Dušan Majer: Stanice Gateway u Měsíce

  Рет қаралды 21,823

Planetárium Ostrava

Planetárium Ostrava

Күн бұрын

Пікірлер: 17
@zvejkal2
@zvejkal2 4 жыл бұрын
Pan Majer, klobuk dolu, krasna prezentacia, vyborny prejav, skvele informacie, dakujem!
@tachamiroslav6789
@tachamiroslav6789 2 жыл бұрын
Rád "ho" poslouchám, člověk zanícený a zdílný s patřičným přehledem.
@karelkvita
@karelkvita 4 жыл бұрын
Pochvala za zvuk
@DL-kc8fc
@DL-kc8fc 4 жыл бұрын
Perfektní přednáška. Neuvažuje se o vyzkoušení umělé gravitace, byť si uvědomuji mnoha problémů s tím spojených v rámci současných možností? Neunikl mi jeden dotaz z fanklubu Muska o případném zapojení společnosti SpaceX do tohoto projektu. Musk sice vyhrál tender na dročkaře a může poskytnout jakési know-how v tomto směru, které bylo viceméně nabyto prostřednictvím pracovníků z programu raketoplánu, vyjma vlastních dílčích řešeních, ale kromě dopravy nákladů na místo určení bych raději v projektu viděl zkušené. Cestě na Mars toho musí hodně předcházet a zcela se ztotožňuji s obsahem přednášky, zatímco některým stačí nasednout do rakety s velkými okny a letět. ))
@adamrezabek9469
@adamrezabek9469 4 жыл бұрын
Umělá gravitace je zatím mimo možnosti, zvlášť, když ještě není ani starship nebo alespoň SLS. Respektive, byla by extremne nakladna, protoze by se musela (ta velka stanice) vozit po mnoha kouscich na necem jako F9 heavy nebo Delta 4 heavy. Pokud by někdo v nejbližších desetiletích stavěl stanici s umělou gravitací, téměř jistě se bude spacex účasnit, už jen proto, že falcon 9 heavy je nejsilnější raketa současnosti. Uplně nevidím, jaké knowhow sx "vykrádá" z raketoplánů, protože jejich rakety letí jiným zbůsobem, jsou z jiných materialů a letí na jiná paliva. Spíš bych obvinoval nasa z vykradani raketoplanu, protoze sls ma stejne motory (primo ty kusy, co letely mnohokrat na raketoplanech, budou premisteny na jednorazove pouziti na sls) a stejna paliva (H+SRB). Kdo je zkuseny? Umelou gravitaci zatim neudelal nikdo. A jak vidime v poslenich letech, veci ktere nikdo nedela je mozna lepsi necha na soukromych firmach, ktere nejsou zatizeny politikou a alozitym managmentem. Nastoupit do rakety s velkym oknem (mate na mysli new sheaperd od blue origin?) stačí každemu kosmonautovi, ale naopak všichni konstrukteři uspesnych raket vi, ze postavit raketu je slozite
@DL-kc8fc
@DL-kc8fc 4 жыл бұрын
@@adamrezabek9469 Právě proto v souvislosti s umělou gravitací uvádím, že jsem si vědom mnoha problémů s tím spojených v rámci současných možností. To nebyla fráze, ale vyjádření toho, že skutečně něco málo o tom vím - šlo o řečnickou otázku, nikoliv žádost o radu. Sledoval jsem i jakési studie s napnutými lany a protizávažím v závislosti na poloměru, který nesmí klesnout pod nějakou mez... ale ani tyto studie mě nepřesvědčily o případné praktické aplikaci, jako i mnoho dalších. Ale je možné, že se tím někdo seriozně zabývá - jde i o použité materiály, jejich namáhaní atd. Kdo létá (nikoliv jako pasažér v dopravním či za klávesnicí), cítí za kniplem, jak každé kladné či záporné přetížení kroutí drakem a mění parametry. Znovu opakuji, Musk je dročkař z tendru a to, k čemu byl určen, dělá velmi dobře. Ze závazků bude plnit úkoly spjaté s dopravou na orbitu, ovšem v cislunárním prostoru, či marsovských projektech, se s ním nepočítá. Možná to zaznělo i v přednášce. Po ukončení programu "raketoplán" bylo propuštěno cca 2000 pracovníků a někteří měli dovoleno pokračovat s Muskem. Nemám nikde zmínku, že šlo o technologické know-how, ale o know-how letů v širokém slova smyslu - proto jsem uvedl "jakési". Ostatně Musk za toto poskytování know-how a přímou spolupráci i na technologiích poděkoval NASA. NASA rovněž kdysi chtěla poskytnou know-how ohledně meziplanetárních letů (parametry a telemetrie) výměnou za data z přistávání Muskových nákladních lodí na Marsu. Když ji došlo, že se jedná pouze o PR zacílené na důvěřivé fandy a že Musk v podstatě nemá nic v tomto směru vyřešené, upustili od tohoto. Co se týče "zkušených", nevím jak se Vám do toho zamíchala umělá gravitace, ale "zkušené" mám vztažené k cestám mimo blízkou orbitu Země. Co se týče konstrukce raket, ano, tyto nejsilnější stroje světa jsou skutečně konstrukčně složité a nelze si vystačit s pouhým základním vzděláním k pochopení toho, jak fungují, mimo zákona akce a reakce. Velká okna Muskových výletních raket na Marsu, jak je předkládá jeho PR v omalovánkách, skutečně nekritizuji jen já. Ale na druhou stranu rozumím vizím (neznám kluka, který by je neměl, i když je bez peněz nikdy nezhmotní) a tleskám každému zdárnému počinu na tomto poli, ať jej uskutečnil a uskuteční kdokoliv. Vývoj v rámci těchto technologií je dynamický, ovšem ne překvapující a určitě nejsem sám, který nechce příliš konzumovat Muskovu PR a raději si počká na ustálený standard.
