witam rozwiązałem to w taki sposób 6 łańcuchów po 6 paneli 400w w systemie 250v i ładowarki 2x victron mppt 250-85 a im większe napięcie magazynu i falowników tym lepiej pracuje na of grid i hybryda falowniki 12v 6kw victron x2 multiplus 12 /3000w 120a do tego magazyn 9kw lipefo4 z wbudowanym bms 800a pracy ciągłej i ładowanie 80a z pv 3-4 h masz pełny reszta auto konsumpcja rozbudowuję magazyn na 20 kw z akumulotarami wulillis 200ah możliwość podłączenia szeregowego i zastanawiam się nad zmianą na 48v czyli baterie i falowniki w systemie 12v pod młotek aukcyjny pozdrawiam
@andrzejchabros71417 ай бұрын
Dobry materiał. Ponieważ wielu użytkowników nie zwraca uwagi na prąd (A) jaki szczytowo pobierają z akumulatorów.
@rocheuro Жыл бұрын
dzieki za ten film super wiedza . pozdrowienia z pomorza i kujaw
@ronikejn6529 Жыл бұрын
Masz Pan wiedze podziwiam 👏👏👏
@reaktores Жыл бұрын
Witam. Przerobiłem temat akumulatorów z ciężarówek, gra nie warta świeczki. Zamiast w inverter zainwestuj w lifepo4, mozesz pobierac ile tylko da rade inverter... Ja pod podobny falownik wrzuciłem 4,8kw paneli ...
@grzegorzmroz8904 Жыл бұрын
Przewody chamulcowe miedziane.Dobry pomysl z tym wyprowadzaniem oparów .
@FreezerSIG Жыл бұрын
Miedz nie reaguje z kwasem?
@grzegorzmroz8904 Жыл бұрын
@@FreezerSIG Tego niewiem czeba sprawdzić zrobić jakiś zwykły test.
@ms6943 Жыл бұрын
Dzięki za informacje 👍
@eugeniuszrink1463 Жыл бұрын
Właśnie, dobry temat .. Też mam problemy z konfiguracja falownika oraz baterii LiFePo4 ZTT48100B. Najlepsze rozwiązanie to podłączenie BMSa z falownikiem, ale niestety jest to w moim przypadku niemożliwe i muszę ustawiać w falowniku napięciami odcięcia itp.
@FreezerSIG Жыл бұрын
Nagraj film jak masz to zbudowane?
@marekorkisz2317 Жыл бұрын
ciekawy material
@RBBLANES Жыл бұрын
PIĘKNA INSTALACJA , GDYBY PAN MIAŁ WIĘCEJ MOEJSCA NA PANELE TO GEST KOZAKIEWICZA DLA DOSTAWCY 😂 BYŁBY MOŻLIWY .WIDAĆ ŻE TO PANA ŻYWIOŁ❤
@johnwood1387 Жыл бұрын
Czesc. Ja mam off gird 3.5kw . Magazyn 6x130amh gelowe battery. Jako autokonsumpcja. Mam ustawienia sbu ale aku mam c50. Najperw sloneczko potem siec. Pracuje to bez zarzotow. Aku ustawilem na c50 temu zeby niezaleznie od pory dnia I pagody aku sa pelne. Tak ze w ciagu dnia sloneczko napedza domek po zachodzie battery. Zuzywam okolo 20% noca. Baterie nie powinny byc puste ale to moje zdanie. Marzec byl bardzo slaby z nalonecznieniem ale 50% zysku w autokonsumpcji byl. Pozdrawiam.
@FreezerSIG Жыл бұрын
Ile lat już działa z tymi akumulatorami? Też jestem zdania że akumulatory pełne powinny być.
@johnwood1387 Жыл бұрын
@@FreezerSIG ja uruchomilem moja instalacje 6 marca . Mieszkam w uk I tu naprawde jet bieda z nalonecznieniem ale system daje spoke rade.
@jk4546 Жыл бұрын
Jestem prosumentem ongrid od 2020r. Warto dolożyć do tego Offgrid z magazynem i podłączyć do niego największe odbiorniki energii np. PC. CWU 375 l grzeje na max do 60 st. C w godzinach 11 - 13 tylko słońcem Teraz dopiero jest prawdziwa Zabawa z oszczedniścią! Chodzi o to żeby!!! - jak naimniej oddać do Dystrybutora. - jak najwięcej i najdłużej korzystać z własnej produkcji energii i tylko offgrid z magazynem to umożliwi. - magazynować również energię w postaci CWU w godzinach 10 - 14 aby starczyło jak najdłużej - do następnej produkcji solarnej U mnie 375 litrów podgrzane do 60st.C daje radę. Jest jeszcze jeden rodzynek energetyczny, o którym chyba niewiele użytkowników wie. - w ongridzie 3fazowym należy "zapanować" nad wszystkimi fazami bo zawsze w gospodarstwach domowych wszystkie fazy nie są wykorzystywane równomiernie i wyciekają przez ongrid do Dystrybutora. Chyba, że jest to rzeczywista nadwyżka co rzadko bywa.
@FreezerSIG Жыл бұрын
Ile płacisz za rachunek z prąd za cały rok?
