►#5 Styropian w domu drewnianym szkieletowym? Znasz dobry przekrój ściany? Dom za 100 tys #40

  Рет қаралды 16,055

Tani Dom Szkieletowy - drzeky ツ

Tani Dom Szkieletowy - drzeky ツ

Күн бұрын

Пікірлер: 128
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
A Ty pamiętałeś, żeby *subskrybować? **bit.ly/2OrJZ6f* *Sprawdź aktualną ofertę domów: **www.tanidomszkieletowy.pl* Playlista "ściana otwarta *dyfuzyjnie - poprawna budowa":* bit.ly/3cIhydy Witaj w *kolejnym odcinku* o poprawnej *budowie ściany szkieletowej.* Ostatnio rozprawiliśmy się z *mitem, że osb zamyka dyfuzyjnie* ścianę, to teraz *idziemy krok dalej.* Czy można *stosować styropian?* Jak tak to gdzie i dlaczego? Zapraszam do *oglądania tego oraz następnych odcinków* serii!
@szgra3840
@szgra3840 4 жыл бұрын
Wielkie dzięki za utwierdzenie mnie w przekonaniu, elewacja-styropian z tynkiem elewacyjnym a konstrukcja musi być w pełniona wełna mineralna :). Proszę w więcej odcinków. Super
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Dziękuję i cieszę się, że odcinek przypadł do gustu :) Kolejne już w drodze, też z dużą dozą ciekawych informacji :)
@magdalenamietus3571
@magdalenamietus3571 4 жыл бұрын
Super! Przekazuje Pan tyle przydatnej wiedzy w bardzo przystępny dla każdego sposób. Malo kto to potrafi. Pozdrawiam, byle tak dalej!
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Dziękuję bardzo ;) Dogłębne poznanie problemu jest kluczowe :P
@magdalenamietus3571
@magdalenamietus3571 4 жыл бұрын
Oby więcej takich ludzi jak Pan!
@magdalenamietus3571
@magdalenamietus3571 4 жыл бұрын
Cieszę się że wiedza przekazana przez Pana wydaje się tak łatwa jak gotowanie ziemniaków 😁😁
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
hahaha gotowane na parze wodnej, skumulowanej dzięki dyfuzji? ;D
@CzOpen89
@CzOpen89 4 жыл бұрын
Powiem szczerze oglądałem z lekka nutką niepewności ale umocniłeś mnie w moim przekonaniu na temat elewacji bo w ścianach oczywiście wełna :)
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Najważniejsze to racjonalnie podchodzić do takich zagadnień i wyborów. Im więcej rozumiemy zależności i im chłodniej je analizujemy to tym spokojniej można podejmować decyzje. Jeśli sam przed sobą możesz uargumentować własne decyzje to znaczy, że jesteś na dobrej drodze :)
@ms_sylvias7829
@ms_sylvias7829 4 жыл бұрын
Obejrzałam całą serię :) Przekaz wyłożony jak kawa na ławę :) wielkie dzięki za te nagrania bo dość ciężko znaleźć w internecie logiczne i wiarygodne wytłumaczenie jakie materiały w zupełności wystarczą a co jest po prostu chwytem marketingowym :). Prośba jeszcze o poradzenie, z których materiałów, jakich grubości i w jakiej kolejności będziesz korzystał lub polecasz aby rachunek ekonomiczny się zgadzał i było to "wystarczające" dla naszego klimatu Warunek jest taki żeby na dwóch ścianach można przykręcić spokojnie wiszące meble i rzeczy w łazience :) Pozdrawiam
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
No nie. No nie! Tyle odcinków milczałaś, już myślałem, że nie oglądasz a tutaj taka niespodzianka ;) Witam z powrotem :) Wiesz co, kolejności i grubości wyjdą przy okazji filmów gdzie już będą konkretne przekroje przeze mnie brane "na tapet". Więc nie wiem czy jest sens, żebym wymienił Ci to tu ogólnie, skoro tam będzie to możliwie szeroko, w moim stylu, wyjaśnione ;P
@ms_sylvias7829
@ms_sylvias7829 4 жыл бұрын
@@drzeky Oglądam, oglądam... jeszcze żadnego nie opuściłam :) tylko nie wypowiadam się jak o czymś nie mam pojęcia :D No nic zostaje mi cierpliwie czekać na kolejne nagrania :)
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Na spokojnie, w swoim czasie :)
@arturm4142
@arturm4142 4 жыл бұрын
@@drzeky dobór grubości poprzyj obliczeniami uwzględniając WT2021
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Tak jak napisałem w innym komentarzu - o tym jest najnowszy odcinek. Zachęcam do bycia na bieżąco :)
@ukaszj.8461
@ukaszj.8461 4 жыл бұрын
No to oglądamy 😁
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Piątkowe kino wieczorne ;)
@CzOpen89
@CzOpen89 4 жыл бұрын
W końcu mam czas nadrabiam biorę popcorn i słucham :)
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Zapraszam, zapraszam ;)
@Micha-ww1gl
@Micha-ww1gl 3 жыл бұрын
Dzień dobry! Dziękuję za ostatnia odpowiedź. Właśnie ta kwestia "wiatru" między styropianem a wiatroizolacją i OSB mnie najbardziej ciekawi. Bo widzę wpisy/wypowiedzi osób, które twierdzą, że to dość mocno będzie wychładzać ścianę i ich pewność siebie mnie obezwładnia.. ;) stąd moje pytanie, czy swoje twierdzenie opierasz wyłącznie na logice, czy na jakichś innych źródłach również?
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Logika, doświadczenie, kalkulacje oraz zwykła "organoleptyka". Proszę zbliżyć sobie dłoń do styropianu, czuć od razu, że jego oddziaływanie nie ogranicza się jedynie do powierzchni styku.
