Още едно прекрасно видео пълно с всичката необходима информация ,благодаря Деси ❤❤❤ Точно на време ,за да изпрактикивам.😊
@thegardenutopia8 ай бұрын
Благодаря! 💚💚💚
@vassilkadimitrova17098 ай бұрын
Точно навреме! Благодаря!🌹🌹🌹
@thegardenutopia8 ай бұрын
💚💚💚
@marietavladimirova58928 ай бұрын
Благодаря за полезното, както винаги, видео! Приятна почивка!
@thegardenutopia8 ай бұрын
Благодаря! 💚💚💚 Ползотворни почивни дни!
@adrianadimitrova17317 ай бұрын
Благодаря Ви за изчерпателните съвети! Споменахте за черни мушички по доматите.В момента по стеблата на доматите ми има такива мушички, по листата няма, огледах и отдолу, листата са в добро състояние, съвсем свежи, не са завити. Моля,дайте ми съвет с какво да напръскам . Доматите са на открито, в момента цъ фтят.Предварително благодаря!
@thegardenutopia7 ай бұрын
Здравейте! Ще копирам директно отговора си на същия въпрос под друго видео, надявам се да се преборите успешно с неприятелите. Бих препоръчала да използвате Нимазал (40 мл на 10 л) в комбинация с препарат на медена основа (фунгицид). Нимазалът е инсектицид, сертифициран за био производство. Ако искате съвсем безвредно - Афитек. В него няма действащо вещество и изобщо не се води пестицид. Но е само контактен - т.е. трябва да попадне върху всички потенциални вредители при пръскането. Ако искате по-силно решение и не държите на био препарати - Кораген 2 мл на 10 л. Можете да го комбинирате и с Нимазал. Като фунгицид препоръчвам Еъруан (25 мл на 10 л), но не знам колко ще го намерите по агроаптеките. Можете вместо него да използвате Куадрис - пак е стандартен фунгицид. Така или иначе ще пръскате, добре е да комбинирате инсектицид с фунгицид, особено след обилните валежи. Още по-добре е да добавите листен тор - Стимак например е органичен и икономичен, 30 мл на 10 л вода. Или пък тор с калций, за да противодействате на почерняването на плодовете от долната страна.
@rosrnkosturkov63088 ай бұрын
браво на теб
@thegardenutopia8 ай бұрын
Благодаря! 💚💚💚
@shinageorgieva24558 ай бұрын
Чудесно видео и както винаги нагледно показано ! ❤
@thegardenutopia8 ай бұрын
Благодаря! 💚💚💚
@ГеоргиВеликов-л5х7 ай бұрын
Видеото ми хареса.Благодаря.
@thegardenutopia7 ай бұрын
Благодаря за хубавия отзив! 💚💚💚
@MANDMK8 ай бұрын
Thanks
@thegardenutopia8 ай бұрын
Благодаря! 💚💚💚
@sofiasredeva86698 ай бұрын
Страхотен разсад, Деси.
@thegardenutopia8 ай бұрын
Тази година е доста добре, благодаря! 💚💚💚
@rosrnkosturkov63088 ай бұрын
❤❤❤
@MANDMK8 ай бұрын
Здравейте, имам само още един въпрос за доматите. Чета на много места, че Ф1 доматите (хибридни сортове) са много по-устойчиви на болести от нормалните. Вие пробвала ли сте Ф1 доматен сорт и какви са ви впечатленията?
@thegardenutopia8 ай бұрын
Здравейте отново! Досега доста хибридни сортове съм отглеждала, но не намирах такъв, който ми харесва на вкус. Тази година съм сяла предимно директни сортове и засега се развиват отлично. Честно казано хибридните различно се представяха всяка година. Може би при отглеждане в оранжерия ще могат да се установят значителни разлики. Моите домати рядко боледуват, 2-3 пъти ги пръскам през сезона - някъде сега с фунгицид и системен инсектицид, а през юли 2 пъти с афитек против миризливки и акари. Не е имало проблеми със заболявания и устойчивост, но не съм сравнявала добиви, тъй като ме интересува само вкуса. От директните сортове също са ми добри впечатленията. Единствено бих казала, че розовите едри директни сортове са най-претенциозни. При хибридните най-доволна съм от чери Мирабел - няма такъв домат, но е за почитатели на чери, както и за малки деца - обожават го.