@sebastian19849 Жыл бұрын
Ja ładuję 62V pływające 57,6V 16szt x 240Ah (czyli 48V 960Ah) wyłączenie akumulatorów przez inwerterter przy 48V w lecie, w zimie 49V; instalacja 9,1Kwp- szykowana rozbudowa.
@abiogaz Жыл бұрын
Dzień dobry
@witrol9007 Жыл бұрын
Te akumulatory trakcyjne co posiadasz są z dodatnią płytą pancerną. Miałem kiedyś melexa na 36V i wchodziło do niego 6 akumulatorów po 6V co dało razem 36V, a pojemność tych akumulatorów była 260Ah w C20, w C5 miały bodajże 220Ah jak dobrze pamiętam. Silnik tego melexa pobierał 57A, tyle było na tabliczce znamionowej. Był katowany dość długimi wyprawami po równym terenie i praktycznie od pełnego naładowania akumulatorów do bezpiecznego poziomu rozładowania jeździł prawie 5 godzin non stop. Akumulatory wytrzymały 5 lat bez problemu. Dało się zauważyć spadek zasięgu po jakichś 2,5 roku, a po 5 latach była to już praktycznie połowa pojemności. Uważam że z Twoich akumulatorów tez powinno się bezpiecznie bez utraty parametrów pociągnąć więcej, chyba że producent nie pozwala na obciążanie ich większymi prądami.
@FreezerSIG Жыл бұрын
Tak to są akumulatory od takich przeznaczeń jak malex i inne pojazdy. Jak je ładowałeś jakimi parametrami?
@witrol9007 Жыл бұрын
@@FreezerSIG Ładowałem je 25A przez jakieś 10 do 12 godz. aż prostownik skończył ładować, a w zasadzie przeszedł w ładowanie konserwacyjne i prąd tego ładowania wynosił około 100mA i tak się trzymał cały czas, napięcie końcowe było 38V przy tych 100mA podtrzymania.
@Kenny88 Жыл бұрын
Fajnie zrobiony film. Ja mam uczulenie na kwiasiaki to nic nie doradze oprócz rozważenia w przyszłości wymiany na coś z nowszej technologii. Kwasowe to lubią być doładowane do pełna, a w off grid to wiadomo jakaś chmurka, jakieś obciążenie i ciężko tym optymalnie zarządzać. A nawet gdy mamy dostęp do sieci zawodowej to brać z niej energię by doładować magazyn to tak średnio. Pzdr
@FreezerSIG Жыл бұрын
Co myślisz o Pylon TECH US3000C? Tylko ciągłe rozładowania takiej baterii to 37A musiałbym kupić 3 sztuki. to jest prawie 21000 zł jak myślisz warto?
@Kenny88 Жыл бұрын
@@FreezerSIG Kto bogatemu zabroni? Bank energii spoko, ale cena tych modułowych jeszcze kosmiczna. Ciężko nadążyć za cenami, ale jeszcze jakiś czas temu jak ktoś pokombinował to był w stanie nabyć ogniwa w cenie 500-600PLN za kWh. Takich pieniędzy jak za tego gotowca w życiu bym nie dał, ale ja biedny i musiałem po swojemu kombinować by było tanio i wiarę dobrze.
@djozePV Жыл бұрын
Zamiast o większego drenażu prądowego z aku, proponowałbym przyjrzeć się sprzętom AGD, np. podłączyć zmywarka, pralke do cieplej wody itd. A co do cyklu rozładowania, cykl to cykl. Starujesz od 64v masz więcej energii od 58v masz mniej a licznik cykli bije.
@FreezerSIG Жыл бұрын
Mam podłączona pralkę i zmywarkę do ciepłej wody.
@djozePV Жыл бұрын
@@FreezerSIG o pralka, można wiedzieć jaki model ?
@FreezerSIG Жыл бұрын
Zwykła pralka tylko woda 42 stopnie C maksymalnie ustawioną na termostacie. Jak się zepsuje to następna będzie z przyłączem zimnej i ciepłej wody. Płukanie teraz też ciepłą wodą więc straty ciepła.
@djozePV Жыл бұрын
@@FreezerSIG i oto chodzi, taniej podnieść temp. z 42 niż 8 stopni. U mnie na miesiąc idzie 30kwh na pralke, trzeba kombinować aby nie przekroczyć tych 2000kwh.
@FreezerSIG Жыл бұрын
Po podłączeniu ciepłej wody do zmywarki i pralki 100kWh mniej na rachunkach.
@mieczyslawgarlacz1361 Жыл бұрын
Szanowny kolego miałem ten sam problem akumulatory kwasowe jakie by nie były nadają się do wora a wór do jeziora tak załatwiłem kilkanaście przeróżnych rodzajów kwasiakow one się nie nadają do pracy z panelami w takim systemie zostawisz niedoladowane na dłużej padną u mnie żadne nie wytrzymywały gwarancji niema co się oszukiwać zakupiłem lifepo4 i jest po problemie cena szokuje ale tak naprawdę ten kto pracuje na lifepo4 powie że to przeskok technologiczny i taka jest prawda szkoda kasy ja utopiłem na kwasiaki koło 5 tys zł oto pieniądze wyrzucone pozdrawiam
@FreezerSIG Жыл бұрын
Trakcyjne jak długo podziałały u Ciebie?
