Elegancki duet...brawo ,,Nowy Ład "....szacunek i więcej proszę...temat też very dobry,😎🙋♂️👋💪⚔
@wiesawcelinski97569 ай бұрын
Jak ja lubię prawdę....to co nie idzie z głównym ściekiem....DLATEGO...BARDZO DZIĘKUJĘ ZA TEN MATERIAŁ ❤
@lukaszxxc82279 ай бұрын
Ciekawy temat, ciekawi rozmówcy. Zaczynamy...
@jerzywecawski24889 ай бұрын
To był haniebny udział . Polska miała doskonałe kontakty gospodarcze zarówno z Irakiem , jak i Iranem - państwem , które udzieliło schronienia Polakom , którzy wraz z gen. Andersem opuścili ZSRR . Budowaliśmy tam nie tylko cukrownie , ale i podwaliny irańskiego sportu, szczególnie podnoszenia ciężarów. Nasi trenerzy : Dziedzic i wielokrotny mistrz olimpijski - Baszanowski zbudowali obecną, irańską potęgę...Dranie to wszystko zmarnowali , włażąc w odwłok Amerykanom. Mówiąc o haniebnym udziale WP w Iraku , pod kierunkiem szefa MON , b. sekretarza generalnego ZMS Jerzego Szmajdzińskiego , mam na myśli " znalezienie dowodu" na to ,że Saddam Husajn używał broni chemicznej co doprowadziło do szybkiego procesu zainicjowanego przez USA i powieszenie Husajna. Później Szmaciński przyznał, ż Polacy nieco się pomylili!
@PominReklamy9 ай бұрын
Tu nie chodzi o demokrację czy ropę tylko dolara. Potęga USA jest konsekwencją potęgi gospodarczej. USA są największą potęgą od lat 80 XIX wieku a więc już 150 lat. USA gospodarczo było jedynym zwycięzcą II wojny światowej. Wszyscy inni byli bankrutami. Kto narusza lut grozi prymatowi dolara ten jest killowany. To zupełnie normalna reakcja. Dzięki pozycji dolara Amerykanie mogą się zadłużać na koszt świata. Pzn Saddam Husajn czy później płk. Kadaffi wypowiedzieli zabronione zaklęcie, że nie będą przyjmować zapłaty w petrodolarach. Amerykanie bardzo žle reagują na takie zaklęcia i jest im bardzo przykro i smutno ale killują tych którzy się odważą.
@Adamus14109 ай бұрын
Przecież ten osławiony petrodolar i wielkość rynków towarowych nie zachwiałaby pozycją dolara - to jeden z głupszych mitów lansowanych przez różnych prawicowych wariatów w Polsce, którzy jak nie znali kapitalizmu tak dalej uważają, że nie warto zestawić pewnych rzeczy.
@Alaryk1119 ай бұрын
W latach 80' to wielka Brytania prześcignęła chiny. Stany stały się pierwszą Gospodarką świata w 1913.
@potworpotwornicki9 ай бұрын
Ciekawa i inspirująca rozmowa. Pokazuje, że ciężko jest ocenić historię post factum a co dopoero podejmować decyzje będąc politykiem. I tu zgadzam się z Jackiem Bartosiakiem, że to percepcja a nie fakty jest kluczowa.
