Energia Słoneczna

  Рет қаралды 174,961

TO JUŻ DZIŚ

TO JUŻ DZIŚ

Күн бұрын

Пікірлер: 391
@BlackBartosz
@BlackBartosz 8 жыл бұрын
*Cele światowe na 2020 rok:* *California: 1/3 energi pochodzić ma z słońca* *Polska: 1/3 energi ma przestać pochodzić z spalania śmieci w domowych piecach* To gruba przesada oczywiście, ale obrazuje skalę celów xD Nie wiem co tu jeszcze napisać, żeby dostać lajka, więc życzę miłego wieczoru dobry człowieku! :)
@szymek_fhd1508
@szymek_fhd1508 8 жыл бұрын
1/3 ma pochodzić ze odnawialnych źródeł energii a to nie tylko panele, a w Polsce 15% energii ma pochodzić z odnawialnych źródeł, tylko tak poprawię. A o tym ze 1/3 energii ma nie pochodzić ze spalania śmieci w domowych piecach to nie slyszalem
@hesus1357
@hesus1357 8 жыл бұрын
@Kuaku jest to tzw. "żart"
@crash8598
@crash8598 8 жыл бұрын
zeby dostac lajak napisz komentarz 'kto ogląda jak jest chory ' ja tak napisalem i mam 250 like
@belialglow1441
@belialglow1441 8 жыл бұрын
+# OEZU Vlog Śmieszne by to było, gdyby miało jakiekolwiek choć odniesienie w rzeczywistości, ale musieliby chyba zabudować tymi panelami całą Nevadę, żeby zasilić 1/3 Kalifornii, a w Polsce ludzie głównie palą w piecach C.O. (rzadziej już kaflowych), żeby dupy ogrzać zimą, a nie by prowadzić na boku mini-elektrownie dla sąsiadów i reszty gminy. Poza tym śmieci to w tym piecu ewentualnie spalisz, możesz co najwyżej mordę se na tym ogrzać a domy ogrzewa się drewnem i różnymi materiałami węglowymi. Masny świadomie nie porównuje skali, ale w pewnym momencie mówi, że największa w Polsce farma słoneczna zasila 160 (150?) gospodarstw domowych, elektrownia węglowa zasila MILIONY! Realną alternatywą w dzisiejszych czasach jest oczywiście energetyka jądrowa, ale my tak spieliśmy poślady po Czarnobylu (a Fukushima nas ponownie zmotywowała), że jesteśmy jednym z niewielu państw (a właściwie, któreś jeszcze nie?) w regonie, które nie posiadają takich. Ten lęk to tak na prawdę duch Zimnej Wojny i socjalizmu, wciąż unoszący się nad narodem. I oczywiście braku umiejętności logicznego myślenia oraz świadomości jak małe jest prawdopodobieństwo takiego zdarzenia.
@BlackBartosz
@BlackBartosz 8 жыл бұрын
Kuaku, oczywiście to co napisałem, z resztą tak jak napisałem to gruba manipulacja danymi. Nie słyszałeś, bo to ironia wskazująca dysproporcje między naszymi "względnie równie cywilizowanymi" krajami. Mam na myśli często obecne porównania do krajów zachodu. Nie mniej, Polska węglem stoi, więc nie ma co się dziwić, że jakość powietrza jest tak niska, a palenie śmieci w domowych piecach to wydaje mi się nawyk wyciągnięty z czasów "biednych" (20 lat temu+) pozdrawiam!
@Marcin-wx5mf
@Marcin-wx5mf 8 жыл бұрын
Sam posiadam 30 paneli słonecznych na dachu, ahh sporo kosztowały. Jednak jest to energia przyszłości
@Pr0Duo
@Pr0Duo 8 жыл бұрын
Co kurwa hahaha
@Marcin-wx5mf
@Marcin-wx5mf 8 жыл бұрын
Master ?
@Pr0Duo
@Pr0Duo 8 жыл бұрын
"ahh sporo kosztowały" chuj to kogokolwiek interesuje
@Marcin-wx5mf
@Marcin-wx5mf 8 жыл бұрын
Master nie obchodzi mnie twoje zdanie :-) ten sam tok myślenia
@NiceNick
@NiceNick 8 жыл бұрын
Lasek na drogie panele słoneczne w internecie nie wyrwiesz :P
@qubafootbag
@qubafootbag 8 жыл бұрын
Zasada działania efektu fotoelektrycznego wyrecytowana lepiej niż przez najzdolniejszego gimba na fizyce. Odcinek bardzo fajny, szanuje to.
@alanmurra2187
@alanmurra2187 8 жыл бұрын
Bardzo się cieszę, że stworzyłeś program popularnonaukowy, który podaje rzetelne fakty (stanadard zauważalnie rośnie), łączy przyjemne z pożytecznym i daje obraz tego, co dzieje się w świecie przyszłościowych technologii. Chapeau bau! :)
@krzysiekdobrzanski6451
@krzysiekdobrzanski6451 8 жыл бұрын
robiłem kurs na montaż paneli fotowoltaicznych i na początku poczułem się jak na wykładzie xD czarna magia ;D
@NexusCas
@NexusCas 8 жыл бұрын
Od 5 lat buduje w Angli i Niemczech farmy solarne średnio o mocy 5-60 MW każda. W GB cały rok jest pochmurno i deszczowo, w Niemczech cały rok niebo pokrywa Chemtrails a jednak się opłaca a prąd w cenach hurtowych jest tańszy niż w Polsce z węgla. Jak to jest że u nas się nic nie opłaca a miasta pokrywa smog. Jako ciekawostkę dodam, że na jeden panel solarny idzie 15-20g srebra.
@Z4J3R
@Z4J3R 8 жыл бұрын
chemtrails XDDD
@maticz07
@maticz07 8 жыл бұрын
Przestałem czytać po chemtrails
@Lugia007PLn
@Lugia007PLn 8 жыл бұрын
"Racjonalne" wrażliwce się znalazły
@adamroman3062
@adamroman3062 6 жыл бұрын
Cała tzw. "nie opłacalność" w Polsce jest wynikiem niechęci do zmian i szukania sobie argumentów, do ich zaniechania (czyli ubóstwa). Bogactwo polega na zmianie, inwestowaniu w innowacje, na myśleniu perspektywicznym ... z tym ludzie tu mają problem.. Może to zasługa religii może alkoholu, który wypala umysły, może wiary we własne siły.. Trudno powiedzieć. Ale jedno jest pewne - są konserwatystami trzymającymi się tego co było i niechętnymi zmianie.. Może to genetyczne uwarunkowanie, bo jest wśród nich więcej rolników, chłopstwa, które niczego nie buduje tylko wegetacją się zajmuje uważając, że wystarczy to co działa. Mówią po co nowe rozwiązanie jak stare też działa.
