0:45 Wstęp: podsumowanie kampanii referendalnej 6:11 Stowarzyszenie z EWG 7:44 Wniosek o członkostwo. Przygotowanie prawa 13:54 Negocjacje 20:51 Tymczasem w innych krajach kandydujących 22:33 Problemy przy wchodzeniu do UE 29:07 Szczyt UE w Kopenhadze 37:40 Podpisanie traktatu akcesyjnego. Konflikt prezydent-premier 39:25 Referendum. Przeciwnicy przystąpienia do UE 50:21 Zwolennicy przystąpienia do UE 58:18 Stanowisko Kościoła katolickiego 1:01:08 Przygody z frekwencją. Wyniki referendum 1:04:46 Podsumowanie
@EditPaff Жыл бұрын
Kapitalny materiał. Dobrze było sobie to przypomnieć. Trzeba też oddać sprawiedliwość polskim politykom z formacji postkomunistycznych. W tej sprawie bardzo dobrze się przysłużyli Polsce.
@BanterRanterr Жыл бұрын
O mały włos a byli byśmy w Ruskim Mirze jak Ukraina
@Reformowany-n1p Жыл бұрын
@@BanterRanterrbędąc w NATO od od 12 marca 1999? Co ty próbujesz tworzyć co?
@BanterRanterr Жыл бұрын
@@Reformowany-n1p no to poczytaj umowę pomiędzy Rosją a nato dotyczącą nowych państw
@Reformowany-n1p Жыл бұрын
@@BanterRanterr proszę cię nie kompromituj się już…wymyślasz jakieś bzdury nie wiadomo po co?
@BanterRanterr Жыл бұрын
@@Reformowany-n1p A po co dokuczasz i wyzywasz, zapytałeś o co mi chodzi to ci normalnie odpisałem po co te emocje masz prawo się ze mną nie zgadzać.
@MrBeliever69 Жыл бұрын
Nie wiedziałem, że w 2003 roku Unia Wolności jeszcze istniała. Film na plus, zabrakło tylko pokazania roli Mateusza Morawieckiego w negocjacjach z UE ;)
@spikekot Жыл бұрын
Unia Wolności w wyborach do Europarlamentu w 2004 zdobyła aż 7%. Rok później przekształciła się w Partię Demokratyczną.
@marcin-borys-borkowski7851 Жыл бұрын
Morawiecki wtedy robił karierę w bankach
@MrBeliever69 Жыл бұрын
@@marcin-borys-borkowski7851 Wiem, ale jak był premierem to twierdził, że miał znaczny udział w tych negocjacjach. Wiadomo, że jak zwykle kłamał :)
@odlotowy Жыл бұрын
@@MrBeliever69 Za to masz 45:01 wielkiego miłośnika Unii i obecnego posła KO-PO Giertycha.
@marcin-borys-borkowski7851 Жыл бұрын
@@odlotowy Giertych startował z ostatniego miejsca na liście KO zdobył prawie 24 tysiące głosów. Wiesza Giertych to nie moja bajka ale wolę nawróconych niż obłudnych... .
@defranco7175 Жыл бұрын
Dziękuję za ciekawy wykład. Lista prawicowych polityków przeciwnych wejściu do Unii nie kończyła się na Macierewiczu, Giertychu czy Olszewskim. Zdecydowanym przeciwnikiem był też Mikke. Pamiętam jak dziś, jak chodził po programach i przekonywał by zamiast tego przyłączyć się do NAFTY. Co do Giertycha, to on już wtedy chyba nie był tak przeciwny Unii, tylko grał na elektorat. Dość szybko sformułował hasło "bierzemy forsę i w nogi", czyli jednak jakiś plus widział.
@kamilwierzejski9479 Жыл бұрын
Olszewski popierał wejście do Unii kołchozu
@odlotowy Жыл бұрын
Tak sobie wybielaj Giertycha. Jeszcze pewnie w 2006 krzyczałeś że Giertych do wora... Ale teraz Giertych dobry, co zakłamanie.
@radiopirat3ipoouАй бұрын
@@kamilwierzejski9479 No niestety, nie jesteśmy Białorusią.
@Banerled Жыл бұрын
*_Wspaniały "długi" szort, całej tej wieloletniej drogi do UE._* _Bardzo dziękuję profesorze za solidny reportaż._
@Lurker01 Жыл бұрын
raczej długi "szort"
@jimlahey5623 Жыл бұрын
Brawo braun, mam nadzieję że izrael przegra wszelkie procesy o ludobójstwo i poniesie konsekwencje
@ardent3300 Жыл бұрын
Dziękuję, że pan Profesor pamięta o prośbach widzów, prosiłem o film nt. Drogi do UE od dłuższego czasu. Osobiście cieszę się żyć całe życie w Unii Europejskiej, bo urodziłem się po referendum
@kamwi90 Жыл бұрын
Zawsze w tych spotach najbardziej bawi mnie Giertych i jego późniejszy zwrot w polityce o 180 stopni 😅
@Jan-ij8vt Жыл бұрын
Rydzykowi się nie chciało podskakiwać by go pogłaskać po główce to wybrał Kaczyńskiego bo niższy
@Piotrek_Pawlik Жыл бұрын
Niby zwrot, ale zachęcał, żeby iść i wziąć udział w referendum. Gdyby przeciwnicy nie poszli zamiast głosować na nie to referendum nie osiągnęłoby wymaganego minimum frekwencji.
@PominReklamy Жыл бұрын
No to w końcu weszliśmy do tej Łuni czy nie bo nie usłyszałem ?
@golkiper1989 Жыл бұрын
wyjątkowo ponura postać polskiej polityki
@WielkaStopa-qh1rr Жыл бұрын
@@PominReklamy Do tej, to nie.
@tkowalik839 Жыл бұрын
Pamiętam z dzieciństwa, że największe obawy dorosłych, budził wtedy wzrost cen i ograniczenie suwerenności. Przerażał również zachodni liberalizm i świeckość. Pochodzę i mieszkam w jednym z tych niechlubnych powiatów, w których większość głosowała przeciw wstąpieniu do Unii i tak naprawdę dopiero wśród moich rówieśników przeważają osoby, które mają dobre zdanie o Integracji Europejskiej. Zauważyłem i niepojęte jest dla mnie to, że przedstawiciele pokolenia moich rodziców, często dostrzegają zmiany i korzyści po przystąpieniu do UE, a jednak mimo to, dalej pokutują u nich przekonania, że Polska "coś traci", że "więcej wpłaca, niż dostaje", albo, że jest "pod Niemieckim, lub szerzej pod "Zachodnim zwierzchnictwem".