@MANDMK7 ай бұрын
@@thegardenutopia Четох, че sungold са най-вкусните хибридни домати, тях пробвала ли сте ги?
@thegardenutopia7 ай бұрын
@@MANDMK не съм пробвала Sungold, но това с вкуса е много относително. Предполагам, че Мирабел са доста сходни - жълто дребно чери, което наистина става сладко като плод. Освен това правят огромни китки, тук след 14 минута kzbin.info/www/bejne/ap2sc6iYpNKIaaM можете да го видите. Принципно при домашно отглеждане доста хибриди ще са вкусни, когато се берат при пълна зрялост. Освен това е важен районът - домати, които при мен вървят добре, може да не се представят така в Южна България, например.
@ЙовкаПетрова-к8и7 ай бұрын
Моля за съвет...отстранявате ли всички колтуци или оставяте един колтук и домата да е с два върха...Благодаря ви!
@thegardenutopia7 ай бұрын
Опитвам се да премахвам всички, но понякога не действам навреме, колтук образува цветове и така остава втори връх. Опитвам се да избягвам това, тъй като садя по два корена заедно и става доста пренаселено. Ако садите по един корен, можете да си оставяте и втори връх. Не съм забелязала фрапиращи разлики.
@camel4o8 ай бұрын
Детерминантните домати не дават ли по-голяма събираемост като реколта (и в по-кратък срок). Като цяло какви са главните предимства на не детерминантните?
@thegardenutopia8 ай бұрын
Не съм отглеждала детерминантни, защото сортовете, които ме интересуват, са индетерминантни. Детерминантните действително имат повече реколта почти наведнъж, което също не ми харесва. Аз отглеждам домати първо заради различните сортове, които искам да изпробвам като растения (как изглеждат, как растат) и да опитам като вкус (дали са сладки и дали ми харесват). Също така обожавам салати и мога да консумирам по 3-4 кг домати на ден през лятото. Реколта наведнъж е за консервиране, което с домати не правех досега поради липса на време за подобни начинания. Това бих казала са основните предимства на индетерминантните домати (въпреки че обхващат много различни сортове е и трудно да сложа всички под един знаменател) - определени сортове и редовна реколта през сезона, започвайки от юни-юли до края на ноември при отглеждане само на открито.
@LalkaKirova8 ай бұрын
Деси здравей! Имам вече доматчета. Мога ли да напръскам с бордолезов разтвор, или да напръскам с Радомил голд и Моспилан? Според теб, койе по-добрия вариант? До сега не съм пръскала с нищо. Благодаря ти предварително!
@thegardenutopia8 ай бұрын
Здравей, Лалка! Няма никакъв проблем да пръскаш с бордолезов р-р, но не мога да ти кажа правилната концентрация. Знам, че синият камък задължително трябва да е в концентрация около 1%, даже 0,75 %. Важното сега е да се пръска с нещо, което съдържа мед. В случая медният сулфат (син камък) е подходящ. От гледна точка вредители не съм сигурна дали ще имаш защита с бордолезов р-р. Ридомил Голд и Моспилан е по-лесният вариант. Аз използвам Еъруан (фунгицид на медна основа, както Ридомил Голд, но е одобрен за биологично производство) и Ним Азал, който е системен инсектицид, също одобрен за био производство. От тези препарати съм доволна и ги използвам при всички растения - овошки, зеленчукови, декоративни. Понеже винаги търся вариант да купувам и ползвам минимално количество препарати, използвам тези, за да ги ползвам при всичко. Нямам време и желание да закупувам различни препарати за всяка отделна култура. Дали е правилно или не - не знам, но споделям какво точно правя. Можеш да погледнеш информация за концентрацията на бордолезовия р-р. Аз взимам директно Бордомикс заради пръскачката (няма нужда да се прецежда, както е при варта), но ползвам при зимните пръскания, когато няма листа. При Бордомикс препоръчват концентрация 0,035 до 0,6% при домат. Надявам се да ти е от полза отговорът. 💚💚💚
@LalkaKirova8 ай бұрын
@@thegardenutopia Много ти благодаря миличка!
