Pan "Reduktor Szumów" imponuje mi wysokim poziomem merytorycznym prezentowanych zagadnień, rzeczowością popartą gruntowną wiedzą i doświadczeniem, zwięzłością i precyzją wypowiedzi. Również kulturą i doskonałą polszczyzną, co w przypadku takich portali jak KZbin, wcale nie jest takie oczywiste. Moje wyrazy uznania - Pańskie programy należą do moich ulubionych!
@rafajedrzejczak79475 жыл бұрын
Jak bym w szkole miał takiego wykładowce z fizyki jak pan wszystko tłumaczy, to dzisiaj pracował bym w Genewie przy zderzaczu hadronów ;)
@gallus19875 жыл бұрын
@Martin M najbardziej owocny okres :D A wiadomo, że wtedy kwadrofonią lubili się bawić np. Pink Floyd :)
@lubomirpetrowpahuta5 жыл бұрын
Niestety sama fizyka i chemia nie wystarczą, o czym dobitnie się przekonałem. Niestety potrzebna jest bardziej matematyka dla opisu pomysłu niż jedynie zrozumienie problemu. A przynajmniej tak uważają nauczyciele akademiccy na pierwszych latach studiów politechnicznych. Tak jakby każdy miał zostać wielkim naukowcem. ;)
@chillyshotorbitus51525 жыл бұрын
Do tego potrzebna jest wiedza, a do tego pasja.
@Derayes5 жыл бұрын
Rafał Jędrzejczak e tam, przyznaj sie zes sie lenil ;)
@jozefp.99935 жыл бұрын
I zapewne gdy byś bardziej się przykładał... ;)
@maciejcegowski6575 жыл бұрын
Brawo! Wyklad wykracza bardzo poza typowe zdawkowe ogolniki w prasie. Dziekuje!
@nazgulX5 жыл бұрын
jest to najlepszy kanał gdy chcesz się czegoś dowiedzieć, wypowiedz zawsze wyczerpująca
@nobodynemoq5 жыл бұрын
Bardzo fajny materiał, rzetelnie wyjaśnia w przystępny sposób nawet zawiłe szczegóły. Wygląd tych urządzeń kwadrofonicznych - coś pięknego! A co do samej kwadrofonii... Już samo stereo daje poczucie przestrzeni, więc kwadrofonia - choć oczywiście lepsza - nie wniosła aż tak rewolucyjnej zmiany jakościowej w odsłuchu muzyki jak to było przy przejściu z mono na stereo. Obecnie standardy 5.1 i inne przestrzenne są tanie, bo elektronika jest po prostu tania - ale w zasadzie nie miałyby prawa bytu gdyby nie... filmy. Bo to właśnie w filmach systemy dźwięku przestrzennego mają jak pokazać królewski pazur. I właśnie skupienie się na muzyce, zamiast na filmach (swoją drogą - dość oczywiste, bo nie było wtedy za dużo filmów które by coś zyskały na przestrzennym dźwięku), w połączeniu z wysokimi cenami urządzeń, doprowadziło do naturalnej śmierci kwadrofonii.
@siwymanrs5 жыл бұрын
Od razu lepsze popołudnie
@andrzejkurowski15755 жыл бұрын
Byłem kieeedyś na "pokazie" kwadrofonii. Wrażenie było! Różnica między kwadrofonią a stereo była dużo większa, niż jest między stereo a mono. A motocykl "jeżdżący" dookoła do dziś słyszę.
@jacekklimowski67465 жыл бұрын
Technologia rozwija się od prymitywnej do skomplikowanej i od skomplikowanej do prostej. Ze względu na ograniczenia ludzkiej percepcji i postrzegania zmysłowego i tak w końcu pozostaje stare, dobre, analogowe (winylowe) stereo, ewentualnie cyfrowe - SACD lub konwertery i pliki gęste Flac, DSD, DXD itd. Reszta to rzecz gustu i jakości sprzętu. Dziękuję autorowi za wszystkie jego filmy na obu kanałach.
@zodiak8655 жыл бұрын
Kwadrofonia - cóż to było za magiczne słowo ,i jaki dreszczyk emocji potrafiło wywołać .... .Przecudowny wehikuł czasu ...
@SGVLegnica5 жыл бұрын
Radio Wrocław nadawało w systemie quadro. Do dziś z tą rozgłośnią współpracuje człowiek, który zainspirował dzierżoniowską Diorę do uruchomienia produkcji odpowiedniego odbiornika. W archiwum Radia Wrocław dostępnych jest wiele kwadrofonicznych audycji - między innymi słuchowisko pt.: "Przedział", którego akcja dzieje się w składzie kolejowym.
@piotrekn.71595 жыл бұрын
Zapewne transmitowano z podwrocławskiej Żurawiny ?
@MP-iy5jk3 жыл бұрын
@@piotrekn.7159 Radiostacja zbudowana w Żurawinie nadawała na falach średnich ( o ile mnie pamięć nie zawodzi była to częstotliwość 1367kHz), a programy kwadrofoniczne były nadawane tylko na UKF.
@jantoporowski95682 жыл бұрын
@@piotrekn.7159 Żórawiny
@radosawrossati70422 жыл бұрын
@@jantoporowski9568 z Poznania nie ściągnę 😬
@pss55225 жыл бұрын
Szacunek za wiedzę i za zdolność przekazywania jej 👍
@grzegorza363 жыл бұрын
Pamiętam te testy nadawane w kwadro, we Wrocławiu. Mój tata pożyczył chyba od kogoś, lub "kupił na chwilę" odbiornik - prawdopodobnie to była przystawka do Meluzyny - tego nie pamiętam. To była cała ceremonia odsłuchowa, jak u dzisieszych audiofili.
@Pixellof5 жыл бұрын
Wspaniale przedstawiony i opisany temat. Do tego używasz poprawnego języka polskiego, co się niestety zdarza coraz rzadziej. Szacunek, zaraz obejrzę inne Twoje filmy
@solo19535 жыл бұрын
Pamiętam prezentację QUADRO w dawnych Zakładach Radiowych im. M. Kasprzaka (lata 70-te ubiegłego stulecia), która odbywała się w zupełnych ciemnościach. Pozdrawiam.
@jakubek45875 жыл бұрын
Proszę o tym napisać
@solo19535 жыл бұрын
Dawne czasy, mało pamiętam - chyba 1979 rok. W ZRK był zorganizowany showroom, gdzie zgromadzono wiele nowoczesnego, jak na owe czasy, sprzętu audio. Był tam też działający zestaw kwadro (magnetofon, wzmacniacz i kolumny) - chyba jakiś prototyp ZRK, ale najprawdopodobniej coś zachodniego. Na środku salki kanapa dla słuchacza. Odsłuch przebiegał w całkowitej ciemności co potęgowało wrażenia. W pewnym momencie usłyszałem jak bardzo blisko mnie ktoś przypala zapałką papierosa. Efekt był piorunująco realistyczny - zwyczajnie się przestraszyłem. To tyle moich wspomnień sprzed 40-tu lat.
