Jestem pod wrażeniem takim dobrym stylem, widać jak cię to kręci przepiękne wykonanie przesłanka czysta i zrozumiała, a muzyka doprawia o dreszcze. Dziękuje za ten umilacz czasu.
@Szylekk_8 ай бұрын
6:21 To ja jednak się cieszę, że u nas na prawie każdym zadupiu jest jakiś sklep, a to co się dzieje w USA w tym aspekcie pokazuje, że w Stanach bez samochodu jest się nikim. Ten kraj to jest z jednej strony potęga światowa i jedno z państw o największym dobrobycie mieszkańców (według statystyk), a z drugiej- państwo z tyloma niespotykanymi w innych państwach o wysokim poziomie rozwoju problemami, które dotykają głównie zwykłych obywateli.
@justice76608 ай бұрын
Trafne spostrzeżenie. Może to nieco dyskusyjne, ale lubię nazywać Stany "krajem trzeciego świata, które nie jest biedne", choćby ze względu na ich fatalne planowanie przestrzeni i niesprzyjającą człowiekowi infrastrukturę.
@jakubiszon64958 ай бұрын
U nich ten brak sklepów czy punktów usługowych jest wymuszony poprzez odgórnie określone strefy w których można budować tylko wybrane rodzaje budynków. W wielu miejscach odległych od sklepów otworzenie "osiedlowego sklepu" nie jest legalnie możliwe, bo mogą tam być tylko "domy jednorodzinne" i nic innego. Tutaj nieco więcej o temacie kzbin.info/www/bejne/mJ-ueomObptrhrM
@andrzej211118 ай бұрын
To prawda w USA bez samochodu nie znajdziesz pracy i po zakupy tylko własnym samochodem. Teraz jeszcze niebezpiecznie jest spacerować po wielu miejscowościach można spotkać zombiaki.
@Horrracy8 ай бұрын
@@jakubiszon6495 Zoning laws!
@Kxpi_8 ай бұрын
Robisz świetnie filmy, ten format według mnie jest o wiele lepszy, bo zamiast o opowiadać o wielu rzeczach, opowiadasz o jednej, ale bardzo dokładnie.
@tomaszaugustyn78808 ай бұрын
Akurat osiedla z wielkiej płyty są lepiej przemyślane i zaprojektowane niż nie jedna deweloperka dzisiaj...
@pantograf45438 ай бұрын
Aczkolwiek nikomu nie polecam mieszkać tam dłużej niż to konieczne (maksymalnie 4 lata). Po pierwsze - remonty to zmora, a po drugie, co jest w sumie powiązane z pierwszym, 90% bloków z wielkiej płyty wchodzi w skład spółdzielni mieszkaniowych, czyli komunistycznych folwarków różnych leśnych dziadów
@andrzej211118 ай бұрын
Dzisiaj jest patodeweloperka.
@sebastianboro17338 ай бұрын
Raczej niż każda deweloperka. Porównaj sobie Ursynów do Kabat. O Białołęce nie wspominając
@mjxxx18 ай бұрын
@@sebastianboro1733 Porównywać Ursynów z Ursynowem?! Kabaty to część Ursynowa...
@kontousun8 ай бұрын
@@sebastianboro1733 Co najwyżej Natolin z Kabatami albo Stary Ursynów z Nowym.
@wartowiedziecwiecej028 ай бұрын
W tym roku kończę gospodarkę przestrzenna. Bardzo doceniam tego typu filmy oraz zgadzam się z treścią. Niestety w tych czasach, aby miasta mogły rozwijać się w trybie zrównoważonego rozwoju, potrzebne jest świadome społeczeństwo, a nie pieniądze.
@Nicaraguall7 ай бұрын
Potrzebne są i pieniądze i świadomość, bez jednego lub drugiego dalej będzie powstawało g*wno.
@whyisilentPV5 ай бұрын
ja tak samo 😄, licencjat czy magisterka?
@LucasCh.L.8 ай бұрын
Taka ciekawostka dot. kwadratowej siatki ulic: W XIX w. Łódź rozwijała się bardzo szybko właśnie na takim planie, było to związane z przemysłem włókienniczym, do którego potrzebna była woda, a na terenie dzisiejszej Łodzi było bardzo dużo małych rzeczek (teraz jest chyba 16, ale większość z nich płynie w podziemnych kanałach). To dlatego Łódź wygląda dzisiaj inaczej niż większość polskich miast. Przez ten szybki rozwój można spotkać jeszcze pozostałości po polach, które kiedyś były w miejscu dzisiejszego centrum Łodzi, w postaci kamienic wybudowanych pod kątem w stosunku do ulicy. Można to zobaczyć na google maps, np. przy ul. Piotrkowskiej na odcinku od ul. Więckowskiego/Jaracza do ul. Narutowicza/Zielonej.
@Siapiej6 ай бұрын
No i ta prostokątna siatka ulic, ten gorset to jest przekleństwo Łodzi...
@1dylliczny8 ай бұрын
Niestety, ale dzisiaj też nie jest lepiej. Słabej jakości deweloperka, nastawiona na jak największy zysk, zalewa nas dziś i szpeci okolicę
@qubeq91908 ай бұрын
Powiedział to w filmie
@zwyklyzurek77828 ай бұрын
Mapa użyta do przedstawienia zaborów nie jest do końca poprawna, tak jak zabór Austriacki i Rosyjski faktycznie można zarysować w takich granicach na dzisiejszej mapie Polski (z małymi wyjątkami w okolicach Zakopanego, czyli Spisz i Orawa) Tak większości zaboru Pruskiego nie powinno się przedstawiać w oparciu o współczesną mapę Polski, bo zabór ten dotyczył jedynie znacznej części dzisiejszego województwa Wielkopolskiego, części woj. Pomorskiego, części Warmińsko-Mazurskiego (dokładniej tylko Warmii), Kujawsko Pomorskiego i niewielkich terenów na Górnym Śląsku w okolicach Imielina i Chełmu Śląskiego, wszystkie pozostałe tereny pod zaborem Pruskim na tej mapie od stuleci nie widziały się wtedy z Polską Więc ciężko np. cały historyczny Śląsk, Zachodniopomorskie i Mazury pokazywać jako tereny zgarnięte podczas zaborów Sam Śląsk z Polską się pożegnał w pierwszej połowie XIV wieku, wracając do niej w znacznej części dopiero w 1945 (W znacznej części, bo historyczne ziemie Śląska ciągle znajdują się choćby w Czechach, czy nawet w Niemczech)
@zio8 ай бұрын
Przyznaje, spieszylem sie troche z animacją, musiałem trochę uproszczeń zrobić 😶
@Siapiej6 ай бұрын
Reszta ziem zaboru pruskiego była nam ukradziona po prostu wcześniej.
