Polski Październik '56 | Dudek o Historii

  Рет қаралды 334,417

Dudek o Historii

Dudek o Historii

Күн бұрын

Wsparcie kanału:
kciuk w górę👍
buycoffee.to/d...
patronite.pl/D...
Wykorzystano utwory:
Intro: ZitronSound - Wild Western
Outro: Rattlesnake Railroad by Brett Van Donsel 2015 - @BVanDonsel
#historia #polska #polityka

Пікірлер: 475
@MrPietras65
@MrPietras65 Жыл бұрын
Bez cienia watpliwosci : " Dudek o historii" , jednym z najlepszych programow ostatnich lat. Moje gratulacje Panie Profesorze!
@IncognitoDriver
@IncognitoDriver Жыл бұрын
Świetny! Uwielbiam, choć większy nacisk na politykę (co jest częścią historii) jeśli mowa o II wojnie światowej to polecam "podcast wojenne historie", a powojenne wydarzenia "powojnie"❤
@henrykmur
@henrykmur Жыл бұрын
Tak, tak i jeszcze raz tak. O, cholera, 3xTAK.
@anrzymachaczkala4954
@anrzymachaczkala4954 Жыл бұрын
To ja jeszcze polecę kanał Międzywojnie i będzie komplet ;)
@bartosz5345
@bartosz5345 Жыл бұрын
Jeszcze Clout MMA jest świetne
@wojciechjesion1092
@wojciechjesion1092 Жыл бұрын
Czym starsze czasy omawia tym lepiej.
@stankeszka8946
@stankeszka8946 11 ай бұрын
Pochodze z polskiego Szczecina . Po wydarzeniach sierpniowych powstal tygodnik "Jednosc " . Tam opisano o wydarzeniach w Poznaniu w 1956 roku . Bylem mlodym czlowiekiem i plakalem . Pana program pokazuje to w detalach i znowu placze . Dziekuje i klaniam sie nisko . Nigdy nie zapomnijmy co nas narod przezyl , lata ponizania i cierpien od naszych sasiadow . Zeby Polska byla Polska . Precz z komuna na zawsze . Wolnosc Polsce . Umre na obcej ziemi ale Polska zawsze jest mi bardzo bliska i bedzie na zawsze .❤
@mariankysz1640
@mariankysz1640 Ай бұрын
Polacy szybko zapomnieli co to wolność bo dziś ono. straciło na wartości !
@mikoajmiscicki3774
@mikoajmiscicki3774 Жыл бұрын
Dziękuję za doskonały materiał!!! Co do rad robotniczych to mam wrażenie że właśnie dlatego Gomułka nie cierpiał Pawła Jasienicy, którego rozważania na temat braku współpracy króla Zygmunta ze szlachtą i opierania się na magnatach dotyczyły, wbrew pozorom, właśnie postępowania gomułkowskiego partyjnego kierownictwa które odwróciło się od ruchu robotniczego i oparło na partyjnych baronach. Dodajmy również że następstwem października było uzbrojenie milicjantów w pałki których w czasach stalinowskich nie mieli. Pozdrawiam serdecznie!!!
@antonitonieja9444
@antonitonieja9444 Жыл бұрын
Pamiętam dobrze tamte czasy. Byłem studentem w Poznaniu i pamiętam rzeszę ludzi na wiecu z Gomułką. I pamiętam ten ogromny entuzjazm i ogromne nadzieje z nim związane. W ramach programu studiów mieliśmy przedmiot pod nazwą"Podstawy marksizmu- leninizmu". Prowadzący te zajęcia późniejszy profesor Heliodor Muszyński zaczął we wrześniu zgodnie z programem ale gdy nastał Październik odwrócił o 180 stopni tematykę zajęć. I na tych zajęciach zapoznawał nas np. z powieściami Orwella. Niestety- długo to nie trwało, już w następnym roku wróciła rzeczywistość.
@Alfaomega2003
@Alfaomega2003 14 күн бұрын
Czy naprawdę ludzie wtedy tak dziwnie mówili, że nie wymawiali kreseczki w ł , czy to tylko lektorzy w kronikach mieli takie skrzywienie?
@antonitonieja9444
@antonitonieja9444 14 күн бұрын
@@Alfaomega2003 Dobre pytanie. Oczywiście większość ludzi używała w tekstach mówionych wymowy "ł" znanej dzisiaj. Wymowa przednio- językowa natomiast była wymagana od aktorów czy spikerów radiowych. Wymową przednio- językowa posługiwały się również osoby wychowane na Kresach ( dzisiejsza Wileńszczyzna, Białoruś, Ukraina). Dziś- ku mojemu żalowi- zupełnie zanikła ta wymowa a nawet brzmi dziwnie, żeby nie powiedzieć- sztucznie. Niestety mamy tendencję do upraszczania wymowy a ta tendencja jest akceptowana przez językoznawców. Akceptowana jest także ignorancja odnośnie do znaczenia słów. Na przykład "spolegliwy" czyli ktoś, na kim można polegać. Językoznawcy akceptują powszechne użycie tego słowa w znaczeniu "uległy". To tylko jeden przykład, jest takich przypadków dużo więcej. Mam wrażenie, że tak jak w muzyce styl "pop" a u nas "disco polo" wyeliminowały z powszechnego słuchania muzykę klasyczną - bo te gatunki są prostsze tak i język polski dryfuje w kierunku "pop".
@jacekkubiak3551
@jacekkubiak3551 Жыл бұрын
Kolejny ZNAKOMITY WYKŁAD!!!... pamiętam tamte czasy a Pański wykład objawił mi nie znane dotąd fakty i zdarzenia... dziękuję bardzo Panie Profesorze!
@magikann
@magikann Жыл бұрын
o jezu jacek, to ty jesteś tak stary że zaraz do grobu.
@jacekkubiak3551
@jacekkubiak3551 Жыл бұрын
@@magikann Nie jestem stary, tak stary, ja tylko tak wyglądam. Groby na razie zwiedzam, ostanio grób Tutanchamona...
