Przetwornica Podwyższająca Napięcie | Step-Up | #48 [Podstawy]

  Рет қаралды 164,217

ElektroPrzewodnik

ElektroPrzewodnik

Күн бұрын

Przetwornice Step-Up ► bit.ly/2gdKUZP
Wykaz elementów:
Tranzystor - TIP122
Dioda Schottky'ego - 1N5822 (3A) lub 1N5819 (1A)
Schemat połączenia:
i.imgur.com/2qs...
Program przetwornicy na Arduino:
wklej.to/5FJPL
Wesprzyj rozwój kanału:
Zostań patronem ► patronite.pl/El...
Kup koszulkę ► ElektroPrzewodn...
Odpowiedzi na elektroniczne pytania szukaj na ► ElektroOpornik.pl/
------------------------
Music:
Marcus Neely - Inspirational

Пікірлер: 145
@102bogus
@102bogus 9 жыл бұрын
Obejrzałem chyba wszystkie odcinki i jestem pod wrażeniem... Duże brawa i wielkie dzięki dla człowieka, który z własnej inicjatywy, za darmo i w tak profesjonalny sposób dzieli się swoją wiedzą z innymi. Te filmiki mogłyby służyć, jako pomoce naukowe w szkole średniej. Są znacznie ciekawsze niż lekcje, prowadzone przez niejednego, zawodowego nauczyciela. Dobrze, że znajdują się tacy ludzie.
@Filip-un2hx
@Filip-un2hx 3 жыл бұрын
Szkoda tylko że rzucił jutóba...
@gghjj4198
@gghjj4198 3 жыл бұрын
Eee, jego wiedza jest ogolnodostepna. To co mowi i pokazuje to podstawy,🤣
@jerzyjankowski7044
@jerzyjankowski7044 3 жыл бұрын
Umiejętny sposób przekazania wiedzy .Gratuluję.
@krzysztofkurek8144
@krzysztofkurek8144 10 жыл бұрын
Dziękuję bardzo za filmik! Polscy uczniowie są Panu bardzo wdzięczni :D
@PiotrK2022
@PiotrK2022 10 жыл бұрын
Z tymi elktrolitami z zasilacza to fakt... Ja raz jak naprawiałem zasilacz komputerowy dotknąłem się takiego i rypnęło mnie tak mocno, że aż zobaczyłem niebieski błysk przed oczami, podskoczyłem i jeszcze ręka mnie przez pół godziny bolała. Później przyłączyłem do niego miernik i szczęka mi opadała, bo okazało się, że ma w sobie zmagazynowane 380V, dlatego naprawiając sprzęt z takimi kondensatorami trzeba baaaardzo uważać, bo mogą trzymać ładunek jeszcze przez długi czas. Mnie trafił się sprzęt z kondensatorem, który trzymał jeszcze napięcie 30 min po odłączeniu od sieci, po czym wkurzyłem się, dobrałem rezystor i rozładowałem go za pomocą rezystora, bo już nie chiało mnie się czekać.
@michamichalik8979
@michamichalik8979 7 жыл бұрын
Dzięki za filmik - od teraz wszystko jasne. :) Btw. Jeśli dobrze rozumiem - w kodzie programu, który zaprezentowałeś jednocześnie może być spełniony tylko jeden warunek naraz. Dzięki temu możemy dodać "else" do pierwszego "if'a" (i w tym "else" sprawdzenie drugiego warunku, tzn. "else if") co przy spełnieniu pierwszego warunku oszczędzi nam niepotrzebnego sprawdzania drugiego i minimalnie przyspieszy kod. Wiem, czepiam się. :)
@matiut2
@matiut2 4 жыл бұрын
Gdybyś chciał bardziej przyspieszyć wykonywanie programu to polecam zamiast w loop() robić to w pętli w setup()
@chtomek
@chtomek 9 жыл бұрын
Świetne lekcje dla początkujących. Wytrwałości!
@Patryks83
@Patryks83 7 жыл бұрын
Super odcinek, bardzo Ci za niego dziękuję. Pozdrawiam Cię!
@adamg.6736
@adamg.6736 9 жыл бұрын
ElektroPrzewodnik Hehe, mówienie o ekologii wynikajacej z odzysku elementów ze STŁUCZONEJ świetlówki, to troszkę nieporozumienie. ;) W końcu w każdej świetlówce znajduje sie rtęć, wiec nie wiem co lepsze: odzyskany kondensator, czy uwolnione opary rtęci... ;) Ale ogólnie to ponowne dzięki za wartościowe materiały. :)
@walimlot
@walimlot 9 жыл бұрын
Adam G. Mylisz się. Każdy odzysk jest ekologiczny, do odzysku elektroniki z tych lamp niczego nie trzeba uwalniać, można zdementować lampę bez tłuczenia.
