Oglądam to w 2021r, na Podlasiu, w strefie stanu wyjątkowego, a zatem teraz jest to jeszcze bardziej aktualne. Oby nie było konieczności użycia stopnia najwyższego przymiotnika "aktualny".
@TheMarianna20094 жыл бұрын
Kto by pomyślał że po zaledwie 3 latach taka wiedza może się przydać
@Sielski20088 жыл бұрын
Wspomniał bym jeszcze o krawiectwie, umiejętności uszycia i naprawy wszelakich ubrań z byle czego
@domowysurvival8 жыл бұрын
Słuszna uwaga. [Krzysiek]
@jedenras8 жыл бұрын
W takim razie też szefc a może nawet bardziej
@jerzyk77488 жыл бұрын
umiejętność wiązania krawatu
@piotrekj.12778 жыл бұрын
Masz jakies doswiadczenia w tym temacie?
@MrZeeCv8 жыл бұрын
myślę że ludzie potrafiący zrobić komuś krawat na modłę bojówek południowoamerykańskich też będą w cenie :)
@DvymitR_catharsis4 жыл бұрын
Oglądam to w październiku 2020 i myślę , że teraz jest to bardziej aktualne niż w 2017 . Umiem wytwarzać alkohol i trochę innych jeszcze umiejętności + zapasy żywności .
@wilkolakg6642 жыл бұрын
Ja to ogladam w 2022/2023 i to jest jeszcze bardziej aktualne . :D
@Dominik-kx6il2 жыл бұрын
@@wilkolakg664 ja to ogladam jutro, i do jest aktualniejsze niz wczoraj :)
@Michal_Z_8 жыл бұрын
Dodam siódmy punkt, moim zdaniem dość istotny. Domowa produkcja alkoholu z czegokolwiek dostępnego "pod ręką".
@b4siek1323 жыл бұрын
Słusznie! Dezynfekcja, ekstrakcja ziół, waluta.
@nikodembolda57783 жыл бұрын
Może zanim zaczniesz produkować alkohol zobacz jakie piekło przeżywa rodzina alkoholika. Pijaństwo to nasza wada narodowa. Matka Boża w Gietrzwałd prosiła Polaków o trzeźwość i różaniec. Pijani Polacy to łatwy łup dla okupanta i piekło dla polskich rodzin.
@ninerebifraddy_f48783 жыл бұрын
@@nikodembolda5778 ty czytałeś to co żeś napisał? Alkohol nie służy do upijania się. Osoba dorosła odpowiada sama za siebie. Ona wie co robi. Głównym problemem Narodowym jest lekkomyślność oraz małowiedza.
@norbertnowak35873 жыл бұрын
@@nikodembolda5778 mogę jakieś źródło odnośnie tych próśb ?
@laskolasko20003 жыл бұрын
@@nikodembolda5778 oj ręce opadają 😤 Informację masz od kogo??? Wszystko w Panu Bogu 👍. Człowiek myśli Pan Bóg kreśli 😁.
@adasszprycha67138 жыл бұрын
Ktoś kto miałby umiejętność produkcji np metamfetaminy byłby ustawiony w trudnych czasach. Smutne, ale prawdziwe. Piszę to całkiem poważnie.
@nt23p273 жыл бұрын
Hehe, myślę,że ktoś taki byłby ustawiony nawet w obecnych czasach ;-)
@rolnikstas3408 жыл бұрын
to o czym powiedziałeś to my na wsi umiemy od pokoleń przynajmniej moje pokolenie potrafi dla mnie to normalka naprawy przygotowanie żywności pozdrawiam
@peger7 жыл бұрын
Rzeczy oczywiste jak oddychanie. Szkoda, że koni już u nikogo się nie uświadczy. Przynajmniej u mnie na wsi.
@robertlabus65082 жыл бұрын
Ja tam jestem po programowaniu. Co nie znaczy że nie znam się też na innych rzeczach. Nie myl zawodu czy wykształcenia z umiejętnościami.
@adamrzetelski60147 жыл бұрын
A jakby stworzyć grupę coś w stylu serialu The Walking Dead. Nie potrzebujemy wtedy posiadać wszystkich umiejętności świata ale wtedy w takiej grupie każdy by miał swoje zadania. Jeden byłby lekarzem i leczył ludzi, inny naprawiał maszyny jeszcze inny hodował zwierzęta lub uprawiał rośliny jeszcze inny wytwarzał jakieś inne produkty. A tworzenie grupy zacząć od znajomych do których mamy zaufanie i z czasem szukać innych. Co jak co ale grupa jest silniejsza niż pojedynczy człowiek, łatwiej jest przetrwać i można więcej zrobić niż gdybyśmy sami mieli to robić.
@joannabukaa2893 жыл бұрын
Witam taka grupa jest i istnieje Królestwo Polskich Słowian. Może to nie pana znajomi ale do siebie zapraszają. Na ich warunkach podobnych do tych co pan wymienił.
@michagolla85328 жыл бұрын
Bardzo dobrze mówisz. Pomijając samą treść, chciałbym się odnieść do tego, co powiedzialeś między wierszami. Mianowicie - wielu osobom survival, prepping, trudne czasy (zwał jak zwał) kojarzy się z jakimś stylem rambo. Wiele osób myśli, że jak bedzie miało łuk, kusze, noże, siekiery, maczety czy broń palną, to jest gotowa. A tu zonk moim zdaniem. JEśli będzie to wojna, to broń niezbyt się przyda. Z regularnym wojskiem nie ma się szans. No, chyba, że [partyzantka, ale to temat rzeka,... A jeśli powiedzmy - upadnie rząd, każdy teraz sobie rzepkę skrobie, to umiejętnośc obsługi broni będzie tylko SKŁADOWĄ ze wszystkiego, co trzeba będzie wtedy robić. Podstawa to wyżywić się, napoić i schronić. To jest absolutne minimum i fundament. Po co mieć zapas broni i amunicji, jak się padnie z glodu czy pragnienia? i gwarantuję takim gagatkom od broni, że ta broń do niczego im się nie przyda w polowaniu. JEśli ktoś już nie nabył umiejętności polowania, podchodzenia zwierzyny, tropienia.... to sorry. Możesz nawet mieć moździerz, a nic nie złapiesz. Oczywiście, ochrona miru jest ważna, o moga grasować bandy rabusiów i inne takie ale... czy jest to umiejętnośc priorytetowa? Nie sądze. Pozdrawiam
@Sielski20088 жыл бұрын
Może top 10 niezbędnych przedmiotów na trudne czasy
@piotrekj.12778 жыл бұрын
Dobry pomysl. Popieram!
@patrycjuszkanka65598 жыл бұрын
były już takie filmy
@noxious08 жыл бұрын
Witaj, Ostatnio trochę pooglądałem Waszych materiałów i mam kilka pytań, 1. Czy ziemiankę jako schron przeciw promieniowaniu i przeciwatomowy nie warto by było wyposażyć w licznik geigera? Wiem że tani sprzęt nie jest ale chyba przydatny w takiej ewentualności. 2. Suszone kotleciki sojowe jako zapas żywności? Mało ważą mają dużo białka i dość niezłą dawkę kalorii. 3. Butelki i beczki PET z wodą zakopane pod ziemią. Czy po jakimś czasie nie dojedzie do skażenia tej wody jako że PET jest materiałem w którym zachodzi wymiana gazowa ? Tj. np napój gazowany z czasem się odgazowuje i działa to też w drugą stronę ? 4. Prepperingiem interesuje się od kliku tygodni, większość znajomych z pracy i życia uważa takiego typu podejście za paranoje. Czy wyznaczacie sobie jakaś granicę gdzie kończy się rozsądne przygotowywanie się na trudne czasy katastrofę kryzys itd a gdzie zaczyna się paranoja i życie w strachu przed zdarzeniami z szansą 1 na 10 000 000? Jeśli na któreś pytanie już padła odpowiedź to sorki nie wszystko od Was jeszcze czytałem i oglądałem;) pzdr Paweł
@MrDolinoss3 жыл бұрын
Podstawowy błąd, mówisz o tym
@basiamarchewa3 жыл бұрын
Obecnie można robić podyplomowe studia trwające 1,5 roku z fitoterapii (zielarstwo) lub roczną szkole na fitoterapeutę. Jednak proszę mi uwierzyć, że skończenie szkoły/ studiów podyplomowych to dopiero początek nauki o ziołach. Fitoterapeuta musi również.znac choroby, ich przyczyny, interakcje z lekami, przeciwwskazania do stosowania konkretnego zioła, formy podania i przygotowania. To jest ogrom wiedzy.. Nowoczesna fitoterapia opiera się na dowodach naukowych. Większość opisana jest w Farmakopei polskiej. Ogrom wiedzy
@aja-ana22063 жыл бұрын
Słuszne uwagi. Nie ma co robić sobie śmichów-chichów z ziołolecznictwa. To jest poważna, oparta na wielowiekowej praktyce i licznych badaniach naukowych dziedzina wiedzy, którą zaczynają doceniać nawet niektórzy (ci mądrzy oczywiście i niezaklapkowani) lekarze (takich jest niestety mniejszość). Zresztą wiele leków opiera się w dużym stopniu na składnikach czynnych pozyskiwanych z roślin. Skoro działają w produkcie farmaceutycznym, to tym bardziej zadziałają w naparze, odwarze, intrakcie, nalewce, itp. (brak wypełniaczy i konserwantów jest tu dużą przewagą). Wrzucanie fitoterapii do jednego worka z leczeniem dotykiem i innymi dziwnymi metodami jest jakimś nieporozumieniem. Sama myślę nad kursem fitoterapii (marzy mi się podyplomówka, ale to w mojej sytuacji nierealne).
