Ahoj všem! Dodám tady ještě jednu věc, protože jsem si všiml, že se tu jeden komentář hodně opakuje. Tu vzdálenost 30 metrů jsem vybral pro tento příklad, abych na něm mohl ukázat rozdíl mezi brzdnou dráhou v 50 a 80 km/h. Ta "příběhová" část, že jde o auta blokující vozovku, může být klidně zaměněna třeba za to, že se ta nehoda právě teď odehrála; že do vozovky vběhla divoká zvěř; vstoupil do ní chodec; jiný řidič nedal přednost; spadl strom; či jakoukoliv jinou nečekanou událost, která může nastat relativně rychle a blízko. Není to simulace toho, jak daleko kdo vidí dvě auta, ale toho zmíněného vlivu rychlosti na uraženou vzdálenost během reakční doby. Díky, že koukáte, buďte opatrní a mějte se fajn.
@patrikmatousek54502 жыл бұрын
Ono náhodou když si to tak vezmeš tak řídící když potřebuji rychle zabrzdit tak občas dělají to, že jedou do boku a v rychlosti jdou do smyku by se dalo říct
@Slyght3r2 жыл бұрын
Trosku mne pripadne zbytecne vyhrocena situace s temi 30m a pripada mi velmi nestastne zvolena. Nevim, kdo by jel s viditelnosti 30m vice jak 50 km/h (ted samozrejme mluvim o lidech s mozkem,). Pokud se bavime o tom, ze pred tebou vznikne havarie, defekt pneu auta pred tebou, tak je pravidlo dodrzovat rozestupy na cca 2s, tak jak jsou kolikrat namalovane sipky na silnici, tim padem se zde docela minimalizuje to, kdyz nekdo jede 115 a nekdo 90. O reakcni dobe 3s, by se dalo take polemizovat, osobne doufam, ze nikoho takoveho nikdy nepotkam, protoze videt na semaforu cervenou a reagovat za 3s, to mi nesedi. Jako dlouholety ridic, ktery najede vice jak 100 000 km rocne, si troufam tvrdit, ze rychlost neni hlavni pricinou nehodovosti a muzu rici, ze mi nedela problem klidne mimo mesto prekrocit rychlost i o vice jak 30-40 km/h. Nejdulezitejsim faktorem je prehled o okoli a premyslet dopredu, kde je mozny vznik nejakeho problemu. (Prirovnal bych to k Nezvratnemu osudu, mapovat a predpokladat ruzna rizika) Bohuzel lidi, kteri u rizeni premysli, je malo.
@jakubvyskocil22772 жыл бұрын
Musím říct, že vaše videa mám rád hodně ověřených informací a tak dále. Toto video není vyjímkou, ale měl byste přiznat, že v tomto případě jste sklouzl, až k přehnanému strašení, jak už to u takovýchto videí bývá zvykem. Obecně máte pravdu a mladí lidé(mezi ně asi ještě patřím) by si toto měli uvědomovat. Tento váš případ je však, až příliš extrémní. Vysvětleno stylem jako by člověk byl počítač z 80. let. A nehoda, bzdim, vterina, 50kmh, 29m, 80kmh, 60m. Budu vám oponovat, ale takto to nefunguje. Pokud se bavíme, že se člověk soustředí pouze na jízdu, což by měl a pro mě je to důležitější faktor než rychlost, tak je schopen si představit velký počet scénářů, ke kterým by mohlo dojít a do takovéto situace se nedostanou. Vše je spíše o vnímání řízení, než o rychlosti jako takové. Někdo je bezpečnější řidič pokud jede 120kmh na devadesátce (záměrně jsem nevybral na padesátce, přeci jen ve městě se objevuje více rizik) než jiný člověk, který pojede 80kmh na devadesátce. Někdo jede 90, protože tak je to v zákoně. Někdo vidí horizont, prudkou zatáčku, do které není přes strom vidět, připojicící se polní cestu, vidí, že pokud dále pojede v levém pruhu na dálnici 130, tak vozidlo v pravém co pojede 110 bude muset prudce brzdit neboť ve chvíli, když by potřebovalo předjet kamion budou vozidla vedle sebe a tak v levém lehce zrychlí na 140, aby se vozidlo v pravo mohlo pohodlně zařadit. Svádět vše na rychlost mi přijde jednoduché a neobjektivní. Pokud by se jezidlo vsude 20kmh stále by to bylo rychlejsí než chůze a naprosto bezpečné. Určitě se mi to nechce počítat, ale ve vašem případě pokud by člověk jel 20kmh výsledek by byl jistě minimálně dvakrát lepší. Proč to tak tedy není? Pravděpodobně, protože stanovené limity jsou jakýsi průměr pro obyvatelsvo, kdy je to ještě jakž takž bezpečné, a váš případ je záměrně nasimulovaný tak, aby tomuto průměru vyhovoval. Snad to aspoň trochu dává smysl :) piece out a těším se na další video raději o něčem jiném.
@blackie24552 жыл бұрын
@@jakubvyskocil2277 Musím s Vámi souhlasit. Řidičský průkaz mám 4 roky (autoškolu jsem začal navštěvovat někdy 4 měsíce před mými osmnáctinami) a nemohu říci, že jezdím předpisově. Mám naježděno více než 200 000km což se nezdá mnoho, ale v porovnání se svátečními řídiči je to celkem velké množství. Ve vesnici jezdím obvykle těch 60km/h na okreskách 100 (pokud překročím 100 pak se jedná o dlouhou rovinku, kterou znám, ve dne a za dobré viditelnosti)... Nejhorší řidič není ten, který jede nejrychleji, ale ten, který nepoužívá mozek. Váš příklad s dálnicí je naprosto dokonalý. Osobní vozidlo v pravém pruhu se přibližuje ke kamionu a já musím v levém zhodnotit zdali přidat je moudré nebo jestli mi tam ten trouba vjede (obvykle se děje ta druhá část byť kdyby počkal tak do kamionu nenarazí a já nebudu muset prudce brzdit) jezdím trasu Praha-Zlín a zpět dvakrát někdy třikrát měsíčně a tohle je nejčastější důvod k brzdění. Ještě bych poznamenal, že nehody jsem za celou svoji řidičskou kariéru měl dvě... Obě v prvním měsíci, kdy jsem dostal řidičský průkaz a obě byly na parkovišti. Za jednu mohu na 100% já, protože jsem se nepodíval do zrcátka a ťukl vozidlo které parkovalo na místě kde parkovat nemá. A druhá jsem poškrábal vozidlo na parkovišti, když jsem vyjížděl a vedle mě stála dodávka skrz kterou nebylo na silnici vidět... Jel jsem pomalu tudíž druhý řidič měl jen lehce odřené vozidlo. Zde nevím na kolik % je to moje vina, ale stále to moje vina je. Netvrdím, že jsem mistr světa omeleta, ale když jsem si půjčoval dodávku tak mi ji borec půjčit nechtěl, že jsem nezkušený a ze 3 lidí co si dodávku ten den půjčili jsem byl jediný, který jí vrátil v kuse.
@michalb.84412 жыл бұрын
Díky za super video, ale jednu výtku i přesto mám. Ano, vliv rychlost na uraženou vzdálenost je nezpochybnitelný. Na druhou stranu tu máme přeci "selský rozum", nepsané pravidlo, že jedu tak rychle, jak daleko dopředu vidím. Nepojedu 90 km/h do zatáčky, za kterou nevidím, ani za horizont, ačkoliv bych tím rychlostní limit neporušil. Pokud ale vezmeme opravdu "prázdnou" dálnici, kde vidím několik km před sebe, rozhodně nevidím problém v tom, jestli jedu 130 km/h nebo 160 km/h. Je tam samozřejmě stále to B, následky případné nehody budou o to drsnější. Zvířata jsou řekl bych kapitola sama o sobě: jedna věc je je vidět včas, druhá odhadnout, kam budou případně utíkat. Přijde mi, že se hrozně démonizuje porušování rychlostních limitů, ale ty by z logiky věci měly být pouze ukazatelem, ne železnými okovy. Všichni známe místa, kde je sice 90 km/h, ale jet tam víc než 50 km/h je sebevražda. Stejně tak jsou místa, kde je 90 km/h, ale jet 110 km/h je v pohodě. Místo těch ručiček, za které mě chtějí vodit, bych ocenil spíš osvětu ve smyslu přemýšlej za volantem a věnuj se řízení. To mi připomíná další krásný příklad: volání za volantem je zakázané, i když je to v podstatě stejné, jako si povídat se spolujezdcem. Ovládání dotykových displejů v autě je ale v cajku, kde aktivně nesleduju situaci před sebou, ale přístrojovou desku.
@Adamremixed2 жыл бұрын
Tvoje videa mám rád hlavně kvůli tomu, že téma nebereš jenom po povrchu a čerpáš ze zdrojů na které bych jinak nenarazil. Takhle se pozná novinář 😉. Co dodat... *Super video* !
@Fastmancz_2 жыл бұрын
Díky Jirko za další skvěle zpracované video. Myslím, že i taková videa, témata jsou pro veřejnost důležitá a měla by se jim věnovat rovněž pozornost.
@rusty__fox82822 жыл бұрын
Od začátku mě rodiče učí, že ,,Za každou zatáčkou stojí Tatra s pískem“
@TheLabitrix_CZ Жыл бұрын
*jede :D
@stanislavvalis4042 Жыл бұрын
Učí tě to špatně, Tatra tam sice stojí ale bez písku, ten už byl vyvezen do Německa.
@marekpolacek1721 Жыл бұрын
Taky fajn je spadenej cyklista za každou zatáčkou/horizontem, pak je to stopro.
@dave58putimovАй бұрын
To je dobrý :D To začnu taky používat. (y)
@lukasbalaz99882 жыл бұрын
Ďalšia vec, ktorú si väčšina ľudí neuvedomuje, je, že aj keby sme vôbec nebrali do úvahy reakčný čas a auto by začalo hneď brzdiť, je obrovský rozdiel nabúrať napríklad v rýchlosti 30km/h a 50km/h. Pri 50km/h je kinetická energia auta skoro 3x väčšia ako pri 30km/h (a pri náraze sa musí auto zbaviť všetkej svojej kinetickej energie, nejakým spôsobom …)
@jaromirandel5432 жыл бұрын
E_k = 1/2 mv^2
@davidos29282 жыл бұрын
Kdyby tohle bylo v tom videu, tak by to video bylo úplně dokonalé :)
@jirkavysvetlujeveci2 жыл бұрын
@@davidos2928 Tak třeba příště :D
@VlastisPlastis2 жыл бұрын
@@jirkavysvetlujeveci Bylo dokonalé. Je na vysoké úrovi. A moc děkuji.
