Halasan koszonom ! Draga ferjem, Tompa Zoltan 1947.majusatol a Radiocso uzemegyseg egyik mernoke volt! Fenykepeket orzok, harom evvel ezelott hunyt el, 96.5 evesen. Sokat hallottam Lipi bacsirol, Ertekes program volt, koszonom!!!!
@toroklev6 ай бұрын
Óriási ez a történet. Köszönöm a sok munkát amit beletett Krisztián, hogy ilyen szépen összeszedte és megmutatta, hogy Aschner, milyen példa értékű életet élt. Milyen sok örökséget hagyott ránk, amit mi magyarok nem becsülünk.
@vilmosprima18616 ай бұрын
Személy szerint nagyon örülök a magyar (ipar)történelmet bemutató műsornak. Jó lenne még több ilyen.
@KovacsJosee6 ай бұрын
Egyszerre szívet melengető, egyszerre büszkeséget emelő, és egyszerre mélyszomorúságot és szégyenérzetet kiváltó film. Köszönöm !
@sandorsarkadi98736 ай бұрын
😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊
@kutizsoltmark55106 ай бұрын
Köszönöm a videót! Dédnagyanyám, nagyanyám és édesanyám is az Izzó váci üzemében dolgozott. Dédnagyanyám 1963-ban legjobb egyéni dolgozó címet kapott az üvegdaraboló munkatársaként, műszakvezető volt, amikor nagymamám is elkezdett ott dolgozni. Édesanyám már a GE időszakban dolgozott ott a váci üzem bezárásáig. Kisgyermekként mindig megkértem, hogy csináljon videókat a gyár gépeiről. Bár a munka nem volt könnyű, de a mai napig szép emlékeket őriz a munkatársairól, jó csapat voltak.
@furacs6 ай бұрын
A nemzeti önsorsrontás egy illusztris epizódját hallhattuk. Az a kérdés, mikor fogunk végre okulni a múltunkból, és végre másképp cselekedni. Tisztelettel, megbecsüléssel, irígység nélkül.
@zsirvezer6 ай бұрын
Semmit 😢
@laszlofekete76176 ай бұрын
Tisztelet annak a nagy tudású személynek aki ennyi munka, tudás, ismeret alapján ilyen szintre emelte az ország gazdaságát. Világhírű cégeket alapított. Példa értékű a munkássága,
@sanpetib6 ай бұрын
Köszönöm én is. Annyi kiegészítéssel, hogy 2022 óta van már Aschner Lipót tér Újpesten, ahol szobra is áll
@Bernvi8856 ай бұрын
Újpestiként különösen jó volt hallgatni az előadást! Nagyon köszönöm, és a többi adást is!
@GroszTamas-i2p6 ай бұрын
Köszönöm a többihez hasonlóan tartalmas és értékes előadást.
@ilonaturcsannehideg54309 күн бұрын
Szégyen, de eddig nem is hallottam Aschner Lipótról. Még nagyobb szégyen, hogy ilyen sorsot kellett megérnie. Köszönöm a megemlékezést, történész úr!
@KovacsJosee6 ай бұрын
Köszönjük!
@eonare6 ай бұрын
gigachad
@robertdemeter57466 ай бұрын
Nagyon erdekes resz!
@Vid.1866 ай бұрын
Köszönöm a videót, tanulságos volt! Nemrég Mogyorósi Csaba feldolgozta a Zwack család történetét, az is hasonlóan érdekes volt.
@laszlofekete76176 ай бұрын
Köszönöm eme színvonalas sok mindenre kiterjedő történelmi előadást.
@laszloharangi86816 ай бұрын
Minden Ungváry videó remek,de ez eddig a legjobb.
@kornellius76266 ай бұрын
Köszönöm az újabb kiváló történetórát.
@juditnemes47526 ай бұрын
Nagy örömmel hallgattam mert mint Újpesti család mkinden tagja a Tungiban dolgozott és valóban élvezve annak minden szociális létesitményét
@andrasnecsoti96929 күн бұрын
Aschner Lipót története.ismét újabb, értékes, részben a magyarok történelmére is jellemző megosztottság megismerése Azon kívül tény az is, hogy az igen szorgalmas, dolgos embereknek soha nem volt igazán becsülete - ismereteim szerint. Jelenleg, de az utóbbi évtizedekben az a szemlélet fokozottan érvényesül!