@kawior2118 ай бұрын
Akurat bloki z wielkiej płyty to w mojej opinii jeden z nielicznych przypadków, gdy Sowieci kłamali w POZYTYWNY sposób. Mówili nam, że te bloki się za 30, 50, 70 lat zawalą, a wygląda na to, że prędzej się wywrócą te pstrokate budowle z lat 90. i nowoczesne budowle budowane po wejściu Polski do UE. Ja wogóle mieszkam w bloku z cegły z lat 60., czyli jak na tamte czasy dość rzadkim.
@izaakschweizer35088 ай бұрын
Bo z ruską technologią to jest tak, że albo coś się zepsuje od razu, albo będzie funkcjonować wieki.
@kiluu12698 ай бұрын
@@izaakschweizer3508bardzo prawdziwe.
@ziomciu768 ай бұрын
Gniotsa, nie łamiotsa ;-)
@bartomiejjarosz71058 ай бұрын
Odnośnie tego, że te bloki miały się zawalić za X lat to trochę mit, nie było takich założeń. Prędzej to jakiś powtarzany żart.
@Raul-pp1uh8 ай бұрын
@@izaakschweizer3508 Bloki z wielkiej płyty to nie ruska technologia, tylko francuska.
@qzera118 ай бұрын
Powiem tak, nie znałem cię i to jest pierwszy film od ciebie jaki oglądnąłem. Pomimo tego, że bardzo lubię gierki i w tym wszystkim minecraft, to popatrzyłem na twój kanał i bardzo podoba mi się w jakim kierunku zmieniasz twój kontent i powodzenia oby tak dalej bo bardzo dobre i wartościowe treści w dobry sposób opowiedziane, aż by się chciało rzec: ,,mądrego to aż miło posłychać" xD Pozdrawiam cieplutko.
@watarod8 ай бұрын
Ja tam uwielbiam osiedla z wielkiej płyty, pełno zieleni, ławki, parki, place zabaw, a dzięki stawianiu bloków w "kwadraty" w środku tych kwadratów jest cicho i spokojnie. W dodatku prawie zawsze na takim osiedlu są jakieś sklepiki albo kioski. A chodniki są położone tak, żeby ludziom wygodnie się po takim osiedlu chodziło, przez co nie ma ścieżek zrobionych przez ludzi chodzących przez trawę. Bloki które budują dzisiaj są okropne, wszystkie w jednej linii i prawie zero zieleni. Te nowe "osiedla" wyglądają jak obozy koncentracyjne...
@ten_tego_teges8 ай бұрын
Bo wtedy przynajmniej planowano osiedla, a nie stawiano ile wlezie byle się nachapać. Modernizm ogołocił budynki z walorów estetycznych i sprowadził je do betonowych klocków. Kapitalizm wmówił wszystkim, że wolny rynek najlepiej to wyreguluje. Ostatni raz kiedy prawidłowo planowano miasta to był koniec 19-tego wieku. Potem są tylko przebłyski, np. Muranów, Nowa Huta, czy MDM w Wawie, które są faktycznie rozplanowane i nie kompletnie gołe. Zdarzają się nowe, pełne projekty np. miasteczko Wilanów, chociaż to co najwyżej 3+ za brak zaplanowania placówek oświatowych w ramach osiedli. Generalnie jest beznadziejnie i mówią o tym w wielu państwach, ale architekci i deweloperzy to klika narkotyzująca się wspaniałością własnych pierdów i silnie lobbująca za kolejnymi potworkami. I tak mieszkamy w budynkach gorszych niż 100 lat temu, ale za to... wielokrotnie droższych XD
@rotmistrzjanm87768 ай бұрын
Ta, cisza i spokój bo dosłownie można wyrwać mandat za posiadanie dziecka
@watarod8 ай бұрын
Nigdy nie widziałem żeby ktoś zadzwonił na policję przez hałas, a mieszkam właśnie na osiedlu z wielkiej płyty.
@rotmistrzjanm87768 ай бұрын
@@watarod To znaczy, że masz mało wrednych i starych bab. Na wielu osiedlach trawniki są zagracone znakami zakazów na wszelkie zabawy
@TapOnX8 ай бұрын
@@rotmistrzjanm8776 Nie wątpię, że takie sytuacje mają miejsce, ale przynajmniej na osiedlach są jakiekolwiek miejsca do wspólnej rekreacji. W nowym budownictwie jest z tym coraz gorzej - przecież plac zabaw, czy nawet skwer, to miejsce, gdzie można wcisnąć kolejne skrzydło bloku z kawalerkami 16m2. Zresztą po co cokolwiek budować, można wytyczyć miejsca parkingowe do nabycia za kilkadziesiąt tysięcy złotych. A stare wredne baby trzeba kontrować przez udzielanie się w radach osiedla, spółdzielni, wspólnoty itp. Wiem, że młodzi rodzice to ostatni ludzie, którzy mają na to czas, ale tak wygląda dbanie o własne interesy - bez znaczenia gdzie się mieszka.
@P4ncake_.8 ай бұрын
Dawno mnie nie było na kanale, dlaczego zio nie ma włosów?
@lolek75998 ай бұрын
Zgolił się na łyso bo mu się długie znudziły :P
@P4ncake_.8 ай бұрын
@@lolek7599 no nieźle
@anty-czny8 ай бұрын
Łyso ci?
@filipibisz8 ай бұрын
Bo jest łysy
@Mikundek8 ай бұрын
Wpadł pod kosiarkę
@ahaco87348 ай бұрын
17:10 ta informacja o wyborze między Pałacem, Metrem albo Osiedlem to mit nie mający pokrycia w źródłach. W obszernej monografii Józefa Sigalina (naczelnego architekta Warszawy który był odpowiedzialny za posredniczenie między stroną Polską a Radziecką) jest pokazany ten proceder i nie było żadnego wyboru, Stalin zaproponował Pałac i kazał zbudować Pałac.
