No video

DVB-T, LTE, 5G HATÁSA A KOAX-RA

  Рет қаралды 2,131

Monoszkóp

Monoszkóp

Күн бұрын

Пікірлер: 35
@GodoNandor
@GodoNandor Жыл бұрын
Én nemrég váltam le a Telekom koaxról. Hulladék volt, magas ping, alacsony sebesség, folyamatos meghibásodás. Flottás Telenor korlátlan net 4G modemben, szobában nem produkált nagy sávszélességet, viszont kiírtottam a Telekom bejövő koaxát, 4G modemet feltettem a padlásra, húztam UTP-t a routerbe és lássatok csodát bármely napszakban legalább 25-30mb/s es letöltés és legalább 10mb/s feltöltés. Thome előfizetés még megvan, mert hűség van rajta, a magenta mobilok miatt lehet marad is, viszont már teljesen kiírtottam őket, valószínű majd a tetőtartóról is száműzöm a koaxot, ha egyszer útban lenne
@BN-ws9bj
@BN-ws9bj Жыл бұрын
Kedves Monoszkóp, kedves szakik! Előre leszögezem, lelkes laikus vagyok. Lakáson belül szükségessé vált a vodás (exUPC) DVB-C koax áthelyezése, ami azt jelenti, hogy az erősáramú 10+A-t vezető MBCu vezetékkel párhuzamosan, attól max 20mm-re tudom vezetni a kábelt. Mire figyeljek, milyen kábelt vegyek?
@monoszkop860
@monoszkop860 Жыл бұрын
Hivatalosan nem mehet egy védőcsőben, és kötődobozban gyenge és erősáram. De én is csak egy ilyen ingatlant ismerek Pest vármegyében. Ami fontos: 3x árnyékolt RG6 os kábel legyen, ha nem hosszabb a távolság a szolgáltató osztópontjától a végberendezésig 40 méternél. 3X árnyékolt: Fólia, harisnya, fóloa a köpeny alatt. És semmi esetre se dörzsölődjön behúzáskor a köpeny a villamos MCU vezetékekhez, mert kidörzsölődhet. Síkosítani szokták ilyenkor. Az MBCU szerencsés körülmény, mivel kettős szigetelésű. Ja, és cat5e ethernet kábelt is érdemes párhuzamosan elvezetni.
@BN-ws9bj
@BN-ws9bj Жыл бұрын
@@monoszkop860 Nagyon szépen köszönöm! kb 40m-be belefér, mert a szolgáltató doboza a földszinten, a lakás a negyediken. A lakáson belül 10m-t megy, ebből 7m párhuzamosan az erősárammal. Kötés szerencsére nem történik mellette. A vezetékek egy 3 rekeszes padlószegély csatornában mennek majd, a koax külön, saját rekeszben. A 4-5x árnyékolás felesleges ilyen célra vagy inkább menjek biztosra?
@monoszkop860
@monoszkop860 Жыл бұрын
Teljesen felesleges. 4x árnyékolt kábelek stúdiókban vannak, 5x ről nem is hallottam még.
@sandorkolman9803
@sandorkolman9803 Жыл бұрын
A 4G/LTE is ugyan ezt csinálta anno (és csinálja is valószínű a mai napig), illetve a DVB-T/T2 se volt különb. Sőőt, volt olyan is, hogy (igaz csak 1 ügyfél 1 tv-jénél) rádiós kültéri egységgel rendelkező időjárásállomás kommunikációja zavarta az adást. (Kábelre nem ment rá a kommunikációs jel, de a TV tunere nem volt kellően árnyékolva)
@leslielong9996
@leslielong9996 Жыл бұрын
Mar reg elkene felejteni ezt a hibrid halozatot. Azok a szolgaltatok lesznek elonybe 10 ev mulva, ahol az optika egeszen a nappaliig megy. Lasd FTTH halozat. Eljart mar az ido felettuk, es ez amit most a voda csinal, csak kinlodas es barkacsolas. Elviszi optikan a lakas elosztoig a jelet atalakitja koaxra. Majd modemmel IPTV csinal, es ugy megy STB ba. Kesz rohelj!
@monoszkop860
@monoszkop860 Жыл бұрын
Rosszul gondolod
@sandorkolman9803
@sandorkolman9803 Жыл бұрын
Az IPTV....... Nem rosszak ezek a HFC/FTTH/FTTB hálózatok. Én azt vallom, ha van egy 400 ezres Smart QLED TV-m, ami mindent is tud, akkor nem vagyok hajlandó rátenni egy "butító" médiaboxot meg 2 távkapcsolóval zsonglőrködni! Továbbá ha vannak kódolatlan csatornák, akkor szinte bármennyi TV vételi helyet ki lehet építeni (ésszerű kereteken belül, esetlegesen erősítő közbeiktatásával) és ott nézni a TV-t. Nem kell box, kártya, 3 box után még előfizetés stb...