@GerganaPashunova8 ай бұрын
Винаги ли ги оформяте в едно стъбло?Не оставяте ли по още един култук?
@thegardenutopia8 ай бұрын
Здравейте! Принципно да - винаги се стремя да оставям едно стъбло, защото и с двата корена заедно става прекалено гъсто. Често не ми се получава, защото пропускам момента за колтучене и "натурално" при някои корени стават две стебла.
@СилвияСтоименова-щ8у8 ай бұрын
Здравейте Деси, да попитам за доматите, когато се мулчурат с тревата, после с капково ли се поливат?
@thegardenutopia8 ай бұрын
Здравейте! Да, с капково ги поливам.
@СилвияСтоименова-щ8у8 ай бұрын
@@thegardenutopia Благодаря
@Daniela-S7 ай бұрын
А защо две коренчета в дупка ?
@thegardenutopia7 ай бұрын
Установих, че това е най-вече регионално - моите баби и дядо садяха по две коренчета, хората в селото садят по две коренчета. На други места не са и чували за две коренчета домат заедно. Идеята е, че така има повече реколта на по-малка площ. Тази година ще експериментирам дали наистина е вярно това, защото доматите са силни растения. Когато са засадени заедно, има конкуренция за светлина, вода, хранителни вещества. Засадила съм в един ред от един сорт и по две коренчета, и по един, като ще сравня количеството на реколтата и в двата случая. Една дама беше коментирала, че според нейната баба хората садят по едно коренче, понеже си купуват разсада. Пък ние като си го правим сами, имаме много разсад и слагаме по две коренчета :) Това в кръга на шегата.
@Daniela-S7 ай бұрын
@@thegardenutopia И аз си помислих , че може би ще си пречат едно на друго в растежа ! Моята майка също сама си произвеждаше разсад и даваше на който иска , но не е садила по две . Всеки различно и може би наистина регионално ! Винаги си много изчерпателна в отговорите си ! ❤️🌹❤️
@LilianaVeleva7 ай бұрын
Защо доматите цъфтят втора китка , но не завръзват няма доматчета . Само Ръгбито са започнали да завръзват домати . Не са в оранжерия .
@thegardenutopia7 ай бұрын
Здравейте! Възможно е заради влажното време. Ако имате възможност, минавайте по цветчетата с една клечка за уши, леко натърквайте памучето в цветчетата, за да подпомогнете опрашването.
@temenuzhkapetkova52217 ай бұрын
❤
@boryanapavlova8 ай бұрын
Кажете повече за доматите чери .
@eleonorvelichkov49268 ай бұрын
Една дума "плевел" толкова издръжлив и ако се остави може и да се саморазсажда всяка година.
@thegardenutopia8 ай бұрын
Зависи от черито. Досега всяка година отглеждам Мирабел - жълто чери с огромни китки с доматчета, но е хибриден сорт, т.е. дори да се разсади само, не излиза същият сорт. Тази година най-накрая се сдобих със семена на едно Лудо чери, което е директен сорт, могат да се събират семена от него и е нещо уникално. Дано да се получат нещата и ще го показвам. От години го търся. Иначе черита препоръчвам, ако имате малки деца наоколо, много им се радват, късат си директно. Жълтите черита са много сладки, Мирабел е отличен избор. 2-3 корена са предостатъчни за едно домакинство, няма обиране реколтата и държат до първия сняг.