@JakubOubrecht2 жыл бұрын
Já bych ještě doplnil. Se vším ve videu zmíněným souhlasím ale prosil bych ještě jednou velký apel na stav vozidla. Další z faktorů, který můžeme ovlivnit. Spousta mladých řidičů si kupuje vozidla která nemají dobrý technický stav, hlavní důvod pak často bývá že auto je samozřejmě drahá zábava a mladý člověk ještě nemá tolik peněz aby si mohl dovolit údržbu či větší investice ale prosím - kontrolujte a nešetřete na správném obutí, PNEU a také na stavu BRZD! Právě tyto dvě věci Vám pak mohou přidat těch pár metrů k dobru! A určitě doporučuji projít nějakým kurzem na polygonu. Nejen že je to zábava ale skutečně Vám to předá spoustu cenných rad. Sám jsem mladý řidič, sám jsem tyto kurzy absolvoval a můžu je všem jen doporučit. A ještě jednou! PNEU A BRZDY - NA TOM SE NEŠETŘÍ!!!!
@rostislavzlatnik80912 жыл бұрын
nejenom brzdy, kompletně celý podvozek :)
@sifoonek2 жыл бұрын
ale hovno, stačí nebejt kretén :D
@vojtechkochta64362 жыл бұрын
Jo, ale dobrý pneu může taky znamenat 100% ceny celého auta a o brzdách se ani nebavím :D Hlavně "dobrý" je strašně zavádějící slovo.. Na Octávce mít Michelinky Pilot Sport Pětky je luxusní plneu, ale na nějakým 1200 koňovém monsteru to je nedostačující..
@vasekbohy58042 жыл бұрын
@@vojtechkochta6436 To je fakt, ale tady se spíš bavíme o autě v běžném provozu, řekněme třeba do 300hp. Nehledě na to že hypoteticky pokud by měli obě auta stejnou váhu, brzdy (i rozložení váhy auta) a obutí tak se od sebe při brždění nijak neliší tam by byli rozdíly při jiné situaci.
@tomcha1234 Жыл бұрын
@@vasekbohy5804 souhlas, množství koní při brždění nehraje roli. Tedy ne aktivní. Vyšší kW znamenají i silnější brzdy, ale i ty mají své limity (podle mě nižší než motor a kW). nicméně sériové auto s vyšším výkonem, bude i určitě těžší, a bude mít silnější brzdy. Tedy to porovnání vlastně není možné, ale chápu cos tím chtěl říct.
@petrtomsej60642 жыл бұрын
Toto video opět velmi dobře zpracované. Připomíná mi to včerejší jízdu, kdy jsem jel z plesu v autě s 4 dalšími lidmi a řídil jsem. Mám 20 let, takže patřím do kategorie rozebírané ve videu. Jeli jsme v noci (2:30), a dohromady jsem měl asi 4 nečekané akce. Jezevce, srnku, dva zajíce a kočku. Víceméně jsem celou dobu jel 10km pod maximální povolenou rychlostí, a upřímně jsem rád za to, že jsem nezrychloval výměnou za pár minut k dobru. Vzhledem k tomu že to bylo v noci, tak jsem si riziko uvědomil, a jsem za to rád.
@erikstastny16812 жыл бұрын
Já jel zrovna včera dokonce o 40-50km (normální 90 mimo obec) pod povolenou když jsem v noci potkal srnku přes kterou jsem zabrzdil a ta blbka se ani nehnula a musel jsem pomalu vylést z auta. :) Video dobré na to si uvědomit ty reakční doby, ale za mě až moc nabádá akorát k dodržování rychlostí, čehož jsem prostě odpůrce, je třeba si dávat primárně pozor na přizpůsobování rychlosti v závislosti na situaci a ne to co je na značce. Spousta lidí jezdí za každou cenu podle značek, ale pak by tu srnku smetli, protože přece je v pořádku jet 80 v 90. Stejně tak zastávám případy, kdy se dá bez problému jet 60 v 50 apod. V 50 lze jet bezpečně 60 stejně jako klidně 70 nebezpečně v 90, toť moje moto.
@davidtistan84052 жыл бұрын
Na tému reakčný čas v krízových situáciách v doprave som písal diplomovú prácu spolu s vykonaním výskumu. Nie len, že strácame čas reakciou a nábehom brzdného účinku vozidla ale vodič nie vždy zareaguje správne. Častokrát sa stavalo že reakcia pri vytvorení náhlej prekážky bola práve pokus o vyhnutie sa a až následne pokus brzdnenie (často až po vyhodnotení, že sa vodič nemá kam vyhnúť). K videu by som len dodal, ze zareagovať do sekundy v reálnej premávke, je skutočne špičkový čas niekoho kto sa venuje vedeniu vozidla naplno. Rádio, spolujazdec, telefón, príroda, ostatní účastníci premávky, krásne ženy na chodníku 😀 čas reakcie predlžujú
@Shakyrass2 жыл бұрын
Dobrý den. Mohu vědět jak test probíhal s měřením doby reakce? Děkuji
@jindrichhospaska52242 жыл бұрын
jednou jsem zažil krizové brždění (auto předemnou srazilo srnu a nevím jak to dokázal, ale musel snad zabrzdit na místě 🙂, já jel nějakých odhadem 95), kdy jsem překážku an silnici předjížděl zprava strouhou (naštěstí dost širokou = vůbec nic se nestalo) a samotného mě překvapilo, kolik jsem měl času na rozhodování, resp, kolik mi toho stihlo za tu chvilku proletět hlavou a co jsem stihl vyhodnotit.
@filakyle36632 жыл бұрын
Moc se mi to libilo, hlavne totalne vystizna veta ke konci "neni to pak v tve moci, bylo to jen stesti"
@EMOTIKON_2 жыл бұрын
Souhlas Jiří mě je 35 a už dost dlouho nejezdím rychle.Muj postoj na silnici se změnil a rychlou jízdu už dlouho beru jako demenci a nevyzrálost...neříkám že na to občas pořádně nešlapnu jo ale opravdu jen na úseku kde fakt vidím že je bezpečno v uvozovkách ale i tak mám divnej pocit.Nejsem nějakej zapšklej důchodce a nebudu tu nadávat na mladší řidiče jaký to jsou bezmozci páč i já byl.Přijde mi to tam nějak normální v jejich věku.Diky moc za zprostředkování videa.Snad se v tom co nejvíc mladých najde a za mě bych jim chtěl vzkázat že rychlá jízda fakt není frajeřina... Jste pouze za šašky.PS: Hlavně nepraktikujte jízdu důchodců to je největší peklo..všude jedou míň a vůbec si neuvědomují že za nima jede spoustu nasranych řidičů který musí jet na 50 třeba 30 a podněcuje to akorat myšlenku kde a jak je předjet
@ltomas41662 жыл бұрын
Pro někoho je řízení zábava :) Ale pomalá jízda je dobrá tak, abych tam usnul. Reálně když na dálnici jedu 130, tak moje pozornost je na 0.. když jedu takové normální temtpo 160-180, tak jsem soustředěný na 100%. To lze aplikovat i jiné silnice.
@biblickapostava67962 жыл бұрын
@@ltomas4166 Ale schopnost reakce na 0. Každé pravidlo má nějaký důvod...
2 жыл бұрын
Rychlost nezabíjí , ale mozek, respektive předvídavost ....v Německu se jezdí zatím neomezeně na dálnici a nevidím, že by na každém metru bylo auto ve škarpě a proč? Protože platí nepsaný zákon, co neubrzdíš, to neukecáš. Patřím do ročníku, co pamatuje Šemíka jako hříbě, ale ve městě jezdím dle předpisů, na dálnici dle okolností, docela byste se divili kolik řidičů neumí zapnout mlhovky v dešti či mlze, bohužel když se chováš jako debil, tak řídíš jako debil. Předvídej....
@tomas187922 жыл бұрын
Skvěle zpracované. Ovšem jako řidič, který se denně pohybuje na silnicích to vidím trochu jinak. Ano, rychlost je určitě nebezpečná, ale myslím si, že to musí být faktor více kombinací. Ihned na začátku videa říkáš, "suchá přehledná silnice" a následně zmiňuješ jen pár metrů k překážce. A to se přeci vylučuje. Kam nevidím, tam to neženu. Osobně pozoruji největší problém na silnici v tom, že lidé se nevěnují řízení a nepředvídají. V tom případě pak i malá rychlost je dle mého více nebezpečná při koukání do mobilu, než vyšší rychlost s plným soustředěním. O absenci předvídání u velké části řidičů ani nepíši. Osobně mě ani na silnici nevadí uhnout rychlejšímu, naopak mi vadí, když mě někdo vytlačuje z pruhu, protože na mobilu píše SMS. Vadí mi, že někdo jede na 70 km/h padesátkou, protože si díky telefonu nevšiml, že omezení rychlosti končí. Tohle si myslím, že je nebezpečné. A trochu mě štve, že se neustále jen opakuje rychlost, rychlost, rychlost, ale tyto pro mě podstatnější věci se nechávají být.
@devlop302 жыл бұрын
Ono je pravda to i to. Ono jsou totiž statistiky příčin "dopravních nehod" a "dopravních nehod s tragickými následky". Cituji: Mezi nejčastější příčiny dopravních nehod v roce 2021 patřilo nevěnování se (plně) řízení vozidla (19,8 %), nesprávné otáčení nebo couvání (10,7 %) a jiný druh nesprávné jízdy (10,4 %). Pokud jde o nepřizpůsobení rychlosti stavu vozovky, tak to figuruje na čtvrté příčce s 8,2% podílem. Pokud jde o nejčastější příčiny tragických dopravních nehod, pak je situace jiná. Tuto statistiku totiž vede nepřizpůsobení rychlosti dopravně technickému stavu vozovky (18,1 %), následované přejetím do protisměru (13,0 %) a stíhané nevěnování se řízení vozidla (12,5 %). Na čtvrté a páté příčce jsou poté další rychlostní delikty, a to nepřizpůsobení rychlosti stavu vozovky (8,8 %) a nepřizpůsobení rychlosti vlastnostem vozidla a nákladu (4,9 %). Takže ano, nejčastější příčinou nehod je nevěnování se řízení vozidla. Ale vysoká rychlost je, z logiky fyziky, tím, kdo pak zabíjí, mrzačí, nebo jen potluče xicht, a právě to jak skončíte je pak úměrné tomu, kolik jedete... Pak tam vstupuje také proměnná a to, v čem jedete. Můžete z toho vyváznou fyzicky relativně dobře, pokud budete mít bytelnější auto, ale ta energie vašeho vozu musí někde zmizet, a zmizí právě v tom "měkčím autě", do kterého narazíte. Pak už bude na soudci, kolik vám vyměří za zabití z nedbalosti a kolik miliónů budete platit rodině a pozůstalým.
@eaglematy35312 жыл бұрын
krásně řečeno
@tomas187922 жыл бұрын
@@devlop30 Určitě, s tím rozhodně souhlasím. Když se jede rychleji, případná nehoda je o to katastrofičtější. A to pak je problém, pokud někdo kombinuje vysokou rychlost, únavu či nepozornost a ještě nepředvídavost či aroganci. Jen si ale budu stát za tím, že pokud se věnuji 100% řízení, jedu klidně i nad limit, ale stále tak, abych měl vždy dostatečný prostor k brždění či manévru, sledoval a předvídal okolní provoz, neumím si představit situaci mnou zaviněnou, která by mě nebo ostatní ohrozila. Samozřejmě narazit na aroganta co to drtí na rovince hlava nehlava a to včetně riskantního předjíždění není zas tak neobvyklé, ale zase jsme u toho, že to není o rychlosti, ale o kombinaci rychlosti, arogance a egoismu.