@roberthorvath2568
@roberthorvath2568 Жыл бұрын
@@sandorkolman9803 Azt viszont ne felejtsük el, hogy a Voda csak 3 box+1 modemig garantálja egy bejövő kábelen a szolgáltatás minőségét. Plusz vételi hely kiépítését már nem teszi lehetővé, ha mégis, azok már nem fűzhetőek fel állandó jelleggel a hálózatra. A kódolatlan csatornák száma meg elenyésző, ha a többi vételi helyen az efi nem akar csak és kizárólag a királyi tévét nézni, kénytelen lesz egy második előfizetést bekötni, ami + bejövő kábel, és plusz havi költség. Erősítőkkel lehet zsonglőrködni, de nem megoldás hosszútávon, mert a legtöbb ilyen háztartási célú erősítő olyan szűk spektrumban dolgozik, hogy bizonyos csatornák át sem jönnek, vagy annyira fog gerjedni a hálózat, hogy csatornákat fog zavarni. Arról nem is beszélve, hogy a legtöbb ilyen erősítő nem tud visszirányt sem továbbítani, az még csak a jobbik eset, ha átereszti, de nem csinál vele semmit. Tehát ha a második előfizetéshez kap egy másik modemet az ügyfél, kapásból nem fog lábra állni. Ha tehetném, én az IPTV-t részesíteném előnyben, mert azt könnyebb leosztani egy hálózatra, ha nekem lenne ilyenem, még azt is elnézném, ha emiatt a szolgáltató egy dedikált modemet rak ki erre a célra, csak lehessen ezt a problémát megoldani. Így is probléma a mai napig az országban, hogy a D2 után olyan RG6 vezetékhosszak mennek el az előfizetőkhöz, illetve ezek a vezetékek már annyira avasak, hogy sokszor már a garantált jelszint sem érkezik meg a lakásba, és erre kéne egy működő lakáshálózatot kiépíteni. Márpedig ezt egy technikus egymagában ilyen leterheltség mellett biztosan nem fogja tudni kivitelezni. A hibajavításos munkalappal ezt még ráadásul szarul is fizetik meg a technikusnak, ha a komplett hálózatnak nekilát, ezért sokszor inkább visszaadja az egészet AHT-vel. Ahelyett, hogy kollégákat küldene el a cég, jó lenne, ha ezeken a terheken enyhítene azáltal, hogy legalább az ilyen esetekre biztosítson állandó másodtechnikust, ne egymás között dobálják azt a maréknyi embert egy cégen belül. Na meg persze a hotline-ról is lehetne mit mondani, főleg, hogy az új rendszer bevezetése óta kb. olyan a helyzet, mintha vak vezetne világtalant.
@sandorkolman9803
@sandorkolman9803 Жыл бұрын
@@roberthorvath2568 A vodás hálózatra nincs rálátásom, nincs a közelemben. Az hogy mire vállal garanciát az más kérdés/néha még arra sem szoktak amire kellene... Viszont a visszirányt Én nem erősíteném. Nálam az a preferált kialakítás, hogy bejövőre osztó, ahol kiveszem a modemnek a jelet, a másik ág mehet a TV-knek. Vannak egész jó házerősítök, az meg más kérdés, hogy kell hozzá műszer, hogy be tudd állítani megfelelően. Nekem itthon 4 leállás van (+modem) erősítő nélkül, és 95m RG6 a bekötőm (Én húztam 2012-ben). Nincs semmi bajom a jellel, ha kinnt a hálózaton/a szekrényben megfelelő az induló jelszint. De ha közelebb lennék, akkor is ha a bejövő tré akármit tehetek mögé!