@Hybryda555
@Hybryda555 10 жыл бұрын
Będzie coś o bramkach logicznych?
@abuseware
@abuseware 10 жыл бұрын
Zastanawia mnie, co autor miał na myśli określając typ "unsigned int" jako oszczędzający pamięć. Jak dla mnie, jest to delikatnie mówiąc opis błędny. Taki typ zajmuje tyle samo pamięci co zwykły (signed) int, z czym jedynie nie pozwala na zapis wartości ujemnych, co pozwala z kolei na zapisanie w nim większych liczb dodatnich. Drugą sprawą jest używanie zwrotów w stylu "po lewo", które nie są poprawne. Może to i drobny problem techniczny związany z lokalnie przyjętymi zwyczajami, jednak mnie osobiście strasznie razi to w uszy. Byłbym wdzięczny za używanie bardziej "ustandaryzowanej" polszczyzny. Domyślam się, że taki komentarz może być uznany za czepialstwo, jednak nie miałem zamiaru wywoływać fali hejtu tak więc prosiłbym o przyjęcie go jako rodzaju konstruktywnej krytyki. Pod koniec przydługiego komentarza - brawo za chęci i starania w przygotowywaniu coraz to ciekawszych materiałów z podstaw elektroniki. Jest naprawdę niewiele tego typu twórczości w naszym ojczystym języku, a na pewno znikoma ilość na takim poziomie jak Twój kanał. Oby tak dalej i liczę, że w bliższej lub dalszej przyszłości natknę się na odcinek/serię traktującą o mikrokontrolerach w stylu "gołego" ATmega8, bez otoczki gotowej platformy jaką jest Arduino i reszta dev boardów. Pozdrawiam i życzę wielu subskrypcji.
@Selectus19
@Selectus19 10 жыл бұрын
Bardzo przydatne informacje, dzięki!
@xerejuneseve6333
@xerejuneseve6333 9 жыл бұрын
Taka prosta przetwornica w wersji scalonej jest też w tanich lampkach solarnych,1.5V(bateria Ni-Mh) -> 3V/15mA (biały LED).
@quatium1000
@quatium1000 10 жыл бұрын
Dzięki Elektroprzewodniku, na to czekalem ;D
@stanisawalkatraz4855
@stanisawalkatraz4855 10 жыл бұрын
Witam, była by możliwość nagrania wideo przewodnika "jak zmierzyć Rezonator kwarcowy" ??? Pozdrawiam :)
@CichyADV
@CichyADV 10 жыл бұрын
Dzięki ci... Jesteś wielki
@MrTigger015
@MrTigger015 10 жыл бұрын
kiedy odcinek z tym jak zrobić arduino ?
@mateuszambrozuk4973
@mateuszambrozuk4973 10 жыл бұрын
Super kanał :) pozdrawiam!
@wes8572
@wes8572 9 жыл бұрын
Witam ,będzie więcej odcinków z lutowanie jakiś elementów ? i mała sugestia ,nie chciałbyś opowiedzieć czegoś o generatorach rc ,a głownie o generatorze z mostkiem wiena ,bo jest do dość ciekawy układ :)
@Keicam-zh9rb
@Keicam-zh9rb 8 жыл бұрын
Mogłbyś zrobić film pokazujący jak zrobic przetwornice napiecia np zasilaną na baterie i podwyższającą napiecie, coś co by mogło wytworzyć iskrę.
@mbs7969
@mbs7969 4 жыл бұрын
Świetnie wytłumaczone.
@kamildominik1153
@kamildominik1153 10 жыл бұрын
Witam Czy w niedalekiej przyszłości będzie coś o wzmacniaczach operacyjnych? Potrzebuje Zastodować coś aby napiecia -250mV do 250mV przeliczać w Arduino
@michakargul5293
@michakargul5293 3 жыл бұрын
Zaraz po tym jak chce podziękować za trud włożony w ten kanał. Obejrzałem ponad połowę filmów z serii dla początkujących. Mam pytanie które wynika z przemyśleń, a nie widzimisie. Mianowicie czemu różne urządzenia działaja na różne napięcia. Nie wystarczyłoby aby wszystko działało w przedziale 1-12V? Epapieros potrafi rozgrzać do czerwoności spirale grzejną przy napięciu 3-9V, a grzejnik elektryczny potrzebuje 230V. Czy nie można tworzyć elementów z mniejszym oporem a o tym samym działaniu, tak żeby nie trzeba było dawać dużej różnicy potencjałów aby uzyskać duże prądy a tym samym wielką moc?
@markf9358
@markf9358 6 жыл бұрын
Da się zrobić przetwornice z sinusem do 5-7 kV? Może masz jakiś schemat?!.
