Dobrobyt czyli bogactwo?

  Рет қаралды 30,325

Zbigniew Dylewski

Zbigniew Dylewski

Күн бұрын

Пікірлер: 240
@zenustajmir5609
@zenustajmir5609 4 жыл бұрын
Witam. Panie Zbigniewie , znowu Pan wymiata. Czekam.
@drPiotrNapieraa
@drPiotrNapieraa 4 жыл бұрын
te filmy czysto ekonomiczne sa najcenniejsze i najlepsze wprost genialne!
@muniofix
@muniofix 4 жыл бұрын
Dzień dobry. Materiały, które Pan wypuszcza to mistrzostwo świata i wszyscy powinni przyswajać tą wartościową wiedzę. Jestem wdzięczny, że dzieli się Pan nią tak non-profit. Nawet KZbin bez reklam i to cenię. W ostatnich 2 odcinkach dźwięk z mikrofonu jest tylko na lewy kanał. Chciałbym wspierać takich ludzi jak Pan, gdyż to moja najlepsza lektura. Nie musi Pan nic zmieniać na KZbin, lecz powinien Pan pomyśleć nad patronite.pl/ i wtedy wszyscy dobrowolnie mogliby wspierać Pana noblowskie opracowania ;) Myślę, że nikt nie miałby Panu tego za złe, a wszyscy chętni na pewno mogliby pomóc na przykład w opłaceniu outsourcing montażu i miałby Pan więcej czasu na kolejne researche (y) Może Pan opublikować moją propozycję, żeby nie było tak, iż Pan domaga się wsparcia. To MY jesteśmy wdzięczni za taką dobrą pracę na rzecz świadomości historii i pieniądza dla przyszłych pokoleń 🍻 Pozdrawiam serdecznie i proszę zawsze o więcej i więcej. Chłonę Pana wykłady jak gimnazjaliści "jedzenie" w McDonaldzie lub alkoholicy piwo na darmowych imprezach (y). Wszystkiego dobrego życzę, dziękuję i pozdrawiam :D
@dariuszkornowski6893
@dariuszkornowski6893 4 жыл бұрын
jak zwykle perfekcja,dziękuję dardzo za wykład
@rafadaszkiewicz175
@rafadaszkiewicz175 4 жыл бұрын
Niecierpliwie czekam na każdy Pana wykład zawsze ciekawe ... proszę publikować jak najczęściej
@marcinchmiel9300
@marcinchmiel9300 4 жыл бұрын
Witamy prawda pozdrawiam serdecznie i dziękuję za wykład
@marekrucinski4561
@marekrucinski4561 4 жыл бұрын
Kolejna profesjonalna prezentacja poziom doktora powinien być wykorzystany w systemie edukacji (znaczenie ekonomii w historii)
@bartoszszanski8027
@bartoszszanski8027 4 жыл бұрын
Dziękuję Panie doktorze i pozdrawiam. Teraz muszę to sobie tylko przemyśleć bo ten eksperyment z myszami wywraca do góry nogami moje "myślenie" :) Wiadomo już zatem dlaczego w przeszłości wielkie imperia upadały po okresach "świetności".
@a.t.8297
@a.t.8297 4 жыл бұрын
Panie Zbigniewie krótko... Szanuję Pańskie nagrania, chociaż czasami się nie do końca zgadzam z Pańską oceną niektórych zagadnień. Pozdrawiam. P.S. Z myszami mistrzostwo :)
@Dariusz....
@Dariusz.... 4 жыл бұрын
Zajebisty wykład dziękuję bardzo......
@wojciechwrotek1888
@wojciechwrotek1888 4 жыл бұрын
czekamy czekamy :)
@mateuszmatwiejczuk1724
@mateuszmatwiejczuk1724 4 жыл бұрын
Gdybym ja miał na uczelni takich wspaniałych wykładowców,tak potrafiący w sposób ciekawy przekazać wiedze...wieli szacunek Panie Zbigniewie.
@zygmuntmucha5894
@zygmuntmucha5894 4 жыл бұрын
Dziękuję i Pozdrawiam
@emilhundert1518
@emilhundert1518 4 жыл бұрын
niezwykly wyklad dziekuje 😀
@pawkapawka-yv1np
@pawkapawka-yv1np 4 жыл бұрын
pOsły sejmowe powinni codziennie oglądać jeden film Dylewskiego. Może wtedy zrozumieliby jak budować gospodarkę Polski.
@wujekWONT
@wujekWONT 4 жыл бұрын
Dobre
@michal19789
@michal19789 4 жыл бұрын
gospodarkę nie budują posłowie a obywatele... politycy mają im jedynie nie przeszkadzać
@andrzej21111
@andrzej21111 4 жыл бұрын
pOsły dobrze wiedzą co robią i sami się potrafią zarabiać kasę dla siebie. Jest tak aby ktoś był bogaty ktoś musi na nich pracować i do tego potrzebni są biedni. Posły przecież nie będą sami na siebie pracowali. Tylko ludzie nie rozumieją tego i nyslą że posły i urzędnicy rządu są głupcami. Posły to cwaniaki i często dodatkowo kanalie.
@boleklolek578
@boleklolek578 4 жыл бұрын
oni są od grabienia tego co wypracują ludzie i bardzo dobrze im to wychodzi
@basteqss8859
@basteqss8859 4 жыл бұрын
Idealne podsumowanie!!! Dziękuję i pozdrawiam serdecznie! ;)
@konradzielinski3213
@konradzielinski3213 4 жыл бұрын
Bardzo cenię Pana filmy, bardzo wiele się z nich nauczyłem i z niecierpliwością czekam na więcej. Chciałbym jednak odnieść się do eksperymentu z myszami, który Pan przywołuje. Faktycznie wyniki tego eksperymentu pasują do stawianej przez Pana tezy jednak dla mnie jest to mimo wszystko delikatna manipulacja. Po pierwsze kontrując ww. eksperyment można się powołać na plagę królików w Australii. Swojego czasu sprowadzono tam kilkadziesiąt sztuk, a w wyniku braku drapieżników rozmnożyły się do miliardów. Nie chorowały, nie zanikały naturalne zachowania. Po drugie eksperyment z myszami, tak chętnie przywoływany przez zwolenników liberalizmu gospodarczego, został już obalony gdyż wykazano, że myszy nie wariowały w wyniku braku naturalnych "wyzwań i przeciwności", ale w wyniku mutacji genetycznych. Toż cała populacja pochodziła od zaledwie kilku osobników i skala łączenia genów była olbrzymia. Krócej mówiącej myszy zwariowały wskutek kilku pokoleniowego kazirodztwa, które zmutowało ich geny. Pomijam fakt, że porównywanie człowieka do zwierzęcia powinno być tylko ciekawostką, toż jesteśmy istotami rozumnymi, myślimy abstrakcyjnie... Rozumiem, że obecna sytuacja okcydentu może się wydawać analogiczna do eksperymentu z myszami, jednak wolałbym usłyszeć rzeczowe i naukowe argumenty odnośnie upadku Zachodu. Tego typu analogie muszą być traktowane z rezerwą i jako swego rodzaju wzmianka, a nie rzeczowy argument. Pozdrawiam Pana i wyczekuję kolejnych materiałów (Może coś z odleglejszych czasów np II lecie między wojenne?Gdzieś wpadła mi w oko statystyka, że w momencie odzyskania niepodległości Polska była 10 gospodarką świata. Ciekawe byłoby też zestawienie jak demoludy poradziły sobie po 1989).