@pactecwariatec5260
@pactecwariatec5260 3 жыл бұрын
Jestem obecny
@Heroster100
@Heroster100 8 жыл бұрын
Cieszę się że założyłeś kanał tego typu , nie wiele jest kanałów edukacyjnych na polskim yt !
@nittiette2027
@nittiette2027 8 жыл бұрын
dobrze, że jest ktoś, kto choć w małym stopniu uświadamia ludziom zagrożenie ekologiczne.
@marzenacybulska5448
@marzenacybulska5448 8 жыл бұрын
Bardzo fajny jest Twój kanał, mamy chyba podobne zainteresowania ;) Energetyka słoneczna-mój konik ;) W fajny sposób omówiłeś podstawy :) oczywiście możliwości wykorzystania energii słonecznej jest trochę więcej, nie tylko panele fotowoltaiczne i elektrownie słoneczne, ale też kolektory słoneczne (cwu ewentualnie ogrzewanie budynków) czy tzw. kominy słoneczne. Poza tym pierwsze krzemowe panele fotowoltaiczne to ok. 1954, od tego czasu technologia znacznie się rozwinęła, wiec mówiąc o wynalazkach jutra, stawiałabym przede wszystkim na ogniwa z perowskitów, ewentualnie ogniwa wielozłączowe (też duże sprawności). Perowskity są ciekawą technologią, gdyż uzyskują podobne sprawności jak ogniwa krzemowe, a pierwsze takie rozwiązania powstały ok. 2010 roku. Inne ciekawe technologie to ogniwa z kropkami kwantowymi czy nanomateriałami. Ja jestem dużą fanką ogniw organicznych, napisałam o nich nawet pracę dyplomową, ale nie są one zbyt wydajne. Jeśli chodzi o rozwój OZE w Polsce, nawet pomimo trwających prac nad pierwszą morską farmą wiatrową, pozostaję bardzo sceptyczna. Obowiązująca system aukcyjny nie jest zbytnio nastawiony na rozwijanie odnawialnych źródeł energii, zdaje się też, że ustawa skupiała się bardziej na zachęceniu do instalacji systemów przydomowych, a nie dużych elektrowni.
@andrzejkamyczek
@andrzejkamyczek 7 жыл бұрын
Bardzo dobry i ciekawy odcinek.
@Michal_Chmielowiec
@Michal_Chmielowiec 8 жыл бұрын
I żeby jeszcze tylko ludzie byli dla siebie lepsi i skończyły się wojny, to by był raj. Tylko czy to już jutro?... Pozdrawiam i dziękuję za świetne programy! :-)
@blankaki733
@blankaki733 4 жыл бұрын
Ten filmik jest o wiele lepszy i ciekawszy od jakiegoś BRYQ
@Pawcio2411
@Pawcio2411 8 жыл бұрын
Fajny odcinek, taki na czasie. Cieszy mnie kierunek w jakim to zmierza - Cedry Małe - wieś w pomorskim 927 mieszkańców, a widziałem na blokach (których jest chyba tylko 6) panele słoneczne. Super :)
@Wildfoxest
@Wildfoxest 4 жыл бұрын
Dzięki 😎 Potrzebowałem film na temat energii słonecznej i chyba dostane 6 dzięki tobie... Dziękuję
8 жыл бұрын
super odcinek :) mam przedmiot na studiach o odnawialnych źródłach energii, przyda się :)
@xfreemasterxdiox8006
@xfreemasterxdiox8006 8 жыл бұрын
ciekawy temat, pozdrawiam ;)
@polandski
@polandski 8 жыл бұрын
Niesamowite, wartościowe materiały. Mega szacunek dla ciebie :D
@hidekikmwtw2916
@hidekikmwtw2916 8 жыл бұрын
fajnie że coś zrozumiałem z tej naukowej bredni ;D
@mariuszmaasas5647
@mariuszmaasas5647 4 жыл бұрын
Polecam świetny filmik, czekam na więcej. Sam mam panele słoneczne od solartime i znakomicie się spisują.
@dians.6239
@dians.6239 8 жыл бұрын
+ TO JUZ Jutro Bardzo ciekawy materiał, związany z tym czym aktualnie się zajmuje dlatego pozwolę sobie coś do Twojego materiału dodać. Energetyka słoneczna to z pewnością dobry kierunek rozwoju który ma mnóstwo do zaoferowania i w ostatnich 20 latach udało się poprawić sprawności tych ogniw z 3% do nawet 14%! Niemniej energetyka słoneczna nadal posiada duży koszt inwestycyjny, oraz wymaga od nas dużej ilości niezacienionej przestrzeni oraz, nad czym można bardzo ubolewać jest niestabilna na chwilę obecną. Jeżeli mamy energetykę węglową tam każdy spadek mocy może być ściśle kontrolowanym procesem, natomiast mankament energetyki odnawialnej (słonecznej i wiatrowej) jest taki, że nie możemy w 100% przewidzieć produkcji energii w ciągu 24h, a na tym opiera się cały system elektroenergetyczny - na współpracy wszystkich źródeł energii w kraju i rozdzielenie między je mocy w planie miesięcznym, tygodniowym i najważniejszym dobowym. Energetyka węglowa jest delikatna w tej strefie a niestety zwiększona ilość e. słonecznej sprawia że moc elektrowni węglowych musi być obniżana w ciągu roku zdarzają się nawet sytuacje gwałtownego (z godziny na godzinę) zmniejszenie produkowanej mocy w elektrowniach węglowych o nawet 2MW (obrazowo: ok. 5 mniejszych elektrowni musi być wyłączanych z godziny na godzinę) co zmniejsza ich sprawności, niszczeją elementy. Dlatego jeżeli już rozmawiamy o energetyce słonecznej powinieneś bardzo mocno podkreślić, że prócz inwestycji w panele należy inwestować w skuteczny system akumulacji energii by wahania mocy w systemie były łagodne i nie odczuwalne dla producentów, aby można było korzystać z tej energii wtedy gdy jest najbardziej potrzebna tak jak powiedziałeś w filmie: wieczorem gdy słońca już nie ma. To jest największy ból energetyki odnawialnej: wszyscy mówią o samych panelach, o cudownych korzyściach jednak nikt nie patrzy w przyszłość na konsekwencję: wraz z wzrostem OZE zwiększy się niestabilność systemu i TRZEBA (a się tego nie robi) INWESTOWAĆ W AKUMULACJĘ!