@timetraveler24054 ай бұрын
Dorobkiewicze wyjechali, rzeczywiscie, robic na zmywaku.
@FgksCkdncnx3 ай бұрын
och, jakże niechlubny ten Twoój powiat, towarzyszu, cóż za wstyd i zaścianek . Ale Ty, niewzruszony, snując słusznie pogardliwe rozmyślania o polskim ciemnogrodzie będziesz z uniesionym czołem płacił coraz wyższe rachunki za prąd i ogrzewanie i cisnął nieogrzewanym (bo coodwa i misiom polarnym gorąco) zbiorkomem zagryzając wege parówką.
@JankesssMU Жыл бұрын
Wolałbym więcej treści niż starych materiałów filmowych. Brakło mi w tym odcinku informacji konkretnie kto i dlaczego był w UE przeciwko dołączeniu Polski. Czekam na więcej, profesora Dudka nigdy za dużo!
@MichaChrobot11 ай бұрын
Doceniam podejmowanie przez Pana naprawdę skomplikowanych tematów z zakresu najnowszej historii Polski. To nie są łatwe rzeczy, często dodatkowo kontrowersyjne, ale umie Pan znakomicie to robić. Oby tak dalej! ✌
@jakubantos6981 Жыл бұрын
I można chyba śmiało stwierdzic, że to była ostatnia prawdziwie ważna i wielka rzecz która politycy zrobili dla obywateli naszego kraju.
@jimlahey5623 Жыл бұрын
Już wtedy było wiadomo że nasze prawo jest kulawe. Ale nie dało się inaczej. Teraz można usprawnić prawo, jednak kiepownia idzie w zaparte. . Potrzeba drugiego okrągłego stołu. A co do izraela... to druga 3 rzesza.
@albertkowalski5629 Жыл бұрын
O jaka ważna. Oni tylko oddali suwerenność Polski europejskim biurokratom. UE powoli przejmuje już wszystkie kompetencje w krajach członkowskich, zaraz zostaniemy zmuszeni do Euro a Polska armia pójdzie pod jurysdykcję Brukseli i zostanie stworzona armia europejska. Nic tylko się cieszyć. Tylko jakoś ludziom żyje się w tej UE coraz gorzej...
@Cinek400 Жыл бұрын
@@albertkowalski5629 A poza UE no raj jak w mordę strzelił.
@mateuszbrozyna9593 Жыл бұрын
Potem pojawił się PiS i zaczął mącić.
@krowaswieta7944 Жыл бұрын
@@albertkowalski5629 Yoooo, Jarek i reszta ziomków PISowców również była za przystąpieniem do UE. I w tej UE ludziom wciąż się żyje lepiej niż w jakimkolwiek innym kraju. Ofc, w USA jest więcej milionerów, ale średni poziom życia jest niższy niż w zachodniej Europie :).
@krzysiek4323 Жыл бұрын
Jak zwykle ciekawe i profesjonalne zreferowanie historii. Bardzo Pana cenię za wspaniałą i rzetelną wiedzę oraz co najważniejsze OBIEKTYWNE! W każdym programie, również z cyklu Dudek o polityce jedzie Pan równo z każdą stroną polityczną. Bezwzględnie, a zarazem uczciwe. Dziękuję i gratuluję 💪
@szymonknebel6369 Жыл бұрын
Dziękuję Panie Profesorze za kolejny ciekawy wykład wraz z materiałami archiwalnymi z okresu i 1.05 2004 roku wraz z 9 innymi krajami i całego procesu integracji europejskiej najpierw z EWG a potem od 1994 Roku , UE powstała w 1993 az po samą integrację za rządu Leszka Millera czy np referendum akcesyjne w 2003 r. Czekamy na kolejne ciekawe materiały , pomyślności w Nowym Roku 2024 😊 .
@kuba48811 ай бұрын
Dziękuję Panie Profesorze 👍👍👍świetnie było popatrzeć sobie na niektórych obecnych polityków wówczas.
@RafałKloch Жыл бұрын
Dziękuję za świetny materiał, Panie Profesorze! Myślę, że chciałbym dziś usłyszeć wywiady z tymi wszystkimi "obrońcami polskiej sprawy" którzy straszyli nas Unią. Ciekawi mnie ich ocena tych 20 lat 🙂
@damianjakubowski6351 Жыл бұрын
Mieli rację, UE dąży do stworzenia jednego państwa więc zniszczenia naszej suwerenności, do tego masowo wpuszczają imigrantów których nam narzucają, już o chorym ekologizmie nie wspomnę, który ma na celu pozbawić nas własności jak chociażby samochodów
@dapp918311 ай бұрын
Najbardziej Giertycha.
@visa8092 Жыл бұрын
Wspaniale zrobiony, wspaniale opowiedziany i wspaniale długi odcinek :) Wielkie dzięki jak zawsze Panie Profesorze!
@tk-fi4ef Жыл бұрын
Oj bede ogladal dzisiaj wieczorem. Dziekuje panie Profesorze
@szynow02 Жыл бұрын
Wczoraj Moskwa dziś Bruksela kilka razy w tym samym spocie, podobnie jak Fur Deutschland w wydaniach "Wiadomości", ach tak autor obu materiałów jest ten sam :)
@rafal23s2311 ай бұрын
Czepiasz się profesora który z głowy opowie Ci więcej niż Ty powiesz mając w rękach laptopa i wyszukiwarkę jeśli potrafisz obsługiwać?
@KingSlayer2332 Жыл бұрын
Co do wypowiedzi Pana Profesora z 1:06:15 a propos wyroku niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego, to warto dodać, że rzeczywiście w tzw. wyroku Solange I (1970) niemiecki Trybunał Konstytucyjny zastrzegł sobie prawo do badania zgodności europejskich przepisów z niemiecką konstytucją, dopóki przepisy unijne nie będą chroniły praw podstawowych w wystarczającym stopniu. Jednak w wyroku Solange II (1986) ten sam Trybunał stwierdził, że prawo unijne zapewnia odpowiednią ochronę tych praw i nie będzie już badał zgodności prawa wspólnotowego z niemieckim. PS. Jak zawsze świetny odcinek,
@dudekohistorii Жыл бұрын
A później to już żadnych wyroków w Karslruhe ws. UE nie było?
