DMTL-202 - napraw stare radio

  Рет қаралды 34,044

ARQbyTontechUNITRA

ARQbyTontechUNITRA

Күн бұрын

Naprawa odbiornika DMTL-202.
Usunięcie uszkodzenia w obwodzie regulatora barwy dźwięku, łącznie z konserwacją potencjometru. Przystosowanie zakresu UKF do odbioru w standardzie CCIR.
-------------------
muzyka: Stanisław Bartosik, Władysław Komendarek, Geoff Bastow, Sam Sklair, Sammy Burdson, Ted Atking, Alain Feanch.
------------------
Fragmenty muzyczne nie mają na celu łamania praw autorskich. Film ma charakter rozrywkowo-edukacyjny.

Пікірлер: 121
@kaem3
@kaem3 11 ай бұрын
Tak piękne i rozbudowane radio powinno być w wersji stereo. I było!
@tobiaszek9994
@tobiaszek9994 5 жыл бұрын
Jest coś niezwykle magicznego w tych filmikach...
@DanieLW225kHz
@DanieLW225kHz 8 жыл бұрын
Jeden z najładniejszych radioodbiorników Unitry. Zawsze gdy widzę to radio, przechodzą mnie takie pozytywne ciarki. Muszę sobie takie zdobyć! Gdy już mi się to uda, to chyba cały dzień będę na nim słuchał taśm szpulowych, nagrywanych z radia w latach 70. A już na pewno jak zapuszczę nagrania PR I z Konstantynowa(najlepiej przez transmiter fm), które to posiadam.
@unitra4life
@unitra4life 9 жыл бұрын
Realizacja - jak zwykle mistrzowska. Muzyka - majstersztyk :) Naprawdę aż miło się ogląda i słucha :) Wielki plus !
@ARQ-TONTECH
@ARQ-TONTECH 9 жыл бұрын
Unitra 4 Life dzięki ogromne! :)
@MrSpiritofecstasy
@MrSpiritofecstasy 9 жыл бұрын
Nie wiem czym jest to spowodowane, ale darzę ten model wyjątkową sympatią. Bardzo trafnie ujęte w jednym z komentarzy, idealny do zwykłego słuchania.
@andrzejmigda2921
@andrzejmigda2921 3 жыл бұрын
piękne radio godne uwiecznienia na filmie .Polskie Rarytasy
@bertolbaleron
@bertolbaleron 9 жыл бұрын
Coś pięknego... :o Wspaniała prezentacja, świetnie wykonana naprawa, piękny odbiornik, piękny stan, re-we-la-cja! Jestem pod ogromnym wrażeniem! Jeden z lepszych, jeśli nie najlepszy, Pański film :) Widać, że to dla Pana chleb powszedni, pełna profeska ;)
@ARQ-TONTECH
@ARQ-TONTECH 9 жыл бұрын
bertolbaleron to pewnie zasługa tego, że z nie jednego pieca jadłem chleb :)
@bertolbaleron
@bertolbaleron 9 жыл бұрын
ARQbyTontechUNITRA Haha, tak! :D Będę Pana męczył o muzykę z tego filmu, nie wszystkie, kilka mam.
@ARQ-TONTECH
@ARQ-TONTECH 9 жыл бұрын
bertolbaleron zachęcam do kupna wydawnictwa p.t. Sonda 2 i Władysława Komendarka.
@Wedkarz_amator
@Wedkarz_amator 3 ай бұрын
Piękna robota
@adamcichowicz1474
@adamcichowicz1474 8 жыл бұрын
Pamiętam tę serię odbiorników radiowy i ten na filmie. To była wtedy zupełna nowość - chyba pierwsza konstrukcja z osobnym głośnikiem typu compact. Ta seria miała jednak pewną wadę - dość często pojawiały się problemy z potencjometrami. Ta ułomność rozpoczęła się pod koniec lat 60-tych (miałem odbiornik Domino). Notorycznie wycierały się ścieżki. Wspomniane Domino w końcu skutecznie naprawiłem wymieniając pod koniec lat 70-tych potencjometry na nowe.
@unitromaniak3547
@unitromaniak3547 9 жыл бұрын
Panie Arku widać ile pan wkłada serca w to co robi i jakie są tego efekty pozdrawiam
@andwa7573
@andwa7573 3 жыл бұрын
Mam takie radio. W świetnym stanie, świetnie gra. Jest przestrojone ale nie na całe pasmo.
@kuki5050
@kuki5050 9 жыл бұрын
Przyznam szczerze, że chętnie bym wziął posłuchał czegokolwiek na konstrukcji lampowej (w DMTL-202 i DSTL-202 widać że mamy część odbiorczą zrealizowaną na lampach i osobny wzmacniacz tranzystorowy). :) Nawet gdyby to musiałaby być "samoróba" (jak patrzę na obecnie sprzedawane wzmacniacze lampowe to nic innego nie mogę zrobić jak słynne "usiadł i zapłakał", nie z powodu ceny, tylko wyglądu zewnętrznego) :) Gdyby nie teraz istny rozgardiasz u mnie dokończyłbym głośniki, które zacząłem regenerować (GDNy poszły "jako tako", zostały GDMy, gwizdki i budy). :)
@prawilny8506
@prawilny8506 4 жыл бұрын
Super filmik klasa w klasie ten mostek.to do UKF...chyba.