@thedede1253
@thedede1253 8 жыл бұрын
To wszystko jest do rozwiązania tlko to trzeba mieć normalnych ludzi w rządzie, takich któzy poprowadzą kraj jak firmę, która ma działać i zarabiać.
@adamuspolonius7854
@adamuspolonius7854 6 жыл бұрын
Jeden z Twórczych i Jeden z Nas... Pozdrawiam
@maciekdendek4684
@maciekdendek4684 8 жыл бұрын
Fajnie byłoby jeszcze wspomnieć o naszym polskim wynalazku Pani Olgi Malinkiewicz, która zamiast drogiego krzemu używa perowskitu do tworzenia super cienki, tanich i przeźroczystych ogniw fotowoltaicznych. Jak dobrze pójdzie to można będzie już niedługo pokrywać nie tylko dachy ale i okna budynków, czy np. całe samochody. Pozdrawiam
@LukasWolf88
@LukasWolf88 8 жыл бұрын
Takie tam pitu pitu. Moc elektrowni słonecznych 88 MW. Moc JEDNEJ elektrowni Bełchatów 5354 MW. Podstawowy problem jest taki, że w nocy nie świeci słońce,zimą praktycznie też. A prąd jest potrzebny cały czas nie tylko do gospodarstw domowych ale też do procesów przemysłowych, których nie da się wygasić na noc.
@StrielokPLsz
@StrielokPLsz 8 жыл бұрын
1)ogniwa fotowoltaiczne tez sie psuja i nie nadaja sie do recyklingu 2)od lat nie sa produkowane pod ''jakosc'' a pod ''ilosc'' a nawet jak juz sie robi na ''jakosc'' to nie z krzemu a z selenu 3)polska jest do chrzanu pod wzgledem energii odnawialnej poniewaz u nas nie ma pustynii a wiekszosc dni jest pochmurnych 4)nie dzialaja w nocy a nadmiary energii wyprodukowanej w dzien magazynuje sie w akumulatorach, o szok, olowiowych (nie musze mowic co sie stanie jak sie rozszczelni czyt. zepsuje) 5)nawet jak ci sie zwroci koszt produkcji w pradzie nie jest powiedziane ze zwrocila sie inwestycja w srodowisko, np tafla szkla jest topiona w piecu gazowym ktory jest wlaczony tylko raz i dziala do konca jego dni, po za tym cala masa maszyn zawierajaca nie koniecznie tanie i z nieszkodliwych materialy 6)dla porownania: z wiatrakami mamy 1.3GW i wyprodukowaly 1300GWh czyli gdybysmy postawili 1 elektrownie weglowa o mocy 0.13GW i odpalili na 1000 godzin to by wyszko na jedno i to samo, a nawet taniej gdyz wyprodukowanie tych wiatrakow pochlonelo bez porownania wiecej zasobow, natomiast elektrownia atomowa bez problemu jest w stanie wyprodukowac 2GW i paliwo zmienia sie raz na kilka lat i mozna dac tam nawet slabo wzbogacony uran i na koniec mamy jeszcze elektrownie wodna ktorej duzej nie mozemy postawic i geoterme ktora jest problematyczna 7)po za tym wez chociaz wyciac taki wielki kawal lasu pod te panele,gwaramtuje ze greenpeace i reszta eko-swirow dostanie taki error i takiej wscieklizny ze by chyba zaczeli srac weglem do kotlow w belchatowie
@lnviciblee
@lnviciblee 8 жыл бұрын
Fakt, panele fotowolt. dają prąd stały, ale by z niego korzystać wcale nie potrzeba falownika (Takowy znów przysparza dodatkowych strat w energii) Tak na prawdę wszystkie urządzenia korzystają z prądu stałego, z wyjątkiem urządzeń z silnikami AC, co nie stoi na przeszkodzie by zamontować w nich silniki DC. Problemem też jest utrzymanie takiej farmy, ogniwa fotowoltaiczne mogą ulec uszkodzeniu, które jest bardzo trudne w detekcji. Przy ogromnych farmach i trudnych warunkach atmosferycznych (deszcz, mróz) opłacalność maleje. Oczywiście wciąż jest to energia pozyskiwana tylko ze słońca
@z487415
@z487415 7 жыл бұрын
Energia z elektrowni węglowych jest aktualnie około dwa razy tańsza niż z odnawialnych źródeł energii. 'Tylko' dwa razy, bo energia odnawialna jest dotowana, a na energię z elektrowni węglowych nakładane są kary. Jeżeli chodzi o aspekt środowiskowy, to od czasów komuny emisja zanieczyszczeń zmalała kilkadziesiąt razy. Aktualnie smog czy inne spaliny pochodzi w przeważającej mierze od użytkowników komunalnych (palą śmieci w starych piecach). Na Śląsku dochodzi do sytuacji, że spaliny wydobywające się z kominów elektrowni są czystsze niż powietrze dookoła. Mimo wszystko mamy XXI w. i obraz kopcących na potęgę elektrowni to przeszłość- technologia oczyszczania spalin też idzie do przodu. Pozdrawiam, szczególnie filantropów którzy wykładają swoje pieniądze po to, żeby kiedyś energia odnawialna miała jakiekolwiek ekonomiczne uzasadnienie
@wojciechdojlido8235
@wojciechdojlido8235 8 жыл бұрын
szacun za ten kanał mordo
@rafau6212
@rafau6212 8 жыл бұрын
Zarombisty film
@Goliat26
@Goliat26 8 жыл бұрын
1:33 Prąd stały to też energia elektryczna. Powinieneś powiedzieć "aby korzystać z prądu zmiennego(a w zasadzie przemiennego)....".
@Binarisja
@Binarisja 8 жыл бұрын
Ale mi się mordka cieszyła podczas oglądania tego odcinka. Jestem przerażona tym, co się obecnie dzieje z Ziemią i mam nadzieję, że w końcu przestaniemy wyczerpywać ją chociaż pod względem zapotrzebowania energetycznego. W końcu odnawialne źródła energii są wszędzie, a ich stosowanie jest o wiele prostsze!