@Banbuskox8 ай бұрын
Świetny odcinek Zio! Najlepszy nauczyciel od wszyskiego 😂
@GeneralGadulaReal8 ай бұрын
"gust jest jak dupa- każdy ma własną" Zio 2024
@Mr_Foxx4828 ай бұрын
ahahahahhahhhhh
@mikiradzio22148 ай бұрын
Nawiązanie do jakże wymownego tekstu Piłsudskiego - "Racja jest jak dupa. Każdy ma swoją" roku nie znam Taka ciekawostka
@kjungst8 ай бұрын
Każdy ma własny ale to Włosi słyną z pięknego designu i świetnego gustu. A to dlatego, że żyją wśród antycznej architektury. Piękno w mieście to harmonia, podobne wzornictwo, podobna kolorystyka, jednolite dachy. Jest tego trochę.
@666marq8 ай бұрын
Miasta polskie są jak sami Polacy, chaos, gdzieniegdzie syf a miejscami na pokaz, lecz w większości szaro, buro i ponuro.
BUW w tym samym zestawieniu co blok z namalowaną górą i słońcem, rozumiem brak miłości do postmodernizmu, ale to jest jakieś kompletne niezrozumienie tematu. Tak jak mogę się zgodzić, że lata 90 były fatalnym okresem dla polskich miast, tak BUW jest całkowitym kontr-przykładem. Jest to budynek, który świetnie wpasowuje się w kwartały Powiśla, jest dobry użytkowo, cały pokryty zielenią - ogrody na dachu są wybitną realizacją, zwłaszcza na swoje czasy. Nie powinno się go dyskredytować tylko z powodu doboru kolorów i odważnej formy. Ten materiał ma też podobny problem z socrealizmem - również rozumiem, że nie każdemu się podoba ten przyciężkawy, kojarzący się z komunizmem styl. Ale nazywanie go kiepskim dla rozwoju miast? Cieszenie się, że się skończył? Urbanistycznie socrealizm był przedłużeniem przedwojennego modernizmu, czerpał garściami z klasycznej urbanistyki pierzejowej. Warszawski MDM, Muranów, krakowska Nowa Huta - sztandarowe socrealistyczne projekty, które świetnie się sprawdziły, w odróżnieniu od socmoderny, która przyszła po nich i w Warszawie zrujnowała urbanistykę centrum budując takie koszmarki jak Osiedle Za Żelazną Bramą czy Osiedle Plac Teatralny. Gdyby potrwał kilka lat dłużej tego wszystkiego by nie było.
@ks28844 ай бұрын
Ja pochodzę z małej miejscowości na dolnym śląsku. Miasteczko się rozwija, powstają nowe osiedla i nowe supermarkety, ale kosztem zajmowania terenów zielonych. Okoliczne lasy tak kiedyś pełne drzew teraz są okropnie przerzedzone, pola, na które chodziło się z psem, teraz zamieniają się w działki budowlane. Z jednej strony wygoda, duży supermarket na rogu gdzie można kupić wszystko po w miarę niskich cenach, a z drugiej przykro się robi, że małe sklepy upadają, że łąki zamieniają się w plac budowy. Zieleń znika.
@QcekYT8 ай бұрын
kamienice są też często niedokończone jeśli chodzi o ich remont
@ukasznowak4348 ай бұрын
Mimo powtarzalności bloki z wielkiej płyty miały sporo plusów, przede wszystkim odległość od bloków, ilość zieleni, dostępność do sklepów, usług, służby zdrowia, komunikacji etc. Dzisiaj buduje się tam, gdzie jest miejsce, blok przy bloku tak, że ze swojego balkonu mogę podać sąsiadowi śrubokręt na jego balkon, najbliższy sklep daleko, przychodnia czy szpital to już w ogóle, szkoła na innym osiedlu i tak dalej. Nie wspominając, ze przepustowości dróg w ogóle nie bierze się pod uwagę, wstawią 10 bloków na wiejską drogę jednopasmową i dopiero po czasie, jak mieszkańcy zaczną walczyć o zmiany to ktoś się tym przejmuje. Moim zdaniem przeszliśmy z jednej strony wahadła na drugą.
@watarod8 ай бұрын
Dokładnie, jeszcze wszystko ogrodzone jak w jakimś aushwitz
@bocianeq58 ай бұрын
3:00 mozna jednoczesnie sluchac muzyki z tela i grac na kompie i bedzie dzwiek i z tego i z tego
@kidmaciek28 ай бұрын
Świetny film, nie spodziewałem się tej tematyki na tym kanale. Niedawno byłem w Barcelonie i miałem przyjemność oglądać wystawę nt. historii rozbudowy miasta z XIX wieku po zburzeniu murów. Dzielnica Eixample (czyli ta z kwadratowymi blokami) robi spore wrażenie swoją skalą oraz mnogością rodzajów usług, miasto pełną gębą. No cóż, wtedy architekt (nazywający się chyba Domenech) dostał białą kartkę i zaplanował miasto jak chciał. Dzisiaj architekci mają dużo trudniejsze warunki pracy, mają często związane ręce oczekiwaniami inwestora, zapisami MPZP i ograniczeniami przestrzennymi.
@asumidate8 ай бұрын
Natrafiłam na twój kanał przez zawody w GeoGuesserze i muszę przyznać, że jestem zachwycona jakością filmików! Bardzo dobrze zedytowane. Twoich wypowiedzi świetnie się słucha. Czuć, że został zrobiony research, a nie jakieś krążenie między polem a stodołą :D No sama przyjemność ^^
@annametkowska26838 ай бұрын
woow naprawdę niesamowity odcinek, mega podoba mi się ta tematyka i sama chętnie się zagłębię, dziękuję ci ślicznie za to 💕
@AdakanUwU8 ай бұрын
1:50 ah tak piekny dworzec w Częstoohowie pośród starych kamienic
@wiktor43448 ай бұрын
Zawsze podchodziłem z dużym dystansem do kanałów podejmujących skomplikowane tematy w przystępnym stylu, ale tutaj bardzo pozytywnie się zaskoczyłem. Bardzo dobry film.