@PowerkiteGorzow
@PowerkiteGorzow Жыл бұрын
Świetny materiał! Leci sub👍 Przy okazji mam pytanie. Zachęcony Pana filmami, utwierdzam się w przekonaniu, że ten „niedobry” styropian użyje na elewacje. Będzie to budynek gospodarczy / domek letniskowy (w każdym razie mieszkać tam nie będę). Co Pan myśli o takim rozwiązaniu? - od wewnątrz: płyta gk, osb, paroizolacja (porządna), wełna 10cm i na zewnątrz: osb, wiatroizolacja, styropian 5cm na wkręty. Z góry dziękuję za odpowiedź i Pana filmy. Pozdrawiam 😊
@drzeky
@drzeky Жыл бұрын
Dziękuję za obejrzenie materiału. Przy tak cienkim styropianie nie powinno być problemu ale nie robiłem kalkulacji dla osb w środku
@piotrbojar9311
@piotrbojar9311 Ай бұрын
Witam. A jak powinna wygladac listwa startowa? Czy to przez nia powinno sie dostawac powietrze pod styropian? Czyli powinna ona miec jakies otwory?
@drzeky
@drzeky Ай бұрын
Tak, powinna być perforowana, bądź z pozostawioną małą szczeliną.
@reiche-trance-noise5793
@reiche-trance-noise5793 3 жыл бұрын
Pozdro i najlepszego w nowym roku
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Dziękuję bardzo i wzajemnie :)
@ukaszj.8461
@ukaszj.8461 4 жыл бұрын
Jestem bardzo ciekawy Twojej opinii paneli SIP. Kupować gotowe moduły, czy próbować robić samemu?🤔 Ciekawe jak wygląda taka konstrukcja cenowo? Na logikę biorę, że taki dom (w sumie termos) powinien już mieć wentylację mechaniczną.
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Witaj! Jeden z odcinków w których pokażę konkretne dane o przekrojach będzie właśnie o tych panelach sip. Z moich wstępnych, ogólnych obserwacji wynika, że przy grubych taflach styropianu będzie problem z przekraczaniem punktu rosy ale to pokażę dokładnie w odcinku. Wentylacja przy nich na pewno musi działać perfect. Plus taki, że te panele są dosyć tanie (choć nie aż tak - przecież w najczęstszej wersji potrzeba osb 12mm z dwóch stron a to są jednak koszty). Jak już w to iść to najprędzej przy samodzielnej budowie ale jednak tradycyjna konstrukcja szkieletowa wydaje mi się, że przoduje pod względem ekonomicznym.
@tomaszlisiecki3639
@tomaszlisiecki3639 26 күн бұрын
Co sądzisz o pianie pur wewnątrz scian domu szkieletowego?
@drzeky
@drzeky 23 күн бұрын
Ja zawsze byłem zwolennikiem dobrej wełny, jako rozwiązania sprawdzonego i wystarczająco dobrego. Jedyny plus piany, to usztywnienie konstrukcji ale nie po to się ją obija płytami konstrukcyjnymi i daje zastrzały aby w ogóle rozważać takie plusy.
@konica-minolta-serwis
@konica-minolta-serwis 4 жыл бұрын
Witam Czy Pańskim zdaniem taka kolejność będzie rozsądna? Od wewnątrz. Płyta Fermacell, ruszt 5cm pod instalacje (w ruszcie cienka warstwa wełny), folia parozolacyjna, konstrukcja z wełną (14,5cm), znowu płyta Fermacell (mocna płyta włóknowo gipsowa, oczywiście wiatroizolacją), wełna skalna, na to tynk silikatowy (z siatką) . Czy to będzie rozsądna kolejności przy założeniach dyfuzyjności ściany. P.S. W domu oczywiście wentylacja mechaniczna. Świetne odcinki! Pozdrawiam
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Witam. Jeśli folia paroizolacyjna będzie miała parametr Sd=kilkadziesiat metrów to nie powinno być problemu. Taka konstrukcja ściany jest bardzo droga. Myślę, że spokojnie 2-3x droższa niż z zastosowaniem płyt gk, osb i styropianu na ruszcie. Ale oczywiście jest jak najbardziej poprawna :) Pozdrawiam!
@konica-minolta-serwis
@konica-minolta-serwis 4 жыл бұрын
@@drzeky drzeky ツ 1.Cyt: "Jeśli folia paroizolacyjna będzie miała parametr Sd=kilkadziesiat metrów to nie powinno być problemu." Coś mi świta ale nie bardzo rozumiem. Mógłbym prosić o łopatologiczne rozwinięcie myśli? 2. Co do zewnętrznego rusztu przewietrzania - jestem do tego rozwązania w opozycji. Nie decyduje się na to rozwiązanie. M.in. dlatego Fermacel i od razu wełna skalna, aby pozostawić ciągłość możliwości odprowadzania "wody" na zewnątrz. Ja proponowałem Wykonawcy bez Fermacel do konstrukcji, tylko od razu wełnę skalną i tynk. Niestety oponuje, potocznie - krzywi się. Niestety większość wykonawców boi się (albo nie wie) jak samą wełnę skalną do konstrukcji przymocować. Jego zdaniem Fermacell usztywni tu konstrukcję (od zewnątrz). A, ponieważ (ponoć) Fermacell jest otwarte dyfuzyjnie to woda będzie uciekała w dobrą stronę (na zewnątrz). Męczy mnie tylko że: a) Fermacel ma większe "mi" (nie mam litery mi na klawiaturze) od wełny, więc może być swoistym "wąskim gardłem" dla pary. b) Od wewnątrz domu, zaraz za płytą Fermacell ma być cienka wełna w ruszcie (ok: 5cm) i paroizolacja, konstrukcja itd. Mam wewnętrzną "burzę". Czy między: płytą Fermacel, a folią paroizolacyjną nie bedzie gromadzić się malutka ilość wody. O il rozumiem wielki opór dyfuzyjny folii o tyle męczy mnie mniejszy opór ściany wewnątrz domu (Fermacell). Innymi słowy chodzi o tą małą, 5cm przestrzeń/ ściankę , która stworzy się z tzw. rusztu na instalacje różnej maści. Czy w niej nie skupi się i pozostanie część pary z domu? Czy się mylę? W końcu Fermacell przypuszcza, a ponoć za razem chroni....(?) Może Pan mi rozjaśnić/ ukierunkować moje laickie rozmyślanie? Będę wdzięczny. Pozdrawiam
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Niech folia paroizolacyjna ma parametr Sd>70metrów. Powinien być ten parametr w karcie technicznej produktu. Wełna na ruszcie od środka domu daje większą pewność, że folia nie będzie miała tylu uszkodzeń w wyniku prowadzenia wszelakich instalacji. Dodaje też izolacji termicznej choć nie tyle co ta za paroizolacją, gdyż będzie ciągle narażona na wilgoć w domu. Plus taki, że w tej warstwie izolacji nie powinno następować wykroplenie pary wodnej, bo przy sprawnej wentylacji nie dojdzie w niej do przekroczenia punktu rosy.
