Ekstremalnie szybki internet - 6G wystrzeli cywilizację na inny poziom? | dr inż. P. Kryszkiewicz

  Рет қаралды 67,151

Radio Naukowe

Radio Naukowe

2 жыл бұрын

👉 Zostań Patronem: patronite.pl/radionaukowe
👉 Wesprzyj jednorazowo: suppi.pl/radionaukowe
🎧 Posłuchaj na streamingu: ffm.bio/radionaukowe
🔔 Subskrybuj: / @radionaukowe
🌐 Strona: radionaukowe.pl
👍 Facebook: / radionaukowe
📷 Instagram: / radionaukowe
❌ Twitter: / radionaukowe
🎓 Odwiedź LAMU: / @letniaakademiamlodych...
🎬 Zobacz więcej: • Radio Naukowe poleca
📩 Kontakt: kontakt@radionaukowe.pl
Jeszcze w Polsce nie wszędzie mamy 5G, a naukowcy już pracują nad kolejną generacją technologii komunikacji mobilnej. Przed nami 6G! Wszystko po to, żeby zaspokoić gigantyczne potrzeby ludzkości na możliwości przesył danych. - Przy czym to nie jest tak, że kolejna generacja wykorzystuje zupełnie inne zasady, to jest ewolucja - mówi w Radiu Naukowym dr inż. Paweł Kryszkiewicz z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Poznańskiej. Ewolucja, która jednak może prowadzić do społecznej rewolucji. Niezawodny, błyskawiczny internet z minimalnymi opóźnieniami to szansa na upowszechnienie się operacji na odległość, inteligentnych miast, komunikacji pojazdów autonomicznych, itp.
Jeśli zapytacie o maksymalną prędkość takiego internetu… to trudno odpowiedzieć. Prędkość przesyłu zawsze zależy od zagęszczenia anten, możliwości naszego urządzenia, ustawień operatora, a także liczby użytkowników. Ale tak, żeby zorientować się w skali zmiany: - Przepływności mogą wzrosnąć stukrotnie między 4G a 5G. Przy 4G możemy mówić o 100 megabitach na sekundę, przy 5G o 10 gigabitach. Z 6G standardowo mówimy, że powinna wzrosnąć 10-cio, 100-krotnie - mówi dr inż. Kryszkiewicz.
Aby przyspieszyć przesył danych można rozmieścić gęściej stacje bazowe, korzystać z coraz szerszego pasma. - Ale w pewnym momencie to już nie jest skalowalne i szukamy nowych rozwiązań. Stosowane są zaawansowane techniki kodowania, a także techniki wieloantenowe. Zamiast pojedynczego masztu z anteną, będzie ich 100 albo całe aktywne antenowe ściany - opowiada naukowiec.
Pojawiają się nawet pomysły, żeby korzystać ze… światła widzialnego. - Mogłyby to być świetlówki migające z prędkością niezauważalną dla naszych oczu, a z perspektywy telefonu będzie to przesył danych z prędkością powiedzmy jednego terabita na sekundę - prognozuje dr inż. Kryszkiewicz.
Odcinek powstał w ramach podróży Radia Naukowego. Są możliwe wyłącznie dzięki wsparciu Patronek i Patronów na patronite.pl/radionaukowe - dziękuję! Kto może i ma ochotę dołączyć, serdecznie zapraszam.
POLECAMY INNE MATERIAŁY:
• Radio Naukowe - Wszyst...
• Fizyka
• Biologia
• Astronomia
• Psychologia
• Zwierzęta
• Religia
• Historia
• Historia życia
• Geografia
• Technologia
• Człowiek
• Kultura
• Medycyna
• Archeologia
🧠 Radio Naukowe - włącz wiedzę! 🧠
#RadioNaukowe #KarolinaGłowacka #PawełKryszkiewicz 🎬

Пікірлер: 372
@zotakocankal781
@zotakocankal781 Жыл бұрын
No nie pozwolą człowiekowi żyć swobodnie, muszą zakłuć w dyby🤨 Przez całe moje życie słyszę: Ooo! Mechanizacja! Będziemy mniej pracować😃 Oooo! Komputeryzacja! Będziemy mniej pracować 😉 Oooo! Internet! Będziemy mniej pracować 🤨 Oooo! Sztuczna inteligencja!!! 😠 I cooo? Mniej pracujemy??? Zapier... tak, że nie mamy czasu samodzielnie pomyśleć i zapominamy o istocie naszego życia na Ziemi! Czy ktoś jeszcze pamięta, że mamy wolny wybór? Niewolnictwo taż możemy wybrać ale czy robimy to świadomie???
@Sattivasa
@Sattivasa Жыл бұрын
Azaliż istnieją granice śmieszności, których nie ważysz się przekroczyć?
@wysocki922
@wysocki922 Жыл бұрын
Cytat z opowiadanka Lema :"prawdziwie wielki przemysl nie zaspokaja potrzeb . On je stwarza !" I tak to , gigantyczne koncerny wpychaja nas powolutku w coraz wieksza zaleznosc od ich produktow . Rozne smart-citys , 5-6-7 G , anteny co 20m , totalny nadzor nad kazdym konsumentem , totalne uzaleznienie od sieci . "Ludzie sie przyzwyczaja" , jak stwierdzil jajoglowy inzynier , ktory tu tak entuzjastycznie i bezrefleksyjnie cwierka i zachwala . A gdzie czlowiek w tym calym systemie ? Gdzie przyroda ? Natura ? Potem sie dziwimy , ze nasze dzieci chodza caly dzien z nosem utkwionym w smartfonie i wykazuja powazne braki socjalne . Naukowcy-inzynierowie przypominaja wyscigowe konie , zaprogramowane na osiagniecie celu . Sa dobrze oplacani i maja osiagnac sukces. A zarzady koncernow zainteresowane sa wylacznie zyskami .
@user-wk5ib4fd2i
@user-wk5ib4fd2i 2 ай бұрын
Bardzo dobrze opisana rzeczywistość . 👍 Nie weiem tylko dla czego sporo ludzi chce się urządzac w tej "czarnej dziurze" i jeszcze się z tego cieszą.
@sebastiancioek5970
@sebastiancioek5970 2 жыл бұрын
Kontrola absolutna! Podziękuję
@piotrkuler683
@piotrkuler683 8 ай бұрын
Niektórym by się przydała
@piotrkuler683
@piotrkuler683 8 ай бұрын
Niektórym by się przydała
@antonikrawczyk1399
@antonikrawczyk1399 Жыл бұрын
Na szkodliwość promieniowania dla ludzi szkoda czasu... gratuluję. Trzeba pamiętać, ze zwiększanie energii promieniowania elektromagnetycznego o setki razy w stosunki do starych norm ma negatywny wpływ na ludzi.
@Kryptostulejarz
@Kryptostulejarz Жыл бұрын
Po obejrzeniu tego materiału doszedłem do wniosku że powinienem się szykować do opuszczenia Europy, jak tak dalej pójdzie to tu będzie taki smog elektromagnetyczny że standard życia będzie taki sam jak w Czarnobylu.