@mieczyslawgarlacz1361 Жыл бұрын
@@FreezerSIG tak jak wcześniej pisałem ,nie wytrzymują gwarancji chyba że warunek ,jeśli tylko się rozładują szybko zostaną naładowane do pełna jeśli będą pracować tak jak u mnie lifepo4 od kilku dni załadowane do 47'/. Bo trochę dom trochę samochód grzanie klimatyzacja i nie martwię się jaki jest stan naładowania bo przy braku energii przełączy się na sieć ale od kiedy je założyłem nic takiego nie miało miejsca do tego falownik pracuje na full swoich możliwości lądując lifepo4 ktoś na KZbin ma akumulatory od wózka i mówi że wytrzymują sto lat ale zasada ta sama po rozładowaniu od razu się lądująoj samochód elektryczny stał pół roku załadowany na 60'/. I nie widzę żadnych skutków ubocznych też się nie mogłem przełamać co do lifepo4 głównie cena ale jest to przepaść między kwasowymi chyba że zbudujesz elektronikę która będzie widziała że są niedoladowane i natychmiast przełączy na sieć lub panele ale czasem słońca brak 2 tygodnie i siecią ładujesz by później odzyskać to strata wszyscy szanujący się offgidowcy sami się przekonali że niema nic lepszego jak lifepo4 pozdrawiam
@FreezerSIG Жыл бұрын
Możesz podać co u Ciebie się sprawdziło ogniwa i bms?
@mieczyslawgarlacz1361 Жыл бұрын
@@FreezerSIG ogniwa lifepo4 280Ah firmy EVE zakupiłem u kolegi w Tychach ma wystawione na olx bms DALy 100A oraz balanser firmy DALy moja instalacja 24v 3kw stałego obciążenia koledzy z KZbin polecają Jkbms podobno bardziej rozbudowany pracuje na falowniku hybrydowym ESb 6kw ogniw oczywiście 8szt posiadają płaska charakterystykę rozładowania bardzo równe napięcia ogniw co jest ważne polecam falownik zupełnie inaczej pracuje ma mnóstwo ustawień jak i Bms podgląd i ustawienia przez aplikację i Bluetooth w telefonie polecam koszty trochę przerażają ale sam zobaczysz pozdrawiam
@remigiuszdejnarowicz7764 Жыл бұрын
Ja też siedzię na LFP i główną zaletą wg mnie jest własnie to że można (a nawet powinno) się je "przechowywać" w stanie załadowania między 40-60% - dzięki temu można je zatrzymać na np. 40% DoD i zwyczajnie czekać na słońce (przez wiele dni) bez żadnego ryzyka uszkodzenia akumulatora. Nawet przy ładowaniu do 100% (choć nie powinno się aż tyle), masz raptem kilka godzin na tym poziomie i właściwie jak tylko słońce przygasa - jedziesz w dół. Ze względu na charakterystykę pracy to są baterie niemalże idealne pod tym względem do PV, gdzie do samochodów - tak sobie. Będziesz trzymał auto na 40-60% DoD i ładował tuż przed podróżą? Bez sensu. LFP tak samo pasują do aut jak kwasiaki do PV, no ale stosuje się je bo mają większą gęstość energii no i jednak można na nich więcej cykli (nawet szkodliwych, ale jednak) zrobić. Natomiast kwasiaki trafiają do PV bo wydają się na pierwszy rzut oka tańsze, ale potem dopada cię smutna rzeczywistość: trzeba je ciągle mieć na oku i ciągle monitorować (chyba że się jakąś automatykę do tego ogranie) to nie jest "zmontuj i zapomnij".
@krzysztofkarolkiewicz8237 Жыл бұрын
Wtam wsztko ok tylko podaj koszty takiego cacka w całosci i trzeba przemyslec sobie czy to wogle sie opłaca chyba że masz firme co sa maszyny to tak ale w domu mi sie wydaje ze to spory koszt i ile lat musi to pracowac zeby sie zwruciło fajny temat na 21 wiek ale drogi jest napewno ? Zastanawiałem sie nad tym ale stwierdziłem że chyba sie nie opłaca dla domu to jest tylko moja wypowiedz o tym ?
@FreezerSIG Жыл бұрын
Dlatego trzeba zacząć od instalacji on grid. Magazyn energii jeszcze się nie opłaca. Trzeba obserwować ceny energii. Mnie interesują takie rozwiązania więc je testuje.
@KamilSSj29 ай бұрын
Hej. Na filmie mówisz że ten falownik nie jest w stanie doładować tych baterii do pełna. Nie chce się tu wymądrzać, ale mam tej firmy akumulatory z tym, że 12V i w dokumentacji jest, że przy temperaturze od 10 do 30*C jak dobrze pamiętam to ogniwo ma mieć 2.4V - 2.45V na cele. Co przy systemie 48V daje napięcia ładowania cyklicznego w przedziale od 57.6V do 58.8V. Czy Twój falownik nie ładuje normalnie max do 62V(max ustawienie napiecia ładowania) i czynie masz w nim funkcji wyrównywania akumulatorów kwasowych z płynnym elektrolitem gdzie można ustawić napięcie na poziomie do 64V na określony czas. Po ustawieniach menu widzę, że to jest falownik softowo taki jak moje Easuny SMG II 5.6KP. Czekam na materiał wideo po roku używania tego banku.