@pozaszlakiem33762 жыл бұрын
Od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem sansuj qrx 7001. Ma funkcję kwadrofonii ale ja słucham stereo (z braku żródeł kwadro) na 4 kolumnach. Ma też funkcję surround gdzie wewnętrzny procesor przetwarza stereo na dźwięk przestrzenny. Dźwięk stereo na 4 kolumnach jest boski zwłaszcza z gramofonu. Surround czasami się gubi ale i tak wrażenie jest super kiedy w przednich kolumnach słychać wokal a w tylnych instrumenty. \zapewne nowe systemy robią to wszystko lepiej. Ale ja lubię te stare grające klamoty :)
@tomdar69132 жыл бұрын
@@solo1953 Panie uczciwe dobre stereo też to potrafi a nawet więcej. Warunek uczciwe a nie tanie zabawki do łupania
@lubomirpetrowpahuta5 жыл бұрын
Kciuk w górę. Kwadrofonia mnie ominęła. Stereo pojawiło się u mnie w latach osiemdziesiątych. Rodzice i dziadkowie nie byli audiofilami. Długie lata mono z radia, płyty czy później z kaseciaka było normą która stała się codziennością. A i mnie długo wystarczał sam dźwięk muzyki niż głębia.
@PiotrPilinko5 жыл бұрын
I tak nic nie jest w stanie oddać brzmienia koncertu na żywo.
@ABB-jy9wv5 жыл бұрын
Wiele z tego nie rozumiem, ale wiem jedno. Jest Pan naprawdę mądry
@mansevent5 жыл бұрын
wszystko jasno i prosto ...po obejrzeniu odcinka jako zupelny laik sam zbudowalem gramofon z pudelka po butach i zardzewialych sztuccow
@CubaOlsztyn5 жыл бұрын
Bardzo treściwe i ciekawie przedstawione. Przeszkadza tylko ciągle poruszający się niebieski patyczek
@Tempera1015 жыл бұрын
Ale to już zupełnie inna historia, którą opowiem wam, jak tylko skończę zupę. Ta końcówka mi się już zawsze będzie dopowiadać. Ale materiał świetny!
@miroslawczajka35775 жыл бұрын
Nie wiem jak wy, ale zupełnie nie odczuwam potrzeby instalacji sprzętu odtwarzania dźwięku przestrzennego. Dobra stereofonia w zupełności mi wystarcza. Nawet obecnie brak jest nagrań w tym standardzie. Używam Super Audio CD i mam kilka płyt zrealizowanych przestrzennie, ale jest to naprawdę niewiele. Zasadnicza większość muzyki to jednak stereo. Zapewne inne zdanie mają sympatycy kina domowego - ja do nich nie należę - sprzęt audio dla mnie to muzyka... PS: miło popatrzeć było na ten pięknie wykonany, wspaniały sprzęt z lat '70 :-) Ech...
@imcpan25905 жыл бұрын
Jest jeszcze taka przyczyna zaniku kwadro i małej popularności surround 5.1, że muzyka nie specjalnie ich potrzebuje. Ludzie nie słuchają systemów głośnikowych, tylko muzyki, a muzyki nie jest szczególnie "więcej" ani nie jest szczególnie "lepsza" w tym systemie. Po co więc dopłacać? Druga przyczyna, nie wymieniona w filmie, to bardzo małe pole prawidłowego odsłuchu w porównaniu ze stereo. W zasadzie w warunkach domowych tylko na jednym krześle ma się właściwe proporcje między kanałami systemu surround. We współczesnym kinie - na sześciu, może ośmiu fotelach.
@sawekss41275 жыл бұрын
Znów trochę mądrzejszy, dziękuję za film.
@jbbstudio75685 жыл бұрын
Analogowe systemy mają jednak coś w sobie, podobnie jak patrzę na płytki drukowane z lat świetności analogowego audio, było na bogato.
@Radmrus5 жыл бұрын
Mam odrestaurowanego Cezara Quadro i gramofony B&O . Nieosiągalna jest natomiast igła MMC1, jak już jest to za worek pieniędzy, gwarancji niema że Janusz jej nie prostował... Nawet jeśli ktoś ma drogie klocki quadro, po 30 - 40 latach wymagają one kosztownej renowacji i bardzo precyzyjnej kalibracji. Śladowe przesunięcia fazowe, pływanie parametrów ograniczają je raczej do bardzo ładnie wyglądających gadżetów audio. Dziękuje za ciekawy odcinek. Pozdrawiam
@assathoryggdrasill69715 жыл бұрын
Ja słuchałem muzyki na walkmanie z głośnikami ,zespolone to było,na nic innego rodziców stać nie było.I się jarałem każdą płytą :) Potem markowy walkman kupiony na zachodzie na wycieczce ,z baaaaassssami. Ale fakt faktem,muzyka na dobrym sprzęcie może zlasować mózg.Czasem się boję jak pomyślę co by się ze mną działo gdybym miał na dobrym sprzęcie słuchać moich muzycznych fascynacji.A tak jakoś przeżyłem :) Co do odcinka,trafiłem przypadkowo,ogólnie mnie to nie interesuje,lecz podane fantastycznie,aż miło się słucha.Do końca.
@andrzejkurowski15755 жыл бұрын
Daję łapkę w górę, choć ten podkład dźwiękowy pod słowo mówione mnie irytował, ale nim wyłączyłem zniesmaczony, to się skończył i dosłuchałem do końca.
@ShibaInuClassical5 жыл бұрын
Jak zwykle elegancko, fajny byłby odcinek o sztucznej wirtualizacji kanałów i jak ona działała (CMSS3D) na starych kartach dźwiękowych sound blaster, dobra technologia do gier, filmów i muzyki która została uśmiercona w windows vista. Pozdrawiam
@KrzysiuNet5 жыл бұрын
Ja na teoretycznie dwukanałowej karcie na Windows 7 bez problemu miałem cztery kanały. Zintegrowana karta z Realteka. Miała możliwość równoczesnego wykorzystania tylnego złącza, jak i przedniego. Przełomowym momentem było dla mnie przetestowanie czy bawiąc się w konfiguracji dekodera audio mogę równocześnie puścić dwa różne źródła na "słuchawki" (tj. przednie wyjście) i "głośniki" (tj. tylne) - bez problemu się dało. Następnie pozostało stworzenie grafu dla dekodera dźwięku, żeby mapował odpowiednio kanały na dwa wyjścia i już były 4 kanały z jednego. Ale jak Ci bardzo zależy na wirtualnym surround, to przecież to kwestia sterowników, nie Windowsa, bo wirtualny surround działa ponad sprzętem i jądrem systemu. Dalej mam Win7 i dalej mam opcję włączenia CMSS3D, który nic nie rozszerza, a jedynie niszczy oryginalną ścieżkę dźwiękową - tak z zasady działania wynika.