@tornad8063
@tornad8063 6 жыл бұрын
Kolega rodziców poprosił mnie o naprawe radia philips sonate ba 581a. Ja podejrzewam że całe radio działa dobrze tylko nie łapie sygnału. Prosiłbym o pomoc (podłączenie nieoryginalnej anteny nie pomogłao) jak sprawie by grało jakomś muzyke to dostane bardzo ładny kompet śrubokrętow precyzyjnych
@mioszw.8983
@mioszw.8983 7 жыл бұрын
Witam, posiada Pan może schemat do tego pięknego radia?? Ostatnio taki kupiłem, ale kable są odgryzione przez myszy, więc potrzebuję schematu. Pozdrawiam
@Jakub90487
@Jakub90487 9 жыл бұрын
Bardzo fajna, pouczająca prezentacja. Odbiornik urzekł mnie starannością wykonania wewnątrz i piękną skalą, można się wpatrywać godzinami :). Szkoda, że to wszystko znikło. Ostatnio bardzo zmartwił mnie widok urządzenia "golarka do swetrów" produkcja Łucznik. Oryginalne logo, polskie napisy, miałem nadzieję, że coś choć trochę się odrodziło. Jednak skądże. W środku urządzenie z tandetnego różowego chińskiego plastiku, typowy azjatycki silniczek połączony zgrzewanymi przewodami. Produkcja "Shuang-Fring". Jeżeli mamy już markę z dobrymi tradycjami to chociaż pozwólmy zachować jej ten stary klimat, a dla takich produktów wymyślmy inną nazwę. Podobnie było z marnej jakości zestawami wzmacniaczy i kolumn produkcji Manta, a legitymujących się znakiem Diora. Dlatego właśnie każdy pracujący egzemplarz takiego jak wyżej odbiornika, w którego zostało włożone serce nasze jak i fabryki jest dla mnie i chyba dla wszystkich na wagę złota. Pozdrawiam! PS: Według mnie to najlepszy zrealizowany przez Ciebie film.
@ARQ-TONTECH
@ARQ-TONTECH 9 жыл бұрын
Jakub90487 dziękuję za niezwykle miły i trafny komentarz. Bardzo mądrze napisałeś. Dziękuję za ocenę i cieszę się, że się spodobało :)
@kuki5050
@kuki5050 9 жыл бұрын
+Jakub90487 Powiem ci, że w pewnych sklepach pewnej sieci marketowej nieraz widziałem "nową" maszynę do szycia również reklamowaną nazwą ŁUCZNIK. Po zdjęciu na kartonie domyśliłem się że produkt raczej niezbyt trwały a i miejsce produkcji mocno podejrzane. Takie maszynki, zgodnie z napisem na opakowaniu, rozprowadzała wrocławska ASPA. :/ W porównaniu z tą wymienioną przeze mnie moja 466 wyprzedza tamtą znacznie (w kwestii sprawności i wytrzymałości)!
@ARQ-TONTECH
@ARQ-TONTECH 9 жыл бұрын
kuki5050 a to na pewno.
@piotr-jo4hl
@piotr-jo4hl 2 жыл бұрын
Witam jak sprawuje się radyjko . Czy dziś stoi na tym samym miejscu . I do czego oni było podpięte widziałem din 5 . Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowych spokojnych i rodzinnych świąt wielkanocnych .
@akkudakkupl
@akkudakkupl 3 жыл бұрын
Końcówka mocy germanowa, a sam odbiornik lampowy? Dostrajanie za pomocą cewek z ruchomymi rdzeniami - ciekawe radio :-)
@ARQ-TONTECH
@ARQ-TONTECH 3 жыл бұрын
Owszem, owszem :) Nawet dziś w nim dłubałem. Jeszcze kondensator foliowy miał przebicia i zamykał obwód potencjometru głośności, przez co radio milkło. Ponadto dołączyłem trzecią, środkową żarówkę, jak w tunerze DSL-201. Rzeczywiście brakowało tam światła. Teraz skala jest równomiernie oświetlona. Kiedyś pokażę. Dzięki za zainteresowanie się i miły rzeczowy komentarz.
@arz5219
@arz5219 8 жыл бұрын
Problem jest taki iż w Twoim radiu jest zastosowana nowsza głowica DEA11 a w moim DEA1. Pytanie: jaki jest zakres UKF po przestrojeniu przez skrócenie cewki? Pozdrowienia. Andrzej
@ARQ-TONTECH
@ARQ-TONTECH 8 жыл бұрын
+A Rz starsza czy nowsza... to nie ma znaczenia. Uzyskany zakres powinien objąć częstotliwości od 87,5 - 96MHz. Dobra antena bardzo ważna. Aby uzyskać możliwie najlepszy odbiór wszystkich dostępnych stacji, nawet tych słabych, warto podłączyć antenę ze wzmacniaczem. Eksperymenty z przestrajaniem i wzmacniaczem antenowym pokazałem w kilku filmach na moim kanale. Proszę obejrzeć, zastanowić się, a przede wszystkim nie bać się eksperymentów. Demontaż i montaż głowicy dla osoby typowo "technicznej" nie powinno stanowić żadnego problemu.
@krzysztofszmel7503
@krzysztofszmel7503 6 жыл бұрын
w latach 60 to ja czyscilem potencjometr,olowkiem,i tez bylo ok
@Adiush33
@Adiush33 9 жыл бұрын
Bardzo ładna prezentacja a odbiornik ma bardzo ładne brzmienie. Co się stało z poprzednim filmem widziałem że był miałem obejrzeć a chwile później nie było. Pozdrawiam.
@ARQ-TONTECH
@ARQ-TONTECH 9 жыл бұрын
Adrian K poprzednia wersja zawierała ścieżkę blokowaną w naszym kraju. Film musiałem zdjąć i szybko przygotowałem nowy. Dziękuje za śledzenie kanału :)
@Powolny
@Powolny 9 жыл бұрын
Arek musisz częściej dłonie kremować :) Pozdrawiam!