@annasz5472
@annasz5472 Жыл бұрын
Czarnobyl to pikuś do efektów po długo trwałym przebywaniu w polu elektromagnetycznym
@teresakulinska1435
@teresakulinska1435 Жыл бұрын
@@annasz5472 TO JASNE PRZECIEZ TECHNOLOGJA. BEDA STEROWAC. Z AM. A POLACY MY POWOLI BEDZIEMY PADAC JAK. MUCHY
@rrrsaw1414
@rrrsaw1414 11 ай бұрын
@@annasz5472 kzbin.info/www/bejne/ZqOWfKWrppx5bK8
@piotrpiotrowski7353
@piotrpiotrowski7353 Жыл бұрын
urządzeń pomiarowych? raczej śledzących obywateli.
@andrzejmrugaa139
@andrzejmrugaa139 2 жыл бұрын
Ignorancja technokratycznego podejścia wychodzi niestety ponownie. Jest ogromna różnica dla zanurzonych w oceanie nowych pół elektromagnetycznych żywych organizmów czy zwiększenie częstotliwości transmisji elektromagnetycznych jest obojętne czy nie jest obojętne. Ekspozycja trwała i nieusuwalna na bardzo wysokie częstotliwości rzędu 20 i więcej GHz czyni trwałe skutki uboczne w funkcjonowaniu ludzi. Ci co twierdzą że to pomijalny mankament są ignorantami. Oczywiście inżynierów to nie interesuje. Do czasu. I to nazywam infantylizmem. To jest choroba narkomana. Zawsze będzie za mało bodźców. Z mało gier i szturchania reklamami. Reszta to bzdety technologicznej zabawy o zysk korporacji. Nieliczni ludzie są świadomi tego zjawiska. Anonimowi fachowcy zadbają aby zlekceważyć wszystko co stanie na drodze zarabianiu pieniędzy. A na biznesie chorób cywilizacyjnych też się zarabia.
@hamradiofiles2049
@hamradiofiles2049 2 жыл бұрын
Superinternet nie wystrzeli cywilizacji na inny poziom tylko ściągnie na dno. Wystarczy obecny internet i ludzie, zwłaszcza młodzi, ciągle taplają się w szambie mediów społecznościowych, które promują przede wszystkim głupotę. Warto zrobić program o negatywnych skutkach mediów społecznościowych i co z tym należy zrobić.
@piotrd.4850
@piotrd.4850 Жыл бұрын
Żeby było śmieszniej, rozdział o tym czytałem już w książce z lat '80 o społeczncyh skutkach kablówki :D
@rrrsaw1414
@rrrsaw1414 11 ай бұрын
Każdy myślący człowiek wie, reszty nie szkoda
@KwiatPietruszki
@KwiatPietruszki 4 ай бұрын
Tak wierzymy instytucjom i standardom, że pośladki urywa. 😏
@Bar.Bar13
@Bar.Bar13 Жыл бұрын
Po co te nowe technologie, będące zagrożeniem dla życia i zdrowia, skoro jest bardzo dobry światłowód !!!
@marcinmarceli705
@marcinmarceli705 2 жыл бұрын
O w mordeczkę, jeszcze nie nauczyliśmy się skutecznie bronić przed 5G a tu już 6G. Będę potrzebował folii aluminiowej kolejnej generacji.
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 2 жыл бұрын
Jak masz starą folię to daj podwójnie 😄
@jacekchudala9311
@jacekchudala9311 2 жыл бұрын
folia nie starczy ,zbieraj już kable miedziane i obieraj je zrobisz se potem porządną klatę Faradaya 😂
@jerry-mind-sky
@jerry-mind-sky 2 жыл бұрын
15 % -20% młodych polskich par jest bezpłodna z powodu Promieniowania mikrofalowego.
@daro4847
@daro4847 2 жыл бұрын
Polecam się odrazu powiesić
@losarturos
@losarturos 2 жыл бұрын
Folia ci nic nie da. Dzięki możliwościom 6G rządy będą mogły instalować wszędzie tysiące kamer, przez które będziemy na okrągło podglądani. A może i też podsłuchiwani. Przepustowość 6G to uciągnie. ;-)
@janmotoch1382
@janmotoch1382 2 жыл бұрын
A poco nam to? Szybciej? A teraz coś nie działa płynnie, brakuje komukolwiek szybkości przepływu? Nie! Pewnie chodzi o coś innego, więc o co? Co potrzebować będzie takich ogromnych szybkości.... broń?
@PshemQ72
@PshemQ72 2 ай бұрын
Jeśli nie wiadomo o co chodzi to wiadomo o co chodzi 😉🤣
@ggnagognagoma2462
@ggnagognagoma2462 2 жыл бұрын
jakoś nie odczuwam potrzeby takiej przepustowości . Olewam ,,intęligentne" AGD czy sprzęt TV jak i potrzeby koncernów inwigilacji mnie i mojej rodziny
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 2 жыл бұрын
Koncerny to nic w porównaniu z tym co robią komuniści w chinach
@piotrd.4850
@piotrd.4850 Жыл бұрын
O, to to. Tam gdzie jest potrzebna - tam jest nieużywana.
@piotrkurgun7677
@piotrkurgun7677 2 жыл бұрын
Podobają się techniczne tematy. Pozdrawiam
@barbaragawriolek5850
@barbaragawriolek5850 Жыл бұрын
A jak to wpłynie na pszczoły, owady zapalające drzewa, zwierzęta i na nas?
@mario88388
@mario88388 2 жыл бұрын
3G, 4G, 5G, xG... wszystko służy z jednej strony do zaspakajania ciekawości tego co się dzieje na świecie (gry, informacje, platformy społecznościowe) a z drugiej - do kontroli użytkowników tej technologii . Jeśli polecimy na orbitę Ziemi to co zobaczymy? Jakie znaczenie ma cała ta technologia z punktu widzenia obserwatora? Celowo nie poruszam aspektu przydatności, bo to oczywiste i nie ma co dyskutować, że internet przydatny jest. Ale zobaczmy do jakiej rangi urósł ten temat... Użytkownicy internetu stają się jego coraz mniej świadomymi niewolnikami. Sam internet zmienia nasze życie i niestety niekoniecznie tylko na dobre, a dyskusje na temat wyższości jednej technologii nad drugą tak jak to opisuje taki felieton jak ten - tylko to udowadnia
@mario88388
@mario88388 2 жыл бұрын
@@andrzejczarnota3661Wychodzę z założenia, że każdy medal ma dwie strony. Energia atomu również może być wykorzystana na 2 sposoby - żeby dać nam ogromną ilość energii, którą możemy dobrze spożytkować albo żeby nas zabić - wszystko zależy kto daną wiedzę użytkuje czy wykorzystuje. Internet to potężne narzędzie, które z jednej strony daje wolność i wiedzę, z drugiej strony jest narzędziem inwigilacji i zniewolenia. Ma Pan rację - nie wszyscy mają świadomość jakie to rodzi konsekwencje... smutna rzeczywistość
@jankanty7372
@jankanty7372 2 жыл бұрын
Niewątpliwie przyspieszy postępującą degradację człowieka.
@szymonbaranowski8184
@szymonbaranowski8184 Жыл бұрын
Więcej zwykle wychodzi człowiekowi bokiem.
@impulsestar6431
@impulsestar6431 2 жыл бұрын
ludzie, zatrzymajcie sie, popatrzcie na najblizszych, na otoczenie, drzewa, kwiaty, po co ta gonitwa! Nienormalne czasy!