@Chargerer2 жыл бұрын
Skvěle napsáno, mám to úplně stejně
@leosfronc36452 жыл бұрын
Klidně to budu opakovat RYCHLOST, RYCHLOST a RYCHLOST. Faktorů může být klidně více, ale ve výsledku je to rychlost která zabíjí. To, že se někdo sťukne na semaforech v malé rychlosti kvůli nepozornosti není zas tak tragické, ale když se někdo srazí v 2x90 km/h (nehledě na to jestli překročili povolenou rychlost či ne). Řekl bych hned kdo má větší šanci na to mít zranění nebo být ohrožen na životě... Fyziku prostě neobejdeš.
@SchoAlenka2 жыл бұрын
Díky, Jirko, za video. Každý den ujedu 40 km a cítím se na tvé své trase "kde to znám" dobře a jak sbírám zkušenosti, dovoluji si za volantem stále víc... Potřebovala jsem tohle připomenutí a rozhodně budu opatrnější. 👍
@jirkasirka86932 жыл бұрын
I když to není nic nového, rád jsem se na to podíval. Jsi fakt šikovný a umíš zpracovat a podat téma.
@Penguinecek2 жыл бұрын
6:55 nejpodstatnější věc řečená. 9/10 případů se nic nestane a pak ten 10. případ ejhle... je to tak, sám jsem to zažil. Pracoval jsem jako řidič chvilkovou etapu svého života a poznal strašně moudrého člověka, který mi řekl, že být profesionálním řidičem, je jen otázka času těchto náhod/štěstí narazit na překážku, proto jezděte podle předpisů a věřte tomu, že se Vám jedna tahle náhoda (při nedodržení silničních pravidel) může vymstít. Taky mi řekl, že je zcela nemožné jezdit celý život a nemít nehodu (ano klidně mi tu napište všichni ti nejúžasnější řidiči, kteří za svoji 30 letou kariéru neměli jedinou nehodu). Pochopte, že je to stále %šance, pravděpodobnost narazit na tuhle situaci. Jednoduché pravidlo, čím častěji řídíš, tím větší pravděpodobnost tohoto nálezu překážky je. Díky za tohle video, něco takového by se mělo pouštět lidem při autoškole.
@Slyght3r2 жыл бұрын
Já nechápu lidi, co chodí po prechodu pro chodce. Při každém dalším použití se rapidně zvyšuje možnost, že vás na něm srazí auto....
@Penguinecek2 жыл бұрын
@@Slyght3r??? Nějaká narážka? Od toho tam jsou značky, které máš číst.
@Slyght3r2 жыл бұрын
@@Penguinecek Jenže, čím více značek, tím je větší šance, že nějakou prehlednes ✌️😀
@Penguinecek2 жыл бұрын
@@Slyght3r I když přehlédneš značku, tak stále platí to, že když budeš dodržovat předpisy, tak je větší pravděpodobnost, že v klidu dobrzdíš ;) asi zbytečné polemizování :)
@milansvoboda47032 жыл бұрын
Dobrý den, řidičák mám 32 let a nehodu jsem naštěstí nikdy neměl. Nejsem úžasný řidič, ale opatrný. :-)
@honza1549 Жыл бұрын
Situace: jedu 50 ve městě a ano, udělal jsem tu největší chybu - nevěnoval jsem se řízení na 100%. V protisměru kolona aut, mezi auty přechod a zpoza auta se na přechodu vyřítí malá holka. Co teď s tím? Řeknu vám, málem jsem se fakt posral. Denně dělám chyby za volantem, menší či větší, snažím se z nich opravdu poučit, protože jednou mě to málem stálo život, teď to málem stálo život jednu malou holčičku. Lidi, čumte před sebe a věnujte se na 100% řízení. Padesátka, nebo jakékoliv omezení rychlosti, nezaručí, že jste vy nebo vaše okolí při této rychlosti v bezpečí. Je lepší být za volantem ohleduplný, s pokorou a klidně i za blbce, než za vraha.
@MouseSentinel2 жыл бұрын
Velice děkuji za skvěle zpracované video na toto téma. Rozmáhá se v okolí mého bydliště takový nešvar, kdy si velice mladí a nevyježdění řidiči pořizují levně straré vraky BMW, často s velice pochybným technických stavem. Často se na silnicích sdružují a jezdí jako typičtí 'řidiči bavoráků'. Takoví by toto video měli sledovat od rána do večera! Úryvek jednoho jejich rozhovoru na pumpě: -(neskutečně hrdý tón)Tak to sypu kilopade, dojela mě trojka v kombajnu a začal mě předjíždět. -(neskonalý obdiv)Ty vole! -Tak jí furt držim, před náma zatáčka a von nepovolil. -Hustý! ...do toho jsem se jim vložil s otázkou, jestli ho vůbec napadlo, že by z tý zatáčky mohlo třeba vyjet auto s rodinou a dětmi. Co si myslí, že by pak mohlo nastat. No a odvětili mi nadávkami a agresí. Pracuji již 8. rokem jako záchranář u záchranné služby, nehod těchto řidičů jsem viděl už nespočet a jen s neskutečným štěstím zatím žádná neskončila vážnějším zraněním. A jako novopečený otec vnímám rychlost a agresi na silnici velice citlivě. Děkuji za prostor k vyjádření názoru a přeji mnoho sil a inspirace do další zajímavé a zároveň velice přínosné tvorby!
@janasuranova32222 жыл бұрын
Senzační video. Opravdu málokdo umí tak hezky vysvětlovat, jako ty ;)
@vojtechnovak61812 жыл бұрын
to video je totální sračka.
@szepstaincz Жыл бұрын
Velice zajímavé. Sám občas jezdím rychleji než se má a věřím svému postřehu i reakcím a vždy byly 100%. Přesto je toto video na uváženou a určitě v nepřehledných či obydlených oblastech je potřeba být opatřnější a obetřetnější. Děkuji za toto video Jirko, stejně jako i za Tvou celkovou tvorbu. Je to velmi přínosné. Budu se řídit Tvou radou. Děkuji
@littlemarley19952 жыл бұрын
Díky za každé tvoje video. Každý by měl znát svoje limity.
2 жыл бұрын
Hezky vysvětleno, díky za tvoji tvorbu! ;) Každému doporučuji školu smyku, kde se tohle též trénuje, anebo si to zkuste sami venku za městem a po zastavení si vystupte z auta a běžte si tu dráhu prohlédnout. Ten rozdíl, řekněme 30 metrů, v číslech na monitoru nevypadá tak velký jako ve skutečnosti. Je to fakt dálka...
@eurytonmontages86912 жыл бұрын
já tam byl a při zhruba 70 khm/h brzdná dráha zhruba 15m tudíž po této zkušenosti to nechápu ty jejich "výpočty"
2 жыл бұрын
@@eurytonmontages8691 15m? To jste používali záchytné lano, nebo padák? :D
@eurytonmontages86912 жыл бұрын
@ :DDDDDDDDDD ne blbečku
@d_ewill55752 жыл бұрын
A to jsi ještě nezmínil to, že člověk v panice začne točit volantem a čím vyšší rychlost, tím lehčeji auto hodí smyk... Super video. 👏
@simonasladkova7001 Жыл бұрын
Perfektně zpracované - jako mnoho vašich dalších témat, která jsem už viděla. Ještě bych zmínila jednu věc, kterou mají dost mladí ve zvyku a to je vyhodnotit, CO je na silnici za překážku. Je to zbytečné, nevyhodnocujte, zda se tam zakutálel míč, nebo vběhlo dítě. Brzděte, vyhněte se či zastavte. Čemu jste se to vyhli zjišťujte až pak. Lépe 3x se vyhnout míči, než jednou srazit dítě!
@lukask.54342 жыл бұрын
Perfektní video. Líbí se mi, jak řešíš věci do hloubky a vysvětluješ problematiku snadno a chápavě. Jen doplněk ke kinetické energii. Pěkný příklad je i vlak. Zažil jsem hodně situací, kdy u vlaku nastalo rychločinné brždění. Dva z mnoha případů. V jednom případě v rychlosti cca 30 km/h a ve druhém 100 km/h. Rozdíl? Skoro 14x delší brzdná dráha.
@a6f0k1game2 жыл бұрын
Super video :) Jak už tu doplňovalo spoustu lidí, tak brzdné dráhy a štěstí ve zvláštní situaci ovlivňuje spousta faktorů jako je stav vozidla, ale i vozidlo samotné... Sportovněší auta mají většinou lepší podmínky k tomu, aby auto rychleji a lépe reagovalo... Zkušenosti, způsob reakce a psychycké rozpoložení dané osoby je taky strašně důležitý faktor - pokud někdo jede rychle, aby udělal dojem na spolujezdce, pak většinou nevěnuje autu a jízdě potřebnou pozornost, respekt a péči a potom přiměřenou rychlost hodnotí dost nadsazeně... Za mě je daleko horší než rychlost, nepozornost a špatný úsudek vhodné rychlosti a vlastních sil... Pokud jde o dodržování rychlostních limitů pak jsem se svým názorem na vážkách :) v obci je tento limit správný a podle videa to musí pochopit každý, ale mimo obec může být problém stereotypu, kdy při menší rychlosti než je přiměřená (nemyslím rychlostní limit) může člověk ztrácet pozornost... Důkazem třeba německé dálnice, které jsou i přes své úseky s neomezenou rychlostí jedny z nejbezpečnějších a jako další příklad je test rakouské vlády, kdy zvedla na nějakém úseku dálnice(už si nepamatuji kde) povolenou rychlost na 150 a nehodovost se snížila. Jasné však je, že ve vyšší rychlosti už jsem následky nehody fatálnější... Pak tu máme problematiku nepřiměřeně nízké rychlosti, kdy auta jednoucí ža takovým řidičem dělají chyby z nervozity... Proto je i v zákonu nezdržovat provoz... Abych to shrnul co se týká rychlostních limitů pak je obtížné najít tu správnou hodnotu, která by vyhovovala většině populace a snížila tím šanci na dopravní nehodu...
@vonHannersdorf2 жыл бұрын
Jenže Němci jsou taky úplně jiní než (např.) Češi. Mají to v hlavě trochu jinak a i jejich auta jsou o něčem jiném. Nedovedu si představit české dálnice bez rychlostního omezení, když to tam rozjede nějaká polorozpadlá popelnice...