@dziupla20005 жыл бұрын
Masta blasta 😆😆😆
@ShibaInuClassical5 жыл бұрын
@@KrzysiuNet Pod windows7 cmss3d nie działa poprawnie, mam komputer pod windows xp dla starych gier oraz pod w7 lub w10 testowałem to przetwarzanie i niestety pod nowszymi systemami nie było takiego efektu jak pod windows xp, możliwe że za sprawą softu creative'a w którym cmss3d jest przetwarzany w trybie software na nowszych systemach a nie na hardware, w dodatku same sterowniki pod nowymi systemami są spartolone niestety żeby włączyć przetwarzanie 7.1 do 2.1 trzeba było ustawić w sofcie creative na 2.1 i dodatkowo systemowo w panelu windows na 7.1 - sterownik rozumiał że ma downmiksować kanały z 7.1 do 2.1 i wtedy cmss3d działał poprawnie ale i tak nie z tym samym efektem co pod winxp, raz działało a raz nie - czasami systemowo jak się ustawiało 7.1 to w sofcie ustawiało również na 7.1 trzeba było wtedy ustawić w sofcie 2.1, zrestartować komputer i po resecie systemowo ustawić 7.1. Co do samego algorytmu przetwarzania cmss3D można by było powiedzieć że to jest zwykły crossfeed tylko że nie wiadomo dokładnie w jakich częstotliwościach ustawiony i uwypuklony w stereofonii, chociaż na forum creative które już nie istnieje kiedyś czytałem że to jest bardziej złożony algorytm, teraz żałuję że nie zapisałem strony bo jeden z programistów wypowiadał się na temat działania tego algorytmu. Szkoda bo i tak porównując cmss3d w grach do dzisiejszych rozwiązań to jednak ta stara technologia wygrywała. Też co do niszczenia ścieżki dźwiękowej zgodzę się jeśli to mp3 128kbps, w dobie dzisiejszych czasów i bezstratnych plików praktycznie nie zaszkodziłoby zbytnio.
@wes85725 жыл бұрын
Szanuje mocno za ogromna widze i sposób przekazania !
@ewkajulek15 жыл бұрын
Nostalgiczna kopalnia informacji, Wielkie Dzięki!
@Mit_Ari5 жыл бұрын
Pan jest genialny ! Dziękuję za te wartościowe filmy i wiedzę.
@JoeMcCohn5 жыл бұрын
Ale ma pan wiedzę / wow ! Szacunek.
@barabararossa5 жыл бұрын
Świetny, merytoryczny materiał. Zamiast typowego tłumOczenia materiału z angielskiego własne, bardzo przemyślane źródła. Subskrybuję!
@mareksuchecki615 жыл бұрын
Była też polska quasi kwadrofonia - amplituner "Merkury". Dodatkowa para głośników "tylnych" miała regulowane opóźnienie lub/i głośność, co imitowało odbicie dźwięku. Poprawcie jeśli coś pomyliłem ;)
@semafor56405 жыл бұрын
Tylne głośniki odtwarzały tzw. dźwięk różnicowy, czyli były zasilane parą "plusów" z lewego i prawego. Nie było układu opóźniającego, regulacja dotyczyła proporcji głośności.
@rekawek65 жыл бұрын
Fajnie byłoby przybliżyć działanie systemów wielokanałowego dźwięku stosowanych obecnie (albo jeszcze nie dawno) bo z tego co wiem nie są one typowym rozwinięciem kwadrofonii
@tomaszpaasinski7095 жыл бұрын
ciekawe, dziękuję
@wlodzimierzgagatek22515 жыл бұрын
"łapa" w górę i sub. za fachowość i umiejętność przekazywania informacji. w 1975 roku nabyłem drogą kupna zestaw "Kleopatra" , za całe 14 700 w sklepie "Monolux" w Lublinie. mam go do dziś.
@tomaszukaszyk23012 ай бұрын
Szacun, za WSK 125 w 1975 roku zapłaciłem 8700zl
@darekmazurek75545 жыл бұрын
i to jest treść jaka powinna być na YouTubie, a to quarto bardzo przypomina dzisiejsze telewizory 3D za kilka lat też będzie tylko ciekawostką techniczną
@PiotrPilinko5 жыл бұрын
Telewizory 3D już przeszły do historii - o ile filmy nadal są wydawane w wersjach 3D, to w zasadzie chyba już nie można kupić nowych modeli telewizorów 3D od znanych producentów (w wyszukiwarkach widać tylko stare modele z wyprzedaży): kolejna technologia na śmietnik...
@cptkonar5 жыл бұрын
Piękny kawałek historii.
@piotrpm15 жыл бұрын
Może w końcu doczekamy się odcinka o DVD Audio???? Bardzo proszę o realizację takiego odcinka :)))
@jacekm225 жыл бұрын
A jest o SACD...?
@piotrpm15 жыл бұрын
jacekm22 tak jest widziałem juz
@krissliwka6455 жыл бұрын
Fajny filmek ! wszystko do rzeczy ! Mieszkam w Dzierzoniowie i tam tez pracowalem w DIORZE przed samym upadkiem! Oj piekne czasy ale juz nie wrucą :(
@OK1SKZ5 жыл бұрын
Dobrá práce. Děkuji
@Leming15 жыл бұрын
Nemazaco!
@spokojnylektor71445 жыл бұрын
Świetnie wytłumaczone.
@dominikg.41775 жыл бұрын
Opisując (od czasu 8:20) system CD-4 Autor mówi o wstecznej kompatybilności dla gramofonów stereofonicznych. Kłóci mi się to z pokazywaną równocześnie zasadą działania systemu. Wkładka stereo kierowałaby z lewego zbocza rowka do lewego głośnika sumę 1+2 (czyli klasyczne mono) a z prawego zbocza do prawego głośnika sumę 3+4. Użytkownik gramofonu słyszałby tak, jakby na sali koncertowej siedział lewym bokiem do sceny. Lewym uchem słyszałby orkiestrę grającą w sali z wytłumionymi ścianami, a prawym tę samą orkiestrę grającą gościnnie w remizie strażackiej. Dodatkowo gramofon nie mógłby być ,,za dobry" tzn. mieć pasmo do 20 kHz, gdyż załapywałby sygnał różnicowy i umieszczał go w swojej górnej części pasma z zaje-amplitudą, niebywałą dla górnych tonów. Zniekształcenia liniowe przyprawiałyby o ból zębów - jak tarcie styropianem o szybę. Oczywiście można by to zredukować ściągając soprany na wzmacniaczu, ale nie każdy użytkownik musi być elektroakustykiem. Zainteresowanym naprawdę tematem (a nie tylko ślicznością starego sprzętu) proponuję wygrzebać w antykwariacie ,,Stereofonię dla wszystkich" A. Witorta - WKŁ 1973 (ISBN-ów jeszcze wtedy nie było). Jeśli się nie uda, proponuję opisany tam i zastosowany w radmorach sposób na polizanie kwadrofonii przez papierek, tzn. sprawdzenie, co daje quasi quadro. Jeśli wzmacniacz stereo ma wyjścia na głośniki tylne, odpinamy żyły zerowe i łączymy ze sobą. Lewy tylny głośnik będzie odtwarzał L-P a prawy P-L. Kto nie ma dębowego ucha, usłyszy różnicę. Jeśli nie usłyszy, trzeba balans Przód - Tył podkręcić w kierunku Tył. Jeśli wzmacniacz ma tylko 2 wyjścia zaciskane, dopinamy żyły fazowe głośników tylnych do przednich, a żyły zerowe - jak wyżej. Jeśli wyjścia są na jakieś wtyki i jesteśmy zieleni jak wiosenna trawka w temacie elektryki, dajemy cynk i coś poradzę; tu szkoda miejsca. Aha - dodane głośniki nie mogą mieć impedancji mniejszej niż główne. Mogą mieć większą o 1 nominał.
@0raj03 жыл бұрын
Nie. W systemie CD-4 1=lewy przedni, 2=lewy tylny, 3=prawy przedni, 4=prawy tylny. Czyli 1+2 to jest "normalny" kanał lewy, a 3+4 - prawy.