@ogarnietymem8976
@ogarnietymem8976 8 жыл бұрын
Temat na czasie jeśli chodzi o smog :)
@tomasz-5
@tomasz-5 8 жыл бұрын
1:42nie zmienny tylko przemienny. w gniazdkach mamy napięcie przemienne. AC to alternated a nie variable.
@marcinborkowski5960
@marcinborkowski5960 8 жыл бұрын
Badania nad nowymi generacjami paneli fotowoltaicznych są prowadzone w Rzeszowie. Tutaj też powstały projekty wiele ciekawsze niż Muska. Jednak to nieoplacalne, podajesz moc zainstalowaną jednak końcowym zyskiem jest niewielki jej ułamek, dochodzi koszt serwisów, czyszczenia paneli, a ich sprawność dodatkowo spada z wiekiem. Nie na nasz klimat, a Niemcy mają dużo PV bo unia to sponsorował, a potem fabryki upadaly, byłem nawet na rozbiórce takiej w Berlinie. Pozdrawiam, elektryk związany z branżą PV od 2013r.
@karolpacha5238
@karolpacha5238 8 жыл бұрын
To że dziś jest to nieopłacalne to nie znaczy że jutro będzie tak samo. Skoro lepsze panele mają dziś 20% sprawności a całe systemy nie więcej niż 15% to na dzień dzisiejszy może tak to wyglądać. Jak za jakiś czas panel będzie miał 35% sprawności to sytuacja może wyglądać zupełnie inaczej. Wg mnie nastąpiła dobra zmiana w Polsce w systemie rozliczeń energii z PV. Zamiast otrzymywać śmieszne grosze za kWh możemy wykorzystać ekwiwalent 0,8x ilość dostarczonej wcześniej do sieci energii.
@marcinborkowski5960
@marcinborkowski5960 8 жыл бұрын
Karol Pacha ja jestem za rozwojem tej technologii i przez ponad rok pracowałem w firmie zajmującej się badaniami, rozwojem i wdrażaniem PV. Gdybym sam budował dom, to wyposazylbym go w PV, jednak laikom radziłbym poczekać kilka lat na panele o większej efektywności żeby koszty montażu i serwisu nie wydłuzyly znacznie czasu zwrotu inwestycji.
@samsuchy1023
@samsuchy1023 8 жыл бұрын
to już jutro a właśnie nie dwa dni temu xd a wogóle Rafał na tym kanale jest mądry a w abstrachujach się wygłupia 😃
@Damekk4
@Damekk4 8 жыл бұрын
Nie pamiętam dokładnie co to było ale czy przypadkiem jakaś polka nie wynalazła cienkiego materiału, który miał zastąpić właśnie te panele słoneczne? Pamiętam, że miało to być coś w rodzaju jakby folii nakładanej na dach, przez co większa powierzchnia gromadziła energię słoneczną. Patent miał zostać sprzedany gdzieś za granicę, bo w Polsce oczywiście zainteresowana nie dostała żadnego wsparcia w tym temacie.
@TheAnaconda32
@TheAnaconda32 8 жыл бұрын
Mega fajnie się słucha, pozdrawiam baaardzo serdecznie :D
@martawroblewska2203
@martawroblewska2203 8 жыл бұрын
Siedzenie w fotelu z nogą na nodze i rękami złożonymi w koszyczek wygląda bardzo nienaturalnie. Przy biurku dużo lepiej.
@krzysiuromecki2211
@krzysiuromecki2211 8 жыл бұрын
Ogladalem ostatnio film o ogniwach fotowoltaicznych i wiem ze sa podzielone na generacje te robione z krzemu to 1 i 2 generacja teraz naukowcy pracuja juz nad 3 generacja ktora bedzie podobno o wiele wiele tańsza niz poprzednicy i miec wieksza efektywnosc. W filmie bylo pokazane nawet jak zrobic takie ogniwo co stosunkowo bylo proste i naprawde tanie :) Ogladalem film na zawodowych 2 miesiace temu i nie pamietam jak sie nazywal i przepraszam jesli cos powiedzialem zle sam dopiero sie ucze :D
@edim108
@edim108 8 жыл бұрын
w polsce problem ma wiele warstw m.inn. polityczne układy wewnętrzne, zwyczaje, niska świadomość społeczeństwa. W polsce raczej nigdy nie będzie 100% pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, ale powinniśmy dążyć do jak najwiękrzego procentu takiej energii. poza energią odnawialną powinniśmy mocno inwestować w moc atomu, który (poza ewentualnym pożarem rdzenia w wyniku błędu ludzkiego) nie generuje żadnego zanieczysczenia powietrza (jeszcze warto opracować metodę neutralizowania odpadów i będzie dobrze). A potem czekać na resktory fuzyjne i budować ile wlezie :)
@stelmi1994
@stelmi1994 8 жыл бұрын
u nas jest to nie opłacalne bo jak napisałeś mamy nadmiar barier administracyjnych i pojebane prawo. mój wuja kupił cały dach fotowoltaików lecz okazało się, że musi założyć licznik i nadzorować stan pobieranej energii i płacić haracz państwu za korzystanie ze słońca, po obliczeniu okazało się, że jest to nie rentowne i panele wypalają się w nieużytku bo podatek od "słońca" wynosi tyle co kupno prądu. mój kraj taki piękny
@foxxy838
@foxxy838 8 жыл бұрын
Nam nauczyciel mówił że jest jakiś spisek bo ceny zamiast tanieć to drożeje . Jest możliwość sprzedaży energii do elektrowni ale jeśli nie masz znajomości to masz małe szanse . I panele działają na 20% , czyli na panelu 1m x 1m dzika tylko 20cm x 20cm.
@gi90
@gi90 8 жыл бұрын
1. jakie ceny drożeją? paneli? z kontekstu nie wynika. być może wiąże się to z dużymi inwestycjami(nowe technologie wymagają ogromnych nakładów), które mają się zwracać, a jak miały by się zwracać, gdyby ceny były niższe(przypomnę, koszty są wysokie i sprzedaż po niskich cenach, poniżej kosztów, byłby proszeniem się o katastrofę finansową)? trzeba po prostu poczekać, za kilka lat na pewno to się zmieni, a panele powinny być bardziej konkurencyjne w stosunku do polskiego węgla 2. jeśli działa tylko 20 cm x 20 cm, to nie 20 %, tylko 4%...
