Elektromos bojler vezérlés okosmérővel, napenergia tárolása meleg vízben

  Рет қаралды 6,568

Peter Ivanov

Peter Ivanov

Күн бұрын

Пікірлер: 43
@torpemonguz
@torpemonguz Жыл бұрын
Frankó kis cucc.. Én most egy Shelly 3-em mérőt használok, és HA-val vezérlem a fogyasztókat. (Illetve, most nem alkalmazom, mert a szaldó miatt nem fontos, de készülök a jövőre..)
@arnoldbencz6886
@arnoldbencz6886 Жыл бұрын
Szia. Tudnál esetleg több infót közölni erről? Van Shelly 3-em mérőm és működő HA rendszerem is RPI4-en. Előre is köszönöm.
@torpemonguz
@torpemonguz Жыл бұрын
@@arnoldbencz6886 Szia mire gondolsz? A vezérlésre?
@tridotica
@tridotica 10 ай бұрын
Szia, Köszönjük a videót, nagy szépen megcsináltad. Most,hogy a bruttó elszámolás került bevezetésre a napelemeseknél jelentős megtakarítás érhető e az eszközöddel. Az ideális mindhárom fázis visszatáplálásának kontrolálása lenne. Ez megvalósítható 3 fázisu HMV esetén? Ohmikus infra panelek,elektromos kazán esetén megvalósítható? Én nem láttam a piacon ilyen megoldást,ha tényleg nincs,meg kellene fontolni a gyártatást,mert úgy gondolom lesz rá igény. Ebben az esetben megfontolandó lehet a Home Assistantba való integrálás lehetősége. Bruttó elszámolás esetén a visszatáplálas konkrétan veszteség, ennek automatikus elhasználása nagyban javítja a megtérülést. Ha tényleg nincs a piacon ilyen megoldás, a Videoton és sok magyar cég is gyárt, de Kínában is lehet gyártatni. A fázis hasításos megoldás nem okoz zavarokat a hálózatban, amikor részterhelésen működik?
@ivanovp
@ivanovp 10 ай бұрын
Megvalósítható 3 fázis vezérlése, de ebből a PCB-ből kellene hármat építeni. Egy PCB kapcsolódna az okosmérőhöz, a többi kettő a helyi WiFi-n keresztül kaphatja az adatokat. De ehhez a szoftvert tovább kell fejleszteni, nálam csak egy ilyen vezérlés működik. Egyelőre. Én sem láttam a piacon ilyen megoldást, ezért fejlesztettem ki az eszközt. Megfontoltam a gyártást, de ahhoz, hogy ebből termék legyen, nagyon sok munka kellene, aminek nagy része már nem is fejlesztőmérnöki feladat, engem meg csak fejlesztés érdekel, én mérnök vagyok... Még nem mértem a hálózaton a jelalakot, de eddig nem okozott gondot a fázishasítás (legalábbis nem vettem észre).
@tridotica
@tridotica 10 ай бұрын
@@ivanovp COS(fi),meddő teljesítmény? A Videotont keresd meg,vevők lehetnek rá.Innen csak bruttó napelemesek lesznek,mindenkinek érdeke lesz nullán tartani a fogyasztást. Egy nagyobb 3 fázisú elektromos kazánnal átmeneti időszakban meg lehetne oldani a módszereddel fűtést nagyobb rendszernél.Nekem 3x3kw visszatáplálas is volt novemberben. Én majd 3 fázisú HMV-vel,3 klíma vezérlésével próbálom majd a saját fogyasztást kezelni,de még van pár évem.
@janoszelizi7851
@janoszelizi7851 Ай бұрын
Szia ! Nagyon tetszik ez a megoldás ! Olyan kérdésem lenne, hogy, ha 3 fázisú a rendszerem, azon hogyan tudnám használni ezt a vezérlést ? Fázisonként ? De akkor az okosmérő és a vezérlés közötti adatkábel hogy működne ? Válaszod előre is köszönettel, üdvözlettel Zelizi János
@ivanovp
@ivanovp Ай бұрын
Szia! Ha három példányban építed meg, akkor az adatkábelt el kell ágaztatni, hogy mindhárom vezérlő megkapja a soros vonali adatot. De át is alakíthatod a nyomtatott áramkört, hogy 3 fázist tudjon kezelni. Az jóval nagyobb munka.