@mikeeff894
@mikeeff894 2 жыл бұрын
No tak až tahle společnost přestane mazat slušně napsané obsáhlé komentáře ... Možná se dozvíte víc , než jen to_ co do vás hučí abyste prakticky nevěděli nic ." Evidentně mám větší znalosti než tu .. zaslechnete . ( Jinak si totiž nedokážu vysvětlit blokování mého komentáře .
@OstravskePlanetarium
@OstravskePlanetarium 2 жыл бұрын
Dobrý den, pane Effe, vaše komentáře jsme nemazali ani neblokovali. A pokud jde o znalosti, jestli máte pro nás nějakou zajímavou přednášku, určitě se nám ozvěte.
@mikeeff894
@mikeeff894 2 жыл бұрын
@@OstravskePlanetarium zdravím / v tom případě je problém někde jinde ( fungují na více přístrojích . A vím ,a denodeně se setkávám s očividnou cenzurou těchto i jiných témat . ( Tudíž ,nemusí být nutně chyba na vaší či moji straně . Co se týče vašeho pozvání " .. nejsem si jist jestli by se mé neprofesionální i když ověřené informace hodili do vaší kuchyně ", jelikož spoutá věcí " a fenoménů je do jisté míry propojená a já pouze reaguji na tyto viditelné spoilery ( komerční a oficiální vijadřeni a programy jsou jen malou částí toho všeho ,co se kolem nás děje ( narážím na nesmyslné zveličování konspirací , které evidentně konspirační nejsou . ( Ovšem nejsem vědec ,ale pouze jedinec který rád bádá ,zajímá se a vychází z toho o čem se obecně společnost informuje / nebo dezinfirmuje . Jelikož se zajímám i o UFO a vše s tím spjaté .. ( a sám mám nemalé zkušenosti s pozorováním těchto jevů" .. nikam se necpu , a nikomu nic nevnucuji , protože vím jak na tyto otázky a problematiku" většina lidí reaguje . ( Řekněme , že nemám dobré zkušenosti se zdílením těchto faktů . Každopádně děkuji za / zájem a nabídku . Ale v souvislosti s mími zážitky a tím co považuji za fakt * se obávám negativních ( až demagogických reakcí .
@mikeeff894
@mikeeff894 2 жыл бұрын
Množství komentářů neodpovídá skutečnosti *
@mikeeff894
@mikeeff894 2 жыл бұрын
Koho chleba jíš toho píseň zpívej , .. ať si toto přebere každý po svém .🧠👈 Ta zanícená ubohá snaha mazat vše ,, co by jinak než politicky vysvětlilo tuhle problematiku je víc než komická . ( Spousta věcí ( patentů a technologií se tu ani nezmínila .. kupodivu mě to ani nepřekvapuje.
@nellocrxspeed
@nellocrxspeed 2 жыл бұрын
... a kolik by to všechno stálo?? odpověď, jednu válku na ukrajině. takže asi tak.
@terminator3199
@terminator3199 Жыл бұрын
Tohle cele je SCI FI nic z toho nebude !
@borisnavratil
@borisnavratil Жыл бұрын
A důvod?
@borisnavratil
@borisnavratil Жыл бұрын
Neví, ale je to terminátor, ale až 3199😂
Vladimír Wagner: Je možná hvězdná budoucnost lidstva?
1:52:01
Planetárium Ostrava
Рет қаралды 25 М.
Enceinte et en Bazard: Les Chroniques du Nettoyage ! 🚽✨
00:21
Two More French
Рет қаралды 42 МЛН
99.9% IMPOSSIBLE
00:24
STORROR
Рет қаралды 31 МЛН
Dušan Majer: Návrat lidí na Měsíc pod křídly Artemis
1:43:41
Planetárium Ostrava
Рет қаралды 13 М.
Tomáš Petrásek: Zánik Země
1:41:51
Planetárium Ostrava
Рет қаралды 77 М.
Dobytí Měsíce - Ing. Tomáš Přibyl
1:36:27
Jihlavská astronomická společnost
Рет қаралды 34 М.
Dušan Majer: Super Heavy a Starship - duo (nejen) pro kolonizaci Marsu
1:32:57
Planetárium Ostrava
Рет қаралды 13 М.
Vladimír Socha: Dinosauří armageddon
1:48:55
Planetárium Ostrava
Рет қаралды 35 М.
Artemis: Ze Země (znovu) na Měsíc - Ing. Tomáš Přibyl
1:30:59
Jihlavská astronomická společnost
Рет қаралды 64 М.
Všichni na Mars! - Tomáš Petrásek (Café Nobel Teplice, 19.9.2024)
1:38:44
Pavel Gabzdyl: Měsíc plný otazníků (Živě Benátská 2, PřF UK, Praha)
1:55:15
Tomáš Přibyl, Apollo - sny a skutečnost
1:14:00
Hvězdárna a planetárium Brno
Рет қаралды 44 М.