@ewelina9115 Жыл бұрын
Jak zawsze bardzo ciekawy odcinek! Zapomina się jaka była wtedy atmosfera, zwłaszcza jak się było dzieciakiem i nie myślało się o tych sprawach. Dobrze obejrzeć zebrany w pewną całość obraz tamtego czasu i wyzwań jakie przed nami stały. Z dzisiejszej perspektywy wydaje się to czasem śmieszne, ale cóż, zawsze są obawy przed nieznanym. P.S. Kiedyś Giertych był antyunijny, dziś jest jej gorliwym obrońcą, podobno człowiek w ciągu życia co 7 lat się zmienia, strach pomyśleć kim będzie za kolejne 7 lat 😉
@MrVoodemar Жыл бұрын
ja znam teorię, że co 7 lub 9, w moim przypadku to jest 9
@ewelina9115 Жыл бұрын
@@MrVoodemar tak czy siak przykład Giertych pokazuje, że można się baaaardzo zmienic😅
@jlemanska23 Жыл бұрын
@@ewelina9115 Giertych wcale się nie zmienił. Po prostu chłop ma prywatną kosę z Kaczyńskim, a poglądy odłożył na bok. A raczej szeroką propagandę tych poglądów, bo na swoich socialach typ nadal jest sążnie odklejony.
@teodorw.8398 Жыл бұрын
@@jlemanska23 Koalicje z Kaczyńskim to nie jest gra dla mięczaków. Oglądałem dziś komisję z zeznającym Gowinem i chłop wygląda i mówi jakby już osiemdziesiątki dobiegał. Na psychice Giertycha prezes też pozostawił trwałe ślady.
@therzook Жыл бұрын
Moglby byc recydywista, ale jest adwokatem wiec go nie wsadzą...
@poprostuja2885 Жыл бұрын
Uczę się właśnie na olimpiadę z historii. Dziękuję Panu za inspiracje i pomoc w nauce swoimi odcinkami.
@dandanduro4314 Жыл бұрын
Powodzenia
@patryk3019 Жыл бұрын
Nie ucz się historii. Bezrobotnym można zostać tylko.
@dandanduro4314 Жыл бұрын
@@patryk3019 Dlaczego.. historie warto znać. Ostatnio choćby warto by znać dobrze historie Żydów i co to jest chanukija czy menora, w zależności kto jak postrzega ten symbol. Pozdrawiam ;)
@fhujf Жыл бұрын
@@patryk3019 Nauka nie musi służyć jedynie celom zawodowym. A historii powinien uczyć się każdy, niezależnie od profesji. Bez wiedzy o historii nie ma mowy o zrozumieniu choćby wycinka teraźniejszości.
@hubertjurkiewicz2707 Жыл бұрын
@@patryk3019To sam sobie przeczysz oglądając ten film 😅
@Konqer Жыл бұрын
Dołączenie do Unii było najlepszym geopolitycznym krokiem tego kraju w XX wieku. Dopiero z perspektywy 20 lat widać jakimi szaleńcami byli ludzie którzy chcieli zostawić nas za bramami europy
@TomaszWawa Жыл бұрын
Najlepszym było dołączenie do NATO.
@Konqer Жыл бұрын
@@TomaszWawa NATO na drugim miejscu
@TomaszWawa Жыл бұрын
@@Konqer Bynajmniej. To czym okazuje sie Rosja i wojna na Ukrainie pookazuje, że bezpieczenstow i to te od USA i GB jest najwazniejsze. Nie ma pomyslnosci w gospodarce bez bezpieczenstwa. Nieprzyadpkowo najpierw weszlismy do NATO a dopiero potem do UE. Dziś sama Ue bez USA i GB i z pro-RUS DE nie pomogłaby ani Polsce ani Ukrainie. Obrona Polski przed RUS to USA i GB. To GB wysłała swoje wojska na granice PL-BLR jesienia 2021 gdy zaczal sie atak hybrydowy.
@Reformowany-n1p Жыл бұрын
@@KonqerNo rzeczywiście już widzę te unijne wojsko jak ratuje biednych Polaków przed Putinem 😂😂😂
@Konqer Жыл бұрын
@@Reformowany-n1p Nie powiedziałem że NATO jest nieważne. Powiedziałem że wstąpienie do Unii jest ważniejsze a NATO jest tuż za nią
@piotrekm9030 Жыл бұрын
Panie Profesorze! Oglądam Pana od początku i uważam, że to jest jak na razie najlepszy Pana materiał! Obiektywny, dobrze dobrane materiały źródłowe, aż chce się oglądnąć drugi raz. Pozdrawiam
@vonregitten5800 Жыл бұрын
Byłem najmłodszym pracownikiem tego urzędu, w którym dziś mieści CBA, moja pierwsza praca na drugim roku studiów stosunków międzynarodowych- ogromny sentyment, to była naprawdę wtedy świetna ekipa i zespół ludzi. Zrezygnowałem z tej pracy w 1998, jak dotarło do mnie, ze z tym prePisem za nic nie umiem dogadać. Dziękuje za ten rzetelny odcinek
@OjciecTadeusz07 Жыл бұрын
Oglądając spoty przeciwników odniosłem wrażenie że bardzo przypominały hasła z brexitowskiej kampanii w Zjednoczonym(jeszcze) Królestwie. Dużo ładnych hasełek, patriotyczne pieśni przygrywające w tle i zero propozycji co w zamian członkostwa w Unii Europejskiej. I do tego Giertych który z nienawiści do Kaczyńskiego został demokratą.
@kera9095 Жыл бұрын
🤣
@wielkizderzaczandronow2869 Жыл бұрын
Dokładnie tak. Przeciwnicy UE z takimi indywiduami na czele jak Korwin-Mikke nie proponowali żadnej realnej alternatywy. bo alternatywa nie można nazwać przystąpienia do NAFTA. Równie dobrze można było proponować przyłączenie się do Unii Afrykańskiej albo ASEAN.
@nitzky8936 Жыл бұрын
Cóż, nienawiść zrobiła z Giertycha lepszego człowieka, no, chociaż lepszego polityka. Rob Roy: "Nie powinno się nigdy lekceważyć ozdrowieńczych mocy nienawiści".
@dapp918311 ай бұрын
pewnie patroni tacy sami (ze Wschodu)to i argumenty te same.
@puszczanski Жыл бұрын
Jak zwykle prosto i profesjonalnie.
@Pan_Paw Жыл бұрын
Jak zawsze fantastyczny film 😁
@darekobiade625 Жыл бұрын
Prosimy o materiał o aferze gruntowej
@paloszczak Жыл бұрын
Był, chyba to odcinek o Lepperze
@jsiolkowski Жыл бұрын
Panie Profesorze, będzie kiedyś odcinek o Romanie Giertychu i jego zmianie poglądów? Bardzo chciałbym się dowiedzieć, co tam się zadziało.
@dudekohistorii Жыл бұрын
Nie będzie.