@spyduck11898 ай бұрын
Rób więcej filmów dotyczących architektury 😁
@mich.browski_dab8 ай бұрын
Nowe Żerniki we Wrocławiu są przykładem nowej ciekawej idei, jest to kooperatywa, gdzie przyszli mieszkańcy są inwestorami i biorą czyny udział wraz z architektami i urbanistami w kształtowaniu osiedla domów wielorodzinnych, uważam ze jest to świetne rozwiązanie jednak w Polsce bardzo skomplikowane prawnie i jest malo działek odpowiednich na takie inwestycje, ponieważ większość działek wokół naszych miast to male lub średniej wielkości pola uprawne, gdzie do powstania dużego osiedla potrzebne jest wykupienie kilku, a to nie zawsze jest możliwe. Potrzebujemy reformy zagospodarowania przestrzennego, także scalenia działek, aby nowe osiedla w Polsce były spójne architektonicznie i drogi oraz usługi były umiejscowienie w sensowny sposób. Bardzo ciekawy materiał, ja sam planuje pójść na kierunek Studia Miejskie w Krakowie, mam nadzieje, że kiedyś będę mogł wpływać na naszą rzeczywistość miejską. 😉
@marekkopton25467 ай бұрын
Bardzo fajny i ilustratywny odcinek, poszedł sub bo i prowadzący git :)
@qweee448 ай бұрын
podoba mi sie ten format odc , tematy sa ciekawe , mozesz nastepnym razem zrobic ankiete w ktorej twoi widzowie beda mogli dawac ci tematy na kolejny odc albo glosowac ktory temat podoba im sie bardziej
@maciejsobanski76263 ай бұрын
Bardzo przyjemnie się oglądało, dobra robota
@kumirex138 ай бұрын
Mieszkam na Podkarpaciu i jest w miarę nowocześnie raczej kiedyś może brakowało jakiś dużych sklepów ale teraz nie
@malz8 ай бұрын
Podałeś BUW jako flagowo zły przykład kreatywności architektonicznej - o ile ja też nie jestem fanem tej fasady i doboru kolorków, o tyle elementy z betonu i cała funkcjonalność bryły (włącznie z ogrodami na dachu) bardzo mi się podobają, a patio, które odkrywamy wchodząc na część Wydziału Prawa i Administracji od strony ul. Lipowej jest piękne (i betonowe). Pomyślałem o jeszcze jednym - umiarkowane rozmieszczenie "charakterystycznych" budynków w przestrzeni miasta dodaje ciekawego akcentu do panoramy zabudowy, a i ułatwia nawigowanie po mieście. A zabudowę łanową należy zatrzymać tu i teraz... :v
@creative12228 ай бұрын
Dokładnie, BUW i pokazane również krakowskie seminarium to akurat przykłady najlepszych realizacji z tych lat.
@malz8 ай бұрын
@@creative1222 proszę, tego budynku seminarium nie znałem iii... Sam nie wiem, co o nim myśleć, chyba musiałbym zobaczyć na żywo 😄
@anias72778 ай бұрын
Dziękuję za ten materiał! Świetnie zrobiony! Dodaje motywacji do działania :) Kończę właśnie studia na kierunku gospodarka przestrzenna. W tamtym semestrze dopadło mnie wypalenie, a właśnie materiały takie jak ten przypominają mi, za co pokochałam tematykę planowania miast.
@arekmaachowski70038 ай бұрын
jak dla mnie właśnie nasze, europejskie miasta są ładne, ze względów naturalnych jak wspomniałeś, czyli np. góry, rzeki, ale także różne domy, kamienice, bloki i ich rozmaite ułożenia, ulice zawinięte w swój wyjątkowy sposób, nawet jeżeli bywają momenty "siatkowe" to są tylko czasami, nie do porzygu. Nie podobaa mi się to co się ostatnio dzieje, czyli stawianie masowo domków szeregowych wyglądających tak samo, czy bloków w taki sam sposób i o takich samych kolorach. Ale prawdziwą zmorą, czymś przy czym zbiera mi się na wymioty to uesańskie duże miasta i ich przedmieścia (plus ten przykład fragmentu Barcelony co wspomniałeś), gdzie niekiedy setki, czy tysiące osiedli jest projektowanych metodą kopiuj-wklej. Wszystko wygląda tak samo i bez jakiegokolwiek charakteru. Jasne, powtórzenia w miastach i naszych się zdarzają ale nie na tak CHORĄ skalę jak w USA, przykłady: Miami, kansas City, Seattle, San Jose, Philadelphia. Oczywiście nie wszystko, Miami momentami wygląda ładnie zaaprojektowane, a miasto Charlotte to już całe mi się podoba. Jeżeli chodzi o dziwaczne budynki to nie ma ich wystarczająco dużo aby wpłynęły na moje zdanie. Może w kwestii pojedynczych ulic, ale kilka, czy kilkadziesiąt takich budynków na duże miasto to nic, nie wpływa na jego ogólny wygląd. to moje zdanie dziękuję za uwagę. sam mieszkam w jednorodzinnym domu zbudowanym jeszcze za caratu, na obrzeżach małego miasta. pozdrawiam
@rain93598 ай бұрын
6:20, jak chodzi o to, to ja polecam bardzo kanały not just bikes, i Adam something, jakby ktoś chciał rozszerzyć sobie prywatnie ten temat
@Zastrzezone3 ай бұрын
Oby więcej takich filmów bo są super.
@rurza18498 ай бұрын
Jeszcze z ciekawych miejsc, którymi Polska powinna czerpać garściami jeśli chodzi o założenia przestrzenne to wyspa Lanzarote i wpływ artysty Cesare Manrique. Dążył do zachowania tradycyjnego budownictwa, był przeciwny ustawianiu tablic reklamowych, wychodząc z założenia, że szpecą one krajobraz. W 1968 Manrique przekonał prezydenta administracji wyspy, Pepina Ramíreza, że żaden budynek na wyspie nie powinien być wyższy niż trzy kondygnacje - wysokość dorosłej palmy. Nie chce tutaj proponować, żeby każdy budynek w Polsce był wysokości dorosłej palmy, ale moznaby zrobić jakieś założenia, które budynki powinny przestrzegać, na zasadzie równiez kolorystyki, wielkości czy położenia.
@Olek_korniluk8 ай бұрын
Chyba jest tak w Niemczech gdzie lokalne samorządy mogą wprowadzać obowiązek np. budowy w jednym stylu aby budynku przyslowiowo nie szpeciły
@gadzbeer38408 ай бұрын
Tak, Polska powinna czerpać. Ale Polacy mają wypierdolone w różnej maści ustawy krajobrazowe bo liczy się dodatkowe 5 groszy na koncie za billboard na zakopiance.