@mati5949
@mati5949 2 жыл бұрын
Też o tym myślę w ostatnich latach coraz częściej. Po co to i gdzie jest w tym wszystkim człowiek...
@dawidpajak3667
@dawidpajak3667 2 жыл бұрын
Z takim podejsciem to zamiast do lekarza, szaman rozprul by golebia, z jego flakow przewidzial by ci przyszlosc a i tak poszedlbys do piachu przez wyrostek czy nawet glupia drzazge. Jebac nauke...
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 2 жыл бұрын
Spokojnie, nikt Cie nie goni 🙂
@teresakulinska1435
@teresakulinska1435 Жыл бұрын
@@mati5949 CZLOWIEK BEDZIE WYMIERAL BO WIELKA. TECHNOLOGJA WYWOLA NOWOTWORY ZAWALY SMIERC TO SZKODLIWE ZNIKNA UMRA PSZCZOLY PTAKI
@romanszar.3727
@romanszar.3727 Жыл бұрын
Nawet szybko gada, jak katarynka, myślę że trzeba wszystkich pospieszać, przestać spać, jeść i tylko gonić co tchu.
@kr-4667
@kr-4667 Жыл бұрын
a jak to wpływać będzie na zdrowie człowieka ?
@peterjohn5544
@peterjohn5544 Жыл бұрын
Jak założysz foliową czapeczkę to będzie ok :)
@karolwtorek1045
@karolwtorek1045 2 жыл бұрын
Świetna rozmowa, świetny gość . Fajne jest to, że ma "nawijkę" w sposób i sensowny i zrozumiały. Zaś prowadząca dotrzymuje kroku. Cudo!
@Karol-123
@Karol-123 2 жыл бұрын
Bardzo dobry tłumaczyciel ten Pan Paweł. Super odcinek.
@grzegorzkoman5930
@grzegorzkoman5930 Жыл бұрын
jak wplywaja na ludzkie zdrowie te anteny i emitowane czestotliwosci? sa jakies badania czy folie trza nabyc?
@marcinwasowski8909
@marcinwasowski8909 Жыл бұрын
Już kilka dekad są obserwowane wpływy sieci komórkowych na człowieka, i nie ma żadnych przesłanek, że jest to szkodliwe. To wszystko są technologie małych mocy i energii. To nie są promieniowania jonizujące.
@grzegorzkoman5930
@grzegorzkoman5930 Жыл бұрын
sa przeslanki. zamieszkaj pod antenka i obsewuj sie.
@teresakulinska1435
@teresakulinska1435 Жыл бұрын
@@marcinwasowski8909 ALE. KLAMIESZ. 5G. 6 G. TO TO WIELKA. TECHNOLOGJA ALE DLA. ORGANIZMU BARDZO SZKODLIWA POSZUKAJ PANI PAWELA DAM SIE DOWIESZ
@helenaon8304
@helenaon8304 Жыл бұрын
Trza
@bulwaaktiw533
@bulwaaktiw533 Жыл бұрын
@@teresakulinska1435 tak tak załóż czapke z folią dziadku
@shovsky
@shovsky 2 жыл бұрын
Przecież prędkość światła to 300 km na milisekundę, więc opóźnienie na poziomie 1 ms fizycznie nie będzie nieosiągalne jeżeli odległość od pacjenta do zdalnego chirurga bedzie wieksza niż 150 km. Więc czy ma to w ogóle sens? Na pewno nie ma w takim razie co gadać o operacjach przeprowadzanych z drugiego końca świata. No chyba, że 6G ma plan korzystać z jakichś magicznych zjawisk einsteinowo kwantowych, ale nie wiem czy nawet w cernie nadswietlny przesył informacji wyszedł ponad poziom hipoteczny?
@sokoeuler236
@sokoeuler236 2 жыл бұрын
Zdaje sie że w koncu znalazł sie ktoś, kto dodał 2 plus 2 . Dodać należy że te 5G 6G, do tylko jakie 200 m z tych setek kilometrów, a reszta sieci na pewno szybsza niż swiatło nie jest.
@piotrd.4850
@piotrd.4850 Жыл бұрын
Szczególnie, że nie mówimy tu o linii prostej a odległośći propagacynej w światłowodzie, eterze i przetwarzaniu. Poza tym, teleoperacje robiono już w latach '80 na sprzęcie "zero G" :P a do nich potrzebny jest światłowód dla 5/6 G i prąd w miejscu, gdzie jest operowany...
@andrzejmrugaa139
@andrzejmrugaa139 2 жыл бұрын
Zatem ...nie śpieszmy się w wyścigu prowadzącym do nikąd. Własnym działaniem nie przyspieszajmy własnej destrukcji w imię ewolucji gatunku. Quo vadis Homo Faber ?
@adambogusawski9269
@adambogusawski9269 2 жыл бұрын
Dzień dobry :) wspaniały kanał YT - ciekawe co bedzie na setny odcinek :D
@karkotka
@karkotka 2 жыл бұрын
Dźwięk strzelającego korka od szampana!
@cwancigatorodziherungow5565
@cwancigatorodziherungow5565 2 жыл бұрын
Striptiz
@jackswiatek5221
@jackswiatek5221 2 жыл бұрын
Nastepny odcinek bedzie teoria o wierze w teorie naukowe... nie biore tego z nikad.... na stronie wiki tej pani jest napisane..."Dla telewizji T V N Style prowadziła program Cała prawda. Odpowiadała w nim m in na pytania, jakie produkty kupować, w jakie teorie naukowe wierzyć"... nigdy nie wiedzialem, ze w teorie naukowe mozna wierzyc... zakladam, ze to te kolorowe.
@ijontichy471
@ijontichy471 8 ай бұрын
@@cwancigatorodziherungow5565 haha Karolinę to bym chętnie zobaczył, mniam ;)
@irenakul20
@irenakul20 Жыл бұрын
Przydał by się odcinek jak 4g 5g 6g mają się do naszych komórek
@Auderman
@Auderman Жыл бұрын
nijak bo wpływ na nasze komórki może mieć moc sygnału a nie jego częstotliwość
@vickynoname334
@vickynoname334 Жыл бұрын
@@Auderman oczywiście, to jest nieprawda, bo mają wpływ i to duży, tylko oczywiście jest to ukrywane,
@rrrsaw1414
@rrrsaw1414 11 ай бұрын
@@vickynoname334 daj jakiś dowód/badanie/cokolwiek
@vickynoname334
@vickynoname334 11 ай бұрын
@@rrrsaw1414 Jest bardzo dużo dowodów, szczególnie w angielskojęzycznej literaturze. 25 tysięcy badań. Kto chce to znajdzie
@staszekdustan4065
@staszekdustan4065 Жыл бұрын
Ludzie którzy nie znają swojego organizmu nie wiedzą na jakich częstotliwościach komunikują się ich własne komórki nie zasługują na szacunek. Nauka została podzielona na fragmenty wiedzy tak jak medycyna i dlatego nauka schodzi na manowce medycyna niczego nie leczy a tacy pseudo naukowcy będą szkodzić ludziom zakłócając częstotliwości na których komunikują się wszystkie komórki nie tylko ludzkie. A linie światłowodowe się nie rozwijają bo za mało szkodzą. Po takich pseudo naukowcach będziemy mieli w każdej lampie na ulicy nadajniki 6 G. Dobrze powiedział żeby jedna stacja nie zakłócała drugiej każda pracuje na innej częstotliwości to może nasze komórki też zmienią częstotliwość żeby przebić się przez częstotliwość która je zakłóca. A co z częstotliwością ziemi pod którą wszystko co żyje się stroi tak jak w filharmonii przed koncertem jeden instrument podaje dźwięk pod który stroją się pozostałe. Mamy już zakłócenia ziemi od światowej sieci energetycznej 50 Herz, sieci komórkowe po każdym wprowadzeniu kolejnego G następowały dziwne epidemie. Gdzie jest kres tego szaleństwa panie doktorze. W rolnictwie także tak zwani naukowcy z klapami na oczach jak u konia widzieli tylko to co mieli widzieć drogę do przodu. Wprowadzili niesamowite ilości chemikaliów do gleby (dla wyników)nie zważając na to że aby świat mógł funkcjonować musi być zachowana równowaga na wielu poziomach a wszelkie zmiany bez poznania jego działania zawsze prowadziły do katastrofy. Pozdrawiam wszystkich myślących. Wyrazy współczucia dla osób które dobrowolnie dały sobie wprowadzić do organizmu dwutlenek grafenu.