@FreezerSIG9 ай бұрын
Po 3 miesiącach od uruchomienia został zmieniony na LFP tego rodzaju ogniwa nie nadają się do fotowoltaiki
@jakubczapla2714 Жыл бұрын
Dokładnie taką samą decyzję podjąłem, Deye 5kW czeka w pudełku na akceptacje zgłoszenia do PGE
@FreezerSIG Жыл бұрын
Ile za niego zapłaciłeś i jaki dokładnie model?
@jakubczapla2714 Жыл бұрын
@@FreezerSIG 7270 bez VAT, jako SAMPLE z Chin
@johnwood1387 Жыл бұрын
Zobacz kolego co jak zrobilem z doladowaniem baterii. Na falowniku ustawine c50 . Pozdrawiam
@ukaszn7282 Жыл бұрын
Hej ja działam na baterii trakcyjnej od dwóch miesięcy i doszedłem do wniosku że najbardziej optymalne będą ustawienia 46.5V do 54 V .
@FreezerSIG Жыл бұрын
Ja chcę żeby ta bateria wytrzymała 4 lata. Dlatego muszę znaleźć optymalne parametry.
@ArPo-s8g Жыл бұрын
Dzięki za filmik. A mam pytanie odnośnie wyjścia z falownika. Jaki typ sieci jest za falownikiem off-line (TT, IT, TNS?)? Czy na N jest napięcie 125V? i jak rozwiązałeś kwestię zabezpieczeń nadprądowych na dom 1P czy 2P(olowe)?
@mieczysawja4171 Жыл бұрын
Hejka, to nie lepiej lifepo4? Nie doladowuje ich z sieci, laduje maksymalnym pradem 80A i pobieram nawet ponad 100A i nie robi to na nich wrazenia. Pozdrawiam
@mutombo49 Жыл бұрын
Ma Pan jakiś pomysł na ograniczenie amperażu wychodzącego z aku.???
@FreezerSIG Жыл бұрын
Ograniczyć moc urządzeń które są podłączone do inwertera.
@szymonkowalski218Ай бұрын
Mozna ustawic limit pobieranych Amperów z akku. Po przekroczeniu falownik wywala alarm przekroczenia mocy i przechodzi na zasilanie bypass. Tylko jak odpalisz cos dużej mocy, np u mnie przepływówka 3,5kw to jest tąpnięcie zasilania na 1 sek, że żarówki ledwo swieca zanim się falownik nie pozbiera po tym.
@smart-offgrid-diy Жыл бұрын
Właśnie dlatego nie brałem pod uwagę tego typu akumulatorów do budowy magazynu. Same problemy. Mam LFP i jestem mega zadowolony, każdemu polecam. Pomimo wysokich kosztów wejścia, w całym cyklu życia wychodzi co najmniej na to samo, a nawet lepiej. Pozdrawiam
@FreezerSIG Жыл бұрын
Problem polega na tym że baterii LFP nie starczy dla wszystkich zwłaszcza jak samochody elektryczne zaczną być produkowane na masową skale. Dlatego próbuję magazynować na Trakcyjnych z których można odzyskać surowce i przerobić na nowe ogniwa. Jeżeli wytrzymają 4 - 5 lat to już można brać je pod uwagę.
@smart-offgrid-diy Жыл бұрын
@@FreezerSIG Tu i teraz są dostępne, więc po co się karać. Za13 tys. z dostawą pod drzwi można kupić na Ali magazyn 10 kWh plug & play (taki mam). Komunikacja z falownikiem rozwiązałaby Panu większość problemów. W przyszłości zapewne ani litu ani ołowiu w magazynach energii nie będzie.
@FreezerSIG Жыл бұрын
Już mam upatrzone PT US3000C 2 sztuki.
@smart-offgrid-diy Жыл бұрын
@@FreezerSIG Mam 8 szt US2000C dobre, ale obecnie sporo podrożały, dlatego wziąłem coś z Ali. Jeśli się Pan na nie zdecyduje proszę nie kupować wersji które mają w nr seryjnym C3 lub E2 (pozycja 8-9 w nr seryjnym)(w związku z brakiem chipów zastosowali inny BMS i stwarza problemy) Info na ten temat znajdzie Pan w internecie.
@marek8928 Жыл бұрын
@@FreezerSIG Znajomy kupił dwie sztuki US3000 i po tygodniu uznał że to za mało i wymienił je na 40kWh na celach Li-ion.