@therzook Жыл бұрын
Profesor Dudek nie będzie publikował materiałów ktorymi powinna zająć sie prokuratura, tudziez nie ma dyplomu psychopatologa żeby diagnozować szurow😂😂😂
@DjJarecki00 Жыл бұрын
Polecam podcast Podcastex - podcast o latach 90. i 00., tam były aż 3 odcinki o Romanie Giertychu. Do posłuchania na yt, spotify itp.
@marcing5081 Жыл бұрын
Bardzo dziękuję za świetny jak zawsze materiał. Przy okazji taki mały powrót do przeszłości - pamiętam to wszystko dość dobrze
@jaroslawmedykowski2871 Жыл бұрын
Bardzo dobry materiał. Również książkę zacząłem Pana Profesora czytać najnowszą
@januszwisniewski868 Жыл бұрын
46:37 czy Antoni Macierewicz zawsze był stary?
@KasiaSzczuka Жыл бұрын
Tak! 🙌 😅
@hobby30plus Жыл бұрын
A Herod nigdy nie był młody. 😅
@tomkoztorunca60596 ай бұрын
Musi być widać przeciwwaga dla Ibisza🙂
@radiopirat3ipoouАй бұрын
Zawsze, to on był świrem.
@johnnyja6657 Жыл бұрын
Dziekuje bardzo ze material. A w ramch wdziecznosci zostawiam lapke w gore i taktyczny komentarz!
@Marszalek1 Жыл бұрын
Naprawdę kolejny odcinek to wielka radość
@puvel9544 Жыл бұрын
Świetnie się słuchało i oglądało. Dziękuję 😊.
@mateusz1220 Жыл бұрын
Ciekawy materiał, jak zawsze zresztą 😊
@drunkensailor80 Жыл бұрын
Z marszu like a teraz delektuję się programem. Dobra robota Panie Profesorze.
@karool.j Жыл бұрын
Jacek Kurski był lektorem tych spotów LPR 44:54
@coronavirusfromwuhan44663 ай бұрын
Zdrajca, zawsze był człowiekiem Moskwy.
@stolarz21 Жыл бұрын
48:36 Czy wypowiedź kanclerza Schroedera ze spotu Antoniego Macierewicza jest prawdziwa?
@norbert2142 Жыл бұрын
No właśnie. Interesujące.
@jlemanska23 Жыл бұрын
Nie, nie jest. To był fejk wypuszczony przez jakąś szurską gazetę, który krążył w ogóle w różnych wersjach. Czasami dotyczył Czech, czasami Polski, czasami Polski i Czech. Nieprzypadkowo ten tekst czyta lektor, bo na nagraniu mowa o czymś zupełnie innym. Tak, było nagranie - nagranie na spotkaniu jakiegoś związku Niemców wypędzonych z Polski, Czech i Królewca. Ten fejk krążył jeszcze przez jakieś 10 lat, aż się znudził. Tak na marginesie - to w ogóle śmieszne przypisywać ten cytat Schroederowi. Dlaczego? Dlatego że Schroeder ogólnie miał wywalone na były DDR, nie mówiąc już o jakimś przejmowaniu ziem na wschodzie. Do dzisiaj Vorpommern to syf i nędza, skąd się ucieka do RFNu.
@szymon3409 Жыл бұрын
Dowodów nie ma, ale patrząc na to, kim był Schröder i jaką partię reprezentował, jest możliwość, że nie. W tamtym czasie jakieś formy rewizjonizmu były domeną prawej części sceny politycznej w Niemczech. SPD, partia Schrödera, nigdy nie bratała się z Panią Steinbach (była deputowaną z ramienia CDU), ani jej podobnymi - to za pierwszego kanclerza z SPD podpisano układ graniczny z PRL (Adenauer odmawiał uznania granicy polskiej na Odrze i Nysie Łużyckiej). Ale ciężko to stwierdzić po tylu latach.
@tomaszhieronimtycner329610 күн бұрын
To nie był oryginalny głos Schrōdera.@@norbert2142
@andrew.r.lukasik Жыл бұрын
Pamiętam dzień referendum. Trudno uwierzyć, że to było 20 lat temu.
@marciabo4387 Жыл бұрын
Byłam przewodnuczącą szkolnego klubu europejskiego, organizowałam imprezy związane z Unią, byłam laureatką konkursu wiedzy o UE. Notabene najlepsza ksiazka do nauki o Unii była prof. Roszkowskiego, tam było kompedium wiedzy. Jeszcze nagrodę za pracę konkursową od prof. Balcerowicza dostałam, co to za czasy były ;)
@timetraveler24054 ай бұрын
Balcerowicz music odejsc! To co zrobil to kryminal
@eMkey381 Жыл бұрын
Panie Profesorze, uprzejmie proszę o film opowiadający o słynnym 2005 roku (i okolicznościach, które się z nim wiążą), o którym ostatnio coraz częściej się mówi jako o początku degeneracji polskiej sceny politycznej i równocześnie momentu, w którym Polska straciła szansę na swoją lepszą przyszłość.
@lukaszbryczysz7192 Жыл бұрын
12:00 widzę że sam Cimoszewicz się przyznaje do tego, że lata 1994-1997 były latami zmarnowanymi jeśli chodzi o interpretację z UE. Prawda jest taka że ani SLD ani PSL nie chciało tej integracji, zmienili zdanie dopiero pod naciskiem opinii społecznej. Trzeba pamiętać że rząd Pawlaka rozpoczął też wojnę celną z UE, podnosząc do poziomu absurdu cła na samochody, jednak największą ofiarą tej polityki było polskie rolnictwo i przemysł spożywczy.
@Deveriell Жыл бұрын
Strach pomyslec jak teraz wyglądałby kraj gdyby posluchano tych sceptykow. Inna sprawa, ze to juz nie jest ta sama UE, do ktorej dokonalismy akcesji.
@slowdiesel1044 Жыл бұрын
No dokładnie bo swolocz polinska sobie nie radzi z niczym. Są kraje, które handlują z Unią, a nie muszą ponosić kosztów i słuchać rozkazów.
@unkind78 Жыл бұрын
Sceptycy okazali się być prorokami.
@Deveriell Жыл бұрын
@@slowdiesel1044 no rzeczywiście, np. Ukraina, Serbia, Bosnia i Hercegowina. Tylko nie powołuj się teraz na Szwajcarię czy Norwegię, bo te kraje nie mają za sobą panowania komunistycznego reżimu i konieczności nadrabiania po nim.
