Stand upnak sem rossz! 🙂 A pozitív szelekciós nemesítést nagyapám, nagyanyám is alkalmazta. A krumpli legegészségesebb, legjobban fejlődő egyedeit megjelölték (pl.:kenderszárral "kitűzdelték"), s ha "kivágva" is bőtermő volt, jól nézett ki, azoknak a bokroknak az aprajából lett a vetőmag. A legjobb ízű dinnye, tök, a legszebb, legegészségesebb paprika, uborka, paradicsom magját szedték meg. Amikor még kerek volt a világ!
@fanni9408 ай бұрын
Hiánypótló és fergeteges előadás! Remek szakember, köszönöm a hasznos infókat!🤩
@nagy.gergely8 ай бұрын
Hosszú évek óta nem láttam Ferencet, nagyszerű ismét látni, hallani!
@FerenczZsolt-g5oАй бұрын
Kedves Feri! Volt diákodként innét is köszönöm szépen, hogy bennem is sikerült elültetned ezt a fajta ökológiai szemléletet, és mint gyakorló növényorvos ha csak tehetem, akkor kerülök mindenféle "irtó" szert! És igen, működik, persze vannak néha kudarcok, de ezek arra jók, hogy tanuljunk belőle. Jó egészséget kívánok neked!
@suzimolnar55679 ай бұрын
Kedves Tóth Ferenc köszönjük! Isten éltesse sokáig! Imádom az összes előadását. Kedvesek élvezetesek, szeretet teljesek!
@123szubhuti98 ай бұрын
Feri a konzulensem volt az egyetemen, egy élmény volt minden óra vele, ekkora tudású ember nem sok van az országban!
@robertdochnal84618 ай бұрын
Örül a szívem, éveken át kerestem Dr Tóth Ferenc legújabb előadásait, de eltünt a köztudatból. Még olyan hirrel is találkoztam, hogy elhagyta az élők sorát, kifejezetten örülök, hogy a hír nem igaz és visszatért a médiába.
@h_tamas85769 ай бұрын
A nem ártás kertészete 🙏 Köszönöm!
@nagyimre95639 ай бұрын
Köszönöm a feltöltést, nagyon szeretem Dr. Tóth Ferenc előadásait!
@LászlóBarna-q1i6 ай бұрын
Nagyon hasznos és fontos videó! Köszönöm szépen! 💖
@edinakobor15089 ай бұрын
"Ha az ember az életét egyetlen dologra tette föl, akkor nem várhatjuk el tőle, hogy egyenletesen jól teljesítsen az élet többi területén is." - Micsoda nagy igazság!
@csabavados29153 ай бұрын
Gratulálok Ferenc!👌👍
@kizabiza9 ай бұрын
Nagyon szeretem a Feri előadásait, az eszmefuttatásai szívet melengetők!
@arankatimaknemeszes66988 ай бұрын
Csodálatos előadó, sok hasznos tanáccsal és megszívlelendő gondolkodásmóddal. Köszönöm szépen ❤
@zsuzsannanagy90209 ай бұрын
jaj, de jó, de régen láttunk ekdves Feri! Végre egy új videó! :)
@blindfuxi8 ай бұрын
Zseniális !!!!!
@egonispanovity61368 ай бұрын
Nekem sikerült kitenyésztenem egy olyan körtefajtát,amely teljesen ellenálló a betegségekkel szemben.Kb húsz évvel ezelőtt egy szerbiai bükkösben járva ráakadtam egy különös törzsű fára,amely ugyanolyan magasra nőtt,mint a körülötte lévő bükk fái.Kiderült,körte,és kénytelen volt 30 méter magas törzset nevelni,hogy fényhez jusson.Hazavittem néhány termését,amelyek valamivel nagyobbak voltak a lúdtojásnál.Magjait elvetettem,azzal az elképpzeléssel,hogy esetleg a magoncok valami különleges tulajdonsággal lesznek felvértezve.Évekig sínylődtek a fél métert sem meghaladó magoncok egy sötét helyen tápanyagban szegény földben.Akár a bonszai,olyan visszamaradottak voltak a növekedésben.Aztán az egyiket átültettem a megfelelő helyre.Ez a kis csenevész fácska olyan erőteljesen kezdett növekedni,hogy nem győztem rajta ámuldozni.Teltek múltak az évek,a körte elérte a 2 m-es magasságot.Termést viszont nem hozott.Már arra gondoltam,talán meddő,terméketlen fa lesz belőle.Legjobb lenne kivágni.Adtam neki még egy év haladékot.Szegény fa,mintha megérezte volna,a sorsa fog eldőlni a következő tavaszon,meghozta első virágait...Azóta makegészséges 6 m-es fává növekedett.Tüskéi vannak,de ezért kárpótolnak az ízletes,akár fél kilót is elérő gyümölcsei.Körte alakú,sárga színű gyümölcsöket terem,nagy bőséggel.Levelei nagyon szépek,mondhatni dekoratívak.A legnagyobb körte betegség a körte bolha nem fog rajta,pedig a közvetlen szomszédságában áll egy másik fa,amelyet rendszeresen megtámad a körte bolha.Ez a magonc tehát csodát művelt,mert rezisztens lett a betegségekkel szemben.Egyetlen fillért nem kell belefektetni a fenntartásába...Mindezt azért gondoltam célszerűnek elmondani,hogy másokat is kísérletezésre serkentsek.A magoncok tehát olykor váratlan tulajdonságokat produkálnak.Csak hát ki kell várni a 4-5 évet,mire termőre fordulnak.Ezek a magoncok az oltványokkal szemben a hosszú élettartammal is előnyt szereznek,akár több száz évet is élhetnek és teremhetnek,mint azt láthattuk a bükkösben talált 30 m magasságú körte matuzsálem esetén.Akiben megvan a kísérletezési kedv,a nemesítés különleges eljárásait is kipróbálhatja,pl. a magok sugárkezelésével(röntgen),stb.