@krzysztofblazejczyk3909
@krzysztofblazejczyk3909 4 жыл бұрын
Panie Profesorze ...brawo.
@cezaryr6391
@cezaryr6391 4 жыл бұрын
Dodaje Pan sił żeby się nie poddawać. Mój prywatny cynizm mówi, że to nie ma znaczenia, ale prywatnie będę robił swoje i na swój sposób walczył. Dziękuję.
@adamkurek1821
@adamkurek1821 2 жыл бұрын
z czym będziesz "walczył"? i skąd na to pomysł, aby nie w ogóle walczyć, a nie dobrze się bawić budując to co się chce i realizując swoje cele bez wysiłku, łatwo i wygodnie walka zniechęca bo tworzy opór dlatego używanie tego zwrotu wobec drogi życia to auto-dywersja
@rafaln9231
@rafaln9231 4 жыл бұрын
Super jak zwykle! Pozdrawiam!
@roolon6604
@roolon6604 4 жыл бұрын
Świetny materiał Panie Zbigniewie. Obrazowe dane, przekrojowy materiał, mądre niesztampowe wnioski. Bardzo dobrze wspominam Ekonomię na Uniwersytecie Warszawskim. To niezwykła, najwyższej klasy uczelnia- choć uwaliła mnóstwo studentów. Jednak tytuł magistra nie był wtedy zdeprecjonowany. Na pewno u Pana byłyby tłumy na wykładach. Nie tylko dlatego ,że egzamin byłby pewnie trudny..... Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów ( i materiałów).
@MansfeldPlPlus
@MansfeldPlPlus 4 жыл бұрын
Klasa, no po prostu klasa!
@Dill.Doe.
@Dill.Doe. 4 жыл бұрын
Koncówka mistrzostwo !!!
@kaa_ktus2037
@kaa_ktus2037 4 жыл бұрын
Dobry wykład
@ura370
@ura370 4 жыл бұрын
Uwielbiam pańskie prezentacje. Dobrym pomysłem będzie poprawa audio. Dźwięk stereo to standard jak na dzisiejsze czasy. Pozdrawiam :)
@Artimaxe
@Artimaxe 2 жыл бұрын
kwadro a nie stereo, stereo to przeżytek bo wiele osób używa kina domowego połączonego do kompa ;)
@KubaKonior
@KubaKonior 4 жыл бұрын
Witam, czy mógłby Pan, w przyszłości przygotować wykład o zależności, pomiędzy poziomem edukacji, a siłą gospodarki. Mam na myśli porównanie kształcenia w Polsce oraz w porównywalnych krajach, np. Czechy, Słowacja itp., z krajami takimi jak np. Finlandia. Pozdrawiam, i życzę miłego weekendu. :)
@zenustajmir5609
@zenustajmir5609 4 жыл бұрын
Czyli póki mamy marzenia , póty warto żyć.
@Maxii909
@Maxii909 4 жыл бұрын
Łapka w górę standardowo
@Adamus1410
@Adamus1410 4 жыл бұрын
Ocena szczęścia jest trudna do racjonalnego zmierzenia, bo wynika z deklarowanych poglądów, a nie daje się tego mierzyć obiektywnie, dodatkowo w grę wchodzą czynniki kulturowe jak presja społeczna, kultura itd. Słowem narzekający na życie bankowiec w Luksemburgu, tak na prawdę nie chce zostać biednym i szczęśliwym rolnikiem na Kubie i bynajmniej nie zaakceptowałby tego szczęścia w praktyce. O ile da się zmierzyć ocenić nierówności dochodowe, skalę biedy w bogatych krajach to już szczęście jest trudno uchwytne, ono jest deklarowane, albo i nie. Dwaj ludzie mogą być w podobnej sytuacji materialnej, życiowej jeden będzie szczęśliwy, drugi za cholerę.
@Raul-pp1uh
@Raul-pp1uh 4 жыл бұрын
Bo za poziom szczęścia odpowiadają przemiany chemiczne zachodzące w mózgu. Jeden lekarz będzie szczęśliwy, drugi nie, mimo że zarabiają podobnie. To samo się dzieje z narodami. Węgrzy są narodem gdzie jest stosunkowo dużo samobójstw, mimo że tam jest słonecznie, w miarę ciepły klimat.
@Piter1191
@Piter1191 4 жыл бұрын
Witam. Panie Dylewski W dzisiejszym wykładzie oraz wykładzie o Finlandii sprzed dwóch tygodni zauważyłem że dźwięk jest tylko lewym kanale. Czyżby coś z montażem nie zadziałało ?? żaś co do samego wykładu nie mam zastrzeżeń
@MrKryluk
@MrKryluk 4 жыл бұрын
Potwierdzam
@MrKryluk
@MrKryluk 4 жыл бұрын
Potwierdzam
@advsttsvda4935
@advsttsvda4935 4 жыл бұрын
u mnie lewy kanał jest zepsuty (nie z winy video, ot głośnik upadł kilka razy za dużo :D), z prawego gra elegancko
@katarzynajazdzewska3511
@katarzynajazdzewska3511 4 жыл бұрын
U mnie to samo. Dźwięk tylko z lewej strony podczas wykładu, natomiast przerwy muzyczne słyszane w lewej i prawej słuchawce.
@marcinxmo9236
@marcinxmo9236 4 жыл бұрын
W słuchawkch nie da się słuchać- dźwięk tylko w jednym kanale
@MrKryluk
@MrKryluk 4 жыл бұрын
U mnie to samo
@pawel3667
@pawel3667 4 жыл бұрын
autentycznie 10 minut walczyłem z moimi słuchawkami bo myślałem ,że to u mnie coś nie tak
@Piter1191
@Piter1191 4 жыл бұрын
u mnie na słuchawkach to samo
@marcingornicki7766
@marcingornicki7766 3 жыл бұрын
Dziękujemy za wykład. W Kościele powinno się wyświetlać pańskie wykłady zamiast kazań :-)
@zygmuntmucha5894
@zygmuntmucha5894 4 жыл бұрын
Nie słyszałem leprzego analityka w tym kraju.
@czuplak
@czuplak 4 жыл бұрын
Piekny wykład, ale tylko z jednego kanału, więc moje głosniki co chwila się zawieszają.
