No Panowie dobra robota! szczere gratulacje od bartników z Puszczy Augustowskiej!
@marianmynarski9057 жыл бұрын
Pytać zwolenników tradycyjnego bartnictwa, dlaczego je kontynuują, to tak, jak by pytać alpinistów, dlaczego zdobywają górskie szczyty. Zanim otrzymam odpowiedź, przedstawię następującą informację mojego dziadka sprzed kilkudziesięciu lat. Ponieważ w rodzinie rozeszła się wówczas wiadomość, że pszczoły mnie nie żądlą (nie rozwijam tej sprawy, bo zajęłaby zbyt wiele miejsca), mój dziadek zaprosił mnie na miodobranie do swej sporej pasieki. Otwierając kolejno ramkowe ule, wybierał ramki z plastrami wypełnionymi miodem, dawał mi je do ustawienia w specjalnym wózku, a na miejsce zabranych ramek odbierał ode mnie i wstawiał do uli ramki z wklejoną węzą. W pewnym momencie doszliśmy do końca pasieki, gdzie na starych podkładach dębowych stało kilka starych uli kłodowych. "Teraz - rzekł do mnie dziadek - radzę ci włożyć sitko (chodziło o kapelusz z sitkiem chroniącym twarz oraz górną część ciała przed atakiem pszczół), bo to są ule bezramkowe, z których trzeba plastry wycinać, co pszczoły bardzo drażni". Ponieważ dziadek sam włożył owe "sitko", więc i ja zrobiłem to samo. Dziadek zaczął teraz zdejmować daszki z uli kłodowych, otwierać je i wycinać plastry specjalnym nożem, co w istocie pszczoły b. denerwowało. Podczas opuszczania pasieki, zapytałem dziadka, dlaczego w ogóle trzyma takie ule, skoro pozyskiwanie z nich plastrów jest tak brutalne i pszczoły denerwuje? "Trzymam, bo to pamiątka po moim ojcu. Gdy upadało powstanie styczniowe, na folwarku schroniła się grupa powstańców. Ojciec pomógł im długą broń zakopać w pasiece, a pistolety ukrył w tych właśnie ulach-dłubankach. Powstańców szybko przebrano i skierowano do różnych robót folwarcznych, aby udawali parobków. Zaborcza "pogoń" "wylewnie" przyjęta alkoholem i posiłkiem wkrótce podjęła pościg, prosząc tylko o szybką wiadomość, gdyby się uciekinierzy pokazali... Dziadka rozumiem, że trzymał tamte ule z powodów szczególnych. Ale czy dziś nie można by odradzać pasiecznictwa w lasach za pomocą uli ramkowych, które obsługuje się bez tak znacznego denerwowania pszczół, którego przyczyną są niewątpliwe wady uli bezramkowych? Przecież zarówno otwieranie i zamykanie takich uli, jak i wycinanie plastrów nie jest przyjemne ani dla pszczół, ani dla człowieka. Czy ktoś ze znawców przedmiotu mógłby mi na to fachowo odpowiedzieć?
@KalinowaPasieka6 жыл бұрын
Tego nie robi się dla pozyskiwania miodu. To są barcie dla dzikich pszczół. Robi się je po to by nie zaginęły nasze rodzime pszczoły, które są ważne w ekosystemie. W pasiekach mamy wiele gatunków pszczół w większość są to gatunki z rożnych stron świata poddane selekcji genetycznej by były jak najlepsze dla pozyskiwania miodu. A co z naszą środkowoeuropejską pszczołą, powoli ginie. Dzisiaj wycina się stare puste w środku drzewa bo są niebezpieczne bo nie są przydatne technologicznie itd.. Dlatego stwarza się jej w miarę naturalne warunki do przetrwania. Pszczelarstwo a raczej bartnictwo to nie tylko pozyskiwanie miodu to również odpowiedzialność za środowisko, które my ludzie z dnia na dzień coraz bardziej niszczymy, często bezpowrotnie. Bardzo często bartnicy robią w swoich pasiekach również domki dra murarek, chmieli itp.
@wiesawgauszka26646 жыл бұрын
I co dalej opowiadaj zachowałeś te kłody ? pewno przes....eś poz hej
@ursuskowalski56495 жыл бұрын
@@KalinowaPasieka tak samo jest z rybami rakami i fauną wodną!jestem wędkarzem i wiem co mówię,szlak mnie trafia bo po budowie dróg powstało mnóstwo wyrobisk i zamiast zasiedlić je naszymi rakami to,,ryboki,, wpuszczają amerykany i obce ryby nie dając mateczników dla rodzimych gatunków.
@andrzejsarnowski55882 жыл бұрын
Piękna opowieść. U mnie w rodzinie była biżuteria powstańcza, jako dziecko zapytałem czemu takie brzydkie te kamienie tam w niej są? Odpowiedź była taka że kamienie trafiły jako zapłata na zakup broni. A że to były precjoza były poświęcone i przekazywane z pokolenia na pokolenie to zostały. A w miejsce szlachetnych włożono jakieś zwykłe czarne kamienie. Po upadku powst ania można było w prosty sposób rozpoznać patriotów po... biżuterii.
@cezpi51407 жыл бұрын
Czy jest jakaś fachowa nazwa siekier/"siekiero dłut" używanych przy dzianiu barci ? Chodzi mi o "półokrągłe siekiery" i gdzie można dostać taki sprzęt ?
@andrzejsarnowski55883 жыл бұрын
Takie narzędzie w moim regionie zwane jest cieślicą.
@Konopniak. Жыл бұрын
Przypominam że jak będzie krzywo to pszczoły będą reklamować robotę