Děkuji za nahrátí záznamu. Rodiče vás viděli v televizi, dnes jsem to zkoušel hledat a našel zde :)
@KUBA64official7 жыл бұрын
Gratuluji!
@marekmaslak80407 жыл бұрын
Gratulujem,veľmi pekná reportáž!
@16Wilt6 жыл бұрын
Kdo souhlasí se mnou že je Pan Fügner moc šikovný?
@ivoš19736 жыл бұрын
Tak to je nádhera to České kutilství prostě miluju . A s tím co říká a vyrábí pan Ivo Kaštan souhlasím taktéž.
@madeind.r25645 жыл бұрын
Jóó wau mooc pekna praca !!! Mohol by som poprosiť rozmery Elviri ??? Dakujem
@rubym98765 жыл бұрын
Jste genialni . Jsem na Vas hrdy Cesti bratri . Jste jednicky . Konecne se Vas pohne republika z mista . Ona tam uz stala hodne dlouho . Diky za super video . Rakusane by se za tim jiste urcite posra.. . Prominte mi ten vyraz , nejak mi to uklouzlo . Proste ani vysoky vek nezbrzdi vasi vyzualni predstavu a realne zbudovani takoveho strojecka . Svycari se muzou pochlubyt hodinkama , ale vy nabyzite ne velkolepeho . A proc Vam to vsechno pisu ? Lezim zrovna v Rakousku na rehabylytaci a je zde spousty mladych i jiz starsich a uverte mi 90 procent by po tom hrably . R . M . Rakousko
@MrJezr6 жыл бұрын
Dobrý den, mohu se zeptat na celkové rozměry Elvíry? A jak máte řešeny převody, popřípadě jaké jsou otáčky elektromotoru naprázdo? Děkuji
@Fugnerfilm6 жыл бұрын
Dobrý den, přibližně je to 790 x 1500mm. První dva stupně jsou čelními ozubenými koly a na nápravu je převod řetězem. Celkový převod je 1 : 33 ( jako traktor 1 :66 ) NEMÁ SPOJKU, ANI ŘADITELNÉ PŘEVODY. Změnu převodu lze uskutečnit pracně za klidu. Elektromotor je stejnosměrný, seriový, komutátorový, u kterého NEPŘICHÁZÍ v úvahu chod naprázdno!! Při chodu naprázdno dosáhne během několika sekund nekonečného počtu otáček--ovšem dříve se rotor odstředivou silou roztrhne. Tento elektromotor se SÁM přizpůsobuje zatížení změnou otáček- asi jako by spalovací motor měl automatickou převodovku minimálně se třiceti převodovými stupni. Výkon se udává jedním bodem na momentové charakteristice--3000ot/min---0,75kW--48V--19A. Celá Elvíra je samý kompromis--dosažitelnost částí, napájení olověnými akumulátory a cena-jako pracovník ve výzkumném ústavu a nyní důchodce jsem se nikdy netopil v penězích.
@zet257 жыл бұрын
Wow nádhera
7 жыл бұрын
Super, gratuluji :-)
@Fugnerfilm7 жыл бұрын
Dík, ale já nevím, trochu to s tou genialitou přehnali-kdyby, nedej bože viděli moje vysvědčení...
7 жыл бұрын
Nebuďte skromný, Elvíra už je na světě už hezkou řádku let a v době svého vzniku s naší součástkovou základnou byl zázrak že vznikla. Člověk asi musel velmi improvizovat. Stejně mne udivuje ten motor. Takový stařeček a stále jezdí. :)
@Fugnerfilm7 жыл бұрын
Je to k nevíře-kartáče jsou původní- rok 1942- při převíjení z dynama na seriový trakční motor, jsem komutátor jen líznul a ještě nemá od kartáčů vyběhané drážky...
@amperak7 жыл бұрын
vysvědčení není důkazem. spíš naopak. špatné vysvědčení ukazuje, že autor místo učení tvořil v garáži vrlmi cenné věci. Dnes si elektromotor koupím, nepřevíjím dynamo, tranzistor, který nevyhovuje zahodím a koupím lepší, nevymýšlím jak to udělat s blbým.
@standjel54693 жыл бұрын
V dnesni dobe už to slo strasne nahoru,uz diky bateriim a BLDC motoru...)
@Fugnerfilm3 жыл бұрын
Elvíra už má několik let lithiové akumulátory, je o dvacet kilo lehčí a dojezd minimálně o 10km větší. Ten BLDC motor (doufám že v češtině je to bezkartáčový motor) není vlastně nic jiného, než synchronní motor. Je to tedy starý, trojfázový synchronní motor, dnes s permanentními magnety na rotoru. Ovšem musí mít také něco podobného komutátoru-bývá to bezkontaktní sledovač otáček, který musí přesně v závislosti na poloze rotoru zajistit přepínání fází. Účinnosti obou motorů se od sebe příliš neliší, ale vlastnosti ano. Dnes ale není problém elektronikou charakteristiky obou strojů přizpůsobit. Jedna věc je ale jistá, ten bezkartáčový motor je méně pracný na výrobu. Ještě malou poznámku-strašně vychvalovaný motor BLDC-u kterého se vychloubal výrobce málem stoprocentní účinností, měl po změření účinnost kolem osmdesáti procent...Nevěřme všemu, co se píše, život mne naučil všechno si změřit, třeba improvizovaně...