@konica-minolta-serwis
@konica-minolta-serwis 4 жыл бұрын
@@drzeky 1. A, czyli trzeba przypilnować parametru SD kupowanej paroizolacji? (większa niż 70m) Myślałem, że paroizolacja, jak nazwa wskazuje = to paroizolacja! Że izoluje wyjątkowo skutecznie, od każdego producenta. Ot i ciekawostka. Dobrze wiedzieć! 2. Dokładnie tak sobie to tłumaczyłem. Wentylacja mechaniczna (rekuperacja), nawet najtańsza ale działająca będzie i tak regulowała /wysuszała domek od środka. Więc ta mała przestrzeń 5cm nie powinna chyba być powodem paniki dzisiaj -> na przyszłość.... Dzięki za odpowiedź. Czekamy na kolejne filmy! P.S. Jest Pan na FB/ jakaś tzw:grupa...?
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Te folie mają parametry Sd od kilku metrów do nawet stu. Trzeba do tego podejść rozsądnie, bo sprzedają też z warstwami antyrefleksyjnymi, które mają wpływać ponoć na oszczędności w ogrzewaniu ale ich Sd jest zazwyczaj niskie i w związku z tym pod znakiem zapytania jest ich podstawowa funkcja czyli zmniejszanie wilgotności względnej. Szczerze powiedziawszy noszę się z zamiarem załozenia go niedługo, nie Pan pierwszy mnie o to pyta. Do tej pory uważałem, że tych grup na fb jest aż nadto ale są mocno zmanierowane i tendencyjne... proszę oglądać nowe filmy, bo jak założę stronę i fb to linki będą w nich pokazane :) Pozdrawiam.
@MrElvis197
@MrElvis197 10 ай бұрын
Słuchaj nie wiem czy dobrze trafiłem ale podpisałem umowę na Erdol House (Erdol 3) .pytanie o ścianę i o materiały ? Czy wg ciebie są oki
@drzeky
@drzeky 9 ай бұрын
Ciężko mi stwierdzić, bo ani nie znam firmy ani nie kojarzę ich oferty. Na pewno na stronie się chwalą przekrojami ;)
@topbuddomyszkieletowe9161
@topbuddomyszkieletowe9161 3 жыл бұрын
Budujemy domy szkieletowe od 29 lat i mamy ich na koncie ponad 700. Około 95% z nich ma izolację zewnętrzną ze styropianu ryflowanego, pozostałe z wełny elewacyjnej, drewna, a nawet częściowo z blachy. Styropian ryflowany przygotowujemy w naszej fabryce we własnym zakresie w sposób seryjny. Co bardzo istotne, ryfle wykonujemy zarówno w pionie, jak i poziomie, ponieważ podczas montażu na ścianach zewnętrznych, bardzo trudno jest ułożyć arkusze styropianowe tak, by rowki pokrywały się ze sobą osiowo. Zatem w każdym przypadku pojawienia się wilgoci w takiej ścianie, będzie ona mogła się skutecznie wydostać na zewnątrz. Nasza praktyka również w pełni potwierdza to, o czym Pan mówi, że zarówno ryfle, jak i ruszt, nie powodują wychładzania, a przynajmniej, by było ono zauważalne w zwiększonym zapotrzebowaniu energetycznym budynku. Dyfuzyjność przy takiej ścianie jest również w zupełności wystarczająca, oczywiście pod warunkiem, że warstwa płyt OSB jest dylatowana. Taką dylatację uzyskujemy przy pomocy dedykowanych klamer, które dodatkowo powodują, że płyty po latach nigdy się nie klawiszują (nie tracą pionu). Pana filmy mają dużą wartość, ponieważ obalają wiele mitów, przez które inwestorzy budują znacznie drożej i wcale nie z lepszym skutkiem. Pozdrawiamy
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Witam. Fakt, ryfle poziome tez są istotne, choć jak patrzę na sprzedawane styropiany to coraz częściej jest to standardem. Jesli chodzi o dylatację w osb to przecież dyfuzyjność nie ma z tym nic wspólnego, bo sama płyta przepuszcza parę wodną. Fakt, te klamry bardzo ułatwiają montaż i minimalizują odpad. Będę pokazywał to na filmach, bo też z nich korzystam. Tak z ciekawości - jak dajecie styropian na osb to idzie tam jakaś membrana? I czy na kleju czy kołkach czy i tym i tym?
@topbuddomyszkieletowe9161
@topbuddomyszkieletowe9161 3 жыл бұрын
@@drzeky Między styropianem a OSB3 jest wiatroizolacja Tyvek. Styropian montujemy tylko na wkręty w kołnierzach. Nie stosujemy kleju. Taka izolacja ma grubość 10 cm i składa się z dwóch warstw arkuszy 5 cm. Oczywiście spodnie posiadają ryfle.
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
To całkiem sensownie. Płyty są jakoś doszczelniane pianką czy jedynie klej/siatka/klej/tynk na to?
