Szerintem is tarthatatlan ahogy él az emberiség, de ettől függetlenül nem javaslom senkinek, hogy rettegjen, vagy féljen bármitől is, mert az eléggé egy elvesztegetett élet lenne. Az egyik legnagyobb élettapasztalatom talán az, hogy amit belül megteremtesz magadnak valóság, az lesz a külső világod is. Ha neked az a valóságod, hogy minden szét fog esni, akkor minden szét is fog esni, ez borítékolható. Ha viszont meg tudsz teremteni magadban egy olyan jóságos és reményteli képet, amit szívesen élnél kívül is, akkor még nem írnám le ezt a bulit annyira. 😀 Csinálni kell, nincs mese, hajrá mindenkinek!
@simonovitserika2 күн бұрын
Köszönet Pablónak azért, hogy megszervezte ezt a beszélgetést! Köszönet Balázsnak és Andrásnak értékes gondolataikért! Habár én az egyik oldal iránt elfogult vagyok, igyekeztem nyitottan végigkövetni mindhárom résztvevő mondanivalóját. A tudományos megközelítések és számadatok kapcsán én magam a borúlátó forgatókönyvet tartom valószínűbbnek. A közösség, a társas kapcsolatok, az összefogás valóban rendkívül fontosak, és egyre ritkábbak. Nagyon izgalmas egy ökoközösség gondolata, de akárhány hektáron is gazdálkodik egy közösség, a levegő, az éghajlat, az eső, a napsütés, a viharok... ezeket csak akkor lehetne kizárni, ha - Stephen King egyik könyvéhez hasonlóan - burokban élnénk. És nagyon-nagyon kevés szó esik azokról a nem elhanyagolható számú emberekről, akik a városokban, társasházakban élnek. Hiszen a többségüknek nincs lehetősége arra, hogy mindent feladva elköltözzenek vidékre, és bekapcsolódjanak egy közösségbe. Náluk sokkal nagyobb jelentősége van annak a belső, mentális megerősödésnek, amiről a mélyalkalmazkodás is szól. A szeretet úgy vélem minden tekintetben erősebb, mint a remény fogalma, és inkább arra kellene törekednünk. Hogy azzal a pár emberrel, aki a belső körünkhöz tartozik, szeretetben, derűben, egymást támogatva élhessük meg tudatosan a jelen minden egyes pillanatát.
@saroltalorincz2 күн бұрын
Azt sajnálom csak, hogy ugyan sokmindenben egyetértenek, de mégis a különbségeken lovagolnak és ezzel megosztóvá válhatnak. Én magam részéről mindegyikből hasznosítom a számomra értékeset és használhatót. A fókusz amúgy is embertípusonként más és más lesz. Mindkét megközelítés hasznos és a cselekvési javaslatokban pedig sok az átfedés. Nem ellenségként, hanem szövetségesként kéne egymásra tekinteniük, így sokkal több ember csatlakozna hozzájuk. Szathmáry Eörs és pszichológus ismerősöm se bízik a nagy tömegek ébredésében és önkéntes jó irányú változásában. Ennek ellenére én mindent megteszek, hogy a környezetem szembesítsem, közösségeket szervezzek, a minimalista életet kövessem, folytassam a kertészkedést Gyulai Iván nyomdokain... Szerintem a tudatosulás, elfogadás után a szeretetteljes összefogás és a példamutatás a legfontosabb. A jó példa ragadós. 😊 Gyertek hozzánk előadásokra, beszélgetésekre, mag- és palántabörzékre Kismarosra!
@gabriellabalazs49692 күн бұрын
Kaphatok elérhetőséget? Webcímet?