@szpynda
@szpynda 2 жыл бұрын
Bardzo dobre rzeczy dzisiaj tutaj dają :)
@krystian4911
@krystian4911 2 жыл бұрын
Proszę pani, naukowcy wyhodowali rośliny na księżycowym regolicie proszę o odcinek na ten temat.
@BobCat1981
@BobCat1981 2 жыл бұрын
Bzdura. Totalna.
@18gosiczek
@18gosiczek Жыл бұрын
a jak to 6g ma sie do naszego zdrowia?
@waldemarsobkowiak8974
@waldemarsobkowiak8974 Жыл бұрын
Jasne! 6G jest potrzebne do rozwoju naszej cywilizacji dokładnie tak samo, jak Siódma Fala koronaświrusa! O ile w przypadku 5G anteny są na co dziesiątym dachu, to w przypadku 6G anteny będą na *każdym* dachu a nawet w każdej piwnicy. Pozdro dla Normalsów! Mam nadzieję, że trochę nas jeszcze jest.
@rrrsaw1414
@rrrsaw1414 11 ай бұрын
Foliowa czapka już na głowie?
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 2 жыл бұрын
Problem podstawowy brzmi: skąd brać takie ilości energii ? Bez elektrowni jądrowych i paneli słonecznych na domach się nie obejdzie
@TheMarylka
@TheMarylka Жыл бұрын
Usmażą nas tymi 5 g i dalej g . Te g to działa jak mikrofala 😡🤮💩
@dawid0rh-697
@dawid0rh-697 Жыл бұрын
Proscie Stworce o rozum
@qad417
@qad417 2 жыл бұрын
Mój internet już jest za szybki
@riddick9547
@riddick9547 2 жыл бұрын
Przy naszej ciągle przestarzałej infrastrukturze pamietajacej lata 90-e, to dla porównania jest tak, jakby wpuścić bolida F1 na nasze drogi. Trochę śmignie na autobahnie, by na zjazdowych i podrzednych wyhamować i stać w korku. Owszem, można ominąć drogimi routeremi. Nie ma nic za frajer. A mi się nigdzie nie śpieszy 😉
@danutakruppik-exler1973
@danutakruppik-exler1973 Жыл бұрын
Bardzo trafen porownanie. Dokladnie 👍 ja równiez, dziekuje.
@annasz5472
@annasz5472 Жыл бұрын
Doskonałe wynalazki do ludobujstwa!!!!
@letnisok
@letnisok 8 ай бұрын
Nie szuraj
@krystian4911
@krystian4911 2 жыл бұрын
Czy autonomiczne samochody, pociągi i drony mogłyby się ze sobą konunikować? Wallmart właśnie wprowadza przywóz towarów do domu przez drony, a chińska firma Nio właśnie testuje autonomiczne samochody. Czy w przyszłości zniknie rytuał inicjacji w dorosłość jakim jest test na prawo jazdy?
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 2 жыл бұрын
To żadna nowość. Amazon i Google już od lat prowadzą takie badania i próby
@rjcork
@rjcork 2 жыл бұрын
Po co pociag ma sie komunikowac z samochodem? Ludzie w samochodzie juz teraz moga sie komunikowac z ludzmi w pociagu.
@rrrsaw1414
@rrrsaw1414 11 ай бұрын
@@rjcork po to żeby ograniczyć możliwość wypadku i wcześniej obliczyć ewentualną możliwość kolizji biorąc pod uwagę każdą możliwą zmienną?
@rjcork
@rjcork 11 ай бұрын
@@rrrsaw1414 nawet jesli chcesz takie rzeczy wprowadzac to raczej nie bedzie sie to odbywac na zasadzie komunikacji samochodu z pociagiem. To kwestia optymalizacji zasobow.
@rrrsaw1414
@rrrsaw1414 11 ай бұрын
@@rjcork to właśnie kwestia komunikacji tych dwóch środków transportu, coś na zasadzie systemów obrony powietrznej (żelazna kopuła, tylko zoptymalizowane razem) które obliczają trajektorię i miejsce upadku rakiety po czym podejmują decyzję czy ją stracić czy upadnie w środku pola i koszty przewyższają zyski. Tylko bardziej zaawansowane, szybsze i ogólnie lepsze/dokładniejsze w każdym aspekcie.
@hejter7374
@hejter7374 2 жыл бұрын
Z rozwiązaniem problemu dużej ilości anten, robi się też tak, że malutkie stacje bazowe są na lampach miejskich
@legitnytv8240
@legitnytv8240 Жыл бұрын
Dokladnie Panie Kolego. Dokladnie.. tworza siec
@grzesiekxitami3264
@grzesiekxitami3264 2 жыл бұрын
spreed spectrum, zwykle, nie gada się na jednej częstotliwości "stacje bazową" w liczbie pojedyńczej?
@marianszarf6267
@marianszarf6267 Жыл бұрын
Tak mówili o 5G.
@krystian4911
@krystian4911 2 жыл бұрын
Pani Karolino, co do 6g proszę o odcinki o łączności z bazami na Księżycu i Marsie, sieci starlink, sondach Voyager które są najdalej wystrzelonymi w kosmos urządzeniami przez człowieka.
@piotrd.4850
@piotrd.4850 Жыл бұрын
Na początek proponuję takie coś: kzbin.info/www/bejne/aKfYfq19nchkmck
@Lumperator
@Lumperator 2 жыл бұрын
To samo gadali z 4G LTE Takich to Prędko się nie osiągnie. 5G działa szybciej ale potrzebuje bardzo wielu małych nadajników. Ja się pytam w jaki sposób 6G będzie działać, nadajnik co 10 m??
@piotrd.4850
@piotrd.4850 Жыл бұрын
Mniej więcej. Pojemność sieci komórkowej rośnie ze zmniejszaniem rozmiaru komórki. I dlatego potrzebne są światłowody, a tak długo jak te nie będą obowiązkowo kładzionie przy każdym innym medium (prąd/woda/gaz) tak długo będzie to lokalna ciekawostka.