@glabgrg
@glabgrg Жыл бұрын
O Matko i Ojcze, jak ktoś to pamięta to jestem w szoku i gratuluję, świadkowie tej historii zasługują na szacunek - praktycznie nikt już nie żyje z tamtych czasów, pozdrawiam ❤
@Banerled
@Banerled Жыл бұрын
*Przecież Jaca napisał że urodził się 3 maja 1951 roku, więc mając 5 lat zapamiętał te czasy, które przeorały mu psychikę.*
@jacekkubiak3551
@jacekkubiak3551 Жыл бұрын
@@Banerled Moja psychika jest orana nieustannie, nie wyrózniałby specjalnie ani pierwszych razów ani ostatnich. Ci których psychika nie została przeorana musza mieć zakute łby, no bo jak inaczej? I proszę nie przekręcać mego imienia i nie podawać moich danych newt tu obowiązuje RODO.
@VinnereNG
@VinnereNG Жыл бұрын
Czcionka z Kiepskich przy Rokossowskim itp TOP. Dodatkowy smaczek uwypuklający absurd tamtych lat. ciekawe czy padło kiedyś "W tym ustroju nie ma pracy dla towarzysza z pańskim wykształceniem"
@tomasz8250
@tomasz8250 Жыл бұрын
Raczej "w tym ustroju nie ma pracy dla ludzi z waszym pochodzeniem" ;)
@Luftek46
@Luftek46 Жыл бұрын
"towarzysz jełop"
@jarosawjackiewicz2256
@jarosawjackiewicz2256 9 ай бұрын
Zaplute karły reakcji - akowcy, reakcjoniści i takie mendy jak wy, towarzyszu
@jozef2506
@jozef2506 21 күн бұрын
​@@Luftek46😂😂😂😂😂😂😂😂😂
@kamilpamua759
@kamilpamua759 2 ай бұрын
Zostawiłem komentarz , w ktory włożyłęm wiele cieplych słów i podziękowań. Był i znikł. Nie zapisałem , włożony wysiłek szlag trafił. W skrócie .. jest Pan jedynym zapamiętanym z nazwiska wykładowcą w mojej historii przyswajania wiedzy. 20 lat temu wystawilem Panu najwyższą ocenę . Przez te lata tylko Pan to potwierdził. Proszę kontynuować swoją pasję i chęć dzielenia się nią. Ciesze się , bo moje uwielbienie do historii, to Pana zasluga. Z wyrazami szacunku i podziwu.
@piotrkrasuski9467
@piotrkrasuski9467 Жыл бұрын
Panie Profesorze, dziękuję, że zechciał Pan założyć kanał na KZbin i dzielić się z widzami wiedzą na temat najnowszej historii Polski. Jestem wielkim pasjonatem historii, a mimo to w trakcie edukacji szkolnej wyniosłem bardzo powierzchowną wiedzę na temat tego okresu. Dzięki Pana materiałom zaczynam lepiej rozumieć otaczającą mnie rzeczywistość. Jeszcze raz bardzo dziękuję za Pana pracę i trzymam kciuki za dalszy rozwój tego kanału!
@jozefgebski1627
@jozefgebski1627 Жыл бұрын
To nie on założył sobie ten kanał to jemu założyli ci którzy go sponsorują aby mówił tak jak życzy sobie sponsor .Zawsze za tym stoją służby niejawne a Dudek to wyduka.
@kamilpamua759
@kamilpamua759 2 ай бұрын
@@jozefgebski1627 Po jakości zapisu rewelacji myśleniowych zdiagnozowałem potencjalnego klienta spa na ulicy Sobieskiego. Z taką psychozą nie bedzię problemu z rezerwacją miejsca. Cieżkie musi być obcowanie z takim indywiduum. Tam dostanie Pan zasłużoną atencję i posłuch niesionych myśli. Tutaj jest Pan niedoceniany i wystawiony na niezasłużoną krytykę. Tam wszyscy mają rację, tak mówią.
@waldemarnyckowski2635
@waldemarnyckowski2635 Жыл бұрын
Dziękuję Panie Profesorze za kolejną, nie znaną mi dawkę wiedzy. Serdeczne Pozdrawiam.
@annamarszalek7150
@annamarszalek7150 Ай бұрын
Absolutnie tak. Pan Profesor Dudek dzieli się z nami nieprawdopodobną wiedzą, przekazywaną w merytoryczny i spokojny sposób , za co dziękuję pięknie i czekamy na kolejne tematy.....
@Ifryt_
@Ifryt_ Жыл бұрын
Jeden z najciekawszych odcinków na tym kanale. Zwłaszcza wewnętrzne rozgrywki w partii i negocjacje z Chruszczowem zostały tu dobrze przedstawione, co lepiej pozwala zrozumieć tamte wydarzenia.
@piotrstrychalski5012
@piotrstrychalski5012 Жыл бұрын
Świetny przekaz i systematyczny pokaz wydarzeń tamtego czasu, dziękuję
@dobrymoorzan9186
@dobrymoorzan9186 Жыл бұрын
Pana poziom wiedzy Panie Profesorze jest zdumiewający! Oby więcej takiego wartościowego historycznie kontentu na YT
@stanisawaczny8643
@stanisawaczny8643 Жыл бұрын
Brawo Panie Profesorze ! Zwięźle, na temat, bez ideologicznego zadęcia. Zawsze słucham Pana (w radiu, tv czy w internecie) pilnie ! Cykl "Dudek o Historii" szczególnie cenię -brawo !
@januszswiech-azjazpasja
@januszswiech-azjazpasja Жыл бұрын
Wspaniale że Pan Profesor poruszył chiński wątek tej sprawy.
@maciejoskarzbijewski
@maciejoskarzbijewski 10 ай бұрын
M3377 Brakuje tu choćby wzmianki o gen. Frey-Bielecki'm + g.Komar:że --
@maciejoskarzbijewski
@maciejoskarzbijewski 10 ай бұрын
--- ONI wstrzymali marszrutę SOWJET'ciarzy ! Gen. Grey przypłacił to dymisją, widywany był jako cywil na Wydz. MEiL PW.