@arz5219
@arz5219 8 жыл бұрын
Witam! Też reanimuję radia lampowe. Interesuje mnie przestrojenie głowicy DEA z roku 1965. Zazwyczaj wkładam konwertery, jednak mało skomplikowany sposób przestrojenia na chociaż część pasma CCIR zainteresował mnie. Czy mógłby kolega coś więcej napisać na ten temat. Czy samo zlutowanie zwoju cewki pomaga, czy należy skracać też tą drugą cewkę. Pozdrawiam Andrzej
@ARQ-TONTECH
@ARQ-TONTECH 8 жыл бұрын
+A Rz tylko skrót jednej cewki. Do eksperymentów mam zamiar wrócić, ale na razie chętnie stosuję to co mam wypróbowane. Proszę na razie nie wycinać nawoju jak mogą sugerować co niektórzy. Wystarczy wlutowanie mostka. Chodzi o to, że w razie czego można przywrócić stan poprzedni. Powodzenia!
@PiotrK2022
@PiotrK2022 8 жыл бұрын
+A Rz Nie tnij, bo będzie dupa. Po prostu kapnij cynę na pierwsze dwa zwoje i wyjdzie na to samo. Jak okaże się . że dupa, cynę ściągasz odsysaczem i masz stan pierwotny, a tak musisz nawijać nowy drut...
@buncio67
@buncio67 9 жыл бұрын
Ach to "magiczne oczko" :)
@grabolful
@grabolful 7 жыл бұрын
Piękny sprzęt, posiadam 2 DMTL z zielonym frontem i 1 z brązowym, a i DSTL też jest, ale przestrajać się nie odważę a u mnie w okolicy takiego fachowca nie znam co by dał radę. Pozdrawiam
@ARQ-TONTECH
@ARQ-TONTECH 7 жыл бұрын
Można spróbować samemu. To w sumie dość łatwa operacja. Mój sposób jest najprostszy i skuteczny. Można obejrzeć filmy o przestrajaniu których zamieściłem już kilka i wziąć problem za rogi... za głowicę... :)
@amixo1
@amixo1 5 жыл бұрын
To sa radia proste do przestrojenia !
@wojtas-4
@wojtas-4 4 жыл бұрын
@@amixo1 PROSTE, tyko ta operacja jest MAŁO SKU-TE-CZNA!!!, po przestrojeniu mamy co najwyżej 1\3 nowego zakresu!, to było by wystarczające, ale jakość odbieranych stacji co najwyżej MARNA. Polecam konwerter, o niebo lepsza metoda.
@xdr-dx
@xdr-dx 7 жыл бұрын
4:49 Co to za muza
@wlocek369
@wlocek369 3 жыл бұрын
Wiadomo czemu częstotliwości UKF idą z prawej do lewej podczas gdy reszta jest odwrotnie?
@ARQ-TONTECH
@ARQ-TONTECH 3 жыл бұрын
To wynika z konstrukcji głowicy UKF, jej położenia w odbiorniku, zastosowanej przekładni sznurkowej.
@kamilek849
@kamilek849 8 жыл бұрын
witam posiadam rowniez radio dmtl 202 nie wiem dlaczego radio mimo ze nie przestrojone jedynke odbiera bardzo cicho dopiero na maksymalnej glosnosci slychac a na wyjsciu magnetofonowym jest lepiej ale tez zaczyna glosniej grac gdzies od polowy glosnosci wie Pan moze co moze byc przyczyną??
@ARQ-TONTECH
@ARQ-TONTECH 8 жыл бұрын
Kamil Kostrzewa skoro sygnał na wyjściu magnetofonowym jest dobry, to mamy do czynienia z uszkodzeniem w stopniach końcowych, a ściślej w przedwzmacniaczu. Zakładam, że nie występują zniekształcenia, a tylko małe wzmocnienie. Zbadać tranzystory T 401, T 402 , T 403 - czyli wszystkie BC 528 na płytce przedwzmacniacza. Tej którą pokazałem na filmie. Jeśli tranzystory okażą się dobre, to należy zbadać wszystkie pojemności w przedwzmacniaczu. Uszkodzone wymienić. Po upewnieniu się, że kondensatory i tranzystory są sprawne, a nadal występuje uszkodzenie, należy sprawdzić połączenia lutowane i ścieżki przewodzące - czy nie mają pęknięć, oraz zimnych lutów. Sprawdzić rezystory - przez pomiary rezystancji jak również pod względem mechanicznym. Po latach możemy mieć do czynienia np. z pęknięciem rezystora. To prosty układ, nie powinno być trudnych do zlokalizowania "niespodzianek". Warto też zainteresować się potencjometrami.
@kamilek849
@kamilek849 8 жыл бұрын
dobrze dziekuje za podpowiedz:)
@IVMM245
@IVMM245 Жыл бұрын
Sam mam takie radio i zastanawiam się nad wymianą kondensatorów elektrolitycznych. Z tego co wiem to są dwie szkoły. Jedna mówi wymienić wszystko a druga tylko to co się zepsuło i jeszcze najlepiej na oryginały lub NOS. Przestrajać chyba nie zamierzam biorąc pod uwagę, że ciężko obecnie słuchać radia ze względu na ilość reklam, prezentowane treści, muzykę o ile jeszcze można to tak nazwać i wszechobecną politykę. Ewentualnie BT się dorzuci tak żeby nie naruszać i móc przywrócić do stanu pierwotnego.