@LKPL-tj8cn5 жыл бұрын
wytłumaczenie jest niesamwicie proste człowiek nie ma więcej niż dwoje uszu, trzeba by najpierw zmodyfikować genetycznie człowieka zeby miał czworo uszu wtedy kwadrofonia będzie miała sens, jeśli chodzi o muzykę to stereo wystarcza w zupełności surround ma sens w kinach szczególnie 3D/4D..itd jak ktoś lubi być poddawany oderwaniu w wirtualną rzeczywistość najlepiej 4 elektrody podłączyć do neuronów i zrobić przejściówkę na usb
@aztekiumbot51895 жыл бұрын
18:23 prędkościomierz od dużego fiata. :-)
@ulysses16855 жыл бұрын
Wpadłem przypadkiem i powiem ci, że fajny kanał masz.
@AbcdEfgh-sp4mi5 жыл бұрын
16:20 minuta filmu. Pasmo sygnał kwadrofonicznego sięgało 105 kHz a nie 105 MHz. Pasmo 105 MHz to trzeba by było pociskać na gigahertzach a nie w zakresie 88-108 MHz.
@podunkman27095 жыл бұрын
Kwadrofonia zniknela z banalnego powodu; muzykow mamy ZAWSZE przed soba. Zaden nie stoi nigdy za plecami. Echa sali? Zupelnie nieistotne - w pomieszczeniu w ktorym sluchamy muzyki stereo tez mamy sciany i echo. Kwadrofonia nawet w filmach akcji rzadko kiedy ma sens. W większości te efekty dźwiękowe sa sztuczne i nieusprawiedliwione. Bardziej psuna odbior niz tworza nastroj.
@maxsiodmy20495 жыл бұрын
A może jeden odcinek na temat wzmacniacza kina domowego Anthem 5.1 .Czy ten system korkcji dzwięku naprawdę ma sens i czy wogóle działa ?
@mirosawmiskiewicz13665 жыл бұрын
Piosenki Bjork w filmie "Tańczac w ciemnościach" są w 5,1, (jak kto ma orginal dvd) to jedyny znany mi przykład, że nie w zwykłym stereo
@kristofero29555 жыл бұрын
no jak zwyke, pełna profeska :)
@marekborcz37935 жыл бұрын
Pojawiają się szumy przy odtwarzaniu igłą przy wielu odtwarzaniach dlatego zaczęto propagować system dolby pro logic system z redukcją aktywną szumu firma Sony.Specjalny aktywny procesor podbijająco redukujący dzwięk.Taśma magnetofonowa również posiada szumy powinna być przewijana co jakiś czas .Tylko płyta kompaktowa jest bez szumna.Dźwięk przestrzenny jest w kinach można cyfrowo budować specyfikę pomieszczeń piwnica ,pokój sala koncertowa dlatego zrezygnowano z korektora dźwięków.Wieże Sony, Technics(Panasonic.)Ucho ludzkie ma trudności z lokalizacją kierunku niskich tonów skąd idą ,dlatego czasem wystarczy jeden głośnik niskotonowy plus głośniki średnio wysoko tonowe odpowiednie pomieszczenie.Patrz zestaw kina domowego LG który posiadam 1 niskotonowy plus 5 średnio wysokotonowych.Filmy koncerty.Aby dźwięk był HI FI musiał mieć moc minimum 6W a nawet 10 W na kanał stereo.Równocześnie musiał mieć niski poziom szumów własnych wzmacniacza.
@logistick1265 жыл бұрын
Mógłby Pan nagrać odcinek o zasadzie działania czytników linii papilarnych. Zarówno tych tradycyjnych jak i tych montowanych pod ekranami smartfonów.
@adekmenti5 жыл бұрын
Po pierwsze, nie ten kanał, raczej RSElektronika. Pozatym, to w swojej zasadzie działania stosunkowo proste. Mikroaparat wykonuje zdjęcie palca i wyszukuje podobnej ilości charakterystycznych znaków i korelacji między nimi. Te znaki to minucje. Jeśli ich ilość będzie zgodna ze wzorem, to urządzenie zostaje odblokowane.
@glazikx5 жыл бұрын
@@adekmenti Nie do końca. Jest wiele ich wiele. Optyczne, pojemnościowe, termiczne ultradźwiękowe :) Pewnie są jeszcze jakieś :) Też jestem ciekawy ich ewolucji na przestrzeni lat itp :)
@adekmenti5 жыл бұрын
@@glazikx To prawda, zorientowałem się po czasie. Jednak wszystko sprowadza się nadal do matrycy czy to mikro kondensatorów czy też elementów światłoczułych. A fakt, ich przemiany byłyby interesujące.
@januszkowalski35045 жыл бұрын
Dziękuję za wspaniały wykład!
@pihda775 жыл бұрын
Po przesłuchaniu Roger Waters Amused to Death na systemie stereo udowadnia ze wszystkie 5.1 i inne wymysły to tylko zawracanie głowy.
@lanceortega15 жыл бұрын
Laelz Dunk Dokładnie! Po co 7.1 i inne podobne, skoro nie umie się wykorzystać 2 kanałów?
@PiotrPilinko5 жыл бұрын
@@lanceortega1 Obawiam się, że obecnie muzyka jest gwałcona dla potrzeb przygłuchy słuchaczy - w szczególności kastrowana jest dynamika, by się dobrze w samochodzie słuchało...
@Mickyfnr5 жыл бұрын
A więc po pierwsze o ile udaje się symulować dźwięk przestrzenny przy pomocy zmiany głośności między kanałami prawym i lewym a więc gdy dźwięk z prawej strony jest głośniejszy to słyszymy go z prawej strony i na odwrót to nie działa to w wypadku symulowania dźwięku przestrzennego przód tył. Ucho głębie dźwięku dekoduje poprzez modulowanie pasma częstotliwości przy pomocy specjalnie ukształtowanej małżowiny usznej. Małżowina uszna podbija i obniża pewne częstotliwości i przesuwa ich fazę przez co mózg jest w stanie zdekodować kierunek i odległość dobiegania dźwięku przy pomocy różnic między uszami. Ponieważ w kwadrofonii modulowane jest tylko natężenie dźwięku nie można poprawnie odtworzyć całego obrazu przestrzennego. Dlatego kwadrofonia nie ma sensu i to dlatego w kinie domowym stosuje się coraz więcej głośników. Ktoś błędnie założył że wystarczy dołożyć dwa dodatkowe głośniki i mam prawidłową symulacje przestrzeni. Niestety tak się nie da. Mało tego z dwóch przednich głośników da się symulować dźwięk dochodzący z tyłu głowy odpowiednio manipulując sygnałem stereo przy czym nie jest to takie łatwe ponieważ każdy człowiek ma inną małżowinę uszną. Jedni słyszą ten efekt lepiej inni gorzej.
@Derayes5 жыл бұрын
Niezwykle ciekawe! Warto to wiedziec! Btw- obecnie rowniez plyty z miksem przestrzennym sa raczej niszowa oferta. Bo gawiedz masowo kupuje glosniczki i SE puszcza badziewna muzyczke z mp3.... wszelako kwadro to slabiej niz surround- raczej - tak jak mowi autor filmu- takie podwojne stereo. Mam plyte sacd Deep Purple z dawnym miksem kwadro i moge potwierdzic.