@adriankaczynski2304
@adriankaczynski2304 10 жыл бұрын
świetny odcinek. Była by możliwośc zrobienia odcinka o przetwornicy do wzmacniacza? (zapomniałem nazwy) tak aby z 12v zrobić 40v i napięnie symetryczne albo przynajmniej sposów wysterowania bramek tranzystorów kluczujących przez arduino
@interbudelblag
@interbudelblag 4 жыл бұрын
Czemu użyłeś darlingtona?
@tkei7459
@tkei7459 7 жыл бұрын
a ja mam pytanie. czemu zasilając silnik np RS380-380(12v) i wiele wiele innych na różne napięcie z różnymi mocami z zasilaczy impulsowych silnik pracuje trybem przerywanym np 1sekunda włączony 2 wyłączony, 1 sekunda włączony 2 wyłączony a napięcie mierzone na zaciskach silniczka całyczas na stałej wartości znamionowej zasilacza. diody, oświetlenia czy inne drobne urządzenie w tym radia, jakieś moduły działają poprawnie a silniczki w trybie włącz/wyłącz?
@krzysztofrak5731
@krzysztofrak5731 10 жыл бұрын
Kolejny świetny odcinek! :)
@246rs246
@246rs246 Жыл бұрын
a co w styłacji jak chcemy miec wieksze napiecia np 230v i to przemiennego? a na wejsciu polowe tego czyli jakies 120v stałego?
@cbm80amiga
@cbm80amiga 9 жыл бұрын
Świetny materiał! Wreszcie się dowiedziałem dokładnie jak regulowane/stabilizowane jest napięcie w tego typu przetwornicach. Przy okazji mam pytanie. Jakiś czas temu kupiłem chińską przetwornicę na 5V www.buyincoins.com/item/32997.html#.VNueES5nGB4 Działa świetnie, ale zastanawia mnie czy można ją przestawić na 3.3V. Układ jak widać jest ekstremalnie prosty: cewka, 2 kondensatory, dioda Schottkiego, a rolę generatora/przełącznika pełni scalak E50D. Niestety nigdzie nie mogę znaleźć do niego noty katalogowej, zapewne to jakiś Chiński wynalazek. Gdzieś wyczytałem, że ten układ umożliwia też step-up do 3.3V. Jedyne co tu można zmienić to te kondensatory.
@ukaszturon8893
@ukaszturon8893 6 жыл бұрын
Układ E50D ma chyba nie przypadkiem w nazwie 5 bo ciężko by go przekręcić tak by stabilizował napięcie 3,3V ( chyba że -1,7V dałbyś na nóżkę GND zamiast masy)
@Drapekk
@Drapekk 9 жыл бұрын
Mam takie pytanie, nie związane z odcinkiem. Chodzi mi o monitory dotykowe. Jak wiadomo takie monitory mają na ekranie jakąś folie, prawdopodobnie ona przewodzi prąd. Jak jest porysowana mocno to jest jakaś folia która mogła by taką folie zastąpić? Która również działała by dotyk działał?
@MaciekStaniec
@MaciekStaniec 10 жыл бұрын
A tak czysto teoretycznie, jak bym chciał zasilać arduino z 3V i zrobiłbym taką przetwornicę step-up (np na 8V) i podłączył pod Vin, ale to samo arduino generowało by mi przebieg prostokątny do przetwornicy (powiedzmy daję inne zasilanie do arduino, a kiedy przetwornica już działa to je odłączam i arduino jest teraz zasilane tylko z przetwornicy. Czy miało by to jaką kolwiek szansę zadziałać?
@ElektroPrzewodnik
@ElektroPrzewodnik 10 жыл бұрын
Maciek Staniec Robiłem coś takiego kiedyś ;) Kwestia tylko zastosowania tranzystora PNP który odłączy 3V w momencie kiedy pojawi się większe napięcie ;) Jak znajdę chwile czasu to narysuje schemat.
@matid8453
@matid8453 9 жыл бұрын
ElektroPrzewodnik to by pan zrobił perpetum mobile
@MaciekStaniec
@MaciekStaniec 9 жыл бұрын
mati ! Jakim cudem? :D
@matid8453
@matid8453 9 жыл бұрын
Normalnym, a tak przyokazji znasz wyprowadzenia tranzystora tip122
@MaciekStaniec
@MaciekStaniec 9 жыл бұрын
A wujek google nie pomaga? Takie samo jak we wszystkich tranzystorach w obudowie TO220: Baza, kolektor, emiter.
@filip_s5156
@filip_s5156 4 жыл бұрын
Chce podłączyć do motocykla z instalacją 6v obrotomierz do 12v, czy wystarczy podłączyć przetwornice step up?