@ARQ-TONTECH
@ARQ-TONTECH Жыл бұрын
Szkoły szkołami, a robi się zazwyczaj to, co uznaje się za stosowne. Decyduje stan egzemplarza. Ostatnimi czasy, poświęcam w filmach wiele czasu kondensatorom elektrolitycznym. Za pomocą typowych przyrządów można je sprawdzić w zasadzie polubownie. Kondensator elektrolityczny, jeśli nie wysechł, nie ma przebicia, może nadal doskonale spełniać swoją funkcję. Szczególnie w konfrontacji z nowymi, często chińskimi podróbkami, które na dłuższą metę w niczym nie będą lepsze. Zawyżona pojemność też nie jest wadą, ani zjawiskiem decydującym o natychmiastowej wymianie. Wymiana kondensatorów na oryginalne - po 50 latach to rzecz możliwa, ale niezwykle trudna w realizacji. Mam na myśli skompletowanie dokładnie takich samych, nie używanych i dla podwyższenia poprzeczki, uformowanie do pojemności znamionowej przy takoż samym napięciu. To pojedynek z własnym przekonaniem, który jest w stanie przerwać wygrana w postaci kompletu elektrolitów, albo zdrowy rozsądek i portfel. Jeśli nie traktujemy posiadanego odbiornika jako zabytku klasy zero, wymiana kondensatorów na świeże i tylko tych które tego wymagają, będzie chyba najlepszym wyjściem. Ja postąpiłem podobnie. Zadecydowały sparciałe uszczelnienia. Wymieniłem więc kondensatory na nowsze, ale nie najnowsze. Są tylko nieco młodsze, ale za to szczelne i pasują do "wystroju" wnętrza, do którego i tak specjalnie się nie zagląda. Czy przestrajać? Przez doklejenie konwertera, lub wymianę głowicy na coś innego, z pewnością nie będzie wyrazem szacunku do klasyka. Pozostawienie odbiornika milczącego, poza jedną stacją - ostatnimi czasy propagandową - na długich, oraz falami średnimi czy krótkimi, które czynne są jedynie nocą, także nie przyniesie mechanikowi splendoru. Ja remontować to z powagą, ale i dozą bajeru. Czyli niech radio zagra także na "ukaefie", co powinno wywołać w niektórych co najmniej szok i niedowierzanie, że zabytek odtwarza muzyczkę, którą słychać tak samo w smartfonie. No może nie zupełnie tak samo, bo znacznie przyjemniej, co spotęguje doznania w kontakcie z tym odbiornikiem. Ma bardzo szerokie pasmo i dużo basu. Więcej niż głośniki bluetooth. Jak przestrajać? Ogłaszają się tu i ówdzie fachmani, którzy przebudowują oryginalne głowice. Jeśli jednak nie chcemy przepłacać, przestroić można połowicznie, ale prosto i skutecznie. Pokazałem moją metodę wielokrotnie i upieram się co do jej genialności. Nagrodą będzie w pełni funkcjonalny odbiornik z "magicznym" okiem, a każdy uratowany egzemplarz, z miejsca staje się rzeczą cenną i nabierającą wartości. Chyba wyczerpałem temat. W razie wątpliwości proszę pytać. Powodzenia! 🙂
@kuba13567
@kuba13567 3 жыл бұрын
A skąd go masz?
@krzysztofsytar6219
@krzysztofsytar6219 9 жыл бұрын
Czy mozna prosic o wykonawcow i tytuly wszystkich uzytych w filmie utworow.
@ARQ-TONTECH
@ARQ-TONTECH 9 жыл бұрын
Krzysztof Sytar wykonawcy są w opisie. Natomiast tytuły można znaleźć na płytach w/w wykonawców. Nie trudno je znaleźć. Dzięki, pozdrawiam! :)
@janekpradera5729
@janekpradera5729 9 жыл бұрын
Radio to stary klamot, bardziej do oglądania jako ciekawostkę a nie do słuchania. Duży plus za fachową wiedzę techniczną ale OSCAR należy się Panu Panie Arku za dobranie muzyki do filmiku !!! GENIALNA, REWELACYJNA ścieżka dźwiękowa !!! To są chyba klimaty muzyczne z nieśmiertelnej Sondy Kurka i Kamińskiego o ile mnie pamięć nie myli...
@ARQ-TONTECH
@ARQ-TONTECH 9 жыл бұрын
Janek Pradera dziękuję za pozytyw i opinię. Jest mi ogromnie miło. Nie ukrywam, że niekiedy konstruktywna krytyka z Pana strony, jest dla mnie równie ważna jak komentarze pełne entuzjazmu. Brzmieniowo nie można narzekać. Zdecydowanie lepiej niż najnowsze radioodtwarzacze tudzież chińskie radyjka "zaklęte" w obudowie ze śmierdzącego plastiku.
@janekpradera5729
@janekpradera5729 9 жыл бұрын
ARQbyTontechUNITRA Na 100% to radyjo gra lepiej niż obecny szajs. Jednak w stosunku do np. zestawu kleopatra to wypada raczej blado. Ale niech tam ! Cały smaczek tego radyja to magiczne oko, które widziałem na żywo jako mały dzieciak i zachodziłem w głowę jak to psia kostka działa ??? :-)))
@bertolbaleron
@bertolbaleron 9 жыл бұрын
Janek Pradera Pozwolę sobie zauważyć, że Kleopatra nie była jakoś bardzo nowoczesna i może konkurować z DTMLami i DSTLami :)
@ARQ-TONTECH
@ARQ-TONTECH 9 жыл бұрын
bertolbaleron "Kleopatra" to wzmacniacz HiFi na elementach krzemowych. Odbiorniki DMTL i DSTL to tranzystory germanowe, a więc więcej szumu. Nie przejdzie nawet w klasie DIN 45 500 :) Mimo wszystko nie ulega wątpliwości, że obydwa są odbiornikami wysokiej jakości, z których DMTL jest wyższej klasy radiem monofonicznym.