@cendarobot2 жыл бұрын
@@vonHannersdorf xd jO nO
@Sintro00Sintro2 жыл бұрын
dobré je také si vyzkoušet co to znamená opravdu šlápnout na brzdu. Zapřít se do sedačky a narvat pedál proti podlaze vší silou. Proti normálnímu brždění je v tom obrovský rozdíl. Poprvé jsem si to zkusil na škole smyku. Doporučuji ;)
@DancerMililiVantili2 жыл бұрын
Miluju borce, co mě za každou cenu musel v koloně předjet a pak přede mnou jede dalších 20km. Nerozumím tomu a asi nikdy rozumět nebudu. Kdyby riskoval jenom svůj život, asi by mi to tolik nevadilo, ale takhle riskuje můj, mé rodiny a i rodiny toho auta v protisměru. Od určitého věku jsem přestal auta předjíždět, pokud nejsou vysloveně překážka.
@YanKurittsu2 жыл бұрын
Většinou jde o ego, stačí když máte buď starší auto nebo novější než dotyčný, musí si dokázat že je prostě lepší. Sám mám obyčejné auto, které mě přepraví z A do B a vždy když za mnou jede prémiová značka téměř vždy předjede a pak musí zpomalit jenom aby byl on vepředu.
@ltomas41662 жыл бұрын
@@YanKurittsu O ego.. to možná v 18 :D Já předjíždím každé auto (doslova), protože mám svoje tempo.. drtivá většina lidí jezdí 10-20 km pod limit i ve městě.
@milansvoboda47032 жыл бұрын
@@YanKurittsu Bohužel ano, sebestřednost hraje velkou roli. Na dálnici nás vytlačilo auto-tank jedoucí přes 150 km/hod. a když nás (zleva naštěstí) míjelo, řidičovy děti vepředu a vzadu v autě na nás ukazovaly vztyčené prostředníčky. Pozoruhodná výchova příkladem...
@patrikvich66532 жыл бұрын
Jirko opět skvělé video!🔥 Myslím si že je fajn že se díky tvé tvorbě můžeme zamyslet nad podobnými situacemi i jinak než do teď👍🏼
2 жыл бұрын
já sice už roky řídím, jezdím na kurzy bezpečných jízd a školím se.. ale vždycky tohle slyšet je přínosné.. a především pro mladší diváky, díky za další super video ;)
@TomyB_712 жыл бұрын
Tohle je opravdu dobré video, už od 16 let jezdím na motorce a až v posledních dvou sezonách si uvedomuju jak málo jsem toho uměl a dneska platím těžký peníze na to abych se mohl učit od profíků. Dneska aspoň mám relativní představu jak by to mělo vypadat jak udělám úhybný manévr a jakým způsobem ho mám trénovat. Řízení je prostě dovednost, a musí se trénovat. Ale i tak to není známka nesmrtelnosti.
@RouxBaldini2 жыл бұрын
Tohle je hodně pokorný uvědomění 🙏 Jezdím na motorce pár let (papíry jsem si dělala v podstatě pozdě), jezdím pomaleji a nejvíc mě dokážou vyděsit řidiči aut, kteří si myslí, že se s nimi budu nahánět. Na silnici mě víc všeobecně znervózňují ostatní řidiči, než to jak jedu já.
@TomyB_712 жыл бұрын
@@RouxBaldini nikdy není pozdě dělat papíry 😁😁 a ano to je právě to co si zhoustne lidí neuvědomuje že jezdit rychle není jenom o tom přidat plyn. Ale člověk musí znát to co řídí vědět kdy a jaké mu může hrozit riziko a pak už se zařídí podle zkušeností. Já nechci zase říct že jezdim úplně předpisově, nedávno jsem dostal pokutu za 60km rychlost v obci 😅😅. Ono to jde jezdit rychle a zároveň bezpečně ale člověk musí znát sebe a stroj a vědět kde má limity.
@ejdyx1k2 жыл бұрын
Teda Jirko... Opravdu skvělé video, které donutí se mladé řidiče zamyslet nad stylem jízdy, tedy většinu, která se, s prominutím, chová na silnicích jako hovada (překračují rychlosti, sekají zatáčky, atd... Neříkám, že nikdy nepřekročím rychlost, ale rozhodně se chovám zodpovědně a snažím se předvídat, díky tomu už jsem plno nehodám zabránil. Omezení rychlosti na 50 km/h ve vesnicích či městech tam není prostě jen tak pro zábavu, to samé, když je někde z nějakého důvodu třicítka nebo zrcadlo v kruté zatáčce - nějaký důvod to asi má :) Každopádně video, které má obrovský smysl, donutí se člověka nad věcí zamyslet, co se může stát... Jen tak dál, tvoje tvorba je vážně bomba, posouváš se stále dál! 🔥 🔥
@Shakyrass2 жыл бұрын
jestli myslíš, že video někoho PŘINUTÍ se zamyslet, si VELMI VELMI NAIVNÍ!!! :-D
@ejdyx1k2 жыл бұрын
@@Shakyrass Hele, někoho možná jo... snad :D A když aspoň jednoho, tak už je to úspěch :D
@praskrolfis2 жыл бұрын
Najlepsi naucny kanal
@djorthodox22 жыл бұрын
Opět paráda, palec hore! Definoval bych to spíš tak, že by se mělo jezdit na "dobrzdnou viditelnost" - tedy jedu tak rychle abych např. za horizontem/zatáčkou a podobně zvládnul zastavit. Vlastně by to znamenalo před každým větším horizontem přibrzdit o poměrnou část změny úhlu rozhledu v závislosti na čase a vzdálenosti - nebo tak nějak - nejsem fyzik. Zákon hovoří cosi o přizpůsobení rychlosti a stylu jízdy rozhledovým podmínkám, což je dost suché - takže za mě by jsi mohl k tomuhle udělat i pokračování a principu jízdy na dobrzdnou viditelnost. Tímhle videem jsi totiž řekl jen to že když budu dodržovat povolenou rychlost, tak se mi nic nestane. Ale v praxi to je trochu jinak. Představme si modelovou situaci, relativně hezká silnice II třídy z pěkným povrchem, ale protože je to II. tak se na ní tolik neuhladili příčné terénní nerovnosti (tak jako na státovkách), přesto mi vůbec nic nebrání jet dejme tomu necelých 90 km/h. Limit tím nijak nepřekračuji. Blížím se ale k trochu většímu horizontu a vlastně za něj vidím třeba z dálky, ale když jsem mu blíž tak už za něj nevidím, a pak až zase těsně před ním. Najedu-li na takový horizont 90 km/h tak je to vlastně loterie o život a žádný rychlostní limit neporuším. Ano, řidiči s větší zkušeností sundají lehce nohu z plynu, a drží se více u kraje a podobně, ale stejně.... Také by mě skoro zajímalo jaká by byla reakce zkušeného muže středního věku, plně se soustředícím na jízdu a brzdná dráha dejme tomu u vozu s kvalitními brzdami a širokými pneumatikami v dobré kondici v rychlosti 230 km/h. Narážím na svůj vlastní loňský "zážitek" z ranní jízdy po téměř prázdné dálnici, kde není rychlostní limit (německo). Jen tak dál!
@zracak2 жыл бұрын
❤️❤️❤️❤️díky! Sdílím. Tohle je důležité opakovat a opakovat! Autoškoly - alespoň z mých zkušeností - toto vůbec ale vůbec neřeší. Jirko jsi nejlepší!
@tomas187922 жыл бұрын
Naopak, autoškoly řeší JENOM toto, to znamená úskostlivé dodržování rychlosti. Bohužel se zapomíná například na předvídání, správné napojení a odpojení z dálnice, správné využívání pruhů na 3 proudé dálnici, správné tvoření záchranné uličky na dálnici, správně provedený ZIP, a mnoho dalšího. Pokud toto někdo v autoškole zažil, tak se vsadím, že maximálně 1x, protože na dálnici se člověk běžně v autoškole ani nepodívá.
@kamilarucka53432 жыл бұрын
Ahoj, skvělé video.❤ Ještě bych dodala, že se už do čím dál více aut zařazují automatické brzdy a ty podle nastavení o hodně zmenšují reakční dobu. Jsem ráda, že existují, protože už mně samotné možná i zachránily život při vjezdu do zatáčky a zahlédnutí předjíždějícího auta opravdu tak na těch 30 metrů. Řidiči by si měli uvědomovat, koho všeho svou jízdou ohrožují, nejenom sami sebe. Díky za tvoji tvorbu. ❤
@jiris.92722 жыл бұрын
Ano opravdu skvěle video jako vždy ... ale , téma opravdu těžké protože skupin řidičů je nespočet třeba ja se zrovna řadím do skupiny která když pojede předpisovou a "bezpečnou" jízdou se začne nudit a méně věnovat se řízeni za roky co řídím vím že když jedu pomalu a monotónně přestanu se věnovat řízeni a stále přemyslím a sleduji co se děje kolem to byla příčina mích drobných nehod nedobrzdění s podobně .. než když jedu svižněji naskočí adrenalin sleduji provoz před sebou i za sebou a snažím rozhled na maximum před sebe abych si našel volné mezery na předjíždění atd. ,, doba reakce se zkracuje a předvídavost se zvyšuje .. ale i tak dekuji za super video a doufám že třeba snad bude i zachraňovat životy na cestách
@Lisun11 Жыл бұрын
Opětovně bravůrně zvládnuté téma a vysvětleno tak dokonale, že i naprostý "tupoun" musí pochopit. Díky a těším se na další videa
@marekkarelmarkvart50612 жыл бұрын
Perfektní video Jirko. Výborně zpracované téma.
@brejlovec7532 жыл бұрын
Dneska jsme o tom mluvili, protože u nás ve městě je akce Dny Kralup :)) díky za další info
@p.syptak2 жыл бұрын
Doporučuji skvělý dokument týkající se dnešního tématu: 13 minut
@michalsoukup79842 жыл бұрын
Výborně Jirko, výborně...... smekám imaginární klobouk z hlavy...
@RouxBaldini2 жыл бұрын
Pro frajery, kteří si zachovali alespoň část mozku v hlavě bych doporučila dokument od Víta Klusáka 13 minut. A vlastně i všem slušným lidem ho doporučuji 🙂 Největší problém řidičů je doba, která se nás snaží všechny hnát na rychlost a výkon - tudíž, jedu rychle, ušetřím čas. Ne, nevadí, že během té cesty ohrozím téměř všechny v mém okolí. Vjedu do protisměru vozidlu, protože tu překážku na mé straně musím rychle předjet. Vjedu z vedlejší na hlavní tak, že auto, které po hlavní jede musí prudce brzdit atd. atd... a v konečným efektu, jsem se vlastně ani moc dopředu nepohnul, protože je provoz. Cyklistům bych ráda vzkázala, že ta cesta nepatří jen jim a je dobrý se občas rozhlídnout nebo to minimálně nenaprat před auto. A chodcům, že je taky ne vždy musím vidět a když mi skočí do vozovky nebo nedej bože mi tam nastrčí kočárek, tak se skutečně může stát neštěstí, který nás oba bude mrzet do konce života. Snažím se jezdit tak, abych neohrozila sebe, ani okolí. Snaží se dívat dopředu, nejen na koncovky auta přede mnou. A především se snažím myslet i za ostatní, což bývá někdy fakt vyčerpávající.
@michalkolarik53352 жыл бұрын
díky , super video opět !