@piracik33
@piracik33 4 жыл бұрын
Da radę zasilać szlifierkę kątową akumulatorową 18V poprzez akumulator żelowy 12V 7Ah,podwyższony do 18 Voltów przetwornicą STEP-UP CC CV 400W 8.5V-60V 15A ?
@bax1118
@bax1118 10 жыл бұрын
Mam pytanie lub jakiś pomysł na odc jak wykorzystać spaloną świetlówkę kompaktową jak ją wykorzystać ewentualnie wmontowanie diody LED bo nie które z tych żarówek mają takie odkręcane(szkło) www.domkowicz.pl/images/oswietlenie/osram-dulux więc myślę że , świetlówkę można to zastąpić led-ami. Tylko co należy wymienić aby to miało działać .Lub jakieś rzeczy które wyrzucamy co dzień w ramach utylizacji . Co warto zatrzymać ze starych odbiorników ,itp.
@NorekrolMFendt
@NorekrolMFendt 10 жыл бұрын
A można by zrobić taką petwornice na 12V ?Bo chciałem wzmocnić halogeny robocze w moim ciągniku i mam tam 6 żarówek H3 i dało by coś taka przetwornica? ponieważ gdy włączę te wszystkie 6 halogenów to strasznie napięcie spada. I chciałem to jakoś wzmocnić. Tylko nie wiem czy ten schemat będzie do tego dobry? Wiem na pewno że musiałbym jakiś inny kondensator, chociaż nie mam za dużego pojęcia w kwestii elektroniki. Ale dużo dowiedziałem się już dzięki twojemu kanałowi, wielki SZACUNEK za to że posiadasz tak dużą wiedzę i przekazujesz ją innym ludziom! Był bym strasznie wdzięczny jeśli byś podpowiedział jak wykonać taką przetwornicę aby nie tracić napięcia na tych 6 żarówkach H3.
@marcinkonopka6434
@marcinkonopka6434 10 жыл бұрын
Kolego, nie jestem pewny, ale jeśli podłączasz te 6 halogenów i napięcie Ci przykuca to przetwornica nie pomoże. Prawdopodobnie napięcie przykuca bo źródło prądowe nie daje rady. Podwyższenie napięcia otrzymujemy kosztem poboru większego prądu. Do tego 30% to straty na przetwornicy. No i jeszcze prąd który musiałaby wydoić przetwornica byłby ogromny. Przyjmując ze jeden halogen będzie miał 50 W, to 6x50W i już mamy 300 W, dzielimy to przez 12V w instalacji i mamy około 25A na same żarówki + 30% strat czyli ok 8-10 A i już jest 400W. Lekarstwem na to będzie wydajniejszy alternator. Albo może masz zbyt cienkie przewody ? :) Jeśli zasilasz to jedną parą kabli, to przekrój jednej żyły powinien być min 2.5mm^2, od źródła do odbiornika.
@NorekrolMFendt
@NorekrolMFendt 9 жыл бұрын
Marcin Konopka o wielkie dzięki za doradę
@jerzy3352
@jerzy3352 9 жыл бұрын
przetwornica ci nie pomoże zwiększ koło na alternatorze niech się szybciej kręci i powinno być ok i ile daje altek bo 6 żarówek to 330W
@SnipeR-02
@SnipeR-02 8 жыл бұрын
zrobiłem dokładnie jak pokazałeś ale nie działa dlaczego? na pdf tranzystor TIP122 baze ma na pinie 1 kolektor 2 a emiter 3 to jest dobrze? podłączone pod multiwibrator astabilny jak pocłącze pod arduino to się resetuje :{
@fi89298
@fi89298 9 жыл бұрын
Właśnie nawijam cewkę :)
@____.__._.._
@____.__._.._ 4 жыл бұрын
12:35 Skoro już o tym mowa, gdzieś w jakiejś ładowarce impulsowej znalazłem napięcie, chyba na nóżkach (tak wiem, wyprowadzeniach uzwojeń) transformatora, co wyszło poza zakres miernika uniwersalnego (1000 v?!?) ... To wgl możliwe czy miernik nawalił?
@lukaszniepala6833
@lukaszniepala6833 7 жыл бұрын
czy kondensator w przypadku braku obciążenia jest rozładowywany przez diode?
@PsiOmikronDzeta
@PsiOmikronDzeta 9 жыл бұрын
Czy zrobi pan kiedyś odcinek o zasilaczach symetrycznych?
@pawellempicki6348
@pawellempicki6348 9 жыл бұрын
Czy przetwornice (Step-Up) mozna zmodyfikowac na regulator ladowania MPPT? Pozarawiam hej
@tomaszpociennik3834
@tomaszpociennik3834 8 жыл бұрын
czy w liczeniu sprawności nie zapomniałeś o tym że arduino też pobiera prąd?
