadné a ani ich nezbadáme, inde majú umeleckú a efektnú podobu.
Film na zákazku Mesta Viedeň - Ochrany životného prostredia pre projekt CITY NATURE. Projekt CITY NATURE (www.city-natur...) sa realizuje v rámci programu spolupráce Interreg V-A SK-AT, ktorý je spolufinancovaný z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja (EFRR).