@sebastian19849 Жыл бұрын
Akumulatory, których napięcie spoczynkowo jest niższe niż 12,5V zalecamy ładować prądem równym 10% wartości pojemności znamionowej (w tym wypadku 24A). Akumulatory Bars Energy należy ładować do momentu aż napięcie na końcówkach biegunowych przy włączonym prostowniku jest na poziomie 15,6-16,8V (dla akumulatora 12V). W przypadku przekroczenia temperatury 40°C należy zatrzymać ładowanie, a w przypadku niskiego poziomu elektrolitu uzupełnić wodą destylowaną lub demineralizowaną. Ładowanie wyższymi prądami może spowodować skrócenie żywotności baterii.
@FreezerSIG Жыл бұрын
Nie za dużo to 16.8V dla akumulatora 12V dla akumulatora 48V to 67V?
@sebastian19849 Жыл бұрын
@@FreezerSIG też się dziwiłem, ale to wartości od producenta.
@johnwood1387 Жыл бұрын
Jeszcze jedno slowko ja mam dodane extra 2x120w panele ktore laduje baterie niezaleznie od systemu pradem 6-7amp Skierowane jest to na zachod. To pracuje jako uzupelnienie. Bardzo dobrze zdaje to zadanie. Moze I Tobie warto dodac extra system na dowadowywanie a nizeli drogi inverter?
@FreezerSIG Жыл бұрын
Inverter i tą ładowarka pracują razem ładują razem?
@johnwood1387 Жыл бұрын
@@FreezerSIG tak caly system glowny off gird jest jednym systemem ktory zaspakaja mnie w domu. Aku 6x130 mam w systemie 24v bo mi to starcza podlaczone na szynie . Z szyny idzie do inverter. Standard . Do szyny mam podlaczomy mppt ze wspomianymi panelami .okolo750w daje max 7amp I laduje mi to niezaleznie alu. Skierowane na zachod aby przedluzyc zycie calego sytemu. Tak ze niezaleznie jak glowny system zyje. Maly dba o dodatkowe ladowanie. Naprawde w moich warunkach biedy slonecznej spokojnie pracuje. Nakrece film na dniach I znajdziesz go u nnie Pozdrawiam
@offgridipodobnesprawy5024 Жыл бұрын
Witam, na tym wykresie poboru i produkcji nie pokazuje prawidłowych danych. Nie bierze pod uwagę gdy inwerter pracuje na aku.. Fajny filmik👍
@FreezerSIG Жыл бұрын
Powiem że jak się patrzy na ilustracje interfejsu tej aplikacji na telefon to widać że jest pokazane ładowanie i rozładowywanie akumulatorów. Mój inwerter chyba tego nie obsługuje.
@offgridipodobnesprawy5024 Жыл бұрын
@@FreezerSIG ogólnie aplikacja na telefon jest bardzo słaba. Ale wykres napewno nie pokazuje poboru z aku. Tylko wejście dc i wyjście Ac. W apce też nie można zobaczyć ile wyprodukował w tydzień czy miesiąc...... Zobaczymy jak teraz będzie z produkcją. Bo zima dużo dokładałem do ładowania aku z sieci... Pojawiają się już dni że produkcja z 4paneli po370wp daje mi już 1kwh Pozdrawiam naprawdę fajne filmiki na twoim kanale👍👍
@r0volt Жыл бұрын
Polecam Victrona np. Multiplus 2
@robost2315 Жыл бұрын
Nie volt tylko voltów i tak samo nie amper tylko amperów. To podstawy polskiego języka technicznego.
@sawomirjarzyna7453 Жыл бұрын
1:16 nigdy w ten sposob nie obslugujemy sie z bezpiecznikamik / rozlacznikami / innymi apratami laczeniowymi do przenoszenia obciazen torow pradowych - ZAŁĄCZAĆ PEWYM RUCHEM i ROZLACZAC TEZ PEWNYM RUCHEM SZYBKIM. Nawet producent aparatury laczeniowej Apator na rozlacznikach RBK00 i innych ma na czerwonym tle wypisane - ROZŁĄCZAĆ SZYBKO. O co chodzi w tym wszystkim ? o to zeby nie ciagnac niepotrzebnie luku elektrycznego i nie nadpalac stykow.
@FreezerSIG Жыл бұрын
Świetna uwaga przy większym prądzie może nie dać rady rozłączyć przepływu prądu. Dlatego dołożę specjalny wyłącznik pokazany pod koniec filmu.
@szymon6003 Жыл бұрын
Czy pojawi się też taki film z akumulatorów pylontech? Świetna robota!
@FreezerSIG Жыл бұрын
już jest to poszukaj na moim kanale.
@FreezerSIG Жыл бұрын
Jakich parametrów używacie do ładowania akumulatorów ołowiowych?
@konradm5667 Жыл бұрын
Program 26: 58,6V 5 'stringów' 48v 225ah - raczej używki - spięte na wspólnej szynie miedzianej. Inwerter EaSun Smg2 5.6kW. Ładowanie z sieci 80A. Od rozładowanych na poziomie 48v do full weszło 33kWh, więc gdyby je rozładować do wspomnianych 47v pewnie ich pojemność można by ocenić na ok 40kWh.