@aja-ana22063 жыл бұрын
Dodam jeszcze, że w razie jakiejś poważnej katastrofy leków może brakować, możliwości ich produkcji stoją pod znakiem zapytania a może zwyczajnie nie będzie jak ich dowieźć do aptek/szpitali/lekarzy/chorych (niepotrzebne skreślić, bo czy w ogóle jakiekolwiek apteki byłyby czynne?). Znajomość ziół leczniczych i ich stosowania może się równać być albo nie być. Wtedy wiedza rockefellerowskiego lekarza-receptopisarza na niewiele się przyda...
@cz00338 жыл бұрын
Świetny film jak zawsze, pozdrawiam :)
@dawidjozwiak95024 жыл бұрын
Obstawiam: lekarz, kucharz, mechanik, krawiec, szewc, inny rzemieślnik, spec od żywności ( agronom? zootechnik? ), mysliwy, prostytutka, aktor teatralny ( w wielu ksiazkach i filmach spotkalem sie z tym motywem, że niby dawali ludziom nadzieje swoimi przedstawieniami ) no i oczywiście polityk :):):) ( w każdej wersji apokalipsy jest ktoś kto kieruje grajdołem czy tam tym co pozostało z grajdola )
@chybiltrafil8 жыл бұрын
Czyli podsumowując skończyłeś zawodówkę jakoś dasz radę, magistrowie filozofii i marketingu zginą marnie ;p
@chybiltrafil8 жыл бұрын
A z drugiej strony co z tego że jesteś super handlowcem który potrafi sprzedać dziś wszystko i każdemu skoro w czysto hipotetycznej sytuacji "Apokalipsy" nie masz nic co dało by się sprzedać. A jeśli ktoś będzie umiał taki samochód naprawić siłą rzeczy będzie kimś wartościowym dla ludzi którzy mają samochody i taki ktoś nie będzie się musiał reklamować bo w mojej świadomości będzie tym kimś kto sprawia że nie chodzę na piechotę.
@chybiltrafil8 жыл бұрын
Masz trochę, a nawet sporo racji w tym co piszesz, ale myślę że w razie kataklizmu to właśnie fach w ręku będzie miał największe znaczenie, ponieważ możliwość naprawy czegokolwiek (przykładowo) zwiększa szansę grupy na przetrwanie, a co do gangu o którym piszesz to właśnie może to tak zadziałać że mechanik naprawia za darmo, ale magister marketingu kulka z automatu bo nie ma wartości, a takiego mechanika to już warto karmić. Oczywiście magister marketingu może być super mechanikiem, ale w takim wypadku dla grupy będzie właśnie mechanikiem. I nie sądzę żeby w razie "apokalipsy" była potrzeba sprzedaży swoich umiejętności, to będzie raczej kwestia poszukiwania ludzi z umiejętnościami.
@Wguy19728 жыл бұрын
chybiltrafil Trudne czasy właśnie na tym polegają :-). Gdybyś (przyjmujemy hipotezę zostałeś kacykiem jakiejś grupy) miał do wyboru seksowną ratowniczke medyczną a wykladowczynie (o wiecznie skrzywienie twarzy i pełnej pretensji do Ciebie) gender studies to którą byś wybrał.
@chybiltrafil8 жыл бұрын
No wersja baranosia jest trudniejsza ... obie jedna będzie leczyć ciała a druga duszę ;p
@dariuszjanicki42688 жыл бұрын
Umiejętności marketingowe, czy negocjacyjne, to nie umiejętności przywódcze. Po drugie jakaś zorganizowana grupa chętnie wchłonie fachowców, ale po co im kolejny szef?
@waqsan37368 жыл бұрын
może nagrasz coś o tym swoim domku autonomicznym? Jak przetrwał i jak wygląda po tych kilku latach.
@weronikagliniecka17908 жыл бұрын
mam pytanie fajnie jakby było w Q&A . czy masz jakąś broń do obrony miru domowego . myślałem o kiju bejsbolowym albo tomahawk
@RemekTarach3 жыл бұрын
Ziołolecznictwo to nie 'magia' a podstawa farmakologii. Sukces big pharny polega właśnie na tym, że rzeczy, które możemy pozyskać sami (naturalne) kupujemy od nich (sztuczne). Większość popularnych leków można bez przeszkód zastąpić ziołami. Pytanie również czy kapustę kiszoną wystarczy zamknąć w słoik, aby ją przechować? 🤔 Edit. Jak wyleczyć grypę? Chyba, że autor miał na myśli jak złagodzić objawy grypy 😉
@Marcelini19892 ай бұрын
To nie jest tylko kwestia "sukcesu big pharmy" tylko faktu, że preparaty ziołowe mają zupełnie inną czystość niż syntetyki. Tak, to jest świetna alternatywa gdy nie ma dostępu do wyrobów farmaceutycznych, ale lekarstwa ziołowe są po prostu gorsze jakościowo. Oczywiście w fabrykach farmaceutycznych też używa się surowców zielarskich, ale ekstrahuje się z nich konkretne substancje, a nie łyka wszystko co matka natura do danej rośliny włożyła. Możesz oczywiście leczyć gorączkę czy ból głowy kwasem salicylowym zawartym w korze wierzby, ale kwas acetylosalicylowy produkowany z salicylowego jest po prostu skuteczniejszy i daje mniej skutków ubocznych (o ile się nie mylę - nie mam wykształcenia medycznego ani farmaceutycznego - jest też mniej nefro- i hepatotoksyczny.)
@RemekTarach2 ай бұрын
@Marcelini1989 noe do końca się z tym zgodzę, że piguły są lepsze jakościowo. Są jak pisałem wcześniej po prostu sztuczne. Identyczne z naturalnym (według tego co nauka dziś potrafi zbadać), ale jednak sztuczne. Dla porównania dam przykład wody. Kupujemy różne wody do picia. Z różnych źródeł. Popularną wodą na świecie jest na przykład woda evian. Pochodzi rzekomo z francuskich Alp... Itd. Fajnie, tylko, że: - woda, skąd by nie była wzięta, musi być w 'procesie produkcji' zagotowana aby upewnić się, że swoisty proces pasteryzacji nastąpił i żadna bakteria nie będzie się nie niepokojona tam rozwijać - następnie skład mineralny wody jest uzupełniany sztucznie. Ot taki 'pluszz' wrzucony do wody aby uzupełnić minerały, które to w procesie 'pasteryzacji' albo wyparowały albo wytrąciły się w formie kamienia - dodatkowo dodawany jest chlor. Przecież gdzieś na etapie butelkowania ktoś mógłby baterię wprowadzić do tej krystalicznie czystej wody Zostaje nam jeszcze fluor, który przecież jest dla nas super zdrowy to 'warto' go dodać no i same butelki, które wyglądają jak parówki a przed napełnieniem wodą są podgrzewane i pompowane do pożądanych rozmiarów. Na tym etapie produkowane jest mnóstwo plastikowego pyłu, który to nie jest ani wypłukiwany czy w inny sposób wydobywany tylko serwowany nam jako roztwór z naszą super naturalną, górską wodą. Jest to też główny element kontroli w każdym jednym zakładzie produkującym wodę mineralną. Nie zmienia to faktu, że woda o ile do kontroli jest w miarę ok to po kontroli dzieją się już jaja. Pytanie czy taka woda jest lepsza czy jednak ciekawiej jest w tych Alpach pochylić się i nabrać jej samemu ze źródła. Oczywiste, że wtedy jakąś baterię czy inne odchody mikro organizmów, ale nie i nie tylko możemy sobie złapać. Tylko czy faktycznie woda to woda?
