"Do prostego człowieka" Gdy znów do murów klajstrem świeżym Przylepiać zaczną obwieszczenia Gdy "do ludności", "do żołnierzy" Na alarm czarny druk uderzy I byle drab, i byle szczeniak W odwieczne kłamstwo ich uwierzy, Że trzeba iść i z armat walić Mordować, grabić, truć i palić; Gdy zaczną na tysięczną modłę Ojczyznę szarpać deklinacją I łudzić kolorowym godłem I judzić "historyczną racją" O piędzi, chwale i rubieży, O ojcach, dziadach i sztandarach, O bohaterach i ofiarach; Gdy wyjdzie biskup, pastor, rabin Pobłogosławić twój karabin, Bo mu sam Pan Bóg szepnął z nieba Że za ojczyznę - bić się trzeba; Kiedy rozścierwi się, rozchami, Wrzask liter z pierwszych stron dzienników A stado dzikich bab - kwiatami Obrzucać zacznie "żołnierzyków" - - O przyjacielu nieuczony, Mój bliźni z tej czy innej ziemi! Wiedz, że na trwogę biją dzwony Króle z panami brzuchatemi; Wiedz, że to bujda, granda zwykła Gdy ci wołają "Broń na ramię!" Że im gdzieś nafta z ziemi sikła I obrodziła dolarami; Że coś im w bankach nie sztymuje Że gdzieś zwęszyli kasy pełne Lub upatrzyły tłuste szuje Cło jakieś grubsze na bawełnę, Rżnij karabinem w bruk ulicy! Twoja jest krew a ich jest nafta I od stolicy do stolicy Zawołaj, broniąc swej krwawicy: "Bujać - to my, panowie szlachta!" (Julian Tuwim, 1929)
@beneviolentАй бұрын
Znam ciebie z humorystycznych piosenek i w życiu nie spodziewałam się tu tego utworu. Masz moje głębokie uszanowanie i subskrypcję.
@VladKurylukАй бұрын
Bardzo dziękuję za tak ciepłe słowa i docenienie! Mam nadzieję, że znajdziesz tu jeszcze więcej niespodzianek. Rozgość się i zapraszam do dalszego słuchania!
@many75593 ай бұрын
Gdyby taka muzyka była na eurowizji to wkońcu zaczoł bym ją obladać. Mocne przesłanie dla całej ludzkości w soczystej muzycznej otoczce, w mojej opinii majstersztyk.
@jacekkubisiak8937 ай бұрын
Jak zaczyna się rozbierać tą piosenkę to wychodzi smutna prawda .
@marcingoworek20632 ай бұрын
To jeszcze zróbcie "Całujcie mnie wszyscy w dupę" Juliana Tuwima. Ufam że bylibyście pierwsi, którzy odważyli się cały tekst umieścić w piosence.
@piotrmyszka75962 ай бұрын
Od stu lat wiersz ma rację. Julian Tuwim.
@WrozkaMalgorzataАй бұрын
Tuwim Tuwim miał rację. A kto ma rację to stawia kolacje
@acidlunatic3 ай бұрын
Łał, szacun do potęgi ętej. To jest epickie
@vampiredust4043 ай бұрын
akurat - do prostego człowieka, ogarnijta sobie to, i wtedy pogadamy
@mariahaniecka8302 ай бұрын
Może tzw gimby nie znajo 😂
@rety_kotlety3 ай бұрын
Do intro jakiegoś serialu post apo by było fajne ❤
@ptr27272 ай бұрын
Muzyka do wiersza Tuwima i mógł być przedwojenny protest song, z drugiej strony akurat (nomen omen) w Polsce tekst był mocno kontrowersyjny i wzbudzał potępienie, bo nie walczyliśmy o naftę, a o niepodległość. Na pewno pasował do państw imperialnych.
@VladKuryluk2 ай бұрын
Wiersz Tuwima powstał w 1929 roku, w czasach, gdy w Polsce panowała silna retoryka zbrojeniowa, a wydatki na obronę stanowiły około 30% budżetu państwa - z jakim skutkiem, wszyscy dobrze wiemy. Tekst ten wzbudzał kontrowersje, zwłaszcza wśród prawicowych środowisk, które promowały bardziej militarystyczną wizję patriotyzmu. Tuwim krytykował jednak nie tylko imperialne państwa, ale również te, które w swoich działaniach realizowały interesy większych mocarstw. W tamtym czasie Polska była w sojuszach z Francją i Wielką Brytanią, co w pewnym sensie wpisywało ją w szerszą grę międzynarodowych interesów. Co ciekawe, podobna sytuacja ma miejsce dziś - widzimy wzrost wydatków na zbrojenia i podsycanie atmosfery zagrożenia, co czyni wiersz Tuwima nadal aktualnym przypomnieniem o ryzyku nadmiernej militaryzacji kosztem innych ważnych wartości społecznych.
@grasander2 ай бұрын
@@VladKuryluk z jednej strony tak, z drugiej akurat Polska i wtedy, i teraz ma chyba najlepsze możliwe powody żeby się zbroić, w odróżnieniu np. od USA, które po prostu sypie rakietami tam gdzie im się akurat podoba, czy Rosji do której tekst piosenki jest najbardziej adekwatny
@VladKurylukАй бұрын
@@grasander Proszę jeszcze raz przeczytać tekst Tuwima oraz mój komentarz. Punkt widzenia jest jasny: brak dyplomacji prowadzi do wojny, a wojna oznacza śmierć i zniszczenia. Jeśli chodzi o to, jakie działania i retoryka do czego prowadzą, polecam zapoznać się z analizami np. prof. Johna Mearsheimera - warto sięgnąć po perspektywę opartą na faktach i wieloletnich badaniach, zamiast opierać się na emocjach czy narodowych narracjach.