@Derayes5 жыл бұрын
Pan Cerowany Na Machine Head sa dodatkowo 2 czy 3 utwory zmiksowane w 5:1 oraz mily bonus When A Blind Man Cries. Miks kwadro takze ciekawy! Choc ubozszy od dzisiejszego surround. Steven Wilson klasa, mam plyty surround King Crimson. Dobrze tez zrobili Genesis, w pudelku jest i dvd- audio i sacd. Mam znakomite Avalon Roxy Music oraz Ferryego, i wiele innych. Troche przez lata pozbieralem ;) nieporozumieniem jest miks 5:1 Perfect Alibi Claire Martin- zero efektow nawet nie ma glebi, to w zasadzie stereo! Ambra- nie znam, poslucham, dziekuje!
@Derayes5 жыл бұрын
Pan Cerowany niestety bywa iz wytwornie wydaja tez miksy 5:1 polegajace tylko na dodaniu poglosu z tylu albo nawet bez tego! Mozna sie tu kierowac rodzajem muzyki, jazz np raczej nie nadaje sie do tworzenia efektow. Myslalem o FEAR dziekuje za ostrzezenie! Bo mogloby sie wydawac ze tego typu muzyka bedzie dobrze opracowana przestrzennie. Mam tez Ever zespolu IQ i tu surround tez nie powala w dodatku po co dodano dodatkowa cala plyte z wersjami demo i nagraniami z prob? Ja zatrzymalem sie na 4:1 tzn nie mam subwoofera i nie bede robil z salonu sklepu z glosnikami. Co gorsza dzwiek idzie analogowo przez kable rca, a jak widze teraz amplitunery maja hdmi. Odtwarzacz wieloformatowy ktory czyta dvd audio i sacd to tez albo rzecz niezwykle kosztowna albo jakies tanie Sony. Producenci postanowili wydoic milosnikow muzyki surround wiec mam nadzieje ze moj sprzet bedzie dzialal ;) ciekawe jednak to co piszesz o innych konfiguracjach glosnikow!..
@Derayes5 жыл бұрын
@Pan Cerowany no pieknie............................... generalnie to widze ze milosnicy dvd-audio i sacd 5:1 moga zostac z bezuzytecznymi kolekcjami plyt gdy popsuja sie nam odtwarzacze, bo wzmacniacze raczej beda dzialaly.............. ja akurat mam od wielu lat Denon 1920 oraz amplituner Technics SA-DA 8. Zlacze HDMI w tym odtwarzaczu ma tylko mozliwosc przesylu obrazu a dzwiek przestrzenny idzie analogami RCA no chyba ze plyta ma mix DTS ktory moze isc swiatlowodem. W zupelnosci mi to wystarcza, ani mysle rozwijac sie w jakims BluRay. Coz, dvd-audio i sacd istnieja nadal rownolegle bo zaden system nie wygral a co gorsza plyty i sprzet do odtwarzania surround nie zawojowal rynku tak jak oczekiwali tego pazerni producenci. Ludzie dzis cofneli sie do mono bo nawet stereo trzeba sluchac siedzac pomiedzy glosnikami, owszem mozna sluchac 'na kompie' ale dla mnie Muzyki (nie dysko- Olo czy hip sropu) nie da sie sluchac jako podkladu do surfowania w necie itp. BTW Marillion bez Fisha, podobnie jak QUEEN bez Freddiego uwazam za jedno wielkie nieporozumienie ;)
@DawidKliszewski4 күн бұрын
@@Derayes ciekawa audycja, ale nie dowiedzialem sie najwazniejszego: w koncu kwadro brzmi lepiej, slucha sie tego lepiej niz stereo? Logika podpowiada ze tak, ale nie slyszalem. Z tego co napisales, to surrond brzmi lepiej, ale nadal nie mam odniesienia do stereo. Jak wg ciebie jest?
@mareczekmak5 жыл бұрын
Brak standaryzacji. Skomplikowana elektronika. Nie te czasy.
@mdziewietube5 жыл бұрын
To też. Ale przede wszystkim - między mono a stereo jest kapitalna różnica. Między stereo a jakimkolwiek systemem przestrzennym - już nie. Dolby surround - hit lat 90. - też już umarł. Myślę, że za parę lat to samo powiemy po kolei o 5.1, 7.1, 8.1 itd. A stereo będzie trwać wiecznie...
@mareczekmak5 жыл бұрын
@@mdziewietubeStereo będzie trwać wiecznie ale systemy wielokanałowe mają ograniczone grono odbiorców.
@lukeduke93045 жыл бұрын
Mam propozycję na odcinek: Słuchawki bezprzewodowe oraz jak działa kodek aptX
@jozefp.99935 жыл бұрын
Jedną z pierwszych Elizabetek mam do dziś, działa !! Nie pamiętam nazwy ale w szczenięcych latach 70' "gościł" u mnie w domu jakiś magnetofon, rodzimej produkcji /czy nie z ZRK ?/ szpulowy. Miał wyjścia na 4 kanały jako pseudo kwadro. Efekt szalony - jak na tamte lata :)
@MROK-19725 жыл бұрын
A dlaczego SACD Tak mało popularny? Ciężko zdobyć płyty w sklepie, a na necie jak są to drożyzna.W latach 80tych sam łączyłam dwa wzmacniacze ażeby 4 kolumny grały. Fajny odcinek jak zawsze Pozdro dla Audio Maniaków. Ave Mrok
@genbu68315 жыл бұрын
Bo płyty CD są dzisiaj coraz mniej popularne a SACD to tylko część rynku płyt audio. Dzisiaj stawia się raczej na format bezstratny np FLAC i słuchasz z jakością SACD.
@MROK-19725 жыл бұрын
Ok. Tyle to wiem że moda na tzw. Pliki muzyczne, sam mam tego sporo, ale nie poto mam 2 odtw. Sony'ego Sacd aby z plików lecieć. A dźwièk z tych odtwarzaczy bajka. Ale dzièki za odpowiedź. Abe Mrok.
@pitorbital31135 жыл бұрын
Wykonawcy sami decydują na czym wydać album i często obok cd masz możliwość ściągnięcia sobie w pliku audio 24bit/48Hz. Brak płyt zawdzięczamy właśnie internetowi.
@marianniekonieczny10925 жыл бұрын
SACD w sklepie? Nie wiem czy kiedykolwiek widziałem SACD czy DVD-Audio w jakimś fizycznym sklepie. Wszystko co kupiłem to ze sklepów internetowych, albo aukcji. Z tego co widzę to i tak te dwa formaty wypiera blu-ray audio
@pitorbital31135 жыл бұрын
@@marianniekonieczny1092 SACD,DCC,MINIDISC, to wszystko było swego czasu dostępne w sklepach (mała ilość pozycji/wykonawców), ale to się nie przyjęło, to samo tyczy się blu-ray audio, to zniknie szybciej niż myślisz, bodajże LG lub Samsung już zrezygnował z produkcji urządzeń Blue Ray.
@lesterm.87065 жыл бұрын
Pamietam argumenty przeciwko quadro Z czasow mojej mlodosci. Mam 73. Quadro przynosila "za malo" korzysci w stosunku do stereo.
