Cześć, mówisz tutaj o skali Douglassa. Ja znam ją pod nazwiskiem Pedersena. Czy to jest taka cenzuralna zależność jak przy układzie Mendelejewa i Okresowym Pierwiastków?:)
@wojciechferdula9675 жыл бұрын
Mam ciekawe pytanie. Jeśli refujesz żagiel na przykład z pełnego grota na drugi ref to jak to zapisujesz? Słownie czy stosujesz jakies skróty?
@SetSail5 жыл бұрын
Słownie. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli nie przychodzi Ci do głowy sensowny zapis w postaci skróconej, to pisz słownie, najważniejsze, żeby wszystko było zrozumiałe. Przyjęło się, że np. zrzucając żagiel rysujemy ↓, ale jak napiszesz słownie, to też ok. Dla dociekliwych: sprawa zapisu symboli do dziennika jest ciekawsza niż się wydaje, bo np. 6 lipca 2005 Minister Infrastruktury wydał rozporządzenie, z którego wynika, że np. zarefowany grot na drugi ref powinien być zapisany jako G2. Problem w tym, że niektórzy jako G2 zapisywali jakiś konkretny żagiel, np. drugi grot. Poza tym, coraz bardziej popularne stają się żagle z rolerem (przede wszystkim fok) i co wtedy? Podsumowując, chyba nie ma jednolitego ostatecznego systemu symboli stosowanych w dzienniku, chociaż takie próby już były.
@wojciechferdula9675 жыл бұрын
@@SetSail mając dwa groty numerowalem je zwykle cyframi rzymskimi by uniknąć konfliktu z oznaczeniem refowania, natomiast zrolowany fok na pięć owinięć był dla mnie F5 Co do refowania, przez krótki czas pisałem na zasadzie np G ze strzałka w dół, a obok G2 ze strzałka w górę, ale wydaje się to niezbyt czytelne