@ryszardp6499 Жыл бұрын
Grzegorz pierwsze i podstawowe pytanie co producent podaje w karcie katalogowej tych akumulatorów ? Ja mam używany zestaw 775 Ah i ładuje 60V, 60A a podtrzymujące 56V na falowniku jest ustawione rozładowywanie do 44V i powrót przy 48V. Zestaw po pełnym naładowaniu i odczekaniu dwóch godzin w spoczynku ma 55V. Po pełnym naładowaniu i rozładowaniu do 44 volt jestem w stanie wyciągnąć 23 kw, oczywiście nie rozładowuje tego czterdziestoma amperami tylko normalny cykl dzienny i nocny gdzie na dobę pobieram 6 do 7 kw. Proszę napisz skąd Ty wziąłeś takie wartości że magazyn pełny ma 63,84 V już pisałem wcześniej pod twoim innym filmikiem i nie dałeś odpowiedzi. Zobacz na specyfikację Trojanów to są prawie identyczne akumulatory.
@FreezerSIG Жыл бұрын
Masz potężny magazyn energii. Ile dni Ci wytrzymuje? Ja mam jeden string 48V 200Ah wytrzyma do rana potem ładowanie. 58.6V daje Ci radę stabilnie utrzymać? U mnie stabilne 58.3 V A potem skacze napięcie jakby nie dawał rady. Ile masz ustawiony parametr 27? Tym parametrem będę chciał doładowywać do pełna.
@FreezerSIG Жыл бұрын
Rozmawiałem z producentem i jak ładowarka dochodzi do napięcia 2.65V na ogniwo to znaczy że magazyn załadowany do 100%. Można ładować przy mniejszym napięciu ale trzeba sprawdzać nasycenie elektrolitu. Coraz więcej słońca więc będę testował ustawienia.
@ryszardp6499 Жыл бұрын
@@FreezerSIG Nie sprawdziłem jeszcze ile dni bo nie było okazji ale od początku marca nie pobrałem ani jednej watogodziny z sieci A było kilka dni pochmurnych i to pod rząd gdzie produkcja była na poziomie 500 w ja mam cały czas wypiętą sieć. Wszystko leci albo z akumulatora albo w dzień na bieżąco jest ładowany akumulator i nadwyżka na dom. U mnie nie ma żadnych skoków napięć na falowniku mogę ustawić maksymalnie 62 V ładowania ale już wtedy strasznie buzuje elektrolit nawet go wyrzuca odpowietrznikami więc ładuje 60 V do tej pory nie udało mi się jeszcze w pełni naładować gdyż pod sam koniec do akumulatorów wchodzi jakieś 10 A program 27 czyli zmienne napięcie ładowania, mam ustawiony tak jak pisałem wcześniej 55 V gdy akumulator jest już w pełni naładowany to wtedy przechodzi na to napięcie i sobie czeka spokojnie. Mówisz że 2.65 V na cele, widzisz a mi w innej firmie powiedzieli 2.5 V wolta maksymalnie, a patrząc na inne akumulatory trakcyjne oraz na kartę katalogową jaką znalazłem w internecie to po prostu ładuje takimi parametrami. I pamiętaj co do napięcia ładowania, od tego napięcia do dolnej granicy jaką ustawisz falownik przelicza procenty akumulatora i nijak się to kupy nie trzyma. Po prostu Chińczyk zapomniał dodać jeszcze jednej pozycji w ustawieniach czyli V akumulatora w spoczynku.
@BESBEF Жыл бұрын
Ja mam też akumulator trakcyjny. Tylko bez balanserów. Jest podpięty jak był w wózku.
@FreezerSIG Жыл бұрын
Jak długo go masz? Jakie parametry ładowania? Nowy czy używany?
@BESBEF Жыл бұрын
@@FreezerSIG Jak będę w domu to sprawdzę parametry, ale ustawiony mam chyba domyślnie jak na AGM, bodajże. Kupiłem używany. Sprzedawca szacował na 80% pojemności nominalnej. Nominalnie miał 17 kwh czyli powinien mieć około 12 kwh. Nie mam jeszcze podpiętych paneli, więc działa na razie bardziej jako UPS jakby zabrakło prądy. Robiłem już na mim próby ładowania samochodu prądem 13 A po stronie AC, więc myślę, że po stronie dc było jakieś 65A. Miałem też możliwość potestować, przypadkiem zapomniałem włączyć strony AC, na ile wystarcza. 2,5 doby pociągnął. Lodówka, czajnik elektryczny, całe oświetlenie, 4 telewizory. Komputery, express do kawy. I jeszcze się nie wyłączył tylko zaczął pikać, ze jest niski poziom naładowania.