@Marcelini19892 ай бұрын
@RemekTarach Ty mówisz o wodzie, ja o farmaceutykach. Tak, syntezowania substancja jest lepsza niż dokładnie ta samą substancja z domieszkami. Bo to jest dokładnie ta samą substancja... roślina też ją syntezuje... ale albo możesz ją z niej wyekstrahować i oczyścić - i tak się robi przemysłowo jeśli jest to możliwe i tańsze, albo zsyntezować w laboratorium i uzyskać w możliwie najwyższej czystości.
@patapatatai83664 жыл бұрын
Chyba to jest podobnie jak z zapasami: przydałoby się pozyskać umiejętności przydatne również w obecnym codziennym życiu, czyli np. wiedza którą stroną prawidłowo trzymać narzędzia typu młotek, siekiera, wkrętak; przygotowanie/przechowywanie żywności, znajomość roślin i ich wykorzystanie, itp. itd. Prawidłowa obróbka upolowanej zwierzyny i przygotowanie jej do długotrwałego przechowania, to nie jest takie hop-siup. Przy uprawie zwykłych typowych roślin wielu również polegnie. "surviwalowcy" z YT chwalą się namiętnie na ile sposobów potrafią zaostrzyć kijek - ilu z nich jest w stanie np. wykonać zwykłe grabie które nie rozpadną się po 5 min. używania?. Wielu niestety zapomina, że w takich umiejętnościach bardzo ważna jest praktyka. Wbrew pozorom, skuteczne używanie prostych narzędzi jest bardzo wymagające i pracochłonne, np. ktoś z Was próbował wywiercić otwór w ścianie bez wykorzystania wiertarki elektrycznej? Kiedyś smiechłem jak Krzysztof robił program o siekierach. Bałbym się dać mu nawet plastikową.... ;)
@domowysurvival4 жыл бұрын
No trzeba powiedzieć uczciwie, że ja z siekierą w życiu nie miałem za bardzo do czynienia, a kto mnie mógł nauczyć się nią posługiwać, to niestety tego nie zdążył zrobić. Zresztą tak jest też z wieloma innymi umiejętnościami, które dla osoby wychowanej w domu jednorodzinnym na wsi są rzeczami oczywistymi a dla mnie, mieszczucha (który tylko na wakacje jeździł do dziadków na wieś), pozostają wciąż tajemną wiedzą. Ogólnie to takich umiejętności przydatnych na co dzień i w sytuacji awaryjnej jest mnóstwo. Nauczyć się wszystkich nie sposób, bo życia nie starczy. Trzeba więc gdzieś położyć większy nacisk a z innych rzeczy po prostu zrezygnować. [Krzysiek]
@jesteszmiana59153 жыл бұрын
Bardzo jestem ciekawy jak / czym zrobiłeś ten otwór i ściana z czego była wykonana? Bez udaru nie ma szans zrobienia OTWORU w żelbetonie
@patapatatai83663 жыл бұрын
@@jesteszmiana5915 Ciekawe, jakoś potrafili piramidy w Egipcie wybudować i akwedukty w Rzymie i Katedry i Koloseum .... Jak oni to zrobili bez wiertarek z udarem? o_O :))))))))) W kamieniołomach wydobywali gigantyczne ilosci surowców - też bez współczesnych maszyn. Pewnie nie wiedzieli, że się nie da. Zaproponuj komuś zrobienie otworu w żelbetonie np. tys. zł za sztukę za pomocą tradycyjnych narzędzi.. Zapewniam, że znajdzie sie śmiałek który dokona tej niemożliwej sztuki.
@sawomirzareba71198 жыл бұрын
Co do domów to obecnie najczęściej stosowana jest zaprawa oparta o cement, który ma termin coś około 3 miesięcy od daty produkcji. A więc w razie czego może go zabraknąć lub nie będzie niezdatny do budowy. Alternatywą była by wiedza i umiejętność budowy domów (innych obiektów użytkowych) z drewna. Lub co ostatnio wraca "budownictwo naturalne" czyli domy z wykorzystaniem gliny, piasku, jakiegoś materiału roślinnego i wody. Ogólnie może nie byłoby potrzeby budowy bo mogłoby być dużo pustostanów.
@MrZeeCv8 жыл бұрын
Wytwarzanie alkoholu metod,ą garnkową :) produkcja narzędzi, kucia i obróbki metalu. Wytwarzanie broni myśliwskiej, polowanie i tropienie. Warto mieć nasiona tytoniu i umieć go przetworzyć :)
@220VDC8 жыл бұрын
zrobisz odcinek o wytwarzaniu prądu elektrycznego ale w większych ilościach np: 10kw
@marekszymanski53673 жыл бұрын
**Agregat prądotwórczy**
@padab13 жыл бұрын
@@marekszymanski5367 agregat na paliwo się nie przyda jak nie będzie skąd zdobyć paliwa....
@marekszymanski53673 жыл бұрын
@@padab1 alkohol , gaz drzewny...
@padab13 жыл бұрын
@@marekszymanski5367 dzięki, poszperam w necie
@pablopablo42087 жыл бұрын
brakuje najważniejszej kwesti przy której wszystkie inne bledną - pozyskiwanie i dystrybucja czystej wody. Tak, czystej wody. Wystarczy zwykły brak prądu i w kilka dni mamy totalną anarchię. Po kilkunastu dniach ulice warszawy jak i innych miast będą pokryte ludzkimi odchodami, woda z wisły nie będzie zdatna do picia nawet po przygotowaniu - to będą jedne wielkie szczyny - za przeproszeniem. Co będziemy pić? Czym popijemy jedzenie? Czym przemyjemy rany? Na czym zrobimy wywary? Źródełka znajdą się pod "ochrona" więc w większości przypadków zostanie deszczówka... W bardzo krótkim czasie nasza populacja zmniejszy się, a sól znowu będzie droższa od złota
@annatymosiak5633 жыл бұрын
Dziękuję. Masaże są cudownym dotykiem i naprawdę leczą, prawdziwi masażyści posiadają dyplomy. Pozdrawiam
@katarzynamukowska33 жыл бұрын
W mieście jest trochę gorzej zabezpieczyć na trudne czasy. Nie mam własnego domu ani mieszkania więc również nie mam za dużo miejsca tam gdzie wynajmuje bo mały metraż. Nie mam ogródka. Jedynie co da się załatwić to świece, baterie i radio na baterie i latarką. Kuchenka gazowa małą jakas
@lazero19028 жыл бұрын
Mam pytanko, czy nasza masa/wzrost/tkanka mięśniowa mają bardzo duży wpływ na nasze przetrwanie w trudnych czasach?
@dax4_3dom785 жыл бұрын
Tak
@dax4_3dom785 жыл бұрын
Tak
@nt23p273 жыл бұрын
Pewnie,że tak. Bo zanim gruby schudnie to chudy zdechnie ;-)
@alek98773 жыл бұрын
@@nt23p27 chudy okradnie grubego i ucieknie prędzej niż gruby wstanie z łóżka
@nt23p273 жыл бұрын
@@alek9877 gorzej jak gruby złapie chudego i go zje.