@jlemanska23 Жыл бұрын
@@slowdiesel1044 Kto konkretnie? Bo w zasadzie cała Europa się dokłada do Unii i przyjmuje unijne prawo xD
@parvuselephantus Жыл бұрын
To raczej my nie jesteśmy już tymi samymi Polakami. Mamy zdecydowanie wyższy standard życia i Unia przestała być takim skokiem do przodu.
@pawciu_jankowski338 Жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie 😊😊😊
@maciekszymanski8340 Жыл бұрын
Polexitersom ku pamięci: Polska po raz pierwszy od czasów I RP znów ma dodatni bilans w handlu zagranicznym. I nie są to surowce i żywność. Tego wszystkiego by nie było bez dostępu do wspólnego europejskiego rynku.
@WielkaStopa-qh1rr Жыл бұрын
czyli to zasługa ue, a nie byłego rządu? i twierdzisz, że jestes prorokiem, wiesz co byłoby w kazdym rozdaniu?
@maciekszymanski8340 Жыл бұрын
@@WielkaStopa-qh1rr To zasługa wspólnego rynku i korzystających z tego dobrodziejstwa przedsiębiorców. Jedyną zasługą polityków jest to, że nie przeszkadzali (choć w przypadku PiS nie da się powiedzieć, że nie wkładali kija w szprychy, choćby "polskim ładem").
@WielkaStopa-qh1rr Жыл бұрын
@@maciekszymanski8340 czyli rząd przeszkodził, ale to cudowny wolny runek ue sam tak pokierował i poprowadził nas do szczęśliwości, tak? poleć dalej swoim absurdem, coś ze powinnyśmy byc wdzięczni ue i czcic jej założycieli, czy ze ue ważniejsza od Polski, bo nas nakarmi itp. śmiało, nie krępuj się, posmiejemy sie dalej. nie zapomnij o tym, że polscy politycy przeszkadzają, a unijni przychylają nieba
@unkind78 Жыл бұрын
Problem w tym, że na wspólnym rynku się nie skończyło.
@maciekszymanski8340 Жыл бұрын
@@unkind78 No i...?
@szymon3409 Жыл бұрын
Te kampanie na NIE były tak gargantuicznie głupie, że to się w pale nie mieści. A i tak nie pokazali największych odpałów jak np. Marka Światopełka Zawadzkiego 😅
@specto1 Жыл бұрын
Dziękuję za wykład zostawiam komentarz taktyczny
@kubawyszomirski Жыл бұрын
44:20 hmmm skądś kojarzę tę muzyczkę
@ukaszbien1293 Жыл бұрын
„Nocna zmiana”. A Kurski „pożyczył” to sobie z czołówki serwisu informacyjnego francuskiej TF1.
@adkocol Жыл бұрын
Dziękuję za bardzo dobrze przygotowany program
@thessaloniikii10 ай бұрын
ten sam Marek Kotlinowski, który niegdyś był przeciwny wejściu do UE jest teraz w "Myśli Polskiej" czyli organizacji, która uważa, że głównym sojusznikiem Polski powinna być Federacja Rosyjska
@coronavirusfromwuhan44663 ай бұрын
To chyba oczywiste.
@mohhie Жыл бұрын
5:33 ale szalone logo PiS
@czlowiekzhuty11 ай бұрын
Pomysł z dwudniowym referendum był bardzo sprytny i ciekawie wymyślony i się sprawdził. Oczywiście społeczeństwo było słabo poinformowane jak to naprawdę będzie wyglądać i przypominało to brexit i bajki o tym, że pieniądze, które nie będzie trzeba wpłacać do UE pójdą na służbę zdrowia 😂Trzeba przyznać, że ci którzy byli najbardziej przeciw to zyskali najbardziej, czyli rolnicy. A państwa, które nie zamknęły swojego rynku pracy, jak Wlk. Brytania i Irlandia otrzymały zastrzyk taniej siły roboczej i Polacy zostali jedną z największych mniejszości narodowych na poziomie około 20 % w najlepszym momencie.
@tomkoztorunca60596 ай бұрын
Aż dziwne, że tego już nie powtórzono.
@paw3lzi Жыл бұрын
Odcinek klasa -jak zawsze. Pozdrawiam Pana!
@AgnesLaczka Жыл бұрын
Jak zwykle merytorycznie.
@tomasziwanowski55398 ай бұрын
Narod przemowil na TAK dla Unii i to bylo najlepsze TAK od Mieszka 1.Jestem i bylem zwolennikiem Unii i dzieki Bogu unia jest w Polsce a Polska jest w UE✌✌
@adamzielinski2510 Жыл бұрын
dziękujemy za materiał
@bartoszborowski5767Ай бұрын
UE ma swoje minusy oczywiście jak wszystko, ale porównajcie tą Polskę 20 lat temu a teraz, jak dzięki członkostwu to my Polacy wykonaliśmy tą pracę jak wygląda Polska a nie UE 🙋♂️
@poprostuja2885 Жыл бұрын
AKTUALIZACJA‼️ Dzięki Pańskim wykładom byłem przygotowany na zmianę tematu i pisanie na inny w oparciu tylko i wyłącznie o Pana filmy powołując się na nie co dalo mi maks punktów z pracy pisemnej. Dziękuję jeszcze raz i będę informował o dalszych postępach❤
@dudekohistorii Жыл бұрын
Gratuluję i pozdrawiam.
@poprostuja2885 Жыл бұрын
@@dudekohistorii Dziękuję bardzo
@gordian2939 Жыл бұрын
Pan Profesor mi chyba w myślach czyta - właśnie czegoś takiego szukałem, żeby przygotować lekcję na ten temat ;) Do zobaczenia dzisiaj przy Krakowskim Przedmieściu - mam nadzieję, że się wyrobię z pracy ;)
@mr_dog195 Жыл бұрын
Panie Profesorze, czy mógłby pan publikować swoje filmy na Spotify równolegle z KZbinm?
@dudekohistorii Жыл бұрын
Nie.
@KnjazGromowladny Жыл бұрын
Krócej się nie mogło 😂 @@dudekohistorii
@teodorw.8398 Жыл бұрын
Jak niby film wrzucić na spotify? Co by z tego zostało, jakie badziewie by z tego wyszło? Jak masz jeszcze za mało profesora to Program 2 Polskiego Radia polecam i audycję Rzeczypospolite.
@mr_dog195 Жыл бұрын
@@teodorw.8398 pan profesor już publikuje swoje filmy na Spotify, tylko bardzo późno po wrzuceniu na YT. Mi na przykład wygodniej słuchać, bo nie mam czasu oglądać tak długich odcinków.