@fantastron5 жыл бұрын
@16:19 "pasmo kanału kwadrofonicznego sięgało 105 MHz" No to byłby lepszy wynik niż dla systemów cyfrowych... ☺ Mimo oczywistej pomyłki świetny materiał.
@macinasek100005 жыл бұрын
Ten kanał to złoto!!!
@szejker19895 жыл бұрын
Ludzie mają problem z ustawieniem 2 kolumn w pokoju z braku miejsca, a co dopiero 4 :D
@moje12a5 жыл бұрын
A już produkują systemy Dolby Atmos gdzie mogą być nawet 24 gośniki w układzie 22.2 na 3 poziomach wysokości.
@krzysztofjoniak707711 ай бұрын
Szkoda że nie jest Pan lektorem TV, bardzo przyjemny głos. Może warto spróbować !!!. Oczywiście to poza tym co z całym szacunkiem udostępnia Pan słuchaczom. Pozdrawiam.
@andykosma52895 жыл бұрын
Jeżeli nikt nie próbował to radze sprawdzić ( dzwięk pseudo przestrzenny ) dokładając do systemu stereo trzeci głośnik z tyłu słuchacza np. gdzieś za kanapą , dołączając do niego + z lewego kanału i + z prawego kanału ( głośnik będzie odtwarzał tylko różnice obu kanałów ) Efekt jest ciekawy w prosty sposób
@marekkusiak30285 жыл бұрын
Czy to rozwiazanie nie uszkodzi wzmacniacza?
@andrzejp19795 жыл бұрын
Marek Kusiak Szczerze to szkoda mi wzmacniacza by sprawdzić ale wydaje mi się, że albo wcale nie zagra albo upali wzmacniacz, ewentualnie włączy się zabezpieczenie przed zwarciem. Jak ktoś testował to ciekaw jestem wrażeń :)
@_sneer_5 жыл бұрын
andrzejp1979 wcale nie, ja mam tak podłączony subwoofer w domu i odwróconą fazę o 180 stopni i dzięki temu wydaje się, że bas dochodzi z małych NHT Zero
@andrzejp19795 жыл бұрын
sneeerr odwrócona faza o 180 stopni to zamiana plusa z minusem (podłączenie odwrotnie). Tu gość podaje, że podłącza plus z lewego głośnika i plus z prawego. I o ile plus z lewego i minus z prawego powinno zagrać (na tym polega chociażby mostkowanie we wzmacniaczach car audio) o tyle dwa plusy na jeden głośnik mnie nie przekonuje. Ale zaznaczam, że nigdy nie wpadłem na pomysł takiego podłączenia bo wydawał mi się absurdalny.
@satrianman5 жыл бұрын
To działa. Wymyślił to podłączenie i robił pod to dedykowaną muzykę Brian Eno. Różnica potencjałów na plusach lewego i prawego kanału daje dźwięk w dodatkowym tylnym. Gdy puścisz nagranie w pełni monofoniczne, tylny głośnik będzie milczał.
@mateuszsarnocinski51614 жыл бұрын
Czy w obecnych czasach wzmacniacz kwadrofoniczny da radę zastosować z kolumnami stereo jako bi-amping?
@moje12a5 жыл бұрын
Swoją drogą jak szerokiego pasma FM wymagała emisja quadro ? Słyszałem że obecne stereo wymaga min 0.3 MHz (dla FM) aby sygnały sąsiednich stacji nie nachodziły na siebie. Słyszałem coś na temat planów rozszerzenia pasma FM do 110 MHz (tak jak kiedyś z 106 do 108) ile w tym prawdy
@jerzyjerzewski61625 жыл бұрын
Marzy mi się program : Wielkie Firmy Produkujące Sprzęt Audio ... których już nie ma. Zostały zmiecione , nazwy wykupione , historia zmarnowana i zaprzepaszczone osiągnięcia. A przecież to były Japońskie Giganty których brakuje a o których młodzi nie mają pojęcia.
@marianop30315 жыл бұрын
Ja nie mogę niewiedziałem o tym niesamowity kanał 🖐️
@Colidace5 жыл бұрын
Dzieki za fajny material, moj tata zawsze mi o tym systemie wspominal fajnie ze moglem zrozumiec doglebnie jak dziala. Mam prosbe czy mozesz mi podac jakis link do muzyki ktora leci w tle (17:20) tak bardzo mi sie podoba, a nie moge jej znalezc, na napisack koncowych jest ze Krzysztof Gutowski ale mi ciagle jakis pajac z obita geba wyskakuje, chce tylko posluchac tej melodii. Dzieki, lubie twoje materialy, bardzo tesknie za tymi czasami i zapachem cyny w pokoju taty. 3maj sie.
@wanttosayadrem25515 жыл бұрын
Kwadrofonia ma sens jedynie w kinie domowym, bo nawet na koncertach mamy tylko 2 kierunki emisji dźwięku, dlatego stereo jest bardzo pożądane. Nawet orkiestry symfonieczne są tak ułożone instrumenty by nadawać dźwięku ze sceny z linii od lewe do prawe czyli w zakresie 2 kierunków. Kwadrofonia raczej była prekursorem dla kina domowego. Inaczej by miała sens to trzeba byłoby w studio nagrywać specjalnie muzykę tak by sztucznie podawać np. gitary z lewej i prawej a perkusję i wokal z tyłu, dla czystego efektu, a nie odczucia realnego pobytu na koncercie. Ale to moja skromna opinia.
@PiotrPilinko5 жыл бұрын
W zasadzie to czasami (opera) masz całkiem spory wycinek półsfery: orkiestra w kanale, śpiewacy wyżej na scenie (albo hasają po scenografii, czasami na linkach unoszeni są w górę). W niektórych kościołach chóry słychać dookólnie, bo budowa wnętrza jest bardzo specyficzna i była tworzona po to, by zrobić odpowiedni efekt echa. Aczkolwiek po prostu bardzo trudno stworzyć warunki dla nagrania wielokanałowego z odsłuchem dookólnym (nawet taka rzecz, o której mało kto myśli, jak synchronizacja muzyków - normalnie patrzą oni na dyrygenta jak cielę w malowane wrota, jakby ich rozstawić po kątach, to jego ruchy byłyby mało widoczne, a transmisja wideo wprowadziłaby niepożądane opóźnienia).
@wojciechp31585 жыл бұрын
bardzo ciekawy materiał
@zenekbadylneuropunknc99845 жыл бұрын
Program profesjonalnie omówiony, przygotowany. Bardzo dobra produkcja. Wszystko wyjaśnione bardzo ciekawie i profesjonalnie. Super 😁💪🏻zdrowia życzę 😁 💪🏻
@trantytel80155 жыл бұрын
Sztos materiał, dzięki! :)
@trantytel80155 жыл бұрын
@@Zabs_ON :D Tak to ja, jestem w pobliżu! hehehe Pozdro:)
@trantytel80155 жыл бұрын
@@Oliwka1983 Hejka:) Pozdro!
@weedmood5 жыл бұрын
qrx-9001 :o ło matko jak twój to szacunek :) pieknie to wyglada
@Pawel.J_91015 жыл бұрын
piękne zakończenie niedzieli... pierwsze słyszę o kawadrofonii, żeby nie ten kanał to bym nigdy się o niej nie dowiedział.