@marcinnogalski38527 жыл бұрын
uwazam ze produkcja uzywek jest bardzo dobrym pomyslem. troche niebezpiecznym aczkolwiek zawsze byl i bedzie oplacalnym. prostym i nie wymagajacym wielkiego nakladu finansowego czy studiowania przez lata. produkcja prochu
@domowysurvival7 жыл бұрын
Trzeba tylko uważać, by nie robić rzeczy, które dziś są nielegalne. [Krzysiek]
@marcinnogalski38527 жыл бұрын
tak jak mowisz. ale nik ci nie zabroni dzisiaj uprawiać tytoń, czy pędzić bimber. sprzedaż nie bardzo ale umieć i miec zapasy tych produktow to jest bardzo dobry pomysl. posiadanie nasion roznych chwastow czy kwiatkow tez nie jest nielegalna a kiedys moze sie okazac zyłą złota.
@domowysurvival7 жыл бұрын
Jak to nie, przecież pędzenie bimbru (co ja rozumiem przez destylację alkoholu do wysokoprocentowej postaci) jest nielegalne. Co do tytoniu to nie wiem, ale gdzieś wyczytałem, że od posiadanego suszu tytoniowego trzeba zapłacić akcyzę. [Krzysiek]
@marcinnogalski38527 жыл бұрын
możliwe ze jest to na granicy prawa lub już trochę za aczkolwiek, ja mam bimber machinę zakopane w piwnicy i jak będzie potrzeba można szybko uruchomić.. ale cel jest jeden by potrafić wytwarzać coś na co w sytuacji wshtf będzie zapotrzebowanie. a na alkohol wysokoprocentowy na pewno będzie czy to w medycynie, uzyskiwaniu ciepła/światła. paliwa czy jako napoju wyskokowego. złoty interes hehe
@margrabja8 жыл бұрын
Czyli zgodnie z moimi przypuszczeniami ludność wiejska jest najlepeij przygotowana na apokalipsę - maja jedzenie i znają się na jego uprawie i hodowli a także konserwowaniu - każdy rolnik to złota rączka i zna się na sprzęcie mechanicznym, samochodach i innych pojazdach - mieszczuchy wyginą :)
@domowysurvival8 жыл бұрын
Obawiam się, że Twój optymizm jest trochę przesadny. Masa ludzi mieszkających na wsi nie ma bladego pojęcia o niczym, bo do pracy dojeżdża do miasta, albo utrzymuje się z jakichś chałtur, emerytur, rent i zasiłków. Uprawą roli zajmuje się coraz mniej ludzi. Mało kto jest w stanie robić to w sposób samowystarczalny i zrównoważony. Raczej rolnicy kupują materiały siewne, nawozy i środki ochrony roślin, czy wreszcie paliwo do ciągnika. Uprawa roli z użyciem koni jest nierealna, mało kto ma konie i odpowiedni sprzęt. Niemniej jednak, na pewno w razie apokalipsy na wsi będzie łatwiej. Choć z drugiej strony kryzysy gospodarcze raczej zmuszały ludzi do przeprowadzki do miast, gdzie łatwiej było o pracę. [Krzysiek]
@margrabja8 жыл бұрын
To prawda coraz mniej wsi na wsi, aczkolwiek w pierwszej kolejności to tam bym raczej szukał pomocy. A tak z innej beczki - myslałeś kiedyś o tym, aby zrobic odcinek, w którym przetestowałbyś swój plan "ucieczki" zakładając jakiś konkretny scenariusz zagrożenia?
@domowysurvival8 жыл бұрын
Testowałem ucieczkę pieszo do celu ewakuacji w październiku 2015 r. i są o tym trzy odcinki. O coś takiego Ci chodzi? [Krzysiek]
@margrabja8 жыл бұрын
Bardziej mam na myśli ewakuację całej rodziny, bo o ile jestem sam, to raczej bez większych problemów moge dobrać zarówno formę ewakuacji jak i ekwipunek. Moge również ograniczyć swoje potrzeby i komfort, moge się zmusić do jakiegoś nadzwyczajnego wysiłku itp. Jednak sprawy przyjmuja zupełnie inny obrót, gdy jestem odpowiedzialny za grupę osób w szczególności mam tu na myśl rodzinę, żonę (małe)dzieci. Mój plan w każdym punkcie musi uwzględniać przede wszystkim ich potrzeby. Kiedyś opowiadałes o planie ucieczki kiedy "start" Twój oraz Twojej rodziny był z innego miejsca. Konieczność ewakuacji zaistniała kiedy nie byliście razem i do celu ewakuacji zmierzacie innymi drogami - to bardzo ciekawy scenariusz - myślę, że level expert - gdyż nie tylko Ty, ale i Twoja rodzina musi być przeszkolona w tym planie - muszą wiedzieć co dokładnie zrobić i co ze sobą zabrać.
@domowysurvival8 жыл бұрын
Moja rodzina nie pojawia się na filmach, więc z tego względu taki materiał się nigdy nie pojawi. [Krzysiek]
@jerzyi78128 жыл бұрын
Umiejętności potrzebne w trudnych czasach to takie które były cenione przed rewolucją przemysłową. Oczywiście moim zdaniem.
@przemysawsomkowski6449 Жыл бұрын
Aby zostać lekarzem należy: zrobić 6 letnie studia (nie ma magisterki), odbyć staż 13 miesięczny, zdać Lekarski Egzamin Państwowy i dostać się na wybraną specjalizację, która trwa 5-6 lat (medycyna rodzinna 4 lata). Serdecznie pozdrawiam! Świetne są Pana filmy!
@LetsPolish8 жыл бұрын
Co do zwierzyny, to moim zdaniem jest jest całkiem sporo. Wspomniałeś o rybach, ale są też ptaki (masa kaczek), dużo zajęcy, saren itd. sam nigdy nie polowałem, ale wiem że w sytuacji gdyby trzeba było to robić, metodą prób i błędów z pewnością udało by się udoskonalić jakieś sposoby polowania.
@domowysurvival8 жыл бұрын
"Sporo", "dużo", czyli ile? [Krzysiek]
@LetsPolish8 жыл бұрын
Tyle, że gdy wychodzisz na spacer nad wodę (w mojej okolicy), to praktycznie potykasz się o kaczki. Przy tamie przesiadują ich dziesiątki o ile nie setki. Saren tyle, że gdy wyjdziesz do lasu, to praktycznie o każdej porze spotkasz jakieś stado. W mojej okolicy drastycznie spadło zainteresowanie rolnictwem. Pojawiają się nowe tereny zalesione, stąd zwierzyna ma więcej terenu do bytowania. Nikt ich nie tępi, bo na dobrą sprawę nikomu nie przeszkadzają (nie jedzą kapisty rolnikowi, więc po co je gonić). Gdy byłem mały, nigdy w okolicy nie spotkałem zająca czy bażanta. Jakieś 10 lat temu zaczęły się pojawiać, a w niektórych miejscach chodzą sobie po ulicy jak psy i koty :D Na innym kanale mam amatorski filmik jak poszedłem na spacer i kilka metrów od domu spotkałem stado około 15 saren. Kilka minut później spacerujący bażant. Nie mam danych statystycznych, bo nigdy się temu nie przyglądałem takim kątem. Słuchałem też kiedyś wykładu ornitologa, który opowiadał, że wbrew tym wszystkim zanieczyszczeniom wód i środowiska, mamy zauważalny przyrost wielu gatunków ptaków (poza wróblami, bo z nimi coś tam niedobrze jest, gdyż objadają je gołębie - właśnie, gołębie to kolejna możliwość). Tak więc potencjału białka zwierzęcego wydaje się być całkiem sporo.