@marcingroschang1792
@marcingroschang1792 4 жыл бұрын
do szkoly to pod gore bylo
@zvnhgtx4053
@zvnhgtx4053 4 жыл бұрын
Szczeście jest wtedy gdy: 1) masz prace z której stać cię godnie żyć 2) masz prace na lata, to tworzy stabilność, tak jak kiedyś człowiek pracował w jednej fabryce całe życie. 3) Gdy jest bezpiecznie na ulicach 4) Gdzie nie ma tak skrajnego rozwarstwienia społecznego 5) Gdzie masz pewność że państwo jest po to żeby ci pomóc, da ci dach , prace, wyleczy.
@artuzsatreh7694
@artuzsatreh7694 4 жыл бұрын
Czyli utopia. Ten Temat jest tak szeroki i powiązany z wieloma czynnikami nie sklasyfikowanymi ze samo szczęście jest takie ulotne ze trwa co już jest przebadane maksymalnie trzy miesiące. Temat głęboki jak Ocean. Pozdrawiam Artur
@nowy5
@nowy5 4 жыл бұрын
w sumie w Polsce większość tego jest, ludzi zbyt głupi by doceniać polski dobrobyt, bywałem na zachodzie, serio tam szału nie ma
@forbeddensean9951
@forbeddensean9951 4 жыл бұрын
W Korei północnej jest dobrobyt bo większość obywateli jest zadowolona z ich państwa.
@Artimaxe
@Artimaxe 2 жыл бұрын
Mam duże wątpliwości co do tego typu rozumienia szczęścia bo: 1) Praca to forma niewolnictwa, która zmusza ludzi do podporządkowania swego życia przez większość czasu dosłownie zniewalając ich ogromem wymagań. Niewolnictwo jest chyba najgorszą rzeczą, jaką człowiek może sam sobie zafundować prócz choroby i zgonu. Niewolnictwo zabija szczęście i radość życia, odbiera pokój, swobodę. Sprzedawanie swojego czasu za pieniądze na życie to chyba najgorsza możliwa forma utrzymania. Ekonomiczne niewolnictwo, to jak przekleństwo. Podobne do kurewstwa, gdzie kobity sprzedają się za pieniądze robić to zamiast dla przyjemności z kim chcą to dla zysku, z wyrachowania. Tak ludzie męczą się z pracy jakiej nie lubią ale godzą się z tym bo WIERZĄ że muszą bo nie znają innych rozwiązań. Czyli np finansowej wolności, gdzie nie pracujesz na pieniądze, a to pieniądze pracują na CIEBIE> Kapitalizm na tym opiera się, na zysku z kapitału (zwrotu z inwestycji) 2) Praca na lata, czyli wyrok bycia niewolnikiem na całe lata - to straszliwa wizja. Poza tym w żadnej pracy nie masz gwarancji tak jak w jednoosobowej działalności, że to się utrzyma dłużej. Bo życie to ciągle zmiany. Poza tym ugrzęznąć w jednej pracy to jakiś koszmar zabierający radość życia zamieniając go na wegetacje w rutynie czekając na śmierć jako wyzwolenie. To tak jak kiedyś niewolnik przykuty łańcuchami pracował kiedyś całe życie w jednym miejscu, mając stabilne przetrwanie do póki nie wyeksploatowano go całkowicie jak żywą MASZYNĘ. Co co ta życie przywiązać się do czegoś i utknąć w nudzie, ciesząc się jeszcze z tego. To chyba trzeba mieć silną PARANOJE aby cieszyć się z takiego stałego przywiązania do danego kieratu. 3) Bezpiecznie na ulicach, przecież na ulicy się nie mieszka bez przesady. O tym to już na pewno myślą ludzie zastraszeni brukowymi mediami nakręcającymi paranoje. Bo wypaczającymi wizje świata, wrzucając na tapetę same zbrodnie przez co tworzą wrażenie permanentnego poczucia zagrożenia. Normalny człowiek tego nie ma bo takich głupot nie czyta, dlatego raźnie po świecie się porusza i mało go obchodzą pojedyncze przypadki rozmywające się w tłumie. 4) To już szok, komu miało by przeszkadzać i dlaczego rozwarstwienie społeczne. Przecież jak ktoś dba o siebie, robi to co kocha i kupuje to co mu potrzebne to nie obchodzi go rozwarstwienie bo nie dotyczy ono jego życia. Warunkowanie swego szczęścia tym co robią ze swoim życiem inni to wielka GŁUPOTA. Bo to sposób aby być STALE niezadowolonym, bo wyborów innych nie da się kontrolować i jak chcą będą ekstremalnie biedni z jednej strony a z drugiej ekstremalnie bogaci, bo to ich WYBÓR. Tak jak chcą mogą się szczytować lub rozpieszczać. Dojrzały człowiek żyje własnym życiem nie stwarzając sobie sztucznych problemów polegających na od innych uzależniania swego szczęścia. 5) czyli co potrzebujesz niani w formie państwa bo czujesz się nieporadny i potrzebujesz aby podstawiano Ci wszystko pod nos, tak rozumiejąc szczęście jako infantylizm ? To raczej osłabia wiarę w siebie, własną wolę, poczucie bycia panem swego losu, czyli umiejętność decydowania i kształtowania własnego życia. To tak jak bym słyszał że szczęściem niewolnika jest mieć swojego Pana który o Ciebie dba jak o psa daje wycieraczkę do spadania, rzuca ochłapy do jedzenia i finansuje weterynarza póki się to opłaca (a potem do uśpienia, recycling - eutanazja, bo emeryta utrzymywać się nie opłaca) Czyli niewolnik dostaje polecenia co ma myśleć i robić, oczekując stałego schematu bo to aby nie musieć myśleć, decydować uczyć się i móc umrzeć za życia wyłączając świadomość. Wegetując sobie w rutynie i czekając na śmierć jako na wyzwolenie z kieratu polegającego na robieniu tego co inni każą, zamiast tego co się chce, co się lubi i kiedy chce. Zamiast być niewolnikiem można być WOLNYM biorąc życie w swoje ręce, zamiast oczekiwać aż inni "dadzą pracę" i "dadzą socjal" i "zadbają że nic się nie zmieni"
@marcinsutkowski2195
@marcinsutkowski2195 4 жыл бұрын
Ten odcinek jest naprawdę zaskakujący na plus.