@anzelmniesawny7318 Жыл бұрын
ze spotify nie ma takich zysków jak z adsensa na youtube@@mr_dog195
@jonathanmcjones497211 ай бұрын
Dzień dobry Panie Profesorze. Mam takie pytanie: czy pamięta Pan może, jaka frekwencja była po pierwszym dniu - 7 czerwca? Pytam, ponieważ w internecie nie mogłem tego znaleźć, przynajmniej na tych głównych stronach. Z góry dziękuję za odpowiedź. Serdecznie pozdrawiam.
@jonathanmcjones497211 ай бұрын
Przepraszam, już znalazłem w pdf z UJ ,nie wiem czy dane zgodne z rzeczywistością:17,6%....... Jeśli coś nie tak, to jeśli to możliwe,proszę o korektę.
@ten-osobnikАй бұрын
@@jonathanmcjones4972Aż ciężko uwierzyć ze az tak malo
@MZ-oh1rh Жыл бұрын
Pamiętam tamtą kampanię i oczywiście referendum. Dla mnie wtedy zaczęło się "zwijanie się" dopiero co rozwijającej się kultury demokratycznej. Przestałam wtedy używać radiowej Dwójki jako budzika. Wcześniej w czasie kampanii wyborczych budził mnie to Lepper, to Korwin-Mikke, to ktoś bardziej "mainstreamowy", każdy rozwijając swoje wizje. W czasie kampanii referendalnej tylko Oda do Radości i tępa propaganda euroentuzjazmu, od czasu do czasu przebił się jakiś oszołom wieszczący katastrofę i dosłownie nic pośrodku. Żadnej dyskusji, żadnego ustosunkowania się do wątpliwości i obaw, żadnego tłumaczenia, co tak naprawdę ma się wydarzyć. Dla mnie to był początek tego upadku dyskursu publicznego w Polsce, którego teraz zbieramy owoce. I nie chodzi mi o wejście do Unii, ostatecznie najgorsze obawy nawet nie zbliżyły się do realizacji i wyszło całkiem nieźle, ale tamten moment pamiętam jako chwilę kiedy nasze elity przestały się starać przynajmniej udawać poważny dyskurs publiczny.
@raf.b Жыл бұрын
Pamiętam, że tych spotów anty unijnych to było bardzo mało a debaty wszelkie były zawsze zabarwione pro unijnie. Jak mało z tej unii ze spotu w 52:06 zostało obecnie.
@ukaszdemianiuk3331 Жыл бұрын
Tak, wtedy nawet w popularnych serialach jak "Klan", " Rodzina zastępcza ", czy "M jak miłość " był wyraźnie zaznaczony taki przekaz prounijny, czasem nawet lekko wyśmiewający tych nie do końca przekonanych do UE. Drugi program TVP na 3 miesiące przed referendum zaczął emisję cyklu "Europa da się lubić", który notował wielomilionową oglądalność. Ostatni odcinek pierwszego sezonu pokazano tydzień przed referendum akcesyjnym. Oczywiście to wejście było i jest wielkim sukcesem naszego kraju, choć zgadzam się z tymi, którzy przypominają jak bardzo UE zmieniła się po tych 20 latach - również uważam te zmiany za niebezpieczne... Kwaśniewski po latach przyznawał, że ten 2004 i to wielkie rozszerzenie UE to była chyba ostatnia szansa dla Polski, żeby do tego europejskiego pociągu wskoczyć. W następnych latach już nie było tak mocno otwartych drzwi. Przestała sprzyjać temu koniunktura, pojawiły się wkrótce problemy na wschodzie kontynentu, gdzie zaczęła się mocno chwiać architektura bezpieczeństwa regionu. Po 2013 to chyba aż do dziś byłoby niemożliwe. A bilans członkostwa jest oczywiście dodatni , przy wszystkich (a jest ich wiele) absurdach i niedoskonałościach UE.
@wilkw3 Жыл бұрын
no a jak myślisz, dlaczego? Żadna poważna frakcja nie była przeciw (LPR nie było poważną frakcją), to kto miał robić te spoty?
@baaaanan180 Жыл бұрын
No i teraz to się już nie mogę doczekać. Pozdrawiam wszystkich
@zenekkwiatkowskiukrainskah1695 Жыл бұрын
W 2004 roku kończyłem 18 lat, ale pamiętam jak w liceum zachęcaliśmy wszystkich aby namawiali swoich rodziców i dziadków do głosowania w referendum. Wtedy wszyscy chodziliśmy w unijnych barwach, sama szkoła organizowała lekcje i konkursy dla uczniów w zakresie wiedzy o UE, Europie i demokracji, wtedy każdy kto pasjonował się historią, WOSem czy ekonomią miał swój czas. Dobrze się to wspomina. I ten euroentuzjazm pozostał trochę we mnie do dziś.
@WielkaStopa-qh1rr Жыл бұрын
wy zachęcaliście? przerobiono was na propagandystów? obrzydliwe tak przerabiać tępaków. podobnie było za stalina.
@zenekkwiatkowskiukrainskah1695 Жыл бұрын
@@WielkaStopa-qh1rr Byliśmy młodymi ludźmi i chcieliśmy po prostu w czymś się wykazać. Dla nas było to coś pięknego. Nie widzieliśmy w tym żadnej ideologii a pasję do nauki i wiedzy.
@jlemanska23 Жыл бұрын
@@Luftek46 Bardzo możliwe, że te argumenty raczej nie był zbyt logiczne. Inna sprawa, że trudno przejść z aksjomatów logiki do poparcia w sprawie rozszerzenia UE xD
@zenekkwiatkowskiukrainskah1695 Жыл бұрын
@@Luftek46 Ja zawsze byłem proeuropejski i dziś jestem silnie proukraiński
@szymon3409 Жыл бұрын
@@Luftek46Nie wiem, jakie argumenty przedstawiałeś, ale kampania była w wielu miejscach naprawdę tak płytka, wręcz infantylna, że można się za głowę złapać. Robiono konkursy o UE, to co wypisywano w , całkiem dobrym skądinąd w innych sekcjach, podręczniku do WOSu to była porażka. Owszem opadły wzniosłe emocje itp., ale cieszę się, że weszliśmy do Unii. Miałem 17 lat, ale pamiętam, jak wyglądała wtedy Polska i ile rodzin odbiło się od dna, mogąc wyjechać do pracy do UK/Irlandii i wysyłając kasę do kraju.
@Hadża13 Жыл бұрын
Doskonały materiał, jak zawsze 👍
@TheGokuend Жыл бұрын
Ja wiem że inne czasy ale uff te stare spoty jak się teraz to ogląda to taki cringe, że nie mogę uwierzyć że ktoś na to spojrzał i klepnął dalej. Ten spot Uni Wolności to aż musiałem rozchodzić.