@kidmaciek28 ай бұрын
Lanzarote to bardzo specyficzne miejsce i przede wszystkim wyspa, czyli miejsce o ograniczonej powierzchni zabudowy. Tam takie zapisy mają sens, nie sądzę żeby przełożenie tego na Polskę miało wnieść coś pozytywnego do naszych miast, ale mogę się mylić
@janwlaaa8 ай бұрын
Ograniczenie wysokości to oczywiście dobry pomysł, jednak obraz architektury Lanzarote to zbiór depresyjnych białych bunkrów zamkniętych na świat zewnętrzny. Nie ma tem nic, z czego Polska mogłaby korzystać prócz samego faktu, że istnieją zasady.
@TotalnaMalpa8 ай бұрын
bardzo dobrze sie oglada ten nowy format
@mareky5058 ай бұрын
szczerze nie znałem cię wcześniej i zdziwiłem się że w Polsce jest kanał urbanistyczny mający ponad pół miliona subów a tu się okazuje że wcześniej nagrywałeś Minecraft w który ostatnio gram z kolegami w życiu bym nie spodziewał się tak dobrej zmiany contentu, na prawdę dobry materiał
@filipnowak72058 ай бұрын
Świetny materiał. Najwyższy czas, żeby wśród ludzi zaczęła powszechnie szerzyć się świadomość na temat tego, jak istotna jest otaczająca przestrzeń miejska, jej harmonia, zaplanowanie i generalny porządek.
@dawid23406 ай бұрын
Zio mam prośbe do ciebie i do Agu, Bardzo bym chciał abyście wrócili do starych czasów, czyli chodzi mi najbardziej o te survivale gdzie zawsze jak były live to fajnie się to oglądało i było bardzo zabawnie zawsze :) Proszę wróćcie do tych survivalów proszę
@ambiental84108 ай бұрын
super! bardzo zwięzłe i czytelne pokazanie problemu.
@mkarykowskyy9898 ай бұрын
Super odcineczek! Liczę na więcej architektury na kanale! 👌
@talarownik8 ай бұрын
fajne prof
@KamilNych7 ай бұрын
Oj bardzo bardzo subiektywna opinia. Dobrze, że od tego zacząłeś, bo miałem właśnie pisać "Chyba Ty nie masz, ja mam" 😅
@zio7 ай бұрын
Nie jestem pewny, czy można użyć określenia "ładne" w sposób obiektywny 🤷♂️
@jerzywecawski24888 ай бұрын
Jeżdziłem autostopem, tyle ,że jeżdzilem to trochę na wyrost. Więcej było piechotki. Ale zdeptałem Polskę w zdłuż i w szerz .Radzę to samo a poznasz jaka Polska piękna.
@Klopcyna8 ай бұрын
Piękne to może są Czechy albo Niemcy, na pewno nie Polska
@zio8 ай бұрын
Uwielbiam nasz kraj, ten film dotyczy głównie tematu architektury 😉. Małe miejscowości mają w większości nadal swojego ducha, zwłaszcza w centrach i na rynkach, tutaj trochę się rozwodzilem o większych miastach.
@BogdanSzczurek8 ай бұрын
0:44 - Echhh… I to jest wielki problem naszych czasów… Owszem określenie czegoś przymiotnikiem takim jak „ładny” może być subiektywne, ale piękno jest pojęciem obiektywnym. Subiektywne są co najwyżej źle uformowane gusta. Żeby odnieść się do niezbyt wyszukanej analogii: rzeczona jest własna, a jednak w ostatecznym rozrachunku jest ona piękna lub brzydka i jest to rzecz obiektywna. Innymi słowy: gust może i jest własny i subiektywny, ale albo jest dobry albo zły. Natomiast co do przesadnie arbitralnych planów urbanistycznych, to jedno co możemy o nich powiedzieć, to to, że każdy z nich zakończył się mniejszą lub większą porażką, tym zaś co wytworzyło piękne architektonicznie, organicznie wzrastające miasta jest coś co można nazwać „niewidzialną ręką architektury”.
@ex3boy918 ай бұрын
Najistotniejsze w tym filmie są ostatnie 2 minuty. Dobrze, że rośnie świadomość urbanistyczna, ale moim zdaniem dzieje się to zbyt wolno. Mieszanie budynków z różnych epok i odmiennych stylów jest możliwe jeśli robi się to z głową i zatrudni do tego profesjonalistów z pomysłem i wiedzą, a nie urzędników, którzy zatwierdzą plan, bo takie są założenia i przepisy. Przepis to przepis i tak musi być. Jasne, że trzeba się stosować do prawa, ale nie bezmyślnie. Trzeba zmieniać reguły, które burzą dobry wygląd miast. Najgorsza jest wspomniana zabudowa łanowa. Odbije nam się czkawką za 5-10 lat. PS. 11:37 Nie ma w Lublinie ulicy Krakowskiej. Jest Krakowskie Przedmieście.
@budowa62832 ай бұрын
Robisz mega fajne filmy 😎
@InfinityPotato978 ай бұрын
20:10 - Jak się nazywa ten numer post-punkowy w tle? Bardzo chciałbym wiedzieć.
@matysikpiotr2907 ай бұрын
Rewelacja. dziękuję za świetny filmik. przekażę go dalej :-)
@perinoid8 ай бұрын
Teraz jest tak, że najpierw pojawia się plan osiedla w stylu Miasteczko Wilanów, który to projekt zdobywa nagrody na międzynarodowych konkursach tylko po to, żeby w fazie realizacji okazało się, że grunt jest zbyt drogi i z infrastruktury typu szkoły zostają ... nici. Albo co najwyżej niewiele. Teraz rządzi pieniądz. To smutne.
@grzegorzrucinski39228 ай бұрын
A propos… Jezeli ktoś jest zainteresowany planowaniem przestrzennym miast, to polecam kierunek studiów inżynierskich na Politechnice Warszawskiej. Kierunek: "Gospodarka Przestrzenna", Wydział Geodezji i Kartografii, Politechnika Warszawska. Naprawdę, maja tam dobrych wykładowców, a sam qydzial mieści sie w gmachu głównym PW, który sam w sobie jest zabytkiem architektury i historii. 😊
@fotomaniak31788 ай бұрын
Akurat filharmonia w Łodzi pokazana w 15:27 została wybudowana dosyć niedawno i było to związane z tragicznym stanem pierwotnego budynku po czasach PRL.
@janwlaaa8 ай бұрын
Ustalmy jedną rzecz. Gust nie jest jak dupa, a piękno nie jest subiektywne. Piękno można zbadać i zrozumieć. Dlatego m.in. architekci uczą się i głowią, a i tak większość z nich kończy nie mając pojęcia o pięknie. Architekt-nieuk ma tym większe szanse na sukces im mniej wyedukowani są jego odbiorcy. W Polsce nie będzie dobrych architektów, bo nie ma dobrych klientów.