@ARQ-TONTECH
@ARQ-TONTECH 9 жыл бұрын
Janek Pradera racja, "Kleopatra" to klasa HiFi. Za to DMTL to klamot idealny do "zwykłego" słuchania radia :)
@mateuszpawelec9393
@mateuszpawelec9393 Жыл бұрын
Dzień dobry, chciałbym zapytać o regulację niskich tonów w tym odbiorniku. Czy to normalne w tym radiu, że podbicie basu następuje dopiero po odkręceniu potencjometru prawie do końca a przez 3/4 nie dzieję się nic? Pozdrawiam ;)
@ARQ-TONTECH
@ARQ-TONTECH Жыл бұрын
Nie no powinno się dziać. Choć rzeczywiście działanie jest dość specyficzne. W lewym skrajnym położeniu, regulator powinien mocno zdjąć basy. Później rzeczywiście działa trochę mdło, a pod koniec mamy nieco bardziej płynne narastanie tonów niskich ale na bardzo krótkim odcinku. Także ma się wrażenie, że silne podbicie zachodzi niemal skokowo w prawym skrajnym położeniu. Wygląda na to, że masz tam wszystko w porządku 🙂 Taka cecha.
@mateuszpawelec9393
@mateuszpawelec9393 Жыл бұрын
@@ARQ-TONTECH Czyli wszystko jest w porządku bo według Pana opisu właśnie tak jest. Dziękuję za odpowiedź 😊
@JJKOTEK
@JJKOTEK 9 жыл бұрын
Ciekawy odbiornik, perełka. Niesamowite brzmienie, podbicie niskich tonów i jednoczesne zachowanie wysokich. Sprzęt mający swoje lata, a bijący na głowę nowe technologie. Bardzo dobry montaż oraz oprawa muzyczna podkreślająca genialnego dzieła :-) Pozdrawiam.
@ARQ-TONTECH
@ARQ-TONTECH 9 жыл бұрын
Maciekkot606 dzięki! Pozdrawiam! :)
@ARQ-TONTECH
@ARQ-TONTECH 9 жыл бұрын
***** dla mnie? W czym bije nowe technologie? Dziękuję za dobre pytanie. Można by poświęcić sporo czasu na dyskusję co lepsze i z pewnością każdy miałby swoje racje. Nie będę się rozpisywał o jakości i barwie brzmienia, bo to zawsze jest kwestia subiektywna. Ale jedno jest pewne - tego radia chce się słuchać i w tym jest dla mnie lepsze od nowych technologii. Może to zabrzmi trochę staroświecko, ale to tak samo jak zarzucić kochającemu stare samochody, że jeździ np. Mercedesem Adenauerem, a nie super nowoczesną hybrydą. Bo jakoś nie zachęca mnie do słuchania, zbyt "sterylnie" brzmiący bezduszny klocek z audiofilskiego salonu. Dla mnie radio powinno mieć "duszę", ciepło dźwięku, lampy, magiczne oko, dużą podświetlaną żarówkami skalę, ciekawe, albo inaczej - odmienne niż to jakiego zazwyczaj się można spodziewać po nowym sprzęcie brzmienie. Ponadto, takie radio nie zostało wyprodukowane w Chinach i można je samemu sobie naprawić, co dla wielu może być dużą przyjemnością. To jest właśnie to, czego nie mają nowe technologie, które na ogól są dość przewidywalne i nienaprawialne. Żeby nie powiedzieć... nudne. Co to za przyjemność, kliknąć i gra. Tu przynajmniej wszystko można sobie... dostroić, albo poszukać i posłuchać co jeszcze piszczy w eterze :) Dzięki, pozdrawiam.
@JJKOTEK
@JJKOTEK 9 жыл бұрын
***** Bo wiadomo, że już za czasów świetności unitry bardziej "rozwinięte" kraje były bardzo do przodu z elektroniką. Dla mnie takie dobre polskie radio jest zdecydowanie lepsze. NA GŁOWĘ BIJE te nowiutkie chińskie "retro" radyjka z odpadającą tandetną okleiną z bajerami typu USB, czytnik kart pamięci i tym ni jak nie pasującym pilocikiem w zestawie. Za taką samą cenę można dostać prawdziwe radio retro lub chińskie radyjko. A takie prawdziwe radio zdecydowanie lepiej będzie brzmieć. Jest idealną gratką dla majsterkowiczów takich jak ja. Nie raz poprawienie czegoś w takim radiu, lub jego przywrócenie do życia/świetności potrafi stworzyć takie niesamowite nieopisywalne uczucie na sercu :-)
@JJKOTEK
@JJKOTEK 9 жыл бұрын
Ale cenowo stoi na podobnym poziomie, oczywiście musiałbym wywlec dany model.