@muniofix
@muniofix 4 жыл бұрын
Wykład najwyższa klasa tylko dźwięk oprócz czołówki i zakończenia jest w mono tylko lewy kanał. Trzeba nałożyć klon na prawy i ponownie wstawić ;)
@grzesiek060382
@grzesiek060382 4 жыл бұрын
Nawet żona ze mną Pana ogląda ! :D
@BaNuj
@BaNuj 4 жыл бұрын
Szkoda że tylko 40minut materiału :( Liczyłem na 2 godzinki :)
@alicjajuly188
@alicjajuly188 4 жыл бұрын
Thx . . .dzisiaj spedzam z Panem 3 wyklady . . .nie potrafie odejsc . .. nadrabiam wiadomosci by ogarnac nasza codziennosc . . .serdecznie pozdrawiam ,,zza miedzy,, ps. piekny deszczasty pejzaz, swietokrzyski ? znakomity wyklad !
@KamilGuzara
@KamilGuzara 4 жыл бұрын
Pan Zbigniew, to w tej chwili najlepiej opowiadający o ekonomii i gospodarce vloger w PL. Szkoły powinny to puszczać w ramach lekcji o ekonomii.
@Adamus1410
@Adamus1410 4 жыл бұрын
Jestem pesymistą w ocenie szans Polski na dołączenie do grona państw pierwszego świata i stania się krajem bogatym.
@wujekWONT
@wujekWONT 4 жыл бұрын
Mi sie wydawalo ze Polska jest krajem pierwszego swiata juz dzis
@Adamus1410
@Adamus1410 4 жыл бұрын
@@wujekWONT Wedle wszystkich wskaźników mierzących średni dochód w UE to jest on ciągle poniżej średniej, nie mówiąc już o poziomie najbogatszych 4-5 krajów UE - za nami jest tylko 7 krajów w regionu. Wedle innych kryteriów mierzących jakość życia, warunki mieszkaniowe, służbę zdrowia to także plasujemy się na końcu stawki.
@Dobra-Dusza
@Dobra-Dusza 4 жыл бұрын
Nawet jeśli nasz kraj zaliczałby się do pierwszego świata to nic i tak by się nie zmieniło, banki więcej wezmą od ludzi i kasa u ludzi bedzie taka sama
@CzumpiOD
@CzumpiOD 4 жыл бұрын
@@Adamus1410 Ale i tak jesteśmy bogatsi niż Afryka, Azja, Meksyk, Ameryka Płd. i część Europy
@Adamus1410
@Adamus1410 4 жыл бұрын
@@CzumpiOD Byliśmy, także bogatsi za PRL-u i dziś mamy głosy ekonomistów broniących dorobek tego okresu - tu nie chodzi oczywiście o to, żeby wracać mentalnie i rzeczywiście do PRL-u, ale dokonać uczciwego podsumowania polskiej historii. PRL nie dał Polsce tyle co zachodnio europejski kapitalizm, ale więcej, niż np rozwój wielu państw Azji, Ameryki Południowej, gdzie formalnie był kapitalizm. Poziom życia nawet w dekadzie kryzysu lat 80-tych był wyższy, niż np na Filipinach, które znalazły się było nie było w amerykańskiej strefie wpływów.
@rastafari1686
@rastafari1686 4 жыл бұрын
Mam pytanie, albo może prośbę. Czy osoba montująca filmy mogłaby zwiększyć głośność na mikrofonie? Poziom różni się znacznie od tej głośności poczas przerywników, a także maksymalna głośność ustawiona na moim urządzeniu mobilnym jest według mnie niewystarczająca. Dziękuję szczerze za kolejną porcję wiedzy i pozdrawiam. : )
@jurekbajan7126
@jurekbajan7126 4 жыл бұрын
Nie tylko pieniądz jest pieniadz. Czas to też pieniądz. Ludzie muszą mieć czas na odpoczynek i wydawanie zarobionych pieniedzy. Dlatego bogate ale zapracowane społeczeństwa np Singapur nie mają wysokiego współczynnika szczesliwosci bo ciągle pracują.27:00 małe różnice w dochodach dają poczucie równości i to przekłada się również na poczucie szczęścia. Państwa nordyckie to nie miejsce dla pyszałków 😁. Dziękuję za wykład, pozdrawiam.
@Adamus1410
@Adamus1410 4 жыл бұрын
Gdybyśmy przenieśli Singapurczyków do Skandynawii i dali im więcej przestrzeni to oni by osiągnęli więcej. Ogólnie ludzie w Azji więcej pracują, bo oni musieli coś gonić i to tempo rozwoju, skala nadrabiania w Singapurze, Korei była większa, niż w Szwecji. W momencie, gdy PAP przejmuje władze to połowa ludności jest w połowie analfabetami, słabo czyta, prawie nie potrafi pisać. Presja społeczna, kulturowa Chińczyków, Koreańczyków, Japończyków jest zdecydowanie silniejsza, niż Europejczyków, to z jednej strony dało im ogromne sukcesy, a z drugiej jest źródłem stresu, samobójstw, licznych problemów społecznych. Z kolei w biednych krajach Ameryki Łacińskiej ludzie potrafią się nieraz bardziej cieszyć życiem, niż na Zachodzie, bogatych szejkanatach naftowych na Bliskim Wschodzie itd. Natomiast ludzie to nie klocki, które można łatwo przełożyć z jednego kraju do drugiego, z jednej kultury do innej i to będzie tak samo działać, to zresztą widać nawet na przykładzie problemów z imigrantami w Skandynawii, przykładzie Malmo i życie ciągle rzuca nam coś nowego. Sielanek brak.
@kanalKjedendwa
@kanalKjedendwa 4 жыл бұрын
Mam uwagę techniczną - glos jest głosniejszy w jednym kanale, co powoduje, ze źle się słucha na słuchawkach.
@tomek3880
@tomek3880 4 жыл бұрын
muzyka na początku leci normalnie, z mikrofonu już tylko lewy kanał
@muniofix
@muniofix 4 жыл бұрын
@@tomek3880 dokładnie
@milolubkrak
@milolubkrak 4 жыл бұрын
No nie łatwa sprawa. Faktycznie ale to jest też przykład na to że szczęście to nie ta "chwila" ale cała do niego droga.
@Artimaxe
@Artimaxe 2 жыл бұрын
na czym polega problem pt "nie łatwość" ❔ i jak to szczęście miało by być drogą skoro żyje się chwilą obecną? (nie w przeszłości ani nie w przyszłości tylko w teraźniejszości doświadcza się emanując rożne odczucia, min uczycie szczęścia)
@rozporekzlosliwy
@rozporekzlosliwy 4 жыл бұрын
Czemu nie słyszę dźwięku w stereo? Tak jest od kilku filmów.
@dariuszkoper3699
@dariuszkoper3699 3 жыл бұрын
super
@Raul-pp1uh
@Raul-pp1uh 4 жыл бұрын
W krajach nordyckich jest najniższy wskaźnik korupcji, bo jest sprawne sądownictwo, a instytucje publiczne- służba zdrowia, administracja na tyle dobrze działają, że łapówek nie potrzeba dawać.