@Poland_Man2228 ай бұрын
Polskie miasta są piękne, ale brakuje renowacji wielu budynków np. Młyn Szancera w Tarnowie (niewiem jak to może stać, obrzydliwe to jest) i zajęcie się opuszczonymi Budynkami, pisanie do właścicieli itp, niektóre budynki stoją opuszczone od 40 lat i całkiem możliwe że ktoś dostał działkę w spadku ale mieszka za granicą i nawet nie zdaje sobie sprawy z tego że ma działkę w Polsce
@Klopcyna8 ай бұрын
Polskie miasta piękne 🤣 Masz bardzo specificzny gust, albo po prostu nie byłeś nigdy za granicą.
@Poland_Man2228 ай бұрын
@@Klopcyna byłem i to nie raz, Polskie miasta typu Warszawa Kraków albo Wrocław też świetnie wyglądają, wystarczy nie mieć typowego charakteru polaka narzekacza który myśli że tylko za granicą jest fajnie
@Klopcyna8 ай бұрын
@@Poland_Man222 Przyganiał kocioł garnkowi... Sam masz gust Polaczka, który ma syf u siebie a twierdzi że jest pięknie. Daleko nie musisz szukać - porównaj polskie miasta do czeskich na przykład i które ładniejsze? Tylko nie mów, że polskie bo zaraz jebnę
@xdashix_48288 ай бұрын
18:52 nie mogę z tego jak to wymówiłeś. Zrobiłeś mi tym dzień. Unité d'habitation czyta się junite dabitasją ponieważ h w francuskim jest nieme
@podchmurka91038 ай бұрын
Super material, dziekuje
@Resc0ne8 ай бұрын
Niezmiernie cieszy mnie że ludzie coraz bardziej zaczynają interesować się urbanistyką czy architekturą oraz że pewna swiadomość społeczna w tym zakresie zaczyna się zmieniać. Same procesy kształtowania się miast oraz morfologia samego miasta jest procesem znacznie bardziej skomplikowanym ponieważ wpływ na nią ma bardzo duża liczba czynników zewnętrznych jak i wewnętrznym w samych społeczeństwie na przestrzeni wielu wieków. Sama regularna siatka miasta nie jest czymś charakterystycznym dla USA ani czymś całkowicie nowym bo opiera się ona na bazowych założeń kształtowania wczesnych miast na siatce hipodamejskiej/obozów rzymskich ("z" bądź "bez" poszanowania dla topografii). Co do samego Eixample polecam zapoznac się z pierwszą i drugą ich zabudową/przebudową oraz jak wyszły założenia w rzeczywistości. Ogólnie do zgłębiania tematów urbanistyki raczej polecam książki niż artykuły internetowe ponieważ te często posiadają bardzo duża ilośc błędów merytorycznych. W szczególności moge tu polecić K.Wejcherta Elementy Kompozycji Urbanistycznej :)
@sztos70028 ай бұрын
Fajnie sie ciebie Zio ogląda w takim troche kulturowo naukowym contencie♥️
@MateuszChrostek18 ай бұрын
Świetny filmik! Dobry research, przyjemna narracja, fajnie się ogląda. Moje dwa grosze to byłyby ewentualnie: Unité d'habitation czyta się jako "unit'e dabita'sją". "H" się po francusku nigdy nie czyta. A drugi punkt, który lekko mnie boli, to wrzucenie biblioteki UW do worka z śmieciowymi realizacjami lat 90. podczas gdy jest to świetny postmodernizm w najlepszej formie. Nie każde po-mo jest złe. Niektóre są kontrowersyjne. Ale akurat ten budynek jest niepodważalną perełką.
@Siapiej6 ай бұрын
Ale film nie jest po francusku więc dlaczego ma mówić po francusku? Szanuj swój język.
@MateuszChrostek16 ай бұрын
@@Siapiej Przecież nie ja mu każę mówić po francuski, tylko to on użył francuskich słów XD Jak już używać to poprawnie.
@Siapiej6 ай бұрын
@@MateuszChrostek1 Nie powinien mówić francuskich słów po francusku tylko po polsku. Tak jest właśnie poprawnie. Ciekawe czy Francuzi wymawiają polskie słowa po polsku? 🤣
@adamskyadamsky30258 ай бұрын
A mi się tam polskie miasta bardzo podobają. Przez 20-30lat zrobiliśmy ogromny skok cywilizacyjny, stare bloki już ocieplone, ładne, kolorowe. Jedynie niestety wciąż sporo zaniedbanych kamienic w centrach wielu miast ale i to się zmienia na plus. Porządne chodniki, ścieżki rowerowe, ostatnio metamorfozę przechodzą dworce kolejowe i cała infrastruktura, nowe autobusy, nowe tramwaje. Szczególnie te większe miasta, 100 000 plus to już naprawdę dogoniliśmy Europę zachodnią a Warszawa, Wrocław czy Gdańsk to już dużo piękniejsze miasta od większości miast w UE nie wspomnę nawet o UK czy USA.
@Klopcyna8 ай бұрын
To mógł napisać chyba tylko prawdziwy Polak, że podobają mu się te kolorowe, oczojebne bloki... ręce opadają. Pasteloza to jeden z największych problemów dotykających polskie osiedla obecnie, wynika z braku jakiegokolwiek poczucia gustu w społeczeńśtwie. Bloki powinny być malowane na biało tak jak na Zachodzie, wtedy wygląda to w miarę czysto i schludnie.
@Siapiej6 ай бұрын
@@Klopcyna Jaka pasteloza? Kolory pastelowe to kolory niejaskrawe, spokojne. A polskie bloki często są krzykliwe jak papuga. Ale to wcale nie jest takie złe jeśli nawiązuje do bryły i architektury budynku. W Polsce co do zasady nie nawiązuje i to właśnie jest problem a nie jaskrawe barwy.