@mateusznijakitaki21165 жыл бұрын
kiedy bedzie o stero w tv? bardzo ciekawe. pamietam jak kiedys w l 80.. w usa podjeto sie nadawania dzwieku stereo w AM.. szukalem na ten temat inf.
@nomtbg5 жыл бұрын
Ja po latach wróciłem do mono w smartfonie i mi wystarcza. 😀
@duckgeorg87485 жыл бұрын
Jestes super czlowiekiem.Idzie ciebie sluchac godzinami.Niestety za moich czasöw takich nauczycieli nie bylo.Teraz wiem ze duzo stracilem.serdecznie pozdrawiam wielkiego mauczyciela!!!!!!
@naszadynastia5 жыл бұрын
Wniosek...kiedys w PL cos produkowano , nawet w elektronice
@naszadynastia5 жыл бұрын
@@JERZ69G sprawa jest ciut nawet wieksza...w Eropie juz nic z elektroniki powszechnego uzytku sie nie produkuje....nie ma tez fabryk podzespolow jak scalaki, ekrany itp. moze z drobnymi wyjatkami
@mcv-m5 жыл бұрын
Genialnie tłumaczone , fajna dykcja i ton głosu :) :) :)
@debumcykcyk5 жыл бұрын
Pomógł byś zrobić jakiś set do samochodu? Głośniki, wzmak, tuba?
@dziupla20005 жыл бұрын
1970: kwadrofonia 2019: mono kiepskiej jakości
@janjankowski34435 жыл бұрын
Kompletna bzdura. Płyta brzmiała wtenczas bardzo dobrze, a nawet dzisiaj znajdują się jej zwolennicy. Gorzej było z taśmą, nie mówiąc później o kasecie. Kaseta miała jedną zaletę; pozwoliła ona na urządzenia przenośne, choć jakość nie zachwycała.
@dariuszszuper28605 жыл бұрын
Balsam dla uszu przy niedzieli. Dziękuję
@SonixPoland5 жыл бұрын
Do całości prezentacji w tle zabrakło mi sprzętu marki Toshiba.... np. model SB-514 :)
@60nexus5 жыл бұрын
Mój wujek miał radmora 5100 pseudo quadro. Puszczał mi płytę ELO "Time" Cóż to były za efekty!
@jachofilm5 жыл бұрын
Quasi Quadro - to się nazywało
@60nexus5 жыл бұрын
@@jachofilm tak było napisane na sprzęcie. Mówiło się o tym pseudo kwadrofonia.
@peterman17264 жыл бұрын
@@60nexus Zgadza się. Tyle, że Radmor dał dupy wraz z Diorą w Merkurym. W jednym i drugim przypadku wyodrębni tylko trzy kanały, a w prosty sposób można było zrobić cztery. Takie rozwiązanie wprowadziła we zwykłym wzmacniaczu stereo firma Dynaco już 1969 roku. Ja korzystam z tego rozwiązania do dziś wszędzie tam gdzie się tylko da. Na 4 kolumnach jest zdecydowanie lepiej. Słychać wyraźnie dźwięki, których niezauważalne są w zwykłej stereofonii. Jest przestrzeń! Ten format nazywa się DQ 2:2:4. Tani i zachwyca ucho.
@andriun82975 жыл бұрын
W końcu w końcu wiem po co mam wyjście 4ch w tuneze
@zscorporation5 жыл бұрын
To była pomysłowa technologia :D
@operatorkin5 жыл бұрын
Kwadrofonia nie zniknęła ale przekształciła się w "kino domowe" Ja mam amplituner Yamaha w systemie 6.1 czy to nie rozwinięcie kwadrofonii?
@operatorkin5 жыл бұрын
@ziomal2004 Wszyscy nagrywają tylko w 2.0?? A ile jest kanałów na płytach DVD? Mam kilkadziesiąt koncertów na płytach i wszystkie są nagrane w Dolby 5.1 Więc może nie opowiadaj bzdur.
@Aszohcic5 жыл бұрын
@ziomal2004 Jest mnóstwo wydawnictw w 6.0 - mówię o albumach w systemach DVD Audio, Super Audio CD czy Blue Ray Audio. Oczywiście chodzi mi o albumy studyjne. Przykładem mogą być albumy Stevena Wilsona, Porcupine Tree, Pink Floyd, etc.
@PiotrPilinko5 жыл бұрын
@ziomal2004 Formatem do nagrywania muzyki wielościeżkowej jest na przykład DVD Audio czy BD Audio - i można kupić sporo nagrań w tych formatach.
@PiotrPilinko5 жыл бұрын
Nie tyle rozwinięcie, a opracowanie zupełnie od nowa. Analogowe kodowanie czterech kanałów było rozwiązaniem całkowicie nieskalowalnym: maksymalnie cztery kanały (by zachować kompatybilność wsteczną), do tego kastrowała jakość, którą można było otrzymać w stereo. Kino domowe z którego wyrosły wielokanałowe formaty pokroju 9.2 bazowało od początku na zapisie cyfrowym (najpierw stratne DD5.1, DTS potem bezstratne typu DTS HD Master Audio czy Dolby TrueHD). Aczkolwiek należy wspomnieć też o prekursorach analogowych typu Dolby Surround Pro Logic (cztery kanały: 3 przednie i tył na taśmach stereo), a potem Pro Logic II i IIx - ale to też osobna historia.
@kartrok30725 жыл бұрын
skąd wziął się głośnik basowy, np. 2.1 5.1 7.1? Od strony producenta oszczędność, tylko jeden głośnik basowy, nie 8 głośników basowych. W kamerze która nagrywa dźwięk 5.1 z reguły nie ma 6 mikrofonów, tylko mało. Super sprawa, ale też próby. W Polsce stosowano przełączniki pokryte czystym złotem, które ma wadę- jest miękkie. Brzmienie przestrzenne ma dla mnie płyta 78 RPM na dobrym sprzęcie.
@krzysztoflizut17885 жыл бұрын
A jaki piękny sprzęt kiedyś wytwarzano, może nie grać, sam widok dostarcza artystycznych doznań. Nie to co teraz. Plastik.
@dynaxd5d5 жыл бұрын
Plastik w obudowie, plastik w uszach. Ale dla przeciętnego miłośnika MP-3, każde brzmienie jest dobre... :( Np. każdy odbiornik Radmor miał dołączoną indywidualną kartę badań, gdzie np. zniekształcenia harmoniczne były podawane do kilku miejsc po przecinku (i o ile pamiętam, poniżej 0,1%). We współczesnych, popularnych "wieżo-kombajnach", jak jest poniżej 10%, to już jest OK. A tego się słuchać nie da...
@mdziewietube5 жыл бұрын
Coś w tym jest. Z drugiej strony, porównujemy perełki przeszłości ze współczesną półką ekonomiczną. A perełki i dzisiaj występują. Z drugiej strony, przy dzisiejszych cenach elektroniki użytkowej, nie spodziewajmy się po producencie, że zdecyduje się na obudowę droższą od bebechów...
@pwichniarek5 жыл бұрын
Dzisiaj kuje się przez Internet a nie przez odsłuch. Urządzenia są konstruowane do muzyki jaką się wytwarza i jak się nią kompresuje. Audio osiągnęło szczyt w latach 90 i od tego czasu jest coraz gorzej. przykładem jest stosowania fatalnie od wzorujących dźwięk dekoderów. Najlepszy sposób R2R poszedł w zapomnienie i jest dostępny tylko u kilku producentów.