@roberthorvath2568
@roberthorvath2568 Жыл бұрын
@@sandorkolman9803 Én mentem már úgy ki egy ügyfélhez, hogy a bejövő kábel földes alépítményből jött, kb ugyanennyi távolságból, de mire elért a modemig, már -8dBmV RX meg 51-52dBmV TX volt, és még a többi komponensnek még nem néztünk utána, csak annyit tudtam biztosra, hogy azért kellett kimenni, mert bizonyos tévéken nem jött be az RTL, minden más működött. Persze túl is volt ez osztva, de hát ugye hibajavításkor minden eshetőséget meg kell vizsgálni. A probléma viszont abban állt, hogy ez a 90m-es szakasz RG6-tal lett behúzva, és pont a legutolsó elágazásból. Kezdjük ott, hogy ezzel a kábellel az áthidalható bekötési szakasz az max 40m. Ez bizony leírt szabály a Vodafone részéről, és bárcsak én találtam volna ki, de erre azért ma már a műszakiak biztosan felhördülnének. Velem pl. úgy akartak volna a műszaki ellenőrök átadatni egy címet(aztán lehet hogy ez arra ment ki, hogy engem csőbe húzzanak), hogy a bekötő kábelt lengőbe huzatták volna ki velem az alépítményig, ami a kapu tövében helyezkedett el. Szerencsére kapcsoltam időben, és azt mondtam, hogy ez így balesetveszélyes, az eredeti bekötőkábel a fasorba sincs, a talaj tömör és áshatatlan, ezt munkagépekkel lehet megmozgatni. Jöjjön ide a beruházásért felelős csapat, és hozza be új nyomvonalon a kábelt védőcsőbe, aztán átadom a szolgáltatást. Ha tényleg kell az ügyfélnek a szolgáltatás, akkor azt a plusz 1 hetet már megfogja várni. Én mindent is elhiszek. Nem irigylem azon munkatársait a cégnek, akik kifejezetten a Beruházás részen dolgoznak, és a kubikos melókat végzik ilyen esetben, de könyörgöm, 2023 van lassan, az OFDM világában el kéne felejteni az RG6-ot családi házaknál, mint bejövő kábelt, mert sok esetben csak 30m kábel a bejövő szakasz, az utána következő szakaszokkal már bőven túl léped a 40m-t, aminek első sorban OFDM-nél a MER átlagot és az OFDM átlagot cseszi szét. Mi annak idején már a legtávolabb eső szobához is az efinél RG11-el vittük el a kábelt, és ott váltottam le RG6-ra hogy a TV-be be tudjam dugni a kábelt, modemnél erre nem volt szükség, ha elbírta a cső, meg volt éppen egy Rack szekrény vagy polc, akkor direktben megkapta az RG11-et. A vezetékhossz még hagyján, sajnos egy-egy külterületen már nem tervezték olyan stabilra a hálózatot, mint a belvárosban, ahol 20-30m-re követik egymást az elágazások. Éppen ezért volt olyan, hogy egy-egy alépítmény között akár 80-100m távolság is volt, az ügyfeleknek meg már nem jutott más bekötőkábel gyanánt, csak beltéri RG6, amit sok esetben 50m-es tartalékokkal hajítottak be összetekerve az üres telkekre. A KPE csövek többsége pedig annyira beiszaposodott, hogy túl kockázatos lett volna 1-1 szakasz cserét megoldani, mert félő volt hogy beszakad a kábel. Az pedig nem volt semmire sem garancia, hogy a kábel megmozdult a csőben.
@enemyenergyd3386
@enemyenergyd3386 Жыл бұрын
Téves! A 786MHz frekvenciát (B28 sáv) a Yettel használja, és 4G-t sugároz rajta... tudtommal csak a Vodafone sugároz 5G-t a B28-as sávon
@itsmeiDeV
@itsmeiDeV 7 ай бұрын
Az embereknek 2 dolog kell lovas kocsi és gyertya fény. És a 3. meg a pofabe
@dbasekecel
@dbasekecel Жыл бұрын
Nem arról volt szó hogy kötelező kihagyni ezeket a frekiket?
@monoszkop860
@monoszkop860 Жыл бұрын
De, és mindenki egyenlő, de vannak egyenlőbbek.
@leventevarga3006
@leventevarga3006 Жыл бұрын
700-900 MHz le kellett volna üríteni... Egy a baj, hogy ezzel együtt az analóg televíziós csatornák továbbítását is el kellene felejteni... Az van előnyben, aki fizet a frekvencia használatért... Ez a farkas törvény
@sandorkolman9803
@sandorkolman9803 Жыл бұрын
2 opció van: 1. Leűríteni a zavartatást (kölcsönös zavartatást) érintő csatornákat/frekvenciasávot. 2. Hermetikusan zárttá tenni a hálózatot MINDEN PONTON. Mindkettőnek megvan az előnye és a hátránya egyaránt. A kiürítéssel az a baj, hogy nagyobb területet lefedő szolgáltató nem tud egységes frekvenciakiosztást alkalmazni (helyi DVB-T adók pl), illetve igencsak leszűkül a rendelkezésre álló frekvenciatartomány. Az illesztett lezárással meg az a baj, hogy az előfizetői végpontok nagyon nehezen zárhatók le hermetikusan (falialjzatok, médiaboxok továbbmenő ága, esetleges beleszerelések). Erre meg kell találni megfelelő szakembereket akik meg tudják tervezni, hogy mi valósítható meg gazdaságosan.
@NyuggerJozsi
@NyuggerJozsi Жыл бұрын
@@sandorkolman9803 3: nyugdíjazni a koaxot, és áttérni optikára. Ez még lehet, hogy olcsóbb is.