@kriso7639 Жыл бұрын
Witam Ja w kwestii tego bezpiecznika też takowy założyłem (100A)do pakietu baterii lifepo4 /48v Jakie skutki mogą być działania z tym bezpiecznikiem ? Pozdrawiam
@FreezerSIG Жыл бұрын
Przepali się ale prąd będzie dalej płyną bo powstanie luk elektryczny którego ten bezpiecznik nie ugasi. Szukaj bezpiecznik SIBA 80V
@marekchomiak210211 ай бұрын
Ty masz Akumulatory kwasowe, więc nie powiem ci nic o napięciach. Natomiast fajną praktyką jest posiadanie niezależnej ładowarki, zasilanej z sieci miasta. U nie działa to tak że kontroler XH-M602 włącza ładowarkę AC/DC poprzez stycznik SSR DA 40A. Na kontrolerze ustawiam napięcie włączenia(12,6V-3,15v/cela) i wyłączenia (13,2V-3.3V/cela) oparte o napięcie jednego z akumulatorów. Dlaczego 13,2? bo wtedy bms rozpoczyna balansowanie cel, 12,6? bo to dolny zakres napięcia cel, poniżej którego napięcie zaczyna mocno spadać. Moja ładowarka daje 28V/ 900W. Ty możesz kupić 230/80V/1kW i ustawić napięcie wyjścia ponieważ one są regulowalne w zakresie 10%. Falownik ustawiony jest w tryb SOL i nie ładuje baterii Nigdy. Jak w wspomniałem , Ty masz baterie kwasowe, które są mi mało znane. Ostateczne zabezpieczenie stanowi ATS który odłącza zasilanie domu z falownika, przełączając na sieć miasta w 30ns, gdy falownik się wyłączy lub wyłączę go ja. Jedna uwaga, co do twoich paneli. Pamiętasz zasadę że sprawność całego obwodu jest taka jak sprawność najsłabszego elementu? Wydaje mi się że układ twoich paneli jest bardzo nie korzystny poprzez wybór dwóch kierunków ich ustawienia. Myślę że lepszym rozwiązaniem byłoby ułożenie wszystkiego w jednym kierunku, lub rozdzielenie ich i podłączenie pod drugi kontroler.
@FreezerSIG11 ай бұрын
Już zamieniłem ten magazyn energii na LiFePO4
@popracyinaweekend7808 Жыл бұрын
Witam serdecznie, pytanie czy taka instalacja ma szansę się kiedykolwiek zwrócić kosztowo?
@FreezerSIG Жыл бұрын
Wszystko tak naprawdę zależy ile wytrzymają akumulatory. Zamieniłem tą instalację na LiFePO4 a tam liczba cykli to 6000 więc jest duża szansa że się zwróci. Jak wzrośnie cena energii to jeszcze szybciej.
@krzysiekgrab Жыл бұрын
Witam, a ja mam pytanie do kolegi odnośnie sposobu podłączenia tego falownika do instalacji domowej - do niego są podłączone wybrane obwody?, czy cały dom?
@FreezerSIG Жыл бұрын
Cały dom bez piekarników i grzałek w C.W.U, C O.
@krzysiekgrab Жыл бұрын
@@FreezerSIG Dzięki
@krzysiekgrab Жыл бұрын
@@FreezerSIG witam, jeżeli mogę mam jeszcze pytanie, czy w tego typu falownikach jak zabraknie nam mocy z paneli i aku i załączy się bypass ( zasilanie z sieci), to dalej mamy ograniczoną moc wyjściową ( do mocy falownika), czy może 'prąd nie przechodzi' przez przekształtnik, a moc jest przekazywana bezpośrednio po 'drucie'? mam nadzieję, że zrozumiale opisałem:)
@PolandRepublicOf Жыл бұрын
Cześć, jak się nazywa inwerter, o którym mówisz w filmie? Ten, który potrafi wrzucić energię z akumulatorów do sieci? Pozdrawiam
@FreezerSIG Жыл бұрын
Jestem w trakcie doboru nowego invertera. I instalacja znacznie zostanie zmieniona.
@tomaszbukowski3561 Жыл бұрын
pytanie . O jakiej średnicy kable zostały użyte z akumulatorów do falownika i jakiej średnicy z falownika do zasilania z sieci do falownika i z falownika do zasilania domu ?
@FreezerSIG Жыл бұрын
50mm2 między akumulatorami i do bezpiecznika, 35mm2 od bezpiecznika do inwertera (większego nie da się podłączyć do zacisków w inwerterze) i 3x6mm2 zasilanie domu.
@ZeptoBoxpl Жыл бұрын
Akumulatory trakcyjne, AGM, żel nie sprawdziły mi się do fotowoltaiki. Mam mały off-grid od 2003 roku. Natomiast do zasilania awaryjnego powyższe akumulatory są tanie i dobre. Od kiedy mam LiFePo4 to fotowoltaika pracuje zupełnie inaczej - lepiej.
@FreezerSIG Жыл бұрын
Te inwertery które używasz polecasz? Da się je zgłosić do energetyki?
@ZeptoBoxpl Жыл бұрын
@@FreezerSIG Teraz już się nie da zgłosić do on-grid, bo nie mają certyfikatów obecnie wymaganych. Producent przygotował nowe wersje które może scertyfikuje, ale mi tych nowych budowa się nie podoba.
@remigiuszdejnarowicz7764 Жыл бұрын
@@FreezerSIG Właśnie z tym zgłaszeniem jest spory problem. Nawet takie duże firmy jak Victron mają problem z certyfikatami w Polsce i legalne zgłoszenie ich jest obecnie nie wykonalne bez "kombinowania". Nad certyfikacją "ciągle pracują" - ale słyszymy to już, niestety, od dawna. Jedyna "sensowna" drogą w tej chwili to montaż jakiegokolwiek ongridu który przejdzie certyfikację i pozwoli za założenie licznika dwukierunkowego i dopiero wtedy zabawa z podłączeniem magazynu do tego. Grunt to nie założyć niczego co zaszkodzi sieci i w zasadzie powinno być ok. Natomiast jeśli chcemy wyrwać dotację na magazyn to prosto nie będzie.