@michaelkiss41252 жыл бұрын
Jedno řešení tu je a je velice jednoduché. Autoškoly přepracovat a nedávat řidičák hned všem...
@pavelpavlik12142 жыл бұрын
za mě by mělo být v ceně autoškoly i to že tě vezmou na polygon a zkusíš si krizové situace a jak se s nimi vypořádat i kdyby o to měla být ta autoškola o to dražší.. jsou to zkušenosti k nezaplacení a bylo by i super učit lidi na sněhu nebo jak takovou jízdu nasimulovat protože spousta lidí s tím má problém a bojí se všeho
@tomkopomko77422 жыл бұрын
@@pavelpavlik1214 to si muze kazdy koupit sam, je dulezity to jezdit se svym autem se kterym se budes do tech situaci realne dostavat, na co budes chodit na polygon s nejakou Toyotou Aygo ci jinym slabym verglem, ktery by nejradeji spachal sebevrazdu :D ?
@schulinkoulle2 жыл бұрын
@@tomkopomko7742 Abys znal princip chování vozidla a například při smyku nebrzdil...
@semivivus2 жыл бұрын
To co tu píšeš ničemu nepomůže. Už teď autoškoly nedávají řidičák zadarmo. Naopak občas se i řeší, jestli záměrně autoškola neuznává jízdy jen proto, aby žáci zaplatili za další jízdu s komisařem znova, nebo si připlatili jízdy v autoškole navíc. Samozřejmě je možné najít uplatnitelného inspektora, takoví lidé jsou ve všech profesích. Ale i tak to potom defakto "zadarmo" nemáš;-)
@pavelpavlik12142 жыл бұрын
@@semivivus hele já to řeknu tak.. z autoškoly kterou jsem dělal asi 5 let zpátky tak jsem z tama znal totální hovno.. jen značky a jak se ovládá auto v rychlosti do 70km/h :) u zkoušky se mi snažil instruktor ještě pomáhat i když jsem to nepotřeboval a spousta věcí co mě učil tak bylo špatně :) měsíc po tom co jsem dostal řidičák, tak jsem jel přes celé česko po dálnici a nemít vedle sebe o 9 let starší ségru která má odřízené stejně víc jak já teď tak ani nevím jak se na dálnici chovat a že třeba boční zrcátka jsou dobré jen při párkování a výjimečně při předjíždění na víceproudové silnici
@insanelobster98532 жыл бұрын
Děkuji Jirko že jsi mi zase vysvětlil věci 🙂
@martinmořskývlk44182 жыл бұрын
Musím napsat komentář, už jen kvůli algoritmu, protože tvoje videa si to zaslouží! Dobrá práce, keep it up!
@MusicandVideoAV2 жыл бұрын
To bych podepsal! Naprosto přesně a zřetelně vysvětleno pro začínající řidiče.
@holyangel29642 жыл бұрын
Jirko, hezké video a pro začínajícího řidiče určitě poučné, praxe je ale jiná. Ono hraje obrovskou roli mnoho jiných faktorů, dnes už je dokázáno, že brzdná dráha je složená z několika faktorů a to co zde popisuješ je holý základ. Například dnešní sportovní vozy které jsou vybaveny více pístkovými brzdami, velkými brzdovými kotouči v lepších případech i z lepších směsích na drahých kvalitních pneumatikách dokáží zabrzdit podstatně rychleji z vyšší rychlostí. Tím nenabádám k porušování předpisů nebo se to nesnažím obhajovat, a je mi jasné že bereš v tomto videu informace z průměru, ale to video se tváří dost striktně a hází vše do jednoho pytle. Když vynechám technické stránky jako brzdy a pneumatiky tak v dnešních moderních autech vezmeme si to na příkladu subaru, kde jejich anti-kolizní systém je na takové úrovni že prostě dokáže zabránit takovým to situacím, jelikož tento systém je vyvíjen již několik let. Opět tento systém nemá každý a nesnažím se nabádat k porušování předpisů. V poslední řadě řidič - a toto už je naprosto individuální. Pokud se bavíme o řízení na silnicích máme několik typů řidičů. Ano mladí a to mohu potvrdit z vlastní zkušenosti jsou dost často těmi "rychlými" řidiči. A přiznám se, že jsem byl jedním z nich. Mám za sebou pár nehod, 80% z nich byli mé chyby. Ale mohu ti říci, že 100% z těch 80% byly způsobeny špatným stavem vozidla. To jsem bohužel nemohl ovlivnit protože bylo firemní a i když jsem jel předpisově tak jsem té situaci nemohl zabránit jelikož technický stav mi tomu zabránil. A to je další z mnoha aspektů když budeš brát průměr je tu spousta lidí co jezdí v autech které by správně neměli na silnicích co dělat a dostávají se do situací kdy je nezradí jejich schopnosti ale technický stav vozidla. Ono třeba nefunkční ABS na autě které ho má, je obrovský problém protože auto přichází o 50%!!! brzdného efektu protože tam kde by se mělo ABS sepnout tak se zablokují kola což je z pravidla v půlce dráhy brzdného pedálu při "Nouzovém brždění". Ale zpět k typům řidičů. Spousta lidí bere řízení jako nutné zlo, někteří ho neřeší, někteří to berou jako hmm ok tak řídím, některé to baví. A pro některé je to životní dogma. Já jsem třeba snil a o tom, že budu řídit od svých tří let byl jsem k tomu veden a mám pro to genetické předpoklady (což také hraje roli) oba mí rodiče jsou dobří no dneska už jen otec, matka už tak často neřídí, ale na ženskou řídí spíše jako chlap. Což je další věc všeobecně ženy řídí hůře a to není nijak diskriminační ale fakt, mají jiné vnímání než muži a jen malé % žen, mají přibližně stejné vnímání jako muži. Spousta lidí řídí jen rukama očima a nohama. Ale pak je tady malé % které řídí i zadkem a zády. A každý dobrý řidič ti potvrdí, že zadek ti v autě řekne mnohem více, než vše ostatní. Třeba stav vozovky. Je to mnoho a mnoho aspektů a které mají na tuto konkrétní situaci vliv a nejde to takto matematicky říci, protože každý člověk není stejný a každé auto není stejné, a člověk není stroj, a nedá se přesně říci. Poslední věc kterou jsem chtěl říci. Manuál a automat. Já když řídím automat brzdím levou nohou, reakční čas je podstatně menší.
@dimrer26652 жыл бұрын
právě jsem se díval na Libereckou Perlu
@zdenduv_automobilovy_svet2 жыл бұрын
Ahoj Jirko, popravdě hezky zpracované video. Osobně jezdím docela dost autem přes půl republiky, tak už jsem ledacos zažil a už jsem měl pár situací, kdy jsem si řekl uff. Asi největší byl, kdy jsem jel mimo obec 90 km/h a hned zpoza horizontu najednou se objevil stojící kamión. Kdybych jel rychleji , tak bych s největší pravděpodobností skončil v jeho návěsu. Naštěstí jsem to stihl zastavit. Člověk se ptá, proč tam tak stál. Důvodem byla kolona, která před ním vznikla. A tato kolona vznikla kvůli jedné starší paní ve Felicií, která mimo obec jela 40 km/h. Jestli někdo z vás viděl video, jak vznikají kolony, tak asi ví o čem mluvím. Takže i dosti pomalá jízda může dělat nebezpečné situace. Ono to není jen o rychlosti, ale celkově o všech nešvarech, kteří dělají řidiči a díky tomu je tak na silnicích nebezpečno. Takže hlavně lidí , jezděte opatrně a stejně rychle jako váš anděl strážný. A samozřejmě jak vám to zákon a podmínky dovolují. 😀
@adamzeman1172 жыл бұрын
díky Jirko. supr video a pravdivé. 🙂 jsem každodenní řidič přes 10 let a jedinný, co bych podotkl je, že daleko častěji mě málem smetl pomatený důchodce, než rychle jedoucí mladý řidič. Tím samozřejmě neobhajuji bezohlednou jízdu ostatních řidičů. Jezdím občas také svižněji, ale bezpečně.
@jakubcurik87322 жыл бұрын
Parádní video! 👌🏼 Jen mě překvapila ta udávaná reakční doba. Od chvíle kdy vidím překážku, stojím na brzdě do 500 milisekund. Moje reakční doba je 315 až 350 milisekund a započítávám nějaký čas na pohyb nohy. Samozřejmě to ale není důvod k tomu, abych to hnal. :)
@maximilianmusiker52642 жыл бұрын
Video ako stvorené pre študenta autoškoly. Ďakujem ❤️
@allynka87x2 жыл бұрын
Skvělé video, díky. Mohu doporučit ještě jednu dobrou věc, podívat se u svého auta na crash testy.
@wtgrinder2 жыл бұрын
Díky za info, trošku přehodnotím situaci, jak jezdím! Překvapilo mě o kolik mě okrade rychlost času zareagovat a přitom se zda, že nejedu o tolik rychleji.
@michalpavlicek53914 ай бұрын
Vynikající video. Mám však obavu, že "odborníci" na všechno, kteří umí "řídit" nejlíp na svĕtĕ si budou nalhávat to své dál.
@moldix_2 жыл бұрын
Zrovna dělám autoškolu, tohle video tato informace o schopnostech vozidla, se mi bude hodit. Díky moc
@lukasrotrekl14762 жыл бұрын
Až uděláš a budeš jezdit, skoč si po nějaké době na školu smyku - zkušenost k nezaplacení 🙏
@olgatuha61302 жыл бұрын
Děkuji za další skvělé video
@discovertheworldcz2 жыл бұрын
Kampaň proti zběsilé jízdě není na škodu, mě by jenom zajímalo, kdy se začnou dělat kampaně a osvěty zmatených řidičů, kteří vůbec netuší, co se kolem nich děje, a že taky někdo jede za nimi; dále řidičů, kteří neumí využít celé délky připojovacího pruhu; levoproudařů; středoproudařů; šneků aneb bezdůvodně jedeme konstantně 15 km/h pod maximální povolenou rychlostí; některých expertů na kole; lidem, kteří nečtou dopravní značky a když si nejsou jistí, tak prostě zpomalí atd. Spousta agresivity pak vzniká díky těmto řidičům a žádná organizace jim nevěnuje příliš velkou pozornost. Jinak video jako vždy zpracováno pěkně :)
@kuskusplus50742 жыл бұрын
Možná někdy taková kampaň bude, ale věci co jsi vyjmenoval, tak nejsou doménou mladých řidičů, tudíž dosah té kampaně by byl zřejmě nižší. Taky nedochází k hromadné bagatelizaci těch jevů a je všeobecně známo, že je to prostě špatně. Co se týče rychlosti, tu naopak lidi hromadně obhajujou a bagatelizujou - stačí si najít libovolný dashcam video a komentáře pod nima. Poslední věc k tomu ještě - věci co jsi vyjmenoval, tak se většinou řadí spíš do kategorie "otravných" než nebezpečných. Ten člověk může mít spoustu legitimních důvodů proč jede 15 km/h pod limitem, naopak kdo jezdí nad limitem, tak dělá z drtivé většiny pro nic (ušetřit 2 min, adrenalin, zvýšit si ego na pomalejších,...). Pokud člověk jede rozumně a se zmatenýma řidičema počítá, tak se dá spoustě problémům vyhnout, když ale přiletí někdo ve vysoké rychlosti a narve to do tebe, tak nemusíš stihnout zareagovat nijak.