@TheCiupaj9 ай бұрын
1:06:00 - jest to sojusz silniejszej mniejszości kosztem niegdyś nieproporcjonalnie słabszej większości. Z czego i my przynależąc do tego zachodniego anglosaskiego grona czerpaliśmy profity przez ostatnie dekady. Niestety, jest to pozycja ambiwalentna. Starając się wmawiać masom na zachodzie, że to wszystko jest sprawiedliwe, popada się w hipokryzję, a masy są utrzymywane w stanie dysonansu poznawczego teatrem i propagandą. Smutna prawda jest taka, że jakkolwiek niemoralne, tak jest to korzystne (przynależenie do grona zwycięzców). Oczywiście dopóki nie zachowują się głupio, szkodliwie dla siebie i dla nas oraz dopóki są tymi zwycięzcami. A wraz z końcą unipolarnego układu, sytuacja przestaje być jasna i na autopilota. Nie oszukujmy się po prostu, że w polityce międzynarodowej jest jakikolwiek prymat polityki wartości, moralność (to bajeczki dla naiwnej gawiedzi co toczy sobie lub rozmarza o wiedzeniu "American dream" grillując w ogródku). Także krytykowanie USA i reszty za niemoralność jest słuszne z punktu widzenia dążenia do prawdy, ale domaganie się żeby zaczęli działać nie w ramach realpolityk tylko hipokrytycznie głoszonej przez siebie polityki wartości to akurat pomieszanie celów ze środkami. A tym często finalnie zalatuje kierunek do którego zmierza krytyka Pana Jakuba. Po prostu zamiast karmić się fałszywymi bajkami, na poziomie intelektualistów i analityków powinniśmy (chociaż pewnie nie zaliczam się do żadengo z powyższych) mówić jak jest, cynicznie, zgodnie z naszym INTERESEM. Aby go dobrze zrozumieć. Proszę, nie wierzmy we własną propagandę. Może masy potrzebują bajek w tv, opium dla mas, jak niegdyś religii. Nie wiem, nie dla mnie takie analizy spirytualistyczno, socjologiczne w kategorii psychologii tłumu, ale co do reszty niech ogon nie merda psem. Bo najgorsze że przez te banialuki z polityką wartości właśnie w którą sami chyba hAmerykańce uwierzyli to potykają się o własne nogi, stają w rozkroku, a Chiny jednoczące globalne południe i Rosję w swoim stronnictwie kontestatorów dotychczasowego ładu nie śpią, a do tego zdają się póki co być dosyć trzeźwe.
@karolinawogrodniczkach9 ай бұрын
Bardzo dobra rozmowa. Ciekawy temat. Dziękuję 🙂
@grzegorzmajcher92377 ай бұрын
Aczkolwiek nie lubię lewicowców z urzędu, to muszę przyznać, że prezentacja pana Jakuba Dymka bardzo mi się podobała (może z wyjątkiem paru wycieczek).
@johnycasablanca29072 ай бұрын
świetna rozmowa, komentarz dla zasięgu
@danieldal94399 ай бұрын
Jest Jakub jest moc 😊
@bartomiejwozniak21319 ай бұрын
Brawo Kacper Kita!
@zofiarudnicka63019 ай бұрын
Pamietam jak Hans Blix, wetwran ONZ probowal naklonic USA do zaprzestania wojny w Iraku. Teraz ostrzegal Szwecje przed planami Szwecji w NATO. Dzisiaj wladze Szwecji zaakcentowaly, ze w razie NATO wojny z UA, to oni nie musza brac udzialu. Taka wypowiedz brzmi dziwnie.
@AntoniRownicki6 ай бұрын
Dla Polski same straty.Jedyną korzyść odniósł Pan Belka.Nasi rządzący nie prowadzą polityki propolskiej, tylko antyrosyjską i proamerykańską.To smutne, ale tak jest.
@jarosawkaczynski34149 ай бұрын
To była wojna sprawiedliwa,demokratyczna. Nie to co tam na wschodzie 😆
@sumazdar8 ай бұрын
Dziękuję
@StanisawRogoz-sx1fi9 ай бұрын
Amerykanie nie jedno państwo wykiwali Polskę też to czeka
@krzysztoflewandowski18759 ай бұрын
I wszystko jasne. Ma człowiek gadane. Bardzo bardzo ciekawie
@krystynamackowska53239 ай бұрын
I pozamiatane,o jakiej demokracji i prawach człowieka mówimy.
@maciejjedrych93019 ай бұрын
Imperialna pycha to spowodowała oraz słaba, ludzka natura ludzi podejmujących decyzje wagi strategicznej. Nie rządzi na razie AI, które pewnie już wtedy kazałoby "dusić" Chinoli z pełną mocą światowego hegemona, tak żeby zawczasu i w zalążku zdławić zagrożenie.