@krysiadz1436
@krysiadz1436 Жыл бұрын
Panie profesorze! Panie Dudek! Panie Antoni! Gdzieś ktoś w komentarzach napisał , że Pana kocha , a ja dzięki Panu kocham historię. Słucham też wywiadów i one są dla mnie wiarygodne. To wszystko! Pozdrawiam!
@cmw3447
@cmw3447 Жыл бұрын
Kolejny ciekawy wyklad Panie Profesorze. Szczegolne wrazenie zrobil na mnie stenogram z Belwederu. Mialem przekonanie, że w tamtym okresie bylismy przed Kremlem na kolanach, Moskwa nie pytala nas co zamierzamy robic, tylko informowala co mamy robic. Czyli rozkazywala, bez slowa sprzeciwu. A tu Ochab: wasza wizyta to ingerencja. Zawsze od Pana dowiaduje sie cos nowego. Czlowiek czeka na nastepny odcinek jak na Isaure czy Pogode dla bogaczy 😉👍🏻
@annawodzirej7976
@annawodzirej7976 Жыл бұрын
Witam! Nie mogę doczekać się bardziej współczesnych odcinków; wybory prezydenckie 2000 czy negocjacje wejścia Polski do UE!
@ernest1520
@ernest1520 Жыл бұрын
Popieram. Również tematy zaangażowania Polski w wojnę z terroryzmem i w Iraku.
@hobby30plus
@hobby30plus Жыл бұрын
A ja czekam na odcinek o wyborach 2019 i kowydzie.
@AlekSander-yx8fv
@AlekSander-yx8fv Жыл бұрын
20 lat wstecz to jeszcze nie historia
@krzysiekstepniewski2915
@krzysiekstepniewski2915 Жыл бұрын
Panie Profesorze, ogromny szacunek i mistrzostwo świata z Pańskiej strony...
@ratynski4450
@ratynski4450 Жыл бұрын
Kocham najnowszą historię. przecież jak to powiedział jeden z dawnych mędrców "historia jest nauczycielką życia". A Pan w swych filmach daje mi możliwość obcowania z nią. (tzn. z tą historią) dzięki . Uczę się życia.
@michalc8313
@michalc8313 Жыл бұрын
Dziekuje Panie Profesorze, fantastycznie, jak zwykle
@pawewasinski692
@pawewasinski692 Жыл бұрын
Super, czekam na kolejne materiały Panie Profesorze👍
@amz4475
@amz4475 Жыл бұрын
Dziękujemy Panie Profesorze. To kolejny interesujący temat, który udało się panu rozwinąć w przystępny i niezwykle ciekawy sposób. Ciężko się oderwać od słuchania!
@maciejhuzior3351
@maciejhuzior3351 Жыл бұрын
Nie zgadzam się ze wszystkimi Pana komentarzami odnośnie bieżącej sytuacji politycznej w kraju, natomiast bardzo się cieszę, że odkryłem ten kanał na YT. Niesamowicie interesujące materiały. Już wiem, że będę tu regularnym gościem, oczekującym na nowe wykłady.
@frankzelazko
@frankzelazko Жыл бұрын
Dziękujemy za kolejną, jakże cenną , lekcję historii
@LukaszPudelko
@LukaszPudelko Жыл бұрын
Bardzo to wszystko, jak zawsze, ciekawe Panie Profesorze. Towarzysz Wiesław to kolejny „zbawca narodu”, którego najpierw spora część ludzi popierała, a potem marzyła już tylko o tym, by się go pozbyć i wybrać sobie nowego zbawcę, którego po latach czekał dokładnie taki sam los jak poprzednika. Zmieniają się czasy, miejsca i bohaterowie, ale historia jest zawsze mniej więcej taka sama.
@marylu4575
@marylu4575 Жыл бұрын
Wybrać sobie??? Jaki wtedy był wybór?Ludzie mieli nadzieję na zmiany, a on ich nie spełnił, a nie znudził się ludziom.
@puvel9544
@puvel9544 Жыл бұрын
Świetnie się słuchało i oglądało. Dziękuję 😊.
@manhattan823
@manhattan823 Жыл бұрын
Szacunek dla pana Dudka ✌ Serio, jest to jeden z niewielu kanałów, na którym w zasadzie w ciemno mogę zawsze dać łapkę w górę. Aż chciałoby się, żeby i w szkołach były tak interesujące lekcje historii!
@szymonknebel6369
@szymonknebel6369 Жыл бұрын
Dziękuję Panie Profesorze za kolejny ciekawy wykład ilustrowany materiałami z epoki i fragmenty polskiej kroniki filmowej np..z przemienieniem Gomułki z października 1956 roku oraz obrazem zmian października w PRL jak i rok po nim końca okresu odwilżowego wraz z zamknięciem gazety po prostu. Czekam na kolejne ciekawe wykłady. Pozdrawiam serdecznie 🙂.
@ewelina9115
@ewelina9115 Жыл бұрын
Super odcinek! Żałuję, że tak mało wszyscy wiemy o naszej powojennej historii, prawda jest tak, że w szkole praktycznie zawsze pomija się ten etap bo zwyczjnie nie ma na niego czasu, trzeba lecieć z materiałem. Pisze to chyba za każdym razem ale dziękuję Panie Profesorze, że odkrywa Pan takie 'smaczki' przed swoimi widzami :)
@0606solo
@0606solo 9 ай бұрын
W czasach PRL-u historia powojenna była, chyba celowo pomijana. Trudno kłamać, gdy żyją świadkowie tamtych wydarzeń. A i można było wyciągnąć niestosowne wnioski. Proszę zwrócić uwagę w jakim świetle byli przedstawiani "kułacy", szlachta. Idealnie obrazuje to stosunek partii, a co za tym idzie części społeczeństwa do tzw "prywatnej inicjatywy". Nie po linii partii. Fabryki w ręce ludu. Ziemia w ręce ludu. Zero własności prywatnej, wszystko znacjonalizowane. A przecież przed wojną byli właściciele i oni po wojnie jeszcze żyli. Przykładem niech będzie pałac w Wilanowie, odzyskany przez rodzinę Branickich. Ale już po przemianach w kraju. Więc jak powiedzieć ludowi, że w kraju rządzą złodzieje? Wbrew pozorom łączy to się z polityką międzynarodową, naszymi relacjami z ZSRR. A wszystko przez Jałtę, choć i tu my sami nie jesteśmy bez winy.
