Tak brzmi ..zdrowy rozsądek ..dzięki . Bo już chciałem posłuchać instalatora i kupić pompy o 300 zł droższe od zwykłej . Zakładam ...ZWYKŁE 👍
@Kris11001013 жыл бұрын
Energooszczędna pompa sprawdza się w obwodach ze zmiennym przepływem w czasie np grzejniki lub podłogówka z zaworami termostatycznymi. Ustawiamy w tryb AUTO lub PP i z bani. Obserwujemy sobie jak moc zmienia się w zależności od zapotrzebowanie na ciepło. W innych przypadkach (np pompa CWU, kotłowa do wygrzewania powrotu) wystarczy dobrze dobrać pompę 3 biegową i jest to tańsze rozwiązanie.
@andref733 жыл бұрын
u mnie stare 8letnie pompy do podlogowki na I biegu biorą 55W a na II 95W co miesiecznie daje 68zl na rachunku co 2 mc to suma ok 140zl wiec juz cos.... pompy energooszczedne deklaruja usredniajac powiedzmy ok 10W przy odpowiednim do powyzszego ustawieniu co przeklada sie na rachunek co 2 miesiace 40zl wiec jakby nie liczyc 100zl w kieszeni. pompy zwracaja sie po jednym sezonie grzewczym... inaczej mowiac bardzo sie oplaca, wymiana 2 pomp rachunki w dol o 50zl/mc... dobrze mowie?
@dawidk815 Жыл бұрын
Cos tu niegra w tym filmie. Kolega to sie chyba pomylil w obliczniach. Pompa stara brala 45w na II biegu. 45x24h 1080W/h a to po starych cenach bylo okolo 50gr na dobe a nie na cały miesiąc jak kolega obliczył. Obecnie 1zł za kWh wiec koszt eksploatacji starej pompy to okolo 30zł/mc.
@tomaszk60613 жыл бұрын
Miałem pompę ibo beta po gwarancji padła zaczynała wariować i rozebrałem ją i spuchnięty był kondensator. Tak że trwałość pomp elektronicznych raczej marna. Ja mam 2 elektroniczne ale stare lfp trzymam w zapasie.
@Anonymous-PL Жыл бұрын
Ibo to chiński syf
@Anonymous-PL Жыл бұрын
Kupować Lfp , grundfos i vilo
@vendettashoa84553 жыл бұрын
nie wiem jak Pan wpadl na te 20pare wattow przy starej pompie, juz na pierwszym biegu najmniejsza wartosc jest duzo ponad 30, okolo 40...marny ma Pan ten miernik. pozdrawiam
@mozesieprzyda3 жыл бұрын
25-28 Watt - tyle brała mi ta stara pompa - na 1 biegu. Ty na pewno masz identyczną pompę, tej samej firmy i te same parametry?
@kuba.96132 жыл бұрын
Moja stara Omnigena na 1 biegu pobiera 47W... Aktualnie ta pompa co na filmiku jest, w AUTO pobiera 10w. Pompa chodzi przez 8 miesięcy 24h non stop. Półtora sezonu grzewczego i się zwraca
@mozesieprzyda2 жыл бұрын
Dodam od siebie, że mam już 4 takie pompy i każda w trybie Auto pobiera inny prąd. Jedna na podłogówkę 5w a inna na CWU pobiera 10w. Od czego to dokładnie zależy nie wiem. Wpływ ma na pewno ilość wody do przepchnięcia oraz chyba wysokość słupa wody. Do tego dochodzi częstotliwość włączania i wyłączania. Niemniej prądu teraz te pompy biorą jakieś 80% mniej niż te moje stare omnigeny.
@kuba.96132 жыл бұрын
Przy nadchodzących podwyżkach, szybko się zwrócą ;)
@TomaszSzpunar-c6q11 ай бұрын
Dzięki za info mam taką samą stara bo wcześniejsza jakaś chińska mi padla
@kolys14 жыл бұрын
Od siebie dodam że kupując energooszczędną pompę bierzemy na siebie nie dość że zwiększone ryzyko awarii to w dodatku bardziej kosztownej. Gdy stara pompa się uszkodzi to straty są dużo mniejsze i możemy kupić kolejną używaną i tanią ale nadal dobrą pompę. Nowsze energooszczędne pompy są bardziej wrażliwe na rożne czynniki i statystycznie częściej i szybciej ulegają awarii. Przykłady: Po burzy stara 20 letnia pompka przetrwała a nowsza "energooszczędna" z zaawansowaną spaloną od przepięcia elektroniką jest do wymiany. Albo taka sytuacja - stara pompka miała wiele razy ok. 2 miesiące postoju i nic jej nie ma. Nowsza energooszczędna pompka po 1,5 miesiąca postoju zablokowała się i trzeba było ją rozkręcić i ręcznie odblokować.