@maciekfilipek52538 ай бұрын
Zio, powiem Ci, że odcinek świetny i dobrze tłumaczy naszą architektoniczną historię. ❤❤❤❤❤❤❤❤❤
@Marek-f1y8 ай бұрын
Super materiał. Dziękuję
@PiotrZietara-r7n2 ай бұрын
20:16 w tych blokach jeszcze są windy co 2 piętra żeby dla mieszkańców zbyt wygodnie nie było
@bartekczarnecki98928 ай бұрын
Hej Zio, A może spróbujesz pograć w Cities Skyline? Strasznie czasochłonna jest ta gra, ale też przy tym satysfakcjonująca
@watarod8 ай бұрын
Przecież on w nią grał
@liszarezo36588 ай бұрын
19:20 a to i tak luksusy na współczesne standardy jeśli chodzi o rozmiary.
@Pablo_Revontalizevoscheibirant8 ай бұрын
fajny film mam nadzieje ze bedzie wiecej produkcji w tym stylu
@Igopsyy8 ай бұрын
Fajnie nagrywasz, jak ty tak montujesz fajnie i skąd masz te nagrania np. jakiegoś zamku i jak ludzie chodzą❓❔#11:30 Ja mieszkam w Lubinie😊😊😊
@HanrysLP8 ай бұрын
Baza film jak zawsze. Podoba mi się, że ktoś robi tego typu kontent w Polsce :))
@zarkadiusz1238 ай бұрын
Chodzi o zawartość jak mniemam. Kontent to radość z czegoś inaczej zadowolenie w pierwotnej wersji z czasów szlacheckich.
@BMS5017 ай бұрын
Jak tylko przyjeżdzam do Polski z zagranicy to mówię sobie "Welcome to Paździerzyna". Polskie badziewie dosięga nie tylko metropolii, ale również małych miasteczek i wiosek. Większość Polaków nie ma za grosz stylu i pojęcia o ładnych rzeczach. Trzeba zmienić politykę dotyczącą remontów zabytkowych budynków, które będą ogarniane przez państwo, a nie mieszkańców lub spółdzielnie oraz trzeba sprawić aby wyburzanie komunistycznych kloców było łatwiejsze pod względem prawnym.
@dawidjakubczyk86828 ай бұрын
Oj zio trafiłeś w mój gust oby więcej takich filmów🤩
@Permutoto8 ай бұрын
W Lublinie jest ul. "Krakowskie Przedmieście", nie ma za to żadnej "Krakowskiej" 😂
@boguslawbogacki31638 ай бұрын
W Warszawie też jest Krakowskie przedmieście.
@BikkoOOOO8 ай бұрын
Nowy odcinek zio = Spoko humor!
@ala96068 ай бұрын
po oglądnięciu tego filmiku stałeś się moim ulubionym polskim ytberem
@redro008 ай бұрын
Jestem z katowic i fajnie się dowiedzieć kilku ciekawych rzeczy na temat mojego miasta, gdyż te niewątpliwie wystąpiły sporo razy w tym filmie
@karva91238 ай бұрын
Świetna produkcja, bardzo przyjemnie się to ogląda!
@bubka39828 ай бұрын
Ta mapa z toaletami to scam. Ja mieszkam niby tam gdzie prawie połowa osób nie ma toalety? Chyba 20 albo 30 lat temu, chociaż nawet w to wątpię
@ens85028 ай бұрын
Dokładnie, też w to nie wierzę...prawdopodobnie wliczają w to te stare drewniane chałupy w których od 20 lat nikt już nie mieszka, a których jeszcze trochę stoi we wsiach centralnej i wschodniej części kraju...
@dominik47918 ай бұрын
Jako osoba przygotowująca się do zostania planistą miejskim muszę przyznać, że gdyby to wszystko zależało tylko od planistów i osób z odpowiednią wiedzą to już teraz nasze miasta wyglądałyby znacznie lepiej. Niestety sporą przeszkodą w porządnym kształtowaniu miast są...mieszkańcy tych miast. Wiem, że to może komicznie brzmieć ale głosy protestów w stylu "ojcowizna", "swoje se planujcie" lub chyba moje ulubione "przez tyle lat ludzie się budowali jak chcieli to po co to zmieniać" są na porządku dziennym i niestety żadne argumenty jak chociażby lepsze usługi, KM, zieleń ich nie przekonują, a ostatnia moda na oddawanie mieszkańcom głosu decyzyjnego wcale sytuacji nie poprawi Chciałbym aby to co pisze było tylko złym snem...
@kafertes11858 ай бұрын
Zrobisz odcinek o odlewni(hucie) Stalchemak w Siedlcach pls🙏?
@kit_suneke4038 ай бұрын
Po przeczytaniu samego tytułu myślałem że będzie to wyjaśnienie czemu łódź jest uznawana za najbrzydsze miasto w Polsce Ps możesz robić więcej dłuższych odcinków bo świetnie się je ogląda
@namenoname19878 ай бұрын
ciekawe to , dzięki Ci za ten film
@kendrickchase31868 ай бұрын
Najgorsze jest to malowanie budynków w jakieś tęcze, szlaczki, pstrokate kolory, np taki budynek urzędowy w stylu klasycyzm pomalowany na różowo, a przed nim kostka brukowa niebiesko żółta w jakies dziwne wzorki, kompletnie odbiera to powagę miast i te nieszczęsne banery wszędzie, dosłownie wszędzie na każdym balkonie, płocie, budynkach tylko SPRZEDAM! WYNAJMĘ! Chwilówki! itp itd a i plakaty wyborcze, to powinno być ZAKAZANE
@Klopcyna8 ай бұрын
Wielu Polakom się o zgrozo ta pasteloza PODOBA!! Nawet tutaj wisi jeden komentarz pod tym filmikiem gdzie ktoś opowiada jakie to ładne Ma być kolorowo i oczojebnie jak w cyrku, wtedy gawiedź się cieszy
@Velpy8 ай бұрын
studiuje gospodarke przestrzenna i szczerze twoje filmy na temat miast sie fajnie slucha i wgl lubie patrzec na miasta itp, tak na tych studiach wiedza jest bardzo nudna, na wszystko sa ustawy zasady jakies wywody kogos.
@Alienixon8 ай бұрын
29% z próbnej matury z geografii, po obejrzeniu tego filmu 80%. Dziękuje Pozdrawiam PS. Wrocław to najpiękniejsze miasto w Polsce
@Siapiej6 ай бұрын
A krowy się jeszcze pasą na Strachowicach?
@jestdobre8 ай бұрын
W naszych miastach jest brak zwartej zabudowy szeregowej w nowym budownictwie nie rozumiem dlaczego. PS: Jak się patrzy na mapę to Barcelona jest przepiękna ale taki Londyn przeochydny.