@leventevarga3006
@leventevarga3006 Жыл бұрын
@@sandorkolman9803 igen erre találták ki, a felső frekvencia tartomány emelését és a nano, vagy mikro node-kat... Most már a felső frekvencia tartomány CATV hálózaton GHz felett van. 1,2 - 1,4 GHz....
@sandorkolman9803
@sandorkolman9803 Жыл бұрын
@@leventevarga3006 Igen, az is megoldás hogy elmegyünk felfelé, viszont ez is felvet problémákat. RG6 csillapítása (vagy RG59) GHz felett igen magas. Olyan eszköz kell a hálózatra ami kezeli is ezt a frekvenciatartományt. Továbbá át kell gondolni a hálózatstuktúrát, kaszkádok hossza, erősítők egymáshoz képesti távolsága, kültéren a meglévő RG6/RG59 kiváltása RG11-re, meglévő RG11 QR540-re... Én nem használnám a GHz-s tartományt semmire. (De az Én szavam már nem jelent semmit/mondjuk amig ebben a szférában dolgoztam akkor is csak egy senki voltam szóval a helyzet nem változott 🤣...) Továbbá a micro/nano NODE-oknál még mindig jelen van a zavartatás lehetősége, igaz a kisebb kijövő jelszint miatt többnyire csak ingress jelentkezik számottevően Majd minden szolgáltató eldönti, ni számára a helyes irány.
@sandorkolman9803
@sandorkolman9803 Жыл бұрын
@@NyuggerJozsi Igen, minden bizonnyal üzemeltetni olcsóbb az optikát, de a meglévő hálózatot eldobni (lebontani?!?) az újat kiépíteni egy tetemes összeg. És nem csak a kinnt látható hálózatot kell selejtezni, hanem az indulópontot is. És ha mindenki kukázná a koaxot, akkor nem lehetne a koaxos aktív elemeket hasznosítani, tovább értékesíteni. (1 gerincerősítő, HFC hálózati NODE, monitoring rendszer egész tetemes összeg...)
@gyorgy4886
@gyorgy4886 Жыл бұрын
Akkoz ezekdzerint olyan városban dolgozol aholmárvan 5g
@monoszkop860
@monoszkop860 Жыл бұрын
Pesten már több helyen is kísérleteznek vele.
@gyorgy4886
@gyorgy4886 Жыл бұрын
@@monoszkop860 Nemcsak Pest megyébe, Debrecenbe Szegeden Kecskemétem Pécsen a Balatonkörül Zalaegerszegen Szombathelyen Győrben meg még párhelyen ahol 1-1 5g adótorony van
@monoszkop860
@monoszkop860 Жыл бұрын
Szerintem nincs külön 5g s adótorony
@gyorgy4886
@gyorgy4886 Жыл бұрын
@@monoszkop860 Jó hát nem adotorony hanem cella
HFC-ről FTTB-re, az ANALÓGOKNAK ANNYI
17:49
Monoszkóp
Рет қаралды 4,3 М.
女孩妒忌小丑女? #小丑#shorts
00:34
好人小丑
Рет қаралды 84 МЛН
Before VS during the CONCERT 🔥 "Aliby" | Andra Gogan
00:13
Andra Gogan
Рет қаралды 10 МЛН
Violet Beauregarde Doll🫐
00:58
PIRANKA
Рет қаралды 29 МЛН
艾莎撒娇得到王子的原谅#艾莎
00:24
在逃的公主
Рет қаралды 53 МЛН
FTTH Gpon hálózat építés
38:33
Monoszkóp
Рет қаралды 10 М.
COMMSCOPE TENIO OPTIKAI GERINC KÖTÉSLEZÁRÓ SZERELÉSE
21:10
Monoszkóp
Рет қаралды 2,9 М.
OPTIKAI GERINC KÁBEL LÉKELÉS
13:21
Monoszkóp
Рет қаралды 7 М.
Szolgáltató választás
10:47
Monoszkóp
Рет қаралды 1,2 М.
Koax ez is, szenzorkábellel dolgoztam
7:26
Monoszkóp
Рет қаралды 899
WTF CATV HUNGARY 2022
4:56
Monoszkóp
Рет қаралды 1,7 М.
OPTIKAI CSALÓDÁS?
4:21
Monoszkóp
Рет қаралды 2,2 М.
Farco hytte versjon2
7:18
Farco AS
Рет қаралды 98
PARKSIDE AUTÓ EMELŐ, ÉS MEGSZŰNT SAT •T•••V
13:52
Monoszkóp
Рет қаралды 4 М.
女孩妒忌小丑女? #小丑#shorts
00:34
好人小丑
Рет қаралды 84 МЛН