@11owca
@11owca 8 жыл бұрын
Poczytajcie sobie o energetyce jądrowej. To jest czysta energia. Po 10 latach o ile się spłaca panele słoneczne trzeba będzie je wywalić bo bedą już nie do użycia. Co za tym idzie konieczna będzie utylizacja chińskiego badziewia. Pozatym największe zapotrzebowanie przez ludzi na energię w nocy bo w dzień są w pracy. W nocy solary nie pracują. Wiec potrzebne są akumulatory, które po kilku latach bedą do utylizacji. Także super dla środowiska. Same pozytywy. Wszystkie elektrownie jądrowe produkują na całym świecie łącznie około 12 beczek odpadów. Teraz najnowszej generacji maja nawet zużywać nawet odpady. Nie ma czystszej energii od atomu. A to jest upychanie zbędnego badziewia człowiekowi żeby miał na co kasę wydawać.
@pawelmroczekteam5404
@pawelmroczekteam5404 8 жыл бұрын
zajebiscie gestykulujesz recami pozdrawiam\
@xxkxmx
@xxkxmx 8 жыл бұрын
Polecam z zapoznaiem się z tematem poziomych siłowni wiatrowych wymyślnych przez Polaków bo to naprawdę to już jutro. Temat super na dzisiejsze buuum eko #smog
@nikodemusgodfather7338
@nikodemusgodfather7338 8 жыл бұрын
Kocham Ciebie 😙
@mixipixi321
@mixipixi321 8 жыл бұрын
Jak się dowiedziałem, że ta u mnie w Czernikowie jest największa w Polsce to mocno się zdziwiłem. Szału nie ma ;D
@krzysiek1234567890gu
@krzysiek1234567890gu 8 жыл бұрын
Moc w elektrowni w Bełchatowie to 5420 MW.
@kacperkuklinski8059
@kacperkuklinski8059 8 жыл бұрын
A co z energią jądrową, myślę że jest to efektywniejsze źródło prądu, co prawda tak jest ryzyko awari lecz z dzisiejszą technologią jest ono zminimalizowane
@zegarkicentrumtv3546
@zegarkicentrumtv3546 8 жыл бұрын
Extra odcinek!
@silver1025
@silver1025 8 жыл бұрын
Pomysł świetny, ale jest pewna wada... panele te zajmują sporo miejsca, no chyba, żeby każdy montował je w swoich domach, to co innego ;)
@statikkaiser
@statikkaiser 8 жыл бұрын
To nie jest alternatywa dla energii z paliw kopalnych a tylko jakiś dodatek. Pozyskiwanie tej energii przy pomocy ogniw ma za niską sprawność, sama energia ma niską gęstość i w dodatku jest zależna od pogody, pory roku, dnia. Można co najwyżej ładować tym akumulatory czy podgrzewać wodę użytkową przy pomocy kolektorów. Ale na większą skalę w takiej Polsce nie ma to zbytnio sensu, plus jest kosztowne.
@dominik7320
@dominik7320 8 жыл бұрын
Moim zdaniem to jest dobry pomysł 🌞✅
@alinastaszewska4080
@alinastaszewska4080 8 жыл бұрын
Cześć Masny! Chciałam Ci podziękować za polecenie książki "Od zwierząt do bogów", była świetna! :) Jakiś czas temu ją skończyłam i mam ochotę a więcej, może będziesz polecał nam jakieś lektury ciekawe? Filmik dobry, jest jeden minus. Błagam kochany Rafałku, pracuj nad dykcją bo plączą Ci się słowa xd To dla Twojego dobra piszę :P Pozdrawiam Cię gorąco!
@wojtalos639
@wojtalos639 8 жыл бұрын
A co powiesz na elektrownie termojądrowe takimi jak eksperymentalny Iter? Jak to się by w Polsce sprawdziło i czy w ogule by wybudowali?
@dumam7097
@dumam7097 8 жыл бұрын
Nim dojdzie do jakich kolwiek zmian w prawie aby łatwiej robić przyłącza, to trzeba najpierw "odremontować" sieć energetyczną, bo na ten moment spółki energetyczne mają duży problem ze stratami mocy jak i kradzieżami. Do tego stopnia sięgają uszkodzenia, że w większości przypadków urzędy/dostawcy nie są w stanie wykryć nadużyć, a co dopiero kontrolować sieć. Stąd też tak ciężko jest cokolwiek do sieci przyłączyć co by mogło dostarczać energii, bo po prostu obecny stan linni energatycznych na to nie pozwala i prowadzany jest dodatkowy zamę którego nie są w stanie opanować. Więc jeszcze długo poczekamy nim Polska będzie miała coś do powiedzenia w kwestii odnawialnych źródeł energii. Może jak wymienią sieć, energetyczną która w większości pamięta jeszcze czasy z przed Gierka.
@kuba729
@kuba729 8 жыл бұрын
A jak jest z utylizowaniem starych ogniw ? Gdzieś słyszałem, że zawierają one bardzo dużo szkodliwych substancji.
@dzwiekoszczelnafolia9290
@dzwiekoszczelnafolia9290 8 жыл бұрын
słyszałam parę lat temu, że ma powstać czy już powstała farba, która ma zastąpić solary na dachach, ale dokładnie nie pamiętam szczegółów
@aleksandramezykowska9879
@aleksandramezykowska9879 8 жыл бұрын
chodze do gimnazjum do Czernikowa 💪💪💪
@radosawmichalczyk2147
@radosawmichalczyk2147 6 жыл бұрын
Bardzo fajny odcinek, oby takich więcej! :)
@enduromen6981
@enduromen6981 8 жыл бұрын
w Niemczech jest to bardziej popularne, ponieważ są duże dofinansowania na OZE a w Polsce jest to mało opłacalne, ponieważ żeby zwróciła się inwestycja potrzeba ok.10lat w tym czasie często trzeba wymieniać różne podzespoły instalacji co oznacza dodatkowe koszty
@thedede1253
@thedede1253 8 жыл бұрын
Nie wiem dlaczego ale ludzie zawsze ale to zawsze zapominaja, że jak masz jakieś ekolgoiczne rozwiązanie w tym przypadku panele to możesz mieć więcej podłączonych urzadzeń w dzień, nie gasić światła itp. Więc możesz więcej zużywać energii. Wiec taka inwestycja może się zwrócić już w kilka lat. Np. masz normalnie prąd z elektrowni, rodzice wiedza ile to kosztuje, dajmy na to 120zł za 2 miesiące przy włączonym śwetle 8h dziennie w domu. Gdy zamontujesz sobie takie panele, możesz napierdzielać światłem 18h itd. Tak samo z elektrycznymi autami... Masz benzyniaka, jeździsz nim 60km dziennie(praca-zakupy-dom, robisz wszystko aby jeździć jak najmniej i starasz się załątwić wszystkie sprawy autem naraz) bo wiesz ile to kosztuje, gdy masz elektrycznego, możesz dziennie robić 250km(praca-zakupy-dom-do znajomego-zakupy-do centrum-coś znowu kupic-dom) i będzie cie to kosztowało 3zł...