@discovertheworldcz2 жыл бұрын
@@kuskusplus5074 Jako všude na světě je to o nějakých kompromisech. Neříkám, že má člověk letět jak drak, ale pořád mi přijde horší, když někdo nemá tušení, co se kolem něj děje, než někdo, kdo třeba jede o 10-20 km/h více než je limit. Samozřejmě záleží na situaci a okolnostech.
@1REDGOBLIN2 жыл бұрын
Najhorsi su idioti, co nahle brzdiam, alebo sa naopak lepia cloveku na rit, preraduju sa bez smeroviek, nevedia co je zipsovanie, nedodrzuju prednost z prava, predbiehaju pred prechodom, a takto by som mohol pokracovat este dlho.
@brkoviny2 жыл бұрын
@@kuskusplus5074 S tím rozhodně nesouhlasím. Já typicky jezdím na tempomat na maximální povolenou rychlost podle GPS, takže tachometrově tak 5% nad limit. Tak odhadem 3/4 řidičů s tím problém nemají a když chce jet někdo rychleji, tak to za mnou chvíli předpisově vydrží a tam kde to jde, tak mě v klidu předjede. Naopak když jede někdo výrazně pod limit, tak se udělá vláček a dotyčného předjíždí všichni. Předjíždí ho i ti, co to obvykle nedělají, všichni jsou nervózně nalepeni na nárazníku auta před sebou, protože kdyby měli bezpečný odstup, tak se bude další snažit nacpat alespoň tam. Každý se chce co nejrychleji dostat před tu brzdu na začátku kolony a typicky předjíždí i tam, kde to moc bezpečné není.
@kuskusplus50742 жыл бұрын
@@brkoviny Pak je to ale chyba těch, co předjíždí v místech kde to není bezpečné, ten člověk může mít spoustu legitimních důvodů proč jede pod limit.
@wevelwev11142 жыл бұрын
boží video, díky moc :D.
@Ewwe2 жыл бұрын
Já si spíš myslím že místo řešení rychlostí ( ano má to význam ale i tak ) tak bych raději řešil 9z10 lidi kteří se při připojování na dálnici misto nabrání rychlosti a využití celého pruhu připojí na prvním metru v 45km/h přímo pod rozjetý kamion. Na mojí přípojce se to děje každý den a 90% lidí se tímhle vůbec nezaobírá. Není ani vzácností aby to pani v 50km to přes dva pruhy poslala přímo do levýho pod kamion který brzdil i sílou svých předků aby jí nerozjebal po celý dálnici. Bezohlednost by se měla řešit ne rychlost. Ta až potom...
@jaborek47322 жыл бұрын
Ano, taky to zažívám denně a je to na ..... Těm lidem by měli brát řidičáky.
@eiramram20352 жыл бұрын
Díky za info. Na dálnici jsem ještě nenajížděla a nevím, jestli by mě to napadlo :)
@ondradvorak2 жыл бұрын
No, řekl bych, že ze statistického hlediska je mnohem závažnější rychlá jízda, než špatné připojování, takže to je dle mého správně zvolené téma. Ale je pravda, že připojovat se plno lidí neumí. Například si plno lidí myslí, že mají vůči těm autům přednost a ještě se pak diví a troubí, že jim ten někdo v průběžném pruhu neuhnul. Podle mě za to může to, jak lidi z vlastní iniciativy tato auta pouští. Lidem se to pak zaryje do paměti a přijmou to jako fakt, že se jim auto v průběžném uhne, protože má. Nemá.
@thisisfact982 жыл бұрын
@@ondradvorak rychla jizda za tupost lidi nemuze
@pohoda_tv2 жыл бұрын
přesně tak, nebo aby se třeba řešili řidiči telefonující za jízdy, to vídám pravidelně, zvlášť na dálnicích....
@jejk1ng2 жыл бұрын
děkuji za video, je mmi 18 řidičák mám s přehledem za sebou, ale zrovna u sebe bych neřekl že překračuji rychlos, jenom na rovince kde vidím daleko před sebe. Je ale opravdu důležité se nad tím zamyslet.
@_autopujcovna_DailyCar.cz_2 жыл бұрын
Super práce Jirko, jako vždy! 👍🏻👍🏻☺️
@takowinormal29132 жыл бұрын
Super video...člověk si zase aspon predstaví co se muze stat.. víc ohleduplnosti na silnicich to urcire chce.. Fyzika je v tomhle smeru fakt dulezita. dik
@zizkovak_zizkovak2 жыл бұрын
Moc hezké a poučné video zdraví Žižkov!!!
@01arwen2 жыл бұрын
Moc pěkně vysvětleno. Doufám, že si z toho co nejvíc lidí vezmě příklad :)
@cardinalityofaset49922 жыл бұрын
Skvělá práce, Jirko. Mimochodem důvod, proč je tam takový rozdíl v té rychlosti je ten, že závislost na rychlosti není lineární, ale kvadratická :)
@eiramram20352 жыл бұрын
a není tam ještě nějaká polovina nebo tak? :D
@katerinahyblova31222 жыл бұрын
@@eiramram2035 při porovnávání dvou situací se ta polovina vykrátí
@eiramram20352 жыл бұрын
@@katerinahyblova3122 makes sense
@jakubdegarda2 жыл бұрын
Určite sa nedá s videom nesúhlasiť je to fyzika a tá je daná. Avšak pri cesta autom je to vždy o šťastí. Ja sa snažím dodržiavať predpisy, v posledných 7 rokoch som nedostal pokutu za rýchlosť a plne sa stotožňujem s tým, že keď som mal ja 20-24 rokov jazdil som agresívnejšie. Pri jazde sa však treba správať tak ako keby vždy bola nejaký nehoda za zatáčkou a v obci ešte obozretnejšie. Jazda na motorke človeka naučí si dávať pozor aj na veci, ktoré bežný vodič automobilu ignoruje. Opäť výborné video.
@pontifsulyvan6232 жыл бұрын
Vynikající video. To, co říkáš od času 6:37- tesat do kamene. Já bych tu možná zmínil další faktor, o kterém se příliš nemluví. Nazval jsem si jej faktor "já to tady znám". Setkávám se s tím denodenně, občas uznávám, že sám tomu někdy podlehnu, téhle iluzi. Jenomže když pak potkáte dodávkáře PPL, který v hutné mlze (viditelnost asi 1- 2 metry od auta) se najednou objeví metr za mým autem a v rychlosti 80 kmh mě předjede a prostě pálí to dál vstříc mlze. Tam, kde já jedu sotva 30, protože fakt není vidět na krok. Argumentem dodávkáře je, že to tam zná. Jenže už si neuvědomuje, že to, že to tam zná, je částečně v jistým situacích výhoda. Ale za takhle husté mlhy tam zkrátka může být cokoliv. Porouchaný traktor, kamion, zvěř, kolona, zmatený otáčející se řidič. A těmhle nečekaným situacím je srdečně uplně ukradené, jestli to tam znáte nebo ne. Ty se prostě stanou. Další příklad. Sedím jako spolujezdec a řidič to pálí do zatáčky, do které nevidí, hodně rychle. Do zatáčky absolutně není vidět, stromy, keře, zeleň u cesty. Ale řidičův argument je, že to tam zná. Tentokrát by v té zatáčce mohl ležet cyklista na zemi, opilý chodec, cokoliv. Ale v té rychlosti, kterou tam jede, už by nestihl zareagovat. I kdyby měl reakce pilota F1. To, že to tam zná, čili řekněme, že zná poloměr zatáčky, povrch atd, to je sice fajn. Ale jelikož do zatáčky není vidět, absolutně neví, co tam zrovna může být.
@tomaspavelek53492 жыл бұрын
Když sedíte jako spolujezdec máte jiný výhled než řidič a vůbec nemůžete soudit, jestli jede rychle, pomalu, bezpečně či nebezpečně.
@pontifsulyvan6232 жыл бұрын
@@tomaspavelek5349 Ale to je přece blbost. Jasně, že to vnímám jako spolujezdec jinak, ale jsem i řidič a mám docela dost naježděno. A když vidím (z pozice spolujezdce) že to řidič pálí skoro na limitu do zatáčky, kam není vidět, tak nemusím být zrovna za volantem, abych viděl, že to je nebezpečné. A že v té zatáččce může být cokoliv, nehledě na to, jak často tam ten řidič jezdí a jak to tam zná.
@tomaspavelek53492 жыл бұрын
@@pontifsulyvan623 Blbost je soudit něco z jiného pohledu, než to vidí řidič. Když sedím na místě spolujezdce, u všech lidí se cítím nepohodlně, protože to nemám sám pod kontrolou. I když jedou pomalu a předpisově, tak to vnímám naprosto jinak a to co vypadá nebezpečně z mého pohledu, je z pohledu řidiče bezpečné a v pohodě. Můžete mít najeto kolik chcete, ale z místa spolujezdce nemůžete soudit vůbec nic.
@matejbitala60922 жыл бұрын
OPĚT skvělé video. Děkuji, Jirko! Jen tak dál.
@Gwantegar12 жыл бұрын
JIrko, teď jsi otevřel velmi citlivé téma, jako nezkušený řidič jsem jezdil spíše pomaleji, ted po cca 50tisicich jezdim možná nad limitem zpravidla na prehledných usecích kde je z nějakého důvodu omezena rychlost, omezení však často nedává smysl. Příklad: na cca km rovince je zastávka autobusu, dříve se tam jezdilo bez omezení po té co nepozorné dítě skočilo pod auto zpoza autobusu, se tam vytvorilo omezení. Takové omezení dává ale smysl, jen když autobus stojí v zastávce. Rozumím problému bezpečnosti při vyšší rychlosti, nadruhou stranu ty krizové situace co popisuješ jsou jaksi součástí rizika řízení vozidla, srážce s divokou zvěří pravděpodobně nezabráníš, když ti skočí pod kola, (problém vyžínání krajnice vozovky doslova mě sere když jedu okolo té metrové trávy), padajícímu stromu take nezabráníš. Důležité je taky říci, že ten kdo jede svižneji se řízení naplno věnuje, naopak nekdo kdo se plouži tak ztráci pozornost je ospalý, znuděný a často se kochá, vemuli v úvahu, že pomalu jedoucimu autu bude trvat 2 vteriny zareagovat vyjde to nastejno... Rychlost je jeden z faktorů který navyšeje riziko vážné dopravní nehody, ale povetšinou není přičinou problému. ale je to nepozornost, alkohol, cizí zavinění, neštastná náhoda (strom). Mohl jsi se tomu pověnovat více do hloubky, nevím kolik máš zkušeností s řízením, za mě palec dolů tohle téma si opravdu zaslouží důkladnější rozebráni. Já osobně jsem pro zpřísnění pravidel na získání řidičáku, nadruhou stranu jsem proti omezování rychlosti. Mám tvojí tvorbu rád
@Fluentsongs2 жыл бұрын
Inak super video! Veľmi zaujímavo a zároveň zábavne spracované. Dávam like odber a zvonček už mám.