@problemiarz Жыл бұрын
20kWh z sieci trafiło do magazynu przez całą zimę...??? To jakie masz zapotrzebowanie dobowe domu...? 100Wh...?
@FreezerSIG Жыл бұрын
14kWh na dzień. Tylko ten magazyn był odłączony i raz na 2 - 3 tygodnie doładowywany w zimie.
@RafalFarm Жыл бұрын
Ja jednak zdecydowałbym się na ogniwa zamiast aku 6 czy 12v.
@FreezerSIG Жыл бұрын
Te pojedyncze były droższe. muszę je poużywać i wypracować metodą prób i błędów jak je ładować.
@marek8928 Жыл бұрын
Jest jeszcze jedno rozwiązanie. Wymienić ten trakcyjny akumulator na akumulator na celach LFP.
@FreezerSIG Жыл бұрын
Zobaczę ile wytrzyma ten zestaw.
@marek8928 Жыл бұрын
@@FreezerSIG Ustaw ten magazyn na obciążenia krytyczne a te wysoko prądowe zasilaj z sieci. Mówiłeś coś o wymianie inwertera i powiększeniu magazynu o takie same cele. Zmień magazyn na LFP a nie będziesz musiał wymieniać inwertera.
@FreezerSIG Жыл бұрын
Proponujesz coś konkretnego myślałem o PT US3000C? Gdybym dołożył drugie tyle trakcyjnych to 4,5kW mogę pobierać i mam 20kWh.
@marek8928 Жыл бұрын
@@FreezerSIG Nie znam Tojego inwertera i nie wiem czy potrafi się porozumiewać z magazynem po CAN-ie. Ja swój system zbudowałem na Victronach i one z Pylontechem współpracują normalnie. Po tym jak zbudowałeś swój magazyn na trakcyjnych z pewnością poradzisz sobie ze zbudowaniem magazynu na LFP z pojedynczych cel i BMS-a. Jest to najtańsze rozwiązanie i znacznie mniej upier...we. Pylontech jest tanim rozwiązaniem z tych "na gotowo" ale nie wiem czy jeden moduł US3000C Ci wystarczy. Mieszanie LFP i trakcyjnych w jednym systemie nie jest optymalne bo trakcyjne co 30 dni trzeba wyrównywać a takie napięcie dla LFP jest zabójcze.
@mmichal81 Жыл бұрын
nie jesteś odcięty, nie pisz off grid.
@FreezerSIG Жыл бұрын
Mało kto na YouTUBIE żyje całkowicie poza siecią. W ziemie większość się wspomaga energią z sieci, albo żyje w uciążliwych warunkach.
@tytus88888 Жыл бұрын
Pomieszanie z poplątaniem
@problemiarz Жыл бұрын
Będziesz sprzedawał tego chińczyka, czy zostawiasz?
@FreezerSIG Жыл бұрын
Na razie nie. Działa więc się nie spieszy.
@off-grid1307 Жыл бұрын
Super materiał. Ja mam inny magazyn energii 14kW. kzbin.info/www/bejne/aIvIfGSPbKloqK8si=NA4hO9XkKrtdDFpz
@mmichal81 Жыл бұрын
i gdzie ta rewolucja?
@FreezerSIG Жыл бұрын
Dla mnie to rewolucja.
@aniol19721 Жыл бұрын
Nigdy tak nie rób jak na filmie załatwisz sobie falownik nie powinno się tak sobie rozłączać jeśli już musisz to najpierw panele puźniej sieć a na końcu akumulator a jak zalaczasz to akumulator sieć panele
@FreezerSIG Жыл бұрын
Pytanie sugerujesz zdemontować bezpiecznik na akumulatorach bo on też może rozłączyć akumulatory? Jak podłączałem same akumulatory to iskrzyło.
@aniol19721 Жыл бұрын
Jak podłączasz Aku to iskrzy prawda
@przemysawl7095 Жыл бұрын
Żeby nie iskrzyło dajemy wstępnie przez jakiś opornik wtedy delikatnie rośnie napięcie na wyświetlaczu falownika. Nie ma iskrzenia. Po prostu przytrzymujemy w rękach. Zamiast opornika może być żarówka 230v 60w. Wtedy kondensator się ładują a następnie bezpiecznie możemy skręcić śróbami połączenie.
@aniol19721 Жыл бұрын
@@przemysawl7095 to to ja wiem w z żarówka bo sam tak robię sytuacjach awaryjnych zadziała zabezpieczenie lepiej niech awarii ulegnie falownik jak ma się coś zapalić ale jeśli chcesz odłączyć akumulator od tak sobie to pamiętaj o kolejności to jest tylko rada
@zn2390 Жыл бұрын
Co to za czujnik na suficie? Wykrywa opary wodoru?