@szymon9119
@szymon9119 7 жыл бұрын
Nie wiem jak w Polsce, ale w Austrii jest tak, że czas życia panelu to około 12 lat. Natomiast czas żeby panel się zwrócił to 15 lat, niemniej powstaje coraz więcej instalacji słonecznych. Dlaczego? Bo są dotowane. Bez dotacji rządowych energia słoneczna jest tutaj nieopłacalna i już. Dochodzi jeszcze kwestia bardzo kiepskiego stosunku zajmowanej powierzchni do wydajności. Największa elektrownia słoneczna na świecie ma moc 663 MW. Elektrownia w Bełchatowie 5420 MW.
@mrbartusek5035
@mrbartusek5035 8 жыл бұрын
No dobry pomsł te panele. Tylko zamontuj to w bloku na balkonie xD
@kamsonowsky4563
@kamsonowsky4563 8 жыл бұрын
Jakbyś miał to na balkonie to byś nawet na niego nie mógł wyjść bo by tak grzało od paneli XD
@sebastianr4340
@sebastianr4340 8 жыл бұрын
MrBartusek Oczywiście że się da, nie widzę problemu.
@sebastianr4340
@sebastianr4340 8 жыл бұрын
MrBartusek Oczywiście że się da, nie widzę problemu.
@sebastianr4340
@sebastianr4340 8 жыл бұрын
MrBartusek Oczywiście że się da, nie widzę problemu.
@24sell
@24sell 8 жыл бұрын
MrBartusek montuj na dachu
@reveryoungfo
@reveryoungfo 8 жыл бұрын
Szkoda, że nie mówisz o wadach takich przedsięwzięć. Np. szybko spadająca jakość takich solarów, opłaty związane z odprowadzaniem nadmiarów energii (tak to jest dziwne). Podoba mi się Twoje przygotowanie, ale powinieneś przedstawiać również wady. Dzięki za materiały i czekam na następne. Pozdrawiam
@thedede1253
@thedede1253 8 жыл бұрын
Czyli te wady przekreślają wady stosowania węgla, spalanie drewna w kominie itd. WOW. Nigdy nic nie będzie perfekcyjne - auta elektryczne w produkcji są bardziej groźne dla środowiska ale już w użytkowaniu są lepsze, gdy to się rozwinie to i przemysł recyklingowi aut elektrycznych też się rozwinie co spowoduje dodatkowe plusy dla środowiska. Wpływ człowieka też ma negatywny wpływ na środowisko ale żeby być człowiekiem to trzeba robić wszystko aby jak najbardziej zminimalizować negatywy naszego istnienia.
@Spajno
@Spajno 8 жыл бұрын
Ja mam powerbank'a z panelem słonecznym i działa :)
@WTO92
@WTO92 8 жыл бұрын
Niemcy ok , warto wspomnieć ,że energia zielona ma tam pierwszeństwo wykupu. Doprowadziło to do takiej patologii ,że Niemcy mają najdroższą energię , również dla przemysłu. Niektórzy przemysłowcy dogadali się na niższe stawki energii a to doprowadziło do ponownego żyłowania elektrowni węglowych Jänschwalde czy Niederaußem.
@Zuubiik
@Zuubiik 7 жыл бұрын
Powinieneś powiedzieć ile zasobów pochłania i zanieczyszczeń generuje wytworzenie panela słonecznego oraz akumulatorów do magazynowania energii. Po ilu latach sprawność panela spadnie do takiej wartości że trzeba go będzie wymienić, oraz po ilu latach trzeba będzie wymienić akumulatory. Nic za darmo, nawet energia słoneczna darmowa nie jest. Już lepiej inwestować w energię jądrową pozyskaną z fuzji deuteru i litu. Wtedy gdy to opanujemy można będzie mówić o czystej energii.
@dominikakowalska5057
@dominikakowalska5057 8 жыл бұрын
może zrobiłbys film o badaniach kosmosu?
@KAZ1CK
@KAZ1CK 8 жыл бұрын
Zabrakło mi info o p. Oldze Malinkiewicz.
@PiotrKe
@PiotrKe 8 жыл бұрын
3:36 CZEMUUUU nie powiedziałeś, że owszem - instalacja zwraca się w tym okresie, ale przede wszystkim instalacja działa jeszcze przez kolejne 20, a nawet 30 lat. :D Szkoda, że nie było nic o perowskitach.
@weronikakowalska5875
@weronikakowalska5875 8 жыл бұрын
Zrób odcinek o działaniu tej elektrowni
@davisfranken9250
@davisfranken9250 8 жыл бұрын
Skąd jest ta piękna "doniczka" ? (nie mam pojęcia jak to nazwać) c:
@TheNordo2
@TheNordo2 8 жыл бұрын
No z tymi państwami europejskimi i energią solarną to się trochę mylisz. Cały myk stanowią państwa zachodnie, w których są dopłaty na energię "odnawialną". W Niemczech najważniejszym faktem jest to, że zaczęli oni parę lat temu inwestować w fabryki paneli i obsługę techniczną, co później zaowocowało nowymi projektami ustaw w PE. Oczywiście w stronę zielonej energii. Dodatkowo nie rozumiem tego argumentu, że "w WB i Niemczech jest podobny lub gorszy klimat, a oni inwestują". No, inwestują, bo mają na to duże dotacje. Skoro jest to dotowane to znaczy, że bez dotacji ilość takich inwestycji byłaby znacząco mniejsza co oznacza, że ludzie sami z siebie nie uznają takiej energii za lepszą czy tańszą (nawet w dłuższej perspektywie), bo inaczej by sami w to inwestowali, co pokazał przykład tego milionera- zauważył zysk, więc zainwestował. Łącząc prawa rynku ze sprawą niemiecką wyłania się ciekawy obraz europejskiego podejścia do energii solarnej, którego w ogóle nie pokazałeś widzom. PS. Dla jasności tylko dodam, że nie neguję samej energii solarnej i ją popieram, ale tam, gdzie to ma sens- Hiszpania, Włochy, USA (bazując na przykładach z filmu).