@martonk15556 ай бұрын
Köszönjük, érdekes volt! Csupán az ember esetén használt "elpusztult" szófordulat zökkent mindig ki.
@zoltanbocskoi78306 ай бұрын
Zseniális, kedves Krisztián! A Standard-per szintén érdekes téma lehet
@wernerreiner13436 ай бұрын
Nagyon fontos lett volna megemlíteni a kripton izzó kifejlesztésében az Egyesült Izzó mérnöke, Bródy Imre nevét, aki annak kifejlesztésében és tökéletesítésében volt élenjáró , és aki 1944-ben a mühldorfi táborban halt meg. Aschner és Bródy a bakonyi Ajkacsingervölgyben létesített kriptongáz előállító gyárat, és 17 RM / liter áron állított elő kriptongázt.A gyárat 1937-ben az akkori ipar és kereskedelmügyi miniszter - Bornemissza Géza - avatta fel.
@csabasefcsik38566 ай бұрын
Nagyon érdekes, imádom hallgatnia.
@M3MB3Rrr6 ай бұрын
Nagyon fontos téma, köszönöm a témaválasztást! Nem olyan régen olvastam a magyar rádiózás hőskoráról (kb. 1890 - 1945), hallatlanul érdekes, hogyan hoztak létre hatalmas állomásokat és ezeket hogyan fogták a rádióamatőrök kristállyal, később lámpás gépekkel, hogyan harcoltak nemzetközileg a frekvenciákért a rövidhullámon az ütközések miatt, stb.
@pannionline76 ай бұрын
Nagyon érdekes volt;köszönöm! Lipót is több emlékezetet érdemelne valóban. ♥️
@MrMutius6 ай бұрын
Tanár úr, köszönöm
@helyileghol6 ай бұрын
Fantasztikus videó, köszönjük!
@laszlopichler13153 ай бұрын
Őrületesen érdekes és izgalmas, erről miért nem akart még senki filmet csinálni? És egyúttal szívbemarkoló! Köszönöm szépen, Krisztián !
@peterszabo18746 ай бұрын
Nagyon szép megemlékezés volt! Köszönjük szépen!
@istvannepal82866 ай бұрын
Köszönöm
@szivarvanyhavasan6 ай бұрын
Ha már szóba került a Wisseschaftskolleg zu Berlin: a rendszerváltás után ennek mintájára (és hathatós szellemi és anyagi támogatásával) jött létre a Collegium Budapest a régi budai városháza épületében. 2011-ben zárta be végleg a kormány. Az épület ma valami Matolcsyhoz köthető izének ad otthont. Szép, magyar sikertörténet.
@Rustythemouse6 ай бұрын
Ungváry Úrnak Maximális Tisztelet A Tungsram Megálmodójának és Cégének Történetéért!
@PamPam19756 ай бұрын
Gratulálok ! Fantasztikus
@perceptron-16 ай бұрын
A Tungsram dicstelen vége: legutoljára 12 éve akartam megvenni a Tungsramot, lett volna miből, az EU 4 Milliárd € visszanemtérítendő ingyenpénzt bocsátott az ország rendelkezésére, kifejezetten utcai LED-es lámpákra. Ezeket az utcai LED lámpákat akartam ott gyártani, de olyan módon, hogy magát a LED kristályokat is, mivel megvan hozzá a tehnológiánk (miután én dolgoztam ki 30 éve, a kínaiak is ez alapján gyártanak manapság), de ez nem egyszemélyes műfaj, kell hozzá az akkor még 4500 dolgozó is, aki gyártja, csomagolja, készletezi, kiszállítja. Mindenki tudja mi lett belőle: az összeget valakik lenyúlták, nemvilágító, olcsó kínai, ócska lámpákat szereltek fel országszerte, a Tungsram -termékek híján- pedig beleállt a földbe, az akkor már csak 4500 dolgozót szélnek eresztették. A pártemberek meggazdagodtak, többtízezer család pedig éhezik. A 125 éves gyár történetének ezzel vége. Ez magyarország. Mindenkinek további jó mulatást!
@szimultan006 ай бұрын
Ha ez tényleg igaz, a sztorit nem akarná elmesélni a Partizánnak vagy a Telexnek?
@perceptron-16 ай бұрын
@@szimultan00 Üdvözlöm! Melyik részét? (Csak felhívtam rá a figyelmet, de ez történészi feladat, ma már mindez csak egy letűnt kor történelme.) Én a technológiához értek, lehet, hogy megírom majd egy könyvben.