@KwiatPietruszki
@KwiatPietruszki 4 ай бұрын
Dobre dla wywiadu, szybko mignąć, żeby wróg nie zdążył 😉👍
@TheMarylka
@TheMarylka Жыл бұрын
Anteny pinć gje może nie są zabójcze chyba że na nas spadną. Ale promieniowanie z nich już tak 😡😡😡
@cchoroszcz
@cchoroszcz Жыл бұрын
Pan niech wieże ustawi na każdym człowieku nie tylko na ścianach lub słupach.Skandal ,macie mądrość i wiedzę od Szatana nie od stwórcy.Takie umysły to powinne być utylizowane.
@michalruczynski6554
@michalruczynski6554 2 жыл бұрын
Jakie może być zastosowanie wojskowe tej technologi..? Pozdrawiam.
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 2 жыл бұрын
Takie jak na Ukrainie, proste 😄
@ewagorecka7224
@ewagorecka7224 Жыл бұрын
...szybsze uniecystwienie ziemskiej cywilizacji... i przy okazji ich twórców.. .. kto przytomny, dostrzeże już jej skutki na własnym ciele...
@iowa406
@iowa406 Жыл бұрын
Te ściany anten to już jest. Tyle, że nie w komunikacji, a w wykrywaniu. Nie dla cywili, a w wojsku. Anteny ścianowe są w każdym nowoczesnym systemie radarowym . Stare radary mogły śledzić max 3-4 cele jedną abteną. Antena ścianowa może śledzić nawet kilkadziesiąt celów. Tak, wiem antena radarowa, a komunikacyjna to coś innego. Jednak to nadal operowanie na falach radiowych/elektromagnetycznych.
@dariuszpatryn5057
@dariuszpatryn5057 2 жыл бұрын
"1984" w pełnej krasie. Chyba trzeba się trochę cofnąć.
@andrzejurbaniak8103
@andrzejurbaniak8103 2 жыл бұрын
Witam wszystkich serdecznie 🙂
@Mimmimok
@Mimmimok Ай бұрын
Normy pola elektromagnetycznego przekroczone wielokrotnie. A za tym choroby: bezplodnosc, autyzm, aizheimer i parkinson. Zapalenie miesnia sercowego, trudnosc z koncentracja
@marstanis8595
@marstanis8595 Жыл бұрын
n-te G nie zmieni praw fizyki. Opóźnienie 1ms może być osiągnięte tylko na dystans do ok. 20-30km, a i to bezpośrednio urządzenie do urządzenia. W obecnym świecie zabezpieczeń, każde urządzenie, router, firewall, switch, itd. „pobiera” swoje ms. Szerokość pasma nie zmieni wiele. Można porównać tutaj autostradę z 20-ma pasami ale ograniczoną prędkością do 120km/h.
@adam-nc2hn
@adam-nc2hn 2 жыл бұрын
Bardzo mi się podobają...
@krystian4911
@krystian4911 2 жыл бұрын
Jaka jest granica możliwości przesyłu danych? Pod względem prędkości światła, możliwości gromadzenia danych i popytu, tzn pewna ilość danych po prostu nie będzie potrzebna bo ile można grać online, oglądać filmy, rozmawiać ze znajomymi itd. Podobnie jak z napojami- nie ważne jakie strategie marketingowe i składy napojów wymyślą producenci pojemność pęcherzy jest ograniczona.
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 2 жыл бұрын
.... to granica przepustowości sieci, proste 😄
@krystian4911
@krystian4911 2 жыл бұрын
@@ZdzichaJedziesz ale chodzi mi o możliwe sposoby przesyłu danych. Czy jest jakiś limit możliwej szybkości i gigabajtów danych? Czy powstanie 7g? 8g? Czy jest ściana po której osiągnięciu nie będzie się dało ulepszyć internetu?
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 2 жыл бұрын
@@krystian4911 Gdybym znał odpowiedź na Twoje pytanie to byłbym obrzydliwie bogaty. 😄 Na tak zadane pytanie nie można dać sensownej odpowiedzi, co więcej samo pytanie wydaje się źle postawione.
@krystian4911
@krystian4911 2 жыл бұрын
@@ZdzichaJedziesz dlatego to jest pytanie do pani Karoliny lub kogoś mądrzejszego od ciebie
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 2 жыл бұрын
@@krystian4911 nie trzeba dużej inteligencji, żeby samemu sobie odpowiedzieć na to pytanie 😁
@artursikorski7484
@artursikorski7484 Жыл бұрын
5G miało być przełomowe dla cywilizacji. Jedyne co jak na razie rozkwitło przy uzyciu tej technologii to farmy trolli i specjalistki od wszystkiego z przemyśleniami prosto z porannej toalety. Chyba jedyny tak naprawdę widoczny efekt 5G, to szybsze zastępowanie cywilizacji w kolejny okres zabobonów. 😅
@rrrsaw1414
@rrrsaw1414 11 ай бұрын
Chyba jesteś niepoważny. 5g wdrażane w moim sektorze przyczynia się do autonomicznej pracy ciagnikow rolniczych, fakt jest to narazie drogie ale przyszłość widze w jasnych barwach
@namevorname1221
@namevorname1221 9 ай бұрын
​@@rrrsaw1414napisz jeszcze o operacjach dokonywanych za pośrednictwem komórek 5-g 😂, nie trzeba być naukowcem aby ogarnąć po co to szaleństwo: precyzja lokalizacji, addytywność mocy, internet rzeczy a reszta to bzdety dęte, reasumując inwigilacja i eksterminacja ludności, dlatego nie przejmują się wzrostem poboru energii o 1/3 wypromieniowanej do luftu.
@rrrsaw1414
@rrrsaw1414 9 ай бұрын
@@namevorname1221 niezbyt mni to interesuje i tak tego nie dożyje niech się inni martwią.
@namevorname1221
@namevorname1221 9 ай бұрын
@@rrrsaw1414 a pisałeś, że przyszłość widzisz w jasnych barwach 😂
@rrrsaw1414
@rrrsaw1414 9 ай бұрын
@@namevorname1221 no o tym mówię xd
@kamilgorecki9898
@kamilgorecki9898 Жыл бұрын
Techniczne tematy bardziej przemawiają do wyobraźni. Chociaż to subiektywne. Może któregoś dnia pojawi się coś o energetyce współczesnej? Był już odcinek o promieniowaniu jonizującym. Może pora rozszczepić U-235 - troche o dostępnych technologiach albo może nawet więcej? 😉
@RafalKotyla
@RafalKotyla 2 жыл бұрын
Pani Karolino, komu w domu potrzebne są te terabity? Dzisiaj nie trzeba kraść. Wszystko jest dostępne na wyciągniecie ręki. Vod i inne media strumieniowe i temat załatwiają kompletnie. Dla standardowego modelu rodziny 150 Mbps to dużo. 300 to komplety luz. Więcej to ekstrawagancja. Dla chętnych vectra ostatnio wprowadziła 10 Gbps. Super 👌 Ale po co? Łącza szerokopasmowe między routerami brzegowymi (między miastami, sieciami) to 10 Gbps, 40 Gbps, czasem 100 Gbps. Klient jest głupi i jak zawsze ważny jest kolor szminki albo długa broda w (cokolwiek). Pozdrawiam 😀
@piotrd.4850
@piotrd.4850 Жыл бұрын
Problemem jest to, że na 90% powierzchni kraju nie masz taniego i niezawodnego dostępu do 10Mbps...