@CzOpen89
@CzOpen89 4 жыл бұрын
A i jeszcze jedno wtykasz kij w mrowisko ja przez to odpuściłem wszystkie fora na temat budowy szkieletu. Czekam na kolejny film :)
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
No przyznaję, że dużo z tych forów jest mocno tendencyjnych. Mówią "rób tak bo inaczej jest źle" ale nie tłumaczą. Myślę, ze ta cała fala hejtu jaka na mnie spływa (żebyś widział co było po odcinku z dyfuzją i osb...) własnie wynika z tego, że pokazuję, tłumaczę, obliczam i wyciągam wnioski. Kto chce, to ogląda i stara się zrozumieć, kto nie to i tak będzie hejtował i zostanie tendencyjny, nie potrafiąc nawet wytłumaczyć swoich poglądów :)
@CzOpen89
@CzOpen89 4 жыл бұрын
@@drzeky dokładnie. Mnie zastanowiło dlaczego jest takie ciśnienie na sprzedaż pewnych produktów min. Mfp czy wełna. Sam musiałem poszukać źródła spotka osoby co budują i mieszkają żeby podjąć decyzję. Na dziś dzień nie żałuje. Pierwszy raz spotykam się z takim podejście do tamatu. Wiedza nauka przykład i wyciągnięcie wniosków. Brawo
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Widzę, niestety, że nie jest to "chodliwy" towar (takie odcinki). Mało kto chce zrozumieć zagadnienia z którymi ma styczność. Tym bardziej mnie cieszą komentarze, pokazujące, że jednak jest grono ludzi myślących o rozwoju i że udaje mi się je gromadzić na moim kanale :)
@lukaszjurak1788
@lukaszjurak1788 Жыл бұрын
Witam.Jesli chodzi o styropian ryflowany to czy on powinien być montowany w taki sposób aby wszystkie rowki wbyly w linii Tzn od dołu do góry?Czyli od listwy startowej aż po dach.
@drzeky
@drzeky Жыл бұрын
Tak, chyba, że styropian ma też na obwodzie zrobione nacięcia, wtedy nie ma potrzeby zachowywania ciągłości tych rowków.
@piotrbojar9311
@piotrbojar9311 Ай бұрын
Witam. A ja mam pytanie za 100 tysięcy punktów. Wszystko fajnie styropian ryflowany na wiatroizolacje ale co z listwa startowa? Czy musi być ponawiercana zeby od dołu styropian miał zaciągnąć świeże powietrze bo wszyscy ryfluja ale skąd to powietrze ma się wziąć? Prosze o odpowiedź vonstoje właśnie przed tym problemem a nikt go nie porusza. Zdrówka życzę!
@MultiPawlu
@MultiPawlu 3 жыл бұрын
Witam czy może Pan omówić przekrój od srodka płyta regipsowa, płyta osb 12cm na ruszcie między którym jest wełna 5cm, paroizolacja, belka konstrukcyjna wypełniona wełna, wiatroizolacja, płyta steico 6cm piorowpust i na ta płytę siatka z klejem zakończonym tynkuem
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Witam i dziękuję za zainteresowanie moim kanałem. Wg mnie płyta osb umieszczana w środku jest zbędnym wydatkiem. Ludzie stosują to rozwiązanie głównie przez wzgląd na wieszanie szafek ale da się to rozwiązać zdecydowanie prościej i taniej. Wełna w ruszcie instalacyjnym będzie ciągle narażona na wilgoć z domu, więc folia opóźniająca parę (o wysokim współczynniku Sd) powinna zawsze być przed nią aby chronić izolacje przed nawilgnięciem. Co do płyty steico nie mam wystarczającej wiedzy w związku z jej parametrami w kartach technicznych. Jeśli jest płytą konstrukcyjną (jak osb) to wystarczy aby przy braku tej drugiej usztywnić konstrukcję. Wiatroizolacja ma również za zadanie chronienie zewnętrznych płyt przed wilgocią z zewnątrz, więc przy zastosowaniu jej przed płytą, nie będzie spełniała tego zadania. Pozdrawiam
@kamilkamil3456
@kamilkamil3456 2 жыл бұрын
Mam pytanie. Mam stary powojenny drewniany dom od zewnatrz malowany byl farba olejowa moge na to klasc odrazu membranę i welne bez rusztu ? Tzn sciana membrana welna i tynki
@drzeky
@drzeky 2 жыл бұрын
Ale to nie rodzaj elewacji definiuje budowę ściany tylko cały jej przekrój. Nie da się po tym wywnioskować wiele.
@kamilkamil3456
@kamilkamil3456 2 жыл бұрын
@@drzeky dzk za odpowiedz Sciana jest z polbali i elweacja z desek na zakladke. Moge na to klasc odrazu welne z membrana?
@drzeky
@drzeky 2 жыл бұрын
Myślę, że przy wełnie o grubości nie przekraczającej 10cm można dawać. Choć skoro nie ma żadnej folii opóźniającej parę od środka, to przyłożyłbym się do zagadnienia wentylacji domu.
@KrokPoForme
@KrokPoForme 3 жыл бұрын
Witam, a co Pan sądzi o zastosowaniu na elewacji drewnianej folii kubełkowej aby zachować pustkę powietrzna a na folie styropian i siatka z klejem i tynk. Na YT jest kilka filmików na ten temat ale nie ma rzetelnych informacji czy ten sposób jest wystarczający aby drewno nie zgniło. Pozdrawiam. Świetny materiał
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Dzień dobry. Wg mnie ten pomysł jest okropny, bo może i robi się szczelinę wentylacyjną ale przecież spora część wilgoci przechodzi po prostu przez elewację a w ten sposób kompletnie jej to uniemożliwiamy. Standardowa wiatroizolacja, ruszt drewniany czy z osb i elewacja są sprawdzone i wystarczające. Pozdrawiam!
@KrokPoForme
@KrokPoForme 3 жыл бұрын
Dzięki za odpowiedź. To jest już gotowa ściana szkieletowa a folia kubełkowa oraz styropian, klej i tynk są tylko po to aby drewno się już bardziej nie niszczyło od słońca. Obecna elewacja drewniana jest zniszczona przez słońce gdyż domek jest narażony na promienie słoneczne przez cały rok. Co Pan na takie zastosowanie? Pozdrawiam
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
W jaki sposób folia kubełkowa ma zabezpieczać drewno aby się nie niszczyło od słońca, gdy będzie ukryte pod styropianem?
@KrokPoForme
@KrokPoForme 3 жыл бұрын
Mnie chodzi o wykonanie zabezpieczenia domku rekreacyjnego tak jak zrobili to z kanału Co Dziś robimy. Folia kubełkowa ma odsunac steropian od drewnianej sciany
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Wilgoci należy umożliwić przechodzenie od domu na zewnątrz, więc wszelkie bariery typu taka gruba folia są strzałem w kolano. Nie wiem co tam wymyślili, niezbyt mnie to obchodzi ale już z samej opowieści mam poważne obawy co do sensowności tego. Cóż szkodzi zrobić zwykły drewniany ruszt? Folia przecież też swoje kosztuje.