@nei78084 жыл бұрын
dobrze że w zimie nie ma burzy z piorunami, może upsa załóż
@zbigniewzyczynski68084 жыл бұрын
Używana pompe ? co ty piszesz,pompa raz użyta musi mieć wode w sobie.Chcesz załozyć zwykła ale lepszą to koszt też ok.150zł. a np.elektroniczna IBO beta za 230 zł.Do cwu moze być zwykła ale ta która wali cały czas lepiej oszczędna, chyba ze bogaty. Fakt miałem zwykłą ok16 lat i do końca chodziła do zmiany pieca.
@szymonkupka8524 жыл бұрын
Majstry jak montujecie pompy energooszczędne to podstawową rzeczą jest zamontowanie filtra magnetycznego !!!!
@szymek..71313 жыл бұрын
A ja szukam pompy do obiegu w akwarium i cały czas zastanawiam się jaka.... . Ma zaciągać wodę do kubła akwarium i powrót do akwarium. Zasada podobną jedynie wyciągnąć wirnik w kuble
@enigma87878787 Жыл бұрын
Nie zgadzam się z panem. Biorąc pod uwagę taurona taryfę i przelicznik prądu u nich waty oraz ilość minut to w ciągu 5 miesięcy pompa która pracuje cały czas jest oszczędność około 90 złoty na 5 miesięcy co daje w ciągu miesiąca około 18 złoty maksymalnie chyba że pompa wierze więcej jak 5w jak u mnie.
@Salmanweedbro Жыл бұрын
U mnie pompa trzeszczy jakby coś w niej latało takie cykanie ale działa wiesz co to może być?
@krzysztoflewko904810 ай бұрын
Zdejmij korpus. Jest na 4 imbusy i zajrzyj. Może być jakieś powietrze, śmieci. Potem wsadz dobrze uszczelkę i dokręcają równomiernie 4 imbusy.
@rezydencjasielankowa5309Ай бұрын
Też pije w kotłowni... świety spokój
@Damian_r-zo6cj11 ай бұрын
Witam serdecznie mam problem kupiłem pompę energooszczędna pochodziła parę minut a teraz wgl nie może wystartować co może być przyczyną. Pompa jest nowa i wirnik nie jest zablokowany
@zawiszaczarny42902 жыл бұрын
Witam.Jak sprawuje sie pompa, działa bezawaryjnie?
@krzysztoflewko904810 ай бұрын
Ok. U mnie działa 2 lata. 5W bierze na I biegu. Nagrzewam nią wodę w boilerze, ale CO mam grawitacyjnie.
@adamwaldemarl5345 Жыл бұрын
Czemu masz ustawioną pracę pompy nowej ŁADOWANIE BUFORA skoro jest w niej opcja PODŁOGOWKA? Może jak ją dobrze ustawisz to zauważysz różnicę.
@HendelZawodowiec3 жыл бұрын
Widzę, że kolega ma podłączony do starej pompy sterownik i tu moje pytanie a mianowicie gdzie jest wpięty czujnik temperatury? bo zastanawiam się nad zakupem takiej i nie wiem gdzie w piecu wpiąć czujnik.
@mozesieprzyda3 жыл бұрын
Sterowniki takie na ścianie mam dwa. Jeden steruje pompą od grzejników a drugi pompą od podłogówki. Czujniki mam przymocowane do rur CO. Sterownik sterujący pompą od grzejników jest dodatkowo podłączony do sterownika pokojowego i włącza pompę CO gdy spadnie temp. w domu. Dodatkowo włącza pompę gdy temperatura czujnika wykryje temp. CO wyższa niż 80 stopni. Wtedy również włączy tę pompę od CO - tak dla bezpieczeństwa przed zagotowaniem wody w kotle. Drugi sterownik z czujnikiem podłączonym do rury powrotu wody z podłogówki włącza pompę gdy temp jest za niska, tak aby podłogówka zawsze miała jednakową temperaturę.
@HendelZawodowiec3 жыл бұрын
@@mozesieprzyda Wszystko jasne. Dzięki i Pozdrawiam.
@doktorx21572 жыл бұрын
Pytanie jak trwałość pomp elektronicznych? Żeby nie okazało się że zanim się zwróci to się zepsuje, trzeba jeszcze brać pod uwagę że pompy nie pracują przez cały rok a tylko kilka miesięcy w roku.
@mozesieprzyda2 жыл бұрын
Póki co działają. I ta z tego filmu i 3 kolejne.
