Рет қаралды 11,078
A kevésbé ismert harckocsikat bemutató minivideó-sorozat 3. évadának 12. részében az apró japán 97-es típusú Te-Ke kisharckocsi (angol nevén tankett) mutatkozik be.
Mielőtt bárki reklamál: a 三菱 említésénél a „CS” csak nyelvbotlás volt, ahogy a „német” (valójában svéd) L-60-as is.
A japán típusok nevéről:
A hidegháborút megelőzően a japánok is egyszerűen a szolgálatba állítás évével jelölték a harcjárműveiket és fegyvereiket, ami látszólag teljesen érthető, de a helyzetet két dolog is bonyolítja.
A világ majdnem mindegyik országa az ókori egyiptomi naptár fejlesztett változatát, a Cézár és Szoszigenész által létrehozott Juliánus naptárat, majd annak tovább tökéletesített változatát, a Gergely naptárat használta és használja máig, amiben például 1940-ben 1940-et írtak.
A japánok legtöbb típusát szintén egyszerűen az adott naptári évről nevezték el és a XIX. században ők is bevezették a Gergely-naptárat, ezért a napok és évek hossza azonos volt, de a kezdő évnek nem Jézus születését, hanem egy másik mitológiai alakot, Dzsinmu japán császár uralkodásának kezdetét választották, aki a legenda szerint időszámításunk előtt 660-ban lépett trónra.
Ez azt eredményezte, hogy 1940-ben Japánban 1940 + 660, azaz 2600-at írtak: a japán típusnév a japán naptár évszámának utolsó két betűje, például a legendás Mitsubishi A6M vadászgép azért kapta a Zéró típusú vadászrepülőgép nevet és a Zéró becenevet, mert 2600-ban, azaz 00-ban állt hadrendbe, a 97-es típus pedig 2597-ben (ténylegesen 2598-ban).
A helyzetet tovább bonyolította, hogy egyes japán típusok és fegyverek nevei nem közvetlenül az évszámot mutatták, hanem azt, hogy az adott császár hány éve uralkodott, például az 1880-as Murata puska a 13-as típus nevet kapta, mert Meidzsi császár uralkodásának 13. évében rendszeresítették, míg évekkel későbbi fejlesztett változatait ugyanezen okból hívták 16-os, majd 18-as típusoknak.
Meidzsi császár hosszú ideig, 1867-1912 között uralkodott, ezért Japán elsődleges 2. világháborús ismétlőpuskája, az Ariszaka már a 38-as típus nevet viselte (lévén a császár uralkodásának 38. évében rendszeresítették).
0:00 - Előzmények és tervezés
4:00 - Konstrukció
6:03 - Gyártás, harctéri teljesítmény és változatok
9:10 - Értékelés
Tudsz olvasni? Akkor irány az elfnet.hu/
Nem tudsz olvasni? Akkor is, szépek a képek.
Nem is beszélsz magyarul? Akkor van egy jó hírem: most már igen.
A videókról: elfnet.hu/video...