@ARQ-TONTECH
@ARQ-TONTECH 9 жыл бұрын
Maciekkot606 poruszyłeś dość istotną kwestię. Mówiąc o elektronice jako gałęzi gospodarki, trzeba dodać że elektronika to różne dziedziny, jak np. telekomunikacja, informatyka, energetyka, radiokomunikacja, czy wreszcie elektroakustyka. Można rozwijać je wszystkie, wybrane, lub tylko jedną. Można stać się potentatem ze specjalnością w produkcji konkretnego wyrobu. Na produkcję krajowego telewizora z ekranem z polskiego grafenu pewnie nie ma co liczyć, a szkoda. Bo to właśnie małymi krokami można coś zbudować. Dlatego nie rozumiem porównywania przez niektórych ludzi, naszej elektroniki z zachodnią, tym bardziej że na zachodzie też nie produkuje się już telewizorów, ani nawet sprzętu stereo! Istnieje jedynie przemysł podzespołowy, który w gruncie rzeczy sporą część produkcji realizuje z użyciem komponentów z Chin, jeśli nie w 100% w Chinach. Moim zdaniem Europa powinna się dziś tego wstydzić. Wracając jeszcze na chwilę do prezentowanego odbiornika - porównanie radia z przełomu lat 60/70-ych do nowych technologii jest delikatnie mówiąc, nie na miejscu. Należy bowiem pamiętać, że po wojnie mieliśmy niemal całkowicie zniszczony przemysł. Wszystko budowano od podstaw. To był ogromny wysiłek i ogromne koszta, które z trudem dźwigał nasz zniszczony wojną kraj. Mając to na uwadze, można stwierdzić, że radio DMTL-202, czy prezentowany wcześniej starszy ale stereofoniczny DSL-201 HiFi - konstrukcja z końca lat 60-ych, był i tak dużym osiągnięciem w elektronice konsumenckiej. Dowodem prawdziwej jakości jest jak widać pełna sprawność sprzętu, co przy niewielkich usterkach po ponad 40 latach jest godne wyróżnienia. Warto też dodać, że np. w 1979 roku, nasza elektronika była opóźniona w stosunku do tej tzw. "zachodniej" zaledwie o 5 lat. Później odstęp ten się nieco zwiększył, ale i tak produkowaliśmy najlepsze wieże w klasie HiFi standard, które z powodzeniem eksportowaliśmy na rynki zachodnie - tego nie można kwestionować. Dziękuję za zainteresowanie się tematem.
@myszakkanaowy4875
@myszakkanaowy4875 3 жыл бұрын
wITAM MAM PROBLEM Z pROMYKIEM - LUX POCHODZI 20-30 MINUT I BUCZY PO WYLACZENIU ZNOWU GRA I ZACZYNA PO PEWNYM CZASIE BUCZEC
@tadeuszkurzeluk4845
@tadeuszkurzeluk4845 3 жыл бұрын
Mam DML-301 chciałbym je przerobić na komunikacyjny odbiornik z podwójną przemianą częstotliwości z zakresem 80m/40m/20m/ i z dodanym generatorem BFO - chociaż prawdę mówiąc nie mam o tym zielonego pojęcia :)))
@zdzisiek1979
@zdzisiek1979 9 жыл бұрын
Troszkę pacząc jak pan czyścił potencjometr to mnie ... nie lepiej wacik na pęsetę zamoczyć w alkoholu izo i przeczyścić bieżnie i potem przesmarować płynem do potencjometrów. Tak wbijanie patyczka k. to ... Prócz reanimacji procka czyścił pan płytki ( mył ) czy pozostawił w oryginale kórz :) Może warto było by w pełni taki rodzynek odnowić i nawet z wymianą elektrolitów bo pewnie suche. Ale jestem na wielkie TAK. Fajnie popatrzeć na pana uporczywą manię napraw i chyb kolekcjonowania polskiego sprzętu Unitry i nie tylko. Łza w oku się kręci 26 lat wolności i polska elektronika poszła w pi...du. Czy tylko chluba polski będzie Radmor, Merkury. Szkoda że końcówka nie na lampach. Taka hybryda miała chyba tylko na celu zaoszczędzenie na trafie głośnikowym bo nie widzę logiki w robieniu pół lampa pół german. Chyba lampy taniej wychodziły niż tranzystory bo jeden przemysł rozbudowany drugi w rozwoju był. Ale polski katalog półprzewodników był gruby, szkoda że był.
@ARQ-TONTECH
@ARQ-TONTECH 9 жыл бұрын
zdzisiek Pabianice odkurzałem, ale trochę kurzu z epoki zostawiłem na pamiątkę :) Pęseta nie jest wygodna w czyszczeniu częściowo wymontowanego potencjometru. Proszę się tak nie denerwować. Niczego nie uszkodziłem. Mam doświadczenie. Poza tym to solidna część, nie "china". Dziękuję za obejrzenie, a za zachowanie filmu bez negatywnej oceny jestem bardzo wdzięczny.
@zdzisiek1979
@zdzisiek1979 9 жыл бұрын
ARQbyTontechUNITRA Jak że bym śmiał dać negatywa toś musiał bym się ostro je...ąć młotkiem bezodrzutowym w czoło i dwa razy w potylicę :) Jak reanimuję to zawsze wylutowywuję prędzej tylko opis se robię i fotkę. Najgorzej jak są obrotowe podwójne to rozebranie jeszcze jako tako ale złożenie dobrze to graniczy z cudem. Robiłem ostatnio to szok. Ale procki z 65r. Kurka szczerze powiem że polski sprzęt niezbyt mi się podoba ma smutna stylistykę, ale bardzo kuje mnie w oczy zakres skali. Nawet nam towarzysze skale ułożyli co za ideologia. DDRowskie też nie lepsze bo 88-104MHz No jak co to staram się do czysta i bez pitu pitu woda i mydło najlepsze czyściwo, tylko z głową do tematu podejść i myć jak noworodka :)
@krzysztofszmel7503
@krzysztofszmel7503 6 жыл бұрын
tak samo tez robilem jak ten pan ,w latach 60
@audio_feelhi-fi7424
@audio_feelhi-fi7424 6 жыл бұрын
Szkoda, że radio takich gabarytów ma taką małą moc i tylko jeden kanał. Za to moim zdaniem duży minus. Wiem, że jest DSTL, ale jednak mogliby pozostać przy 2 kanałach :/Pozdrawiam
@marinkorzeniowski4514
@marinkorzeniowski4514 3 жыл бұрын
A co za lampy tam zastosowane?