@wujekWONT
@wujekWONT 4 жыл бұрын
Dziekuje
@arcione69
@arcione69 4 жыл бұрын
Fajny wyklad Panie Zbigniewie ale przy nagraniu chyba został usunięty jeden kanał dzwięku, bo słuchając na słuchawkach tylko jedna dział, a druga nie. I wielka prośba, proszę uregulować poziom dzwięku wykladu i przerwników muzycznych (we wszystkich nagraniach), bo wsuchując sie w wyklad, głowa eksploduje w trakcie przerwy muzycznej. Reszta super :) fajnie, ze dzieli sie Pan wiedzą :)
@dylewski1
@dylewski1 4 жыл бұрын
ale jak poprawić dźwięk? :-)
@arcione69
@arcione69 4 жыл бұрын
​@@dylewski1 w procesie postprodukcji w programach do montażu filmów taki ich np. Adobe Premiere lub Adobe After Effects trzeba sprawdzić czy poziom nagrania nie odbiega od poziomu dodawanych innych efektów dźwiękowych i wyregulować je. Nie wiem czy montuje Pan film sam, czy ktoś Panu pomaga, ale widać progres np. w kwestii dodawania tła :) Proszę tylko nienadużywać takich efektów, bo odciągają uwagę. Jeżeli będzie miał Pan więcej pytań to proszę odezwać się do mnie na priv, jest grafikiem i czasami montuje filmy, więc mogę pomóc w nadaniu nagraniom bardziej profesjonalnego wyglądu. Myślę, ze taki kanał warto promować i powiększać zasięgi :)
@AlanSonic-l8o
@AlanSonic-l8o 2 күн бұрын
Dobre spojrzenia na sprawę, ja jako zwolennik spojrzenia instytucjonalnego często spoglądam na ten wskaźnik ginniego i podział dochodów ale oceniam też aspekty instytucji politycznych jak np.poziom praworządności, to jedna z takich również bardziej kluczowych zmiennych
@dylewski1
@dylewski1 Күн бұрын
OK, chociaż co do zasady prawie żaden z krajów leżących na przekątnej biedy - (oś od USA-Europa do Australii) - nie ma "demokracji", przynajmniej na bazie wskaźników
@santecutatso5505
@santecutatso5505 3 жыл бұрын
Jeśli cena dobra luksusowego spadnie mocno, to na pewno to dobro zacznie podlegać zwykłemu prawu rynku. Będą je kupować nawet biedacy. Ale wtedy szybko przestanie być towarem luksusowym. Jeśli cena drogiego, luksusowego towaru spadnie nieznacznie, to faktycznie - popyt na nie raczej nie wzrośnie.
@Artimaxe
@Artimaxe 2 жыл бұрын
kiedy cena została obniżona by zwykli ludzie mogli sobie na to pozwolić bo bogaty segment rynku się nasyci lub ktoś się wyłamie i oferując tanio i masowo dany produkt to przestaje on być dobrem luksusowym więc z definicji popyt na dobra luksusowe rodzi ich luksusowość polegająca na zaporowej cenie dla zwykłych ludzi klienci dóbr luksusowych kierują się ceną odwrotnie niż zwykli ludzie, im jest rzecz droższa tym jest bardziej pożądana i chętniej kupowana bo jej wysoka cena stanowi istotną, właściwie główną część jej wartości jako przydatności, dla prestiżu, szpanu nie liczy się tak bardzo co to jest, jak wygląda, ale ile kosztuje może dochodzić do specjalnego podbijania cen sobie aby móc pochwalić się znajomym że wylicytowało się coś za duże pieniądze, większe od wartości rynkowej danej rzeczy bo miało się taką fanaberie jeśli coś jest tanie to nie będąc elitarne może nie mieć zainteresowania z drugiej strony progi rozumienia dóbr elitarnych i zakupów dla samego szpanu są różne i oferując niższą cenę można zyskać większą klientele ALE jeśli to nisza i klientów jest niewiele to trzymanie lub podwyższanie ceny daje lepsze rezultaty dobra luksusowe nie są zwykle praktyczne a raczej dekoracyjne, jakby kolekcjonerskie jest ograniczona ilość mających nadmiar pieniędzy i zwyczaj rozrzutności na takie rzeczy dlatego obniżenie ceny może nie poskutkować zwiększeniem sprzedaży bo nie załapać się na tych klientów którzy kupują rozsądnie licząc pieniądze za to wypaść z kręgów zainteresowania drogimi i nie dostępnymi rzeczami z uwagi na nie możność pochwalenia się dużym wydatkiem lub nabycia czegoś czego inni znajomi nie będą mogli naśladować bo nie będzie ich na to stać poprzez określanie się posiadaniem b. drogich rzeczy ludzie tworzą swoją unikatowość chcąc odzieli się od reszty, wyróżnić, nadać i podkreślić swoją wybitną wartość. Tanią rzeczą tego nie zrobią, poza tym przedmioty kolekcjonerskie to forma inwestycji jeśli ktoś obniża ceny to zamiast podwyższać to zniechęca do inwestowanie w dane dobro jest wiele nisz gdzie nie ma wolnego rynku tylko monopole lub zmowy cenowe choćby instynktowne na zasadzie że nikt nie chce obniżać ceny bo to nie uczciwe wobec innych sprzedawców którzy gry podejmą też taką politykę co cała branża straci gdzie w towarach luksusowych lub szczególnie kolekcjonerskich nagle nie przybędzie klientów jak coś będzie tańsze, bo ci mają mniej nie interesują się danymi rzeczami chociaż może być bardzo rożnie i dzięki temu że życie nie jest proste is szablonowe to jest ciekawe i fascynujące bo cokolwiek się robi można doświadczać niespodzianek czegoś nowego ucząc się. Odkrywając nowe tendencje i tworząc nowe strategie w odpowiedzi na to co się zaobserwuje.
@luka-xy5dr
@luka-xy5dr 4 жыл бұрын
Nierówności wcale nie są złe. To ludzka zazdrość i zawiść jest zła. Generalnie to osoba, która ryzykuje stara się, buduje biznes czy się ciągle kształci, powinna być za to nagrodzona. Tym bardziej jeżeli jest popyt na pracę tej osoby. Nierównośc, to zabieranie ambitnym i dawanie leniwym. Problemem jest tylko ludzka psychika, gdzie biedni patrzą na ludzi sukcesu jak na złodziei i oszustów, przez co powstają napięcia społeczne.
@takzetak6031
@takzetak6031 4 жыл бұрын
Dla Zasięgów
@TheMarlitosos
@TheMarlitosos 4 жыл бұрын
Pierwszy 👍
@theredman3208
@theredman3208 4 жыл бұрын
30:38 - Panie Zbigniewie, najprawdopodobniej chodzi tu o poczucie bezpieczeństwa.