@marekjozwiak5390
@marekjozwiak5390 5 ай бұрын
@@0606solo Nie ma na temat wydarzen 1956r rzetelnych ksiazek. Po drugie czy mlodziez podobne tematy interesuja ?
@karolpiekos2459
@karolpiekos2459 3 ай бұрын
To, co Pana wyróżnia i czyni Pana kanał uzależniającym Profesorze, to umiejętność opowiadania. Mówi Pan żywo, interesująco i przede wszystkim uczciwie, bez naleciałości osobistego stosunku do wydarzeń, bez niepotrzebnej rozwlekłości, bez zadęcia. Klarownie i ciekawie. Każdy odcinek "gówniarzeria" powinna mieć wyświetlany w szkole, obowiązkowo. Wiedziałaby więcej niż po 8 czy 12 latach nauki:)
@dudekohistorii
@dudekohistorii 3 ай бұрын
Tylko nie obowiązkowo. To zabije każdy przekaz.
@kubaweglinski5528
@kubaweglinski5528 Жыл бұрын
Szanowny Panie Profesorze, w bardzo ciekawy sposób omowil Pan kwestie stronnictwa natolinskiego i puławskiego, mysle ze bardzo ciekawym pomysłem na odcinek byłoby omówienie roli działaczy komunistycznych pochodzenia żydowskiego w budowaniu PZPR jak rowniez przyczyn i skutków ich exodusu z Polski w marcu 1968 roku. Pozdrawiam, robi Pan świetną robotę!
@dudekohistorii
@dudekohistorii Жыл бұрын
Proszę obejrzeć odcinek Bunt młodych
@user-tw3xp3di7i
@user-tw3xp3di7i Жыл бұрын
Ta wizyta tow. Chruszczowa była czymś niezwykłym w dziejach ZSRR - oto do jednego samolotu wsiadło wtedy ich całe kierownictwo, co się nie zdarzyło ani wcześniej, ani później. To pokazuje, jaką wagę sowieci przywiązywali do Polski. Z opisów zdarzenia, które czytałem (przepraszam za brak źródła), wynikało, że marszałek Koniew demonstracyjnie zignorował polskich gospodarzy i z grupą oficerów od razu pojechał do dowództwa wojsk sowieckich w Legnicy. Wojska sowieckie, a także niektóre jednostki WP rozpoczeły marsz na Warszawę, i to nie były przelewki, bo rozjechano jakiegoś człowieka (skądinąd partyjnego), czy zniszczono infrastrukturę. Co ciekawe, w roli "obrońców" wystąpiły wojska KBW z gen. Komarem na czele (zaufanego komunistę, "hiszpana", ważnego pracownika MBP, ale też więźnia stalinowskiego); znaczenie mieli też wspomniani w kronice filmowej, przywołanej przez Pana Profesora, robotnicy Żerania. Co bardzo ciekawe, jednym z 5 towarzyszy wskazywanych przez sowietów do BP był Gierek (pozostałe 4 nazwiska były dość oczywiste), a podobno jedynym rdzennie polskim generałem, który miał się sprzeciwiać odejściu Rokossowskiego, był młody gen. brygady W. Jaruzelski. Tu link do (chyba pełnej) treści rozmowy polskieog kierownictwa z ich tow. sowieckimi, lektura jest fascynująca: studioopinii.pl/wp-content/uploads/2013/09/wizyta.pdf
@kris_dluzniewski67
@kris_dluzniewski67 Жыл бұрын
Ten dokument wskazuje, że Gomułka był bardziej suwerenny w relacji do Związku Sowieckiego niż nasi demokratycznie wybrani politycy w relacji do UE, USA czy Izraela. Gomułka jakby nie było ryzykował życie o czym nie wolno zapominać.
@muflonik8458
@muflonik8458 Жыл бұрын
W każdym razie nie brakowało mu odwagi :) w rozmowie z Chruszczowem! Podobno wobec Stalina też pozwalał sobie na więcej niż pozostali socjalistyczni lennicy.
@kris_dluzniewski67
@kris_dluzniewski67 Жыл бұрын
@@muflonik8458 Stalin jaki był taki był ale pogardzał klakierami i lizusami, a Gomułka z pewnością do nich nie należał. Są relacje, że pozwalał sobie wobec Stalina na tyle dużo, że innym obecnym skóra na czterech literach cierpła ze strachu, a Gomułce uchodziło to na sucho. Stalin ponoć tylko się uśmiechał i obracał wszystko w żart. Sądzę, że Stalin wiedział że ze strony Gomułki nic nie grozi systemowi, a sam Gomułka jest użyteczny. Dlatego Gomułka uniknął procesu o szpiegostwo i strzału w tył głowy.
@muflonik8458
@muflonik8458 Жыл бұрын
@@kris_dluzniewski67 Od tej gomułkowej "użyteczności" i Stalina "jakibyłtakibył" - cierpnie i mnie.
@casimirus2397
@casimirus2397 Жыл бұрын
​@@muflonik8458Breżniew miał podobno się go nawet bać bo Gomułka potrafił go zbesztać i zwyzywać
@tererere699
@tererere699 Жыл бұрын
Ten kanał to moje odkrycie raz na 5 lat...tak słabo znam historię po 1945 jak sie okazuje i współczesną. Genialne materiały, dziękuję.
@dago6410
@dago6410 Жыл бұрын
Oj tak. W szkole się niestety zwykle uczy tak w sumie do 2 wojny a i to na szybko bo już się materiał goni
@tomaszzogala8268
@tomaszzogala8268 Жыл бұрын
Świetny odcinek, dziękuję Panie Profesorze
@tomaszbokas4453
@tomaszbokas4453 Жыл бұрын
P. Profesorze, serdecznie dziekuje za bezcenna porcje naszej niedawnej historii. Sledze kazdy odcinnek cyklu z duzym zainteresowaniem. Pozdrawiam, wszystkiego dobrego! TB
@synterr
@synterr Жыл бұрын
Pięknie zrealizowany odcinek! Pozdrawiam! :)
@protegomaxima5868
@protegomaxima5868 Жыл бұрын
mam kilka kont i na ka zdym subskrybuje profesora! Ludzie są panem oczarowani. poza tym #megafacet profesor np. mnie jako 35 latkowi łata dziury historyczne i niezrozumienie współczesnej historii Polski i daje duży potencjał do opinii.