@LászlóBarna-q1i6 ай бұрын
Tehát nem is szükséges oltás meg szemzés igy bármelyik gyümölcsfánál?
@egonispanovity61366 ай бұрын
@@LászlóBarna-q1i Az oltást azért művelik,hogy a különleges hibrideket ráoltsák egy életképesebb,ellenállóbb alanyra.Azonban ismeretes.hogy az oltványok általában gyengébb immun rendszerrel rendelkeznek,kevésbé ellenállók a betegségekkel szemben és rövidebb életűek.A magoncok,és itt kiváltképp a vadonban meglelt gyümölcsfák magról kelt egyedeire gondolok,kiváló immun rendszerrel vannak felvértezve,ennek eredményeképpen hosszú életűek lesznek.Külömbséget kell azonban tenni a vad típusok között,amelyeknek sokszor ehetetlen a gyümölcse és azok között,amelyek egyszerűen a vadonban keltek ki valamely kultivált gyümölcstípus magvaiból.Ez utóbbiak természetes szelekción estek át és csak az életképes egyedek tudtak felnőni és termést hozni.Na ezek a gyümölcsfák hozhatnak magukkal egészen különleges tulajdonságokat.Tehát,amiről magam írtam,a szerbiai hegyekben fellelt körtefa valószínűleg egy hibrid gyümölcsfa terméséből eredt meg az erdőben.Életképesnek bizonyult és az említett bükkösben vagy 20 m magas törzset nevelt.Ennek a fának a gyümölcseiből vettem ki a magot és ültettem el idehaza.Ez lutri,mert nem tudhatod,milyen tulajdonságokkal rendelkezik egy ilyen magból eredt fa.Megeshet,hogy meddő,terméketlen lesz vagy értéktelen lesz a termése.Nekem szerencsém volt vele,mert minden tekintetben nagyszerű tulajdonságokkal vértezte fel a természet.Bő termő,rendszeresen terem,gyümölcsei nagyok és ízletesek,és ami a legfontosabb,tökéletesen rezisztens a betegségekkel szemben.Valószínűleg több száz évet fog élni,szemben az oltványokkal,amelyek pár évtized után kiöregszenek,elpusztulnak.
@molnarlaszlo90633 ай бұрын
@@LászlóBarna-q1iha genetikailag azonos növényt akarsz, az csak oltással, szemzéssel, azaz valamilyen vegetatív szaporítási móddal lehet.
@molnarlaszlo90633 ай бұрын
Magoncok 8-10 évre teremnek. Mivel magot hoztál, ezért a növényed nem azonos azzal, amit ott találtál. Ahhoz oltóvesszőt kellett volna hozni
@egonispanovity61363 ай бұрын
@@molnarlaszlo9063 A lényeg abban van,hogy a magonc jó tulajdonságokkal lett megálldva a természetes szelekció által.Az említett körte ellenálló a betegségekkel szemben,rendszeresen terem,a gyümölcsei közepes nagyságúak és jó ízűek.Ez a fa hosszú életű lesz,sokkal tovább fog élni és teremni mint az oltványok.
@ildikogonda91969 ай бұрын
nagyon érdekes előadás
@evatody19029 ай бұрын
A józan ész prófétája !
@zsuzsannanagy90209 ай бұрын
...de rövid volt sajnos...lehetne még egyszer meghívni Ferit?
@herzsi259 ай бұрын
Nagyon szépen köszönöm a tudását! Kérdésem lenne, a burgonyának hova tűnt a keményítő tartalma? A régi fajtákat most melyik fajtában lehet megtalálni? Köszönöm szépen a válaszát!