@janoszelizi7851
@janoszelizi7851 Ай бұрын
@@ivanovp Köszi a választ. Hol lehet, esetleg tőled vásárolni ilyen vezérléseket. Mi napelemes cég vagyunk, és az új bruttó elszámolási rendszer miatt az ilyen megoldások piacképesek.
@ivanovp
@ivanovp Ай бұрын
@@janoszelizi7851 Ahhoz, hogy ebből a vezérlésből termék legyen még sokat kellene dolgozni, de engem csak a HW és SW fejlesztés része érdekel a dolognak. Ha építeni szeretnél ilyen vezérlőt, a tervek fent vannak a githubon, link a videó megjegyzésében.
11 ай бұрын
Ezen a megoldáson már én is gondolkodtam. Én a fázishasítást is a wemosszal oldanám meg így nem kellene a digitális pótméter. Amit ebben a megoldásban nem találtam vagy elkerülte a figyelmemet, hogy ha nincs túltermelés akkor aznap nem fűti fel a bojlert? Amúgy látszik, hogy sok munka van benne és jól konfigurálható a rendszer.
@ivanovp
@ivanovp 11 ай бұрын
Így van: ez a megoldás csak akkor fűti fel a bojlert, ha túltermelés van. A régi fűtőszálas villanybojleren kívül más vízmelegítő is van házban és az az elsődleges, általában azt használjuk. A szoftvert felraktam a github-ra és át lehet írni az igényeknek megfelelően: kzbin.info/www/bejne/opbPcqmbqs-krcUsi=Vu92PON5DAI-0dvY
10 ай бұрын
@@ivanovp Még egy kérdés. A P1 mérő előjeles értéket ad vissza? Tehát honnan tudom, hogy a folyó áram kifelé vagy befelé megy?
@ivanovp
@ivanovp 10 ай бұрын
@Az az okosmérő, amit nálam felszereltek (Sanxing SX631) nem mutatja, hogy az L1, L2, L3 fázisokon merre folyik az áram, nem előjeles az érték. Én azt a megoldást találtam, hogy ha az importált energia 0 W, akkor a fázisokon biztosan enerigát exportálunk és csak akkor fűt a bojler. Ez persze nem optimális, jobb megoldás az lenne, ha egy külön fogyasztásmérőt használunk, ami "mutatja" az áram irányát. Találtam már ilyen fogyasztásmérőt, bővebben itt: kzbin.info/www/bejne/ppmsoHWegrWlptU
10 ай бұрын
Köszi, megnézem.
@janoszelizi7851
@janoszelizi7851 10 ай бұрын
Nagyon tetszik ! Kérdésem az lenne, hogy milyen fogyasztók tolerálják ezt a teljesítmény ingadozást ? Jelen példában a villanybojleg elviseli, de mondjuk egy hőszivattyú mit szólna hozzá ? Lehet ezt az elektronikát megvásárolni ? Válaszát előre is köszönve. Zelizi János
@ivanovp
@ivanovp 10 ай бұрын
Hagyományos fűtőszálat tartalmazó fogyasztók biztosan bírják, ilyen fűtőszál van az olajradiátorban, de szerintem infrapanellel is megy. Hőszivattyút biztosan nem kötnék rá, hacsak kifejezetten nem írják a hőszivattyú leírásában, hogy fázishasítással szabályozható. Ez az elektronika jelenleg nem vásárolható meg, akinek van hozzá tudása, megépítheti a megosztott tervek alapján (a saját felelősségére).
@waterdragonization
@waterdragonization 10 ай бұрын
Sziasztok, én Schelinger RS-WIFI2 vezérlem a boilert távolról... :) 16 A tud időzítve vezérelni 1 perces osztással távolról s előre programozva is vagy csak ki be kapcsolod. Kb.: 11 000 ft
@ivanovp
@ivanovp 10 ай бұрын
Szia! Ez annyival tud többet, hogy magától kapcsolja ki-be a bojlert, ha süt a nap és ha kevesebbet termel a napelem, mint a bojler teljesítménye, akkor kisebb árammal fűti a bojlert.