@Piotr686
@Piotr686 Жыл бұрын
Super wyłożona dawka historii. Temat kompletnie przemilczany na lekcjach historii.
@Wulkan-DK
@Wulkan-DK Жыл бұрын
Wielkie dzięki. Czy nie najlepszy dotąd odcinek? Autorka ostatniej biografii Mrozka uwaza ze Polski Październik zaczął sie już latem 55 (festiwal, Ważyk, jazz). To interesująca teza, prawda? Ten Gierek na liscie - interesujace. Człowiek Moskwy od belgijskich czasów? Poprzednio Pan wspominał o tym - jako hipotezie. Na prawdę boski materiał. Świeże spojrzenie, wyważona narracja, mało znane szczegóły.
@SlawnyC79
@SlawnyC79 Жыл бұрын
Jak zwykle doskonały materiał. Jest pan objawieniem YT. Dziękujemy!
@iloveulala
@iloveulala Жыл бұрын
zgadzam się 🥰🥰🥰 Dziękujemy!
@maciejcichocki4535
@maciejcichocki4535 Жыл бұрын
Dziękuje za materiał. Pozdrawiam
@iloveulala
@iloveulala Жыл бұрын
dzięki Panu historia jest super ciekawa 🥰🥰🥰🥰
@wsmwaclaw
@wsmwaclaw Жыл бұрын
Pan Profesor jak zwykle genialnie! Mimo, że mniej więcej każdy kojarzy te wydarzenia to z każdego filmu dowiaduje się tyle, że aż dziwię się jak mało wiedziałem ;-)
@michagolis150
@michagolis150 Жыл бұрын
Bardzo mi się podoba cofanie się w czasie. Mam nadzieję, że w końcu trafimy do międzywojnia.
@dawidniezgoda
@dawidniezgoda Жыл бұрын
Świetny odcinek, czekam na materiał z rzadow z lat 1945-1956 :) pozdrawiam Panie Profesorze 😊
@tkowalik839
@tkowalik839 Жыл бұрын
Październikowa odwilż, nie trwała zbyt długo. Przynajmniej złagodzono nieco reżim. Bardzo ciekawe są kulisy rozmów z Sowietami, nie wiedziałem, że miały aż tak napiętą postać z interwencją w tle. Cieszę się, że poruszony został troche okres lat 50.
@hexxon77
@hexxon77 5 ай бұрын
40:30 - nie wiedziałem o tym, że te rozmowy polsko-sowieckie były aż tak bezpośrednie i ostre! Muszę przyznać, że Gomulka mi zaimponował. Dziękuje profesorze za wykład.
@jerzybialas7758
@jerzybialas7758 Жыл бұрын
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.
@janburczak1846
@janburczak1846 Жыл бұрын
"lecz drogi Wiesio zapewnil, zapewnil ze swej mownicy, ze mnie tak kocha, tak kocha, jak jego dwaj poprzednicy" jak spiewal Chruszczow w szopce M. Wolskiego, kiedy jeszcze warto bylo go sluchac. fajny odcinek, pozdrawiam!
@ashleyk.97
@ashleyk.97 Жыл бұрын
dziękuję serdecznie za te materiały, każdy odcinek na wagę złota 🧡
@AdamWilinski-ci8qm
@AdamWilinski-ci8qm Жыл бұрын
Ja zwykle świetny program. Jedyny w swoim rodzaju. Dziękuję Panie Profesorze.
@rot2976
@rot2976 Жыл бұрын
Wymiata Pan, panie profesorze, kolejny znakomity odcinek, dziękuję.
@nixonGD
@nixonGD Жыл бұрын
Jak zwykle bardzo ciekawy odcinek i przedstawiona w niezwykle interesujący, a zarazem profesjonalny historia, co staje się już rozpoznawalną marką autora kanału, pana profesora Dudka. Ogromnie za to jak zwykle dziekuję, jest to obecnie mój ulubiony kanał o historii na calym youtubie licząc rowniez produkcje anglo- oraz niemieckojęzyczne, które rownież śledzę. Jesli chodzi o życzenia na przyszlość, to, cytując popularny ostatnio klasyk filmowy - historię rządów Bieruta najbardziej chciałbym zobaczyć 😉 pozdrawiam serdecznie
@mariasiwko65
@mariasiwko65 Жыл бұрын
Dziękuję za ciekawy wyklad...
@jogobellaugowska5876
@jogobellaugowska5876 Жыл бұрын
fantastyczny odcinek, dziękujemy
@Victoradek
@Victoradek Жыл бұрын
Świetny materiał.
@TheDuszysko
@TheDuszysko Жыл бұрын
Super odcinek Dziekuję
@yaqub968
@yaqub968 Жыл бұрын
czekamy na 100k subów i Q^A !
@radosawdecewicz4816
@radosawdecewicz4816 Жыл бұрын
Bardzo dobry i ciekawy materiał
@iksiksinski9454
@iksiksinski9454 Жыл бұрын
Jak zwykle ciekawy materiał do obejrzenia. Warto posłuchać, żeby dowiedzieć się czegoś ciekawego.
@ikerrr93
@ikerrr93 Жыл бұрын
Polityka mnie całkowicie nie interesuje ale Pan Profesor tak ciekawie opowiada że mogę słuchać bez końca 😀😀
@s-kate5767
@s-kate5767 Жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek, dziękuję!
@Wariat19999
@Wariat19999 Жыл бұрын
Rewelacja 😊
@Pazurro84
@Pazurro84 Жыл бұрын
Panie Profesorze, świetna robota! Prawdziwy HIT. Oby tak dalej. Ale proszę: „grunty włączane” 😉
@szymonrzemykowski6338
@szymonrzemykowski6338 Жыл бұрын
Super film! Życzę miłego dnia i pozdrawiam z jesiennej grzybowej Piły
@MrRemiggio
@MrRemiggio Жыл бұрын
Fantastyczny wykład!