@strykuabb3
@strykuabb3 4 жыл бұрын
To może nagra pan coś o gospodarce Japoni
@bolo-mh1ig
@bolo-mh1ig 4 жыл бұрын
Ciekawy jestem co pan uważa za bogactwo jak mierzy pan bogactwo . Liczę , że usłyszę to w filmie :D
@dylewski1
@dylewski1 4 жыл бұрын
zachęcam do dyskusji po filmie :-)
@kanalKjedendwa
@kanalKjedendwa 4 жыл бұрын
byl tutaj już dłuzszy materiał o PKB.
@leszek1325
@leszek1325 4 жыл бұрын
Pańskie nagrania w łatwy sposób dają wyobrażenie o świecie w którym żyjemy!
@DJDamii77
@DJDamii77 4 жыл бұрын
35:45 Lucjan Łągiewka też postawił sobie nowy cel, przekraczać granice i co z tego, skoro został niezrozumiany i zapomniany. I to ma być szczęście?
@liberteegalitefraternite7804
@liberteegalitefraternite7804 4 жыл бұрын
Za to wolność do poglądów jest w krajach Nordyckich najmniejsza. Np krytykując ideologie LGBT bądź krytykować Demokracje a bycie Royalista popierającym Monarchie. Np. nie mogę powiedzieć ze jestem dumny z mojej białej cywilizacji łacińskiej. Bardzo dobry materiał Panie Zbigniewie. Pozdrawiam z Norwegii
@CzumpiOD
@CzumpiOD 4 жыл бұрын
Czym jest ta "ideologia LGBT"?
@demaskatorr
@demaskatorr 4 жыл бұрын
Mariusz Chooppa , zapytaj studentki kierunków „gender” na uniwersytetach, one ci chętnie wykrzyczą te postmarksistowskie idee :-)
@nowy5
@nowy5 4 жыл бұрын
LGBT to nie ideologia, tak samo nie jest ideologią czy jesteś wysoki czy niski
@demaskatorr
@demaskatorr 4 жыл бұрын
@@nowy5 , a ty kolego ukończyłeś jakąś szkołę? Widzę u Ciebie mędrkowanie, zamiast chociażby umiejętności czytania ze zrozumieniem, a o głębszej edukacji można zapomnieć w twoim przypadku. Nie odpowiadaj, szkoda czasu i atłasu na Ciebie.
@nowy5
@nowy5 4 жыл бұрын
@@demaskatorr nie odpowiadam, bo nie ma komu
@puzikukasz8799
@puzikukasz8799 4 жыл бұрын
Ja tylko chciałbym przypomniec ze zbliżają się wybory prezydenckie , oczywiscie to.nie jest żadna aluzja:)
@IgoRthethrasher
@IgoRthethrasher 4 жыл бұрын
Czemu pana głos jest tylko na lewym kanale?
@robertmilczarek3169
@robertmilczarek3169 4 жыл бұрын
👍👍👍
@artuzsatreh7694
@artuzsatreh7694 4 жыл бұрын
No i tysięczny jestem. Pozdrawiam Artur
@pawejuras4322
@pawejuras4322 4 жыл бұрын
Odcinek o Islandii mi się marzy.
@Milosz24PL
@Milosz24PL 4 жыл бұрын
18:18 Tak ,ale w niektórych państwach ceny pozostaly dóbr są znacznie droższe lub tańsze np: na numbeo koszty tajwan ma takiej jak niemcy a parytet wskazuje na coś zupelnie innego.
@tonytony-ls6pd
@tonytony-ls6pd 4 жыл бұрын
Witam Panie Dr Dylewski, prosze o ile to mozliwe o wypowiedz na temat obecnej sytuacji /corona virus/ o4/04/20 bo mielismy roznych ale ten wywraca zycie do gory nogami,jesli przezyjemy te zaraze to jak bedzie wygladac zycie w krajach biednych I krajach bogatych.co nas nauczy ta sytuacja.Doktorze jaka ma Pan wizje.Ogladam Panskie wyklady.Pozdrawiam serdecznie z Florydy- USA
@tonytony-ls6pd
@tonytony-ls6pd 4 жыл бұрын
Mistrzowskie wyklady duze dzieki
@Imjanek
@Imjanek 4 жыл бұрын
Życie szczęśliwe to życie w zgodzie z naturą i wyznawanymi przez siebie zasadami czy to religijnymi czy moralnymi. To zaś jest możliwe zarówno wśród biedaków w Indiach jak i bogatych społeczeństw Zachodu o ile nie wezmą udziału w wyścigu szczurów.
@Artimaxe
@Artimaxe 2 жыл бұрын
jak rozumiesz życie zgodnie z naturą niektórzy twierdzą że satanizm (laveriański) jest naturalny i życie zgodnie z naturą to było by oznaczało życie zgodnie z jego zasadami:) każdy możne mieć swoje rozumienie natury bo to bardzo pojemny i elastyczny termin - co masz konkretnie na myśli?
@maranatha5473
@maranatha5473 4 жыл бұрын
W demokracji są na samym szczycie? Tylko ze poprawność polityczna np. w Szwecji praktycznie zabrania głosić prawicowych poglądów pod przykrywką walki z mową nienawiści. Bo jak się sprzeciwiasz szaleństwu migracyjnemu i tęczowej ideologii to jest mowa nienawisci. Tak sobie nazwali cenzure. Tez mi demokracja skoro jedna tylko strona może głosić swoje poglądy.
@PanGemno
@PanGemno 4 жыл бұрын
Wiele z tych wskażników ma wady (jak było to zaznaczone w materialne) ale ja bym się odniósł do tego wskaźnika demokracji bo on np. uwzględnia to ile jest partii politycznych, pluralizm itp. Bo jeśli w kraju większość osób głosuje na kilka 3-4 partie z własnej woli to nie widzę powodu, żeby stawiać taki kraj wyżej niż Belgię gdzie parlament wygląda jak tęcza. Warto również zaznaczyć, że w różnych krajach pomiar wygląda różnie, w niektórych badania opinii publicznej mają wpływ a gdzie indziej na podstawie kilku wybranych odpowiadających.
@ukaszgowczyk1506
@ukaszgowczyk1506 4 жыл бұрын
"czy czuje sie przez to szczesliwy? skądże, dopiero 6 miejsce" no bez przesady, 6 miejsce to wciaz bardzo wysokie
@stachumistrzu562
@stachumistrzu562 3 жыл бұрын
Przy temacie dobrobytu mozna podjac temat patrycentryzmu i matrycentyzmu. Patrycentryzm to protestantyzm, kapitalizm. Matrycentrym to np katolicyzm. Dobrobyt, sukces, obowiazkowosc w pracy jest w patrycentryzmie. Rownosc, radosc, szczescie jest w matrycentryzmie. Teraz mozna przeanalizowac rozne kraje i wziac pod uwage to zagadnienie. Dlaczego jedne kraje sa bogatsze? Bo moga miec inna kulture. Poludnie Europy jest biedne ale tam jest matrycentryzm. Zachod jest bogaty bo jest patrycentryzm.