@saw-tynk7002
@saw-tynk7002 3 жыл бұрын
Z odcinka o przekroju ściany z osb zrozumiałem, że najważniejsza jest folia wewnątrz domu - jeśli przepuści mało pary to nie ma co się martwi o osb na zewnątrz. Jak wygląda sytuacja jeśli przykrecimy styropian od zewnątrz bezpośrednio do osb (bez szczelin wentylacyjnych). Styropian przepuści więcej pary niż osb, a de facto będzie jej mało (folia wcześniej zatrzyma) mimo tego zajedzie zjawisko skraplania w styropianie? W tym odcinku wspominasz o szczelinach wentylacyjnych, jakoś kłóci mi się to z tym co zrozumiałem wcześniej (po co szczelina?)?
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Styropian nie przepuści więcej pary niż osb. Już 5cm warstwa ma większy opór dyfuzyjny niż osb3 12mm. Wypuściłem całą serię filmów "ściana otwarta dyfuzyjnie" gdzie tłumaczę dogłębnie te zjawiska, wraz z przykładami i wyliczeniami. Polecam oglądnąć.
@saw-tynk7002
@saw-tynk7002 3 жыл бұрын
@@drzeky obejrzałem cała serię wcześniej. Wszystko rozumiem, rzeczywiście, zmyliło mnie "mi" styropianu 60, a osb 220. Nie wziąłem pod uwagę, że tak szybko rośnie opór wraz ze wzrostem grubości materiału (myślałem o styropianie 5cm). W którym filmie odpisujesz szczelinę wentylacyjną? Rozumiem, że jest ona na wypadek wykroplenia się wody na wewnętrznej stronie styropianu i osuszeniu zawilgoconej płyty OSB. Jak wykonać taką szczelinę poprawnie? Otwory wlotowe/wylotowe obliczyć tak samo jak na wentylację dachu? Sens takiej szczeliny w dachu rozumiem, ale czy przy ścianie nie będzie to wychładzało ściany?
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Szczelina wentylacyjna jest w dużej mierze rozwiązaniem pozwalającym na zastosowanie wiatroizolacji, która chroni płyty konstrukcyjne. Pomaga też odprowadzać ewentualną wilgoć ale nie są to tak duże ilości i nie panują w PL takie warunki aby było to kluczowe z punktu widzenie eksploatacji. W listwie startowej robi się otwory, przez które wchodzi powietrze. Góra jest łączona w okapie ze szczelinami dachowymi. Dystans powinien mieć 1-2cm, zrobiony z listw na tyle szerokich, zeby dało się do nich dokleić styropian.
@saw-tynk7002
@saw-tynk7002 3 жыл бұрын
@@drzeky tego typu szczeliny spotyka się jeszcze w starych poniemieckich domach. Z tym wyjątkiem, że stosowana była między murami z cegły. Wiatroizolację w jakim montuje się celu skoro całość jest chroniona przez warstwę styropianu i tynku?
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Wiatroizolacja nie chroni jedynie przed wiatrem ale również zapobiega dostawaniu się wilgoci z zewnątrz.
@Zarza190
@Zarza190 2 жыл бұрын
Majster a powiedz mi skoro plyta osb ma niemal taki sam opór dyfuzyjny jak styropian eps po co robić ruszt z dla styropianu? Przecież ta para wodna sobie bedzie równomiernie przechodzić na zewnątrz pozdro
@drzeky
@drzeky 2 жыл бұрын
Ale wcale nie ma takiego samego oporu, to są też inne grubości przecież. Zrobiłem całą serię filmów tłumaczących te zagadnienia jak i parametry techniczne materiałów (osb i styropian też tam są o ile pamiętam)
@Zarza190
@Zarza190 2 жыл бұрын
@@drzeky dzięki za odpowiedź wiele można na necie się naczytać zależnie czy jesteś na forum promującym wełnę czy styropian argumentacja jest inna. Wiesz dzięki twojemu filmikowi o styropianie na osb zdecydowalem się na styropian. Ekipa uznała że nie potrzebny jest ruszt wentylacyjny mam na szkielecie osb3 18mm wiatroizolacje i styropian lambda 038 10cm, wewnątrz jest wełna 15cm paroizolacja i gk. Co o tym myślisz da to radę? Pozdro
@drzeky
@drzeky 2 жыл бұрын
Już odpisałem w komentarzu pod innym filmem, że głównie rozchodzi się tu o kwestie dobrej wentylacji, wtedy przy takim przekroju nie powinno się dziać nic złego. Ale dla dokładnych danych, czyli przy jakich konkretnie warunkach zostanie przekroczony punkt rosy potrzeba już sprawdzić ten przekrój dokładnie w programie. Zawsze można to spróbować zrobić samodzielnie, bodajże na stronie ubakus.
@marekmarecki1300
@marekmarecki1300 2 жыл бұрын
Witam Mam pytanie, czy jeśli użyje styropianu ryflowanego to czy muszę gora i dołem ściany mieć miejsce do wentylacji? Czy kręcę normalnie na styknor dołu i do samej gory? I druga sprawa czy rekuperacja uchroni dom szkieletowybprzed ewentualnymi problemami z para dyfuzyjnascia scian itp? Pozdrawiam
@drzeky
@drzeky 2 жыл бұрын
Witam! Żeby te ryfle cokolwiek dawały, to trzeba umożliwić w nich niewielką cyrkulację powietrza do odprowadzania ewentualnej wilgoci. Więc na dole elewacji muszą być zrobione wloty powietrza a u góry połączenie z wentylacją dachu. Rekuperacja bardziej wpływa na rachunki za prąd, bo umożliwia odzysk energii cieplnej, natomiast sama wentylacja mechaniczna daje dużo większą wydajność jeśli chodzi o utrzymywanie odpowiedniej wilgotności względnej powietrza. Więc łatwiej za pomocą tego rozwiązania ustrzec się przed ewentualnymi problemami. Chociaz wentylacja grawitacyjna powinna spokojnie sobie z tym zagadnieniem poradzić.