@Adamus14109 ай бұрын
Nie zgadzam się totalnie z redaktorem Dymkiem zresztą on sam sobie przeczy w swoich wypowiedziach, wartości nie mają znaczenia w polityce międzynarodowej, więc żadne tortury, rezolucje ONZ nie wpłynęły na demontaż potęgi USA tak jak zmiany gospodarcze, a szczególnie jeden czynnik wzrost znaczenia Chin na przestrzeni tych 20 lat co kończy okres jednobiegunowego świata. Rosja mimo wszystko posiadała broń jądrową, więc trudno ją sprowadzać do krajów typu Afganistan, czy Irak, dwa charakter Putina, jego mentalność to coś co chyba z perspektywy polskiego obserwatora było jasne od początku, co to za człowiek i jakie ma wzory - zresztą liberalna i demokratyczna Rosja - to oksymoron. To realne porażki polityczne w Iraku i Afganistanie podkopały wizerunek USA, bo chyba mało kto w 2001 i 2003 roku zakładał, że po 20 latach będzie tak źle, że za takie pieniądze nic właściwie nie uda się Ameryce tam zbudować. Alternatywnie Korea Południowa, także nie była krajem puryzmu demokracji, praw człowieka, a jednak udało się zbudować silne państwo i gospodarkę i przechodzić kolejne procesy transformacji.
@tomaszhieronimtycner32969 ай бұрын
Jest zasadnicza różnica kulturowa I gospodarcza między Koreą Południową a Irakiem.
@Adamus14109 ай бұрын
@@tomaszhieronimtycner3296 Irak ma/miał zasoby ropy i gazu - oczywiście dyktatura generała Parka z jego wizją gospodarki, modernizacji i industrializacji kraju, była wpisana w kapitalizm azjatycki i inne wzorce kulturowe, natomiast to nie zmienia - moim zdaniem - faktu, że promowanie w Iraku i Afganistanie demokracji, było z perspektywy czasu błędem. Taka ocena dla krajów Bliskiego Wschodu dla części intelektualistów na lewicy to będzie rasizm, ale znowu jest przeciwnie i te oceny wynikają z uproszczonego obrazu demokracji, liberalizmu i procesów jakie zachodziły na Zachodzie i to przez wieki i dekady.
@tomaszhieronimtycner32969 ай бұрын
@@Adamus1410 Przekonamy się jaka będzie przyszłość tych krajów. Jeżeli chodzi o Irak nie widzę świetlanej przyszłości.
@Adamus14109 ай бұрын
@@tomaszhieronimtycner3296 A Afganistan ma lepszą przyszłość?
@tomaszhieronimtycner32969 ай бұрын
@@Adamus1410 Erytrea, Korea, Myanma. Ztymi państwami Zachód mniej lub bardziej oficjalnie handluje. A w Afryce sam widzisz....
@ortalionowywiesaw94559 ай бұрын
28:19 skąd my to znamy? W ten sam sposób zrobili zamęt w Europie Środkowej podpuszczając KGB-istę do ataku na Ukrainę.
@Maciex2959 ай бұрын
Żałować Ukrainy , Ukraina to państewko sezonowe
@ortalionowywiesaw94559 ай бұрын
@@Maciex295 jak każde. Pytanie tylko na ile starczy wigoru na utrzymanie ich państwa. I na mateczkę Rasiję sezon minie jak Kitajce do Uralu dojdą, co mają przyobiecane niebawem w trakcie trwania ,,trzeciej,,. Tak że wiesz, wszystko jest przejściowe.
@piteress25299 ай бұрын
👍
@lydiazielinski9 ай бұрын
Wygenerowanie i opłacanie ISIS (obecnie ISIS K )to był ten przysłowiowy dzban o jedną kroplę za dużo..... Duży fason panowie. Pan Dymek potrafi jednak i to bardzo. Łapka w górę bo prosto klarownie ale jednoczesnie rozmowa inteligentnie prowadzona. Można bez durnowatej propagandy? Ano można...
@schirackerkacper12509 ай бұрын
Xd dymek mowi o bliskim wschodzie, tak jakby to byla jakas enklawa wspolczucia swietego spokoju i milosierdzia xDDD - ISLAM = BLISKI WSCHOD NIE WYZNAJE PIERDOLETOW ZACHODNICH PACYFISTOW I W DE MA "SWIETY SPOKOJ"
@KatarzynaGerula8 ай бұрын
Dymek ekspertstki choc nieskromny. Redaktor zadaje pytanie. Dymek, pozwole sobie ominac pytanie redakcji i zadac sobie wlasciwsze.
@94PiOTS9 ай бұрын
RIP SADDAM
@VietnamShorts9 ай бұрын
eh te scrollowanie facebooka ;)
@Maciex2959 ай бұрын
Imperializm amerykański niestety
@Maciex2959 ай бұрын
Husajn to bohater iracki odwalcie się od niego
@abbfilmann37356 ай бұрын
Miejsce tego śmiecia jest na śmietniku historii i tam też się znajduję