@Milosz24PL
@Milosz24PL 4 жыл бұрын
32:50 pytanie czy państwa biedne mogą w takich warunkach gonić bogaty zachód?
@Artimaxe
@Artimaxe 2 жыл бұрын
Gonić to mogą zawsze ale dogonić to zależy jak rozumiesz kryteria oceny. Bo jeśli PKB to tak, z czasem różnice się zatrą bo państwa bogate wyhamują a rozwijające się ekstremalnie przyspieszając jak Azja się wybiją doganiając standard ale wtedy to nie będzie miało już rządnego znaczenia, bo gospodarki połączą się ponad granicami nowe technologie i automatyzacja produkcji wielokrotnie zwiększą poziom bogactwa bo łatwość wytwarzania dobra dlatego zamiast się nadal o dość ścigać świat wg mnie dobije do potrzeb zatrzymując się w dziedzinie produkcji przedmiotów na rzecz kosmicznej i wirtualnej ekspansji które dzięki standardom nowych super technologii będą mogły być wyrównane miedzy danymi obszarami kulturowymi, choć to zależy od ludzi. Sama idea wyścigu jednak raczej skończy się. Bo od pracy będą roboty i nie trzeba będzie manipulować ludźmi uzależniając ich poczucie wartości i dóbr, od ilości wykonywanej pracy, tak jak ma to miejsce do tej pory.
@YakuzaKuroi
@YakuzaKuroi 4 жыл бұрын
Koniec filmu najważniejszy, według mnie warto o tym eksperymencie w szkołach uczyć. Pozdrawiam.
@krzysztofdrozdz5518
@krzysztofdrozdz5518 Жыл бұрын
Ok
@Milosz24PL
@Milosz24PL 4 жыл бұрын
14:42 Pisalem kiedys ,ze polska ma takie pkb per capita, które miała usa w 1961 roku.
@piotrgalecki01
@piotrgalecki01 4 жыл бұрын
Panie Zbigniewem lubie pana program ale niech pan poprawi dźwięk.
@sikorDDZ
@sikorDDZ 4 жыл бұрын
nie ma dźwięku od 0:20 a sorry jednak jest ale działa mi tylko w jednej lewej sluchawce w prawej cisza a sluchawki mam dobre
@az4399
@az4399 4 жыл бұрын
Gdzie ten koleś wykłada?
@mihaurolnikow3547
@mihaurolnikow3547 4 жыл бұрын
Gdyby urodziłby się Pan Niemcem dzisiaj miałby pan kasy jak lodu
@pinkimuzg
@pinkimuzg 4 жыл бұрын
widze ze przekonalem ( w sumie tak dokladnie nie przesluchalem) mimo ze od zlodzieji zostalem zwyzywany ...
@Laskuna
@Laskuna 4 жыл бұрын
Fajny materiał, ale około 28 minuty trochę manipulacja. Jak ignorowanie Ukrainy, Białorusi czy Kazachstanu na liście Ginniego, które to mając dochody nierozwarstwione, ale wyrównane do dołu wcale wysoko na liście szczęśliwych krajów nie są, albo następny slajd ze stawką podatków dochodowych, przedstawia on maksymalną stawkę w danym kraju nie podajac jaki jest próg zarobków jaki do tej stawki danego podatnika wrzuca. I jeszcze badanie szczęśliwości w HK, nie jest czasem tak, że jest niskie bo Chiny próbują im ograniczyć autonomię a co za tym idzie przykręcić swobody obywatelskie? Z analizy statystyk i porównywania ich wychodzą fajne wnioski i dobry wykład, ale mogą być mylące czasem i fałszujące rzeczywisty obraz, bez zagłębienia się w nie.
@Adamus1410
@Adamus1410 4 жыл бұрын
Zarzucasz autorowi kanału manipulacje, a sam wypisujesz takie brednie - trochę samokrytyki. Trudno np o kraj większych nierówności dochodowych, kontrastów bogactwa do biedy, niż Ukraina.
@Laskuna
@Laskuna 4 жыл бұрын
@@Adamus1410 Nie wymyśliłem tego, tylko ten kto Giniego współczynnik wyliczał dla Ukrainy: kzbin.info/www/bejne/pYWoYoNqfrp9rck osobiście uważam ( co nic nie wnosi do tej dyskusji) że nierówności w wolnorynkowym kraju są dobre, jeśli majątki pochodzi dzięki dobrym układom z władzą to źle, jeśli to konsumenci korzystając z usług i produktów danego przedsiębiorcy wynagradzają go bajeczna kasą to jest to oznaka zdrowej gospodarki.
@Adamus1410
@Adamus1410 4 жыл бұрын
@@Laskuna Wedle żadnego badania współczynnik Ginniego na Ukrainie nie jest niski, ale obok wiedzy książkowej, jakiejś tam tabelki ma pan jeszcze rozum i oczy, powinien mieć, także jakiś zasób wiedzy o danym kraju, oczytanie itd. Skala oligarchizacji Ukrainy i rozwarstwienia dochodów nielicznych bogatych elit, do biednego społeczeństwa jako całości nie jest tam tajemnicą, a czymś co widać gołym okiem choćby w Kijowie. Nie ma realnego pozytywnego przykładu, gdzie skrajne rozwarstwienie dochodów byłoby szczególnie korzystne i nie pociągało za sobą negatywnych skutków, także gospodarczych. Koncentracja gospodarki, majątku w rękach nielicznych ludzi najczęściej prowadzi do monopoli, oligarchizacji kraju i w różnych okresach historii USA mieliśmy narastanie tych procesów i momenty kryzysu, szoku społecznego, gdy następowały procesy przeciwne. Takim szokiem były np dwa śledztwa kongresu na początku XX wieku, które obaliły mit cudownego wolnego rynku na którym korzystają wszyscy, a okazało się, że gospodarka USA jest w rękach kilku trustów, które kontrolują transport, banki kluczowe branże, a wolny rynek to w dużej mierze mit. To nie komuniści rozbijali w USA monopole, robili więcej miejsca dla klasy średniej, mniejszych firm, a Republikanie.
@Laskuna
@Laskuna 4 жыл бұрын
​@@Adamus1410 Odnosiłem się do tego co widziałem na skaldzie w podlinkowanym wyżej momencie. Dodatkowo: pl.wikipedia.org/wiki/Wsp%C3%B3%C5%82czynnik_Giniego#/media/Plik:GINI_retouched_legend.gif Ukraina ma WEDLE TEGO WSKAŹNIKA niskie nierówności. Zignorowanie tego faktu to sorry ale jest "cherry picking" w tym momencie. Konkluzja miała chyba być, ze bogactwo + niskie nierówności = szczęście. Ale nie wybrzmiało w mojej ocenie to, ze nierówności niskie same nie są niczym korzystnym. Wiec ogólnie mój pierwszy komentarz się broni, że statystyk porównywanie jest ciekawe, ale naszpikowane błędami często bez brania pod uwagę już konkretnej rzeczywistości.