@Pasierroo
@Pasierroo 8 жыл бұрын
niestety mimo potencjału sa różne bariery w tym poborze energie a między innymi konieczność (w Polsce) przesyłu energii do sieci naszego dystrybutora za smieszne pieniądze a procent który mam "darmowej energi" jest mały. Mimo wszystko instalacja np dachowa solarna jest wydatkiem ktory sie zwraca po około 3-5 latach myśląc o cieplownictwie. Miejmy nadzieje, ze rynek energetyczny "zielonek energi" bedzie sie powiększał.
@Cieslli
@Cieslli 8 жыл бұрын
czy jest mozliwe stworzenie perpetum mobile zarowka ktora sie pali pada na solar ktory pochlania na tyle energi swietlnej by zasilac zarowke?
@piotrsypua836
@piotrsypua836 8 жыл бұрын
Cieslli Nie ponieważ peprpetum mobile nie istnieje. Energia w układzie nie wzrośnie, a nawet zmaleje ponieważ panele nie są wydajne w 100%.
@ktosnapewno3428
@ktosnapewno3428 8 жыл бұрын
Wow nie wiedziałam że masz własny kanał
@VIKT0RC0RE
@VIKT0RC0RE 6 жыл бұрын
Bylo b bardzo dobrze co b więcej dokladnie policzyc.. ile ma kosztowac to wszystke
@_michuuu_
@_michuuu_ 8 жыл бұрын
Wszystko spoko ale musisz wyeliminować ten pogłos/echo . Pozdrawiam
@mercyhilton7066
@mercyhilton7066 8 жыл бұрын
Popracuj nad gestykulacją bo wygląda to strasznie sztucznie i dziwnie
@MrZathril
@MrZathril 8 жыл бұрын
Problemem OZE jest to, że bez dopłat przy obecnych cenach węgla nie są w stanie konkurować ze spalaniem węgla. Udział OZE w produkcji energii cieplnej i elektrycznej narzucany przez UE zapewniany jest przez współspalanie w energetyce zawodowej biomasy, która jest po prostu tania. Mówisz, że Niemcy przodują w produkcji energii z fotowoltaiki. Racja, jednak głównym kierunkiem ich rozwoju jest teraz wykorzystanie pośrednie energii słonecznej do produkcji biogazu z fermentacji metanowej roślin energetycznych, gnojowicy, a także wykorzystanie do produkcji biogazu odpadów organicznych. Przekładając to warunki Polski, która ma dość podobne warunki geograficzne, jest to dość dobry kierunek, jeśli chodzi o OZE, jakkolwiek również nieopłacalny ekonomicznie. Ceny skupu energii produkowanej w biogazowniach nie są w stanie dać takiego profitu, który zwróciłby nowe inwestycje. Jednakże OZE z założenia są niekonkurencyjne wobec energetyki węglowej, więc jeśli już jakiś kierunek miałaby Polska przyjąć i do niego dopłacać, to ze względu na znaczny udział użytków rolnych w strukturze kraju i możliwość uniezależnienia się od dostaw gazu z niepewnego kierunku rosyjskiego, biogaz wydaje się być rozsądną opcją.
@mikoajkaminski9183
@mikoajkaminski9183 8 жыл бұрын
moduł fotowoltaiczny ( 1 "PANEL" ), panele fotowoltaiczne ( ZBIÓR "PANELI" ) *
@norkox37
@norkox37 8 жыл бұрын
To nie jest takie kolorowe jak w materiale, założenie instalacji to nie jednorazowa inwestycja, lecz ciągłe serwisy, wymiana zużywających się ogniw fotowoltaicznych, akumulatorów przechowujących tą energię, sprzątanie i mycie. W Polsce ciężko jest z prawem i przepisami, żeby zamontować takie panele, a w dodatku nie wszyscy mieszkamy w domkach, lecz większość zapewne w blokach co uniemożliwia zamontowanie samodzielnie owego źródła prądu. Miasta muszą mieć zasilenie z farm (gdyż jak ustaliliśmy przydomowe panele są nieopłacalne w utrzymaniu, ledwo się je utrzymuje, nie wpadając w straty), więc miasta muszą mieć ogromne tereny, które będą miały możliwość takie obszary zagospodarować na panele - rozmiar znacznie większy niż nasze kochane elektrownie węglowe. Szybko w Polsce nie będzie popularny taki system, PRZYSZŁOŚCIĄ JEST ENERGIA ATOMOWA (ale to już problem na inne rozważania).
@ksarnaszek4436
@ksarnaszek4436 8 жыл бұрын
Błagam wyprostuj te czerwone kable od żarówek np.: suszarką, bo moje wewnętrzne OCD płacze.
@UnFriend
@UnFriend 8 жыл бұрын
nieraz już tam byłem na tej farmie
@ukaszromek7436
@ukaszromek7436 8 жыл бұрын
to że Niemcy mają najwięcej paneli to nie znaczy że jest to u nic opłacalne... poprostu są zamożnym państwem i stać ich
@IgnacyG1998
@IgnacyG1998 8 жыл бұрын
2:41 trochę się Elonowi przytyło... A BTW mógłbyś podlinkować do Coldfusion albo chociaż użyć materiałów prosto ze źródła
@Mikkk
@Mikkk 8 жыл бұрын
Rafale drogi, taki temat i ani słowa o perowskitach i Oldze Malinkiewicz ?? Chyba, że będzie cały program na ten temat. Pozdrawiam.
@Rrrosiu
@Rrrosiu 8 жыл бұрын
Kiedyś słyszałem, że jakby pokryć solarami 25% sahary to wystarczyłoby na pokrycie zapotrzebowania energetycznego całego świata :) Odbijając o samej treści to zajebistą masz nową miejscówkę :)
@godogid
@godogid 8 жыл бұрын
Powiedz coś na temat Nokoli Tesli.