@elisabethi3043
@elisabethi3043 Жыл бұрын
Potrzebna jest informacja nt negatywnych wpływów tych wszystkich fal z niezliczonych telefonów... anten na żywe organizmy, na zdrowie człowieka. To nie jest "zbędna strata czasu", To jest najważniejsze dla człowieka. 200 milisekund to jaka część sekundy ? To już jest zbyt powoli na nasze telefony ?
@xPatrykMazur
@xPatrykMazur 2 жыл бұрын
Ciekawy odcinek. P.S. Coś jest nie tak z głosem gościa - raz ciszej, raz głośniej. Może w mikrofonie/mikserze jest włączony kompresor?
@sokoeuler236
@sokoeuler236 2 жыл бұрын
No jasne, chirurg musi miec mobilny internet z 1 ms opóźnienia bo a nóż (skalpel) widelec bedzie musiał operowac spacerując po miescie ze smartfonem. Na tą możliwość chirurgia czeka już od co najmniej 100 lat, na szczescie teraz 5 czy 6G rozwiązuje sytacje i możemy spać spokojnie.
@piotrd.4850
@piotrd.4850 Жыл бұрын
Trafne en.wikipedia.org/wiki/Remote_surgery
@jacekn4676
@jacekn4676 Ай бұрын
Herców panie majster
@jankula3819
@jankula3819 2 жыл бұрын
Witam serdecznie.
@arturzalewski6680
@arturzalewski6680 2 жыл бұрын
Pani Karolina ma rownie interesujaca barwe glosu jak Pani Krystyna Czubowna 😉 6G spali nam wszystkim mozgi hahaha. Milego dnia wszystkim sluchaczom RN.
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 2 жыл бұрын
Artur, Ty mów za siebie 😄
@teresakulinska1435
@teresakulinska1435 Жыл бұрын
ARTUR. TU. NAPISALES PRAWDE. BEDZIE DUZO GLEJAK RAK. MUZGU. ORAZ CHOROB PSYCHICZNYCH TAK BYLO PRZY PROMIENIOWANIU ELEKTROMAGNETYCZNYM FAL DLUGICH PRZY NAJWYZSZYM MASZCIE. RADIOYM NA SWIECIE MASZT BYL W KONSTANTYNOWIE I PRZY REMONCIE WALNAL I LUDZIE. NIE. POZWOLILI. ODBUDOWAC
@helenaon8304
@helenaon8304 Жыл бұрын
Nie spali, nie tylko podgrzeje........ JE
@Arpa61
@Arpa61 2 жыл бұрын
Jak się rozpełzło "w Ukrainie", "w temacie", to i niech będzie "w politechnice". Chamiejemy. Mam to w du^^e.
@bulwaaktiw533
@bulwaaktiw533 Жыл бұрын
super :)
@tomaszroot
@tomaszroot 2 жыл бұрын
A jak to wpływa na otoczenie, zdrowie żywych?
@marekdyjor
@marekdyjor 2 жыл бұрын
Nie wpływa.
@sokoeuler236
@sokoeuler236 2 жыл бұрын
@@marekdyjor Ile skasowałaś za ten supermONdry komentarz ?
@tomaszroot
@tomaszroot 2 жыл бұрын
@@marekdyjor a coś więcej napiszesz?
@marekdyjor
@marekdyjor 2 жыл бұрын
@@tomaszroot jest wiele dobrych opracowan nawet na yt. Na temat braku realnego zagrożenia ze strony systemów komunikacji bezprzewodowej. Pierwsze to zbyt małe moce aby mogly zaszkodzić. Drugie to im wyzsza częstotliwość to tym mniejsza możliwość penetracji nawet skóry. Kwanty promieniowania radiowego nawet miktrofalowego maja zbyt mala energię aby spowodować efekty kancerogenne. Realnie dopiero UV ma energię zdolna spowodować zmiany komorkowe w organizmach żywych. Jedyne efekty fal radiowych to efekty cieplne ale one wymaga naprawde sporej energii na powierzchni organizmu.
@tomaszroot
@tomaszroot 2 жыл бұрын
@@marekdyjor poleć mi materiał, które według Ciebie był najciekawszy. Dziękuję
@kubacski8454
@kubacski8454 2 жыл бұрын
👍 👍
@michakot6287
@michakot6287 Жыл бұрын
Gdzie smart city w polszy 😂 metr odległości między samochodami i oszczędność paliwa. Tymczasem w polszy czerwone światło na pasach zapala się jak po horyzont brak żywej duszy. Progi spowalniające i ograniczenie do 30 gdy w rzeczywistości trzeba zwolnić do 10 żeby na tym gównie nie wyskoczyć w kosmos. Chyba prędzej przejdziemy na osły i konie niż na Smart city
@marlenagalazka2205
@marlenagalazka2205 Жыл бұрын
Skoro 5 g to bron mikrofalowa to czym bedzie 6?
@hania77777
@hania77777 Жыл бұрын
Wszystko fajnie tylko niech naukowcy wymysla zeby przestalo brzeczec w powietrzu Bo I’m wyzsze te G to tym glosniejsze te buczenie slychac
@PrzemysawGrabskiPrem
@PrzemysawGrabskiPrem 7 ай бұрын
Chyba 20 lat temu w Świecie nauki był artykuł o antenach inteligentnych, które formują pole w kształcie dżetu, śledzącego antenę telefonu. Pojazdy mogą się komunikować również bezpośrednio i ograniczyć obciążenie sieci globalnej.
@wandastasiak5053
@wandastasiak5053 Жыл бұрын
Będziemy zdrowsi ? szczęśliwsi ? mądrzejsi ? będziemy dłużej żyli ?
@bedroomCode
@bedroomCode 2 жыл бұрын
Dlaczego tak cicho?
@paweadamik8828
@paweadamik8828 2 жыл бұрын
Jak dla mnie może być i 7 i 8 i nawet 100G albo i 5H tylko mam pytanie, czy czasem 5G nie miało przenieść nas na inny poziom?
@patrycjaszydlik5963
@patrycjaszydlik5963 2 жыл бұрын
Powoli przenosi drogi Panie ;)
@sokoeuler236
@sokoeuler236 2 жыл бұрын
@@patrycjaszydlik5963 Taa, jak ciebie na dopalaczach. Tak to wyglada, jak nieuctwo i dyletanctwo trolluje za mamone.
@teresakulinska1435
@teresakulinska1435 Жыл бұрын
Pod ziemie
@annaostrowska6154
@annaostrowska6154 Жыл бұрын
czym tu sie ekscytowac zamiast drzew beda maszty hej ekolodzy gdzie wy jestescie?
@MW-lb8fn
@MW-lb8fn Жыл бұрын
Przede wszystkim zmieni ciebie , zmieni cię w warzywo
@leonard2ful
@leonard2ful Жыл бұрын
tak, dla zwolenników szybkości, szybko można przenosić się między światami, a potem wrócimy do świata komunikującymi się kamieniemi, potem będą sygnały dymne, kiedy ludzie ujarzmią ogień :)
@krystian4911
@krystian4911 2 жыл бұрын
Pani Karolino, co do łączności proszę o odcinek na temat komunikacji z cywilizacjami pozaziemskimi.