@SzergejButovКүн бұрын
Pár gondolat.🙂 Már most klímamenekült vagyok, 2017-ben ki kellett menekülni a II. emelet 4-ből, mert nem bírtam a nyári hőséget. Légkondi (és ezzel probléma halmaz exportja) nem volt opció egy korszerűtlen lakásnál. Vidéki ház, kis kerttel, az első évben zseniális volt a termés. Ezt követően ismerkedtem meg a "csapadékeloszlás" szóval... A kert művelése azért változott pár év alatt a benzines rota kapás megoldásból mélymulcsossá, mert vegetációs időszakban elégtelen a csapadék. A csákány is szikrázna, ha felásott földbe akarnék ültetni. A tavalyi év pl. remek csapadékos tavaszból fordult kifejezetten tragikussá. Minden évben hetekkel korábban bukik az ásott talajvíz kút szintje 13 méter alá, ami lehetetlenné teszi az öntözést. Némi időjárási kurflit kalkuláljunk bele, de sejthető hova tartunk és a tempó is látszik. Esetleg komoly anyagi és munkabefektetéssel (pl. nagy esővízgyűjtő ciszterna építése) odázható, de nem tűnik elkerülhetőnek a hatás. Tavaly kezdtem el az eddig jól működő mélymulcsos kertet pánik szerűen szőlő lugassal megpróbálni valahogy letakarni, mert kiég minden. Folyamatosan cserélni kéne az eddig megszokott nővényeket is, most a füge imádja. Alkalmazkodásra kényszerítenek ezek a dolgok, de eddig úgy néz ki, ebből hosszabb távon hobbi kert sem marad, nem hogy valami komolyabb. Ja a légkondi 🙂 délnyugatról egy diófa és 8 méter hosszan egy bokor bőven megteszi hűtésnek.
@saroltalorinczКүн бұрын
Mi is 2017-ben hagytuk ott a zuglói panelt, mert kirepültek a gyerekek. Azóta kis kertes falusi házunk van. Mélymulcsozunk, önellátunk, amennyire lehet. A telek nyugati széle egy sor sűrű tölgyfa, mely véd naptól, széltől, hőségtől. Itt még megterem a málna is. Van egy naposabb kertünk is a közelben ahol az esővíz és a mélymulcs segítségével sokminden megterem. Ott az árnyékolás most a feladat...
@csacsizaza15 минут бұрын
🌳
@csacsizaza11 минут бұрын
@@saroltalorincz 🌲
@FerencNémeth-b6t3 күн бұрын
Én csak egy erdélyi református pap életformáját vetíteném ide.A megszokott időben istentiszteletet tart a hívőknek szabad idejében pedig gazdalkodasával mutat példát.
@jozsefkaszas8643Күн бұрын
A kocka el van vetve😢 Lehet nekünk pozitiv cselekvéseink a jelenben,de a Med Mexes világban semmire nem megyünk majd vele. Mindhárman igazat beszélnek,mindenki jót tesz aki ez irányban aktívan cselekvéseket kezd. A megmaradt embereknek,így lesz majd mit hasznosítani😢
@csanicsani59502 күн бұрын
Nos... Köszönöm ezt a beszélgetést... Jól érzékelhető, hogy van feladat...
@monikajasko59782 күн бұрын
Végre kezdem megérteni, hogy miben van a legfontosabb eltérés SBB és TSA között. András sztem nem ért egyet azzal a bendelli alaptézissel, miszerint az összeomlás elkerülhetetlen. Szerinte a trendek megfordíthatóak és ezért fontosak a cselekvési lehetőségeink. Ugyanakkor azzal a -szvsz- téves előfeltevéssel él, hogy az aki elkerülhetetlennek tartja az összeomlást, az majd bénultan ül és várja a világvégét. Na ez az a pont, ahol azt éreztem, h András vélhetően nem olvasta Bendell könyveit, mert akkor tudná, hogy Bendell nagyon is hasonló cselekvési lehetőségeket javasol. Egyébként a "cselekvő remény" fogalmát J.Macey használta korábban már, ami sztem ugyancsak hasonlít a Bendell-féle radikális remény fogalomhoz. Pabló is elmondott egy nagyon fontos dolgot, hogy az összeomlás tudatositása fontos, és egy olyan folyamat, amit gyásznak nevezhetünk, amiből fel lehet állni, és nem jár totális bénultsággal. Nagyon jó beszélgetés volt, köszönet érte!
@balazskiss985Күн бұрын
ami önellátó az nem fog összedőlni, azt majd lerabolja a jelenleg dőzsölő rabszolga had sbb kamukéró, hamis alapokról indít, ferdít, majd arra ráépíti a rinya várat szerintem a SBB az céges ügynök, akinek a feladata az összeomlás irányított irányba terelése, be a 15 perces városba=börtönba az elsivatagosodás, felmelegedés nettó hazugság, elsivatagosítás van aminek az a célja, hogy rabszolga legyen mindenki a 15 perces városban, ne legyen semmije és örüljön neki, ne lázadjon a gyüttment meg a lázadás maga, de jó irányba SBB-t nagyon szépen zárójelbe tette a Gyulai Iván a közös műsorukban a csávó nagyon eröltetett= felülről vezérelt..ügynök gyanús, rinyológus
@balazskiss985Күн бұрын
"ne mondjuk meg az embereknek, hogy mit kell csinálni" mert "nincs mit tenni" logikus na, aki nem látja át, hogy ez minimum beteg, de inkább hazug logika, az vakond
@balazskiss985Күн бұрын
aztán "a remény és a reménytelenség ugyanannak az éremnek a két oldala" csak minden érmének 3 oldala van
@jmolnar762 күн бұрын
Komoly anyag, köszönet Balázs a tartalomért!