@makspieprzyca4032
@makspieprzyca4032 8 жыл бұрын
GodogiD nie znam człowieka
@kamrad884
@kamrad884 8 жыл бұрын
To jakiś Fiński konstruktor? :D
@icebux5672
@icebux5672 8 жыл бұрын
GodogiD taka drobna uwaga on sie nazywał Nicola Tesla ps. poszukaj sobie SciFun Nicola Tesla
@waldivideos1331
@waldivideos1331 8 жыл бұрын
ahhh tak nasz zapomniany geniusz
@maczugaherkulesa3354
@maczugaherkulesa3354 8 жыл бұрын
( o minusach paneli)...Wszystko pięknie, trafna uwaga co do administracji bo faktycznie robią wszystko żeby energia nam sie mało opłacała (koncerny zarabiają na energii) ALE! Średnia żywotność przeciętnego ogniwa w zasięgu cenowym kowalskiego ma żywotnośc ok 10 lat, co potem? potem trzeba to zutylizować bo to odpad szkodliwy. Energia słoneczna działa tam gdzie nasłonecznienie jest wysokie czyli w Polsce średno a nawet słabo, dodatkowo prosty czynnik- Chmury. Ogniwa działają nie zawsze, trzeba je myć żeby nie były zakurzone poza tym nie umiemy magazynować energii. Nie ma akumulatorów które pomieszczą taką iloś, akumulatory też się kiedyś zużywają i też je trzeba zutylizować. W tym sektorze jest jeszcze WIEEEEELE do zrobienia, niestety trzeba jeszcze Długo czekać (ale to już jutro ;) ) Czysta energia nie jest taka czysta, serio. Uczę sie o tym
@ConnorLFKK
@ConnorLFKK 8 жыл бұрын
Zwykły Kowalski może kupić i zamontować sobie na domu taki panel?
@krystiankoch5470
@krystiankoch5470 8 жыл бұрын
JeBut #KK tak jak najbardziej możliwe
@nikodemusgodfather7338
@nikodemusgodfather7338 8 жыл бұрын
JeBut #KK Nawet zwykły Janusz może
@nalokki
@nalokki 8 жыл бұрын
co to jest na 6:13 ? jakiś robot ?
@Kassjan
@Kassjan 8 жыл бұрын
Witam Pozdrawiam Ps. Fajny kanał : )
@mariuszstanek6597
@mariuszstanek6597 8 жыл бұрын
Ile ropy trzeba spalić aby zrobić taki panel ?
@wilku1422
@wilku1422 3 жыл бұрын
Ok ale jak z żywotnością tych paneli...?
@dodo-br1xz
@dodo-br1xz 8 жыл бұрын
Jak coś to Google dodało opcje krótkiego podglądu filmu na komputerach. Najedź po prostu na film i ujrzysz krótką część tego materiału. :) Thanks me later
@dominikacygan5418
@dominikacygan5418 8 жыл бұрын
Szkoda, że nie wspomniałeś o elastycznych ogniwach perowskitowych i Oldze Malinkiewicz. Moim zdaniem bardzo nakierunkowane na jutro :)
@Laggex_
@Laggex_ 8 жыл бұрын
Załóż subreddita albo grupę na fb aby można było dodawać nowości z technologii
@Laggex_
@Laggex_ 8 жыл бұрын
Do odcinków "Bliżej jutra" ^
@theveryshyguy8180
@theveryshyguy8180 8 жыл бұрын
Witam, fajny materiał. Jednak nie wymieniłeś podstawowych wad instalacji fotowoltaicznych: - produkują prąd w godzinach, w których nie jest on tak bardzo potrzebny - są bardzo mocno dotowane, a mimo to wciąż drogie -w naszym systemie elektroenergetycznym akumulatory nie mają racji bytu, ze względu na sposób wsparcia normalnych instalacji, które mogą oddawać energię do sieci, a następnie ją odbierać (taki stan rzeczy spowodowany jest wymogami Unii Europejskiej, która dała Polsce zobowiązanie do 2020, o ile się nie mylę 20 % udziału źródeł odnawialnych. Dlatego istnieją one będąc czasami nawet problemem dla systemu) -prąd produkowany przez fotowoltaikę jest niskiej jakości i powoduje dużo szybsze zużycie sieci (bardzo duży problem w Niemczech) -elektrownie podstawowe, nawet w wypadku pokrycia zapotrzebowania przez elektrownie fotowoltaiczne w 100 % nie mogą przestać pracować (emitować CO2), ponieważ procedura wyłączania bloków energetycznych jest czasochłonna Co nie zmienia faktu, że dla Polski jest to najlepsze możliwe rozwiązanie w alternatywie do węgla. Turbiny wiatrowe są bardzo nieprzewidywalne, geotermalna energia dostępna w niewielu miejscach. Energetyka jądrowa potwornie droga (w eksploatacji też, bo o ile utrzymanie jest tanie, jeżeli ma się do tego rodzime konkurencyjne firmy, to firmy zagraniczne na pewno tanio nie policzą). Zostaje więc energetyka fotowoltaiczna, której rynek bardzo dynamicznie się rozwija i panele są produkowane również w Polsce przez Polskich producentów.
@00wiking
@00wiking 8 жыл бұрын
Największym ograniczeniem jest brak wydajnych, pojemnych i przede wszystkim trwałych akumulatorów. Długa droga przed nami.
Fotowoltaika samodzielny montaż w 4 dni
24:22
Dzień z życia ogrodnika amatora
Рет қаралды 82 М.
VIP ACCESS
00:47
Natan por Aí
Рет қаралды 30 МЛН
Cat mode and a glass of water #family #humor #fun
00:22
Kotiki_Z
Рет қаралды 42 МЛН
IL'HAN - Qalqam | Official Music Video
03:17
Ilhan Ihsanov
Рет қаралды 700 М.
人是不能做到吗?#火影忍者 #家人  #佐助
00:20
火影忍者一家
Рет қаралды 20 МЛН
DLACZEGO TO JUŻ JUTRO?
20:12
TO JUŻ DZIŚ
Рет қаралды 205 М.
Jak działają dawne i współczesne elektrownie wodne - szlakiem Bobru i Kwisy
16:09
PolskanaWeekend Robert Kuliczkowski
Рет қаралды 343 М.
How green is solar energy really?
9:03
DW Planet A
Рет қаралды 616 М.
Czym jest SAMOTNOŚĆ?
8:29
TO JUŻ DZIŚ
Рет қаралды 92 М.
JUTRO LECIMY W KOSMOS
9:46
TO JUŻ DZIŚ
Рет қаралды 170 М.
VIP ACCESS
00:47
Natan por Aí
Рет қаралды 30 МЛН