@asxsnlol5703
@asxsnlol5703 9 жыл бұрын
nie trzeba mikro kontrolera żeby obsłużyć ten układ można zastosować układ scalony NE555
@matid8453
@matid8453 9 жыл бұрын
Tak jak będe budować to jutro to zastosuje i ciekawe czy będzie działał
@samrak3169
@samrak3169 8 жыл бұрын
Jak zmienić prąd stały na przemienny?
@Kolka1994
@Kolka1994 7 жыл бұрын
falownikiem
@matid8453
@matid8453 5 жыл бұрын
inweterem obejrz se na yt 12v to 230v inverter
@R.Rumian
@R.Rumian 10 жыл бұрын
Dobry odcinek.
@marcinwsx
@marcinwsx 10 жыл бұрын
Artur, otóż to!
@Igoro5
@Igoro5 8 жыл бұрын
Na płytce stykowej podobny układ mi w ogóle nie zadziała czy napięcie będzie niższe? Próbując to zrobić otrzymuje na wyjściu napięcie praktycznie takie samo jak wejściowe;/
@bartoszbart3019
@bartoszbart3019 8 жыл бұрын
Użyłem diody i tranzystora 10A(chciałbym to do efajka zastosować), bez obciążenia mam 70V, ale jak podłączę grzałkę 2Ohm to napięcie spada do niższego, niż na akumulatorze zasilającym(wysokoprądowy li-ion). Jak mam ten problem rozwiązać? Większy rdzeń cewki(zwinałem na toroidalnym ok 2cm średnicy z drutu miedzianego 0.6mm)? Pojemniejszy kondensator? No bo przecież dioda i tranzystor są okej... Nie wiem, gdzie jest wąskie gardło i w którą stronę iść. Pomóż :)
@ElektroPrzewodnik
@ElektroPrzewodnik 8 жыл бұрын
Cześć, generalnie konstruowanie przetwornic step-up o dużej mocy nie należy do zadań hobbystów. Oczywiście podstawą jest duża indukcyjność cewki oraz duża częstotliwość przełączania. Na twoim miejscu kupiłbym po prostu gotową przetwornicę. Jeżeli grzałka ma 2 ohmy a akumulator 3.7V to daje prąd 1.85A. Przy podniesieniu napięcia zaledwie do 5V masz już 2.5A co przekłada się na prąd po stronie akumulatora: 3.37A (zakładając 100% sprawność układu). Przy realnej sprawności musiałbyś zapewnić co najmniej 5A. Niestety niewykonywalne na podstawie wiedzy z odcinka ;)
@bartoszbart3019
@bartoszbart3019 8 жыл бұрын
Akumulator zapewnia 20A(sprawdzone) :p no nic, dzięki za odpowiedź!
@ElektroPrzewodnik
@ElektroPrzewodnik 8 жыл бұрын
Nie chodzi tutaj o wydajność akumulatora a o prąd jaki musi obsłużyć przetwornica ;)
@Speedy41
@Speedy41 9 жыл бұрын
Czy można po uzyskaniu powiedzmy 70V zastosować stabilizator napięcia L7812 w celu uzyskania stabilnego 12V? Chodzi mi o to czy jak wepnę duże obciążenie to czy to napięcie dalej będzie wynosiło 12V
@matid8453
@matid8453 4 жыл бұрын
stabilizator na takim napięciu już nie działa ale nawet gdyby było mniejsze to raczej nie zależy od obciążenia
@matiut2
@matiut2 4 жыл бұрын
@@matid8453 nie pomagaj gdy nie znasz podstaw bo tylko zepsujesz
@matid8453
@matid8453 4 жыл бұрын
@@matiut2 po twoim komenatrzu to wiem że wiem dużo więcej od ciebie nie ucz ojca dzieci robić
@Oelngatikameie
@Oelngatikameie 8 жыл бұрын
3:34 co znaczy ze wspiera? pdotrzymuje kondensator? Nie bardzo rozumiem role tego kondensatora.. albo dlaczego kondensatory sa zazwyczaj laczone z cewkami?
@TomaszTomzik
@TomaszTomzik 8 жыл бұрын
+Oel ngati kameie w momencie gdy obwód jest zamknięty przez tranzystor, kondensator się rozładowuje (czyli podtrzymuje napięcie) i zamiast 0 v płynie prąd z kondensatora.
@rzuf2581
@rzuf2581 9 жыл бұрын
Czym się różni cewka 330uH, od dławika 330uH? bo znalazłem w kilku sklepach taką co Ty masz, ale jest różnie nazywana raz cewka, raz dławik.
@ElektroPrzewodnik
@ElektroPrzewodnik 9 жыл бұрын
Obejrzyj odcinek o cewkach ;) Różni się obudową a co za tym idzie maksymalnym prądem.