@ziomekzmiasta92928 ай бұрын
Prawie nikt już nie buduje kamienic
@WaffenCashCash2 ай бұрын
Myślałem, że to po prostu powierzchowny film, z którego niewiele da się zaczerpnąć (pomimo próby odpowiedzi na zadane pytanie w 15 sekund, wcześniej tracąc czas na rozprawianie o Barcelonie), ale podanie BUW-u jako przykład 'pstrokatego, do niczego niepasującego budynku' (dwukrotnie, i to przerobionego nieudolnie zdjęcia!) uświadomił mi, że naprawdę straciłem czas. Może jednak lepiej zgłębić przedstawiane tematy, a nie zasłaniać się tarczą 'subiektywności'.
@Tumeczeq8 ай бұрын
Dzięki że jesteś :D
@jannowak19598 ай бұрын
Moja urbanistyczna dusza przytula Cię bardzo mocno!
@nannuky11288 ай бұрын
7:13 czy to na krakowskim Kazimierzu obok Alchemii? :D
@teq_nix2 ай бұрын
To "okrąglak" na placu Nowym. Niestety zabytek wiec nie do ruszenia. Dawna rytualna ubojnia drobiu ;)
@DuceG.8 ай бұрын
Polskie miasta są piękne! Inna sprawa jak sie o nie dba...
@kubapolak7748 ай бұрын
Łódź 💀
@akszak12988 ай бұрын
@@kubapolak774rel
@idkk-jc1fv8 ай бұрын
@@kubapolak774 w sensie morze ocalałych kamienic, które wystarczy wyremontować żeby wyglądały ślicznie?
@zarkadiusz1238 ай бұрын
Piękne są kobiety a reszta to gównianie tło, które je oszpeca.
@pantograf45438 ай бұрын
To fakt. Polskie miasteczka nie ustępują czeskim. Różnica polega na tym, że w Czechach mają nieco lepsze poczucie estetyki niż u nas
@R4TEL8 ай бұрын
bardzo fajny odcinek i ciekawa wizja urbanistyczna
@FilipSornat7 ай бұрын
Nie można upraszczać europejskich miast do cul de sac Vs amerykańskiej siatki bo siatka to wynalazek ze starożytnej Grecji (plan miletu ale też centurionacja z Rzymu. Siatka jest po prostu najłatwiejszym sposobem na budowę planowanych miast i to pokutuje np w tym że wiele europejskich miast używało urbanistycznego 'palacu' - budynku zazwyczaj będącego takim samym kwadratowym modulem, jako glownej typologii (austriackie hoffy, polnocnowloskie palazzo urbano, słynne bloki miejskie z planu cerdy w Barcelonie etc.) Uniformizacja tego podejścia jest rezultatem ogromnych inwestycji publicznych w USA w pierwszej połowie 20 wieku i ogromnej wpływu modernistów z CIAM którzy mieli bardzo charakterystyczny koncept na siatkę ktory sam le corb zrealizowal np w chandigarh
@FilipSornat7 ай бұрын
Jeśli szukać wpływu filozoficznego to najlepiej spojrzeć na ruch city beautiful I ruch miast ogrodowych. Próby realizowania w tych nurtach doprowadziły do stopniowej izolacji modułów które przestały być traktowane jako jedna kompozycja. Agresywne wpływy lobby samochodowego doprowadziły też do przeinwestowania w infrastrukturę samochodowa co współgrało z tym efektem
@Nevvi.8 ай бұрын
brakuje mi w polskich miastach terenów zielonych. Nie przepadam za tymi " przed PRLowskimi" blokami, jednak jeżeli nie mamy funduszy na refundacje ich, zadbajmy o szczegóły. Więcej wiary w siebie. Polska rośnie niebywale szybko i to prawda. Jesteśmy straumatyzowanym pokoleniem ale już nawet reszta krajów europejskich ( poszczególne kraje azji też), widzi w nas potencjał. Zdaje sobie sprawę, edukacja czy Służba zdrowia nie jest wizytówką polski, nie musimy jednak się poddawać. Przyjdzie czas gdy postawimy " ładne miasta".
@Siapiej6 ай бұрын
Gdzie Ci Polska rośnie? Od czasu PRL nie przybyło ani jednego mieszkańca.
@albertkowalski56298 ай бұрын
Miasta by jakoś wyglądały gdyby budynki były remontowane. U nas bardzo mało inwestuje się w remontowanie kamienic. Nie ma żadnego, konkretnego państwowego funduszu na to przeznaczonego. Kolejna sprawa, że to co jest wyremtowane zaraz jest zniszczone przez krzykliwe szyldy, reklamy, i graffiti. Brakuje twardej ręki w tym państwie. Pojedźcie np do Mińska czy Sankt Petersburgu. Tam nie uświadczysz praktycznie graffiti na budynkach czy infrastrukturze publicznej bo są srogie kary za to. A ład, porządek przestrzenny, czyste ulice, ilość wyremontowanych kamienic w tych rzekomo złych państwach zawstydza nasz kraj. U nas można zdewastować fasadę budynku i dostaniesz mandat 500 zł. To jest żenada. Większość polskich miast wygląda jak z krajów trzeciego świata, a tak chyba nie powinno być?
@Klopcyna8 ай бұрын
Widziałem zdjęcia z Mińska i się zdziwiłem że tam tak ładnie, no chyba że były edytowane w fotoszopie
@albertkowalski56298 ай бұрын
@@Klopcyna Nie, to naprawdę zadbane miasto. Tam dbają o porządek i czystość ulic a ludzie szanują fasady budynków i nie robią graffiti. Nie wiem czy to kwestia srogich kar czy mentalności ale tam naprawdę ciężko uświadczyć jakieś akty wandalizmu.
@jezalb27108 ай бұрын
Polskie miasta są interesujące, w większości zadbane. Mieszkałem w Irlandii, znajomi Irlandczycy, z nastolatkami, do mnie przyjeżdżają do Polski. I podziwiają nasze miasta duże i małe I podziwiają
@cement_z_betonu8 ай бұрын
Wspaniały film. Bardzo mi się podoba.
@damian23387 ай бұрын
Fajny film. Po prostu
@marchewa11308 ай бұрын
Jak byś ten odcinek wrzucił w poniedziałek lub wtorek to bym dostał lepszą ocenę z HiT'u niż -2 xD
@goldenagemapper8 ай бұрын
Przykładem miasta o pięknych budynkach, ale zaniedbanych jest Przemyśl😢