@GrimmerPl Жыл бұрын
Nie kochasz EwUnii? xD Jednak to fakt, poziom żenady we krwi po obejrzeniu tych spotów znacznie mi podskoczył.
@terpinskipl Жыл бұрын
Dziękujemy.
@romannawrocki4601 Жыл бұрын
Panie Profesorze, czy można szacować że gdyby Polska nie wstąpiła do UE to dziś mielibyśmy PKB na osobę na poziomie porównywalnym z Mołdawią czy Ukrainą? Dziękuję za odcinek i cały cykl👍
@dudekohistorii Жыл бұрын
Mielibyśmy na pewno mniejszy, ale o ile i z czym porównywalny - nie podejmuje się oszacować.
@spikekot Жыл бұрын
Przed wejściem do UE Polska miała PKB na głowę dużo wyższy niż Mołdawia czy Ukraina, więc raczej nie.
@kamiljaszewski2748 Жыл бұрын
Pana filmy to prawdziwe perełki. Pozdrawiam serdecznie
@paweszymanski9453 Жыл бұрын
To nie są żadne "stosunki między sądami konstytucyjnymi a TSUE", tylko kwestia sposobu i zakresu wprowadzania prawa produkowanego przez UE do krajowych porządków prawnych. W większości państw europejskich z utrwaloną tradycją suwerenności oczywiste jest, że najwyższym prawem jest konstytucja, która z punktu widzenia UE jest tylko najwyższym aktem prawa krajowego, niekoniecznie wyższym od prawa produkowanego przez UE. Obywatele tych państw postrzegają prawa swoich państwa jako wartość, element historii, tradycji politycznej oraz codzienności. Natomiast prawo produkowane przez UE jest konstruktem, łudząco do prawa podobnym, pozbawionym jednak jego pozanormatywnych elementów łączących je z określoną wspólnotą. W porównaniu z prawami państwa europejskich prawo produkowane przez UE jest jak instrukcja obsługi kosiarki wobec praw wyrosłych z najstarszych wspólnych europejskich źródeł. Nie ma podstaw, by technokratyczna instrukcja zarządzania masami wyparła prawa prawdziwe. Dlatego chwała wszystkim sądom konstytucyjnym i ich sędziom za trzymanie tego "dzieła" z daleka od krajowych porządków prawnych. Prymat prawa produkowanego przez UE, a wcześniej przez EWG i EWWiS, został wygenerowany mocą orzeczeń jeszcze ETS, gdy okazało się, że inaczej nie da się zniweczyć ponadtysiącletniej europejskiej kultury prawnej i zastąpić jej technokratycznym bełkotem.
@michalstolarczykKRK16 күн бұрын
1:02:26 - swoją drogą to trochę pokazuje "odpowiedzialność" obywateli z Państwo. Że żeby zapewnić w 50% próg w ważnej jednak sprawie to a. trzeba zrobić głosowanie 2 dni, b. trzeba cały czas doglądać frekwencji Trochę masakra.
@Emka87 Жыл бұрын
25:40 temat doplat i ogromna klapa negocjacyjna. Otwarto nasz rynek na zachodnie produkty, w zamian za to szczatkowe wzgledem rolnikow starej unii doplaty. Pamietam, jak odtrabiono ogromny sukces negocjacyjny, jakos tego nie czulem bedac nastolatkiem.
@fademan4477 Жыл бұрын
Szanowny Panie Profesorze, serdecznie dziękuję za opublikowanie powyższego materiału! :D Jak zawsze inspirujący i wartościowy. Pozwolę sobie zapytać Pana Profesora o ewentualną obecność Pana w Toruniu (jak ostatnio rok temu w maju - w "Od Nowie UMK") w najbliższym czasie, celem rzecz jasna uzyskania autografu w Pana nowej książce. Dziękuję za odpowiedź! Pozdrawiam
@dudekohistorii Жыл бұрын
Prędzej, czy później znów zawitam do pięknego Torunia.
@M.B.M.428 Жыл бұрын
Przeciekawy materiał
@MrVoodemar Жыл бұрын
Giertych to wg mnie najbardziej niebezpieczny polityk po transformacji wśród tych, którzy byli w rządzie, gdyby jemu udało się zbudować takie poparcie społeczne jak Kaczyńskiemu, to by w Polsce była "druga Białoruś"
@jlemanska23 Жыл бұрын
Giertych nigdy by nie zyskał takiego poparcia. Co by nie mówić o Kaczyńskim, to ma całkiem konkretną ofertę - socjal, wiek emerytalny i tamta kwota wolna od podatku. Giertych kwiczał jedynie o jakimś abstrakcyjnym zagrożeniu i puszczał rotę w spotach. Oscylował zawsze wokół progu wyborczego.
@monikaor Жыл бұрын
Dziękuję Panie Profesorze.
@KaktusWDupie Жыл бұрын
Pojawi się może odcinek na temat debaty między Alfredem Miodowiczem i Lechem Wałęsą z 30.11.1988? W mojej opinii bardzo ciekawy temat i bardzo ważne wydarzenie, biorąc pod uwagę jego skutki.
@dudekohistorii Жыл бұрын
Jest o niej w odcinku o okrągłym stole.
@BanterRanterr Жыл бұрын
O mały włos a by te drzwi się zatrzasnęły, na zawsze popełniono błędy, bo elity nie znały dyskusji na zachodzie, ale całe szczęście udqło się.Bardzo zła była decyzja o rozdawaniu dopłat w Polsce pamiętam, jak mnie zmartwiło, gdy się dowiedziałem, że po te pieniądze z wielu programów aplikować będziemy przez nowo powstałe polskie instytucje, a nie bezpośrednio do Unii. Sporo programów było na wyrost i część środków, rozkradziono,powinniśmy rozmawiać o dodatkowych 2 pasach na A2 czy elektrowniach, a nie podniecać się TVP.
@cekol2285 Жыл бұрын
Ale czy tak nie musiało zawsze być. Polska mówi na co idzie kasa Eu robi przelew do banku gospodarki i z banku leci na programy zarządzane przez wojewodów. Mnie wydaje się słuszne. Zresztą w polsce absorbcja zawsze była bardzo dobra i merytoryczna poza początkowym okresem może gdzie rolnicy kupowali sobie samochody
@BanterRanterr Жыл бұрын
@@cekol2285 Teraz nie mam czasu, postaram się odnieść wieczorem.Pzdrawiam
@jlemanska23 Жыл бұрын
Po cholerę te dodatkowe pasy na A2? xD
@BanterRanterr Жыл бұрын
@@jlemanska23 Liczne śmiertelne wypadki źle zaprojektowane dojazdy oraz zjazdy a wymiana z RFN rośnie.