@marekmarecki1300
@marekmarecki1300 2 жыл бұрын
@@drzeky dziękuje za odp, nie rozumie tylko jednej rzeczy, jak zrobić wloty od spodu? Widziałem takie listwy startowe z dziurami od spodu, z tego co widziałem to ryfl jest co 5 cm i ma szerokość 5 cm wiec robienie tak gęsto otworów chyba niema sensu, dobrze mysle?
@drzeky
@drzeky 2 жыл бұрын
Ilość otworów i ich powierzchnia powinny być przeliczone ale ważne, żeby nie były za duże aby nic tam nie "wlazło". Można zastosować gotowe listwy startowe albo wtopić jakąś siatkę przeciw gryzoniom (podobną jak przy okapie).
@marekmarecki1300
@marekmarecki1300 2 жыл бұрын
@@drzeky dzięki jeszcze raz. Ostatnie moje pytanie, ponieważ rozmawiałem ostatnio o tym co pan pisał z ta wentylacja i nasowa mi się pytanie, czy w momencie jak od spodu dostaje się powietrze szczególnie zima to czy nie mija się z celem? W takim sensie ze wpuszczę zimne powietrze centralnie w polowe przegrody która miała docieplić mi dom?
@drzeky
@drzeky 2 жыл бұрын
Cyrkulacja powietrza w takiej szczelinie wentylacyjnej 1-2cm (odległość styropianu od ściany) ma być taka, żeby usuwać ewentualne nadmiary wilgoci. Nigdy nie będzie tam sytuacji w której hula wiatr i pozbawia nas izolacji. Nie twierdzę oczywiście, że izolacja będzie taka sama jakby była "na zero" ale, z tego co pamiętam, przyjmuje się jej 70% skuteczności. W domu szkieletowym i tak uważam, że ta dodatkowa izolacja to głównie powinien być nośnik elewacji a główna ma być w ścianach.
@grzegorzgolunski6112
@grzegorzgolunski6112 4 жыл бұрын
Witam mi się wydaje że lepiej użyć wełny elewacyjnej,niż kombinować, ze styropianem. W stosunku do całej budowy nie jest to ,aż taki wielki koszt.Myslalem też o plyta z wlokna drzewnego które można od razu tankować nie są dużo droższe od wełny A płytę OSB od środka. Co pan o tym myśli?
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Witam i dziękuję za komentarz! Bardzo często spotykam się właśnie ze stwierdzeniem "warto, bo przy całych kosztach budowy to mały wydatek". Ale co w przypadku, gdy koszty budowy nie są tak duże? Wtedy wydatek już staje się spory. Nie neguję wełny, bo jest to bardzo dobre rozwiązanie, niestety tak jak wspomniałem zdecydowanie droższe od styropianu. Co do płyt z włókna drzewnego to trzeba zobaczyć co wychodzi ekonomiczniej. Grubsze płyty zwiększają nieco mase samej przegrody, powiększając jej akumulację cieplną. Choć myślę, że jednak aspekt ekonomiczny powinien tu odgrywać pierwszoplanową rolę. Pozdrawiam!
@grzegorzgolunski6112
@grzegorzgolunski6112 4 жыл бұрын
@@drzeky mój dom będzie miał 90m2 wełnę elewacyjna 15cm lambda 0.036W/m2 w cenie 36zl brutto czyli ok 6tyś.Zas styropian ok 4tys. Najdroższe byłyby plyty z włókna drzewnego,chociaż raczej wydaje mi się że najlepszy będzie standard bez kombinowania czyli od zewnątrz Tynk silikatowy Klej i siatka Welna elewacyjna 15cm Wiatroizolacja Mfp lub osb Konstrukcją z welna 15cm Opózniacz pary Ruszt instalacyjny i w to dodatkowo 5cm wełny. W projekcie na zewnątrz mam styropian ryflowany zamiast wełny. Ale myślę że zastapie go wełną.Jest to standardowy przekroj ale myślę że nie drogi i dobry.Co pan o nim myśli.? Pozdrawiam
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Weź pod uwage fakt, że styropian do rusztu wystarczy przykleić odpowiednim klejem. To też jest temat mityczny, bo ludzie wolą "na wszelki wypadek kołkować" mimo, ze elewacja ma max kilka metrów i nie trzeba. Do wełny już kołki muszą być, to dodaje pracy i nieco kosztów. Styropian ryflowany wychodzi dużo drożej niż zwykły na ruszcie. Może to dałoby lepszy efekt ekonomiczny. Ale ten proponowany przekrój jest bardzo dobry. Drogi ale bardzo dobry :)
@grzegorzgolunski6112
@grzegorzgolunski6112 4 жыл бұрын
@@drzeky Wydaje mi się że nie jest aż taki drogi jaki promuje tzw."mafia Norweska "😉 jednak lepsza izolację da mi welna niż styropian na ruszcie .Moze gdy pan pokaże obliczenia w następnym odcinku to się przekonam 😉.Ruszt robię tylko dlatego żeby jednak ta paroizolacja była jak najbardziej szczelna A welna 5cm i listwy to jest naprawdę nie wielki koszt.
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Na pewno lepiej zaizoluje termicznie wełna niż styropian na ruszcie. Pytanie czy faktycznie taka izolacja jest potrzebna. Nie jestem zwolennikiem myślenia, że im jest jej więcej - tym lepiej. I tak już obecne normy są wyśrubowane. Trzeba tez patrzeć na to ile lat będzie się taka dodatkowa inwestycja zwracać.
@michakozowski4035
@michakozowski4035 4 жыл бұрын
Cześć! Mam pytanie odnośnie szkodników, mam zniszczony dach przez kuny. Planuje budowę i w nowym domu bardzo chciałbym uniknąć tego problemu. Jak wygląda kwestia problemu zadomowiania się kuny w domu szkieletowym, gdzie praktycznie ten sam materiał który występuje w poszyciu dachu, jest też elementem ściany? Jest to dość istotny problem dla mnie, zwłaszcza jeśli planuje postawić dom za miastem. Tak przeglądam rożne rozwiązani i koncepcje, dostrzegam że problem kun nie jest brany pod uwagę na etapie projektowania domu, brakuje informacji na ten temat, a jest tak ważny jak zabezpieczenie się przed czynnikami pogodowymi . Czy możesz coś powiedzieć na ten temat?