@Adamus1410
@Adamus1410 4 жыл бұрын
@@Laskuna A to się panu nie gryzie z wiedzą na temat obecnej Ukrainy? Serio....
@Milosz24PL
@Milosz24PL 4 жыл бұрын
23:40 Nie zwraca pan uwagi, że to są raje podatkowe ,czyli pieniadze są transferowane przez duże firmy, żeby uniknąć wysokiego opodatkowania w państwach macierzystych.
@armagedon65021812
@armagedon65021812 4 жыл бұрын
POPRAWCIE DŹWIĘK.
@baca350.1
@baca350.1 4 жыл бұрын
Z myszami i szczurami to stężenie amoniaku w powietrzu decyduje o blokowaniu rozmnażania a brak selekcji powoduje degeneracje genetyczną. I to wszystko. Wniosek: im nas więcej tym gorzej. Gates Bil ma racje ale metodę wybrał złą.
@andrzej21111
@andrzej21111 4 жыл бұрын
Szwed jak dostanie po mordzie od araba to mówi że został ubogacony kulturowo. Szwed także zawsze się cieszy z nowych obywateli muzułmanów. Szwed zawsze szczęśliwy. :D
@bogdanbogus6786
@bogdanbogus6786 4 жыл бұрын
I znowu Pana zapodam w Interi w czasie następnej zadymy słownej .A co.
@Milosz24PL
@Milosz24PL 4 жыл бұрын
24:12 Hongkong jest rajem podatkowym.
@tomaszjan8598
@tomaszjan8598 4 жыл бұрын
Ciekawe dlaczego taki niski indeks demokracji w Polsce? :-D
@CzumpiOD
@CzumpiOD 4 жыл бұрын
U nas to wygląda tak: kto da więcej ten ma władze.
@waldemarrachwal1366
@waldemarrachwal1366 4 жыл бұрын
Czemu nie ma głosu?? Nic nie słychać.
@johannajohanna2362
@johannajohanna2362 2 жыл бұрын
W Berlinie Zachodnim bylo kiedys jak w Kanadzie, a teraz brud, smrod i ubostwo. Dlaczego tak jest niedobrze wsrod ludu? Pozdrawiam i dziekuje za filmy bardzo pouczajace
@sjed5598
@sjed5598 4 жыл бұрын
Wysoki socjal mówi Pan? Kiedyś jacyś ludzie twierdzili że PRL jest 2-gim najszczęśliwszym po ZSRR państwem na świecie.
@Raul-pp1uh
@Raul-pp1uh 4 жыл бұрын
Liberalną gospodarkę można mieć, jak kraj już jest rozwinięty. Jak kraj jest zacofany i ma liberalną gospodarkę, to miejscowa ludność po pewnym czasie zostanie robolami we własnym kraju.
@Artimaxe
@Artimaxe 2 жыл бұрын
ale czy wszyscy mogą zostać rentierami we własnym kraju albo co najmniej przedsiębiorcami lub kierownikami przecież każdy kraj musi mieć identyczna strukturę zatrudnienia aby gospodarka mogła funkcjonować a tak się składa że że do póki nie ma odpowiednio zaawansowanych robotów przemysłowych to robotnicy są WSZĘDZIE w przeważającej większości
@karolmetal4256
@karolmetal4256 4 жыл бұрын
Trzeba walczyc
@Milosz24PL
@Milosz24PL 4 жыл бұрын
13:3) Jak oni liczą te walute? jak sam liczyłem to w cały świat. chyba liczy sie średni kurs danego roku. Zresztą tak być musi, bo człowiek kupuje towar przez cały rok.
@MichaGmerek
@MichaGmerek 4 жыл бұрын
Nie, konsumpcja nie czyni nas bogatszymi. Może jeszcze zadłużanie się czyni nas bogatszymi? Bo przecież jak się zasłużymy to wydajemy na konsumpcje. Co za paranoja. Kapitał i jego akumulacja jest miara naszego bogactwa. Co z bzdury tutaj wygadują. Nowoczesna teoria monetarna psia jego mać. Bajki na resorach!
@mks8172
@mks8172 4 жыл бұрын
Pkb chyba tylko idzie na ocenie wydanych pieniedzy a poza tym to jest do niczego pszydatnie.
@weaver0912
@weaver0912 4 жыл бұрын
W jakim kraju się dobrze żyje to widać gołym okiem, nie trzeba pytać ekonomów ;)
@lukaszsz1867
@lukaszsz1867 4 жыл бұрын
Bogactwo to stan umyslu
@pokrec
@pokrec 4 жыл бұрын
Kraje nordyckie więc też mają 500+, tylko nie wypłacane w gotówce, tylko w naturze jako świadczenia socjalne. Dlaczego 500+ czy dochód gwarantowany jest zły a powszechne świadczenia socjalne już są dobre? Równość w dochodach była za komuny w Polsce i innych demoludach. Socjalizm i świadczenia socjalne - rekordowe. Dlaczego byliśmy tacy nieszczęśliwi, że aż "Solidarność" założyliśmy? Bo same pieniądze szczęścia nie dają. Trzeba jeszcze, żeby dało się za nie coś kupić... I tak wymrzemy. Śmierć jest częścią zycia - nieodłaczną.
KTO NAPRAWDĘ RZĄDZI UNIĄ? #WWR180
29:11
Wolność w Remoncie – WEI
Рет қаралды 143 М.
Zamieszki po meczu w Amsterdamie. Izrael prowokuje | Patryk Kulpok
14:12
Podróż bez Paszportu
Рет қаралды 10 М.
amazing#devil #lilith #funny #shorts
00:15
Devil Lilith
Рет қаралды 18 МЛН
Perfect Pitch Challenge? Easy! 🎤😎| Free Fire Official
00:13
Garena Free Fire Global
Рет қаралды 81 МЛН
Zrozumieć Niemcy
53:12
Zbigniew Dylewski
Рет қаралды 275 М.
Australia, odwrócona gospodarka
40:31
Zbigniew Dylewski
Рет қаралды 71 М.
Złoto
43:29
Zbigniew Dylewski
Рет қаралды 82 М.
Kryzys
54:21
Zbigniew Dylewski
Рет қаралды 67 М.
Cud Gospodarczy III Rzeszy
27:30
Zbigniew Dylewski
Рет қаралды 144 М.
Miliarderzy
27:15
Zbigniew Dylewski
Рет қаралды 23 М.
8 klasa - Chiny najludniejszy kraj świata
18:36
biedronka na globusie
Рет қаралды 58 М.
amazing#devil #lilith #funny #shorts
00:15
Devil Lilith
Рет қаралды 18 МЛН