Dostihy a sázky jsou mé dětství. Ale není přehnané povídání o tom, jak dědeček vymyslel hru sám z ničeho? Jsou to přece jen upravené o 80 let starší Monopoly, kde místo ulic a domů jsou koně a závody, místo nádraží jsou trenéři atd.? Nebo se mýlím?
@maroshhudak88187 күн бұрын
ano okopirovane monopoly, pozrite si napriklad obe hracie dosky a niektore policka sa zhoduju este aj vo farbe.
@lukaschladek5 күн бұрын
Je normální, když se člověk někde inspiruje. Pan dědeček byl od koní, takže absolutně odlišná disciplína, než stolní hry. Pokud si někde měl možnost zahrát Monopoly, na zdejším trhu žádné hry nebyly, pan byl od koní a ty byly jeho největší vášní, navíc byl evidentně kreativní, co se tak mohlo stát? Překvapení: Monopoly inspirovaná hra pro český trh s tématem koní.
@berkybere17065 күн бұрын
Ani monopoly nejsou originál 😉
@evas36104 күн бұрын
@@lukaschladek Dědeček se ale neinspiroval, ale vyloženě to okopčil, a to včetně špatně vybalancovaných prvků (Stáje a přeprava). Je to jako když žáček opíše písemku včetně všech chyb. Nejen včetně chyb. Pan dědeček to okopíroval doslova políčko po políčku 1:1. Jakože fakt. Stačí si položit ty dva herní plán vedle sebe a může jet prstem. Wow, tomu teda říkám inspirace.
@ondrejradosta31808 күн бұрын
Nejprve jsem si říkal - jé to je fajn, že se konečně v médií otevřelo téma deskových her... a pak bohužel zklamání, že i DVTV klouže po povrchu, přitom to téma je daleko zajímavější.... Dostihy a sázky jsou dnes tak populární, protože tehdy tu nic jiného prakticky nebylo a předává se to z generace na generaci.. i já je hrál, i mě k hraní přivedly... ale dnes je situace úplně jiná a je ohromná škoda, když lidé zůstanou jen u Dostihů. Samotná historie dostihů je daleko zajímavější... Původní koncept vymyslela levicová socialistka v roce 1902 (The Landlords Game), aby na tom modelu demonstrovala špatnost kapitalismu a jak chudí trpí pod nadvládou boháčů... onen model se dostal do USA, kde se k ní nachomýtl jistý Charles Darrow a řekl si, že by to byla fajn hra - trochu ji upravil a udělal Monopoly.... ty byly tedy vnímané jako americké zlo... a v komunistických státech, jako byla Česká republika bylo samozřejmě nemyslitelné, aby se tu prodávala... pak tedy přišel onen zmiňovaný dědeček, hře dal zase trochu nový kabátek a rázem jsme měli svoji mutaci Monopolů, kterou tedy komunistický režim nějak akceptoval... Ale je krásně absurdní, jak původně prakticky komunistický produkt byl najednou vnímaný jako ryze kapitalistický 😀 Nicméně ta hra je z dnešního pohledu opravdu špatná a zastaralá. Ostatně původně jako desková hra nebyla zamýšlena... proto může být extrémně zlá, nespravedlivá a dlouhá... Dnešní hry dokáží neuvěřitelné věci a je opravdu um něco takového nadesignovat. Existují nádherné a chytré hry pro děti, pro celou rodinu i milovníky historie... Navíc má česká republika řadu renomovaných deskoherních designérů, kteří jsou respektovaní po celém světě... Vladimír Suchý, Vláďa Chvátil, Petr Čáslava, Michal Pejchl (mimo jiné velice talentovaný ilustrátor her), Tomáš Holek... CGE - české deskoherní studio s reputací jednoho z nejlepších deskoherních vývojářů vůbec.... na jejich hry se stojí fronty, získávají ocenění.... s těmi byste si měli promluvit a ukázat lidem, kteří to zatím ani netuší, jak úžasný svět deskových her umí být a že opravdu umí děti i puberťáky dostat od tabletů.... a fakt nehrají Dostihy :)
@YouMass7 күн бұрын
Amen.
@teraforman5 күн бұрын
naprosto souhlasím
@MegaHovadak9 күн бұрын
Mám příhodu z výletu do Alp. Bylo mi nějakých 14 ( před 20 lety ) a jeli jsme s rodiči na lyže do německých alp. Na benzínce v alpách jsme zastavili natankovat a pauzu. Po otevření kufru vypadla hra dostihy a sázky, která se otevřela a s mohutným větrem se rozletěla na všechny strany, sebírali jsme to co šlo. Koně a peníze začali mizet v kopích a my jsme se nezmohli na nic, jen rychle nasednout a ujet, aby nám ještě nedali pokutu. Tak jsme přišli o dostihy a sázky, od té doby jsem to nehrál, ale jména koní si pamatuju dodnes. :)
5 күн бұрын
Nepáči sa mi prístup majiteľky Dino, že neprizná pravdu s tvorbou hry. Jasné, že bola za pár dní hotová, keď je to kópia.
@vixaren9 күн бұрын
Miluju Dostihy a sázky! Máme ještě jednu z nejstarších verzí, která se skládá ze 4 velkých dílů a už má patinu. Dnešní nová vydání již nemají takové kouzlo. 😅
@jaroslavbombicka93275 күн бұрын
Ani zmínka o Monopolech? A dotaz: jak dlouho hru dědeček vymýšlel od nuly, ten mě opravdu utvdil v tom, že za komárů se kradly nejen zahraniční písdničky, ale i hry.
@pavellip75489 күн бұрын
Jo dědeček "vymyslel" spíš okopíroval původní hru Monopoly jen změnil ulice v koně atd. dokonce i počet poliček zůstal stejný.👎 Dostihy se hrály protože Monopoly u nás nebyly...
@janmotyka38629 күн бұрын
taky jsem si říkal, jak je možný, že ty hry jsou v podstatě totožný. A podle googlu Monopoly si nechal patentovat Charles Darrow v roce 1943.
@habrrecords86988 күн бұрын
Tak jak mohl okopírovat něco co u nás nebylo?
@clothwiththek91887 күн бұрын
Hra Monopoly byla predstavena v roce 1934 v Pennsylvanii, misto koni se prodavaji domy. Pravidla, policka, karticky- vsechno pouze prevedeno do prostredi dostihu. Vubec to neni originalni myslenka.
@evas36104 күн бұрын
@@habrrecords8698 Evidentně se k nim někde dostal. Protože tohle je kopírka 1:1
@evas36104 күн бұрын
Kdyby zůstal stejný počet políček. Ta políčka jsou 100 % stejná (jenom reskin). Normálně může člověk jet prstem po herním plánu a v obou hrách jsou ty herní plány naprosto totožné, políčko po políčku.
@tomaskrasa19528 күн бұрын
Příště poprosím o rozhovor s autory deskové hry Stalinův pomník :D