@rzuf2581
@rzuf2581 9 жыл бұрын
Ok ok, to biorę się za lekturę :) Bo w kilku sklepach ten sam produkt, ale nazwy inne. Znalazłem w jednym sklepie prawie wszystko co potrzeba poza cewką... A nie zamówię specjalnie 2 cewek, gdzie przesyłka 20zł :P
@macoslav88
@macoslav88 9 жыл бұрын
Zasadniczo cewka jest elementem liniowym, a dławik jest elementem nieliniowym, inaczej mówiąc cewka zawsze będzie miała 330uH - z definicji nie posiada rdzenia. Dławik bedzie miał 330uH tylko do momentu gdy rdzeń się nie nasyci (ograniczona Indukcja magnetyczna), później liniowość się kończy a indukcyjność spada, wadą dławików też jest reluktancja i niezerowa koercja magnetyczna. Zachęcam do poczytania o histerezie magnetycznej ;) Często w żargonie stosuje się zamiennie te nazwy mówiąc cewka na myśli mamy małą indukcyjność, mówiąc dławik dużą... Pozdrawiam
@goliatgoliat2259
@goliatgoliat2259 6 жыл бұрын
skoro napiecie wyjsciowe jest wieksze to dla czego nie podlaczysz tego napiecia z wentylatora zamiast bateri ??? jako wejscie ? teorytycznie powinna byc " darmowa energia" zapetlona... czy to możliwe ? jesli nie to dla czego
@matiut2
@matiut2 4 жыл бұрын
Nie bo fizyka
@maciek130
@maciek130 9 жыл бұрын
mam pytanie czy na wyjściu tej przetwornicy jest prąd stały czy zmienny
@matid8453
@matid8453 8 жыл бұрын
stały LOL
@andreacontinii4818
@andreacontinii4818 9 жыл бұрын
Ale jak dobrać do takiej przetwornicy cewke wiedząc że H=(V*s)/A i że kluczowanie t=1/5000s i chcemy uzyskać napiecie u=50V na niej ........ ?
@matid8453
@matid8453 8 жыл бұрын
Co jest s
@tomasz2491
@tomasz2491 9 жыл бұрын
Elektroprzewodniku, czy można policzyć napięcie indukcji dla danej cewki?
@ElektroPrzewodnik
@ElektroPrzewodnik 9 жыл бұрын
Tak, oglądnij odcinek o cewkach ;)
@tymoteusz.l1077
@tymoteusz.l1077 9 жыл бұрын
ElektroPrzewodnik A czy koniecznie musi być TIP122 bo takiego niemam.
@ElektroPrzewodnik
@ElektroPrzewodnik 9 жыл бұрын
Tymoteusz Laskowski Może być dowolny tranzystor o podobnych parametrach ;)
@andukpl
@andukpl 9 жыл бұрын
Nie rozumiem o co chodzi, że "napięcie by się cofało na źródło" gdyby nie było diody? Chyba prąd? Ale przecież prąd płynie umownie od plusa do minusa, dlaczego nagle kierunek miałby się zmienić?
@DamianOrzechowski
@DamianOrzechowski 9 жыл бұрын
Zobacz: Prąd płynie od plusa do minusa -owszem - taki ma kierunek, o ile jest ten minus. Bo jakby nie było obciążenia, czyli brak dogi do minusa, to prąd popłynie od większego potencjału (tutaj ok. 55 V) do mniejszego potencjału (5V z akumulatorków) :)
@andukpl
@andukpl 9 жыл бұрын
elektronik2313 Dzięki :)
@KnottyUminusGeek
@KnottyUminusGeek 10 жыл бұрын
Obejrzeć sobie na lekcji! Oh yah
@scott55246
@scott55246 10 жыл бұрын
Nawet czas trwania się prawie zgadza:)
@entitytriggeredoncrack6697
@entitytriggeredoncrack6697 6 жыл бұрын
4:20 jakim cudem będzie zwarcie i nie będzie płynął prąd w drugim oczku, jak będzie płynął ?
@ukaszturon8893
@ukaszturon8893 6 жыл бұрын
Ja sobie oglądam filmiki z tego kanału jak chcę się pośmiać.
@andzejnowak9194
@andzejnowak9194 5 жыл бұрын
nie będzie :)
@PieczaraKarol
@PieczaraKarol 10 жыл бұрын
W następnym odcinku będzie przetwornica step-down?
@ElektroPrzewodnik
@ElektroPrzewodnik 10 жыл бұрын
Karol Pieczara Przetwornica step-down została omówiona w odcinku o PWM #39 [Arduino] PWM - Modulacja szerokości impulsów
@PieczaraKarol
@PieczaraKarol 10 жыл бұрын
ElektroPrzewodnik Rzeczywiście musiałem przegapić ten odcinek. Dzięki
@Oelngatikameie
@Oelngatikameie 6 жыл бұрын
nie rozumiem dlaczego do napiecia 52v podpiął wentylatorek? skoro jest 52v to ze wzoru wynika ze poplynie spory prad..