@farseverosapirico62486 ай бұрын
Elnézést dzsentlmen , mi az Ön vezeték s keresztneve ? Ha létezik ilyen ...
@perceptron-16 ай бұрын
@@farseverosapirico6248 Érdekelne a sztory megfilmesítése? Egy dokumentumfilmet lehetne belőle alkotni. Esetleg Sci-Fi-t, mert Sci-Fi-be illő a történet. Producert kell hozzá szerezni. És főszereplőnek fölveszünk valami majmot. Egész országok vezetését el tudják játszani szinészek, ez nem okozhat gondot a filmben.
@PrexXyx6 ай бұрын
A Tungsram a mai napig működik, úgyhogy nem tudom, miről beszélsz.
@mariatoth65156 ай бұрын
köszönet a kiváló munkáért
@handoloshin6 ай бұрын
Köszönöm!
@katakonye74253 ай бұрын
TÖRTÉNÉSZ ÚR, CSAK SOK SOK KÖSZÖNET A TAJEKOZTATASROL.❤❤❤😊😊😊
@JutkaHuszák6 ай бұрын
Köszönöm szépen ezt a nagyon értékes, érdekes történetet! Hihetetlen okos, nagy tudású honfitársaink voltak, legyünk büszkék rájuk ! A fiatalok tanuljanak, hogy legyen utánpótlás! Valóban van min dolgoznunk! Minden jót kívánok! Várom a hasonló posztjait! 🥰🤗
@turaniatok6 ай бұрын
Emlék egy nagy magyar előtt.
@hopelesswonderchild6 ай бұрын
Köszönet!
@zsoltcsaplar80546 ай бұрын
Nagyon okos ember vagy!àmulva halgatom a történetet
@vegyesz896 ай бұрын
Köszönjük az előadást!
@kidceeone6 ай бұрын
Egy hete készülök megnézni, és hát minden másodperce értéket képvisel. Szívesen látnék hasonlót Richter Gedeonról is például.
@agnesbagi18776 ай бұрын
Nagyon tetszett!
@PeterVincze-xv6me6 ай бұрын
Nagyon érdekes volt, a "megszokott" Ungváry-szinvonal. Egyedüli, amit hiányoltam belőle, az Bródy Imre nevének az említése volt. vagy róla egy önálló műsor készül ... ?
@wstibor6 ай бұрын
Köszönjük szépen, nagyszerű előadás. Sajnálom, hogy nem beszéltél a Tungsram jelenlegi helyzetéről.
@anjaporter59816 ай бұрын
Ne feledjük, hogy a sportlétesítményeket amerikai ösztönzésre kellett a 90-es években eladni,lenullázni.
@NatiMari32736 ай бұрын
A nejem a kaposvári Egyesült Izzóban dolgozott 1975- 1981 között. Ő a szerelő csarnokban volt és rádió , televízió elektroncsöveket szereltek . Ott volt a mellettük lévő üzemben a lámpa gyártás . Azt mondta nagyon szeretett ott dolgozni . A Tungsram név később lett a neve a cégnek de még ő ott volt .
@zitacsoszneszabo23356 ай бұрын
Már az utolsó gyártósor is odalett!!!😢
@zsmeier6 ай бұрын
Nagyon jó kis film. Köszönöm! Csak nehogy a végén Rákay "Kálmán" Philip(p?) megtudja, aztán rendez itt nekünk egy filmet belöle amit aztán hazafias kötelességünk lesz majd megnézni...
@SHAshtonLear6 ай бұрын
És nincs még neki szobra minden nagyobb városban...?!?!😮😢 Vajon, "dicső államférfiainknak" hányszor kéne újjászületniük, hogy ennek a mentalitásnak csak a 100-adát elérjék...?😢
@kritikatura6 ай бұрын
Újpesten van.
@eszterpaszto27723 ай бұрын
Nagyon jó, tartalmas előadások. Pld. Aschner Lipótról nem hallottam ezelőtt, pedig jártunk az uszodába és a csónakházba, és a környezetemből többen dolgoztak a Tungsramban.