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 2 жыл бұрын
To jakby opowiadać o cudzie kiedy dziad przemówił do obrazu a obraz do niego ani razu 😄
@perunshogun7276
@perunshogun7276 Жыл бұрын
@@ZdzichaJedziesz ale wiesz ze byl program SETI? Komunikacja z ''kosmitami'' jest nauka - a ze kosmici do tej pory nie odpowiedzieli to nie znaczy ze nie sluchaja albo ze ich nie ma. Oczywiscie nie mam pojecia ze sa ale nie mozna tego wykluczac. Osobiscie uwazam, ze to ze na Ziemi jest zycie i inteligencja to super nieprawdopodobny przypadek i nigdzie sie nie powtorzyl niestety. Zarowno chcialbym i niechcialbym sie mylic...
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz Жыл бұрын
@@perunshogun7276 teraz kiedy okazuje się że ufo to chińskie balony i drony jestem jeszcze bardziej sceptyczny co do tego że jest jakaś inna cywilizacja która coś o nas wie.🤔
@perunshogun7276
@perunshogun7276 Жыл бұрын
@@ZdzichaJedziesz Ja jestem sceptyczny od urodzenia. Nie wierze zadnej religii ani w prehistorycznych kosmonautow. Jedyne w co wierze to nauka - bo nawet ona jest tylko hipoteza - wiec nie osmiele sie powiedziec ze cos wiadomo na pewno. Niemniej jednak poszukiwania innych cywilizacji i ewentualna lacznasc z nimi jest jednym z jej dzialow - chetnie posluchalbym o tym w Radiu Naukowym
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz Жыл бұрын
@@perunshogun7276 Myślę że nie było by dużego problemu z kontaktem tzw trzeciego stopnia tzn gdyby tu się pojawili. Arytmetyka i geometria jest taka sama w całym kosmosie. To byłby punkt wyjścia do zrozumienia się nazwajem. Nie używałbym też słowa "wiara" w stosunku do nauki. W fizyce posługujemy się modelami które wyjaśniają wyniki doświadczen i obserwacji. To nie jest jakieś fundamentalne rozumienie rzeczywistości ale niczego lepszego na razie nie mamy.
@bozenon9923
@bozenon9923 Жыл бұрын
O czym nagrywają Zofia Filipiak, Ewa Pawela, Witold Hake? Stop Zorganizowanym Elektronicznym Torturom / broń energii skierowanej, Mind control, psychotronic weapons patents list
@wandastasiak5053
@wandastasiak5053 Жыл бұрын
a na jaki poziom " wystrzeli " nasze zdrowie , zadowolenie, szczęście ?
@krystian4911
@krystian4911 2 жыл бұрын
Czy nie jest tak że branża autonomicznych pojazdów jest ograniczona przez dostępność strategicznych surowców takich jak lit, krzem czy kobalt? Te surowce są trudno dostępne więc ta branża w końcu dojdzie do ściany.
@whitetea8600
@whitetea8600 2 жыл бұрын
Tak, podobnie jak samochody elektryczne, a w zasadzie baterie do nich, ale są perspektywy rozwiązań które zamienią przede wszystkim kobalt, który jest chyba głównym problemem, na inne materiały. Wiem że mowa między innymi o grafenie i nanorurkach.
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 2 жыл бұрын
No to będzie motywacja, by znaleźć tańsze rozwiązanie. Spokojna Twoja rozczochrana 😄
@rjcork
@rjcork 2 жыл бұрын
nie, dlatego ze w porownaniu do zwyklego samochodu nie ma w dzisiejszych czasach w autonomicznym niczego nadzwyczajnego. Moze kilka kamerek wiecej i dodatkowy komputer.
@piotrd.4850
@piotrd.4850 Жыл бұрын
Po pierwsze, sam fakt że samochód potrzebuje G dość dobrze opisuje realną 'autonomię' xD
@piotrd.4850
@piotrd.4850 Жыл бұрын
@@rjcork I dlatego jest to klśka....
@bazakbal100
@bazakbal100 Жыл бұрын
Ok, ale po co? Nie ma to zadnego sensu!
@urszulaw7021
@urszulaw7021 Жыл бұрын
A komu to potrzebne to 6G🙈 tylko i wyłącznie do kontroli i żeby korporacje zarabiały.
@marekrudnicki9756
@marekrudnicki9756 2 жыл бұрын
To ja dałem lajka nr 400
@magcali264
@magcali264 6 ай бұрын
A co na to Pani Diana Wojtkowiak ? Jedyna przedstawicielka nauki polskiej ktora cos wie na ten temat.
@grzesiekxitami3264
@grzesiekxitami3264 2 жыл бұрын
mona wykazać kiedyś było, że telefonicznym drucikiem dało się max 9600 kBitów młody człowieku, 56 kb/s, no cóż młodzi jesteście
@nihilistycznyateista
@nihilistycznyateista 2 жыл бұрын
Tak a propos technologii komunikacyjnych... Bo wiele się mówi o trnsmisji mobilnej, a niewiele, a wręcz prawie nic o sieci lokalnej... otóż poza sieciami G, są też coraz nowsze i szybsze standardy routerów WiFi i aktualnie obowiązującym standardem jest WiFi5, ale... już od jakiegoś czasu dostępne sa rozwiązanie WiFi6, co wiele zmienia i przyspiesza, a już się mówi także o standardzie WiFi7, który za jakiś rok wejdzie i o ile cały czas słyszeliśmy, ze dla najszybszego i najstabilniejszego połączenia to tylko kabel ETh od routera, to bardzo możliwe, ze WiFi7 przebije możliwościami przepustowość miedzianego przewodu. I to nie tylko dlatego, ze to rozwiązanie tak szybkie, ale i tak rewolucyjne w niektórych aspektach. Dla przykładu dotychczas połączenie między telefonem a smartTV wiązało się z minimalnym opóźnieniem, bo router w nim pośredniczył - w sensie dane z telefonu trafiały na router, a ten wysyłał je do telewizora. Standard WiFi7 jest w stanie przekierować ten transfer jako bezpośrednie połączenie, jednocześnie je nadzorując, bo jest w stanie się łączyć z jednym urządzeniem wielokrotnie na różnych pasmach... co oczywiscie kablowo jest fizycznie niewykonalne i musi iść przez router, bo to do niego jest połączony i telefon i TV. Znaczy telefon jest bezprzewodowo, więc jeszcze gorzej, bo router musi przetworzyć ten sygnał i puścić niby szybszym kablem... Zresztą, jak chcecie więcej szczegółów, to posłuchajcie Mateusza: kzbin.info/www/bejne/iYKue3SqbrOGoZY
@piotrd.4850
@piotrd.4850 Жыл бұрын
No, a teraz wyjaśnij dlaczego z telefonu Apple na telefon nie-Apple nie można przesłać zdjęćia/filmu po WiFI :P Pomyśl nad tym.
@nihilistycznyateista
@nihilistycznyateista Жыл бұрын
​@@piotrd.4850 pewnie to, co chcesz mi zasugerować to kwestie bezpieczeństwa. Ale wierz mi, że nie do końca. Nie jest to powód ani jedyny, ani nawet najważniejszy. Technicznie nie ma przeciwwskazań, ale pod względem zysków Apple'a jest pewnie coś około 100 miliardów przeciwwskazań;] I powód dlaczego nie da się przesyłać tak sprawnie plików pomiędzy sprzętem tej firmy i sprzętem innych, ma też wiele wspólnego choćby z tym, czemu myszką bezprzewodową da się płynnie operować jednocześnie na ekranie kilku macbooków naraz połączonych do tego samego WiFi, a na ekranach kilku PCtów tak się nie da;] To samo zresztą z dowolnym innym praktycznie peryferium, jeśli tak to ustawisz.