@elektrotomasz
@elektrotomasz 4 жыл бұрын
Nie popłynie duży ponieważ ma duża rezystancje wewnętrzną.
@matid8453
@matid8453 4 жыл бұрын
mołgbyś albo ktoś inny wkleić np. w komentarzu link do tg programu bo ten link w opisie nie działa
@robsonicam
@robsonicam 10 жыл бұрын
Czas na step down :P
@Paxer0511
@Paxer0511 8 жыл бұрын
A jaki multimetr polecasz kupić?
@Paxer0511
@Paxer0511 8 жыл бұрын
+wave_function Właśnie mam taki zamiar bo inni też mi polecali te markę. Dzięki ;)
@_ADM_
@_ADM_ 10 жыл бұрын
tych świetlówek nie trzeba nawet (ro)zbijać, one same się palą tuż po upływie gwarancji, a ten pierdylion godzin (8000-12000) co pisze na opakowaniu, że świecić będzie to cóż, zwykły "khłyt materkingowy" psuje sie to niebywale szybko, a my mamy kondensator :-)
@fantasyfan2601
@fantasyfan2601 9 жыл бұрын
Elektro Przewodniku jak zmienic prąd stały na zmienny?
@MaciekStaniec
@MaciekStaniec 9 жыл бұрын
nie wiem, czy to jest najlepsze rozwiązanie, ale jakiś efekt udało mi się uzyskać, wykorzystując mostek H i podając na pinach sygnał prostokątny 50Hz (oczywiście odwrócony dla drugiego pinu). Niby działa, bo testowałem na transformatorze, ale na pewno da się to zrobić DUŻO lepiej.
@zambzig1
@zambzig1 9 жыл бұрын
Falownikiem
@wudujar
@wudujar 8 жыл бұрын
+axiMYgame 555, na wzmacniaczu operacyjnym, czy nawet falownik z fala prostokatną, zalezy jakie chcesz mieć ten prąd i do czego.
@ogrodekmajsterkowicza
@ogrodekmajsterkowicza 6 жыл бұрын
hej . Mam autko akumulatorowe na 6v dla dziecka. zasilane z 2 aku po 6v. chciałem przerobić je na li-ion. dowiedziałem się że niestety 8v zabije elektronike w aucie wiec chciałem pokombinować z przetwornicami i tu pytanie do Ciebie . czy 2 takie przetwornica równolegle dadzą radę pracować z ciągłym obciążeniem po 3-4A na sztukę?
@indusand3720
@indusand3720 6 жыл бұрын
1360 euro netto miesięcznie na początek, tanie koszty utrzymania. Ostatnia propozycja.
@twojastary
@twojastary 6 жыл бұрын
szukalem cie TYPIE!!
@kubwar60
@kubwar60 4 жыл бұрын
działa
@xxxpro3323
@xxxpro3323 3 жыл бұрын
Czesc zwrocie uwage czego sie w szkolach uczylismy "nasza szkapa" i "twardowski siadl w koncu stola " a gdzie technologia ,elektronika , programowanie , itp moze dzis juz troche ruszylo . Ale jak ja chodzilem do szkoly to mowic pato to malo . Wychodzisz po 8 latach z takiej szkoly pusty jak beben za to doskomale wiesz jaka byla historia , jezyk polski , xD masakra
@mrDAYzak
@mrDAYzak 10 жыл бұрын
pokarze pan kiedyś jak zrobić własny zasilacz.
@matid8453
@matid8453 8 жыл бұрын
sam nie umisz
@ukaszturon8893
@ukaszturon8893 6 жыл бұрын
O i to są podstawy. Polecam kanał RS Elektronika tam jest wszystko ładnie opisane.
@AndrzejSQ9PKW
@AndrzejSQ9PKW 5 жыл бұрын
A nas uczą, że to się nazywa przekształtnik...