@roberthorvath7737
@roberthorvath7737 Жыл бұрын
Ez a rendszer 3 fázisra is kialakítható vagy fázisonként kellene ilyen rendszert készíteni? Három fázisú fűtőszállat akarok egy 500l-es pufferbe szerelni(vagy a 200l bojler alaplaját variálom át/ha tudom/). A fűtő szál fázisonként 230v-on 1300w. ( a bojler hidegvize a pufferen keresztül egy hőcserélőn keresztül jön)
@ivanovp
@ivanovp Жыл бұрын
Ha csak kapcsolgatni kell a fűtőszálakat, akkor egy 3 fázisú mágneskapcsolót kell a relé után tenni (kis módosítás kell még a SW-ben) és működik. Ha csökkenteni is kell a teljesítményt, akkor kettő plusz digitális potmétert kell hozzátervezni a NYÁK-hoz és a szoftvert kicsit jobban át kell írni.
@roberthorvath7737
@roberthorvath7737 Жыл бұрын
@@ivanovp Közben megnéztem a ad-vesz órámat nincs kimenet. Így sajnos nekem nem jó.
@Sipos_Tamas
@Sipos_Tamas Жыл бұрын
Korrekt megoldás. Végre valaki, aki nem a levegőbe beszél és készített is valamit. Elektromos műveket kell kérni, hogy hozzá lehessen férni az adatkapcsolathoz? Meg is engedik, vagy van valami feltétele?
@ivanovp
@ivanovp Жыл бұрын
Nem kell külön engedélyt kérni a P1 porthoz. Amikor az elekromos művek szerelője jött az óracsere alkalmából (amit nagyon vártunk), akkor a kezembe nyomott egy papírt a P1 port leírásával és ha van az embernek kábele, akkor a szerelő egyből csatlakoztatja is azt. Egyébként az eon, mvm oldalán is van leírás magyarul a P1 portról: www.eon.hu/content/dam/eon/eon-hungary/documents/Lakossagi/aram/muszaki-ugyek/p1_port%20felhaszn_interfesz_taj_%2020230210.pdf
@gaboredes9315
@gaboredes9315 Жыл бұрын
Arra kell figyelni hogy nem biztos hogy aktív is alapból a port.
@RobertSoti-r1f
@RobertSoti-r1f Жыл бұрын
SZUPER megoldás. Köszönjük a megosztást, de sajnos csak a visszatáplálós rendszereknél alkalmazható, révén az okos mérőtől vesszük a vezérlő jelet. Engem off-grid esetre érdekelne hasonló vezérlés. Feltételezem, hogy ebben az esetben az inverterbe bemenő DC kábelen/kábeleken (1 v 2 MPPT) kellene az áramot mérni és azzal vezérelni a teljesítmény szabályzót. Szeretnék egy ilyet vásárolni valahol. Van erre megoldás?
@ivanovp
@ivanovp Жыл бұрын
Elképzelhető, hogy van erre is megoldás, de eddig én nem kerestem ilyet. Még gondolkodnom kell, hogy működhet egy off-grid rendszernél egy ehhez hasonló vezérlés, de az szinte biztos, hogy nem csak árammérés kell: a DC kábelen csak akkor folyik áram, ha van rajta terhelés, valami fogyasztó elhasználja (a visszatáplálós megoldásnál a fogyasztó az áramszolgáltató elektromos hálózata és általában elfogyasztja, ami a csövön kifér). Az off-gridnél is úgy kell a fogyasztót szabályozni, hogy ne akarjon túl sokat "fogyasztatni", de nem tudom mi történik, ha nagyon leterheljük a rendszert, kezd csökkenni a feszültség vagy akkumulátorból kezdi kivenni az energiát. Van ebben a szigetüzemű rendszerben akkumulátor?