@standjel54693 жыл бұрын
@@Fugnerfilm tak to je super, jakou máte kapacitu a napětí.. Jinak můj předělání elektroskútr na 6kw má motor bldc, konkrétně Qs138, magnety na rotoru do V, něco jako tesla, účinnost 94%,a zrychlení je mazec.. Baterie 84V 60ah .. Ať to dobře jezdí..
@proffo_6 жыл бұрын
S kamarádem jsem našel v kontejneru na železo německý elektromotor... co jiného by mě napadlo než si udělat takové vozítko taky, zatím je to jen ve fázi shromažďování, ale přes tyhle prázdniny se do toho pustím. Některé věci se asi nemění, alespoň ne pro všechny lidi z jedné generace. Fakt je že teda nemusím vyměňovat kyselinu v olověných akumulátorech (dostal jsem 4 téměř nové 12V 5Ah olověné akumulátory, prozatím na první testy) a taky sem si postavil 3D tiskárnu takže odpadá složitá výroba některých dílů které nemusí být z pevných materiálů, ale taky je to většinou takové hledání mezi vyhozenými věcmi, nejčastěji hledám v kontejnerech na železo. Koukal sem že Elvíra jede celkem pomalu, ale hodně toho uveze, mám trochu menší motor takže budu rád když to uveze mě, stavební materiál to vozit nebude takže možná to bude stačit méně zpřevodovat, no uvidíme co z toho vytvořím. Jinak držím palce ať Elvíra ještě dlouho jezdí a snad někdy dostane nové lehké baterky s velkou kapacitou. :)
@Fugnerfilm6 жыл бұрын
Přeji úspěch, ale musím upozornit, že stavba doposud odradila všechny, co se o to pokusili. Celé to vypadá velice jednoduché a snadné, ale je na tom práce jak na kostele! Jen bych rád předem upozornil, že nynější olověné akumulátory mají tak neuvěřitelně mizernou kvalitu, že to s nimi asi moc neujede. Alespoň ty olověné akumulátoru, co jsem za drahý peníz teď zakoupil, vydržely tak půl roku až dva roky a ani nové neměly inzerovanou kapacitu, měřenou podle norem ČSN ESČ. Akumulátory ze staré doby vydržely napájet Elvíru minimálně šest až osm let. Převody byly nastaveny sice výpočtem, ale byly po zkušenostech změněny téměř o 50%! Opravdu to chce velikou trpělivost. Elvíra se již dočkala nových Li akumulátorů ( dar od zetě, "Elvíra musí jezdit" z důchodu je to zcela vyloučené ) a je z Elvíry úplně něco jiného! Jezdím s ní na nákupy a asi před měsícem jsme s kluky z elektrotech. kroužku uspořádali výlet na rozhlednu-celých 30Km strašných kopců a to vyčerpala asi polovinu kapacity!! Snad se mi podaří jen z fotek udělat video. Jinak držím palce!!
@proffo_6 жыл бұрын
Mě odrazuje hodně věcí kolem toho, ale mám rád výzvy a tohle je dobrá výzva, aktuálně řeším jak vlastně udělat zátěžovou brzdu a změřit rychlost otáčení při nějaké rozumné zátěži, abych měl aspoň přibližný odhad... na změření otáček si naprogramuju arduino a použiju nějaký děrovaný kotouček a optočlen... nicméně jako zátěžovou brzdu mě napadá udělat vodní čerpadlo, nebo ho napojit na jiný motor a vygenerovaný proud protopit na výkonovém odporu. Akumulátory co mám jsou Vision CP1250, zázraky si od nich neslibuju, alespoň nebylo těžké je získat. Bojím se aby byly schopné dodat při rozjezdu potřebný proud a taky abych neodpálil tranzistor, od člověka co se pokoušel o něco podobné jsem slyšel že bych jich měl použít opravdu hodně... motor bude řízený pulzně šířkovou modulací, už mám generátor signálu který umí komunikaci po sériové lince což je super, mozkem celého vozítka bude procesor ATmega328. Co se týče konstrukce tak sem si z železoodpadu odnesl pár rámů nejspíš z nějakého stánku, bohužel nejdou použít v celku, jsou trochu zvláštně tvarovaný, takže je nařežu a spojovat je budu šrouby jelikož nemám svářečku :/ Průměr kol mám 20cm a šířku běhounu 5cm, s terénem který zvládá elvíra si to tedy neporadí ale nějakou horší cestu by to mohlo projet. Jsou někde dostupné plány Elvíry pro inspiraci? :)
@Fugnerfilm6 жыл бұрын
Jako brzdu jsem použil starý soustruh v zaměstnání-měl několik pevných otáček. Do univerzály jsem chytil hřídel motoru a na kývající se stator připevnil tyč se závažím-tím se měřil krouticí moment-otáčky udával soustruh. K určení převodů stačí pár bodů, netřeba krásný výkres. Při pulzní šířkové modulaci je při rozjezdu proud akumulátorů MENŠÍ než proud motoru. Ovšem je nutná indukčnost v seriri s motorem!! Elvíra má omezený proud ( tranzistor KD503 ) na 20A. To vše ovládají tři operační zesilovače- obdélníky, trojúhelníky, porovnávací komparátor. Schema jsem nedavno někomu posílal. Mechanická část je z časopisu Udělej si sám. Pokud dodáte mejl, pošlu ( pokud to najdu...) Nepočítejte s tím, že to zvládnete za prázdniny, to je úkol na celý život. Opět držím palce
@farmboys24863 жыл бұрын
elvíra jezdí římo kolem nás tvl ja ani nevym že je tak slavný jezdí kolem mé školy vysoke nad jizerou
@Fugnerfilm3 жыл бұрын
Kolem školy a do školy jezdí Elvíra již nejméně pět let. Jinak do Vysokého nad Jizerou jezdí již 46 let!! Není mi jasné, jak se může před mým videem objevit reklama, aniž by mi YOU TUBE dali vědět a moje reklamy na videích mít prý nesmím.