@krzysztofborek9622
@krzysztofborek9622 Жыл бұрын
Bardzo ciekawy wykład, z powodzeniem mógłby być wyświetlany na lekcjach historii. Jestem niemal pewny że zainteresowanie historią wśród uczniów bardzo by wtedy wzrosło.😅
@Himminbrjotir
@Himminbrjotir 4 ай бұрын
Świetny materiał 🥰
@kowalmanager879
@kowalmanager879 Жыл бұрын
Doceniam że powstają takie materiały, szczególnie że rządy Gomułki w Polsce są bardzo nie doceniane. Wiesław był bardzo energiczną osobą, mającą ciekawy pomysł na Polske. Starał się jak tylko mógł realizować ważne inwestycje dla państwa bez jego zadłużania. Powstała wtedy zapora na Solinie, kopalnie miedziowe na Dolnym Śląsku, rafineria w Płocku przy tak niewydolnej gospodarce. Cały czas sprzeciwiał się kolektywizacji rolnictwa.
@krzysztofst1175
@krzysztofst1175 Жыл бұрын
Dziękuję za porządny materiał.
@witekok
@witekok Жыл бұрын
Rewelacja!
@kabaretmn96
@kabaretmn96 11 ай бұрын
Dziękuję za materiał, o wiele lepiej rozumiem, przede wszystkim, nasze społeczeństwo z tamtego okresu.
@paweldudek7946
@paweldudek7946 Жыл бұрын
Dzięki Panu zarażam moja córeczkę historią.
@Brutus__
@Brutus__ Жыл бұрын
W 1955 roku zaczynano też pozwalać klubom piłkarskim na powrót do swoich tradycyjnych nazw. Zniknęły te wszystkie Stale, Metalowce, Włókniarze i Budowlani i inne jedyne dozwolone nazwy w okresie stalinizmu.
@marekjozwiak5390
@marekjozwiak5390 5 ай бұрын
Tak, np. Warta mogla wrocic do swojej dawnej nazwy.
@Rossonero_Christoforo
@Rossonero_Christoforo Жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek. 👍
@michal.k.sikorski
@michal.k.sikorski Жыл бұрын
pozdrawiam wszystkich obecnych , tradycyjnie, a PANA DUDKA SPECJALNIE!!!
@tomekja108
@tomekja108 Жыл бұрын
Wspaniały wykład. Pierwszy raz usłyszałem o radzieckich wojskach idących w 1956 roku w kierunku Warszawy. Dlaczego Chiny zaprotestowały ? Jaki miały w tym interes ? Dlaczego zależało im na jakiejś (b. skromnej) niezależności Polski ?
@rcflyerpl
@rcflyerpl Жыл бұрын
Ze względu na własną sytuację Chin w relacji z Rosją / ZSRR w tamtym czasie i wcześniejszych dziesięcioleciach. To w zasadzie historia różnych form zawłaszczania przez Rosję terenów pod administracją lub wpływami Chin. Wzdłuż granicznej rzeki Ussuri z obu stron stały wówczas doborowe dywizje czołgów. W ocenie politologów Pekinu i władz Chińskich - a wówczas Państwo Środka dopiero budowało mocarstwową pozycję - Polska była ukazywana za przykład brutalnej dominacji, jaką Rosja funduje państwom zwasalizowanym (od rozbiorów i Katarzyny II). To część niejednoznacznego kontredansu w relacji Chin i Rosji, który z uwagą i niepokojem obserwujemy także dziś. W tamtych latach, przy dzikich bieszczadzkich ogniskach (no i w zaufanym gronie) śpiewano: Ryż! Kochani jedzcie ryż! A będziecie mieli skośne oczy! Lepiej teraz trochę wydać… Ale w przyszłości Uniknąć przykrości. :)
3 ай бұрын
Jerzy Kossecki w swoich wspomnieniach twierdził że balansowanie między Sowietami a Chinami była to świadoma polityka części przedstawicieli władzy "ludowej" z gen. Jaruzelskim na czele (swoją drogą szlify generalskie zdobył właśnie w 56)
@MarcinHejna
@MarcinHejna Жыл бұрын
Jakże to piękne. Uwielbiam to przedwojenne ell. Dziękuję i pozdrawiam!