@jlemanska23 Жыл бұрын
@@BanterRanterr Wystarczy jechać legalnie, a problemów nie będzie. Liczba pasów nijak się ma do bezpieczeństwa ruchu. Liczba pasów drogowych jest dobierana według prognozowanego dobowego natężenia ruchu. Natężenie ruchu na trzy pasy na A2 jest w zasadzie jedynie pod Poznaniem i Warszawą. Tyle a propos handlu z RFN.
@jacekkochanowski8016 Жыл бұрын
A teraz najważniejsze moi drodzy. Profesor Dudek celowo, lub z niewiedzy pominął najważniejszy fakt. Referendum było nieważne: W Teleexpresie w niedzielę, czyli po 17:00 prowadzący Maciej Orłoś zakomunikował, że frekwencja jest poniżej 50% i łamiąc ciszę wyborczą powiedział: Szanowni Państwo, frekwencja jest za mała, po programie proszę wstać i iść na referendum. Wrzodak z LPR podniósł ten fakt, ale go olali. Niemniej jednak, że Profesor Dudek o tym fakcie nie zająknął się ani słowem w ponad godzinnym programie to świadczy o jego warsztacie, lub braku stronniczości. Ja zwykły facet z licencjatem z historii pamietam to bardzo dobrze, a taka postać zapomniała? Niemożliwe. Za sprawą Wrzodaka, temat był głośny.
@KwiatPietruszki Жыл бұрын
A ja w swojej naiwności myślałam wtedy: o co im chodzi? Przecież my jesteśmy w Europie. 🤨
@jaceglesniag7863 Жыл бұрын
pamiętam jak ogłaszali wyniki i moja młodsza siostra zapytała: " to gdzie my teraz wszyscy pojedziemy?" - myślała że dostanie się do uni europejskiej oznacza przeprowadzkę wszystkich polaków na jej teren.
@jankowalski3496 Жыл бұрын
Ha ha ha. Wstawka z Marcinem Wolskim najlepsza. A Giertych to był Czarnek tamtych czasów. Nie wiem po co Tusk go odgrzebał. Miller kończył kampanię wyborczą w Zamościu, Duda też. Co oni się czepiają mojego miasta? :)
@Miecz675 Жыл бұрын
No myślę że po to aby zrobić na złość Kaczyńskiemu i mieć wiernego radykała po swojej stronie .
@ashleyk.97 Жыл бұрын
dziękuję za ten materiał
@Greg-db1dm Жыл бұрын
Jak zacząłem oglądać to byłem 2010 oglądającym.... Niestety przerwali mi oglądanie, kończę na wieczór.... Już jest bez mała półtora miliona...😂
@vx774 ай бұрын
Utratę suwerenności Polski widać szczególnie dobrze kiedy porównamy represje nakładane przez instytucje UE, dotykające Polskę w czasach rządów PiS i jakikolwiek brak reakcji na łamanie prawa przez proniemiecki rząd Tuska.
@coronavirusfromwuhan44663 ай бұрын
Chorobę psychiczną osoby widać szczególnie dobrze kiedy ona cały czas powtarza jedno słowo w różnych kontekstach swoich wypowiedzi przykładowo Tusk, wina Tuska, przez Tuska i Tusk Tusk Tusk....
@VietnamShorts Жыл бұрын
Ten odcinek jakiś taki mało optymistyczny. strefę Schengen lubię, co do reszty to mam pewne wątpliwości. Ziemia, nieruchomości, no to mamy ceny balonowo europejskie. Zysk to czy strata? Wtedy głosowałem na TAK, ale wygląda na to że bardzo nieświadomie słuchając o tych wszystkich detalach. Spoty PSL chyba najbardziej racjonalne. Frekwencja w referendum 59% procent. Aż czy tylko?
@panrad4058 Жыл бұрын
Klasa jak zawsze
@marcinbukowski919 ай бұрын
No ciekawe ciekawe. Danuta Hubner byla w 2010 roku czlonkiem Grupy Spinellego która to grupa zrzesza bardzo dużą liczbe czlobkow PE i dazy bezwzglednie do federalizacji UE. Jest tam jeszcze kilku innych Polaków
@sebastianszczepanek1 Жыл бұрын
Kocham EwUNie !! Co za "bumerski" tekst. Dzisiejsi spece od PR powinni się uczyć od tych z przed laty 🤣
@radiopirat3ipoouАй бұрын
Przeciwnicy Unii ciągle ten sam bełkot, no może z dodatkami, ale na pewno na takim samym poziomie, plus oczywiście zero konkretów, alternatyw. Ich tok rozumowania jest mniej więcej np. taki, że żadnego narzucania kwot mlecznych (i innych), lepiej wyprodukować tyle, ile chcemy i wylać niż być w Unii. No i wczoraj Związek Radziecki, a jutro Unia, a jutro też mógłby być Związek Radziecki. I tak dalej...
@jeremiasz1165 Жыл бұрын
Liga polskich rodzin, HILFE!, aż ostatnie wybory się przypomniały
@seastian Жыл бұрын
Pamiętam, głosowaliśmy w liceum nie mając jeszcze potrwa do prawdziwego referendum. 20 lat, niesamowite.
@EditPaff Жыл бұрын
Uderza mnie to, że dzisiejsze argumenty PIS przeciwko UE właściwie są kafla kalką tamtych argumentów Macierewicza i LPR. Mimo, że rzeczywistość kompletnie je później sfalsyfikowała, to nadal są podnoszone
@Clozidra Жыл бұрын
Bo jak wiemy UE to samo dobro, instytucja która nie.wlasnej agendy.
@coronavirusfromwuhan44663 ай бұрын
Macierewicz i LPR to była rosyjska agentura .
@kamiloron559211 ай бұрын
Ja z tej kampanii mało pamiętam, bo miałem ledwo 10 lat. Pamiętam natomiast dzień wejścia :) 1 maja...
@rafal23s2311 ай бұрын
Dka profesora zawsze łapka w górę 👍
@beatastanczyk4891 Жыл бұрын
Jestem w pracy ,oglądam dodatkowo mąż dzwonił , że książka już jest ❤.Jak ja dotrwam do 19 ?☺️
@marekmatej12239 ай бұрын
Jak to wszystko wygląda dobitnie pokazuje gdzie jest teraz Giertych!!!
@zabo532 Жыл бұрын
Dziekuje bardzo
@adamsoyer Жыл бұрын
W tych antyunijnych spotach z offu czyta przecież Jacek Kurski. Od zawsze był krętaczem.