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Witaj! Rozumiem, że chodzi Ci o problem z wełną a nie z drewnem. Izolacja w ścianie jest z zewnątrz zabezpieczona płytą osb czy mfp, więc zrobienie tego elementu uważnie (bez zostawionych szpar) pozwala unikać takich sytuacji. Od środka domu mamy płyty karton gips, więc również dostęp jest utrudniony. Przy dachu kuny często wchodzą przez okapy gdzie brakuje niezbędnych kratek. Ale to jest problem który występuje zarówno w murowanych jak i szkieletowych domach. Pozdrawiam!
@michakozowski4035
@michakozowski4035 4 жыл бұрын
@@drzeky Dzięki, a czy było by możliwe żebyś coś kiedyś powiedział na ten temat, jak zabezpieczyć dobrze dom przed szkodnikami? Jak znalazłem wiele cennej wiedzy i odpowiedzi na wiele pytań na twoim kanale, których nigdzie indziej dotychczas nie było. Tak uważam że tego wciąż brakuje w sieci, a tak rada od kogoś doświadczonego może być dość cenna.
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Cieszę się, że przekazywana tutaj wiedza jest dla Ciebie i innych pomocna. Co do samych zabezpieczeń to myślę, że będę to omawiał na bieżąco przy filmach z budowy bo tak najlepiej jest pokazywać i tłumaczyć :)
@michakozowski4035
@michakozowski4035 4 жыл бұрын
@@drzeky OK to czekam, pozdrawiam. :)
@teem677
@teem677 4 жыл бұрын
A co w sytuacji gdy styropian jest przytwierdzony do OSB bez pustki wentylacyjnej i nie jest on ryflowany?
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
W tym rozwiązaniu ciężko o montaż wiatroizolacji, która jednak przydaje się przy ochronie płyt osb przed wilgocią z zewnątrz i ewentualnym zaciekaniem wody, zwłaszcza przy obróbkach okiennych. Co do samej dyfuzji pary wodnej to cienka warstwa styropianu o niezbyt dużej gęstości nie powinna sprawiać dużego kłopotu przy większości sytuacji pogodowych w Polsce.
@lukaszlukasz4999
@lukaszlukasz4999 3 жыл бұрын
Witam co myślisz o systemie steico
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Witam. Dobre, choć drogie rozwiązania. Jak ktoś ma zbyt dużo pieniędzy to jak najbardziej polecam korzystać :)
@romanm7410
@romanm7410 4 жыл бұрын
Witam . uważnie obejrzałem wszystkie odcinki o przekroju ścian szkieletowych ale nie znalazłem omówienia sytuacji gdy styropian jest jako jedyne ocieplenie/ izolacja termiczna ale na zewnątrz ( płyta kartongips, folia,szkielet,osb,styropian,siatka ,tynk)- sytuacja dom na zgłoszenie 35m2 =każdy centymetr kwadratowy powierzchni na "wagę złota" czyli przykładowy obwód domu 24mb. grubość ściany minus 5cm=1,2m kwadratowego dodatkowej powierzchni. jeśli jest to gdzieś omówione proszę o link.
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Witam i dziękuję za zainteresowanie kanałem. Odnośnie grubości ścian - jednak w tych domkach często występują antresole, lub adaptowane na mieszkalne poddasza nieużytkowe. O ile nie robimy dużego zagęszczenia słupków, to jednak przekrój 45mm x 145mm jest najrozsądniejszym wyjściem. Odpowiadając jednak na Pana pytanie, rozumiem, że taka ściana jednak miałaby wełnę między słupkami (tych 10cm) plus styropian na zewnątrz. O ile jego grubość nie przekroczy 10cm myślę, że nie będzie problemu ale nie robiłem na taki przekrój kalkulacji, mówię to z doświadczenia. Swoją drogą przy szukaniu miejsca i chęci dania styropianu na elewacji są inne sposoby. Zgłasza się budynek bez styropianu, aby miał już 35m2 i po wybudowaniu daje się wniosek o docieplenie budynku. Wtedy można ten styropian dodać powiększając powierzchnię domu ponad 35m2. O przepisach w domkach na zgłoszenie niedługo wypuszczam całą serię filmów, będzie też mowa o tym. Polecam śledzić na bieżąco. Pozdrawiam!
@hawran28
@hawran28 4 жыл бұрын
A jak wygląda sytuacja z pianą PUR jako ociepleniem szkieletu ?
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Witam. Nie wiem jak z parą wodną, bo musielibyśmy rozważyć jej konkretne "mi" (omawiałem w poprzednim odcinku o osb i dyfuzji pary). Na pewno eliminuje świetnie mostki termiczne i dobrze się nadaje do izolowania skosów. Ale nie wykonamy tego samodzielnie, co generuje koszty. Ciężko też znaleźć dane odnośnie faktycznej trwałości tej pianki po latach, bo nie jest ona jeszcze tyle lat na rynku stosowana w ten sposób.
@piotrekadasko2174
@piotrekadasko2174 4 жыл бұрын
Słyszałem że jak Ci dach przecieknie przy pisanie pór to zanim znajdzisz przeciek ton dach będzie do wymiany bo drewno zdąży zgnic
@wodzimierzleks879
@wodzimierzleks879 3 жыл бұрын
Odporność ogniowa grupa F do tego dochodzą toksyczne gazy . Z takiego domu się nie wychodzi
@grzmoty
@grzmoty 2 жыл бұрын
@@piotrekadasko2174 a wełna jak na moknie to robi się lżejsza ?
@wojciecht.1568
@wojciecht.1568 4 жыл бұрын
Hej, a co w przypadku od zewnątrz: tynk strukturalny z siatką, styropian 20 cm, wiatroizolacja, płyta osb, wełna w konstrukcji 20 cm, folia paroizolacyjna, płyta osb, płyta gipsowa. całość 56,4 cm grubości ściany. czy będzie coś "złego" w ścianie??