@lapilibra4672
@lapilibra4672 Жыл бұрын
Jak się pozbędziemy routerów to jak będzie działał Internet? Przypadkiem WiFi nie leci najpierw przez router? Cos mi się wydaje, że kabel czy światłowód zawsze będzie szybszy.
@nihilistycznyateista
@nihilistycznyateista Жыл бұрын
​@@lapilibra4672 mylisz pojęcia trochę... prędkość jako taka i w światłowodzie i bezprzewodowo to prędkość światła, w kablu miedzianym, czyli standardowym ethernetowym, jest ograniczona przez opór elektryczny dodatkowo. Ale... w każdym z mediów jest ograniczenie przepustowości - czyli powiedzmy mamy wąską rzekę z rwącym nurtem i szeroką z powolnym - i mimo wszystko w ciągu godziny więcej wody przepłynie szeroką. I dlatego kabel miedziany był zawsze szybszy - prędkość przepływu danych była taka sobie, ale za to szerokość strumienia ogromna. Jednak co generacje WiFi moc sygnału, a przede wszystkim jego jakość rośnie - i powoli zbliżamy się do granicy, gdzie kabel, aby wyrównać swoją niedoskonałość, z racji na brak możliwości pozbycia się oporu, musiałby być grubszy, a to by z kolei powodowało zakłócenia, było droższe i wymagało większej mocy, wiec się nie opłaca. W rezultacie WiFi po prostu kiedyś musiało stać się bardziej wydajne od skrętki... Za to światłowód może być grubszy tanim kosztem - ale z nim ograniczenia są natury, że tak powiem kierunkowej i nie da się zrobić tak, aby swobodnie nim majtać na wszystkie strony, żeby kompa podłączyć i stosuje się to raczej w stojących sztywno na miejscu serwerach, a w rozwiązaniach domowych - światłowód dochodzi maksymalnie do skrzynki serwerowej na klatce, a nie do komputera użytkownika końcowego, choć mógłby do routera w jego domu, jeśli ten będzie na sztywno zawieszony na ścianie. Ale i tak musiałby to podłączyć wykwalifikowany technik, więc się tego unika i korzysta z grubszych od skrętki kabli koncentrycznych...
@franeksinatra494
@franeksinatra494 2 жыл бұрын
techniczne tematy również zajebiste
@dawidziorjwp
@dawidziorjwp Жыл бұрын
Ciekaw jestem czy firmy ubezpieczeniowe pozwolą na dopuszczenie takiej technologii która sprawi ze ich usługa w dużej mierze stanie się nieistotna 😏
@rrrsaw1414
@rrrsaw1414 11 ай бұрын
To zbyt małe lobby żeby mogło się przeciwstawić czemuś tak nieuniknionemu
@krystian4911
@krystian4911 2 жыл бұрын
Pani Karolino, jeszcze raz zachęcam panią by założyć serwer Radia Naukowego na discordzie
@krzysztofmol
@krzysztofmol Жыл бұрын
Haha, taka niezwiązana z tematem uwaga na marginesie. Wcześniej jedyną tak szybko opowiadającą osobą jaką spotkałem była przewodniczka w kopalni uranu na dolnym śląsku (zapamiętałem bo była rewelacyjna) ... a dziś ten sam głos tyle że męski. Pozdrawiam
@tomaszdymowski1529
@tomaszdymowski1529 Жыл бұрын
Tragedia
@grzesiekxitami3264
@grzesiekxitami3264 2 жыл бұрын
pipcało tak Pani Karolino, by zsynchronizować czas a Pan co plecie, chyba nie rozumie
@sylwiazdr7986
@sylwiazdr7986 Жыл бұрын
STOPZET: Proszę sprawdźcie co to oznacza, proszę zapoznajcie się z tematem.
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 2 жыл бұрын
Gość nie wyjaśnił, skąd dziwny dźwięk łączenia się z Internetem przez modem telefoniczny
@bogdantm1
@bogdantm1 2 жыл бұрын
A ludzkie mózgi kiedy wystrzeli w kosmos czy ugotuje metoda na żabę?
@Wielkiformat_pro
@Wielkiformat_pro 11 ай бұрын
„Wydaje mi się… wydaje mi się… wydaje mi się…” 🙃
@robertz.9493
@robertz.9493 2 жыл бұрын
najlepszy numer, ze technologia extremelnie szybkiego przesylu danych juz dawno jest - placowka CERN, gdzie akcelelator czastek generuje setki petabitow danych, ktore trzeba extremelanie szybko przesylac celem obrobki....do autonomicznej komunikacji nigdy do tego nie dojdzie, bo co w przypadku wypadku - kto bedzie za to odpowiadał, jak nie ma kierowcy ? i co na to ubezpieczyciele ? :)
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 2 жыл бұрын
Problem jest raczej natury prawnej. Zapewne prawodawca uzna że odpowiedzialność leży po stronie producenta.
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 2 жыл бұрын
No widzisz ? Na coś się ten CERN przydaje, nawet dla zwykłych zjadaczy chleba
@robertz.9493
@robertz.9493 2 жыл бұрын
dokładnie tak jest...dodatkowo, nawet jesli w CERN nie odkryja niczego ciekawego, to i tak dzieki temu projektowi mamy w ogole Internet :)
@piotrd.4850
@piotrd.4850 Жыл бұрын
@@robertz.9493 Wyjaśnij proszę związek CERNU z CYCLADES i ARPAnetem.
Каха инструкция по шашлыку
01:00
К-Media
Рет қаралды 4,4 МЛН
Sprinting with More and More Money
00:29
MrBeast
Рет қаралды 151 МЛН
Omega Boy Past 3 #funny #viral #comedy
00:22
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 36 МЛН
Miracle Doctor Saves Blind Girl ❤️
00:59
Alan Chikin Chow
Рет қаралды 61 МЛН
6G, zaawansowana innowacja technologiczna!
9:00
aTech PL
Рет қаралды 1 М.
#14 Aga Woźniak - Starak | Jak się nie bać?
1:02:04
BizuteriaYES
Рет қаралды 125 М.
Słowianie i zagadka ich pochodzenia. Czy badania genetyczne rozwiązały odwieczną tajemnicę?
34:55
Elektroniczne tortury w Polsce?
2:17
Newsweek Polska
Рет қаралды 6 М.
Koniec 5G! Oto nowa sieć 6G
8:32
TechnoStrefa
Рет қаралды 43 М.
Perowskity, rewolucja w energetyce - rozmowa z Olgą Malinkiewicz
22:54
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 600 М.
Wasted opportunities for Polish teachers
16:01
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 176 М.
cool watercooled mobile phone radiator #tech #cooler #ytfeed
0:14
Stark Edition
Рет қаралды 8 МЛН
wyłącznik
0:50
Panele Fotowoltaiczne
Рет қаралды 24 МЛН
Дени против умной колонки😁
0:40
Deni & Mani
Рет қаралды 10 МЛН
How To Unlock Your iphone With Your Voice
0:34
요루퐁 yorupong
Рет қаралды 19 МЛН
#miniphone
0:16
Miniphone
Рет қаралды 1 МЛН