@domowysurvival8 жыл бұрын
Ja się przyglądałem danym statystycznym, dlatego mam zupełnie inne spostrzeżenia. [Krzysiek]
@LetsPolish8 жыл бұрын
No to z całym szacunkiem, ale kolega się słabo przygląda. Postanowiłem ruszyć tyłek i pierwsze lepsze statystyki, jakie wpadły mi w ręce (poradnik łowiecki, nie wiem czy mogę podawać źródło. Artykuł pisany w oparciu o dane GUS). W nawiasie będę pisał lata. Łosie (2000) populacja 2076 sztuk, (2012) populacja 11714 sztuk (wzrost o ponad 540%). Kolejno z tych bardziej popularnych: jelenie 117 tyś, na 203 tyś. Dziki 118 tyś na 255 tyś, zające 551 tyś na 601 tyś. Sarny 591 tyś na 829 tyś. Nie trzeba się przyglądać danym statystycznym, wystarczy zdrowa logika, co w przetrwaniu jest najważniejsze. Mamy coraz więcej terenów zalesionych w Polsce, mnóstwo obszarów typu natura 2000, wrażliwość ludzi i świadomość na problem zwierząt (autostrady i drogi ekspresowe są ogradzane dla wspólnego bezpieczeństwa, zaś nad i pod nimi są przejścia dla zwierząt). Pozdrawiam Serdecznie i życzę trochę więcej luzu, bo kolega wydaje się jakiś taki spięty i zasadniczy.
@domowysurvival8 жыл бұрын
Ja sięgnąłem głębiej, bo w dane odnośnie nie liczebności tych gatunków, tylko rocznego ich pozyskiwania. Przykładowo, dzików pozyskuje się rocznie ok. 250-300 000 sztuk. To teraz zadanie dla Ciebie -- ile z tego wychodzi mięsa. I jaka musiałaby być populacja, żeby ta ilość mięsa stanowiła jakikolwiek znaczący udział w diecie. [Krzysiek]
@BruceHard8 жыл бұрын
Umiejętniość wydobywania rudy uranu tez sie przyda. xD
@Tidi3R8 жыл бұрын
Bruce Hard xD
@izzulek89047 жыл бұрын
Nawet bardzo :D
@TheMarianna20094 жыл бұрын
Jeśli znajdziesz uran na działce
@patiw2443 жыл бұрын
😂😂😂😂😂😅
@jakubstanko22113 жыл бұрын
najcenniejsza umiejętność w trudnych czasach to umiejętność obrony siebie i bliskich bo bez tego wszystko inne traci znaczenie
@sagneale7 жыл бұрын
Umiejętność zabijania, sztuki walki, szpiegostwa, zdobywania informacji, patrolowania terenu, czyli ogólnie zapewnienia bezpieczeństwa danej społeczności - tacy ludzie zawsze będą dobrze opłacali.
@marcinwroblewski66583 жыл бұрын
w pełni sie zgadzam.
@basiae86478 жыл бұрын
Ziołolecznictwo i ziołoznawstwo przyda się nie tylko w ciężkich czasach, ale i w dzisiejszych, gdy truje nas Big-Pharma.
@deboraatak79104 жыл бұрын
Upolowali bandyci Adolfa Kudlińskiego, ale filmy jego jeszcze są.Drukujcie.Na Internet NIE LICZMY. Nagrywarki też się nie sprawdzą. Tylko KSIĄŻKA. Pozdrawiam.
@informatykzielony67606 жыл бұрын
Poczytaj o mieszkancavh Sarajewia w trakcie wojny domowej. Info o Aleppo jeszcze nie ma.
@maciej13878 жыл бұрын
Wszystko się zgadza, jedynie pod pojęciem "zarabiać" nie rozumiał bym zarabiania pieniędzy a towar. W tym sensie, że komuś coś naprawię a ktoś mi w zamian da inny towar lub wykona dla mnie usługę. Pieniądz w obecnej formie będzie raczej bezużyteczny. chociaż istnieje szansa, że w razie "trudnych czasów" nie cofniemy się bardziej technologicznie niż do maszyn parowych.
@domowysurvival8 жыл бұрын
To, w jakiej formie będziesz dostawać zapłatę za pracę, to akurat kwestia wtórna. [Krzysiek]
@peger7 жыл бұрын
Powiem w ciemno. Pędzenie alkoholu. Ciekawe czy taka odpowiedz padnie w filmiku;) 4:30 Tak narodziła się właśnie cywilizacja
@katarzynapawowska43753 жыл бұрын
Studniarz ...Wyobraź sobie że nie działa system dostarczania wody, puste krany. W każdej okolicy jest trochę starych nieużywanych studni. Problem w tym, że woda z nieużywanej od lat studni, nie nadaje się do picia. Umiejętność czyszczenia takich tradycyjnych kopanych studni, będzie bezcenna w czasach gdy wodociągi nie będą dostarczały wody. Poza tym, taką przydomową studnię można z powodzeniem wykorzystywać jako 'lodówkę", wystarczy w starej takiej 10-litrowej, szczelnie zamykanej kance na mleko, umieścić produkty spożywcze i zanurzyć taką kankę w wodzie studziennej do wysokości 3/4 kanki. Stare kanki na mleko były wykonywane z metalu który nie wchodził w reakcję z mlekiem i nie rdzewiały. Zaletą jest to, że można w ten sposób przechowywać żywność przez cały rok, gdyż woda w studni ma zwykle temperaturę około 5 do 8 stopni C. Popatrz ile osób używa takich starych kanek jako dekoracji ogrodowych :D W perspektywie dłuższego kryzysu może się okazać że zdun będzie posiadał zestaw umiejętności niezbędnych w czasach gdy nic nie działa, gdy płyta indukcyjna bez prądu jest jedynie dekoracją a gaz w butlach się skończył. Myślę że ktoś kto będzie umiał wymurować piec który ogrzeje dom, na którym można ugotować posiłek i w którym można upiec chleb, na brak zajęcia nie będzie narzekał i zawsze w handlu wymiennym będzie miał coś do zaoferowania :D
@Kmello-mz2gh8 жыл бұрын
Co sądzisz o książce "Porąb i spal" godna polecenia ???
@domowysurvival8 жыл бұрын
Pisałem o niej na moim blogu: www.drewnozamiastbenzyny.pl/porab-i-spal-recenzja/ [Krzysiek]
@Kmello-mz2gh8 жыл бұрын
Domowy Survival Dzięki
@Sami-hl6vy8 жыл бұрын
oglądałem se twd i tak se myśle hyymm może coś nowego u Krzyśka i patrze i jebs nowy odcinek :D miłego wieczoru
@domowysurvival8 жыл бұрын
Nowy odcinek zawsze we wtorek wieczorem. :) [Krzysiek]
@Franek2106978 жыл бұрын
Generalnie rzecz biorąc w razie takiej poważnej katastrofy dobrze byłoby posiadać czarnoprochowe rewolwery takie jak Colt Single Action 1873 czy Smith and Wellson Model Schofild a z broni długiej repetiery w stylu Henry 1860, Winhester 1866/73/76 Colt Lighnig, Browning 1886 na amunicję elaborowaną czarnym prochem, ponieważ jego zrobienie i zrobienie z jego wykorzystaniem spłonek jest możliwe w domu. Z prochem nitro byłoby dużo więcej problemów.
@jandzban58988 жыл бұрын
Czy nie uważasz że w dzikich warunkach zwierzyna w kilka lat się znacząco rozrosnie (chodzi mi o to że po jakiejś apokalipsie) głównie to myśliwi polują i pilnują rozrost zwierzyny np żeby na km2 było 2 lisów. Jeżeli wybuchnie wojna lub będzie jakiś kryzys wątpię aby ktoś o tym pamiętał. Oczywiście będzie powodować to pewne straty w uprawach ale będzie też więcej mięsa. Z drugiej strony mało kto w Polsce ma broń, a samodzielni zrobiony łuk lub dzida chyba nie zadziała na grubego zwierza. Więc też takie moje pytanie czy opłaca się kupować broń czarnoprochową (dubeltówkę) i czy dało by się nią upolować np. dzika??? Oczywiście strzelał bym też rekreacyjnie.
@domowysurvival8 жыл бұрын
A dlaczego miałaby się rozrosnąć, skoro to myśliwi (z rozmysłem) i rolnicy (pośrednio) ją teraz dokarmiają? [Krzysiek]
@jandzban58988 жыл бұрын
Domowy Survival Myśliwi zawsze muszą wystrzelać trochę tej zwierzyny podczas kryzysu nikt nie będzie o tym pamiętał. oczywiście myśliwi i inni ludzie będą więcej polować ale nie będzie zaplanowanych odstrzałów.