@bagreer57192 жыл бұрын
v tomhle videu je hodně pravdy, nedávno jsem si udělal řidičák a rozhodně mám chuť překračovat rychlost, ale snažím se to krotit.
2 жыл бұрын
Určitěs na to už v komentářích narazil... Vyslat vzkaz, že vysoká rychlost je nebezpečná se dá, ale musí se to udělat fakt chytře. Víš o kolik by to bylo srozumitelnější, kdyby vůz č. 1 jel předpisovou rychlostí 90km/h a vůz č. 2 by si to valil 120km/h? Vidím problém hlavně v tom, že dnešní době je uspěchaná... A ano, když pojedu 75km/h na okresce, tak sice zastavím na kratší vzdálenosti, než ten, co by si to valil nejradši 95km/h, ale ve skutečnosti riskuju mnohem víc tím, že ten, kterýho "zdržuju" svou "bezpečnou" pomalou jízdou si vybere pro předjíždění blbej okamžik a a při následným střetu mě sejmou taky... Osobně bych se zaměřil na tu úplně největší příčinu dopravních nehod a to je nevěnování se řízení.. ta se táhne napříč celým spektrem řidičů a ne jenom mladejch... aneb, kdo má při řízení čas čumět do mobilu, ten si pořídil nudný auto...
@slovacik76062 жыл бұрын
*Presne tam, to som písal aj hore v komentarí mojom, môžeš pozrieť :) Je proste hlúpsť všade zmieňovať, že rýchla jazda = automaticky zlá jazda, ale aj pomalá jazda = ešte horšia jazda, kedže zdržuje ostatných účastníkov cestnej premávky, ktorí sú donútení vozidlo predísť, čím sa potenciálne zvyšuje riziko, respektíve riziko je väčšie, ako keby nejaký blb išiel na okreske 110 Km/h... :)*
@tomaspavelek53492 жыл бұрын
Čtete mi myšlenky. Často pomalá jízda, je daleko horší než rychlá jízda. Každé ráno jezdím do práce 30 min po dálnici, v práci pracuju 8 - 12 h. kdy dělám kreativní a psychicky náročnou práci a následně jedu domů. Ve výsledku to není příjemná cesta zpátky, protože hlavě se už uvažovat nechce. Když jedu předpisově 130-140km/h, tak se často přistihnu, že koukám po okolí a nevěnuju se plně řízení a ve výsledku mě to unavuje a chce se mi z toho akorát spát. Když jezdím 150-160km/h, tak dávám daleko větší pozor a jsem daleko více soustředěný a mé reakční časy jsou mnohem nižší. Tady nejde o čas, že někde dojedu dříve, ani o adrenalin, ale o to, že když jedeš fakt pomalu, tak je to mnohdy mnohem nebezpečnější než když jedeš o něco rychleji, ale plně se věnuješ řízení.
2 жыл бұрын
@@tomaspavelek5349 mám to dost podobně...
@ltomas41662 жыл бұрын
Nejvěší nesmysl podle mě.. pomalá jízda není vůbec nebezpečná... Neberu ty idioity, co jezdí ve městě 20-30 a mimo 50.
@slovacik76062 жыл бұрын
@@ltomas4166 Hlupák, ak podporuješ to, ak niekto jazdí 70 mimo mesta, obce…
@EllesmessGlain2 жыл бұрын
Ahoj - tady také musím okomentovat - moc pěkně podané. Obecně vnímám to, že jezdit rychle (ostatně skoro až nezávisle na podmínkách), je loterie. Každý návrat domů se pak dá skoro považovat za štěstí :). Díky za video!
@oggysman39822 жыл бұрын
TOP!Díky za video!
@petrnovak72092 жыл бұрын
Diky za dalsi super videjko.jen tak dal
@mrkvatheepic29132 жыл бұрын
Stačí pár těsných momentů a člověk si hnedka uvědomí co zvládne a co ne... ne pro každého to je jen těsný moment bohužel.
@lukasrotrekl14762 жыл бұрын
Mně stačila škola smyku, od té doby mám k tomu autu takový respekt, že 100km/h mi přijde jako fakt hodně.
@SCIFI8012 жыл бұрын
A až se člověk vybourá, tak teprve potom pozná tu bezmoc a hrůzu, kdy se nemůže vlastními silami dostat z vraku auta ven (v tom lepším případě). Ale jak se říká: Občas si musím sáhnout na svodidla, abych věděl jak se udržet mezi nima.
@krkonosskanejvyssi39612 жыл бұрын
Perfektně zpracovaný video o brzdné dráze. Je dobré lidem ukázat jak může být jejich bzdná dráha dlouhá. Ale to je jen ukázka reakce při překážce na vozovce kdy se nehýbe. kyž si ještě uvědomíme kolik situací může ještě nastat (auto jedoucí z protisměru, když někdo nedá přednost na křižovatce, vběhnutí přímo před auto), tak jde někdy opravdu o pouhé milisekundy od nehody. Věřím , že mnoho řidičů si je vědomo možného rizika a také podle toho jezdí, ale i tak člověk není neomilný. V dnešní zrychlené době, kdy každý spěchá tak je riziko mnohokrát věští. Osobně to znám, když jsem se živol jako řidič z povolání, jak je člověk ve stresu a jen spěchá, dělá chyby a překračuje rychlost klidně i o 30 km/h, jen aby stihul dojet na místo včas. Teď si také uvědomuji jak jsem jezdil nezodpovědně a doslova jak hovado. Ale každý se může změnit a uvědomit, že ty tři sekundy, ketré svou nebezpečnou jízdou ušetří jsou mu ve výsledku úplně k ničemu a riskuje tím jen své zdravý a životy ostatních. Je to jen můj osobní názor. Každý na to může přihlížet jinak. Super video a klidně bych se nebál udělat další i s jinými situacemi, které mohou nastat.
@PavelKraus_webdesign2 жыл бұрын
Ahoj, jsi jediný český youtuber, u kterého nevynechám ani jedno video! Děkuju
@nick0in2 жыл бұрын
Další super videjko, jen bych rád podotkl že nejde vše tak jednoduše průměrovat. Za mě jeden z velkých rozdílů je také co člověk řídí. Nechci tím obhajovat že kdo má Lambo s X pístkovejma brzdama a dobrejma pneu si to může dovolit zatímco ten ve Fabii ne, ale velký rozdíl v tom je a také hraje v tom hraje svůj díl samozřejmě i zbylí tech. stav vozu. Osobně by mě zajímalo doplnění tvých modelových situací ještě o tyto aspekty a jak by to vše ovlivnili aby se i v tomhle směru lidi trochu zamyslel (údržba a nezanedbávání pneu. a brzd).
@slovacik76062 жыл бұрын
*Pravda, ale rýchla jazda = zlá jazda? To áno, ale treba spomenúť aj pomalú jazdu, tá je ešte oveľa nebezpečnejšia, kedže ostatní účastníci cestnej premávky sa musia zaradiť za pomaly idúce vozidlo, ktoré následne musia predísť, ale tým, že je na ceste viac áut, utvorí sa húf vozidiel tiahnucích sa za sebou, ktoré musia dané vozidlo predísť a tým sa riziko vytvorí mnoho krát väčšie, ako keď nejaký blbec letí 120... Rýchla jazda = špatná jazda, bez pochyby, ale treba spomenúť aj tú pomalú, keď už chceme polemizovať nad týmto... Jazdite podľa predpisov a efektívne, v rámci svojich prijateľných možností a skúseností!*
@filiprubyrapier2 жыл бұрын
super video Jirko, pokračuj v tom co děláš.
@kruldaj2 жыл бұрын
Luxusní video Jiříku :-) tohle by měl vidět každý řidič, který si myslí, že se mu nemůže nic stát, na konci to moc dobře vysvětluješ ;-) sám také jezdím trochu rychleji než jsou povolené limity, ale kdo ne že jo... ne kvůli požitku z jízdy, ale spíš kvůli spěchu :-( naštěstí jezdím většinou stejné trasy, takže už mám naučené nepřehledné úseky nebo úseky kde často vbíhá zvěř, tam jezdím samozřejmě pomalu a opatrně ;-) lovu zdar!
@hapjakub2 жыл бұрын
Jednou v životě a doufám naposledy ,jsem jel jako spolujezdec rychlosti 260km/h na dálnici a v takové rychlosti je to vše co říkáš už opravdu zřetelně vidět. Osobně jezdím v klidu a raději vyrazím dřív. Zkuste si třeba spočítat ,kolik dělá rozdíl rychlosti ve výsledném čase dojezdu ,překvapí vás ,že to není nic závratného .
@yeyra1472 жыл бұрын
Člověka, který jede jako by to auto ukradl, předjíždí v nevhodných úsecích a pod. obvykle dojedeme na prvních semaforech :D
@ltomas41662 жыл бұрын
260 v pohodě, ale musel bych řídit :D Kdyby někdo tak jel se mnou, tak vystupuji :D
@naschd2 жыл бұрын
@@ltomas4166 no , tak to by si mal drsne v tej rychlosti :D
@ltomas4166 Жыл бұрын
@@naschd jak kdbyych v GTA vypadl auta no :D
@Romcic962 жыл бұрын
Rychle jezdím ale řídím se několika pravidly 1.auto musí být vždy v perfektní kondici 2.Brzdy aneb co neubrzdíš neokecáš 3. Fyziku neochčiješ 4. Předvídat 5.Odstup 6. Myslet a jako finále je třeba více vzdělávání ohledně jízdy zrušil bych v autoškolách třeba teorii o technice aut atd. Protože dnes lidé na údržbu auta mají servis maximum bych vysvětlil huštění pneu kontrolu hladiny oleje a dolití ostřikovačů. Místo toho bych zavedl povinně jízdy smyku a sportovní jízdy
@peo30532 жыл бұрын
Více takových videí. :D Skvělá práce.
@JanHavel2 жыл бұрын
Super video, neni nad nazornou a jednoduchou demonstraci jak veci realne funguji - chtelo by to toho mit v podobnem duchu v nasem skolstvi vic :)
@gabcazaoralova82812 жыл бұрын
Za mě super video! :) Doporučuji všem začínajícím řidičům do 24 let aby vyzkoušeli Start Driving. Nic to nestojí, ale zkušeností dost.
@pavelfoto40422 жыл бұрын
Super 👍👍👍 doufám že toto video ukazují rodiče dětem především cca do 10 - 12 let věku a rozebírají ho s nimi aby jim fyzika ... byla srozumitelnější
@basedw2 жыл бұрын
12 letí budou řídit auto a k tomu překračovat rychlost? Nemyslím si
@vratislavotakar94672 жыл бұрын
Video, morálně motivující!