@RobertSoti-r1f
@RobertSoti-r1f Жыл бұрын
Kedves Peter, köszönöm a kedves válaszodat. Nos, egy ilyen megoldáson azért is érdemes elgondolkodni mert a mérőórákat nálunk már szinte csak az utcafrontra telepítik, szóval az okosmérő bekábelezése elég macerás. Egyébként is mi már szinte csak hybrid rendszereket telepítünk aksikkal. Az inverterek folyamatosan változnak, sőt a gyártók is már a szoftvereiket naprakészen fejlesztik, mások kihullanak, szóval az inverterek típusai és változatai százával sorakoznak, ezért az inverter adataira (hasonlóan mint az okosmérőnél) támszkodni elegáns megoldás, de nem praktikus.Három adat kell: 1. DC áram, 2. Aksi áram 3. áram értéke a főelosztó és a szolgáltató közötti vezetéken. Az 1-re, véleményem szerint inverz logika kell mint az okosmérős megoldásnál, vagyis a DC áramot szükséges kimaxolni, ugyanis a terhelés növelésével a DC emelkedik, ha van besugárzás. Az aksi töltését minden inverter kimaxolja (vagy a beállított prioritások és értékek alapján jár el), vagyis ha nincs fogyasztás és van besugárzás, akkor a beállított max töltési áram elérésére optimalizál (ez is lehet beállítás kérdése, de ezzel nem kell foglalkozni). Igen, mindenképpen kell az aksi áramát nekünk is mérni.. A felhasználó eldöntheti, hogy minek ad prioritást (az inverter beállításaitól függetlenül, most csak a teljesítmény szabályzó tekintetében!): aksi töltése vagy a melegítő. Aksi prioritásnál, az aksi áramát és a DC áramot maximalizáljuk (ezt az inverter is párhuzamosan végzi, de ez nem probléma), melegítő prioritásnál csak arra figyelünk, hogy az aksi áram iránya ne változzon (ne fogyasszunk aksiból). Az inverter minden mást leszabályoz. Az én rendszereimnél van fogyasztás BACKUP felé, van CT az óra és a fogyasztók között, ami a kimenő áramot a hálózat felé méri és azt letiltja, ezáltal a hybrid inverter ellátja az összes fogyasztót, ha van besugárzás, egyébként "hozzányúl a hálózathoz. Nos ez a harmadik adatunk, amelyet nullára kell hozni. (Persze, meglehet, hogy ez negatív lesz, mert nincs elég napsütés az éppen aktuális más fogyasztók ellátásához a PV rendszerből, de ez nem probléma ). Teljesen oFF grid megoldásnál eleve nincs CT a szolgáltató felé, tehát ez mindig nulla, ez lehet beállítási paraméter. Egy ilyen fogyasztás szabályzónak lenne komoly létjogosultsága. Tulajdonképpen valami hasonló logikával működnek az autó töltő berendezések szoftverei. Ezeket nagyon borsos áron árulják. Persze, ezeknél lehet még időzíteni...kívánt időintervallumra állítani..stb.
@RobertSoti-r1f
@RobertSoti-r1f Жыл бұрын
Egyébként, igen, OFF-GRID invertereknél (legtöbb esetben) beállítható a feszültség alsó szintje is (természetesen a nominális érték minden inverternél állítható paraméter, például: 190V-250V között, én 230V-ra állítom szinte minden esetben). Ergo, ha minden elfogy és nincs hálózat, akkor a beállított nominális érték pl. 230V elkezd esni és beállítás vagy inverter belső logika szerint egy biz szintnél az inverter leáll hibakóddal. Ugyanez történik akkor is, ha túlterheljük az inverter teljesítmény értéke fölé bizonyos százalékkal bizonyos ideig. Beállítható automatikus újraindítás. Természetesen hybrid rendszernél, ha export tilalom van/vagy nincs -a mi szempontunkból mindegy - akkor nincs feszültségesés, hiszen a hálózat (erőmű/trafóállomás szabályozás) biztosítja a stabil/(optimális esetben) állandó feszültség szintet. (Utóbbi időben a csúcsidőkben ez probléma is a sok napelemes kiserőmű miatt és éppen ellenkezőleg, a feszültség a megengedett szint fölé emelkedik, de ez szintén más probléma). Összegezve, a feszültség változás elve nem megfelelő, szerintem.