@perceptron-16 ай бұрын
Volt egy szines képcső találmányunk. Gyártani akartuk a képcsöveket. Ezt eleinte nem hagyták, mert a KGST keretein belül Lengyelországnak volt kiosztva a képcsőgyártás, de aztán jött a gengszterváltás és letűntek a kamukommunisták, az amerikaiak kezdték el megszerezni a gyár részvényeit egy osztrák cégen keresztül a pr ice water house hathatós közreműködésével, akik kimutatták, hogy veszteséges a gyár, ettől lett -bárki számára megvehetően- olcsó. 150 millió forintot ajánlottam az amerikaiak által ideküldött, a gyárak felszámolásával megbízott hülyegyereknek, hogy adja el nekem az egyik gyáregységet. Csak úgy ment volna bele az eladásba, ha nem folytatjuk azt a 22 technológiát, ami azóta se sehol máshol európában nem található meg semmilyen más egyéb gyárban sem.
@kert-resz6 ай бұрын
13:34 remek videó köszönöm.
@NagyGuti6 ай бұрын
Ha nincs a háború, talán földünk egyik legjelentősebb országa lehettünk volna.
@robertbertalan87986 ай бұрын
Kerem tisztelt Ungvary hasonlo ipar törtemet osszon meg velúnk❤️😊
@MrDokipapa6 ай бұрын
❤❤❤
@ferencandras21186 ай бұрын
Köszönjük.
@tomeewwolffart80586 ай бұрын
Az eddigi legjobb rész, tanár úr! Nagyon köszönöm! Gondolom, tudta, hogy a Tungsram ma General Electric. Én most már azt is tudom, hogy miért. A Weisz Manfréd művekről is lesz előadás? Várom a tovabbaiakat!
@zoltanherwerth11126 ай бұрын
Köszönöm a feltöltés. Oké, hogy ő volt a harmadik, de ki volt az első kettő: Weiss Manfréd és Ganz Ábrahám?
@zrab0016 ай бұрын
Sok a parhuzam Aschner Lipot es Richter Gedeon tortenete kozott.
@polkorrekt24096 ай бұрын
Hogy lehet, hogy erről az emberről még mindig nincs közterület elnevezve? Javaslom a Fóti utat, külső Váci utat, Árpád utat, Rózsa utcát, amik hirtelen eszembe jutnak Újpesten. Esetleg az Újpest stadiont át lehet keresztelni Aschner Lipót stadionra.
@charles_king6 ай бұрын
Úgy lehet hogy nem igaz az. Aschner Lipót tér van már vagy 25 éve. Szobrot is avattak pár éve ugyanott.
@sze23236 ай бұрын
Nemrégen voltunk a villa környékén egy városi túrán. Állítólag a villát filmekhez szokták kiadni
@zoltanvarga19676 ай бұрын
💯❤❤❤❤❤💯
@kiff7134 ай бұрын
Bay Zoltán leírja visszaemlékezéseiben (Az élet mindig erősebb): a Tungsram gyárból kipakolt berendezések, műszerek egy részét a szovjet hadsereg Romániában egyszerűen kidobta a vagonokról, hogy búzát pakoljanak fel helyére. Ez lett a sorsa a világszínvonalú technológiának: útszéli roncs lett. Zabrálás. Érdekesség: a 30-as években a világ háztartási rádióvevőinek 2/3-a Orion volt, amik természetesen Tungsram elektroncsővel működtek :)
@kissdavidzon16 ай бұрын
Asboth Oszkárról miért nincs videó készítve? Az nem volt sikertörténet?
@eszterr.e.83756 ай бұрын
Talán csak Újpesten őrizik igazán az emlékét. Aschner Lipótról egy tér van elnevezve, ami a Megyeri útról nyílik.
@sagartzoli25 күн бұрын
35:30 beszámolót olvastam arról, hogy egykori Tungsram-dolgozó látta a leszerelt gépek egy részét az oroszoknál a vasút mentén kihajigálva.
@zsoltorosz276 ай бұрын
Kérünk 2. részt is: a gyár vh. utáni és a "diktatúra" idején milyen világhírű lett, majd az újkori "demokráciában" mivé lett...
Amennyi anyagi és emberi értéket itt nálunk az egész történelmünk során sikerült elherdálni, elpocsékolni és tönkretenni - nos, ehhöz képest kimondhatjuk, hogy a Világ leggazdagabb országa nem lehet más, mint csakis Magyarország!!!
@perceptron-16 ай бұрын
36:00 nem volt könnyű államosítani, persze, végig RT maradt, ez a lényeg!