@Halibut1981
@Halibut1981 Жыл бұрын
Mój wujek został ranny podczas protestów w obronie "Po Prostu" Stracił zresztą w nogę. Strzelano z ostrej amunicji w bruk i błądząca kula wleciała przez stopę i wyleciała kolanem. Wuj studiował medycynę, był lekarzem
@KonarskiRap
@KonarskiRap Жыл бұрын
Mój ulubiony kanał w internecie
@antonitonieja9444
@antonitonieja9444 Жыл бұрын
Cała Polska słuchała na miarę swoich możliwości Radio Wolna Europa. Mój stryj był kierownikiem wiejskiej szkoły podstawowe. I jak to zwykle w Wielkopolsce bywało, miał mieszkanie w budynku szkolnym i gabinet przed południem służył szkole a po południu był jego prywatnym pokojem. W gabinecie stała wielka radiola czeskiej marki TESLA czyli radio ze wzmacniaczem i gramofonem. Za pomocą tego urządzenia mógł transmitować audycje do klas lub na megafon na podwórzu szkolnym. No i zdarzyło się to, co musiało się zdarzyć- pewnego wieczoru, gdy słuchał RWE (fale krótkie były dużo lepiej słyszalne wieczorem i w nocy) nie zauważył, że nie odłączył toru na megafon podwórzowy i audycja poszła na całą wieś. W wieczornej wiejskiej ciszy była doskonale słyszalna. Nikt nie doniósł! 😀
@KrisKubicki
@KrisKubicki Жыл бұрын
To aż dziwne że nikt nią doniósł. 😮
@antonitonieja9444
@antonitonieja9444 Жыл бұрын
Stryj był wieloletnim nauczycielem, potem kierownikiem szkoły w tej wiosce, więc pewnie połowa wsi to byli jego uczniowie a druga połowa miała dzieci w szkole
@antonitonieja9444
@antonitonieja9444 Жыл бұрын
A swoja drogą słuchanie audycji Radia Wolna Europa wymagało pewnej wiedzy i doświadczenia. Jak wspomniałem fale krótkie w przedziale od 16 metrów do 49 metrów były słyszalne lepiej w nocy, bo na skutek ochłodzenia się troposfery warstwa graniczna unosiła się ku górze co miało znaczenie, bo w Polsce odbieraliśmy fale odbite od tej właśnie warstwy. Drugą istotną rzeczą była poprawna antena- najczęściej była to miedziana linka o długości kilkunastu metrów poziomo rozciągnięta i zawieszona na obu końcach na porcelanowych izolatorach. Ponieważ była narażona na uderzenia piorunów to zazwyczaj miała przełącznik, pozwalający ją łączyć z uziemieniem w przerwie słuchania. Trzecia rzecz to dobre uziemienie. Gdy był wodociąg- to łączyło się przewód uziemiający z metalową rurą wodociągową( z tym nie było problemu innych niż metalowa- nie było). Gdy nie było wodociągu trzeba było zakopywać w ziemi bednarkę. Każdy odbiornik miał wejście antenowe i wejście "ziemia". Ale pomimo spełnienia tych wszystkich warunków i tak słyszalność była zazwyczaj kiepska, bo w całej Polsce działały stacje zagłuszające. Mam wrażenie, że nadajniki RWE czasami nieznacznie zmieniały częstotliwość i przez chwilę można było odbierać audycję bez charakterystycznego "wycia" zanim wyjce to zauważyły i też się przestroiły. To zagłuszanie było tak uciążliwe, że w czerwcu 1956r. w Poznaniu wściekłość tłumu skierowała się spontanicznie w trzech kierunkach: więzienie na Młyńskiej, Urząd Bezpieczeństwa Publicznego na ul. Kochanowskiego i na gmach ZUS przy ul. Dąbrowskiego. Bo na dachu tego budynku była cała plątanina anten systemu zagłuszającego. Po stłumieniu zamieszek już tego systemu w tym miejscu nie odbudowano.
3 ай бұрын
Serdecznie dziękuję za ten okruch historii prawdziwej. Bardzo ciekawa ta radiotechnika służąca słuchaniu RWE. Dzisiaj byłyby to vpny i nielegalne routery. 😀
@gosiaimisio
@gosiaimisio 11 ай бұрын
Panie Profesorze, po przerwie powracam do oglądania 😀. Niezwykle ciekawy był ten odcinek. Interesujące, że już w 1956 Gierek był ważny dla Moskwy. Interwencja wojskowa Sowietów to też dla mnie nowość, dziękuję za wzbogacenie mojej wiedzy! Czy planuje Pan odcinek o Cyrankiewiczu? Niezwykle ciekawa postać, do której wiele określeń pasuje: od działacza podziemia, przez konformistę, gnidę i zapewne agenta, po chyba Casanovę i największego politycznego celebrytę. Pamiętam jak Jan Karski opowiadał o rozczarowaniu jakiego po latach doznał mając w pamięci Cyrankiewicza z czasów wojny.
@dudekohistorii
@dudekohistorii 11 ай бұрын
Będzie.
@edwinizydorczyk1841
@edwinizydorczyk1841 Жыл бұрын
dzieki za material,
@marekr.9339
@marekr.9339 Жыл бұрын
Niesamowity z Pana gawędziarz. Wiedza to jedno, ale z tym trzeba się urodzić.
@jakubpytel
@jakubpytel Ай бұрын
(1:06:37) "Zaczną się pojawiać ludzie, którym udaje się zdobyć jakieś stypendia zachodnie i na nie wyjechać. To było coś absolutnie do 1956 roku niewyobrażalnego" -- przypominam Panu Profesorowi, że Bronisław Geremek wyjechał na stypendium Instytutu Smithsoniańskiego już w 1955 roku. Dało się? Dało!
@marekwasilewski3915
@marekwasilewski3915 10 күн бұрын
Gdyby nie był pejsem to mógł by wyjechać co najwyżej na stypendium do Ustrzyk Dolnych
@kubamajchrzak1127
@kubamajchrzak1127 Жыл бұрын
Nie kumam tego nienaturalnego nacisku i swoistej mody ludzi uważających się za najwięksych i często jedynych patriotów na przymiotnik "sowiecki", a nie "radziecki", gdzie w powyższym filmie posunęli się do jakiegoś monstrum słownego pisząc/mówiąc "ka-pe-zet-es", a nie "ka-pe-zet-er". Przecież "sowiecki" to jest kalka z języka rosyjskiego, a radziecki to rdzennie poskie słowo oznaczające rade i to jest chyba bardziej taki bunt wobec lat slusznie minionych, bo gdyby przez 45 lat w mediah i wgl życiu publicznym mówiono "sowiecki" to dzisiaj "buntownicy" zapewne przeciwstawiając się mówiliby "radziecki". Ok, ja to rozumiem, każdy ma prawo mówoć jak chce, ale cholera mnie bierze kiedy te środowiska choćby bliskie Grzegorzovi Braünovi na jakiejś stronie internetowej oburzają się wyelce na "anglicyzacje" języka polskiego i przyznam, ze mi to się nawet podoba, gdyż rzeczywiście jest cała masa słów, które są pochodzenia anielskiego i które dość mocno zadomowiły się w naszym języku, a które z kolei spokojnie możnaby zastąpić dobrze brzmiącymi słowami rodzimymi, ale jest jedno ale: ci ludzie, którzy w kwestii języka "oburzaja" się i pouczają forsują jednocześnie od lat słowo "sowiecki" tylko i wyłącznie z przyczyn politycznych, emocjonalnych i tradycyjncyh (?) wysrywając się w ten sposób na język polski, ponieważ nie ma na to żadnego polonistycznie fachowego wyjaśnienia. Jeżeli w naszym kraju chcąc zachować się ie kulturalnie i komuś ubliżyć mówimy do niego wtedy np. "Ty swouocz, ty bladź" czy może jednak "Ty ku×wo, ty szmato" ? Wiadomo, więc mowienie "sowiecki" to czysty buncik i zaznaczanie jak piesek swego wyimaginowanego terenu działania i nawiązanie do czasów przedwoyennych, gdy tak mówili, ale co z tego ? Nie wszystko, co co było przed IIWŚ musi być lepsze. Jeżeli ktoś upiera się i poucza w kwestii technicznych kwestii związanych z językiem to nie powinny tutaj mącić pola jakieś emocjonalne i historyczne rzeczy, gdzie wyraz jest całkowicie niezgodny z zasadami prawidłowej polszczyzny, bo to po prostu hipokryzja i tyle
@gitarafender9093
@gitarafender9093 Жыл бұрын
Słucha się i ogląda z zapartym tchem
@zabo532
@zabo532 Жыл бұрын
Dziekuje bardzo
@specto1
@specto1 Жыл бұрын
Świetny program zostawiam komentarz taktyczny
@KlajniKleiner
@KlajniKleiner Жыл бұрын
kolejny wspaniały odcinek
@czarekczarek3101
@czarekczarek3101 7 ай бұрын
Super odcinek.