@HarRy366358 жыл бұрын
pewnie kolega oglądał "Jestem legendą"
@domowysurvival8 жыл бұрын
A dlaczego myśliwi tę zwierzynę eliminują? Bo pojemność środowiska nie pozwala na to, by liczebność zwierzyny była większa. Bo gdy będzie jej więcej, będzie częściej żywić się na polach polskich rolników. Nie opierałbym swojego przetrwania na założeniu, że tej zwierzyny nagle zrobi się więcej, bo moim zdaniem ono jest bardzo ryzykowne. [Krzysiek]
@jandzban58988 жыл бұрын
HarRy36635 Oglądałem kawałek ale nie inspurowałem się tym filmem pisząc komentarz.
@bastylia59778 жыл бұрын
Jak się już studiuje tą medycynę to zdecydowanie warto pochodzić na konferencje lub szkolenia medycyny pola walki, med ratunkowej, znać podstawy wytwarzania leków i poczytać studia przypadków lekarzy,, którzy wrócili z wolontariatu w krajach 3 świata.
@Hart88 жыл бұрын
,,trudne czasy'' ugh jak ja nienawidzę tej nazwy.
@domowysurvival8 жыл бұрын
Masz jakąś lepszą na podorędziu? [Krzysiek]
@Hart88 жыл бұрын
Po polsku niestety jeszcze nie.
@niewidzialny6818 жыл бұрын
"ciężkie czasy" :P
@Hart88 жыл бұрын
,,Gówno uderzy w wiatrak" bardziej mi się podoba od trudnych czasów. 1. przygotowywać się aż gówno uderzy w wiatrak. 2. przygotowywać się aż nadejdą trudne czasy. Mi bardziej pasuje opcja numer 1 :)
@Hart88 жыл бұрын
Musze się nie zgodzić ze stwierdzeniem ,, wiedza która może uratować ci życie". Krzysiek prędzej daje wskazówki i wskazuje drogę niż przekazuje wiedzę która uratuje ci życie.
@guldan67687 жыл бұрын
Historia uszy, że jak robi się źle to kanibalizm jest powszechny. Więc, warto umieć się obronić. Człowiek to w końcu też mięso. Poza tym ktoś może też chcieć nas okraść więc samoobrona na pewno się przyda.
@domowysurvival7 жыл бұрын
Jasne, choć ten materiał poświęcony był umiejętnościom, które będziemy w stanie w trudnych czasach sprzedać. Usługi ochroniarskie do takich jak najbardziej też należą. [Krzysiek]
@guldan67687 жыл бұрын
Oczywiście, że usługi ochroniarskie można sprzedawać. Pomijając, że od tego zaczęła swoją działalność mafia sycylijska, może być tak, że w grupie kto inny będzie od produkcji żywności a kto inny od stania na straży.
@hanias83528 жыл бұрын
Sąsiedzi powyrywaja,panie Krzysiu!
@hiddenbear53068 жыл бұрын
Picie ? Nie ma problemu pokrzywka , filtr z węglem kamiennym , przegotować wodę i włala wystarczy tylko zalać =) .
@supertrik28298 жыл бұрын
Nie z węglem kamiennym a drzewnym, węgiel kamienny nie ma takich właściwości jak węgiel aktywowany.
@hiddenbear53068 жыл бұрын
Masz racje ! Pomyliły mi się nazwy xD .
@polishbushcraft74557 жыл бұрын
Bardzo fajna film!
@bezamalachit51338 жыл бұрын
wiele do jedzenia można wytworzyć pod warunkiem, że nie będzie skażenia terenu ;(; lepiej zrobić zapasy przed
@adamnieborak19577 жыл бұрын
A do pozyskania żywności dodałbym jeszcze wiedzę o grzybach
@damiangawron73054 жыл бұрын
Wiadome i logiczne jest że grzybów oraz innych roślin trujących się nie je. Lecz w sytuacji W nawet znajomość grzybów oraz roślin daje możliwości wytwarzania broni biologicznej. Od wytwarzania proszku z trujących gatunków do podawania w żywności lub napojach po wytwarzanie substancji do zatruwania strzał łuku, kuszy lub choćby zaostrzonego patyka, ostrza noża.
@urszulaboksa54823 жыл бұрын
Muszę powiedzieć, że nie będziemy mogli robić co nam się podoba. Nie będziemy swobodni....sorry,ale tak to może być.Licze się , że poprowadzą mnie , każą mi coś , posłuszeństwo da mi trochę czasu na hobby***(czyt. w głąb). Nie będzie tak jak myślę niemądra.Dlaczego to, bo pomoże spojrzeć poprzez złość na mnie. Wtedy łatwiej się zahartować i pracować nad życiem zbiorowo. Jeszcze jest czas. Delikatno przedstawianie oblicza wojny nie jest miłe ale nie daje się manipulacjom,bo kocham życie.
@labamboula72228 жыл бұрын
a może coś o walutach lokalnych?
@Ktos_008 жыл бұрын
Po cholerę? ._.
@Ktos_008 жыл бұрын
***** No kojarzę, ale to nie wyjaśnia czemu przez 13 lat zbierać kapsle :/ Ale co kto lubi, nie moja sprawa!
@marcinus20108 жыл бұрын
Chłopak myśli że życie to gra ;)
@konradjanas83368 жыл бұрын
A po cholerę ludzie zbierają znaczki pocztowe, monety, skały itd?
@peger7 жыл бұрын
Dla przyjemności? ;). Czy chęci zabicia czasu w ciekawy (dla nich)sposób. W Falloucie za każdym kapslem "stała" butelka wody. Wpadli na ten pomysł handlarze wodą gdyż łatwiej było nieść w kieszeni kilkanaście kapsli niż dźwigać na plecach kilka litrów wody. Autorzy gry sie popisali gdyż właśnie w ten sposób narodził się pieniądz.
@mikoajjaworski68358 жыл бұрын
P.S. Nie wiedziałem co odpowiedzieć na twoją odpowiedź dotyczącą tego nerfa, więc uzbierałem trochę złotówek i sobie go kupiłem :D
@piotrwojtasik848 жыл бұрын
a specjalista ds. zarządzania kadrami? :P
@DP-df3sh7 жыл бұрын
Zginie marnie!
@Niedorzecze5 жыл бұрын
Odstrzelić
@galaktycznyazor65398 жыл бұрын
W mojej ocenie wytworzenie żywności mając nawet największe możliwości i umiejętności, nic nie da jeśli dany producent nie będzie miał ekipy z bronią do pilnowania tej plantacji. Bo jeżeli np rolnik posadzi ziemniaki, to najbliższej nocy zostaną one wykopane i zjedzone przez ludzi niemających nic, nie wspomnę już o uprawie przed samymi zbiorami. Tak więc nawet w jakieś grupie bez broni niewiele można będzie zrobić. Najprostszą bronią o konkretnej skuteczności jest miotacz ognia, tyle że bez paliwa nic nie zrobimy. Tak, więc produkcja żywności w trudnych czasach będzie sprawą dosyć trudną, nie związaną z problemami natury technologicznej tylko problemami związanymi z złodziejstwem, napadami i zniszczeniami typu ,, ja nie mam to ty też nie będziesz miał,,
@galaktycznyazor65398 жыл бұрын
Widzisz,w moim komentarzu nikomu nie ubliżałem, ani nie obrażałem. Przypuszczam, że gdyby doszło do jakiejkolwiek zawieruchy to walczyłbyś kredą i tomikiem wierszy... A czy jestem popierdolony? Przypuszczam, że tak.
@fololimfololim5737 жыл бұрын
Galaktyczny Azor u
@Nonxiss8 жыл бұрын
O widzę na półce Survival po Polsku, szacunek :)
@domowysurvival8 жыл бұрын
I to dwa wydania! [Krzysiek]
@ewazyss59183 жыл бұрын
My musimy z banda walczyc i sie nie poddac ich nakazom,a nie uciekac z wlasnego Domi do lasu!!!!