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Witaj. Nie robiłem kalkulacji dla tak grubego styropianu ale już gołym okiem widać, że tej izolacji (sumarycznie) jest o połowę za dużo. Chodzi mi o ekonomiczny sens. Do tego koszt robienia 2 warstwy osb pod płytami karton-gips jest również niepotrzebny. Owszem, dają ludzie te płyty aby mogli sobie kręcić szafki w dowolnych miejscach ale nie przesadzajmy. Można je kręcić do słupków, można zbudować dom na konstrukcji balonowej i mieć deski wzdłuż całych ścian, można tez wcześniej zaplanować miejsca wieszanych szaf i dać tam wzmocnienia. Odpowiadając jednak na pytanie: Myślę, że w tej ścianie będzie się wykraplała para wodna w okolicy tego styropianu. To jednak gruba bariera dla zjawiska dyfuzji.
@pawej9845
@pawej9845 8 ай бұрын
@@drzekya jakby zastosowac ruszt miedzy wiatroizolacja a styropianem 10-20mm? Czy wtedy byloby lepiej? Czy warto jeszcze pozbyc sie osb od strony gk?
@drzeky
@drzeky 7 ай бұрын
Lepiej pod jakim względem?
@balcerowicz7990
@balcerowicz7990 2 ай бұрын
Welna z kolei jest materiałem pylącym i może być tak samo zdrowa jak azbest który sam w sobie nie jest rakotwórczy ale jego pył robiacy mikro rany np w plucach czyli zapalenia już tak.... I weź tu bądz mądry😮 Wełna jest elastyczna ale po dluższym czasie siada...
@drzeky
@drzeky 2 ай бұрын
Myślę, że dobrze położona, dobrej jakości wełna nie będzie osiadać, chyba, że mówimy o jakiejś perspektywie 40 lat ale tego to już nie mam jak Wam tutaj sprawdzić. Co do szkodliwości wełny... przy założonej maseczce przecież jedynie to może w ręce swędzieć.
@balcerowicz7990
@balcerowicz7990 2 ай бұрын
@@drzeky no z tym pyleniem i maseczkami to racja ale jednak o tym zagrożeniu się wogole nie mówi...bo po co.🤫 Sasiad ze 20 lat wstecz w usa pomagal przy remontach domow na wyjezdzie studenckim to twierdzil ze w starszych domach w scianach welna troche zjeżdzała w doł i byly miejscami pustki no i jaki by nie byl dom szkieletowy pietrowy to po kilku latach strop trzeszczy wiecej lub mniej pod naciskiem stóp domowników. Zresztą w irlandii też to zauważylem tyle ze tam elewacje sa oslaniane cegłą...
@romanm7410
@romanm7410 4 жыл бұрын
c.d styropian na zewnątrz brak mostków termicznych tzw.termos.
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Przy wełnie między słupkami również brak jest mostków termicznych. Drewno ma parametry bardziej izolatora niż przewodnika.
@slawomir322
@slawomir322 2 жыл бұрын
K....wa mać !!! 5 odcinków po około 15 minut i nie doczekałem się prostej odpowiedzi na tytułowe pytanie - jaki jest optymalny przekrój ściany w domu szkieletowym ????? Stary, przy całym szacunku - to DA się prosto powiedzieć !!! Nie każdy potrzebuje być doktorem nauk od pary wodnej, dyfuzji, pieprzonego punktu rosy itd.
@drzeky
@drzeky 2 жыл бұрын
Cóż za irytacja nadmiarem wiedzy! Aż bunt się tutaj zrodził nawet ;) Cóż, musi Pan zaakceptować fakt, że ten kanał nie jest dla ludzi, którzy chcą mieć jedynie wiedzę "to jest ok, to nie jest", lecz pragną dociec dlaczego to akurat jest lepsze. Najprawdopodobniej nie dopasował Pan swoich wymagań do poziomu samego kanału ale za to proszę nie winić autora. Swoją drogą przeliczenia konkretnych przekrojów były w odcinkach następujących po tych, w których zostały wytłumaczone podstawowe zagadnienia, jak chociażby pieprzony punkt rosy ;)
@discosylwesterXperia
@discosylwesterXperia 2 жыл бұрын
Jakie wkurwiające jest to rozmywanie obrazu. Po co to ani fajne ani potrzebne
@drzeky
@drzeky 2 жыл бұрын
Niezbyt wiem o co chodzi, bo to bardzo stary film ale nie wszystko umiałem od początku, staram się rozwijac z każdym filmem.
@szczupak2301
@szczupak2301 3 жыл бұрын
za dużo i ględzenia nic do pokazania
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Dziękuję za osobliwy komentarz :) Nikt nie mówił, że każda wiedza jest łatwa do przyswojenia. Są filmy dla tych, którzy chcą sobie "pooglądać" a są takie jak ten, niosące ze sobą konkretną wiedzę i informacje. Aczkolwiek mam również na względzie atrakcyjność treści i będzie sporo materiałów z budowy :)
What type of pedestrian are you?😄 #tiktok #elsarca
00:28
Elsa Arca
Рет қаралды 37 МЛН
Przekrój ściany szkieletowej, jaki powinien być ?
30:45
Moc Drewna
Рет қаралды 183 М.
TIMBER MOON 82 - BESTSELLER POLSKICH DOMÓW SZKIELETOWYCH
20:47
Timber Moon Polska
Рет қаралды 29 М.
Czy na działce rolnej można wybudować dom? | MOiJE Nieruchomości
2:29
MOiJE Nieruchomości - Mosiołek i Jędrzejewski
Рет қаралды 5 М.
Ocieplenie w domu szkieletowym - STAN SUROWY BEZ BŁĘDÓW
10:25
Murator tv
Рет қаралды 204 М.
Wiatroizolacja i Paroizolacja dla domu szkieletowego.  #ABS
28:01
Chcesz dom na zgłoszenie 35m? Wiesz jak przeliczyć fundament punktowy? Dom za 100 tys #17
14:01
Tani Dom Szkieletowy - drzeky ツ
Рет қаралды 12 М.
Jak nie stracić na nowej USTAWIE o planowaniu przestrzennym - Hajsplon
24:40
Biznes Od Początku
Рет қаралды 254 М.
What type of pedestrian are you?😄 #tiktok #elsarca
00:28
Elsa Arca
Рет қаралды 37 МЛН