@oldrafiman
@oldrafiman Жыл бұрын
Dzięki 👍
@adrianbierylo9114
@adrianbierylo9114 16 күн бұрын
Komentarz dla zasięgu 😊
@adrianpapior6090
@adrianpapior6090 Жыл бұрын
to dość zaskakujące, że Profesor, i to tak elokwentny, mówi WŁANCZANE :O i jak młodzi mają mówić poprawnie? Niemniej ogromna przyjemność, tradycyjnie, z obejrzanego filmu, pozdrawiam!
@magorzatawyszywacz9633
@magorzatawyszywacz9633 Жыл бұрын
I Iliego Erenburga zamiast Ilii
@RadioPirat125PF
@RadioPirat125PF 2 ай бұрын
Bo to żadnego związku z byciem profesorem nie musi mieć. To dosyć popularne słowo, którego używa się na co dzień. I jeśli np. słyszało się je w domu od urodzenia w takiej formie, to później ciężko się tego pozbyć, bo jest czymś wręcz naturalnym. Akurat kilka takich słów mam, wiem, jak się je powinno wymawiać, od lat z tym walczyłem i w dużej części zwalczyłem, ale gdzieś się tam jednak to czasami i tak wymsknie... Na pewno żadna to tragedia. A na pewno nie większa od tego, jak ktoś ma na tym punkcie jobla w drugą stronę. ;) Nikomu go tu nie zarzucam, żeby nie było... ;)
@p.m.9824
@p.m.9824 Жыл бұрын
Zabrakło mi wymiany zdań z rozmów Gomułki z Chruszczowem jak Gomułka wytknął Chruszczowowi że Polacy nie jeżdżą do Moskwy gdy Ci wybierają sobie kierownictwo. Chruszczow na to: no co wy, no co wy... Dość zabawna jak dla mnie sytuacja a jednocześnie mająca pewną symbolikę. Sytuacja wspomniana przez p. Werblana - ghost writera w tamtym czasie w kierownictwie partii. Z resztą też ciekawa osobowość, warto przeczytać jego rozmowę z Karolem Modzelewskim
@wiktorberski9272
@wiktorberski9272 Жыл бұрын
Świetny materiał. Temat, który oględnie rzecz ujmując był pomijany, gdy chodziłem do szkoły. Dlatego też jestem niezmiernie wdzięczny za przybliżanie historii
@Siarkens87
@Siarkens87 Жыл бұрын
Panie Profesorze, podpinam się pod najświeższy film. Czy są plany wznowienia czy dodruku książki „Od Mazowieckiego do Suchockiej. Pierwsze rządy wolnej Polski”? Obecnie to biały kruk na rynku wtórnym. Nowa pozycja jest nie do zdobycia.
@AgaAdamczyk
@AgaAdamczyk Жыл бұрын
Świetna lekcja historii❤❤❤❤
@AnthonyZielony
@AnthonyZielony Жыл бұрын
Wykład Pana Profesora do niedzielnej kawki to już niemal mój rytuał. W tej historii szczególnie zaskoczyła mnie "buńczuczna" postawa Polaków wobec Chruszczowa (vide zapisy rozmowy ujawnione przez Rosjan). To może nie był jeszcze czas największego docisku komunistycznej władzy, jednak żyłem w przekonaniu, że aż do późnych lat 80' była to jedynie służalcza postawa pokłonu dla radzieckiego majestatu.
Wyszyński vs. Gomułka | Dudek o Historii
49:38
Dudek o Historii
Рет қаралды 170 М.
Gierek: Iluzjonista z Sosnowca | Dudek o Historii
44:39
Dudek o Historii
Рет қаралды 340 М.
Арыстанның айқасы, Тәуіржанның шайқасы!
25:51
QosLike / ҚосЛайк / Косылайық
Рет қаралды 700 М.
To Brawl AND BEYOND!
00:51
Brawl Stars
Рет қаралды 17 МЛН
Что-что Мурсдей говорит? 💭 #симбочка #симба #мурсдей
00:19
Jak Przetrwać w Sytuacji Zagrożenia Wojennego?
11:30
Leśny Wędrowiec
Рет қаралды 975
Historia tego pałacu - Budowa PKiN
1:20:12
Mikołaj Krupa
Рет қаралды 622 М.
Zamach na Kutscherę. Dekonstrukcja mitu. Waldemar Stopczyński
56:07
Historia BEZ KITU
Рет қаралды 46 М.
Bogusław Wołoszański: "Putin kopiuje metody Stalina" - didaskalia #2
1:35:43
Droga do stanu wojennego | Dudek o Historii
36:55
Dudek o Historii
Рет қаралды 416 М.
Lustracja | Dudek o Historii
53:04
Dudek o Historii
Рет қаралды 152 М.
Upadek Gomułki: Grudzień '70 | Dudek o Historii
44:07
Dudek o Historii
Рет қаралды 148 М.
Lewoskręt 2001 | Dudek o Historii
53:21
Dudek o Historii
Рет қаралды 181 М.