@zsoltleger6681
@zsoltleger6681 Жыл бұрын
Van megoldás. Nem visszatermelős rendszerem van. Inverter "buta" így onnan sem tudok jelet levenni. Egy olyan rendszert fogok létrehozni ami külön fog működni az inverter márkája felszereltsége hidegen fogja hagyni. Maximum a hullámforma lehet zavaró esetlegesen. De a terv nálam is egy ssr relére épül.
@zsoltleger6681
@zsoltleger6681 Жыл бұрын
December elején kezdem el megvenni hozzá a dolgokat. A programozás elviekben kész van csak finomítani kell a rendszerhez. Kb karácsonyra meg is leszek vele. Munka hátráltat sajnos. Na meg a két fiam is itt lesz velem de ők nem hátráltatnak mert amúgy sem foglalkozok a projekttal akkor.
@csocsika1700
@csocsika1700 Жыл бұрын
nekem spec nem engedte a kedves mvm hogy bármit is bedugjak az órába...szóval shelly 3em lett a vége.
@ivanovp
@ivanovp Жыл бұрын
Kösz az infót! Ezek szerint ahány szolgáltató, annyi szokás. Ezt nem tudtam. Az eon engedi.
@gaboredes9315
@gaboredes9315 Жыл бұрын
A szürke sorkapcsok (kapható zöld és kék is ;-) ) azok a Firelé elé vagy utána vannak kötve?
@ivanovp
@ivanovp Жыл бұрын
Azok a szürkék a fővezetéki leágazó sorkapcsok (nem volt a boltban sem zöld, sem kék ebből a típusból), azokba mennek a fővezetékek és a fővezetéki leágazókapcsok után vannak a FI relék, de ebben a szekrényben csak egy FI relé van, ez a földszinté. A leágazóból aztán megy vezeték a tetőtérbe és a műhelybe, ott is van egy-egy ÁVK (FI relé). Az inverter kimenetét is a leágazó sorkapcsokba kell kötni.
@adamraksi1222
@adamraksi1222 Жыл бұрын
Mi a teendő, ha a P1 port nem elérhető halandó ember számára?
@ivanovp
@ivanovp Жыл бұрын
Ilyen esetben egy külső árammérő eszköz segíthet, amit a villanyóra után kell bekötni és aztán a bojlervezérlő ettől kéri le a mért értékeket. Egy ilyen megoldáson is dolgozom, de az még nincs készen.
@martonziegler2181
@martonziegler2181 Жыл бұрын
Ez a kialakítás drábább mint egy olcsóbb bojler...
@ivanovp
@ivanovp Жыл бұрын
Nem tudom. Mennyibe kerül ez a kialakítás és mennyibe egy olcsóbb bojler? Valójában engem a műszaki probléma megoldása érdekelt...
@zsoltleger6681
@zsoltleger6681 Жыл бұрын
Amit én tervezek az kb 60.000Ft. Ebben benne vannak olyan dolgok amik megmaradnak. A vezérlő mellett elég sok minden még megmarad mert egy szett részeként veszem meg. Ami magában csak 30.000Ft volt. Egy új buta bojler 80 literes 150.000ft SSR relé meg kb 6000ft postával együtt.
WiFi dallamcsengő ESP8266-al
25:29
Peter Ivanov
Рет қаралды 124
coco在求救? #小丑 #天使 #shorts
00:29
好人小丑
Рет қаралды 12 МЛН
1773. A felesleges napelemes 🌞áram⚡ elhasználása pl. bojlerrel, teljesítmény szabályozással.
12:22
Szaldós rendszer és szigetüzemű rendszer párhuzamosan.
14:18
Péter Balassa
Рет қаралды 6 М.
Infrapanel - Tényleg olyan jó, és olcsó vele fűteni?
21:37
úTRAVELók
Рет қаралды 209 М.
coco在求救? #小丑 #天使 #shorts
00:29
好人小丑
Рет қаралды 12 МЛН