@ARQ-TONTECH
@ARQ-TONTECH 3 жыл бұрын
ECC85 - w głowicy FM, ECH81, EF183, EBF89, EM84 - elektronowy wskaźnik dostrojenia.
@Adammmmm21
@Adammmmm21 3 жыл бұрын
A co pan dokładnie wykonał w celu przestrojenia tego radia ?
@ARQ-TONTECH
@ARQ-TONTECH 3 жыл бұрын
Skróciłem cewkę oscylatora, przez wlutowanie mostku na zwojach. Następnie strojenie do uzyskania najgłośniejszego odbioru stacji - szczególnie tych słabszych. Mój wypróbowany patent na szybkie i skuteczne przestrojenie zakresu UKF w radiu lampowym. Uzyskuje się wprawdzie dolną połowę pasma 87 - 96MHz, ale jest to lepsze niż całkowicie nieczynny UKF. Metoda nie ingeruje w zabytkową "tkankę" konstrukcji, co dla niektórych może być istotne. Pełne przestrojenie lampowej głowicy z pasma OIRT na CCIR wymaga pracochłonnej przebudowy głowicy, włącznie z przewijaniem cewek, oraz strojenia z użyciem specjalistycznej aparatury, którą nie każdy dysponuje. Tak więc idealny sposób dla radioamatorów, choć wiem, że moją metodę stosują również zawodowo zajmujący się serwisem elektroniki.
@kamilczyk998
@kamilczyk998 8 жыл бұрын
Witam. Jakiej Pan używa anteny? z góry dzięki.
@ARQ-TONTECH
@ARQ-TONTECH 8 жыл бұрын
Zwykły dipol z przewodem symetrycznym.
@myszakkanaowy4875
@myszakkanaowy4875 5 жыл бұрын
Mam problem Radio Dmtl 202 na długich i innych zakresach oprócz UKF gra bardzo cicho - ale jak wyjmuje lampę EBF 89 to gra dobrze ( a jak chce włączyć UKF to wkładam lampę ponownie do gniazda i gra UKF ) - testowałem kilkadziesiąt lamp , poprawiałem luty , isostaty i gniazda lamp tez elegancko wyczyszczone . Może ktoś miał podobny problem albo ma pomysł co to może być ? wyrywkowo sprawdzane kondensatory z płytki p.cz . trzymają pojemność
@ARQ-TONTECH
@ARQ-TONTECH 5 жыл бұрын
Po prostu jakaś cholera w nim siedzi :) Trudno tak na odległość zweryfikować co jest nie tak. Może głowica FM źle połączona? Może spadek napięcia? Zmierzyć napięcie anodowe przed i po włożeniu lampy. To samo inne napięcia, co warto robić wraz ze schematem.
@myszakkanaowy4875
@myszakkanaowy4875 5 жыл бұрын
@@ARQ-TONTECH dostalem podpowiedz ze moze odlaczyc na chwile C 518 ponoc to jest od ARW i moze padl pierwszy tranzystor m.cz ? nie mam pomyslu zepsuc bardziej nie chce - dlatego pytam - wszystko juz probowalem - coz radio z 1971 - UKF mu zrobilem - dalem glowice z klawesyna bo byla martwa -UKF pieknie chodzi ja zawsze probuje do konca
@ARQ-TONTECH
@ARQ-TONTECH 5 жыл бұрын
@@myszakkanaowy4875 uszkodzenia końcówki mocy nie podejrzewałbym przez pryzmat lampy EBF89. Ale można to łatwo sprawdzić, podłączając zewnętrzne źródło sygnału przez gniazdo wejściowe dla magnetofonu. Wówczas można zaobserwować działanie stopnia końcowego i ewentualny wpływ lampy na jego działanie.
@myszakkanaowy4875
@myszakkanaowy4875 5 жыл бұрын
@@ARQ-TONTECH nie moe byc uszkodzona koncowka mocy bo na ukf gra ze wszystkimi lampami elegancko glosno i czysto
@ARQ-TONTECH
@ARQ-TONTECH 5 жыл бұрын
@@myszakkanaowy4875 oczywiście, że w sytuacji gdzie na jednym zakresie w jakiejś tam konfiguracji, dźwięk jest niezniekształcony i da się uzyskać pełną moc, stopień końcowy nie jest uszkodzony. Ale jeśli ktoś coś sugeruje, posłusznie odpowiadam na pytanie co można zrobić, aby się upewnić. Ja sugeruję pomiary napięć wg schematu, w dwóch w/w sytuacjach. Wiem, że trudno go zdobyć, ale być może to, byłoby jakąś wskazówką.
@myszakkanaowy4875
@myszakkanaowy4875 7 жыл бұрын
jak najprosciej pare stacji na UKF wycisnac z tego radia
@ARQ-TONTECH
@ARQ-TONTECH 7 жыл бұрын
Tak jak pokazałem na tym i kilku innych filmach, dotyczących naprawy odbiorników lampowych. Nie ma prostszego sposobu.