@dawidk815 Жыл бұрын
Kilka to znaczy 8
@d..c..11 ай бұрын
@@dawidk815 Jakieś 8-9 miesięcy...
@mozesieprzyda11 ай бұрын
Te moje pompy działają do dziś bez awarii
@d..c..11 ай бұрын
@@mozesieprzyda Ja piszę, że działają 8-9 miesięcy w roku bo tyle mniej więcej trwa sezon grzewczy, przynajmniej u mnie tak to wygląda. W maju kończę grzać a pod koniec września zaczynam nowy sezon. Pompa jak jest OK to przynajmniej przez kilka lat powinna działać...
@piotrek3005824 жыл бұрын
I masz rację. Te zwykłe pompy da bardziej trwałe. Znajomy miał Alpha grundfos wytrzymała 5 lat koszt 450 zwykła tak jak mówisz 90. Także wymienił na zwykłą.
@dominikpgn79692 жыл бұрын
Dzień dobry.Mam pytanie te pompy energooszczędne jak należny podłączyć do sieci?normalnie do gniazdka wtyczkę?czy pod sterownik komputer pieca?
@mozesieprzyda2 жыл бұрын
Oryginalnie to one mają wtyczkę do gniazdka. Można jednak pod sterownik. Dla pomp to nie ma znaczenia. Musi być zasilanie 230v
@robertkulinski47272 жыл бұрын
Czy pompa może być stosowana do ładowania bufora kominkiem z płaszczem? Czy automatycznie dobierze sobie prędkość ?
@mozesieprzyda2 жыл бұрын
Ja na auto nie ustawiam. To nie działa za dobrze w każdym przypadku. Jest taka możliwość ale to czy się sprawdzi tego nie wiem. Najlepiej jak ustawisz konkretną prędkość sam. Sprawdzi się do pompowania każdej wody w co. Kominek obsłuży również.
@misiurider4 жыл бұрын
Czy przewod dolaczony do pompy trzeba obciac aby podlaczyc do sterownika?
@mozesieprzyda4 жыл бұрын
Takich szczegółów już nie pamiętam
@nei78084 жыл бұрын
tak lub założyć gniazdko 230V na sterowniku
@adam.j25364 жыл бұрын
tak z ciekawości to ile ta pompa stara pracowała u Pana w miesiącu jaki jest u Pana koszt kilowatogodziny skąd takie wyliczenia ?
@mozesieprzyda4 жыл бұрын
Hej. Obliczenia robiłem w kwietniu i nie za bardzo chce mi się wracać do tego tematu. Ile czasu w miesiącu ona pracowała tego nie wiem, włącza się i wyłącza w miarę potrzeby. Koszt kilowatogodziny to chyba jakieś 55 gr. Tyle chyba przyjąłem do obliczeń. Podłączyłem miernik prądu do każdej pompy na kilka dni i sprawdziłem wartość, stąd takie obliczenia.
@nei78084 жыл бұрын
właśnie założyłem taką pompkę , pobór prądu w mojej instalacji dwupoziomowej to śr 16W (drugi bieg)a starej pompy 15letniej 66W (drugi bieg) czyli z 1kWh na dobę zaoszczędzę. Pompa ma podnosić wodę od 3 do 4,5m więc w moim przypadku 2 bieg wskazany czyli większy pobór prądu, na pierwszym było by 11W ale trochę za mała wydajność pompki. Inne ustawienia w pompce pobierają 22W .
@krzysieks85174 жыл бұрын
a można podłączyć zamiast pompy cyrkulacyjnej, elektryczny podgrzewacz wody z termostatem(są takie w ogóle?) chodzi mi o to że e. podgrzewacz by chodził do momentu kiedy woda z zasobnika o danej temp by wleciała do kranu. Ktoś coś takiego słyszał?
@nei78084 жыл бұрын
@@krzysieks8517 co by wymuszało przepływ?
@mozesieprzyda4 жыл бұрын
@@krzysieks8517 Inne zadanie ma pompa a inne podgrzewacz wody, więc "zamiast" nie wchodzi w rachubę. Podgrzewacz montujesz zresztą tuż przy kranie a takie pompy są zazwyczaj gdzieś w piwnicy, gdzieś koło pieca.
@Andrzejlxx33 жыл бұрын
W moim rodzinnym domu pompa CO pracuje od 1990 roku.Produkcja polska LFP.Mój szwagier ma już 4 z kolei firm no name.
@RAFIII19952 жыл бұрын
U mnie pracowały dwie pompy LFP. Jedna padła po 4 latach kosztowała w okolicach 350 zł.