@gyorgyerdelyi28492 күн бұрын
Blázs szájbarágósan besszél,hogy lehet eennyire félreérteni?🤔🙄
@csillahegedus71493 күн бұрын
Aki azt mondja, hogy mindenki válassza ki magának mit szeretne csinálni egyénileg, az tulajdonképpen valahol a káoszt preferálja. A közösségek biztonságot jelenthetnek, ha mindenki azt csinálja, az tulajdonképpen azt mondja, hogy az is ok, ha jönnek majd a puskás fejvadászok.
@aati64422 күн бұрын
Igen, a közösségépítés a túlélés módja lesz. Nemsokára.
@attilanagy-jarvas945322 сағат бұрын
..., szükséges lesz "Gallnak" lenni...🤔🤫; SBB😇
@termeszetfia2 күн бұрын
Én évek óta gyakorlok egyfajta közösségi életet, melynek komoly tanulságai vannak. Egyrészt jól látható, hogy mindenkinek megvan egyfajta működési struktúrája és az élet különböző területeinek mindegyikére külön-külön tolerancia határa. Ezek a belső határvonalak, amiket fontos megismernünk egymásban és ahhoz képest formálni a kommunikációt és elvárást egymás irányába. Amíg ezeket a határokat kommunikációinkban és elvárásainkban nem tudjuk betartani és betartatni, addig újabb és újabb konfliktushelyzeteket idézünk elő és/vagy gerjesztünk tovább a közösségen belül - és persze kívül is, hiszen előbb-utóbb a közösségből kilépéssé, attól eltávolodássá fajulnak ezek a folyamatok. A szeretetteljes, önzetlen hozzáállás nélküli alapok azok, melyek a társadalmi szintű összeomlás felé irányítják a folyamatokat minden szintjén az emberi társadalomnak. Egyre többen ismerjük ezt fel és egyre többen, egyre hatékonyabb eszközökkel vagyunk képesek ezt a tendenciát felülírni, de senki sem tudja, hogy melyik folyamat az, amelyik felé billen az elkövetkezendő években a mérleg. Viszont mi, akik felismertük ezeket a lényegi pontokat, fontos, hogy arra koncentráljunk, hogy miként tudjuk a közös együtt teremtésben szívesen, örömmel, hatékonyan felszabadítani, kibontakoztatni önmagunk és a közösségünk számára is értékteremtő módon, a magunkban hordott potenciálját kreatív megoldó képességeinknek - sokszínűségünk minél több aspektusának.
@belatoth96603 сағат бұрын
Géczy G.már 20 évvel ezelőtt tartott előadásokat.
@zsoltgaspar9038Күн бұрын
Mindig belelépek abba a csapdába,hogy tanulok valamit ezekből a műsorokból, de csak közhelyszótárt kapunk, meg azt ,hogy jön a nagy baj a jövőbe, de nem látom a jövőt csak a bajt a jövőbe, nemtudok tanácsot adni,de szeressétek egymást és haljatok éhen kézenfogva szeretetben. Nem igaz ,hogy nem lehet modellezni azt a világot amiről beszélnek ,beleértve a társadalmi hatásokat. Pl mi van ha 4000 ft lessz 1l benzin és a munkanélküliség 35% os,és az emberek csak a legalapvetőbb igényeiket tudják kielégíteni.
@TamasSebestyen-hl3tq2 күн бұрын
45 éves vagyok, tudom mit jelent az a szó hogy közösség, de csak bent a fejemben.... még életemben sosem láttam a valóságban... ha a Gelencsér András ránkrúgja az ajtót akkor biztosan elkezdenek kicsírázni a közösségek, a kérdés az hogy magok-e amit most vet kedves kopasz barátom?