@elzbietagadomska-bistua3112 жыл бұрын
W czasach wojny zwykle moralne sposoby zarobkowania stają się luksusem. W przypadku okupacji przez obce państwo gdy przestają obowiązywać normalne zasady współżycia ludzie wykorzystują jedni drugich , ale umiejętności pędzenia alkoholu zawsze są w takim czasie przydatne bo w ciężkich czasach to staje się walutą. Jeszcze zielarstwo, rożdżkarstwo i guślarstwo. ;)
@dziadzia3907 жыл бұрын
nie przygotowałeś się P. Krzysztofie gubisz wątek... słabo
@bartek24m8 жыл бұрын
W trudnych czasach trzeba bedzie nauczyc sie krasc.
@nt23p273 жыл бұрын
Pamiętam, że kiedyś w USA, zdaje się po jakiejś powodzi czy huraganie, no w każdym razie utrzymywała się wtedy jakiś czas sytuacja kryzysowa. Od razu na ogrodzeniach pojawiły się tablice z ostrzegawczym napisem: TY KRADNIESZ, JA STRZELAM. Myślę,że ktoś kto to pisał raczej nie żartował. A co będzie jeśli wcześniej nie będzie ostrzeżenia? Przykra niespodzianka.. Nie poleca kraść. W sytuacji kryzysowej kiedy problem może być ze wszystkim nie mówiąc już o służbie zdrowia, zostać postrzelonym to chyba najgorsze co może się przytrafić. Wypracuj jakieś inne przydatniejsze umiejętności.
@panciwy15288 жыл бұрын
nie lepiej było ująć wszystkie rodzaje naprawy jako jeden pkt? :S moim zdaniem rzemieślnicy tacy jak kowale i szewce wróciliby do łask w postapokaliptycznym świecie kiedy już ludzie by się ustatkowali nieco ;p
@dynx47858 жыл бұрын
Mysle że umiejętność wytwarzania alkoholu byłaby dobrą opcją (ale o tym już na kanale było) Co do chodowli roślin - celowałbym w te, które służą do produkcji używek. Tutaj zarobiliby z pewnością Ci, co już dzisiaj mają na strychu uprawę Marysi :D Napewno dobrą umiejętnością jest serwowanie rozrywki. Ludzie zawsze będą potrzebować zabawy. Myślę, że w czasach apokaliptycznych, dobry humor będzie istotny z powodu braku tv i internetu. To samo tyczy się aktorów teatralnych.
@domowysurvival8 жыл бұрын
Naprawdę uważasz, że głodni ludzie będą skłonni płacić za posłuchanie skeczu kabaretowego? [Krzysiek]
@dynx47858 жыл бұрын
Głodni z pewnością nie. Jednak najprawdopodobniej podczas apo powstałyby jakieś ugrupowania i wkońcu rządy. Ludzie znowu stworzyliby hierarchię - a gdzie hierarchia, tam luksusy. No ale wszystko zależy od tego jaka sytuacja się wydarzy.
@dynx47858 жыл бұрын
Ah no i w grze "Metro: Last Licht" przedstawiono między innymi kabaret.
@JaPatryk19948 жыл бұрын
Nikt rozsądny nie będzie wytwarzał alkoholu po to by się go napić. To bezsensowne marnowanie wody, żywności, czasu i paliwa. Jeśli już to będą powstawały niewielkie ilości do celów medycznych, odkażenia, znieczulenia.
@dynx47858 жыл бұрын
JaPatryk1994 Jeśli woda nie będzie skażona to alkohol będzie na bank wytwarzany w dużych ilościach. Kazdy myśli racjonalnie, dopóki nie nastąpią trudne czasy. A prawda jest taka, że znajdzie się od cholery ludzi, którzy będą chcieli pić - nawet zalewać się w trupa.
@ThePba47478 жыл бұрын
A co do polowań to mogę potwierdzić że rodzinę w ten sposób możesz wyżywić. Mamy okropną plagę dzików i prawdopodobnie populacja będzie się zwiększać. Przy odrobinie szczęścia możemy upolować dużego dzika (100-150kg) albo chociaż średniego ( 60-90kg ), a to już kawał mięsa. A co do polowania łukiem w trudnych czasach to polecam odpuścić. Do tego trzeba mieć nielada praktyki oraz umiejętności, gdyż trzeba dojść do zwierzyny na około 10 m. Taka postrzelona zwierzyna z łuku jest niebezpieczna i może nas nawet zabić.
@mamaiwamarlena11744 жыл бұрын
Sami nawzajem się zeżryjta,dziki w spokoju zostaw ,podłe paskudztwo.
@nt23p273 жыл бұрын
Jestem tego samego zdania. Dzikich zwierząt jest pod dostatkiem. A biorąc pod uwagę,że nie wszyscy będą na nie polować z uwagi na brak wiedzy i narzędzi to ich populacja raczej istotnie się nie zmniejszy. Kilkadziesiąt kg dziczyzny na pewno wystarczy aby wyżywić rodzinę. Istotniejsze jest w tym przypadku przechowywanie mięsa, wędzenie czy robienie przetworów, bo zamrażarka Electrolux nie zadziała bez prądu.
@szariq7338 Жыл бұрын
Jak powiedział Szlendi z Partyzantów Lubelszczyzny: nie sztuką jest upolować, sztuką jest nie zmarnować. Żaden kafar na raz nie zje choćby pół kilo żywego mięsa. Dodatkowo wypada zajrzeć do weterynarza, czy zwierz nie ma włośnicy lub innych pasożytów.
@SerafinowiczTomasz3 жыл бұрын
Umiejętności chemiczne do produkcji narkotyków, umiejętność produkcji alkoholu i umiejki uprawowe do uprawy marihuany. Jesteś nietykalny i każda grupa weźmie Cię.
@maciejandrzejhrakao-horaws94077 жыл бұрын
Podstawową umiejętnością będzie umiejętność gadania bez wymachiwania szkitami, bo to niepotrzebna strata energii; natomiast w celach "zarobkowych" to umiejętność uśmierzania bólu.
@nt23p273 жыл бұрын
Kurde, dobre. Uśmiałem się z tego gadania. ;-)
@Rozbujnik_Rumcajs8 жыл бұрын
Dieta wegańska jest całkiem spoko na apokalipsę zombie. Mniej miejsca i wody potrzeba na zapewnienie odpowiedniej ilości jedzenia dla ludzi, niż dla ludzi i zwierząt.
@dariuszjanicki42688 жыл бұрын
Teoretycznie tak, ale w praktyce do wykarmienia zwierząt wystarczy Ci łąka, a one dadzą mięso, mleko, jajka. Jeśli jednak by się chciał wyżywić po wegańsku, to musisz tę ziemię intensywnie uprawiać kilkoma różnymi rodzajami roślin.
@Rozbujnik_Rumcajs8 жыл бұрын
Z tym mięsem to bym się nie rozpędzał, bo na samej łące ciężko utuczyć zwierzę. Raczej zabijałoby się po prostu te sztuki, które już nie dają mleka/jaj. Więc mięsa dużo by nie było. I raczej bliżej by temu było do diety wegetariańskiej niż bazującej na mięsie.
@dariuszjanicki42688 жыл бұрын
Kto mówi o przemysłowym tuczeniu? Zwierzaki spokojnie wyżyją na wypasie, plus na tym, co same wygrzebią (kury, świnie). Wędrowne ludy pasterskie zbóż paszowych nie uprawiały. Nie chodzi o dietę bazującą na mięsie, a o taką, gdzie źródła białka są pochodzenia zwierzęcego. O wiele łatwiej jest uprawiać ziemniaki jako źródło węglowodanów, a białka i tłuszcze pozyskiwać od zwierząt, niż uprawiać specjalne rośliny pod kątem białka.
@yankeeemen79396 жыл бұрын
Napewno obrabianie metalu, mechanika, ogrodnictwo, rolnictwo i elektyka oraz elektronika. Fajny film fhui
@SPONTAN838 жыл бұрын
Na pewno studia nie pomogą łącznie z siedzeniem. Tylko umiejętności rzemieślnicze i handel.
@domowysurvival8 жыл бұрын
Zależy jakie studia. Lekarzem bez studiów nie zostaniesz. [Krzysiek]
@SPONTAN838 жыл бұрын
No powiedzmy, że to nieliczny wyjątek.
@wrobelion78 жыл бұрын
kocham Krzysia!