@mlody9695 жыл бұрын
@@pwichniarek " przykładem jest stosowania fatalnie od wzorujących dźwięk dekoderów" Co autor miał na myśli bo za cholerę tego zdania nie rozumiem
@pwichniarek5 жыл бұрын
@Dareios soieraD Przetworniki DAC dzisiaj montowane nawet w urządzeniach Topowych są fatalne. Sygnał który idzie na przedwzmacniacz jest”kwadratowy” i cykający. Zarzucono fantastyczna konstrukcje przetworników R2R. Dźwięk z DAC R2R jest detaliczny szczegółowy a brzmi jak z LP czy CC. Szczegółowość uzyskuje się przez ilość informacji a nie przez sztuczne wyostrzenie dźwięków.
@fakolina1005 жыл бұрын
zaraz lepiej urlop przebiega 😁
@rafalszabelski66314 жыл бұрын
Hm miałem kiedyś od kolegi cwadto cvadro colector i Deck do tego Duży Fiat kipiał dźwiękiem, oczywiście każdy kanał 2 osobne żyły, dźwięk, kosa, nigdy tego nie zapomnę 😍😘😎👌
@januszsosnowski6535 жыл бұрын
Słuchałem Tubular Bells Mike Oldfielda w systemie SQ z Wrocławia.
@januszlepionko5 жыл бұрын
Tubular Bells.
@januszsosnowski6535 жыл бұрын
@@januszlepionko Tak,oczywiście. ☺
@obvioustruth5 жыл бұрын
Jak to zniknęła? Jest mnóstwo na rynku nowego i współcześnie produkowanego sprzętu kwadrofonicznego do komputerów: 5.1, 7.1. Na dodatek wiele płyt głównych ma wsparcie do dźwięku kwadrofonicznego, a co dopiero karty AUDIO. Wszystkie karty AUDIO dziś na rynku chyba są już kwadrofoniczne. Wszystkie gry 3D, a zwłaszcza FPP na PC x64 mają dziś wsparcie dla kwadrofonicznii. Czy jest coś czego nie wiem?
@jazu405 жыл бұрын
W 80tych mialem pseudo quadro merkurego z diory. Uzywalem tylko 2 glosnikow. Porownujac do dnia dzisiejszego jakosc dzwieku nie poszla w gore.
@rafaawrynowicz20555 жыл бұрын
Oprócz powszechnego zachwytu nad erudycją i wiedzą Pana Krzysztofa, chciałbym jeszcze wtrącić uwagę merytoryczną w temacie. Chciałbym zwrócić uwagę na coś, na co nie zwrocił uwagi również Pan Krzysztof. Mianowicie, człowiek ma jedną parę uszu i jego obraz akustyczny jest oparty, jakby na dwóch mikrofonach. Idea realizacji nagrań na czterech mikrofonach i późniejsze odtwarzanie odpowiednich czterech torów akustycznych, może być efektowna, ale wberw pozorom, wcale nie jest to zbyt naturalne. Z powyższego powodu, alternatywna idea - dwóch głównych kanałów dźwiękowych wzbogaconych o dodatkowe, będące jedynie symulacją dźwięków odbitych, ma szanse nie gorzej, a znacznie prościej i taniej oddać atmosferę sali koncertowej niż kwadrofonia. Jak wiadomo, do tego wystarczy sygnał stereo i procesor dźwięku, który jedyne, co robi, to obrabia ten sygnał, generując dźwięki odbite. Można to robić tak dobrze, że możemy mieć w domu akustykę konkretnych scen muzycznych! Dominowała w tej technologii, jak mi się zdaje, YAMAHA. Niestety i ten trend nie zdominował rynku. Owszem jest stosowany w amplitunerach kina domowego, i to nawet tanich, ale przez tzw. audiofilów jest traktowany, niczym guma do żucia przez smakoszy. I to jest ciekawostka/zagadka, na temat, której chętnie bym posłuchał opinii Pana Krzysztofa. Osobiście mam w domu trzy pokoje odsłuchwe. Jeden oparty na bardzo mocnym wzmacniaczu stereo, drugi oparty na wzmacniaczu lampowym RSTube 😊 i trzeci oparty na tanim ampiltunerze yamahy. W moim przypadku jest tak - wszędzie lubię słuchać muzyki, żaden zestaw nie jest tylko dekoracją. Wszystko zależy od nastroju i rodzaju muzyki, której chcę posłuchać. Muszę zwrócić uwagę, że słuchanie Yamahy za 1300zł, w dobrze dobranym do muzyki trybie, sprawia mi tyle samo frajdy jak w salonie, gdzie sprzęt kosztował wieeele wiecej czy na lampie, o której tyle dobrego sie mówi Pozdrawiam wszystkich!
@filipog42 жыл бұрын
Dzięki za bardzo ciekawy komentarz. Czy podzielisz się informacją jakie dokładnie masz systemy? Najbardziej interesują mnie kolumny i wzmacniacze.
@wolo5 жыл бұрын
Dlaczego kwadrofonia się nie przyjęła? Z tego samego powodu, z którego później standardem nie stało się słuchanie muzyki w surround ani nie stały się standardem filmy w 3D. Okazuje się, że w ogólnym rozrachunku nikogo to nie obchodzi i nikt tego nie potrzebuje, a technologie te umierają po paru latach nie wychodząc poza ramy ciekawostki. Nikt nie potrzebuje oglądać filmów, które wychodzą z ekranu, bo lepiej się ogląda normalne. Obejrzało się kilka filmów przyrodniczych z rafy koralowej, dwa filmy i wystarczyło wrażeń. Ładne, ale zbędne. Podobnie dookólna muzyka - ile razy w praktyce posłuchasz płyty z koncertu w filharmonii i będziesz przy tym wnikał, z której strony słychać waltornię, a z której wiolonczelę? Skoro siedząc na żywo na widowni też słyszysz to wszystko z przodu. Gdyby wymyślili ekrany, które byłyby wokoło jak panorama racławicka, można by się rozglądać i być w centrum akcji filmu - okej, tylko po co? Skoro wygodniej jest sobie siedzieć i oglądać film, zamiast kręcić głową na wszystkie strony. I tak to właśnie wygląda - stereo okazało się w pełni wystarczające, a kwadrofonia i surround - nadmiarowym bajerem, który ewentualnie kupią niektórzy gadżeciarze skuszeni reklamami.
@dupakropkaosiem5 жыл бұрын
Ale stereo się przyjęło
@cezaro23365 жыл бұрын
Robi się takie pierdoły by wyciągać od baranków kasę :D
@geerkotocave45545 жыл бұрын
czy mógł by pan omówić system Sensaury w przyszłości ?
@roberto78563 жыл бұрын
Jeszcze ze 4 lata temu na platformie tv sat "n" był kwadrofoniczny kanał radiowy "n-radio". Brzmiało super, ale znikło. Podobnie jak: 3D, curved screen, kamerka dla skype'a, w odb. tv. Widocznie większość klientów jest na tyle tępa, że nawet wzrokowo nie odróżnia rozdzielczości SD od Full HD, czy nawet 4K, nie mówiąc o 3D aktywnym czy biernym. Zapewne dlatego producenci porzucili ambitne parametry i funkcjonalności sprzętu rtv.