@rodrigolaszlomeszaros447510 сағат бұрын
Alapkészségek fejlesztése egy jó támasz az életben, a változó környezetben - az angol 4C fordítása 5K: Kritikus gondolkodás, Kooperáció, Kreativitás, Kommunikáció, Kreálás
@csacsizazaКүн бұрын
Jó lenne ha magyarul beszélnének!
@rodrigolaszlomeszaros447510 сағат бұрын
Örök téma, majd ha a magyar kultúra és tudományos kutatás ismét támogatott lesz, visszatérnek. Egyenlőre a külföldet követjük az újdonságokhoz.
@gabriellabalazs49692 күн бұрын
Mikor lesz az idei Gyüttment Fesztivál?
@norberttakacs44012 күн бұрын
Augusztus 21-24.
@gergelylangmar71392 күн бұрын
A klímaváltozás tudomány??????? 😂😅😊😂😅😊😅
@balazskiss985Күн бұрын
ha van tehened az nem menekülés, az tej
@balazskiss985Күн бұрын
49.40: nem volt még globális civilizáció, ami összedőlt volna...na ez is nettó kamu, annak a romain élünk, mi vagyunk a maradék=remain, a remény, sbb a rimány romain civilizáció a miénk ami a római-nak mondott romain született világszerte voltak "római" romok, amiket leromboltak, rombolnak, és világkiállításoknak hazudták őket, világszerte
@RobertCsecsi-Varga2 күн бұрын
Nem tudom eldönteni - most már sokadszorra - hogy Takács-Sánta András nem tudja, vagy csak nem akarja érteni a Deep Adaptation lényegét!
@tonus3depiteszet-belsoepit187Күн бұрын
Inkább tennék összeget arra, h nem akarja.
@moratomi3 күн бұрын
"Magyar üzlettársaival a Dental Travel Partnership igazgatójaként Írország egyik legsikeresebb magánfogászati centrumát működtette, amellyel számos díjat nyertek, miniszteri dicséretben részesültek, a szigetország egyik leggyorsabban fejlődő vállalkozása voltak. Ő mégis hazaköltözik. Országimázzsal, a pálinka és Budapest külföldi népszerűsítésével akar foglalkozni. Konkrét tervei vannak a fővárosi kávéházkultúra újjáélesztésére." 2018. március 7. Stumpf-Bíró Balázs ügyes kommunikátor-menedzser és műkedvelő ökokatasztrofista üzletember-prédikátor. Mélyalkalmazkodó házassági tanácsadásba ne kezdjen.
@agnesnagykasza33913 күн бұрын
nem műkedvelő. Rajta kívül még nagyon sok tudós ugyanezt mondja: Gelencsér, Jordán, Rácz, Csányi, Szathmáry, Gyulai, hogy csak a legnagyobb magyar tudósokat említsem. Bíró-Stumpf inkább az adható reakciókra fókuszál, a felsorolt tudósok a "mi van"-ra.
@hszgyuri2 күн бұрын
Néha előfordul, hogy emberek az addigi (esetenként jól jövedelmező) tevékenységüket sutba dobva beleállnak egy olyan ügybe, ami teljesen magával ragadta őket, és erre teszik fel az életüket. Stumpf-Bíró Balázs ilyen ember. Ezért hiteles számomra.
@VladiFx2 күн бұрын
Nem hülyeség ez a házassági tanácsadás amúgy ... XD
@jmolnar762 күн бұрын
...hát a végén a fehéringes mindent is prőbál +menteni... vicces :)
@Leo-ltalak2 күн бұрын
33:23 "sokkal több mindent eltudunk érni.....politikai téren... Köszönjük Emese! Csináld magad a közösséged! Az ember esze megáll,,, a pénz,,a hatalom,,uralkodás,,politika,,,ugyan oda jutnák ki, ahol most vagyunk, ha belekevernénk a politikát:D
@tonus3depiteszet-belsoepit187Күн бұрын
Másrészt elég világos a kép mennyi mozgásteret enged ez a globalkapitalista rendszer a kishalak (értsd. akár nagyobb közösségek) számára. Tisztelem azokat akik beleállnak ilyen munkába, de az esélyeik egészen minimálisak.
@egyha12 күн бұрын
Kispárna a farönkre😂😂😂 Az eltunyult seggüket nehogy felsértse😢😢😢
@Imre-xs8sr3 күн бұрын
Na, most már oszt kell monyjam: Emmá igényös lött no!