@oskarbrzostek62658 жыл бұрын
dzięki za info o serialu Jericho jest za je bi sty
@mateuszk8877 жыл бұрын
Widzę że na trudne czasy przygotowujesz też zapasy many :D (pudełko w tle)
@domowysurvival7 жыл бұрын
Film o tym preparacie był na kanale jakoś zimą jeszcze. Od tamtego czasu zdążyłem go zjeść. [Krzysiek]
@radziuwypas71288 жыл бұрын
Witam, myślę sobie że najpierw ludzie powinni sobie pomagać a zarabianie to zupełnie inna sprawa.Pozdrawiam.
@domowysurvival8 жыл бұрын
Też tak myślę, ale to trochę naiwne myślenie. [Krzysiek]
@bbbbigbossss8 жыл бұрын
w Gdyni jest tyle dzikow ze z ich futer mozna by zrobic murawe na stadionie a z miesa wykarmic 3 dniowa impreze na 50.000 fanow
@domowysurvival8 жыл бұрын
Niewykluczone, ale można to zrobić RAZ. [Krzysiek]
@arbuzosan8 жыл бұрын
naprawa i czyszczenie broni, elaboracja ammo nie jest czymś czego nie robimy na codzień ;) właśnie teraz oglądając ten film czyszczę moje zabawki ;)
@axelfafel41847 жыл бұрын
Wszystkie !!!!!!!!! a największy talent to porozumienie się z kimś.
@kane75228 жыл бұрын
Witam. Zacznij czytać od Merto 2033 a nie od Universum Metro. Pozdrawiam.
@Tangofox698 жыл бұрын
Napiszesz jakie książki widać w tle (te mniej czytelne) ?
@domowysurvival8 жыл бұрын
Nie, bo pokazywałem je ostatnio z bliska na naszym koncie na Instagramie. Zajrzyj tam. Odnośnik tam, gdzie zawsze. [Krzysiek]
@michaw.59148 жыл бұрын
6:05 prościzna
@krzyczacedzieckozwindy62257 жыл бұрын
ten psitolet na piankowe strzałki idealnie wpsiuje się do tematyki kanału pozdrawiam
@nt23p273 жыл бұрын
To pistolet na trudne czasy ;-)
@izzulek89047 жыл бұрын
Ja umiem wytwarzać nawóz... Myślę, że każdy umie...
@szakalx78 жыл бұрын
W Q&A mówiłeś chyba że łowienie ryb to nie zbyt dobra opcja
@domowysurvival8 жыл бұрын
To zależy. Na pewno nie opierałbym przetrwania własnej rodziny na wędkowaniu, bo mam wrażenie, że to może być ryzykowne. Ale w scenariuszu, jaki opisał autor pytania, gdy populacja ludzi się znacząco zmniejszy, pozyskiwanie ryb czy dziczyzny może być łatwiejsze i bardziej sensowne. [Krzysiek]
@michachmielnicki44628 жыл бұрын
To to metro to jest 2033 czy 20,33 ?
@domowysurvival8 жыл бұрын
Mnie nie pytaj, ja nie czytałem. [Krzysiek]
@dawidlasowy22948 жыл бұрын
Tak 2033 - od roku w którym się to dzieje
@Jacek..4 жыл бұрын
Umiejętności dentystyczne będą się mogły sprowadzić chyba tylko do wyrwania sobie zęba a i to będzie wyzwaniem.
@najszybszymistrz4 жыл бұрын
Bolący ząb, jak sobie z tym poradzić? Dentysty nie ma w promieniu tys km?
@damiangawron73054 жыл бұрын
Oglądałeś Cast away? Wystarczy np łyżwa i jakiś konkretny solidny kamień. Każdy zdrowy i wystarczająco silny człowiek (fizycznie i psychicznie) jest w stanie wyrwać zęba drugiemu człowiekowi a nawet sobie samemu. Choć do przyjemnych przeżyć na pewno nie będzie się to zaliczać.
@najszybszymistrz4 жыл бұрын
@@damiangawron7305 proste sposoby najlepsze 👍
@aleksandrapietkun70884 жыл бұрын
🌻...
@yatenyaten62193 жыл бұрын
ile znasz roślin jadalnych
@0plp08 жыл бұрын
Od stosu obornika sprzed 100 laty coś ma lepiej rosnąć w jakimś kącie działki? Krzysiek czy ty serio tak sądzisz, a może milion lat temu Mamut narobił w innym miejscu i tam lepij będzie rosnąć xD.
@domowysurvival8 жыл бұрын
Pewnie, że tak. hal.inria.fr/file/index/docid/886539/filename/hal-00886539.pdf [Krzysiek]
@0plp08 жыл бұрын
W tym artykule chyba chodzi o długotrwałe nawożenie naturalnymi obornikami które użyźnią glebę co spowoduje długotrwałe efekty. Z twojej wypowiedzi wywnioskowałem że sam fakt obecności obornika w pewnym miejscu przed 100 laty powoduje długotrwałe użyźnienie tego miejsca. Jednorazowa obecność obornika nie użyźni gleby aż na sto lat ale już długo letnie nawożenie raczej tak.
@domowysurvival8 жыл бұрын
Nie no, wiadomo, że jak raz nawieziesz grządkę obornikiem, to efektu przez 100 lat nie będzie. Ale ja nie o tym na filmie mówiłem, tylko o "stosie obornika". Jeśli taki stos sobie leżał gdzieś przez kilkanaście lat, to jestem głęboko przekonany, że efekty tego mogą być widoczne w jakości gleby nawet i po 100 latach właśnie. [Krzysiek]
@BlaugranaFAN3 жыл бұрын
@@domowysurvival tylko pod kątem jakości gleby, która się wytworzy z tego obornika poprzez procesy próchniczne. Składniki mineralne to pójdą się czesać.
@oskarknieja38578 жыл бұрын
ok
@TheMiseriaCantare8 жыл бұрын
Spłonki można regenerować za pomocą zapałek.
@dorotamichalik56868 жыл бұрын
plus
@micham53158 жыл бұрын
Co to za BIELINKA BŁYSK na półce?:)
@domowysurvival8 жыл бұрын
Nie rozumiem pytania. Wybielacz, ot co. [Krzysiek]
@oskarknieja38578 жыл бұрын
czemu mowisz na trudne czasy? tak to odebrałrm za pierszym razem ze niby apokalipsa będzie czy cos
@domowysurvival8 жыл бұрын
W skali rodziny "apokalipsą" jest też utrata pracy czy śmierć jednego z rodziców. Takich zdarzeń w Polsce są rocznie pewnie setki tysięcy. [Krzysiek]
@artix868 жыл бұрын
www.paladin-press.com/product/Long-Term-Survival-in-the-Coming-Dark-Age To wydaje sie ciekawe :) Ogolnie warto zapoznac sie ze strona ;)
@majster_moto4x4_808 жыл бұрын
Pomysł na odcinek-odzież i sprzęt turystyczny vs sprzęt i odzież zdemilitaryzowana w nowoczesnym survivalu
@empe33328 жыл бұрын
Marcin Michalczuk To tylko kwestia pieniędzy. Demobil będzie tani. Turystyczne rzeczy będą różnej jakości i zależnie od niej ceny będą różne. Kupuj to na co Cię stać, i co będziesz mógł używać.
@buddda48 жыл бұрын
najbardziej efektywnym nie jest myslenie o zlej przyszlosci...tylko sie zastanowienie...co na tym swiecie sie nie zgadza. Jednym z duzym faktorem jest nasza konsumpcja. Duzo ludzi nie zdaje sobie sprawy , ze gospodarka swiatowa jest oparta glownie na spozywaniu miesa...i te duze pola soji w monokulturze, sa spozywane przez hodowane zwierzeta...gdzie te pola moga byc inaczej uprawiane...i bezposrednie spozywanie roslin jest bardziej korzystne dla systemow ekologicznych. Na internecie ..kto jest zainteresowany mozna poczytac na ten temat.
@damiangawron73053 жыл бұрын
Jeśli nie będzie można zdobyć kurczaka, wieprzowinki albo wołowinki na obiad to złapie ciebie a potem zjem. Człowiek to też mięsko. Twój wybór - Będę mógł kupić np kurczaka albo ciebie zaproszę na obiad. Co wolisz.