@rlatilla8 ай бұрын
Lengyel ukrán burgonya jó, a hazai többség cefrébe valo vagy takarmány .
@herzsi258 ай бұрын
Magyarra kérdeztem rá!@@rlatilla
@peterMM369 ай бұрын
A covid utáni paprikáknak a magja NEM csírázik ki! Több ízben is próbáltam bolti,piaci paprikákat szaporítani, sikertelen. Nem tudom, hogy valamit rosszul csináltam-e, de 2018-19ben még sikerült.
@ferenckiss70998 ай бұрын
Nem. Valószínűleg olyan hibridekből fogott magot, aminek a magjai sose fognak kicsírázni genetikai okokból.
@rlatilla8 ай бұрын
Saras poros esővíz teli fémekkel barium lithium aluminium, a műtrágyák savassa teszik a talajt .
@missvinica9 ай бұрын
Mit értett azon, hogy "jó lenne a zánkaiakkal összefogni"? Én köveskáli vagyok. Remek előadás. Hálásan köszönöm.
@belavalodi8509 ай бұрын
nyilván az öregre gondol, akik gyógynövényeznek.
@GaramvolgyiLena-tl5hqАй бұрын
🙏☀️❤️
@asdermayer3 ай бұрын
Kiindulo magokat honnan erdemes beszerezni? Amiket iden vetettem mind bolti magrol keltek, allitolag azoknal a fogott mag mar lehet hogy nem eletkepes (gondolom pont azert hogy jovore is meg kelljen vennem) Tudtok forrast ajanlani? Jovore mar olyat vetnek aminek erdemes visszafogni a magjat. Szegeden vagyok.
@molnarlaszlo90633 ай бұрын
Ha a zacskóra F1 van írva, akkor annak a magja biztosan nagyon különböző egyedet fog adni. Ha nem F1 a fajta, akkor megfelelő izolálás mellett érdemes magfogással próbálkozni. Valószínűleg lesz változás, de ez akár jó is lehet. Figyelni kell és szelektálni
@magdolnagulyasnetorjek18778 ай бұрын
Tudjuk, a régiek is ezt csinálták! Nohát!
@gedohajni9 ай бұрын
🙏💚
@nikkibalazs93599 ай бұрын
👏👏👏👏👏👏👏👏👏
@erikatoth1009 ай бұрын
Feri a könyvben nincs benne a káposzta mag fogása!!!!
@digosz18 ай бұрын
Időben kéne megérkeznie a hallgatóságnak az előadásra és nem átmenni a kamera előtt. Bunkó bagázs! Ferenc egy komoly ember, meg kéne becsülni!
90es évek óta egyrr inkabb csak f1 magok vannak, meg ha nem f1. Akkor is. En teszkoban vrdzek csehszlovakot es nem magyart. ENNYI
@olgivan90049 ай бұрын
A mai magyar irányzat nem magyar specialitás. Az irányzatot ebből a szempontból is Brüsszelből irányítják. Tehát a cseh magok sem különbek.Saját kertemből fogok többnyire magokat!
@gizellafazekas23479 ай бұрын
Itt Felvidéken is F1 es magok vannak a gazdaboltban.
@samisami-qb5tl9 ай бұрын
@@olgivan9004 ami magyar minden szar. 10 evig kinlodtam a szedett maggal hulyeseg. Moravsko seed magok es kesz
@molnarlaszlo90633 ай бұрын
@@olgivan9004Brüsszelnek semmi köze az F1 magokhoz.
@magdolnagulyasnetorjek18778 ай бұрын
Noháttal......????
@karvak14929 ай бұрын
A cukrobetegség nem a fokoztt cukor bevitel miatt van. Azt hittem, nem hallok baromságot.
@FR_-ij4zz9 ай бұрын
miért, szerinted mitől van? és mivel tudod bizonyítani? ez a hozzászólásod így teljesen értéktelen...
@karvak14929 ай бұрын
@@FR_-ij4zz Nézz utána. Akkor majd nem nekem kell hidj. (ijen hüje népet a világ nem baszott még soha)
@gr.gr.98869 ай бұрын
Anyagcsere problema. Ha betegek a szerveid, akkor nemcsak a cukorbevitel okoz magas vèrcukrot, èrgyulladàst....
@katalinvargha22799 ай бұрын
Mielőtt badarságot ír, tájékozódjon arról, hogy a cukor fogyasztása milyen hatással van a hasnyálmirigy működésére és ez hogyan függ össze a diabetes betegséggel!
@janosmihalik98358 ай бұрын
@@karvak1492ez igen! Ez ám a hozzászólás! Gratulálok! Látom próbálkozol magyarul is írni. Iskolába nem jártál...