@akutyabecikeferike88386 ай бұрын
egy 1938-as Robert Capa fenykepen , Tel-Avivban is lathato Tungsram bolt..
@wernerreiner13436 ай бұрын
Egyébként ....." hogy is mondjam" néhány kérdés megválaszolatlan maradt: Rendben van a hazai 44.000 forint, de hogyan lehet az, hogy Aschner nem végrendelkezett (mert végrendelet nem maradt) ? Hogyan veszett el az Aschner-villa muzeális értékű berendezése ? Hová tűntek a részvényei és egyéb járadékai ? Aschner aki másfél évig egy genfi szállóban rendezkedett be, és gyógykezeltette magát, nem gondoskodott arról, hogy hazatérése után legyenek tartalékai ? Más : Eichmann valóban nagy szemét volt, de ez a gyümölcslopás - agyonlövés történet először a magyar sajtóban csak akkor jelent meg, amikor Izraelben folyt az Eichmann-per ...
@mikimotomikimoto6 ай бұрын
❤🤍💚✌👍💪
@leventejuhasz99396 ай бұрын
:)
@nemetizoltan12326 ай бұрын
Ha jól emlékszem a nyolcvanas években a Toyota autók fényszórói is Tungsram izzókkal voltak felszrelve.
@filepz6296 ай бұрын
📺 👀👂
@vegyesz896 ай бұрын
20:50 Ez a mentalitás - szerencsére - nem olyan ritka. Ennek köszönhetjük például az AFM-et (Atomic Force Microscopy, magyarul atomerő-mikroszkópia) és az STM-et (pásztázó alagút(hatás)-mikroszóp). Az IBM kutatói fejlesztették ki ezeket amolyan mellékprojektekként miközben a merevlemezek kapacitásának növelése volt a fő cél. A munkaidejük egy részét szabadabban felhasználhatták...
@szabocska16 ай бұрын
"Ez a mentalitás - szerencsére - nem olyan ritka." Azért itthon nem is általános, még a k-f területen sem, sajnos.
@vegyesz896 ай бұрын
@@szabocska1 Ez sajnos így igaz. Magyarországon ez tényleg nem így működnek a dolgok. Mit nekünk k+f és oktatás? Mi leszünk Európa új összeszerelőüzeme. Futószalagi munkához úgy sem kell sok ész.
@robertbana80596 ай бұрын
Es hol a Tungsram most?
@szandras32116 ай бұрын
Köszönöm! Lehet, hogy csak félrértettem, de - tudomásom szerint - Pálffy-Oesterreicher György sváb nemzetiségű volt, felesége volt zsidó származású, ami miatt kilépett a hadseregből még századosi kinevezése előtt.
@koncsaranna6 ай бұрын
Annyira,,magyar " ez a történet!
@sagartzoli25 күн бұрын
Kremeneczky János nevét fontos lett volna megemlíteni, mégiscsak ő kezdte a wolframlámpa gyártást Magyarországon, és tőle származik az Orion cég is, amely rádiókat gyártott, éspedig 90%-ban külföldre. 1931-ben a Tungsram érdekkörébe került és abban igazgatósági tag volt. Hogy nem volt zsidó, nem tehet róla, mert orosz volt.
@jenopuskas25166 ай бұрын
Ez is bizonyitja,hogy ez az ország mindig is moslékország volt
@gutaiandras83886 ай бұрын
Hiánypótló és megszokottan színvonalas videó, de arra nem tudtam rájönni, hogy miért van egy zacskó búzaliszt a könyvespolcon?
@ungvarykrisztian8806 ай бұрын
Az búzakorpa, elfelejtettem elrakni, csalinak vettem meztelencsigák ellen
@ZoranApatic6 ай бұрын
Erzem,hogy a Richter Gedeon gyar lesz a kovetkezo
@hoestermeloe6 ай бұрын
Minden voltunk...semmi vagyunk.
@kohnda6 ай бұрын
Kar pedig havas olyan jol storyzgatott
@zentaimagdi4 ай бұрын
Köszönöm, de érdemes lenne elolvasnia Bay Zoltán Az élet erősebb című könyvét ! Talán tisztázódhatna szociáldemokrata és a kommunista munkásképviselet minőségi különbsége , szerepe.
@zsuzsannapocsi7953Ай бұрын
Amíg a magyarnak írmagja marad, lesz miért kanosszát járnia...