@theradiodragon2awo7 жыл бұрын
nová generace elvíry baterie z auta Tesla
@Fugnerfilm7 жыл бұрын
Již před asi dvaceti lety jsem uvažoval o akumulátorech NiCd, nebo NiMH. Ačkoliv jsem tehdy ještě vydělával, byla jejich cena pro mne velice vysoká. Za finančního přispění zetě jsem alespoň osadil 10Ah lithiovými akumulátory elektrické kolo-ale nějak v poslední době špatně udržuji rovnováhu na rychleji jedoucím kole...Lithiové akumulátory do Elvíry mají pro mne z důchodu astronomickou cenu a tak až Elvíru převezme zeť ( předpokládám, že Elvíra bude nesmrtelná ), pak určitě ke změně akumulátorů dojde..
@Fugnerfilm7 жыл бұрын
V září 2017 bleskově odešly po dvou letech všechny čtyři olověné akumulátory. Přežily záruku jen o nějaký měsíc. Skutečně jsem se doposud po celý život s tak mizernými akumulátory nesetkal. Abych se s Elvírou dostal před chlív ( garáž ), dal jsem do Elvíry 10Ah Lithiový akumulátor z kola. Snad vyveze Elvíru před chlív. To nebyla jízda, to byl výstřel. A když jsem byl už venku, jestlipak by vyjela ten 22%kopec na silnici? Se zaťatými zuby brala Elvíra kopec s 18A, aniž by se Voltmetr hnul od 50V. A když už jsem byl nahoře, dojel bych k sousedům-300m? A když jsem byl u sousedů, dojedu na křižovatku-1km? Pak následoval kravín 2km, a u Bytovky mi povolily nervy-4km-otočil jsem to zpátky a při brzdění to do 10Ah akumulátorů nabíjelo až 12A. Všechno stále studené... To se pak konstruují elektromobily...
@patolog067 жыл бұрын
měl jsem v elektromobilu olovo 180Ah a katastrofa,pak Li-ion 100Ah,dvojnásobný dojezd,dvojnásobná rychlost a o 300kg menší váha,ale porucha nabíjení a elektromobil shořel,reinkarnován jezdí zatím na na liFeYPo4
@Fugnerfilm7 жыл бұрын
Kvalita nynějších olověných akumulátorů je bídná-alespoň ty, co jsem měl v ruce-vydržely v Elvíře půl roku při snížené kapacitě asi na polovinu. Startovací-nikoli dlouhoživotnostní-akumulátory Akuma z dob socializmu vydržely tvrdý provoz v Elvíře ŠEST AŽ OSM LET!!! Zkoušel jsem v bláhové naději, že jiné jsou lepší-všechny jsou stejně bídné. Zeť mi koupil, jako rezervu k zdejší vodní elektrárně za strašný peníz aku 24V 140Ah "specielně s dlouhou životností" které, jako nové měly kapacitu asi100Ah. Řekl jsem si, kapacita se zvýší po několika cyklech---nezvýšila, ale klesla asi na 70Ah. Při tom hmotnost těchto nových akumulátorů je asi poloviční, než za doby socializmu. Akumulátor 12V 75Ah míval hmotnost 48kg a dnešní 12V140Ah má hmotnost 38kg Je vidět, že se někde ušetřilo... Ty požáry lithiových akumulátorů mají asi na svědomí ty zázračné členy, přemosťující článek, dosáhne-li 3,6V. Skutečně přemostí, ale proud je nanejvýš 1,3A. Takže když všechny digitální nabíječe nabíjejí proudem větším než 10A, nemůže přemosťující článek naprosto nic dělat a článek se klidně nabije na 5V. Mám dojem, že se nějak zanedbaly Kirchhoffovy zákony ...