@crossCZagain2 жыл бұрын
Důležité je podle mě také zmínit, že i naopak zbytečně pomalá jízda způsobuje nebezpečné situace. Např. jet 60 - 70 km/h na devadesátce prostě nutí ostatní řidiče předjíždět a pokud to delší dobu nejde, jsou akorát nervózní a naštvaní. Argument "Jedu pomalu, jedu bezpečně" mě irituje a je mnohdy zcestný.
@May04bwu2 жыл бұрын
Jestli lidi vytočí tohle, tak to chce spíš trénovat nervy :) Obecně lidi, co maj potřebu předjíždět za každou cenu, to nemůžou mít v hlavě v pořádku. Kamarádka jela s rodičema na okresce. V protisměru musela nějaká ženská nutně předjet, nestihla se zařadit a byl z toho čelní náraz do jejich auta. Kamarádky rodina to nakonec přežila, akorát ona se musela spoustu měsíců znova učit chodit. Předjíždějící ženská umřela.
@crossCZagain2 жыл бұрын
@@May04bwu nelze soudit podle jednoho špatného příkladu. Já jich mám zase tisíc opačných. Kdo není schopen mimo obec jet 90, má mít na autě "Z". Pak nemám nic proti.
@JiriOsbourne2 жыл бұрын
Super Jiří 👍 hned sdílím svým namachrovanym známým. Snad si z toho něco vezmou.
@dusanslavkovsky82782 жыл бұрын
👍 👍 👍 pěkně podaný.. 80 v obci u skoly, hřiště, přechodu.. 🤔 defacto vrah ale nevis o tom.. 😓
@Pirnii2 жыл бұрын
Mam v aute asistenta proti kolizim. Ten zacne vydavat akusticky signal podle toho jake riziko kolize hrozi. Kdyz hrozi vazne riziko zacne pipat opravdu intenzivni zvuk, auto pripravi brzdy k brzdeni, pritahne bezpecnostni pasy, tak abyste byli pevne pripoutani k sedacce. Pokud nebrzdite zacne brzdit samo a to tak ze nedojde k zablokovani brzd. Musim rict ze se mi to uz dvakrat vyplatilo. Nedavno jsem jel po dalnici a najednou auto predemnou prudce zabrzdilo protoze se pred nim objevila nejaka prekazka - vyspane odpadky na silnici. Moje auto zacalo intezivne pipat a ja jsem hned zacal reagovat. Kdyby nezacalo pipat tak asi zacnu reagovat pozdeji protoze na dalnici proste jedete tak ze se nudite a nejste porad ve strehu. Dokonce auto zacalo uz samo dobrzdovat takze mi dost pomohlo v tom se vyhnout srazce. Fakt tuhle funkci po teto zkusenosti ocenuji. Kdyz dodrzujete bezpecnou vzdalenost tak maji tito asistenti neuveritelnou pridanou hodnotu.
@Chameleonis2 жыл бұрын
Souhlasím tak s polovinou videa (aneb potrefená husa se vždy ozve, já vím :D) Je dobře, aby si lidé uvědomili hlavně tu část s proměnou brzdné dráhy. Ovšem shledávám tuto kampaň zaštítěnou BESIPem za manipulativní. Modelová situace, kdy si 30 metrů před překážkou všimneme, že je zde nehoda přes celou šíři vozovky je opravdu manipulativní. Chápu, že má vysvětlit rozdíl v brzdné dráze, ale člověk, který si všimne takové nehody 30 metrů před tím, než do ní vletí za volantem nemá co dělat. K té reakci v rozmezí 1-3 sekund. Lidé si to neuvědomují a říkají si, že přece reagují rychleji, ale když se to sečte je tomu skutečně tak. Samozřejmě je zde odignorováno to, že v místech kde je riziko nečekané situace vyšší, řidiči instinktivně zpomalí. (nebo alespoň většina) Ovšem na ukázání třeba na skočení zvěře před kola je to perfektní k ukázání rozdílu. Čeho se ale chci dotknout je, že často různá místa mají nízkou maximální povolenou rychlost z jiného důvodu než kvůli bezpečnosti, a to je také jeden z důvodů, proč většina řidičů rychlost překračuje. Uvedu 2 příklady z Ostravska Takzvaná "prodloužená rudná", rychlostní silnice na Opavu má od Avionu po Globus 90 poté silnice se stejnou šířkou a víceméně stejnými parametry provozu má dále 110. Zde je faktorem hluk, nikoliv bezpečnost provozu. Druhý a absurdnější příklad je Klimkovický tunel na dálnici D1. Ten tunel je rovný, bez zatáček. V celém tunelu 80 nedávno v jednom směru dokonce sníženo na 60, kvůli vlhkosti v jedné části. Pamatuju si cestu do Itálie kde v podobných tunelech v Rakousku a v Itálii bylo buď 110 nebo i 130, ale můžou za to naše prehistorické normy, které nejsou moc aktualizované pro dnešní auta. A do diskuze o 130 na dálnici se ani moc pouštět nechci, jediné co uvedu je, že v Německu na Autobahnu největší důvod proč chtějí zakázat neomezenou rychlost není ani tak bezpečnost provozu (nehodovost nižší než u nás), ale zelená politika na snížení spotřeby paliva...
@jiridocekal74652 жыл бұрын
Děkuji, podobný komentář jsem chtěl napsat. Ještě bych doplnil že jeden z potíží, které vnímám jsou práce na silnici (tj snížení rychlosti z 90 třeba na 30) a po projetí celého úseku neuvidíte jediný stroj, člověka či zátaras. A to je pak jasný že po 10. projetí takovouhle "stavbou" to lidi začnou ignorovat a budou tam jezdit normálně
@tubevideo20002 жыл бұрын
Souhlasím, je to už pár let, co jsem je do Itálie a cestou mraky tunelů. Osvětlené jen obyčejnými lampami a přitom v nich rychlost 110. Nebo jiný příklad v Rakousku. Vesnice, která se rozprostírá jen na jedné straně silnice, na druhé pole a žádná odbočka nic. A světe div se, měli tam 70. Byl jsem úplně nesvůj, jestli jsem něco nepřehlédl a někde mě zkásnou, že nejedu 50. Vesnice byla docela dlouhá a tak se tam pak značky 70 objevily znova za nějakou křižovatkou. Čili problém je ten, že těch značek 70 je na cestách tolik a objevily se za posledních 5-7 let, kde dříve nebyly, že je i já už prostě ignoruji. Čili ano, jezdím vlastně rychle, ale jezdím pořád stejně. Protože jsem se bouhžel potkal s názorem, že někdo projel zatáčku a málem se vysekal, protože před ní nebylo označení snížení rychlosti - jo i takové řidiče máme....
@JanHavel2 жыл бұрын
Nicmene je nutne podotknout, ze i kdyz nemusi byt duvodem pro omezeni rychlosti bezpecnost ridice ci okoli, tak to nemusi nutne znamenat ze dany duvod neni stejne relevantni a melo by se stale dodrzovat :) Jsem vsemi deseti pro veci jako modernizaci, pravdive uvadeni infromaci/oduvodneni a zbaveni se/zjednoduseni zastaralych a nesmyslnych pravidel ale stejne tak ocenim snahy o zachovani prirody, snizeni hluku atd (ostatne "toxic wasteland" plnej hluku nechce mit doufam z planety do budoucna nikdo :) ) (priznavam ze nejsem osobne ridic ale resit rychlosti 90+ viz priklady mi prijde ponekud malicherne - to je nase doba vazne tak uspechana a v haji, ze se potrebujeme dopravovat tak rychle ze nam omezeni na 90 tolik vadi?)
@tubevideo20002 жыл бұрын
@@JanHavel Je vidět, že nejste řidič ... jízda 90-110 totiž není o tom, že by člověk spěchal, ale jak říkáte, nejste řidič, tak nemá cenu to tu probírat
@jirkavysvetlujeveci2 жыл бұрын
Ahoj a díky za komentář. 30 metrů jsem vybral pro tento příklad, abych na něm mohl ukázat ten rozdíl mezi 50 a 80 km/h. Ta "příběhová" část, že jde o auta blokující vozovku, může být klidně zaměněna třeba za to, že se ta nehoda právě odehrála; že do vozovky vběhla divoká zvěř; jiný řidič nedal přednost; či jakoukoliv jinou nečekanou událost, která může nastat relativně rychle a blízko. Jde tam hlavně o ukázku toho rozdílu rychlosti, v kontextu reakční doby a fakt nevím, co by na ní mělo být manipulativního. Určitě nechci, aby si z toho někdo vzal, že hodnotím, jak jsou nastavené předpisy v jednotlivých úsecích. Tohle video není rozhodně o předpisech, ale o reakční době během různé rychlosti.
@marektres60582 жыл бұрын
Pan docent Vémola ze soudního inženýrství v dopravě na VUT v Brně vždy říkával: "Fyzika bohužel platí pro všechny stejně". Má taky super podcasty o dopravních nehodách.
@mojatema45862 жыл бұрын
Všetko je super vysvetlené,nemám nič proti ale jednu zásadnú vec na opis danej situácii.Ak by sme sa bavili o manuálne veľa vodičov zabúda že stlačením brzdy len brázdia nič im nepomáha no keď mám 5-tku vidím prekážku a dám tam brzda spojka 3-jka je to oveľa oveľa rýchlejšie ja som si na ten spôsob už zvykol ak mám automat je to horšie lebo sám o toľko nepodradi a nestihnem hodiť Semi a sám mu dať dole pár rýchlosti
@ByF3N0M3N2 жыл бұрын
Zajímavé dobře zpracované video, ale má to jeden háček, proč se mi zároveň nelíbí. Z těchto kampaní vnímám jednu strašně negativní věc, a to že prakticky lidi straší. Nejhorší je, že v tomto videu se apeluje i na budoucí řidiče, aby znali svůj limit, případně nové řidiče, kteří pak mají strach jet na 70, 70 a na 90, 90, když můžou. Je logické, proč je ve městě 50, ale tohle video prakticky působí tak, že by měl člověk jet 50 po krásné rovné cestě a gratuluji, potkáte na silnici takového, někdo předjede, někdo se necítí, tvoří se kolona, tu pak někdo předjíždí, překračuje rychlost, začíná to být nebezpečné atd. Jasně jedu po krásné okresce, kde jsou zatáčky, tudíž nemám dostatečný výhled před sebe, tak zpomalím a jsem připravený případně brzdit. Stejně za jiných zhoršených podmínek jako je třeba mlha, déšť, sníh, ale proč to sakra působí tak, abych jezdil třeba těch 50 i za vhodných podmínek. Jasně může vyskočit srnka, zajíc, prase nebo nějaký blázen mě ohrozit, ale pokud z toho strachu bude člověk jezdit jako šnek, ať za ten volant radši ani nesedá, bude líp a nebude on vytvářet nebezpečné podmínky.
@Noblnoch2 жыл бұрын
Na tomhle něco je. A hlavně stav je takový, že normální řidič nemá jak si vyzkoušet, co dělá auto v krizové situaci. Moderní auta mu dávají pocit, že furt pohoda, nic se neděje...