@myszakkanaowy4875
@myszakkanaowy4875 7 жыл бұрын
mam pytanie o ten odbiornik -np z safarii sobie poradzilem ale tu jak rozbiore glowice UKF to co zrobic
@ARQ-TONTECH
@ARQ-TONTECH 7 жыл бұрын
Pokazałem wszystko w filmie, o przestrajaniu głowic ELWRO na przykładzie odbiornika KLAWESYN. Wystarczy wlutowanie mostka na cewce heterodyny i strojenie.
@myszakkanaowy4875
@myszakkanaowy4875 7 жыл бұрын
dzieki obejrze przy klwawesyne - bo mam ladnie odnowionego gagota ale jeszcze nie grzebalem w glowicy najpierw odnowilem
@gawelh
@gawelh 7 жыл бұрын
Witam - mam z jednym DMTLem problem i nie wiem co moze byc przyczyna i co wysiadlo - zakres UFK jes duzo ciszej niz reszta zakresow
@grzegorzkozowski9133
@grzegorzkozowski9133 5 жыл бұрын
I poco ten podkład muzyczny podczas pokazu odbioru?????? !
@ARQ-TONTECH
@ARQ-TONTECH 5 жыл бұрын
Film prezentuje sposób naprawy i jej skuteczność. Pokaz odbioru na innym filmie - zresztą pierwszym jaki pojawił się na tym kanale.
@sarablanko9959
@sarablanko9959 8 жыл бұрын
jasmine thompson ❤❤❤
@PawełSendor-o2n
@PawełSendor-o2n 10 ай бұрын
Mam takie radio naprawił byś mi je .
@ARQ-TONTECH
@ARQ-TONTECH 10 ай бұрын
Niestety nie przyjmuję sprzętu do napraw.
@PawełSendor-o2n
@PawełSendor-o2n 10 ай бұрын
@@ARQ-TONTECH o to szkoda
@ferdynandkusowski4241
@ferdynandkusowski4241 8 жыл бұрын
Poproszę o kontakt. jahipochondryk@gmail.com . Szukam ludzi podobnie jak ja zafascynowanych urządzeniami retro. Współtworzę też grupę na FB. Ale nie chcę tutaj robić reklamy. Proszę o kontakt na priv.
@tomekprzytarski9167
@tomekprzytarski9167 6 жыл бұрын
Posiadam takie radio. Niestety jest niesprawne, ponieważ te delikatne cewki mają poszarpane druciki. Dobrze ściąga fale średnie i długie. Nie jestem w stanie tego radia naprawić. Mogę komuś to radio podarować, chociażby na lampy.
@roko6385
@roko6385 6 жыл бұрын
Z chęcią przygarnę, bo akurat naprawiam swoje DMTL-202 - rozgrzebane przez poprzednika i źle poprzerabiane (szczególnie wzmacniacz m.cz.). Podobnie jak inni, ratuję diorowski sprzęt przed zapomnieniem.
@tomekprzytarski9167
@tomekprzytarski9167 6 жыл бұрын
Poprzoszę o informacje adresowe na przytarskiza@gmail.com. Proponuję wysyłkę pocztą polską.
@Mateusz-up9tr
@Mateusz-up9tr 8 жыл бұрын
Ja mam dmtl 301
@Mateusz-up9tr
@Mateusz-up9tr 8 жыл бұрын
dml 301
@tomasztyrka6361
@tomasztyrka6361 5 жыл бұрын
Kto od 10 lecia
@tomasztyrka6361
@tomasztyrka6361 5 жыл бұрын
o lanpowka u ziebie wow
@amixo1
@amixo1 6 жыл бұрын
Wymysł szatański wcz na lampach a mcz na germanowych tranzystorach . Zemsta inż na kacu xd
@MortishASkejs
@MortishASkejs 8 жыл бұрын
o; ,xm!
UNITRA DIORA - Ślęża DMT-312 - nowy UKF
7:46
ARQbyTontechUNITRA
Рет қаралды 13 М.
Unitra Diora - prawie wszystkie modele radioodbiorników i radioli
52:17
Andrzej Tarnowski
Рет қаралды 13 М.
黑天使被操控了#short #angel #clown
00:40
Super Beauty team
Рет қаралды 61 МЛН
Beat Ronaldo, Win $1,000,000
22:45
MrBeast
Рет қаралды 158 МЛН
СИНИЙ ИНЕЙ УЖЕ ВЫШЕЛ!❄️
01:01
DO$HIK
Рет қаралды 3,3 МЛН
Old 1960's Barn Find Radio Receiver Teardown And Diagnosis!
37:41
Mr Carlson's Lab
Рет қаралды 117 М.
Magnetofon z szufladą [TOWARY MODNE 56]
21:12
Adam Śmiałek
Рет қаралды 179 М.
The Soviet transistor receiver also wants to live! restoration and repair.
22:18
Силовая Электроника
Рет қаралды 183 М.
Zodiak - radio z gwiazdką [TOWARY MODNE 53]
22:44
Adam Śmiałek
Рет қаралды 140 М.
Nowa Unitra WSH-805 #Reduktor Szumu #303
28:39
ReduktorSzumu
Рет қаралды 281 М.
Śnieżnik R - 504. Przestrojenie UKF.
29:11
arturex3
Рет қаралды 3,1 М.
Unitra Diora Klawesyn DML-306 - odświeżenie
15:14
Paweł Kreczko
Рет қаралды 3,1 М.
黑天使被操控了#short #angel #clown
00:40
Super Beauty team
Рет қаралды 61 МЛН