@piotrpedzich2856
@piotrpedzich2856 4 жыл бұрын
chop
@ukaszturon8893
@ukaszturon8893 6 жыл бұрын
Ten filmik to jest kompromitacja !!! ( i odemnie łapka w dół ) Już tłumaczę: 1) Jest to przekształtnik typu BOOST nie czepiał bym się gdyby nie 2) p. bo to tylko nazwa bardziej poprawna. 2) Zmiana częstotliwości nie ma wpływu na napięcie wyjściowe tylko współczynnik wypełnienia "D" !!!! Jako że dowolna częstotliwość generowana przez arduino jest z współczynnikiem wypełnienia D=0.5 napięcie na wyjściu jest dwa razy większe od napięcia zasilania. Zgodnie z wzorem napięcie na wyjściu jest równe: U=E/(1-D) Gdzie : U -napięcie na wyjściu D -współczynnik wypełnienia ( w naszym przypadku 0.5) E -Napięcie zasilania Arduino oraz cały układ jest zasilany z zasilacza stabilizowanego 5V dlatego na wyjściu mamy napięcie 10V 3) Przy niższej częstotliwości układ pracuje przy nieciągłym prądzie dławika dlatego kondensator ulega rozładowaniu i napięcie spada !! dlatego tak ładnie to wyszło. Zrób Pan 12V z użyciem tego samego układu możesz Pan zmieniać w dowoli częstotliwość POWODZENIA ( współczynnik wypełnienia nie tykamy )
@daniell4774
@daniell4774 6 ай бұрын
Zmiana częstotliwości jak najbardziej ma wpływ na napięcie wyjściowe
@ukaszturon8893
@ukaszturon8893 6 ай бұрын
​@@daniell4774 Czy przerabiałeś to na studiach jak ja ? Owszem jeśli w danej częstotliwości ( i jej harmonicznych) następuje rezonans to im bliżej jej to następuje zmiana mocy pobieranej. Pytanie czy wchodzimy czy zachodzimy z tej częstotliwości i czy następuje dławienie czy zwarcie rezonansowe. Może mowa jest o regulowaniu strat. ( teoretyczne to było ) Ale jak częstotliwość jeśli jest za duża to trranzaystor kluczujący nie zdąży się otworzyć /zamknąć przez co następuje zmiana czasu wypełnienia. Teoria przekształtników typu Boost polega na regulowaniu współczynnikiem wypełnienia. Nie ma o czym dyskutować już 5 lat temu napisałem co i jak.
@Ok-oz7hn
@Ok-oz7hn 8 жыл бұрын
a 2mH cewka sie nadaje
@R.Rumian
@R.Rumian 10 жыл бұрын
Lepiej taki generator zrobić na 555.
@matid8453
@matid8453 8 жыл бұрын
jo tak zrobiłem
@Greg74948
@Greg74948 5 жыл бұрын
Chyba lepiej kupić gotową przetwornicę, fachowo zmontowaną - koszt kilkanaście zł, a mamy pewność, że będzie działać bez problemów.
@lockheed_martin
@lockheed_martin 4 жыл бұрын
czasem yyyyyyyyy czasem yyyyyyym
@ImekxD
@ImekxD 9 жыл бұрын
ja pierdole człowieku, twój głos brzmi tak jakbyś był profesorem i tłumaczył w podstawówce jakieś zagadnienie, plus rozciągasz materiał do niebotycznych długości - to drażni
@wladikalisz8158
@wladikalisz8158 7 жыл бұрын
kondensator powinien byc lektrolityczny by to zadzialalo
@wladikalisz8158
@wladikalisz8158 7 жыл бұрын
i dioda tez musi na schemacie byc inaczej oznaczona Boze to jest ten koles co chcial by mu po 5 zloty wplacac bo pracy nie moze wyszukac bo studia knczy masakra
Akumulatory | Ni-Cd, Ni-MH, Li-Ion, Li-Poly | #51 [Podstawy]
44:25
ElektroPrzewodnik
Рет қаралды 96 М.
Diody prostownicze | #7 [Podstawy]
22:12
ElektroPrzewodnik
Рет қаралды 147 М.
АЗАРТНИК 4 |СЕЗОН 1 Серия
40:47
Inter Production
Рет қаралды 1,4 МЛН
Przetwornica indukcyjna Step-Up - dobrze jest rozumieć
1:09:33
Alek Analogowy
Рет қаралды 5 М.
Jak wyprostować napięcie? | #11 [Podstawy]
18:21
ElektroPrzewodnik
Рет қаралды 160 М.
Stabilizatory napięcia 78XX | #8 [Podstawy]
23:58
ElektroPrzewodnik
Рет қаралды 155 М.
Stabilizator regulowany LM317 | #16 [Podstawy]
21:37
ElektroPrzewodnik
Рет қаралды 113 М.
Uszkodzony Wzmacniacz z Portalu Aukcyjnego - czuję się zawiedziony.
22:59
Daniel Rakowiecki
Рет қаралды 307 М.
Lutowanie układów w obudowie TSOP-48 z rasterem 0,5mm - jaki wybrać topnik?
27:59
Lampa czy tranzystor ? [Reduktor Szumu] Odc.130
23:14
ReduktorSzumu
Рет қаралды 285 М.
Dzielnik napięcia w ujęciu praktycznym [ podstawy elektroniki ]
32:01
Marcin Ł. Wójcikowski
Рет қаралды 6 М.
Bateria, w której elektrolitem jest czysta woda.
31:38
Bank of Sol
Рет қаралды 6 М.