@gandalfszary44792 жыл бұрын
U mnie 2 pompy LFP od 16 lat smigaja bez żadnego ale
@roman40063 жыл бұрын
przy oszczędności 20 W mamy 0,02kwx24hx365dni = 175 KWH/rok po najniższej cenie prądu to mamy ok. 0,3 zł/KWh to daje 52 zł/rok, ale, że pompa pracuje najwyżej 50 % to mamy oszczędność 26 zł/rok a jak przyjmiemy, że przecież ta cała nadwyżka energii i tak zamineia się ciepło to mając na uwadze że cena gazu i prądu w najtańszej taryfie prądu są sobie równe to nie ma żadnej oszczędności, chyba że pompa pracuje w układzie z pompą ciepła lub w droższych taryfach to jakaś śmieszna oszczędność się pojawia. A jeżeli jest prawdą co mówisz że te nowe pompy są mniej trwałe z czym bym się zgodził to czy to warto? Wg mnie to skórka za wyprawkę.
@Hary6523 жыл бұрын
Skąd wzięła się cena 0,3zł za KWH? Aktualnie cena wynosi 0,7kwh
@TomaszSzpunar-c6q11 ай бұрын
Grundfus stare są niezniszczalne
@tomekznowu9403 жыл бұрын
Jak tym sterujesz?
@krzysztoflewko904810 ай бұрын
Są sterowniki z sondami
@mariuszg64233 жыл бұрын
Właśnie obejrzałem ten filmik. Moja pompa energooszczędne wytrzymała 3.5 roku... Szału nie ma
@devcio91072 жыл бұрын
moja lfp leszno, to samo co grundfos ma ponad 30 lat i dziala. Juz widze jak ta eko tyle podziala.
@mozesieprzyda2 жыл бұрын
Ale fajnie jest jak widzisz że bierze 5w zamiast 35w. No zobaczymy ile podziała. Tego nie wiem póki co.
@devcio91072 жыл бұрын
@@mozesieprzyda u mnie i na grawitacji pojdzie, bez pompy, jednak to mniej efektywne...
@zbigniews4976 ай бұрын
Mam taką samą tylko inna nazwa
@arturorszulak39302 жыл бұрын
Jakieś dziwne te twoje wyliczenia jeżeli chodzi na najmniejszym biegu to ma 31 w razy 24 godziny razy 30 dni to jest 22 320waty razy 0.8 zł kWh to około 18 zł. Zakładając że chodzi tylko połowę doby to 9 zł a na taryfietańszej to jakieś o 1/3 mniej ok 6 zł w co wątpię że chodzi tylko na taryfie taniej ale ok. Raczej bym się skłaniał w okolicy 10-11 zl . Razy kilka pompek ? U mnie przy pompie ciepła chodzą dwie na najniższym biegu tj 42w każda(podłoga 250m) na normalnej taryfie i czasami jak zapale w piecu to 1 na kaloryfery i jeszcze 1 na cwu. Liczmy 2i1/4 pompy x 30 dni tj. 68kwh x 0.8 to około 55 zł same pompki w centralnym co miesiąc a w tańszej taryfie pewnie 1/3 mniej by wyszła. Pozdro
@mozesieprzyda2 жыл бұрын
Gdy nagrywałem ten film cena prądu była inna
@RaFa-eq3ut3 жыл бұрын
jesli pompa bierze 25w to na dobe bierze 0,6 kw, na miesiac 18kw x cena 1kw 0,7zl = 12,6zl na miesiac 16000 wyswietlen, ja pierdo....
@mozesieprzyda3 жыл бұрын
Pompa brała 25W ale tylko w momencie pracy pompy. A wiadomo, taka pompa nie pracuje non stop. W ciągu doby ona częściej stoi niż pracuje. Moje wyliczenia brane były na podstawie miernika poboru prądu podłączonego do tej pompy.
@RaFa-eq3ut3 жыл бұрын
@@mozesieprzyda czyli twoja pompa pracuje z czujnikiem temperatury ktory ja wlacza jak temp spadnie, slabe rozwiazanie. Jak ustawisz rozne temperatury w roznych pomieszczeniach, majac grzejniki, a w korytarzu podlogowke
@mozesieprzyda3 жыл бұрын
@@RaFa-eq3ut to, jak mam rozwiązane ogrzewanie domu nie jest tutaj tematem tego filmu, ale zapraszam do subskrypcji. Może kiedyś o tym też zrobię film
@emilpiechaczek4669 Жыл бұрын
Fatalny przekaz wiadomości
@mozesieprzyda Жыл бұрын
Ej. Naprawdę się starałem 😲😁
@pablodablo9869 Жыл бұрын
Najwiekszy minus tych pomp polega na kompletnym braku mozliwosci manualnego odpowietrzenia! Awaryjnosc niestety tez jest wieksza!